Postajemo li suvišni?

poruka: 39
|
čitano: 6.132
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Postajemo li suvišni?".
15 godina
odjavljen
offline
Re: Postajemo li suvišni?
Luciano kaže...

Ako gledaš striktno, da, ljudi više ne nose djelove karoserije po tvorničkim halama... to danas  rade roboti. Ali su se zato otvorile stotine zanimanja u autoindustriji o koji se prije nije moglo ni sanjati.
Moj klijent u Njemačkoj ima 300 visokoobrazovanih zaposlenika u firmi koja se bavi samo zaštitom od prenapajanja u autoindustriji?! Horde ljudi u laboratorijima testiraju najobičnije varistore da bi isti bili pouzdani u slučaju požara, sudara, EMI i sl.
Dok je prije 50 gopdina Fićo imao elektroniku samo u radio prijemniku, ajde danas zamisli auto bez sile elektronike i softwearea?

Ti pričaš o dizajniranju komponenti, ja pričam o slaganju istih u finalni proizvod za što ti ne treba 300 visokoobrazovanih nego jedna mašina. Ovaj gore CNC operater se uzhebo jer danas za parsto eura od dijelova sa ebaya složiš vlastiti 3d printer koji printa drito iz softvera za modeliranje - industrija ima skoro pa neograničenu količinu love na raspolaganju da smanji troškove. CNC operateri postaju nepotrebni.

 

I naravno da CNC mašina neće dizajnirati prenaponske zaštite - tko je to uopće rekao?

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Postajemo li suvišni?
Sum_of_all_fears kaže...

Ti pričaš o dizajniranju komponenti, ja pričam o slaganju istih u finalni proizvod za što ti ne treba 300 visokoobrazovanih nego jedna mašina. Ovaj gore CNC operater se uzhebo jer danas za parsto eura od dijelova sa ebaya složiš vlastiti 3d printer koji printa drito iz softvera za modeliranje - industrija ima skoro pa neograničenu količinu love na raspolaganju da smanji troškove. CNC operateri postaju nepotrebni.

 

I naravno da CNC mašina neće dizajnirati prenaponske zaštite - tko je to uopće rekao?


Moja poanta je bila da kad se jedno zanimanje zamjeni automatikom/informatikom/robotikom, tri nova zanimanja se otvaraju.
U počecima informatike kod nas, mogao si jedino pisati DOS knjigovodstvene aplikacije u Clipperu. I svi mi informatičari starog kova smo tada znali "sve"... od DOS-a do Clippera, i igrati Prince oof Persia:-)
Danas, znam da ne znam ništa, jer je informatika otišla u bezbroj područja... i tu se otvaraju nova radna mjesta.  

14 godina
neaktivan
offline
Postajemo li suvišni?

Je li Aron Paulić pseudonim ili stvarno ime?

https://www.flickr.com/photos/141524195@N04/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Postajemo li suvišni?
crazy_luđak kaže...

Je li Aron Paulić pseudonim ili stvarno ime?

 jedini član uprave BUG-a (= don, gazda, big kahuna, capo, druže direktore itd.) koji ovime možda šalje suptilnu poslanicu i bugčanima. pročitaj impressum. stvarno ime i prezime (osobito članovima redakcije). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
13 godina
offline
Re: Postajemo li suvišni?
GNU+Linux kaže...

Smatram da će se jednog dana i donošenje poslovnih odluka, znanost, briga za nemoćne a i umjetnost  automatizirati... i šta ćemo radit nakon toga? Naravno ako se ne raznesemo nuklearnim ratom.

Ako idemo dovoljno daleko u budućnost ponestati će nam  profesija u koje možemo prebjegavati od automatizacije.

Međutim mislim da ćemo onda ili uzaludno raditi uz robote koji budu brži i jefitiniji(iz nekakvog bezveznog ponosa) ili uvesti obavezni minimalni dohodak ili će bogati i moćni provesti genocid nad siromašnim, nemoćnim i nepotrebnima. Ne vjerujem da bi nešto četvrto se moglo desiti.

 depopulacija je već počela...

14 godina
offline
Re: Postajemo li suvišni?
Luciano kaže...

Pišeš besmislice :-/ Ti "varistoričari" su inženjeri kemije, fizike i elektrotehnike, i proći će još puuuno vremena dok kompjuteri/roboti budu mogli samostalno istraživati i konstruirati custom dizajn varistor za neku specifičnu namjenu.
Kako će se UI dosjetiti da dodavanjem nekoliko mikrona specifičnog oksida komponenta dobiva drugačije/potrebne karakteristike... skupina visokoobrazovanih ljudi mjesecima testira u labu sistemom pokušaja i pogreške, a UI bi to trebao isisati iz prsta?!   


I kakvu razliku pravi što su oni ing kemije, fizike i ET? To je jedan skup znanja koji se lako ugradi u računalo. Nedavno smo čitali kako je računalo u Japanu ispravljalo pogrešne dijagnoze koje su postavili liječnici. I sam kažeš da oni do rješenja dolaze sistemom pokušaja i pogreške, što ne zvuči pretjerano intuitivno niti inovativno. To što si opisao može i AI (ne UI pobogu!), samo X puta brže i jeftinije, a onda mu ostane jošresursa za usavršavanje najboljeg rješenja do kojeg oni dođu u tim mjesecima rada.
Ranijespomenuti CNC stroj nema nikakav AI jer se radi o predprogramiranom čisto numerički upravljanom stroju, bez ikakve inteligencije. CNC s AI bi bio stroj koji će redefinirati procedure izrade za veću efikasnost proizvodnje, tj ispraviti greške operatera-čovjeka. Na kraju će zapravo samo biti potrebno unijeti specifikacije konačnog proizvoda jer će stroj po potrebi moći redizajnirati i analizirati rezultat dizajna, napravit potrebne simulacije i pustiti ga u izradu, sve bez potrebe da se nacrti vraćaju u fazu dizajna na preradu. To neće biti za godinu, neće niti za dvije. Za deset bi moglo biti jer svijet napreduje sve brže.

14 godina
offline
Re: Postajemo li suvišni?
cnc operateri u hrvatskoj se ne moraju briniti , jer ovdje poslodavci ne mjenjaju strojeve vise desetljeca
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Postajemo li suvišni?
jozef kaže...

I kakvu razliku pravi što su oni ing kemije, fizike i ET? To je jedan skup znanja koji se lako ugradi u računalo. Nedavno smo čitali kako je računalo u Japanu ispravljalo pogrešne dijagnoze koje su postavili liječnici. I sam kažeš da oni do rješenja dolaze sistemom pokušaja i pogreške, što ne zvuči pretjerano intuitivno niti inovativno. To što si opisao može i AI (ne UI pobogu!), samo X puta brže i jeftinije, a onda mu ostane jošresursa za usavršavanje najboljeg rješenja do kojeg oni dođu u tim mjesecima rada.
Ranijespomenuti CNC stroj nema nikakav AI jer se radi o predprogramiranom čisto numerički upravljanom stroju, bez ikakve inteligencije. CNC s AI bi bio stroj koji će redefinirati procedure izrade za veću efikasnost proizvodnje, tj ispraviti greške operatera-čovjeka. Na kraju će zapravo samo biti potrebno unijeti specifikacije konačnog proizvoda jer će stroj po potrebi moći redizajnirati i analizirati rezultat dizajna, napravit potrebne simulacije i pustiti ga u izradu, sve bez potrebe da se nacrti vraćaju u fazu dizajna na preradu. To neće biti za godinu, neće niti za dvije. Za deset bi moglo biti jer svijet napreduje sve brže.


Ti pišeš Artificial Intelligence (AI), ja pišem Umjetna Inteligencija (UI). Jasnije?

Postavljanje dijagnoze nije nikakav primjer umjetne inteligencije! Sve se svodi na ulazne podatke (pacijentovi nalazi), usporedbe sa referentnim vrijednostima i daljnje usporedbe vrijednosti sa onima iz baze podataka. Karikiram: pacijent ima povišenu tj. temp., bol na određenom mjestu, povišene leukocite... i pozitivan je na Rovsingove, Psoas, Obturator ili Blumbergove znakove... super, šalji na kirurgiju, dijagnoza "Upala crvuljka -  appendicitis".

Školska definicija inteligencije kaže: "Inteligencija je snalaženje u novonastalim situacijama". Znači, nema obrasca po kojem će se usporediti data sitaucija! Tu još uvijek vode ljudi, a tehnologija pomaže. Ono što je već netko napisao ovdje: "Kada roboti budu mogli samostalno konstruirati naprednije robote od sebe", onda postajemo suvišni.

Poanta posta je bila da napretkom tehnologije neka zanimanja odumiru, ali se otvaraju nova! Moj otac je prije 40 godina radio prijelom stranice novina slagajući olovna slova. Njegov sin je to isto radio u DTP programu, a njegovi unuci slažu taj isti slog, ali za web kao novi medij... znači, promijenila se tehnologija, promijenio se i medij, ali je zanimanje ostalo, istina u nešto drugačijem obliku. 

8 godina
offline
Postajemo li suvišni?

Roboti preuzimaju sve više ljudskih poslova, ali mi živimo u sve kompleksnijem i bogatijem svijetu, a to znači da treba više raditi za održavanje postavljenog standarda života. U tomu je kvaka. Kad bismo se mi zadovoljili standardom života iz 19. stoljeća, trebali bi raditi možda pola sata dnevno.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice