Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dobio t

poruka: 192
|
čitano: 19.282
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dobio t".
15 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
lovacmaki kaže...
Torent kaže...

hehehehehhe

SAmo jednosmjerna ;) Mobitel nista ne "ispušta" kad koristi GPS....

A ok. Ove ostale veze, sve su neionizirajuće?

 - sve je nešto, ništa nije ništa.. i zaključak je? Riječi koje se koriste, u teorijama zavjera, su upravo takve.. (ne)ionizirajuće. .. i populacija ih guta kao neku konkretnu činjenicu, običan žlabriš-loremipsum, kojem je to jedina svrha. ,,, jer...

 

Jehonan kaže...

..

Uglavnom, ništa nije potpuno bezopasno ali ..

- protuotrov se radi od.. otrova.

- radijacija? sve je radioaktivno, čitav svemir, ugljen.. sve. Ljudsko tijelo je stvoreno u takvim uvijetima, rezistentno do normalne granice.

- perje ne ubija, meko je.. no, ako uzmemo tonu perja i pustimo slobodnim padom (u bali) .. onaj kome padne na glavu će nastradati. To je tad dokaz čega osim fizike?

 

itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Nitko ne spori da elektromagnetsko zračenje zagrijava tijelo, ali ovdje se govori o tumorima. Kakve veze zagrijavanje ima s tumorom? Da li tuširanje u toploj vodi ili stajanje pored radijatora ili feniranje izaziva tumor?

Imate neko objašnjenje ili statistiku da toplina izaziva rak? Bez toga vam priča nema smisla.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
7 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Jehonan kaže...

Ma, ajmo ovako.

 

Nadam se da svi prihvaćaju činjenicu da je ljudsko tijelo, gledano fizikalno, vreća slane vode!

 

 

Da, to je prvo što na medicini uče. Da je ljudsko tijelo "vreća slane vode". Zato su osnovi lijekovi sol (ako treba dosoliti) i destilirana voda (ako treba odsoliti). 

 

Ostali procesići u tijelu su manje-više potpuno nebitini. Fizikalno gledano.

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Feudalac kaže...
Opet ti sa besmislicama. Ja ništa ne tvrdim po pitanju štetnih efekata mobitela, samo analogijom dajem primjer kako je bilo sa cigaretama i kako još uvijek jest. 

Pa tvoja analogija je besmislica. Problem je što to ne vidiš, a to ne vidiš jer si slabo upućen u problematiku. Pa onda za smisleno kažeš da je besmisleno, a za svoje besmisleno misliš da je smisleno.

 

Feudalac kaže...
Stotine kancerogeinh kemikalija u dimu pa su potrebna desetljeća konstantnog izlaganja da bi došlo do bolesti.

Evo recimo primjer besmislene i ničim argumentirane izjave. Karcinogenost cigaretnog dima se može predvidjeti i bez da prođe nekoliko desetljeća pa da se onda uspoređuje stoga raka među pušačima i nepušačima, jer se cigaretni dim sastoji od tvari za koje se zna da su karcinogene. Dočim za elektromagnetsko zračenje male snage od gigaherc-dva - ne da bi se znalo da može izazvati rak, nego ni ne postoje indicije da bi moglo. Fizika je tu u pitanju - to je neionizirajuće zračenje. Dovoljno smo već upoznati s posljedicama neionizirajućeg zračenja da bismo mogli reći da zračenje mobitela ili WiFi-a ne uzrokuje rak.

 

Druga stvar je ta što to što se karcinogene tvari nalaze u dimu ne znači da će pušač dobiti rak, nego mu se povećava rizik za dobivanje raka s obzirom na starost, pušački staž i količinu popušenih cigareta. Tako da cigaretni dim kod nekih može biti okidač za relativno brzo dobivanje raka - može biti kap koja je prelila čašu.

 

Analogija ti je, dakle, neispravna.

 

Feudalac kaže...
Što se tiče linkova, sve što trebaš je koristiti google.

Znači, nemaš nikakve konkretne linkove. Negdje nešto si pročitao, ali nemaš pojma koliko je to što si pročitao legitimno. Zato ni ne daješ linkove, jer bi se vrlo brzo ustanovilo da s njima nešto ne štima.

 

Feudalac kaže...
Kako mi ne bi nabio alu šešir na glavu, naglašavam da ne tvrdim da mobiteli uzrokuju rak, ali bogme ne tvrdim ni obrnuto. Znanost još nije odlučila niti jedno niti drugo.

Znanost je ustvrdila da neionizirajuća zračenja ne izazivaju rak. Radiozračenja iz mobitela su neionizirajuća zračenja. Ergo zračenja iz mobitela ne izazivaju rak. Ne pozivaj se na znanost jer očito ne znaš što znanost kaže.

16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
PaleRider kaže...
mbaksa kaže...
Idemo se ujedno malo i educirati. Ovo što si napisao je jednostavno besmislica. Od neionizirajućeg zračenja, pogotovo onog koje je tako slabo kao što je zračenje mobitela, ne možemo uopće očekivati karcinogene efekte. Jer takva zračenja nemaju tu sposobnost. I tu priča završava - štogod ti dalje gradiš na tome, automatski je pogrešno i nevrijedno razmatranja.

Generalno se slažem s tobom, ali ovdje si u krivu ako misliš da neionizirajuće zračenje ne može biti štetno.

Hoćeš mi se ispričati zbog straw-mananja?

15 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...
..

Druga stvar je ta što to što se karcinogene tvari nalaze u dimu ne znači da će pušač dobiti rak, nego mu se povećava rizik ..

 -dodatak..

-sve je u nekoj mjeri kancerogeno, npr sve spaljeno, dimljeno, tako i šunka dimljeni špek.. svaki pepel ima dozu radioaktivnosti itd. no važna je količina, izloženost.. karikiram-banaliziram, može se pojesti virus gripe i da ga želudac bezopasno-sigurno probavi, bez zaraze.. dok neka ogrebotina može biti ulaz istog virusa. To ne znači da je virus bezopasan, nego da je organizam imun-otporan i sl. tj prirodna radioaktivnost itd. itd.

 

(smao što se npr za cigarete to reklamno-negativno ističe, jer se želi ukloniti, dok se za npr meso to može jednako (po ovakvim teorijama/načinom) tvrditi, ako ništa senzacionalistički ili ciljano protiv konkurencije itd.

 

tako neke riječi, neke floskule, kad se dovoljno puta ponove (i nalaze se na ''internetu'') .. postanu (za tu stranu) činjenice. Koriste se nekritički, bez uopće razumijevanja pojedine riječi, značenja.. kao cinculator.. :) i ponavljaju se, kao duh iz boce, neuništivo. Glupost i genijalnost.. teško razlikovati, ili ipak nije? tj glupo je naravno glupo.. bez obzira na celofan i 'komplicirane' riječi koje pri tome upotrijebimo (pogotovo ako ih ne razumijemo, ako iz samo progutamo..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob

Hajd molim te poštedi me!

 

Ako se hoćeš igrati netjeravanja i sličnih stvari, imaš prilično velik izbor takovih ...

 

Vidi, ja nebih znao što se uči prvo na medicini, ja sam ti ovako glupav studirao skromnu elektrotehniku tako da...

 

Eto...

 

Apropo boldanih "teorija zvjere" možda bi bilo pametno malo pogledati što vele ljudi koji su proučavali dotičnu temu, dapače, doktorirali na istoj ali otom potom, valjda vi tu znate bolje, jel'.

 

Inače, ako čovjek hoće, iz konteksta se sve živo može izvući onako kako mu odgovara te se svakoga može izvrgnuti ruglu! Dapače, to se osobito odnosi na to kada čovjeku dosadi igrati se tzv. političke korektnosti koja nas je sve skupa i dovela tu gdje jesmo jer se eto čovjek boji reći kada je nešto crno, to je crno, a baš zbog takovih ljudi poput tebe!

 

Za kraj, nek si ti meni rekao i ti si u pravu! Ne znam, valjda je razlog što u malo ozbiljnijim rasklopnim postrojenjima sve zgrade imaju formu Faradeyevog kaveza, jer im se eto zajebava s tim i čist da bi ljudi koji prolaze pokraj postrojenja mislili "uuuu, vid što su ovi pametni, ovi tu atome razbijaju čekićima". Ne, ne, nije to zbog jakog elektromagnetskog zračenja, ma to je potpuno bezopasno!

16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Jehonan kaže...

 

Toliko si žuči prolijao, a da ništa nisi rekao. Imaš li ikakvu smislenu, opravdanu, argumentiranu kritiku?

16 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...

Hoćeš mi se ispričati zbog straw-mananja?

 

Da, sorry.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.4.2017 21:04 (PaleRider).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...

Bit će da ne razumiješ njihovu klasifikaciju, pri čemu ujedno ignoriraš da "possibly carcinogenic" uključuje i mogućnost da su totalno nekarcinogeni. 

Uhvatio si se na prvi dio posta i potpuno promašio poantu:

 

ansha kaže...

Kad se uzme u obzir cinjenica da IARC i WHO klasificiraju el. mag. zracenje mobitela kao "possibly carcinogenic" i cinjenica da internacionalna tijela (ICNIRP i IEEE) imaju exposure guidelines za radnike (koji su u ovom slucaju debelo premaseni), presuda postaje puno jasnija. Jos ako je tip imao gliom, stvar je jos jasnija...

Studije pokazuju indicije da bi pretjerano zagrijavanje tkiva zbog neionizirajućeg zračenja moglo biti jedan od faktora koji utjeću na razvoj nekih vrsta tumora. Nema definitivnog dokaza, ali su na osnovi tih indicija postavljene smjernice. Presuda najvjerojatnije nije temeljena na tome što sud misli ili ne misli da je tumor uzrokovan mobitelom, već zbog toga što je poslodavac tjerao zaposlenika da godinama svakodnevno koristi mobitel višestruko iznad tih smjernica, pa zbog toga snosi dio odgovornosti.

 

Drago kaže...

Fizičarima je smiješno uopće pričati o neionizirajućem zračenju mobitela koje bi bilo uzrok karcinoma, jer si radiovalovima istih frekvencija i istih i većih energija svakodnevno izložen u prirodnom okolišu...

Nemoj biti toliko siguran u to. Najjača gustoća em valova je neposredno uz mobitel prilikom uspostavljanja komunikacije s baznom stanicom, a prilikom razgovora je to jača što je signal bazne stanice slabiji. Ako si u području sa slabim signalom, gustoća energije debelo premašuje sve prirodne izvore i takvo neionizirajuće zračenje može izazvati poprilično lokalno zagrijavanje tijela. Fizičar koji to ne zna je sramota za ustanovu na kojoj se obrazovao.

 

Za sve dalje od toga, fizičar nije relevantna osoba, već su liječnici i biolozi ti koji proučavaju kakve efekte to zagrijavanje može imati na zdravlje. Mozak je izuzetno intolerantan na promjene temperature i tijelo podređuje sve ostale dijelove da bi zaštitilo mozak, međutim, kad imaš neravnomjerno zagrijavanje "iznutra", mehanizmi kojima tijelo raspolaže nisu prikladni za to normalizirati. Postoje indicije da to lokalno zagrijavanje može uzrokovati tumore na mozgu kao i razne bolesti oka (jer je slabo prokrvljeno) i uha (jer je najizloženije). Osim toga, organi za koje se sumnja da su izloženi (posebno kod hans free-a i uspostave komunikacije s BS) su testisi (osjetljivi na temperaturu) i čašice koljena (slaba prokrvljenost). Naravno, to je jako teško sve testirati, pogotovo eliminirati ostale faktore, tako da je sve skupa još na indicijama, ali izjaviti da je fizičarima to smiješno je zapravo smiješno.

 

Fizičarima je to jedino smiješno kad se priča o postavljanju baznih stanica, ali tu je situacija malo drugačija: više baznih stanica znači da iste emitiraju manjom snagom (pokrivaju manje područje), tako da ne doprinose priviše ukupnoj gustoći em polja, a zbog bolje pokrivenosti mobiteli emitiraju manjom snagom, pa je ukupan efekt pozitivan.

 

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob

Molim lijepo linkove za tvrdnje koje si iznio.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...

Molim lijepo linkove za tvrdnje koje si iznio.

Spomenute preporuke je iznio Ansha, ja sam samo istaknuo da je to vjerojatno bilo ključno u parnici. Ostale tvrdnje iznosim iz naučenog na kolegiju Utjecaj EM zračenja na ljude, pa ti neki konkretni link ne mogu dati, eventualno mogu pokušati naći materijale, iako ne vjerujem da još imam materijale s izbornog kolegija odslušanog prije 6-7 godina.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
MrBlc kaže...
Spomenute preporuke je iznio Ansha, ja sam samo istaknuo da je to vjerojatno bilo ključno u parnici.

Ne da mi se sad prolaziti kroz temu - o kojim preporukama pričaš? O IARC-ovoj klasifikaciji? Ta klasifikacija je jako problematična i već je u temi objašnjeno zbog čega je jako problematična. A na temi nitko nije dao link na presudu (ako ista uopće postoji online) ili detaljno obrazloženje presude, tako da nagađanja zbog čega je sud presudio tako kako je presudio ostaju samo nagađanja. Vjerojatno je presudio tako jer je u ugovoru (ili zakonu) stajalo da smije telefonirati maksimalno sat dnevno, a morao je visjeti na telefonu 3-4 sata. I to je sasvim OK i to nema nužno nikakve veze s radiozračenjem mobitela, odnosno presuda može biti čisto na račun kršenja ugovora/zakona. Tako i treba biti i s pravom ih je tužio - trebao ih je tužiti i prije nego li je obolio.

 

MrBlc kaže...
Ostale tvrdnje iznosim iz naučenog na kolegiju Utjecaj EM zračenja na ljude, pa ti neki konkretni link ne mogu dati, eventualno mogu pokušati naći materijale, iako ne vjerujem da još imam materijale s izbornog kolegija odslušanog prije 6-7 godina.

Znaš zašto sam te tražio linkove? Zato jer si spominjao gustoću energije, a bez navođenja gustoće energije, zato jer si spominjao "poprilično lokalno zagrijavanje tijela" bez navođenja koliko je to poprilično lokalno zagrijavanje tijela. Itd. Nemremo se pogađati s tim stvarima.

 

Dio toga što su te učili na tom kolegiju možda te nisu učili kao činjenice, indicije su kad su nastali ti materijali možda bile onakve, a danas su možda drugačije. To što su te učili ne može visjeti u zraku - mora imati uporište u konkretnim znanstvenim/kliničkim istraživanjima. Ako sad sve to stoji na rekla-kazala, to ne doprinosi raspravi, nego muti vodu, jer nitko ne može provjeriti što točno su to tebe učili, koliko je to točno i relevantno, koliko odgovara istraživanjima i je li interpretacija tih istraživanja ispravna.

 

Smiješno je da ni dan danas nitko ne može dokazati da bi zračenje mobitela moglo uzrokovati rak. Svi imamo mobitele, kupamo se u WiFi zračenjima, incidencija vrsta rakova/tumora za koje se optužuje mobitele ili WiFi se ne povećava, ali uz sve to i dalje kod nekih ne jenjava ta bojazan. Ako je elektromagnetsko zračenje mobitela toliko strašno i postoji neki mehanizam putem kojeg bi moglo izazvati rak, to se već moralo dokazati, to ne bi trebao niti smio biti problem dokazati. A ne da se i dalje bavimo nekim nereferenciranim indicijama da bi mobiteli možda mogli uzrokovati rak. A jesu znanstvenici nesposobni... Svom silom pokušavaju dokazati da mobiteli uzrokuju rak, ali koliko god da se trudili, to im ne polazi od ruke. Još malo pa će pokušaji dokazivanja toga da mobiteli uzrokuju rak početi ličiti na pokušaje dokazivanja da homeopatija ili akupunktura funkcioniraju.

 

Ako rizik za dobivanjem raka od mobitela i postoji, on je za prosječnog korisnika evidentno toliko malen da uopće nije vrijedan spomena. A oni koji satima vise na mobitelu lonako bi trebali koristiti headset - ne (samo) zbog zračenja, nego radi ergonomije, i to po mogućnosti zatvoreni headset za oba uha radi balansa i da si ne oštećuju sluh.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...

Ne da mi se sad prolaziti kroz temu - o kojim preporukama pričaš?

Preporuka je bila da se ne priča dulje od sat vremena dnevno.

 

mbaksa kaže...

O IARC-ovoj klasifikaciji? Ta klasifikacija je jako problematična i već je u temi objašnjeno zbog čega je jako problematična.

Klasifikacija je postavljena prema indicijama za koje nema definitivnog dokaza. Dakle, nema dokaza da uzrokuje rak, ali postoje indicije, pa bi trebalo pristupiti s pojačanim oprezom i preventivno ograničiti izlaganje koliko praktični razlozi dopuštaju. Znam da je to umu znanstvenika teško progutati, i mene malo bocka u mozak, ali tu se ne radi o znanstvenoj tvrdnji da mobitel uzrokuje rak, već o medicinskoj preporuci temeljenoj na indicijama da se pripazi koliko je moguće.

 

Da citiram svog profesora: "Studenti me pitaju koliko su mobiteli opasni za zdravlje. Moj mobitel je upravo sad na stolu, ne zato što sam paranoičan ili zato što ima dokaza da su štetni, već zato što imamo indicija da bi mogli biti štetni, a ne košta me ništa ostaviti ga na stolu dok sam u prostoriji".

 

mbaksa kaže...

A na temi nitko nije dao link na presudu (ako ista uopće postoji online) ili detaljno obrazloženje presude, tako da nagađanja zbog čega je sud presudio tako kako je presudio ostaju samo nagađanja... Vjerojatno je presudio tako jer je u ugovoru (ili zakonu) stajalo da smije telefonirati maksimalno sat dnevno, a morao je visjeti na telefonu 3-4 sata.

Moguće, iako, ako je to stajalo u zakonu, opet je temeljeno na IARC-ovoj preporuci. Naravno, bez teksta presude ne možemo znati. Ono što je relativno sigurno za pretpostaviti je da sud nije presudio tako zbog uvjerenja da je mobitel sigurno uzročnik raka.

 

mbaksa kaže...

Znaš zašto sam te tražio linkove? Zato jer si spominjao gustoću energije, a bez navođenja gustoće energije, zato jer si spominjao "poprilično lokalno zagrijavanje tijela" bez navođenja koliko je to poprilično lokalno zagrijavanje tijela. Itd. Nemremo se pogađati s tim stvarima.

Nisam napisao brojke jer ih ne znam na pamet, ali mislim da se radilo oko 0,1 °C porast temperature u mozgu tijekom 30 min razgovora. To je otprilike kao da imaš temperaturu. Gustoće energije uvelike ovise o jačini signala, pa se konrektna brojka razlikuje od slučaja do slučaja, ali su poznati grafovi penetracije na području glave. 

 

Naravno, u to vrijeme su još sva istraživanja bila skoncentrirana na 900 MHz, a danas se koriste i više frekvencije, pa je pitanje kakva je situacija na tim frekvencijama (teža penetracija, ali je frekvencija bliža rezonantnoj frekvenciji vode što uzrokuje jače zagrijavanje).

 

Moja namjera nije bila da mutim vodu, već da istaknem da Dragina izjava o tome što je fizičarima smiješno ne drži vodu, te da imamo indicije koje ne bi trebalo olako odbacivati.

 

mbaksa kaže...

Ako rizik za dobivanjem raka od mobitela i postoji, on je za prosječnog korisnika evidentno toliko malen da uopće nije vrijedan spomena. A

3-4 sata dnevno nije prosječan korisnik.

 

mbaksa kaže...

A oni koji satima vise na mobitelu lonako bi trebali koristiti headset - ne (samo) zbog zračenja, nego radi ergonomije, i to po mogućnosti zatvoreni headset za oba uha radi balansa i da si ne oštećuju sluh.

Nije zdravo ni 3-4 sata dnevno držati slušalice na ušima (toplo + vlažno = veća opasnost od razvoja bakterijske infekcije), već bi trebalo razgovarati na "razglas", što je zaposlenicima koji nemaju vlastiti ured nemoguće.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.4.2017 7:41 (MrBlc).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Nije teško naći članke o ovom slučaju. Uglavnom, obrazloženje presude još nije objavljeno, a tužba nije išla prema poslodavcu, nego prema socijalnom osiguranju, jer je čovjek izgubio sluh na desno uho i određena mu je invalidnost od 23%, pa je valjda to trebalo prikazati kao ozljedu na radu, da bi socojalno dalo penziju. Ima kod nas penzionera po puno smješnijim osnovama.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
MrBlc kaže...

 

Drago kaže...

Fizičarima je smiješno uopće pričati o neionizirajućem zračenju mobitela koje bi bilo uzrok karcinoma, jer si radiovalovima istih frekvencija i istih i većih energija svakodnevno izložen u prirodnom okolišu...

Nemoj biti toliko siguran u to. Najjača gustoća em valova je neposredno uz mobitel prilikom uspostavljanja komunikacije s baznom stanicom, a prilikom razgovora je to jača što je signal bazne stanice slabiji. Ako si u području sa slabim signalom, gustoća energije debelo premašuje sve prirodne izvore i takvo neionizirajuće zračenje može izazvati poprilično lokalno zagrijavanje tijela. Fizičar koji to ne zna je sramota za ustanovu na kojoj se obrazovao.

 

 

 

 

Pa sad - govorimo o fizičarima s IRB-a, doktorima fizike, stručnjacima na svom području s kojima sam se ja prije desetak godina svađao o tome jer sam mislio da "tu ima nešto". S obzirom da se radi o ljudima s međunarodnom reputacijom, tvoja blanket statement o tome kako je takav fizičar "sramota za ustanovu u kojoj se obrazovao" i to iz anonimne forumske perspektive je (vrlo blago rečeno) - smiješna. Govorim o Saši Ceciju i Dariju Hrupecu, obojici doktorima fizike i s dovoljno znanstvenih radova iza sebe da "ustanova u kojoj su se obrazovali" ne da ih se ne srami nego se ponosi njima. 

Isto misle i dr. Zdenko Šimić i dr. Davor Grgić s ETF-a, također vrhunski stručnjaci koji su također o tome pisali za nas prije podosta godina dok sam ja također bio u plemenu "opasni su ti ručni generatori ZRAČENJA!".

 

Ja sam isto mislio "Okej, šta sad ovaj fizičar priča o medicinskom problemu?", ali taj fizičar priča o medicinskom problemu jer je osnova tog navodnog problema fizikalna. I tako se vraćamo ponovo ionizirajuće i neionizirajuće zračenje i famozno "zagrijavanje mozga".

Većinu energije mobitela (tog stravičnog ZRAČENJA!) apsorbira tvoja koža i kosti lubanje, tako da je povećanje "temperature mozga" koje tebe plaši (pored toga što je posve lokalizirano) - zanemarivo. Govorimo o maksimalnim teoretskim vrijednostima od jednog stupnja (SAR za EU je 2 W/kg tjelesne mase uprosječeno na 10 grama tkiva - "The SAR limit recommended by The Council of the European Union is 2.0W/kg averaged over 10 grams of tissue for the body" kad se mjeri na fantomskoj glavi za mjerenje zračenja mobitela). 

 

S obzirom da se tvoj mozak zagrijava i hladi u posve normalnim radnim uvjetima i da još nitko nije povezao grijanje mozga s tumorima (ti uistinu s pregrijanim mozgom lošije funkcioniraš, za što su dokaz visoka temperatura, sunčanica i tako to, ali to nema veze s pojavom tumora, i govorimo o temperaturama čitavog tijela i mozga preko 40 stupnjeva celzija, a ne lokalizirano od maksimalno 38 stupnjeva celzija na jednom dijelu mozga) te da su razine grijanja mozga (i to lokalizirano, a ne na razini čitavog mozga) u ekstremnim slučajevima EM zračenja iz mobitela neusporedivo manje od, primjerice, grijanja mozgovlja u slučaju ekstremnih tjelesnih napora kada ti se diže temperatura čitavog tijela, ti bi trebao dokazati da i ovakve mikrofluktuacije u temperaturi malenog dijela mozga izazivaju tumore i to samo kad se radi o zagrijavanju od mobitela, a ne kad se mozak zagrijava na sve ostale načine na koje se i inače zagrijava. 

 

Ukratko, ponovo se vraćate na gluposti o ljudima koji su "vreće slane vode", kao što je rekao kolega primarijus nekoliko postova ranije; odnosno da je samo "zagrijavanje", bez obzira koliko maleno bilo iz nekog razloga uzrok tumora... nečega. 

 

S obzirom da "vreće slane vode" ne dobivaju tumore (probaj staviti vreću slane vode u mikrovalku ili kraj mobitela pa mi javi kad se u njoj razvio tumor, a ja te predložim odmah Nobelovoj komisiji za nagradu), odnosno da zagrijavanje bilo čega, uključiv i mozga, izaziva tumore (umotaj se u dekice ili nasloni na radijator pa mi javi koliko si tumora dobio - isto odmah ide predlog Nobelovoj komisiji), ova sva tvoja načelna i poosrpdna priča o "fizičarima koji su sramota za svoju školu" gdje ti iz "zagrijavanja mozga" (bez ikakvih konkretnih brojki - razumijem, lakše je tako...) skačeš na tumore, je čisto lupetanje. 

 

Ali, naravno, možda postoji neki mehanizam zračenja mobitela koji uzrokuje tumore, a koji nismo predvidjeli - ni fizikalno ni medicinski, već tek trebamo otkriti empirijski i epidemiološki to otkriti, pa to onda teoretski objasniti. I tu onda dolaze epidemiološke studije koje postoje i koje također nisu otkrile nikakvo povećanje tumora mozgovlja onih s mobitelima i onih bez mobitela. 

 

I što sad? 

 

Jesu li i ti liječnici "sramota za svoju školu" kao i fizičari koji objašnjavaju da nema fizikalne podloge za ovo trabunjanje?

 

Jedino su na diku i ponos svojim školama ovakvi koji trabunjaju načelno i napamet o "grijanju mozga" kao izvoru tumora? 

 

OK - koji je teoretski mehanizam, odnosno koja epidemiološka studija to pokazuje? 

 

Nema ni jednog ni drugog, ali zašto bi te to sprečavalo da lupetaš i dociraš ljudima kojima je to struka? 

 

 

 

 

This space for rent!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Drago kaže...
MrBlc kaže...

 

Drago kaže...

Fizičarima je smiješno uopće pričati o neionizirajućem zračenju mobitela koje bi bilo uzrok karcinoma, jer si radiovalovima istih frekvencija i istih i većih energija svakodnevno izložen u prirodnom okolišu...

Nemoj biti toliko siguran u to. Najjača gustoća em valova je neposredno uz mobitel prilikom uspostavljanja komunikacije s baznom stanicom, a prilikom razgovora je to jača što je signal bazne stanice slabiji. Ako si u području sa slabim signalom, gustoća energije debelo premašuje sve prirodne izvore i takvo neionizirajuće zračenje može izazvati poprilično lokalno zagrijavanje tijela. Fizičar koji to ne zna je sramota za ustanovu na kojoj se obrazovao.

Nema ni jednog ni drugog, ali zašto bi te to sprečavalo da lupetaš i dociraš ljudima kojima je to struka? 

Efekt zagrijavanja je izmjeren i spada u jedan oblik utjecaja neionizirajućeg zračenja na ljude. Jasno sam napisao da ne postoje dokazi za negativne posljedice tih efekata, ali postoje indicije, pa se stoga poziva na oprez. Tvoja tvrdnja je bila da je fizičarima smiješno uopće pričati da nešto što ima mjerljive efekte na tkivo može biti potencijalni uzročnik karcinoma unatoč indicijama koje postoje. Ok, možda sam i ja pretjerao, možda samo imaju čudan smisao za humor.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
14 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...
Jehonan kaže...

 

Toliko si žuči prolijao, a da ništa nisi rekao. Imaš li ikakvu smislenu, opravdanu, argumentiranu kritiku?

A štaš! Bio mi takav dan!

 

Eto, danas je svijet ljepši, unatoč elektromagnetskim i inim zračenjima!

 

U svakom slučaju, ako sam te povrijedio, primi moju iskrenu ispriku, nit mi je namjera, nit mi je fetiš, vrijeđati ljude po forumu!

 

U svakom slučaju, zdrav Ti meni, debel, rumen i vesel bio, a ovo nije vrijedno spomena.

 

Svako dobro u ugodan ostatak dana želim!

 

P.S.

Inače, baš jučer, bila godišnjica Černobilske katastrofe. Zanimljivo je kako su svi trenutno aktivni portali "slučajno" zaboravili pripomenuti kako je određena profesorica sa PMF-a bila pritvorena jer je htjela iznijeti u javnost dotični događaj, a to je u to vrijeme bilo "no, no". Opet, zanimljivo, slične stvari se događaju u dan danas!  Ovo govorim zbog konteksta jer eto, i tada su neki "stručnjaci" govorili da je to sve skupa bezopasno te da nema razloga za paniku tj. uzrujavanje. Eeee da! Što bi rekli u narodu, "s tuđim k****m moš i po gloginjama tuć, nije problem"!

16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob

Koji hrkljuš u glavi... 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
mbaksa kaže...

 

Ako rizik za dobivanjem raka od mobitela i postoji, on je za prosječnog korisnika evidentno toliko malen da uopće nije vrijedan spomena. A oni koji satima vise na mobitelu lonako bi trebali koristiti headset - ne (samo) zbog zračenja, nego radi ergonomije, i to po mogućnosti zatvoreni headset za oba uha radi balansa i da si ne oštećuju sluh.

 

Tko god:

 

- pije, stalno ili povremeno, alkoholna pića

- puši

- nedovoljno je fizički aktivan

- pretio

- jede suhomesnate proizvode

 

a boji se raka od mobitela, trebao bi ići pogledati (već sada!) je li mu sve u redu s mozgom.

 

 

 

 

This space for rent!
15 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Drago kaže...
..

 

a boji se raka od mobitela, trebao bi ići pogledati (već sada!) je li mu sve u redu s mozgom.

 

 

 

 

 -možda ga tramvaj .. no, back on topic :)

mobitel je jedini mamac u temi.. običan telefon, muzika na sluškama, mikrovalna.. sve ostalo pa i salmonelasti piceki, od drveta ne vidjeti šumu je prikladno, ali tako je to kad se podigne medjska prašina.

ponoviti, mirovina.. 500€ .. rekao bi da je više socijalna politika presudila nego znanost ili EM činjenice, no opet .. kako dokazati nešto ''ne'' .. uz indicije, to je dovoljno, uz srednjovijekovni strah i just to be safe.. (zdrav razum..) radije se odmaknem, mada u ovom slučaju ne bi rekao da je to uzrok. To u ostalom ni sud ne kaže, ostaje na indicijama + radni odnos.. mirovina, ne znanost i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Drago kaže...
Ali, naravno, možda postoji neki mehanizam zračenja mobitela koji uzrokuje tumore, a koji nismo predvidjeli - ni fizikalno ni medicinski, već tek trebamo otkriti empirijski i epidemiološki to otkriti, pa to onda teoretski objasniti.

 

Nemoj ih sad hraniti.. :-)

Koji drugi mehanizam zračenja? Sve je stvar energije a osim em. valova šta bi drugo moglo prenijeti energiju do mozga?

Poznato je koji se materijali koriste u mobitelima, zna se točno kako i što radi sve ono što se nalazi u njemu i koliko energije ima na raspolaganju, nije baš moguće da ispaljuje visokoenergetske čestice.

 

Ako bi se tu sad otkrilo nešto novo to ne bi bilo vezano usko za mobitele, to bi bi bio materijal za jednu nena**e*ivu Nobelovu nagradu :-)

12 godina
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
Drago kaže...

 

Tko god:

 

- pije, stalno ili povremeno, alkoholna pića

- puši

- nedovoljno je fizički aktivan

- pretio

- jede suhomesnate proizvode

 

a boji se raka od mobitela, trebao bi ići pogledati (već sada!) je li mu sve u redu s mozgom.

 

 

 

 

 Nisam znao da pušiš :)

16 godina
odjavljen
offline
Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dobio t

Nekom logikom bih rekao da svi koji ovdje postamo svijesno ili podvjesno se bojimo zračenja mobitela ili same mogućnosti, makar i minimalne za oboljenje. Onaj koga boli miško ni ne otvori temu.

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
XXX kaže...

Onaj koga boli miško ni ne otvori temu.

Ili ne voli širenja laži, neistina i teorija zavjera.  Jer mu je stalo da se ljude informira, a ne dizinformira.

16 godina
odjavljen
offline
Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dobio t

Ili ne laje pas zbog sela 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob

 

16 godina
odjavljen
offline
Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dobio t

ha ha , svatko se češe gdje ga najviše svrbi 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dob
XXX kaže...

ha ha , svatko se češe gdje ga najviše svrbi 

Znači, svrbi te ispod aluminijske folije? 

16 godina
odjavljen
offline
Talijan dobio odštetu jer je zbog mobitela dobio t

Ne, jer ja ne pričam nikada duže od desetak minuita 

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice