Je li Tesla napuhani balon?

poruka: 87
|
čitano: 13.927
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Je li Tesla napuhani balon?".
11 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Sumljam da se pise vrjedan :)

 
4 23 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

 

Piše se "vrijedan", ali u tekstu je iskorišten komparativ, koji je "vrjedniji", tako da ti opaska ne stoji. Isto kao što ćeš imati "lijep" i "ljepši".

 

Ajmo radije razgovarati o Tesli, a?

Prati me na YouTubeu! www.youtube.com/c/SUPERDAVOR
14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

Btw, nemoj sumLJati nego sumNJati!

14 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Nailed it!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Tko drugom jamu kopa..

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
MacTheBig kaže...
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

Btw, nemoj sumLJati nego sumNJati!

 Ma nemoj

http://www.index.hr/black/clanak/iva-balent-ima-milijune-ne-treba-joj-i-pismenost-nisam-sumljala-ni-sekunde/963225.aspx

11 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
BlueMax kaže...
MacTheBig kaže...
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

Btw, nemoj sumLJati nego sumNJati!

 Ma nemoj

http://www.index.hr/black/clanak/iva-balent-ima-milijune-ne-treba-joj-i-pismenost-nisam-sumljala-ni-sekunde/963225.aspx

 e svaka cast da je netko skuzio...bas ste smokljani :)

15 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

tesla se vrti u grobu i možda usput proizvodi struju. izmjeničnu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
17 5 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Teslu pratim neko vrijeme jer su mi električni auti jako zanimljivi. Definitivno uz napredak tehnologije baterija i budućnost.

 

Tesla mi je zanimljiva i zbog dodatnog razloga - stvorila je kult štovatelja branda dosad rezerviranog samo za Apple. U svakoj mani Tesle vide samo pozitivno, za svaki nedostatak imaju opravdanje.

 

Što se financija tiče - Tesla dosada od izlaska na burzu (ljeto 2010) do danas samo tri pozitivna kvartala - sve ostalo gubici. Financirala ih je država (vratili su novce ako se ne varam) i naravno hrpa privatnih investitora.

Tekst je pun pogodak jer je autor shvatio suštinu - rastu samo na pozitivnim budućim očekivanjima investitora - nikako na temelju rezultata.

 

To je definitivno balon koji može ali i ne mora puknuti. Očekuje se izlazak modela 3, završetak GigaFactoryja i sve je to hype na kojem se gradi vrijednost tvrtke. Musk kao vizionar ima također dodatni plus za vrijednost.

 

E sad, pitanje je što se događa u trenutku kad se ostali igrači aktivno uključe na tržište električnih automobila. Mercedes, BMW, Porsche - svi imaju u pripremi nešto - kada krene prava tržišna kavga vidjet će se gdje je Tesla, hoće li potopiti dinosaure (ala Apple -> Nokia) ili će dinosauri potopit Teslu ili će jednostavno svatko imati neki marketshare i miran suživot.

 

Potencijalni problemi za Teslu (pucanje balona)

 

Hype oko ludicrous moda, tihe vožnje i "autopilota" neće trajati vječno.

 

Model 3 neće biti jeftin - cca $35000, vjerujem i više. To nije malo novca i za taj novac čovjek može birati brand. Ista situacija je trenutno i sa Modelom S - cijena je visoka.Teslu trenutno kupuju ekološki visoko osvješteni, ljubitelji napredne (bleeding edge) tehnologije i oni koji se žele dodatno istaknuti na cesti i u društvu. Svima im je zajedničko da si mogu priuštiti taj luksuz.

 

Čitajući i prateći web - Model S a posebno Model X prate problemi s kvalitetom izrade i pouzdanošću - Tesla odlično (i besplatno) riješava sve probleme - ali opet dječije bolesti tipa vrata koja nemožeš otvorit (http://bit.ly/2p9e9j9) neozbiljno za auto od 150000€ (Model P100D).

 

Problem je i doseg - Tesla je odlična za gradske vožnje - nezgodna za ljude koji putuju autocestom na udaljenosti 500+km. Pri brzini od ajmo reć 140km/h (volim život na rubu zakona) Tesla ima doseg od cca 250km.

 

Problem je i to što je mreža punjača u europi pretežno loša (gledam tesline punjače) - zapadna Europa (Njemačka, Belgija, Nizozemska, Britanija, Francuska) stoji dobro ali nikako odlično kad se usporedi s klasičnim "benzinskim pumpama". Vrijeme punjenja iako sve bolje opet nije sjajno i na razini auta pogonjenih dinosaurima.

 

Trenutno za 151600€ (prije poreza i davanja) u EU se može dobiti novi Tesla P100D sa svim opcijama.Novi Mercedes S600 L Maybach košta 154000€ (prije poreza i davanja). Mercedes je pojam luksuza/profinjenost i rafiniranosti - pogotovo za duža putovanja.

 

Da zaključim - Tesla balon ili ne - vidjet će se tek nakon što napokon izađe Model 3 i završi se giga tvornica te nakon što se veliki igrači s iskustvom u autoindustriji uključe u elektro igru punim plućima.

 

 

 

 

 
17 1 hvala 5
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Davor kaže...
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

 

Piše se "vrijedan", ali u tekstu je iskorišten komparativ, koji je "vrjedniji", tako da ti opaska ne stoji. Isto kao što ćeš imati "lijep" i "ljepši".

 

Ajmo radije razgovarati o Tesli, a?

 

Lijepo od vas da forsirate korienski novo-hrvacki, čak i kad se jezik treba polomiti.
Da, vrijedan, vrijediti i ne - komparativ nije "vrijedniji" - ali to kolega nije ni spomenuo. Etimološki, s razlogom, komparativ je prešao u VREDNIJI, jer je - jednostavnije i brže za izgovoriti od vrijedniji, vriedniji. Kako već ovdje piše:

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search_by_id&id=f15mWBJ7
No, u pomami za autohtonom, izvornom, razlikovnom... verzijom, izmišljen je komparativ "vrjedniji", kako ne bi zvučao previše "istočno" (i naravno, razlikovao se od "mrskog" naslijeđa).
Hajde dvadeset puta brzo izgovori "VRJ" (bez "I"), pa možda dođe do pameti koliko je to nakazno.

http://pravopis.hr/predgovor/
Nažalost, Bulcsú László, koliko god bio vrstan jezikoslovac,  u kasnijem je periodu unakazio velik dio svog životnog rada u dokazivanju da je veći Rvat od Hrvata.
(O ostatku zrakomlat ekipe bolje ne pričati)

Btw, "Uranium" mogu podnijeti, ali "BOG" umjesto "bok" je čisti primitivizam, jer ne dolazi od "bog ti pomogao" i sl. već od "moj naklon" - u njemačkoj varijanti böcken (ili tako nekako) u hrvatskoj K & K varijanti (a ne bosansko ercegovačkoj) oduvijek izgovarano kao "bokn", nikad sa g.
Čekam samo da korienski upotriebite i "bog" u pozdravnom kontekstu pa da trajno počnem izbjegavati Bug.

p.s.
Kolega je u ironiji napisao "sumljam" (i stavio smajlija kako bi i sporijima bilo jasnije da je riječ o ironičnoj šali), naravno aludirajući na starog Todorića kći, ali to nije spriječilo vasceli publikum da mu dodjeljuje TD, odnosno TU "bistrom" koji mu je to spočitao.
Toliko o pristunom intelektualnom nivou (levelu ili razini - pa me ispravljajte).

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 11:23 (Zechina).
16 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

 Krivo sumnjaš.

15 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Ne znam, mozda je napuhani balom, al barem proizvodea aute i proizvodit ce ih u buducnosti, za razliku od snapchata i twitera koji proizvode i proizvodit ce zrak....

 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Balon?

 

Prije sliči na kondom napunjen vodom, jer skoro niko i ne kupuje el. automobile.

 

 

Tehnologija je tu odavno, ali nikako da sazri. Uvijek to ide nekako na silu, pa pukne.

 

Mislim da ćemo malo pričekat/stagnirat jedno 20tak godina, pa opet kad svi zaborave krenut ispočetka se čuditi tom čudu.

 

Slične cikluse 'otkrivanja tople vode' ima i VR tehnologija.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
2 7 hvala 0
8 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

pravi boom u sferi e-automobila će se desiti tek kad se desi daljna evolucija u razvoju baterija.dakle, ili smanjenje cijene proizvodnje ili povećanje kapaciteta. do tad su takvi auti, nažalost, samo popriličan hype i igračke u rukama bogatih. najjeftiniji model košta 35000$ (250000kn!), a zamijena baterija nakon 10ak godina raubanja istih košta preko 10000$.

onaj tko priča o uštedi u startu ne kupuje auto od 250000 kuna jer tu razliku prosječna osoba neće nikad nadoknadit u struji naspram goriva, a zbog same ekologije 99% ljudi neće potrošiti niti duplo više love, a kamoli više, nego za običnog benzinca. s tim da je e-vozilu zagarantiran "kvar" baterija i njihova zamjena od 10ak tisuća dolara. da je i 5 tisuća, puno je.

trenutno je to hype. s daljnjim razvojem baterija će tek postati mainstream.

 
2 5 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
bruno1026 kaže...

pravi boom u sferi e-automobila će se desiti tek kad se desi daljna evolucija u razvoju baterija.dakle, ili smanjenje cijene proizvodnje ili povećanje kapaciteta. do tad su takvi auti, nažalost, samo popriličan hype i igračke u rukama bogatih. najjeftiniji model košta 35000$ (250000kn!), a zamijena baterija nakon 10ak godina raubanja istih košta preko 10000$.

onaj tko priča o uštedi u startu ne kupuje auto od 250000 kuna jer tu razliku prosječna osoba neće nikad nadoknadit u struji naspram goriva, a zbog same ekologije 99% ljudi neće potrošiti niti duplo više love, a kamoli više, nego za običnog benzinca. s tim da je e-vozilu zagarantiran "kvar" baterija i njihova zamjena od 10ak tisuća dolara. da je i 5 tisuća, puno je.

trenutno je to hype. s daljnjim razvojem baterija će tek postati mainstream.

 

Ok, ali uzmi u obzir priče da nafte više NEMA za jako dug period. Dakle, prije ili kasnije će se preći na neko novo pogonsko "gorivo" - gorive ćelije, struja, brlja od susjeda, svejedno je, ali je bit ima li itko prednost u startu SADA. A Tesla ima, bar gledano danas... Možda za 50-100 godina ljudi uvide da je budućnost u... lupam, torijumskim reaktorima u autima...?

14 godina
neaktivan
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
bruno1026 kaže...

pravi boom u sferi e-automobila će se desiti tek kad se desi daljna evolucija u razvoju baterija.dakle, ili smanjenje cijene proizvodnje ili povećanje kapaciteta. do tad su takvi auti, nažalost, samo popriličan hype i igračke u rukama bogatih. najjeftiniji model košta 35000$ (250000kn!), a zamijena baterija nakon 10ak godina raubanja istih košta preko 10000$.

onaj tko priča o uštedi u startu ne kupuje auto od 250000 kuna jer tu razliku prosječna osoba neće nikad nadoknadit u struji naspram goriva, a zbog same ekologije 99% ljudi neće potrošiti niti duplo više love, a kamoli više, nego za običnog benzinca. s tim da je e-vozilu zagarantiran "kvar" baterija i njihova zamjena od 10ak tisuća dolara. da je i 5 tisuća, puno je.

trenutno je to hype. s daljnjim razvojem baterija će tek postati mainstream.

 Samo bi se osvrnuo na ovaj dio o razlici struje naspram goriva...

Mislim da si u krivu, iako jhoš ne znamo kako će ići cijena el energije na punionicama, ali ja ne vozim puno pa sam prosječno do sada kurio 12-15 000 kn goriva godišnje. Što se u 10ak godina očito nakupi, dakle razlika do struje u ovom trenutku (ako puniš doma noću jer prilična, ako puniš na trenutno besplatnim punionicama još i veća).

A i što se tiče zamjene baterija, el auto ima u praksi daleko manje izdatke za servis, da ne kažem da ga gotovo i nema, dakle i tu se štedi poprilična cifra.

 

Inače se slažem s dijelom da je za pravi boom potrebna daljnja evolucija (revolucija) u razvoju baterija i punjenja.

11 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Pise se onako kako te dodje, nismo jezikoslovci niti filozofi da bi brinuli o jeziku i formi :D

Bitno je biti jednosznacan i jasan u iznosenju cinjenica a sve ostalo su gluposti koje 95% stanovnistva, narocito informaticara, ne zanima ni ne treba zanimati :D

Kao sto vas velike jezikoslovce nema sto zanimati sintaksa ni sintagma naseg source codea :P :)

 

 

a posto ovo nije (gramar)nazzy forum, molim Vas da skratite sa vasim frustracijama i prebacite se na on topic :P

 
11 0 hvala 4
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Dead kaže...
Zechina kaže...

Btw, "Uranium" mogu podnijeti, ali "BOG" umjesto "bok" je čisti primitivizam, jer ne dolazi od "bog ti pomogao" i sl. već od "moj naklon" - u njemačkoj varijanti böcken (ili tako nekako) u hrvatskoj K & K varijanti (a ne bosansko ercegovačkoj) oduvijek izgovarano kao "bokn", nikad sa g.
Čekam samo da korienski upotriebite i "bog" u pozdravnom kontekstu pa da trajno počnem izbjegavati Bug.

p.s.
Kolega je u ironiji napisao "sumljam" (i stavio smajlija kako bi i sporijima bilo jasnije da je riječ o ironičnoj šali), naravno aludirajući na starog Todorića kći, ali to nije spriječilo vasceli publikum da mu dodjeljuje TD, odnosno TU "bistrom" koji mu je to spočitao.
Toliko o pristunom intelektualnom nivou (levelu ili razini - pa me ispravljajte).

 Bog, a ne bok se govori u Dalmaciji otkad znam za sebe, a znam preko 50 godina. Pa sad ako smo mi primitivci zbog toga... Inače jezik je "živo biće", razvija se pa zašto se ne bi razvijao i naš? I zašto ne bi bio svoj? Zašto bi se koristili tuđi izrazi kad imamo naše? Tu ne mislim na retardirane izmišljotine tipa zrakomlat, dalekovidnica... Imamo svoj jezik, a "oni" imaju njihov i tako mora ostati. Debilne provokacije sa retardiranom Deklaracijom maloumnika u startu se moraju srezati.

 
Pozdrav u Dalmaciji je "BOG"? Oklen, otkad, pobogu? I to ne "Bog daj", "Bog ti pomog'o" već "Bog"???
Btw, već 50 (70+!) godina je pozdrav "ciao", "adio" kao mediteranski ekvivalent "žabarskom" "bok", a zna se i zašto, moj šjor (šjor od talijanskog signore, gospodar). Toliko o "Imamo svoj jezik, a "oni" imaju njihov".

 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?
Uopće nema sunmnje da je električni pogon bolji od onoga temeljenog na motoru s unutrašnjim sagorijevanjem. Stoga ne treba sumnjati u njegovu budućnost. jedino je pitanje strpljivosti, dioničara naravno.
 
4 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Zechina kaže...
Davor kaže...
GSP kaže...

Sumljam da se pise vrjedan :)

 

Piše se "vrijedan", ali u tekstu je iskorišten komparativ, koji je "vrjedniji", tako da ti opaska ne stoji. Isto kao što ćeš imati "lijep" i "ljepši".

 

Ajmo radije razgovarati o Tesli, a?

 

Lijepo od vas da forsirate korienski novo-hrvacki, čak i kad se jezik treba polomiti.
Da, vrijedan, vrijediti i ne - komparativ nije "vrijedniji" - ali to kolega nije ni spomenuo. Etimološki, s razlogom, komparativ je prešao u VREDNIJI, jer je - jednostavnije i brže za izgovoriti od vrijedniji, vriedniji. Kako već ovdje piše:

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search_by_id&id=f15mWBJ7
No, u pomami za autohtonom, izvornom, razlikovnom... verzijom, izmišljen je komparativ "vrjedniji", kako ne bi zvučao previše "istočno" (i naravno, razlikovao se od "mrskog" naslijeđa).
Hajde dvadeset puta brzo izgovori "VRJ" (bez "I"), pa možda dođe do pameti koliko je to nakazno.

http://pravopis.hr/predgovor/
Nažalost, Bulcsú László, koliko god bio vrstan jezikoslovac,  u kasnijem je periodu unakazio velik dio svog životnog rada u dokazivanju da je veći Rvat od Hrvata.
(O ostatku zrakomlat ekipe bolje ne pričati)

Btw, "Uranium" mogu podnijeti, ali "BOG" umjesto "bok" je čisti primitivizam, jer ne dolazi od "bog ti pomogao" i sl. već od "moj naklon" - u njemačkoj varijanti böcken (ili tako nekako) u hrvatskoj K & K varijanti (a ne bosansko ercegovačkoj) oduvijek izgovarano kao "bokn", nikad sa g.
Čekam samo da korienski upotriebite i "bog" u pozdravnom kontekstu pa da trajno počnem izbjegavati Bug.

p.s.
Kolega je u ironiji napisao "sumljam" (i stavio smajlija kako bi i sporijima bilo jasnije da je riječ o ironičnoj šali), naravno aludirajući na starog Todorića kći, ali to nije spriječilo vasceli publikum da mu dodjeljuje TD, odnosno TU "bistrom" koji mu je to spočitao.
Toliko o pristunom intelektualnom nivou (levelu ili razini - pa me ispravljajte).

 Potpisujem, mislio sam nesto slicno napisati, ali eto preduhitrio si me. Smijesno je kako su svi zdusno TD covjeka iako je u pravu, ali eto 'Rvati ne znaju svoj jezik. Do tada gledajte jezicno silovanje na svim razinama, levelima ili nivoima.

11 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Zechina kaže...

 
Pozdrav u Dalmaciji je "BOG"? Oklen, otkad, pobogu? I to ne "Bog daj", "Bog ti pomog'o" već "Bog"???
Btw, već 50 (70+!) godina je pozdrav "ciao", "adio" kao mediteranski ekvivalent "žabarskom" "bok", a zna se i zašto, moj šjor (šjor od talijanskog signore, gospodar). Toliko o "Imamo svoj jezik, a "oni" imaju njihov".

 evo ja kao rođeni purger, "udan" već više od 10 godina u dalmaciji, svakodnevno slušam pozdrav "aj' bog" 

a kad kažem ćao (što mi je neznam otkud ušlo u govor) blago me teleće pogledaju, adio doduše prolazi, ali aj bog i bog ljudi ili samo bog je svakako češće i uobičajenije

da se razumijemo, meni kao purgeru to je u prvo vrijeme sličilo iskrivljenom bok, ali čini mi se da nije i nemam pojma otkud vuče korijene, ali se koristi svakodnevno i to u svim generacijama

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 17:17 (picajzla0707).
13 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Odlican članak, hvala autoru.

Nehotice sam pročitao i komentare ispod...
Ah sta reći, koju posluku porati... :)
Osim pravopisnih nazija, primjećujem potpuno nerazumijevanje teksta.
Mozda ipak i na ovim forumima ljudi slabo kuze trziste. A o tome govori autor. Možda baterije budu lose, možda model 3 u produkciji kosta 50k $, mozda su u šumi, nek se prodaju po bilo kojoj cijeni. Sve to nema veze sa trzisnom kapitalizacijom, jer tko kupuje dionice to radi svojom voljom i snosi odgovornost.
I trziste kapitala je sjajan alat za razvoj civilizacije.
A balkanu ostaju teorije....
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Da ne kakam više o jeziku i izričaju, nešto o Tesli i Tesli (Motors):
Sve što je g. Paulić napisao u članku - stoji. No, stvar je rakursa (ehm pogleda): iz sadašnje perspektive cijena dionica Tesla Motors na prvu izgleda prenapuhano. No, trend je neumitan: osim što USA subvencionira TM, indirektno to rade i druge zemlje globalno. Riječe je o gotovo globalnom konsenzusu (dugoročnoj strategiji) kojim bi se fosilni energenti zamijenili ekološki prihvatljivijim i potencijalno trajnim riješenjem. Poanta je da je ukupan maksimalan iznos pokretala neka konstanta, u kojoj je rast broja električnih vozila obrnuto proporcionalan padu onih na fosilna goriva.

S iznimkom plina kao ekološki prihvatljivim tranzicijskim elementom u formuli - vidi http://www.energetika-net.com/vijesti/plin/iduce-godine-prva-punionica-na-lng-24283

Dakle, upravo kako je u članku napisano: trend je prepoznat, trenutna cijena dionica je hype, no dugoročno stvar štima.

Članak nije afirmativan ni negativan - a stvar je subjektivnog gledišta sviđa li vam se sadašnjost u kojoj živite.
Ako vam se čini da je sve to sa Tesla Motors teži BS, ne zaboravite istraživanje svemira, Hyperloop i druge projekte Muskovog business ekosustava, pa to onda usporedite s cijenom dionica ... fejsbuka.
A kako tek onda u smisaoni ekonomski kontekst staviti "negativne" prinose njemačkih obveznica ili tek predstojeću FED kamatu na tek predstojeću recesiju? O tempora o mores.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.4.2017 17:36 (Zechina).
 
3 0 hvala 2
13 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Opet teorije i filozofija, stvar je puno jednostavnija, svidja ti se Tesla? Kupi auto, kupi dionice, u suprotnom nemoj.
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
picajzla0707 kaže...
Zechina kaže...

 
Pozdrav u Dalmaciji je "BOG"? Oklen, otkad, pobogu? I to ne "Bog daj", "Bog ti pomog'o" već "Bog"???
Btw, već 50 (70+!) godina je pozdrav "ciao", "adio" kao mediteranski ekvivalent "žabarskom" "bok", a zna se i zašto, moj šjor (šjor od talijanskog signore, gospodar). Toliko o "Imamo svoj jezik, a "oni" imaju njihov".

 evo ja kao rođeni purger, "udan" već više od 10 godina u dalmaciji, svakodnevno slušam pozdrav "aj' bog" 

a kad kažem ćao (što mi je neznam otkud ušlo u govor) blago me teleće pogledaju, adio doduše prolazi, ali aj bog i bog ljudi ili samo bog je svakako češće i uobičajenije

da se razumijemo, meni kao purgeru to je u prvo vrijeme sličilo iskrivljenom bok, ali čini mi se da nije i nemam pojma otkud vuče korijene, ali se koristi svakodnevno i to u svim generacijama

 Evo zadnji offtopic: Naravno, ali (bitni ali) sa prefiksom i sufiksom! Imaš i zagrebački (zagorski) "bogdaj", u različitim varijantama i u ostatku balkana; "ajd bog" je vjerojatno neka skraćenica od "Hajde i bog ti pomogao"... ali *samo* BOG je besmisleno. Možeš reći i "križ", "nebo", "prozor" onda. To vjerojatno ne postoji ni u kojem jeziku. Bogu (i gospodi) se klanjaš, ili nešto zazivlješ u njegovo ime. Ne spominješ ga uzalud :-)
S druge strane, možeš reći "naklon" (umjesto moj naklon), 'đenja itd jer se kontekst podrazumijeva.

8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Dead kaže...

 Ne znam odakle si, ali svejedno griješiš. To što govorišapsolutno nije točno.

 Bitno je odakle sam u  - ovom apsolutnom svijetu. Živio apsolutizam!

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
tommy5 kaže...
Opet teorije i filozofija, stvar je puno jednostavnija, svidja ti se Tesla? Kupi auto, kupi dionice, u suprotnom nemoj.

 Da i ne: načelno da, doslovno nikako. Kupovina dionica je poslovna odluka koja nema veze sviđa li ti se osobno konkretni proizvod tvrtke čije su dionice.
Vrijedi i obrnuto:
A ako ti se sviđa neki K-plus proizvod, slobodno kupi Agrokorove dionice, sad ti je prilika ;-)

8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?
Dead kaže...
Zechina kaže...
Dead kaže...

 Ne znam odakle si, ali svejedno griješiš. To što govorišapsolutno nije točno.

 Bitno je odakle sam u  - ovom apsolutnom svijetu. Živio apsolutizam!

 Ne izvrći i ne glumataj. Da si iz Dalmacije znao bi o ćemu govorim.

 -"Dobro jutro" - "Boog". -"Živio" - "Boog".  -"Vidimo se..." -"Boog". "Koji ti je k...?" - "Boog".
Thou shalt not take the name of the Lord thy God in vain. 

2. božja zapovijed -  https://hr.wikipedia.org/wiki/Deset_Bo%C5%BEjih_zapovijedi

 
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Je li Tesla napuhani balon?

Za promjenu, da malo komentiram temu: mislim da je cijena dionica svakako previsoka i da će kad-tad doći do pada jer ova cijena se temelji na Muskovom geniju, no koliko god Tesla imala potencijala radi svoje inventivnosti teško je to kapitalizirati jer kad napraviš neki koncept vrlo skoro se pojave razne varijante koje su konkurentske firme napravile i nije moguće kapitalizirati svoju genijalnost.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Je li Tesla napuhani balon?

Čemu onda izreka da prvi pobire vrhnje?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice