Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

poruka: 41
|
čitano: 6.641
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš".
16 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
Ja na svakom projektu koristim http://editorconfig.org i ne brinem koje su postavke namjestene. Uvijek koristim tab tipku, a editor zamakne koliko je definirano u config datoteci. Bavim se programiranjem vise od 15 godina i primjetio sam da vecina programera koristi space-eve ... Razlog vjerojatno lezi u tome sto je tab neki puta prevelik, pa da ne bi doslo do mijesanja space i tab znakova. Iako je po meni i to ok ...
King in the castle, king in the castle ...
 
0 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
Mali off, ali kad dobijem word dokument uređen uzastopnim razmacima ili uzastopnim enterima, odmah dobijem ospice.
Pa jbt, tu ne možeš ni veličinu fonta promijeniti, a da ne nastane haos, a kamoli nešto zahtjevnije izmjene dokumenta.
morrisoN
 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Pretpostavljam da oni developeri koji koriste razmak imaju više svijesti o tome da tabulator nije egzaktno definiran i može izgledati različito u različitim editorima i sustavima. Dok oni koji koriste \t su totalni ignoranti i boli ih briga za druge developere.

Samim time su ovi prvi i bolje plaćeni, jer razumiju teamwork, dok ovi drugi ostaju neki brijači koji tupe svoju neku brijicu. ;-)

 

Ali kažem, nije da ovi koji koriste razmak lupaju po 4 razmaka svako malo. Danas većina boljih editora ili pluginova za njih pretvara tab u razmak iz istog tog razloga, što je cross-app/cross-platform.

Bolje plaćeni developeri koriste i bolje toolove, pa se možda može reći i obrnuto da: "Programeri koji više zarađuju koriste razmake" (umjesto "Programeri koji koriste razmake više zarađuju") ;-)

PSN: DrskaBitanga, Xbox: MalaBitanga, Steam: Bitanga, Battle.net: Bitanga#2872, Uplay: DrskaBitanga, Origin: DrskaBitanga
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Tko god koristi spaceove valjda ne radi u IDEu, jer svaki JetBrains pa i sam VS je prilagođen tabovima.

 

A ovi "aritmetičari" poput mene vole bacit dr*icu na manji filesize jer koristim tabove 


Isto tako i .js, CSS kad radim web su mi do 15% kraći u prosjeku (ovi preko 800 linija) jer nemam 4 spacea nego jedan tab....just sayin. 

 

Ali statistika na Stacku pokazuje da je Tabs:spaces = 250:129

 

S druge strane spejserima kod svugdje izgleda isto onda...ali meni je to nimalo praktično

 

jer se tab može dinamično poštelat da bude npr 3 razmaka, 4...8...kako god kome paše.

 

 

Tako da TAB wins 

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.6.2017 11:55 (Mitch).
 
4 0 hvala 0
10 godina
online
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Tab 4 space dug. Ne da mi se razmake raditi. Ako netko treba ctrl+a tabs->spaces i uživaj.

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
izith kaže...

rugo, navedeni se rezultati odnose samo na developere koji su se izjasnili kao profesionalci, pa ni sam autor izvorne analize nije načisto s razlozima ovakve korelacije.

 

Budući da se radi o anketi možemo doći i do drugačijih zaključaka:

 

- "spejsaši"su skloniji govoriti da imaju veću plaću nego što stvarno imaju

- "tabaši" zapravo imaju puno veće plaće i ne zamaraju se s anketama

 

itd..

 

Ja koristim tabove koje editor pretvara u space.

Ako si profesionalac onda paziš na konzistentnost a da li ćeš koristiti space ili tab je stvar osobne preference,

s tim da je tu za konzistentnost ipak bolji tab pogotovo ako u slučaju space-a koristiš više od jednog za uvlačenje jer zahtijeva više lupanja po tipkama a to znači i veću vjerojatnost pogreške.

 

11 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
PaleRider kaže...
Ako si profesionalac onda paziš na konzistentnost a da li ćeš koristiti space ili tab je stvar osobne preference,

 

I ako radis sam. Ako radis u firmi ili na vecem projektu, koristis ono sto je propisano, uglavnom imaju konvencije.

Npr. u Googleu:

https://google.github.io/styleguide/cppguide.html#Spaces_vs._Tabs

"We use spaces for indentation. Do not use tabs in your code."

 

Ovi u Googleu nisu bolje placeni od neke trecerazredne firme zato sto im developeri koriste razmake...

 

16 godina
offline
Programeri koji koriste razmake umjesto tabova viš

Koristio tab, ali kasnije mi se to pokazalo kao problem pa prešao na space, ali pritisak na tab mi radi 4 spacea, notepad+++ ftw.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
maxym kaže...

Čitav ovaj, pomalo debilni članak se de facto svodi na ovo:

 

Naravno, korelacija ne znači nužno i uzročno-posljedičnu vezu, niti odgovara na pitanje zašto ljubitelji razmaka zaista imaju veće prihode. Stoga, uzmite ovaj podatak tek kao kuriozitet, a ne kao naputak da odmah, u cilju veće zarade, s tipkovnice iščupate tipku Tab i prebacite se isključivo na razmaknicu.

 

Sezona kiselih krastavaca je očito u punom tijeku.

 Čisti click bait, a ekipa se zalijepila 

15 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
Djuro von Prekoplotovich kaže...

Ova podjela je bitna onima koji su zaostali u kamenom dobu (vi, emacs) ili OKP podrumašima (linuksaši)

Ostatak svijeta se ne zamara time, jer im se editor automatski prilagođava, ovisno o tome što se koristi u datoteci koja se trenutno obrađuje.

Inače bih odavno šenuo jer istovremeno radim na Linux kernelu/U-bootu (1 tab=8 razmaka), nečemu što koristi razmake i nečemu što koristi tab veličine 4 razmaka.

 

Jednako kao što maksimalna dužina linije od 80 znakova već desetljećima nema smisla, ali se i dalje forsira.

Kao i što sve varijable moraju imati kriptična i kratka imena, iako već 10 godina svi koji ne kucaju u faking terminalu imaju "autocomplete".

 Dok vi(m) i emacs ne mogu sami prilagodavat? Bas bih rekao da se vi, emacs i pravi linuksasi ne zamaraju ovime jer imaju alate koji se pobrinu da sve bude kako spada.

U biti, sada prvi put cujem da neko zapravo klikce 4 puta space da bi imao 4 spacea

u vim-u znak jednako (=) + broj linije (ili pocetak/kraj teksta, ili bilo koja kratica koja "skace" na drugi dio teksta) mi indentira teskt da bude formatiran kako spada.

Bar vim i emacs imaju confige koji se mogu podesit po zelji korisnika

Sto se tice, onog onda ti treba config na svakom racunalo na koje radis tu mi je bas prednost kod vima: jednom naredbom dolazim do svog .vimrc "wget erni.pw/.vimrc"

Ako slucajno nekog zanima kako .vimrc file izgleda i kako izgleda tekst kada se otvori s vimom sa i bez .vimrc, moze skniti moj .vimrc (i .bashrc) 

erni.pw/.vimrc i erni.pw/.bashrc

 

edit: i da, samo koristenje tabovi vs razmacima ovisi, kao sto su neki vec rekli, o firmi u kojoj radis i njihovim standardima, takoder ovisi i programskom jeziku ili tekstu koji pises.

Recimo go lang ima jako striktnu sintaksu i svoj go formater (gofmt) koji preformatira tekst u svoj standard. easy!

 

edit2: iako ne koristim 80 znakova po redu (vec ponekad vise), to ogranicenje mi ima smisla u jednu ruku, nemaju svi ultrawide monitore 16k rezolucije (ili vise monitora) a postoji mogucnost splitanja screena u raznim editorima radi mogucnosti usporedbe koda gdje vise  od toga se prelama po linija i postaje necitko.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.6.2017 9:53 (ShadoW).
11 godina
offline
Re: Programeri koji koriste razmake umjesto tabova
mbaksa kaže...

Kakvu konkretno? Ja imam Logitech Cordless Desktop Comfort (prije sam imao onu prvu Microsoft Natural) i kad probam napraviti to što si rekao, iskrivljavam si lijevu ruku i odižem lijevi lakat, što će reći da je to neergonomični položaj ruke na ergonomičnoj tipkovnici.  

 

Ako ti je lijevi mali prst na tabu, to znači da ne koristiš svih 10 prstiju za tipkanje? Ili da ignoriraš pravilni (osnovni) položaj ruke na tipkovnici?

 

Jednu Microsoft nečural i jednu komfort.

Software im je zločin protiv čovječnosti, ali povremeno naprave podnošljiv hardware.

Tek nedavno sam shvatio da već dulje vrijeme ne koristim svih deset prstiju, jer koristim autocomplete i ne radim plahte teksta.

Dobra strana toga je da prsti koji se ne koriste za tipkanje mogu poslužiti za kopanje nosa dok se čeka kompajliranje kernela.

Moderne tastature su "glossy" i vide se tragovi.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice