Svjetlost sporija od svjetlosti

poruka: 24
|
čitano: 5.639
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Svjetlost sporija od svjetlosti".
15 godina
offline
Svjetlost sporija od svjetlosti

aj da se sad ja (bezuspješno, tradicionalno) pravim pametan: prof Raos kaže kako 100% vakuum ne postoji (u knjizi "O ničemu"), dakle je navedena brzina svjetla samo teorijska. u svemiru, pak, je svjetlo ometano svime i svačime (od gravitacije do tzv. "tamne tvari" koje očito ima posvuda kad čini toliko "nedostajuće mase"). slijedom ovoga, izgleda kako je većina toga u fizici (kao i u matematici, uostalom) "stvar dogovora". čini se da se jedino mrak (1/svjetlo) širi konstantnom neometanom i bolno egzaktnom brzinom, svugdje 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.2.2015 18:28 (Ajar).
Moj PC  
20 1 hvala 14
14 godina
neaktivan
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Ajar kaže...

aj da se sad ja (bezuspješno, tradicionalno) pravim pametan: prof Raos kaže kako 100% vakuum ne postoji (u knjizi "O ničemu"), dakle je navedena brzina svjetla samo teorijska. u svemiru, pak, je svjetlo ometano svime i svačime (od gravitacije do tzv. "tamne tvari" koje očito ima posvuda kad čini toliko "nedostajuće mase"). slijedom ovoga, izgleda kako je većina toga u fizici (kao i u matematici, uostalom) "stvar dogovora". čini se da se jedino mrak (1/svjetlo) širi konstantnom neometanom i bolno egzaktnom brzinom, svugdje 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

Koliko ja znam nema interakcije između svijetlosti i tamne materije.

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
16 godina
neaktivan
offline
Svjetlost sporija od svjetlosti

Ako se ne varam ima gravitacijske. Možemo vidjeti distribuciju tamne materije koristeći gravitacijsku leću.

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Ajar kaže...

 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

 

milja km za cca 3.2sec 

16 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Ajar kaže...

aj da se sad ja (bezuspješno, tradicionalno) pravim pametan: prof Raos kaže kako 100% vakuum ne postoji (u knjizi "O ničemu"), dakle je navedena brzina svjetla samo teorijska. u svemiru, pak, je svjetlo ometano svime i svačime (od gravitacije do tzv. "tamne tvari" koje očito ima posvuda kad čini toliko "nedostajuće mase"). slijedom ovoga, izgleda kako je većina toga u fizici (kao i u matematici, uostalom) "stvar dogovora". čini se da se jedino mrak (1/svjetlo) širi konstantnom neometanom i bolno egzaktnom brzinom, svugdje 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

 Hvala Ajaru za nalazak ovog videa:) 
Uvijek sam se prepucavao oko toga kako je bedast "starfield" efekt koji se čak i u dokumentarcima
koristi (gdje je čak i pravilo  da sve planete imaju poravnatu orbitu i budu nagruvane jedna pored druge da ih kemara šlihta bez skretanja)
sve skupa daje krivu predodžbu ljudima, jer predmnijevaju da je "dokumentarac" kompletno istinit.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
neaktivan
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
ROADRUNNER kaže...

Ako se ne varam ima gravitacijske. Možemo vidjeti distribuciju tamne materije koristeći gravitacijsku leću.

 A sad vidim da piše preko gravitacije, moja greška :)

SoSlI' bopummeH motlhbogh val.
14 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
ROADRUNNER kaže...

Ako se ne varam ima gravitacijske. Možemo vidjeti distribuciju tamne materije koristeći gravitacijsku leću.

Svjetlost se tako ponaša jer samo prati prostor zakrivljen gravitacijom tamne materije ili materije. Sama tamna materija ne reaguje nikako sa materijom a tako ni sa svjetlošću ukoliko naravno na njenom putu nema tijela velike mase koja krive prostor.

13 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Ajar kaže...

 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

 Fenomenalan video .

14 godina
neaktivan
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Ajar kaže...

aj da se sad ja (bezuspješno, tradicionalno) pravim pametan: prof Raos kaže kako 100% vakuum ne postoji (u knjizi "O ničemu"), dakle je navedena brzina svjetla samo teorijska. u svemiru, pak, je svjetlo ometano svime i svačime (od gravitacije do tzv. "tamne tvari" koje očito ima posvuda kad čini toliko "nedostajuće mase"). slijedom ovoga, izgleda kako je većina toga u fizici (kao i u matematici, uostalom) "stvar dogovora". čini se da se jedino mrak (1/svjetlo) širi konstantnom neometanom i bolno egzaktnom brzinom, svugdje 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

 

Ja bi se tu pravio pametan pa rekao da se kaze "Ni o cemu" 

Ali i mene zna muciti sto je dosta stvari jednostavno "stvar dogovora" i kao takve se uzimaju zdravo za gotovo. Posebno me intrigirao ovaj zacarani krug izmedu definicije brzine svjetlosti i defincije za metar, cineci ih tako obje nepobitnima, a sad zasto je metar bas metar e to je malo duza prica. Cinjenica je da su sve jedinice izmisljene, i jednom kada se kao takve prihvate onda mozemo ici dalje i mjeriti okolo! 

 

001010110011000100100001
16 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
phoenix2003 kaže...
ROADRUNNER kaže...

Ako se ne varam ima gravitacijske. Možemo vidjeti distribuciju tamne materije koristeći gravitacijsku leću.

Svjetlost se tako ponaša jer samo prati prostor zakrivljen gravitacijom tamne materije ili materije. Sama tamna materija ne reaguje nikako sa materijom a tako ni sa svjetlošću ukoliko naravno na njenom putu nema tijela velike mase koja krive prostor.

 E sad, još se spori oko toga što je točno tamna matarija, pa ako je slučajno sve samo "obična" masa od poznate tvari koja ne emitira ili odbija svjetlo i radijaciju, 
može utjecati na svjetlost. No da, samo gravitacija ne usporava svjetlo jer fotoni nemaju masu, zato i mogu ići... brzinom svjetlosti.
Bilo što sa masom, približavanjem brzini svjetlosti povećava masu do te mjere da do brzine svjetlosti nemože ni stići. Zato nam za
samo malo povećanje brzine sudara hadrona treba puno više energije. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
14 godina
neaktivan
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Ajar kaže...

aj da se sad ja (bezuspješno, tradicionalno) pravim pametan: prof Raos kaže kako 100% vakuum ne postoji (u knjizi "O ničemu"), dakle je navedena brzina svjetla samo teorijska. u svemiru, pak, je svjetlo ometano svime i svačime (od gravitacije do tzv. "tamne tvari" koje očito ima posvuda kad čini toliko "nedostajuće mase"). slijedom ovoga, izgleda kako je većina toga u fizici (kao i u matematici, uostalom) "stvar dogovora". čini se da se jedino mrak (1/svjetlo) širi konstantnom neometanom i bolno egzaktnom brzinom, svugdje 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

 ili čisto da narod vidi u kakvom prostoru živimo 

video je odličan odavno na hdd

manje više je teoretski odnosno potvrđeno što se može nositi s trenutnom intelegencijom i logikom. Zbog toga se knjige svake godine štampaju na novo treba netko zaraditi novce evo logike  treba živjeti bez stresa i sa trendovima da ne bi završili na lomači kao vještice... 

sve što naše oči vide je prošlost 

evo činjenice gledanjem u Sunce vidimo kakvo je Sunce bilo prije 8 minute i 19 sekundi tj. srednja udaljenost između Sunca i Zemlje je 149600000 km ujedno se zove jedna astronomska jedinica. Zbog toga se može vidjeti svemir na udaljenosti vremenskoj od velikog praska ( barem približnog trenutne korekcije oko par stotinjak milijuna godina ) a kako se svemir konstatno širi možemo vidjeti objekte koji su trenuto dalje od nas nego možemo vidjeti. 

 

 

 

11 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Jim Carrey kaže...
Ajar kaže...

aj da se sad ja (bezuspješno, tradicionalno) pravim pametan: prof Raos kaže kako 100% vakuum ne postoji (u knjizi "O ničemu"), dakle je navedena brzina svjetla samo teorijska. u svemiru, pak, je svjetlo ometano svime i svačime (od gravitacije do tzv. "tamne tvari" koje očito ima posvuda kad čini toliko "nedostajuće mase"). slijedom ovoga, izgleda kako je većina toga u fizici (kao i u matematici, uostalom) "stvar dogovora". čini se da se jedino mrak (1/svjetlo) širi konstantnom neometanom i bolno egzaktnom brzinom, svugdje 

 

p.s. http://vimeo.com/117815404 (čisto da narod vidi kako je to zapravo sporo )

 ili čisto da narod vidi u kakvom prostoru živimo 

video je odličan odavno na hdd

manje više je teoretski odnosno potvrđeno što se može nositi s trenutnom intelegencijom i logikom. Zbog toga se knjige svake godine štampaju na novo treba netko zaraditi novce evo logike  treba živjeti bez stresa i sa trendovima da ne bi završili na lomači kao vještice... 

sve što naše oči vide je prošlost 

evo činjenice gledanjem u Sunce vidimo kakvo je Sunce bilo prije 8 minute i 19 sekundi tj. srednja udaljenost između Sunca i Zemlje je 149600000 km ujedno se zove jedna astronomska jedinica. Zbog toga se može vidjeti svemir na udaljenosti vremenskoj od velikog praska ( barem približnog trenutne korekcije oko par stotinjak milijuna godina ) a kako se svemir konstatno širi možemo vidjeti objekte koji su trenuto dalje od nas nego možemo vidjeti. 

 

 

 

 Da, konstantno vidimo prošlost oko nas - jer je svjetlost ograničena brzinom kroz jedinicu vremena.

A ovo što je netko spomenuo da se svjetlost ne savija pod gravitacijom je glupost. Crne rupe imaju toliko jaku gravitaciju da ne dopuštaju fotonima da izađu iz nje. Zato su vidljivi samo rubovi crnih rupa, nažalost.

15 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
overhaul kaže...
phoenix2003 kaže...
ROADRUNNER kaže...

Ako se ne varam ima gravitacijske. Možemo vidjeti distribuciju tamne materije koristeći gravitacijsku leću.

Svjetlost se tako ponaša jer samo prati prostor zakrivljen gravitacijom tamne materije ili materije. Sama tamna materija ne reaguje nikako sa materijom a tako ni sa svjetlošću ukoliko naravno na njenom putu nema tijela velike mase koja krive prostor.

 E sad, još se spori oko toga što je točno tamna matarija, pa ako je slučajno sve samo "obična" masa od poznate tvari koja ne emitira ili odbija svjetlo i radijaciju, 
može utjecati na svjetlost. No da, samo gravitacija ne usporava svjetlo jer fotoni nemaju masu, zato i mogu ići... brzinom svjetlosti.
Bilo što sa masom, približavanjem brzini svjetlosti povećava masu do te mjere da do brzine svjetlosti nemože ni stići. Zato nam za
samo malo povećanje brzine sudara hadrona treba puno više energije. 

Ovo s povećavanjem mase je česta miskoncepcija, ne povećava se masa nego kinetička energija.

Znam da se često kaže masa, ali taj koncept nema smisla kad malo vidiš neke izvode.

14 godina
offline
Svjetlost sporija od svjetlosti

Polako gubimo kompas i kontrolu. Zovite domagoja!

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Svjetlost sporija od svjetlosti

Video je pogrešan i neistinit.

Video prikazuje da se kamera giba blizu (ili čak jednako) brzine svjetlosti. Iz pogleda te kamere prostor ispred nje (u pravcu gibanja) bi se kontrahirao i postao kraći, puno kraći. Zbog toga bi iz perspektive kamere sav taj put bio pređen za jako kratko vrijeme, gotovo trenutačno.

Promatraču izvana (koji STOJI, odnosno kreće se zanemarivo brzo u odnosu na svjetlost) bi izgledalo da mu treba toliko vremena koliko je prikazano u videu, ali video nije prikazan iz očiju promatrača koji stoji, nego promatrača koji ide brzinom svjetlosti. Prema tome, video je čisto nepoznavanje fizike.

Čudi me da to nitko do sada nije primijetio, a mnogi zvuče kao da su učili fiziku.

Bilo bi puno zanimljivije vidjeti pravu simulaciju, u kojoj se prostor skraćuje pa zato i izobličuje kao lećom. I još bolje, 3D igricu u kojoj se glavni lik kreće po svim efektima koje osjećamo blizu brzine svjetlosti, od vremenske dilatacije, skraćivanja prostora, do teškog postizanja brže brzine - sve to prikazano u svijetu u kojemu je brzina svjetlosti umjetno postavljena na malu vrijednost dostizljivu trčanjem, recimo 5m/sec. Takav "Unreal 3D engine" bi bilo jako zanimljivo za vidjeti, jer bi đaci mogli zorno vidjeti, vizualizirati i bolje razumijeti efekte koje Einstein i njegovi nasljednici opisuju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.2.2015 22:04 (Keso).
 
1 3 hvala 0
12 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Keso kaže...

Video je pogrešan i neistinit.

 Da si se potrudio procitati komentare na video i sam opis videa, umjesto da se tu dolazis praviti pametan, vidio bi da je to namjerno napravljeno.

 

Dakle nije stvar u autorovom nepoznavanju fizike, vec u tvojoj brzopletosti.

WordPress ❤
15 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti

Ne, u opisu videa nije navedeno da je namjerno ignorirao kontrakciju prostora, što je ključan efekt za ovaj posve nerealan prikaz.

12 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Keso kaže...

Ne, u opisu videa nije navedeno da je namjerno ignorirao kontrakciju prostora, što je ključan efekt za ovaj posve nerealan prikaz.

 I rest my case ...

WordPress ❤
14 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Keso kaže...

I još bolje, 3D igricu u kojoj se glavni lik kreće po svim efektima koje osjećamo blizu brzine svjetlosti, od vremenske dilatacije, skraćivanja prostora, do teškog postizanja brže brzine - sve to prikazano u svijetu u kojemu je brzina svjetlosti umjetno postavljena na malu vrijednost dostizljivu trčanjem, recimo 5m/sec. Takav "Unreal 3D engine" bi bilo jako zanimljivo za vidjeti, jer bi đaci mogli zorno vidjeti, vizualizirati i bolje razumijeti efekte koje Einstein i njegovi nasljednici opisuju.

To postoji i zove se "A Slower Speed of Light". 

www.damagehigh.com // Don`t fix what ain`t broken!
15 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
DamageHigh kaže...
Keso kaže...

I još bolje, 3D igricu u kojoj se glavni lik kreće po svim efektima koje osjećamo blizu brzine svjetlosti, od vremenske dilatacije, skraćivanja prostora, do teškog postizanja brže brzine - sve to prikazano u svijetu u kojemu je brzina svjetlosti umjetno postavljena na malu vrijednost dostizljivu trčanjem, recimo 5m/sec. Takav "Unreal 3D engine" bi bilo jako zanimljivo za vidjeti, jer bi đaci mogli zorno vidjeti, vizualizirati i bolje razumijeti efekte koje Einstein i njegovi nasljednici opisuju.

To postoji i zove se "A Slower Speed of Light". 

Bravo majstore, to sam dugo tražio!

Odmah sam je skinuo i probao, završio, hvale je vrijedna.

Samo jedna mala primjedba ili pak moje nepoznavanje fizike: u igri kad krenem ubrzavati, po onome kako ja shvaćam efekte koji proizlaze iz specijalne relativnosti, trebao bi se put ispred mene skratiti a prema rubovima slike ne toliko skratiti što bi trebalo rezultirali slici kao da je svijet ispupčen prema meni.

A igrica prvo prikazuje UDALJAVANJE svega ispred mene, a tek potom približavanje. To mi je malo kontra mog shvaćanja. Ima li tu neki fizičar koji vlada materijom, dakle netko na razini da zna vizualizirati relativizam, a ne amateri koji ni ne primijete da je video vimea skica za malu djecu koja veze sa stvarnošću nema?

15 godina
offline
Svjetlost sporija od svjetlosti

Ovo mi se čini realističnije:

, ali na žalost je snimka u lošoj rezoluciji.

 

Po meni, "Unreal 3D Lightspeed" engine još uvijek čeka da je netko napravi kako se spada...

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.2.2015 1:03 (Keso).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Svjetlost sporija od svjetlosti

Jedan dobar prikaz:

 

Čak je i ovaj prastari od Carl Sagana dobar:

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti
Keso kaže...

Video je pogrešan i neistinit.

Video prikazuje da se kamera giba blizu (ili čak jednako) brzine svjetlosti. Iz pogleda te kamere prostor ispred nje (u pravcu gibanja) bi se kontrahirao i postao kraći, puno kraći. Zbog toga bi iz perspektive kamere sav taj put bio pređen za jako kratko vrijeme, gotovo trenutačno.

Promatraču izvana (koji STOJI, odnosno kreće se zanemarivo brzo u odnosu na svjetlost) bi izgledalo da mu treba toliko vremena koliko je prikazano u videu, ali video nije prikazan iz očiju promatrača koji stoji, nego promatrača koji ide brzinom svjetlosti. Prema tome, video je čisto nepoznavanje fizike.

Čudi me da to nitko do sada nije primijetio, a mnogi zvuče kao da su učili fiziku.

Bilo bi puno zanimljivije vidjeti pravu simulaciju, u kojoj se prostor skraćuje pa zato i izobličuje kao lećom. I još bolje, 3D igricu u kojoj se glavni lik kreće po svim efektima koje osjećamo blizu brzine svjetlosti, od vremenske dilatacije, skraćivanja prostora, do teškog postizanja brže brzine - sve to prikazano u svijetu u kojemu je brzina svjetlosti umjetno postavljena na malu vrijednost dostizljivu trčanjem, recimo 5m/sec. Takav "Unreal 3D engine" bi bilo jako zanimljivo za vidjeti, jer bi đaci mogli zorno vidjeti, vizualizirati i bolje razumijeti efekte koje Einstein i njegovi nasljednici opisuju.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Svjetlost sporija od svjetlosti

starfield efekt u star treku nisu zvijezde navodno, već "debris" kojeg deflektor odbija ispred broda i "čisti" put brodu da se ne zabije u iste...

 :-)

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice