Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

poruka: 40
|
čitano: 8.201
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E".
15 godina
neaktivan
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Odlična stvar i za naš turizam.

scientia est potentia
 
2 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

"Ako, pak, za istu mjesečnu cijenu dobivate 10 GB prometa, to bi značilo da svojem operateru plaćate samo 25 / 10 = 2,5 eura po gigi, što je premalo! Umjesto 10, moći ćete bez dodatne naplate koristiti samo 6,5 giga (2 x (25 / 7,7) = 6,5), a nakon toga je vaš operater slobodan, ukoliko želi, dodatno vam naplatiti internetski promet."


To je definirano fair use policyom svakog pojedinog operatora, neki kao t -mobile samo spominju fair use, ali nemaju konkretnu brojku dok neki izricito kazu imas 12 Gb interneta. U svakom slucaju provjerit sto operator kaze i to se ne moze naplatiti bez da se korisnik upozori tako da nije bas tako kako si napisao.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
kapetan_ajkula kaže...

"Ako, pak, za istu mjesečnu cijenu dobivate 10 GB prometa, to bi značilo da svojem operateru plaćate samo 25 / 10 = 2,5 eura po gigi, što je premalo! Umjesto 10, moći ćete bez dodatne naplate koristiti samo 6,5 giga (2 x (25 / 7,7) = 6,5), a nakon toga je vaš operater slobodan, ukoliko želi, dodatno vam naplatiti internetski promet."


To je definirano fair use policyom svakog pojedinog operatora, neki kao t -mobile samo spominju fair use, ali nemaju konkretnu brojku dok neki izricito kazu imas 12 Gb interneta. U svakom slucaju provjerit sto operator kaze i to se ne moze naplatiti bez da se korisnik upozori tako da nije bas tako kako si napisao.

 Kažem da je operater slobodan to napraviti, ne nužno i da mora. Naravno da prvo ide upozorenje, tako je već dugo...

drpetric
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.6.2017 0:25 (drpetric).
16 godina
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Hvala za info Petric. Nadam se da će naši operateri prilagoditi tarife za međunarodne pozive da to sve skupa na kraju ne ispadne nakaradno.

 
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
alien kaže...

Odlična stvar i za naš turizam.

Mali off-topic

 

Tko ima koristi od turizma?

Samo država i ljudi uz more, za nas slavonce je svejedno bila milijarda turista ili niti jedan, ionako nas nitko ne tepe niti 1%.

 

Od ove vijesti koristi ima svaki pojedinačni stanovnik RH koji će prije ili poslije napustiti zemlju, od turizma samo nekolicina.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
marsovac zemaljski kaže...
alien kaže...

Odlična stvar i za naš turizam.

Mali off-topic

 

Tko ima koristi od turizma?

Samo država i ljudi uz more, za nas slavonce je svejedno bila milijarda turista ili niti jedan, ionako nas nitko ne tepe niti 1%.

 

Od ove vijesti koristi ima svaki pojedinačni stanovnik RH koji će prije ili poslije napustiti zemlju, od turizma samo nekolicina.

 Kad bi bilo sadržaja bilo bi i turista. Ovima uz more je utoliko lakše jer je more samo po sebi sadržaj oko kojeg se ne moraju previše(uopće) truditi.

Tamo gdje u Slavoniji ima sadržaja ima i turista, a sama polja pšenice koliko god ona velika bila ne želi nitko doći gledati.

15 godina
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

ukratko, tresao se miš ... i najpametnije je i dalje se suzdržavati od telefonskih eskapada preko grane a free wi-fi rabiti gdje god se može, odn. uporabu sim-a svesti na neophodan minimum. da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 3 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Taj roaming je veliko sranje jer je to umjetno stvoreni trošak na temelju državne granice. Isto tako, zamislite da zovem iz Čakovca u Sloveniju koja je 15 km udaljena, plaćam 10 puta više nego da zovem u Dubrovnik koji je 800 km udaljen, a realno puno više resursa koristi operater da mi omogući poziv na 800 km udaljenosti nego na ovih 15 (znam da ne ide poziv direktno na ovih 15 km nego preko raznih centrala, ali kužite što hoću reći, čak je manja udaljenost koju signal mora proći da ide ČK-ZG-Ljubljana nego ČK-Dubrovnik)

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Moj PC  
1 3 hvala 0
10 godina
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Zbunila me točka br. 5 - naime, tako nešto nema baš smisla jer zvanje iz roaminga u treću zemlju nema puno veze s roamingom, odnosno, u usporedbi sa stanjem dosad ne bi se trebao plaćati roaming dodatak, ali međunarodni poziv i dalje se plaća po međunarodnoj tarifi. Tako nešto su rekli na TV i napisali u novinama (što je možda pokazatelj da bi moglo biti točno :-)).

 

Na kraju krajeva, stvar se zove "Roam like at home" - iz toga bi se moglo zaključiti da su cijene dok smo u inozemstvu iste kao kod kuće. Recimo, ako iz Slovenije zovem Irsku, cijena je ista kao da sam Irsku zvao iz Hrvatske. Ako iz Slovenije zovem Hrvatsku ili netko iz Hrvatske zove mene, cijena je kao u domaćem pozivu. Oboje je potpuno logično. Malo je u sivoj zoni slučaj kada iz Slovenije zovem broj u Sloveniji - po logici naziva mjere, to bi bio međunarodni poziv iz Hrvatske u Sloveniju.

 

Stoga, može li netko pouzdano potvrditi tvrdnju br. 5 i možda malo obrazložiti kako bi točno zvanje Irske (ili Njemačke) iz Slovenije trebalo biti jeftinije. Točnije, koja se tarifa gleda - jesu li to tarife slovenskih operatora ili što?

 
3 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
Malto kaže...

Hvala za info Petric. Nadam se da će naši operateri prilagoditi tarife za međunarodne pozive da to sve skupa na kraju ne ispadne nakaradno.

 

Članak je poprilično senzacionalistički napisan, tako da bi dobar dio neinformiranih korisnika mobitela mogao biti dodatno zbunjen. Mada se iskreno nadama da takvih korisnika na ovom forumu nema puno.

Sve ovo smo već prije mogli pročitati, ali u znatno normalnije tonu.

 

marsovac zemaljski kaže...
alien kaže...

Odlična stvar i za naš turizam.

Mali off-topic

 

Tko ima koristi od turizma?

Samo država i ljudi uz more, za nas slavonce je svejedno bila milijarda turista ili niti jedan, ionako nas nitko ne tepe niti 1%.

 

Od ove vijesti koristi ima svaki pojedinačni stanovnik RH koji će prije ili poslije napustiti zemlju, od turizma samo nekolicina.

 

Od turizma, indirektno, ima koristi cijela država s obzirom da turizam sudjeluje u BDP-u sa nekih 18%.

 

Jednom dobrom dijelu slavonaca je prilično bitno koliko ima turista jer imaju priliku raditi kao sezonci u turizmu, i zaraditi više novaca nego u rodnom kraju.

 

Svaki stanovnik koji napusti RH od ovoga neće imati neke velike koristi, jer ovo nije namijenjeno dijaspori tj. ljudima koji duže vrijeme borave u inozemstvu, nego turistima i poslovnim ljudima, koji samo privremeno izlaze iz matične države.

15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
SveZauzeto kaže...

Zbunila me točka br. 5 - naime, tako nešto nema baš smisla jer zvanje iz roaminga u treću zemlju nema puno veze s roamingom, odnosno, u usporedbi sa stanjem dosad ne bi se trebao plaćati roaming dodatak, ali međunarodni poziv i dalje se plaća po međunarodnoj tarifi. Tako nešto su rekli na TV i napisali u novinama (što je možda pokazatelj da bi moglo biti točno :-)).

 

Na kraju krajeva, stvar se zove "Roam like at home" - iz toga bi se moglo zaključiti da su cijene dok smo u inozemstvu iste kao kod kuće. Recimo, ako iz Slovenije zovem Irsku, cijena je ista kao da sam Irsku zvao iz Hrvatske. Ako iz Slovenije zovem Hrvatsku ili netko iz Hrvatske zove mene, cijena je kao u domaćem pozivu. Oboje je potpuno logično. Malo je u sivoj zoni slučaj kada iz Slovenije zovem broj u Sloveniji - po logici naziva mjere, to bi bio međunarodni poziv iz Hrvatske u Sloveniju.

 

Stoga, može li netko pouzdano potvrditi tvrdnju br. 5 i možda malo obrazložiti kako bi točno zvanje Irske (ili Njemačke) iz Slovenije trebalo biti jeftinije. Točnije, koja se tarifa gleda - jesu li to tarife slovenskih operatora ili što?

 

To je već detaljno objašnjeno u prethodnoj temi o RLAH-u.

 

Roaming je roaming bez obzira zoveš li iz rominga broj u zemlji u koju si doputovao, u zemlju iz koje dolaziš, ili u neku treću zemlju unutar EU; svi pozivi se naplaćuju po 'domaćoj tarifi' tj. oduzimaju od paketa kojeg imaš za mobilne pozive u druge mreže unutar matične države.

 

Međunarodni poziv je poziv iz matične države u neku drugu državu unutar ili izvan EU i to nema veze sa roamingom i naplaćuje se po posebnoj tarifi.

16 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
SveZauzeto kaže...

Zbunila me točka br. 5 - naime, tako nešto nema baš smisla jer zvanje iz roaminga u treću zemlju nema puno veze s roamingom, odnosno, u usporedbi sa stanjem dosad ne bi se trebao plaćati roaming dodatak, ali međunarodni poziv i dalje se plaća po međunarodnoj tarifi. Tako nešto su rekli na TV i napisali u novinama (što je možda pokazatelj da bi moglo biti točno :-)).

 

Na kraju krajeva, stvar se zove "Roam like at home" - iz toga bi se moglo zaključiti da su cijene dok smo u inozemstvu iste kao kod kuće. Recimo, ako iz Slovenije zovem Irsku, cijena je ista kao da sam Irsku zvao iz Hrvatske. Ako iz Slovenije zovem Hrvatsku ili netko iz Hrvatske zove mene, cijena je kao u domaćem pozivu. Oboje je potpuno logično. Malo je u sivoj zoni slučaj kada iz Slovenije zovem broj u Sloveniji - po logici naziva mjere, to bi bio međunarodni poziv iz Hrvatske u Sloveniju.

 

Stoga, može li netko pouzdano potvrditi tvrdnju br. 5 i možda malo obrazložiti kako bi točno zvanje Irske (ili Njemačke) iz Slovenije trebalo biti jeftinije. Točnije, koja se tarifa gleda - jesu li to tarife slovenskih operatora ili što?

 

Kad si u roamingu i kad nazoves bilo koju EU državu, samo se skidaju minute.

Problem je kad iz Hrvatske zoveš bilo koju EU državu, onda te oderu 5 kn/min, u ovom slučaju su to međunarodni pozivi i nisu regulirani od strane EU. I zato je sada smiješna situacija, jer kad nazoveš neki broj u Njemačkoj, ako zoveš iz HR košta te 5 kn/min, a ako zoveš iz roaminga, besplatno je.

10 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
Diplomirani pješak kaže...

Taj roaming je veliko sranje jer je to umjetno stvoreni trošak na temelju državne granice. Isto tako, zamislite da zovem iz Čakovca u Sloveniju koja je 15 km udaljena, plaćam 10 puta više nego da zovem u Dubrovnik koji je 800 km udaljen, a realno puno više resursa koristi operater da mi omogući poziv na 800 km udaljenosti nego na ovih 15 (znam da ne ide poziv direktno na ovih 15 km nego preko raznih centrala, ali kužite što hoću reći, čak je manja udaljenost koju signal mora proći da ide ČK-ZG-Ljubljana nego ČK-Dubrovnik)

 

Roaming nije baš tako umjetno stvoreni trošak - svaki operator mora graditi i održavati svoju mrežu. Ako si ti kod nekog drugog operatora "u gostima", onda trošiš njegovu mrežu umjesto mreže onoga kojem plaćaš račun.

Druga stvar, u ovom slučaju radi se o međunarodnom roamingu. Cijene međunarodnih poziva i dalje su takve kakve jesu, na to EU za sada ne stvara nikakav pritisak.

Ovom roaming pričom sada se stvorila neprirodna situacija - o čemu svjedoče dodatna pravila koja propisuju koliko dugo smiješ biti u inozemstvu i slična prtljanja.

 

No, nemojte me krivo shvatiti. Roaming naknade bile su previsoke, a tržište nije funkcioniralo jer se operatori nisu trgali da snize napuhane cijene.

Međutim, trebalo je stati negdje između tih krajnosti i reći da se roaming plaća prema propisanoj cijeni, koja bi bila maksimalni iznos i koja bi se mogla računati ili fiksno na osnovi nekih realnih troškova ili s nekim koeficijentom u odnosu na, recimo, međunarodne pozive.

 

Ne znam što priječi operatore da odbiju roaming stranim korisnicima? Je li i to EU propisala rekavši da moraju pružati uslugu roaminga?

10 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
maxym kaže...
SveZauzeto kaže...

Zbunila me točka br. 5 - naime, tako nešto nema baš smisla jer zvanje iz roaminga u treću zemlju nema puno veze s roamingom, odnosno, u usporedbi sa stanjem dosad ne bi se trebao plaćati roaming dodatak, ali međunarodni poziv i dalje se plaća po međunarodnoj tarifi. Tako nešto su rekli na TV i napisali u novinama (što je možda pokazatelj da bi moglo biti točno :-)).

<<< cijep >>>

To je već detaljno objašnjeno u prethodnoj temi o RLAH-u.

 

Roaming je roaming bez obzira zoveš li iz rominga broj u zemlji u koju si doputovao, u zemlju iz koje dolaziš, ili u neku treću zemlju unutar EU; svi pozivi se naplaćuju po 'domaćoj tarifi' tj. oduzimaju od paketa kojeg imaš za mobilne pozive u druge mreže unutar matične države.

 

Međunarodni poziv je poziv iz matične države u neku drugu državu unutar ili izvan EU i to nema veze sa roamingom i naplaćuje se po posebnoj tarifi.

 

OK, nisam bio svjestan prethodne teme pa sam se sad malo informirao čitajući taj dio foruma.

Vidim da su tamo padale teške riječi, ali ljudi nemojte se ljutiti jedni na druge - ova priča je stvarno glupasta i teška za povjerovati. Toliko je nevjerojatna da ću sljedeći tjedan kad ću prolaziti kroz Sloveniju, nazvati kolege u Njemačkoj da vidim što će mi se pojaviti na računu.

 

Pred dosta godina imao sam kolege, u različitim firmama, koji su imali iskustva iz pograničnih područja. Jednom su roditelji bili iz sela uz Mađarsku granicu, a drugi je živio tamo negdje oko Šenkovca. Njihove priče su bile da je u tom pograničnom području bio jači mađarski, odnosno, slovenski signal nego domaći. Tako da ako nisi bio oprezan, mogao si lako upasti u roaming. Čak je jedan imao i anegdotalnu pričicu da ako zove s terase, onda ima hrvatski signal, a ako zove iz vrta onda ima mađarski ili tako nešto.

 

Dakle sad taj čovjek ako želi (skoro besplatno) razgovarati s prijateljima i rođacima u Irskoj i Njemačkoj, ne mora se mučiti sa Skypeom, nego samo treba otići u vrt?

Stvarno debilno, svaka čast EU administraciji na tome!

15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla

Pa nije to baš tako debilno kako izgleda. Broj ljudi koji su u takvoj situaciji  (da mogu ući u romanig unutar svoje kuće ili okućnice) je zanemarivo malen u odnosu na ukupan broj korisnika mobilnih mreža u EU. A mala je vjerojatnost da će netko putovati 30, 50 ili 100 Km da bi obavio par međunarodnih EU poziva po cijeni domaćeg poziva.

 

S druge strane, ovakav odnos cijena možda navede EU (a i same teleoperatere) da smanje cijene međunarodnih poziva prema zemljama u EU, iako nisam siguran da će se to tako skoro dogoditi (ovo sa romaingom se 'kuhalo' preko nekoliko godina).

9 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
SveZauzeto kaže...
maxym kaže...
SveZauzeto kaže...

 

 

OK, nisam bio svjestan prethodne teme pa sam se sad malo informirao čitajući taj dio foruma.

Vidim da su tamo padale teške riječi, ali ljudi nemojte se ljutiti jedni na druge - ova priča je stvarno glupasta i teška za povjerovati. Toliko je nevjerojatna da ću sljedeći tjedan kad ću prolaziti kroz Sloveniju, nazvati kolege u Njemačkoj da vidim što će mi se pojaviti na računu.

 

Pred dosta godina imao sam kolege, u različitim firmama, koji su imali iskustva iz pograničnih područja. Jednom su roditelji bili iz sela uz Mađarsku granicu, a drugi je živio tamo negdje oko Šenkovca. Njihove priče su bile da je u tom pograničnom području bio jači mađarski, odnosno, slovenski signal nego domaći. Tako da ako nisi bio oprezan, mogao si lako upasti u roaming. Čak je jedan imao i anegdotalnu pričicu da ako zove s terase, onda ima hrvatski signal, a ako zove iz vrta onda ima mađarski ili tako nešto.

 

Dakle sad taj čovjek ako želi (skoro besplatno) razgovarati s prijateljima i rođacima u Irskoj i Njemačkoj, ne mora se mučiti sa Skypeom, nego samo treba otići u vrt?

Stvarno debilno, svaka čast EU administraciji na tome!

 Debilno je sto su skoro pa ukinuli roaming, sto su ljude koji zive na granici pokrili tako da im se ne naplacuje ekstra to zadovoljstvo? Trebali su za takve kao ti da ostave stara pravila pa da te telekomi gule dok ti razmisljas kako je to logicno i pametno. Nije ni cudo sto u ovo zemlji HDZ glatko dobija izbore.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.6.2017 0:27 (pravi_covijek).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
marsovac zemaljski kaže...
alien kaže...

Odlična stvar i za naš turizam.

...

Tko ima koristi od turizma?

Samo država i ljudi uz more, za nas slavonce je svejedno bila milijarda turista ili niti jedan, ionako nas nitko ne tepe niti 1%.

...

Kao što je maxym rekao, dosta Slavonaca ima koristi od turizma prek ljeti, jer im nudi posao. Također, bez njega BDP bi bio dosta manji, pa bi županije koje su neto uplatitelji u proračun, Istarska i PGŽ (Zagreb ne brojim, jer pričam o turizmu sad, a i njegova premoć je rezultat pogrešne, centralističke politike), uplaćivale puno manje, a i dijelom tog novca se financiraju projekti koji bi trebali potaknuti razvoj Slavonije.

Uglavnom, čim ima država koristi, ima i Slavonija.

14 godina
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Ja neznam,,, u današnje vrijeme pored svih smartphona šta još netko koristi međunarodne pozive pored svih platforma za pričanje ?!!!?

 

ja preko 10tak godina koristim VoIP servise tipa rynga i slična za pozive preka vani za ekipu koja nema smartphone ili ih nezna korsitit,, jbga ned mi se trošit na nešto šta netrebam, ako mogu dobit punooooo jeftinije

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
maxym kaže...

Pa nije to baš tako debilno kako izgleda. Broj ljudi koji su u takvoj situaciji  (da mogu ući u romanig unutar svoje kuće ili okućnice) je zanemarivo malen u odnosu na ukupan broj korisnika mobilnih mreža u EU. A mala je vjerojatnost da će netko putovati 30, 50 ili 100 Km da bi obavio par međunarodnih EU poziva po cijeni domaćeg poziva.

 

S druge strane, ovakav odnos cijena možda navede EU (a i same teleoperatere) da smanje cijene međunarodnih poziva prema zemljama u EU, iako nisam siguran da će se to tako skoro dogoditi (ovo sa romaingom se 'kuhalo' preko nekoliko godina).

To je jedan primjer za ilustraciju nelogičnosti tog cijelog propisa.

 

Drugi primjer je da radim u Njemačkoj, roditelji mi ne znaju koristiti Skype pa uzmem 2 broja u Hrvatskoj, odnesem ih u Njemačku, svaki koristim 6 mjeseci pa sljedeće godine ispočetka. Pričam koliko hoću za, koliko, 2x80 kn mjesečno? Nešto manje me košta lokalna tarifa u Njemačkoj koja ne sadrži skoro ništa (15 EUR). Štoviše, ako je točno da mogu zvati koga i gdje god hoću dok sam u roamingu, isti broj koristim i kada ja zovem nekoga u Njemačkoj - jedini problem je što bi ljudi u Njemačkoj mene trebali zvati na moj njemački broj.

 

Jasno mi je da većini ljudi te iznimke ne znače ništa. Ali uzmimo u obzir da roaming nije bez troškova za operatora na čiju mrežu se spojiš te činjenicu da će ljudi početi masovno dolaziti na ideje kako iskoristiti ovakve rupe.

 

Za sniženje cijena međunarodnih poziva navijam i ja, ali imamo Skype i slične alate već godinama, a telekomi se i dalje ne daju...

10 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
Filemona kaže...
marsovac zemaljski kaže...
alien kaže...

Odlična stvar i za naš turizam.

Kao što je maxym rekao, dosta Slavonaca ima koristi od turizma prek ljeti, jer im nudi posao. Također, bez njega BDP bi bio dosta manji, pa bi županije koje su neto uplatitelji u proračun, Istarska i PGŽ (Zagreb ne brojim, jer pričam o turizmu sad, a i njegova premoć je rezultat pogrešne, centralističke politike), uplaćivale puno manje, a i dijelom tog novca se financiraju projekti koji bi trebali potaknuti razvoj Slavonije.

Uglavnom, čim ima država koristi, ima i Slavonija.

 

Ima još jedan aspekt cijele priče - turisti u roamingu su bili dobra zarada za naše operatore. Na žalost, nemam podatak koliki su udio u prihodima nosili roaming pozivi prije nego je krenula cijela priča. Međutim, očekujem da će naši operatori reći "OK, izgubili smo osjetan dio prihoda, morat ćemo malo (ili puno) podići cijene svojim korisnicima."

A ne vjerujem da je roaming nekog turista odbio od ideje da dođe na godišnji u Hrvatsku!?

10 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
pravi_covijek kaže...
SveZauzeto kaže...
maxym kaže...
SveZauzeto kaže...

 

Stvarno debilno, svaka čast EU administraciji na tome!

 Debilno je sto su skoro pa ukinuli roaming, sto su ljude koji zive na granici pokrili tako da im se ne naplacuje ekstra to zadovoljstvo? Trebali su za takve kao ti da ostave stara pravila pa da te telekomi gule dok ti razmisljas kako je to logicno i pametno. Nije ni cudo sto u ovo zemlji HDZ glatko dobija izbore.

Što napisati u odgovoru na ovako nešto? Izvrtanje teksta, primitivni, egoistični, pohlepni stavovi... Da ne dodam da smo odjednom odjednom završili na HDZ-u pa očekujem da će u roaming uskoro ući i partizani i ustaše.

 

Stari moj, bio sam puno po svijetu gdje sam radio na raznim projektima. Tamo čovjek dobro nauči da nema ničeg besplatnog, a isto tako da nije u središtu svemira. Ako umno nisi bio sposoban prije to shvatiti, mogao bi se i ti malo uputiti u svijet.

 

Tako da, stari moj, ti si jedan veliki provincijski primitivac - upravo onakav za kakve zamišljaš da su glasači HDZ-a!

 

(moderator me slobodno može bannati - ovakvi primitivci me izbace iz takta)

16 godina
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Nije li to sve jedno veliko kompliciranje??

Posebno plaćaš razgovore, sms i internet, pa onda još ovisi koga na koju mrežu zoveš, iz koje zemlje i u koju zemlju zoveš!

 

Imaju li možda ti operateri u planu to pojednostavniti, nbr. prebacivanjem svega na IP?

Kao u slučaju fisknih kućnih telefona, interneta i tv-a?

 

Ili to nikom nije u interesu?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
SveZauzeto kaže...
maxym kaže...
...
... Štoviše, ako je točno da mogu zvati koga i gdje god hoću dok sam u roamingu,...

 

Naravno da je to točno, to cijelo vrijeme 'tupimo' i opet se pronađe neki 'nevjerni Toma'.

 

PaleRider kaže...

Nije li to sve jedno veliko kompliciranje??

Posebno plaćaš razgovore, sms i internet, pa onda još ovisi koga na koju mrežu zoveš, iz koje zemlje i u koju zemlju zoveš!

 

Imaju li možda ti operateri u planu to pojednostavniti, nbr. prebacivanjem svega na IP?

Kao u slučaju fisknih kućnih telefona, interneta i tv-a?

 

Ili to nikom nije u interesu?

 

O čemu ti sad pričaš? Kakve komplikacije?

 

Prema novim pravilima o roamingu unutar EU (i ovih par dodatnih zemalja) sasvim je nebitno koju mrežu zoveš, u koju zemlju zoveš, i iz koje zemlje zoveš, sve dok god si u roamingu tj. izvan svoje domicilne zemlje, Ako to nije jednostavno, onda ne znam što može biti jednostavnije.

 

Da li plaćaš posebno svaku uslugu ili odvojeno to ovisi o tvom operateru, neki operateri imaju pakete koji uključuju zajedničku potrošnju GSM, SMS i data usluge, a kod nekih je zasebna velikičan paketa za svaku uslugu.

 

Sva komunikacija između baznih stanica zemljanim vodovima i tako ide IP-em, GSM je samo zračna komunikacija od mobitela do bazne stanice.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.6.2017 20:10 (maxym).
16 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
maxym kaže...
O čemu ti sad pričaš? Kakve komplikacije?

 

...

 

Iskreno, roaming me ne zanima, ako i odem negdje van to je radi odmora i nemam baš u planu koristit mob. Ne znam zašto se svi uzbuđuju oko ovoga, zar stvarno toliko vremena provodite u inozemstvu?

 

Zanima me internet, tuzemni razgovori i sms, pozivi/sms u inozemstvo iz Hrvatske. Zašto sve ne ide preko jednog podatkovnog protokola, nego imamo 3?

Da ide sve preko IP-a bilo bi svejedno zoveš li nekog u Hrvatskoj ili vani.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2017 9:55 (PaleRider).
15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla

Ako te roaming ne zanima, onda si promašio temu, ovdje se raspravlja o članku koji govori o roamingu. Većina ljudi ovdje vjerojatno ne provodi puno (ili nimalo) vremena u inzomestvu, ali lijepo je znati da po novim pravilima korisnici neće biti 'oderani' ako se nađu u prilici da im zatreba mobitel kad su na putu (poslovno ili privatno) u EU.

 

Sve to što si naveo i ide preko istih kabela preko zemaljskih veza, razlika je samo u tome što se na kraju i na početku svake od njih nalazi GSM infrastruktura telekom operatera, a oni naplaćuju jedni drugima uslugu spajanja na njihove mreže, i zato je takav vid komunikacije skuplji od 'čiste' IP komunikacije. U ostalom, u počecima GSM telefonije kod nas, pozivi između domaćih telekom mreža su bili po cijeni skoro jednaki (a nekad i skuplji) kao pozivi prema inzoemstvu, ali od tada se dosta toga promijenilo, regulirane su cijene interkonekcija domaćih operatera, sada su regulirane cijene interkonekcija u roamingu, a u budućnosti možda budu i regulrane i cijene interkonekcija kod međunarodnih poziva, barem za EU zemlje.

16 godina
neaktivan
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Ma nije odluka o ukidanju roaminga dobra za našu ekonomiju, a onda posredno i za nas kao pojedince.

Mi smo turistička destinacija a ne emitivno turističko tržište.

Ovo znači manji prihod naših tele operatera, manji prihod države od poreza na račune tele operatera.

Taj manji prihod tele operateri će nadoknaditi bilo povećanjem domicilnih tele usluga, bilo zadržavanjem cijena na istom nivou.

Ovo odgovara emitivnim turističkim zemljama EU, a oni i pišu zakone EU, ne pišemo ih valjda mi, grci, a djelimično ni talijani ni španjolci.

 

Sad će mi netko odgovoriti da Austrija ima veći prihod od turizma nego RH, što stoji.

Pod pojmom da smo turistička destinacija spada to što imamo daleko veći prihod od turizma nego što sami trošimo na turizam vani, što za Austriju nije slučaj.

 

Situacija je slična onoj kad purgeri dižu frku radi povećanja cijena na jadranu (već su počeli po tisku i ove godine koliko vidim), međutim to povećanje cijena je u biti dobro, uz jednog purgera će oni na pazaru oderati i pet stranaca, dakle, nova lova dođe u sustav. A stranci ionako to ne vide kao deranje, pošto italijani, španjolci, pa i grci deru još više.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2017 12:49 (Floki).
 
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla

Je, tako isto možeš reći da smanjenje stope PDV-a sa 25% na 20% ne bi bilo dobro za našu ekonomiju jer bi se smanjio prihod države za X miliona kuna. Ili da bi bilo poželjno da svi trgovci drastično povećaju cijene i tako država više zaradi od poreza.

 

Na Jadranu se cijene uglavnom ne povećavaju, nego su cijele godine iste, samo novinari ljeti nemaju o čemu pisati pa onda štancaju članke o 'bezobrazno visokim cijenama'.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla
maxym kaže...

Je, tako isto možeš reći da smanjenje stope PDV-a sa 25% na 20% ne bi bilo dobro za našu ekonomiju jer bi se smanjio prihod države za X miliona kuna. Ili da bi bilo poželjno da svi trgovci drastično povećaju cijene i tako država više zaradi od poreza.

 

Na Jadranu se cijene uglavnom ne povećavaju, nego su cijele godine iste, samo novinari ljeti nemaju o čemu pisati pa onda štancaju članke o 'bezobrazno visokim cijenama'.

 Ti zbilja misliš da teleoperateri neće nadoknaditi gubitak, većom pentracijom na tržište, tu su došli do granice, pa kako će onda.

Ovaj račun porezne evazije koje si naveo, nema veze s temom, ovdje se radi o prestanku doticaja prihoda, a ne o uticaju porezne stope na privrednu aktivnost.

 

Uostalom, nisu li ugostitelji mijaukali da će ih povečanje stope pdv uništi, ne vidim da jest. Netko je pametan izračunao da to povećanje ne ide u evaziju.

A što se cijena tiče, da zbilja bi breskve na štandovima imale cijene koje imaju da nije turista. A ni kavu baš neću popiti na Kalelargi, to ostavljam strancima, meni u kvartovskom daleko od turista jeftinije.

 

I ovo ne smatram lošom pojavom, naprotiv, kad Mate zbroji lovu od štanda, uredi apartman, pa malom već obećao kupiti novi PC, pa eto i love u Zagrebu jer mali naručio PC na nekom zg online dućanu, pa mu platio pretplatu na BUG, pa i Štefica koja iznajmljuje sobe u Zg ima koristi jer Mate može platiti Štefici.

Ovo sa ukidanjem roaminga ne smatram baš dobrim, nestaje vid prihoda našim teleoperaterima, posredno i državi.

Ali, ne odlučujemo mi, pa svejedno.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2017 13:59 (Floki).
15 godina
offline
Re: Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja napla

Kakav gubitak?

 

Zarada od visokih naknada roaminga je bio ekstra-profit, dakle nisu ništa izgubili, samo više neće dobivati. Ali ne brinie se, i dalje će zarađivati, jer će im teleoperateri turista koji su kod nas u roamingu i dalje isplaćivati određeni iznos, iako puno manje nego do sada. S druge strane, drastično manji troškovi roaminga će povećati broj ljudi koji će korisiti tu uslugu, pa će to donekle amortizirati prethodno spomenuto smanje profita teleopratera. Povećanje cijena nije recept za povećanje prihoda jer se radi o dosta eleastičnom tržištu, u suprotnom, tko je branio teleoperaterima do sada da povećaju cijene i tako 'povećaju prihod'.

 

Ugostitelji su oduvijek mijaukali i mijaukat će, kad im se povećao PDV kukali su kako moraju povećati cijene jer su im veliki troškovi, kad se smanjio PDV onda su opet kukali kako dugo nisu mijenjali cijene i kako ne mogu smanjit cijene jer će propasti. Da im se sad skroz ukine PDV, još bi povećali cijene za 5% jer je 'sve poskupilo'. Ugostiteljske cijene u turističim mjesitima visoke su zbog turizma, i zbog činjenice da su te cijene tustima pristupačne, to što su one za prosječnog hrvata 'previsoke' to nije krivnja ugostitelja ili turista.

16 godina
neaktivan
offline
Top 5 najgorih zamki sutrašnjeg ukidanja naplate E

Pusti mi tu glupavu socijalističku tezu o extra profitu, korporacijama je nivo zarade bitan, korporacije ne razbijaju glavu o vrsti profita, njima je bitan nivo zarade i korporacije taj nivo nastoje održati ovako ili onako, a njihovi manageri čisto sumnjam da ćitaju tu socijalističku literaturu o extra profitu.

Prevedeno na njihov jezik, što ne plati njemac, platit će domaći, i tu priča za njih prestaje, to smanjenje prihoda ukoliko ne mogu kompenzirati porastom prihoda od prometa, snađu se oni, u to ne treba sumnjati.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.6.2017 14:15 (Floki).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice