Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

poruka: 17
|
čitano: 1.730
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini".
14 godina
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

Puno će korisniku značit šta zna doći do helpa preko komandne linije, što je to linux i koja je razlika između linuxa i desktopa. Mislim ovaj snop znanja sam za sebe, bez konteksta, ne znači ništa.

Ali to je samo da mogu podjelit malo brošura o online obrazovanju kod svojih preskupih tečaja, a sve možeš sam načit na YT.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
KIKI3ooo kaže...

Puno će korisniku značit šta zna doći do helpa preko komandne linije, što je to linux i koja je razlika između linuxa i desktopa. Mislim ovaj snop znanja sam za sebe, bez konteksta, ne znači ništa.

Ali to je samo da mogu podjelit malo brošura o online obrazovanju kod svojih preskupih tečaja, a sve možeš sam načit na YT.

 Zašto sve mora biti negativno? 

 

I ako su ti poznate sve ove teme, uvijek je zanimljiv poslušati onog kog zanima. Možda će netko tek sad skužit da ga to zanima. I plus, na materinjem jeziku je uvijek lakše.

Za one koji se žele brže, više, jače odlična skripta od Hrvoja Horvata https://www.opensource-osijek.org/wordpress/uvod-u-linux-knjiga/

There is no job like cron job!
14 godina
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

Meni je drago da ima neki ovakav uvod u Linux, i da je vama Linuxašima drago vidjet ovakvo nešto ali...

 

Zato što je Kiki u pravu. Ako ćemo biti brutalno iskreni, nitko te nemože naučiti nikakvim tečajem da budeš dobar Sys Admin bilo Linux, bilo Windows, 80% toga učiš samovoljno, di god stigneš i kako god umiješ...net, knjige, video tuts, praksa, posao...

 

 

To i iskreno .. nobody cares. Danas klinci neznaju instalirati drivere sami a kamoli šta drugo, npr. pogledaj ovaj forum i 90% pitanja u bilo kojem topicu.A u to sam se uvjerio osobno kada sam išao polagati neke ispite i certifikate u Algebri. Prvo Sistem-Admin grupa koji je nešto tipa Core level znanje, išao sam čisto iz znatiženje i bilo je na popustu velikom, pa ajde reko upisat ćemo to u radnu knjižicu. Dolazili su klinci od 19-24 godine, razni fakulteti, neki čak i telematika-informatika, pojma o pojmu gole osnove nisu znali ali eto probudili se jedan dan i odlučili oni će bit Sistemaši. Razina njihovog znanja je bila meni ekstremno frustrirajuća, jer nisam vjerovao da netko može doslovno srasti uz komp i internet a imati tako malo znanja o toj materiji , pogotovo jer se kao zanima za to. Ne pomaže ni činjenica da koje god zadatke im je predavač dao da doma samo poslje odrade, naravno 90% njih nije ni pogledalo. Dok čovjek predaje , zadnji redovi surfaju po portalima, dok predzadnja klupa spava. Došao je eto po papir a to što nezna kurca to je manje bitno.

Predavač iako duhovit i zabavan , voljan objasniti ono što zna, nije bio baš u korak sa novim tehnologijama i materijom pri kraju predavanja. Jebeš predavanje di ja njega učim neke stvari.

 

 

Drugi film je bio MCSA predavanje sa vrhunskim predavačem, ali opet materiju,način predavanja, i ispite diktira Microsoft, i tu se sve svodi na masu teoretskog objašnjavanja, uz neke sitne dijelove prakse pri kraju svakog chaptera. Malo je reći da ako sam ne udaraš po tome, satima, danima, mjesecima, godinama, moraš biti donekle i strastven oko toga,  i ako nisi već sam izgradio masu predznanja i želje za uspjehom.

 

Moje osobno iskustvo je da sam bio sa MCSA grupom i sve do reda Admini po raznim firmama i bankama, i tu je razina znanja bila razočaravajuće niska. Ali iskreno. Neke stvari koje nisu znali , ja da sam bio šef zapuco bi im otkaze samo tako. Ali to je taj paradox, ni šef većinom nezna osim ako nije IT čuka i on sam, pa onda tu svašta prolazi po firmama oliti što bi rekli Ameri " Wingin it since 2001". Ali ovo je dobra poznata priča u većini Cro firmi i drzavnim ustanovama...

 

Kakav Linux administracija, u Algebri koja slovi kao najača i najpoznatija ustanova za ovakvu edukaciju su jedva skupljali minimale grupe za Windows Sistemskog-Mreznog Admina, a poslje za MSCA. O MCSE netreba uopće ni govorit.

 

Uostalom ekipa koja ima mota i znanja za bit Linux admin, pa čak i power useri, njima su ovakva predavanja već davno usvojena materija, ostali su za šišanje vune, tj zaradu plaće.

 

Stoga suma sumarum; ili su samouki i već peru po Linux administraciji, ili su nezainteresirani kao svježe meso. Isto vrijedi i za Win sistemaše.

 

Naravno čast iznimkama, ali moja iskustva i priče oko te teme sa ljudima koje poznajem, govore da su te iznimke ekstremno rijetke.

 

Kako bi Špigel  napisao u  kolumni časopisa Mreža, dok čitaš preporučeno slušati himnu države Irske..

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
7 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
hrvooje kaže...
KIKI3ooo kaže...

Puno će korisniku značit šta zna doći do helpa preko komandne linije, što je to linux i koja je razlika između linuxa i desktopa. Mislim ovaj snop znanja sam za sebe, bez konteksta, ne znači ništa.

Ali to je samo da mogu podjelit malo brošura o online obrazovanju kod svojih preskupih tečaja, a sve možeš sam načit na YT.

 Zašto sve mora biti negativno? 

 

I ako su ti poznate sve ove teme, uvijek je zanimljiv poslušati onog kog zanima. Možda će netko tek sad skužit da ga to zanima. I plus, na materinjem jeziku je uvijek lakše.

Za one koji se žele brže, više, jače odlična skripta od Hrvoja Horvata https://www.opensource-osijek.org/wordpress/uvod-u-linux-knjiga/

 Pa sigurno je bolje pozitivni pesimizam od traženja srebrnog ruba u svakoj situaciji, da ne kažem forsirani optimizam.

 

Tko to uči o OS-u ako ga nije iskusio prvo na aplikativnom nivou? Možda osobe koje se svako jutro prvo dobro izbičuju po leđima :)

16 godina
odjavljen
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

Opaaaaa...

 

Pricaju o grafickom sucelju? Pa taj linuks velikim koracima grabi naprijed!

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
Friday kaže...

Opaaaaa...

 

Pricaju o grafickom sucelju? Pa taj linuks velikim koracima grabi naprijed!

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
13 godina
neaktivan
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

On topic super stvar za poslusati i naučiti prve korake u Red Hat distribuciji! Off topic i inače preferiram linux pljuvače koji u nedostatku pravih, realnih razloga za pljuvanje smisle nešto u ovom stilu o prevelikoj besplatnosti ili maloj raširenosti, ili možda prevelikom izboru distribucija! Tako i ovo predavanje, besplatno, dostupno svima ali ne, nije dobro jer ... ?

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

Ja sam se prijavio na predavanje, još prošle godine, s time da je isto bilo odgađano već u dva/tri navrata.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
Kako god bilo, super ako je free.

Osobno sam na GNU/Linux-u 10+ godina, konkretno na Ubuntu (s kojim sam prosao sve i svasta) te imam samo pozitivna iskustva.

Kanta doslovno prodise kada se nakon Windowsa pocne bootati Ubuntu.
Uostalom, kada gledam neke distre kao i Ubuntu, Win izgledaju i rade kao da su ostali u nekom proslom vremenu.

Samu velicinu i rasirenost GNU/Linux-a su napokon prije par godina prepoznali i developeri igara pa sada po defaultu imamo podrsku za veliku vecinu igara.

Ok, ako radite u npr. C i sl., alternative ima kao npr. Code:Blocks, no ipak je Visual "bog i batina".

Za razna druga podrucja, nema razloga davati ni lipe jer imas free OS i free aplikacije, a i sve radi puno bolje i fluidnije na npr. Ubuntu (oni "nabrijani" kazu da je i previse user fr. pa idu za drugim distrama).

Sto se tecaja tice, kada sam bio na npr. Ciscu na TVZ-u, ekipa koja je bila samnom je doslovno runila mreze (bilo je onih iz raznih firmi, a j ekipe s faksa, ekipe koja je kao i ja dosla u potrazi za nekim dodatnim znanjem)...uglavnom, nisu bili nikakvi tulci, vec dapace, drobili su mreze pa ne znam na kakve ste vi to ekipe naletili.
First they ignore you... Then they laught at you... Then they fight you... Then you win... Mohandas Gandhi
16 godina
neaktivan
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
Friday kaže...

Opaaaaa...

 

Pricaju o grafickom sucelju? Pa taj linuks velikim koracima grabi naprijed!

 Da, ali do grafičkog sučelja nisi mogao doći bez ctrl-alt-F1 te konfiguriranja Xorg.conf-a, barem do 2010 Tad je sve krenilo nizbrdo, sad više ni nema te datoteke

Evo nešto i za tebe

Predlažem dotičnog gospodina za govornika za idući BFS, indijskog imena 'dečko koji je puno obećavao'

 

A sad Friday nazad na posao ..

 

There is no job like cron job!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
Friday kaže...

Opaaaaa...

 

Pricaju o grafickom sucelju? Pa taj linuks velikim koracima grabi naprijed!

 Samo se ti rugaj... Za koju godinu, kad počnemo koristiti miševe i diskete, vidjećemo tko će se zadnji smijati...

15 godina
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
hrvooje kaže...
.. I plus, na materinjem jeziku je uvijek lakše.

..

 ne. Može za sve ostalo ali ne za sysadmin.. eng je jedan od req. Tko tu ima problem, nije za topic..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
Gledajući trme vjerujem da će mi 70-80% toga sigurno biti poznato... ali ionakp vjerujem da sam taj dan slobodan pa ću se prijavit.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

Pozdrav svima!

 

Hvala Vam na interesu koji je zbilja solidan i još jednom primite isprike zbog odgoda koje su se odigrale. Predavač nam se razbolio i na žalost nismo bili u mogućnosti održati to u okvirima kako smo zamislili. Trenutno imamo okvir koji nas zadovoljava i sve vodi ka tome da će se edukacija održati 1.2. kako je planirano. Za sve upite slobodno mi se obratite na goran.bulic@housing.hr ako mogu pomoći nekakvom informacijom ili razgovorom!

 

Pozdrav i hvala Vam još jednom.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
HCSC kaže...

Ja sam se prijavio na predavanje, još prošle godine, s time da je isto bilo odgađano već u dva/tri navrata.

 A i sada je sve išlo kao po špagi.

Zora puca, biće dana ...
14 godina
offline
Online predavanje - Osnove RedHat sistemske admini

Pao Linux? :P

 

Pao sistem u prostoriji punoj Admina :O :D

 

Valjda dvestapedest grama bureka i jogurt ovaj put nije pomogao.

 

 

Knowing is not enough; we must apply. Willing is not enough; we must do.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Online predavanje - Osnove RedHat sistemske ad
Colossus7 kaže...

Pao Linux? :P

 

Pao sistem u prostoriji punoj Admina :O :D

 

Valjda dvestapedest grama bureka i jogurt ovaj put nije pomogao.

 

 

 Ne nego im je platforma za webinar(gotowebinar) očajna. Npr. da bi mogao imati zvuk u webinaru, morao bi koristiti ili Chrome ili njhovu smartphone aplikaciju.

A za ono što su na kraju radili su mogli lagano napraviti private twitch stream ili nešto preko youtubea.
Što se samog predavanja tiče, bilo je OK, neke stvari koje ni sam nisam znao.

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.2.2016 20:22 (GNU+Linux).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice