Trese li se Einsteinu stolica?

poruka: 29
|
čitano: 5.612
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Trese li se Einsteinu stolica?".
16 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

O čemu je ovaj članak i koja mu je svrha? 

 

Više smo doznali o nekom Hira Ratan Maneku, nego o toj novoj (kontraverznoj) tezi dotičnog profesora.

 

Evo umjesto autora ću ponuditi link na tu tezu:

Emergent Gravity and the Dark Universe: Erik Verlinde

 

A neko se već potrudio i krenuo je testirati:

First test of Verlinde’s theory of Emergent Gravity using Weak Gravitational Lensing measurements

 

 

I na kraju evo kako bi trebao izgledati članak na ovu temu i zašto je uopće ta teza toliko kontraverzna među znanstvenicima:

Erik Verlinde Says We Don’t Need Dark Matter. His Reasoning is More Mysterious.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
18 0 hvala 8
16 godina
odjavljen
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

Meni se, ovako iz udobnosti vlastite radne sobe, cini da je Einstein htio zajebati naseg covjeka...

http://manjgura.hr/blog/ne-mozes-ti-nasega-covika-zajebat/

 

Freak Show Inc.
 
20 0 hvala 7
16 godina
protjeran
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

. Puteva prema kvantnoj gravitaciji ima mnogo i Verlinde je odabrao samo jedan od njih i to ne jako rigorozno. Kako objasniti što čeka svaku novu teoriju ljudima koji nisu profesionalci u znanosti? Zamislimo da date neku hipotezu i što onda?

 

Čemu služe teorije?  Osim toga, uspoređivati nagrađivanog teoretskog fizičara sa indijskim jogijem je poprilično patronizirajuće rezoniranje. 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.1.2017 20:12 (Mayo).
 
3 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Mayo kaže...

 Osim toga, uspoređivati nagrađivanog teoretskog fizičara sa indijskim jogijem je poprilično patronizirajuće rezoniranje. 

 

 

... da ne kažemo neku grublju riječ 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Friday kaže...

Meni se, ovako iz udobnosti vlastite radne sobe, cini da je Einstein htio zajebati naseg covjeka...

http://manjgura.hr/blog/ne-mozes-ti-nasega-covika-zajebat/

Ovaj dio je definitivno najbolji: "Proslavljeni košarkaš Chicago Bullsa Toni Kukoč pričao mi je, recimo, kako je s jednim takvim išao u ribolov na jezero Michigan. Amerikanci čuvaju riblji fond jezera Michigan i postavili su jasna pravila ponašanja: dopušteni ulov su dvije ribe. Stoga se, ulovivši drugu, Toni htio vratiti kući, ali zemljak se samo nasmijao i nastavio lov – izvukao je treću, pa četvrtu, pa sedmu, pa desetu. Naravno da je znao da ne može s deset riba proći strogu kontrolu na izlazu: kad je ulovio desetu, izabrao je dvije najveće, a ostale – bacio u jezero. Desetljećima su, eto, glupi Čikažani odlazili sa štapovima na jezero Michigan i vraćali se kući čim uhvate dvije ribe, pa makar i veličine inćuna, i nikome nikad nije palo na pamet da ulovi petnaest riba, pa izabere dvije najveće. Sve dok nije došao naš mitološki junak." - prasnuo sam u smijeh na ovo.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
11 godina
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
memulica kaže...

O čemu je ovaj članak i koja mu je svrha?

 

... 

 

 

 

 

 

 

 

Svrha mu je (po meni) da se u znanosti nikome ne vjeruje na riječi. Ni indijskom jogiju ni nagrađivanom teoretskom fizičaru. Svi moraju dokazat svoje tvrdnje (hipoteze) što u ovom slučaju ne čine ni jogi ni fizičar. Pa su se posla dokazivanja prihvatili drugi, što u slučaju jogija nije bilo pretjerano zahtjevno, ali kod fizičara je. Pa će se morati pričekat da se netko prihvati tog posla (kad autor hipoteze neće) i obavi "krvavo matematičko kopanje", pa da vidimo što će dalje biti s njegovom hipotezom: Newton-Einstein-Verlinde ili još jedan ćorak.

 

P.S.

 

Ako bude ćorak, nema veze - idemo dalje.

15 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

dodatne informacije potražite u galaktičkoj enciklopediji:

 

In many of the more relaxed civilizations on the Outer Eastern Rim of the Galaxy, the Hitchhiker’s Guide has already supplanted the great Encyclopaedia Galactica as the standard repository of all knowledge and wisdom, for though it has many omissions and contains much that is apocryphal, or at least wildly inaccurate, it scores over the older, more pedestrian work in two important respects. First, it is slightly cheaper; and second, it has the words "DON'T PANIC" inscribed in large friendly letters on its cover.

— Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979.)

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

Naslov je trebao biti "Spavaš li mirno Anštajnu Alberte?". :D

 
17 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

 
0 12 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

 

 

Ima. Živiš u paralelnom svemiru u kojem je Mjesec sljubljen sa Zemljom, a Zemljina voda lebdi u svemiru. 

 

U našem svemiru je obratno.

 

 

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put sri 18.1.2017 12:13 (Drago).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Drago kaže...

 

Ima. Živiš u paralelnom svemiru u kojem je Mjesec sljubljen sa Zemljom, a Zemljina voda lebdi u svemiru. 

 

U našem svemiru je obratno. 

 

 

 

 

Freak Show Inc.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Drago kaže...
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

 

 

Ima. Živiš u paralelnom svemiru u kojem je Mjesec sljubljen sa Zemljom, a Zemljina voda lebdi u svemiru. 

 

U našem svemiru je obratno.

 

 

 

 

 Sviđa mi se ova teorija sa paralelnim svemirom. U paralelnom svemiru vjerojatno znaš odgovor na moje pitanje.

14 godina
neaktivan
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

Te naslove je izgleda popularno staviti. Pun YT takvih naslova.

Ali kao sto rece i autor u tekstu, Einstein nije bio u krivu, kao ni Newton, vec njihove teorije rade uz udredjene uvjete i ogranicenja. Toga je i Einstein bio svjestan.

 
2 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

 Navodno ti imaš dovoljno jaku gravitaciju da privučeš gluposti, ali nedovoljno jaku da ih zadržiš za sebe.

14 godina
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

 

Hopla, odakle li ti izpluta...

15 godina
odjavljen
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

Zadnji put kad sam gledao, sva voda je na mjestu (čak je i ima nešto više nego što bi čovjek očekivao, to valjda ovo globalno zatopljenje). Ništa, sačekat ću iduću plimu pa idem skupljat ribe po zaljevu sa kariolom....

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
krayz1e kaže...
Drago kaže...
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

 

 

Ima. Živiš u paralelnom svemiru u kojem je Mjesec sljubljen sa Zemljom, a Zemljina voda lebdi u svemiru. 

 

U našem svemiru je obratno.

 

 

 

 

 Sviđa mi se ova teorija sa paralelnim svemirom. U paralelnom svemiru vjerojatno znaš odgovor na moje pitanje.

 Slazem se sa tobom u ovom komentaru :) Svi se tu vole praviti vazni, pljuvati druge ali nisu u stanju jednu izjavu dati, objasniti, pojasniti sto misle i kada netko pogrijesi ispraviti ga, to je dijalog, forumasi ne znaju za postojanje istoga :))))

 

Ovaj link lijepo objasnjava upravo ovo sto si ti pitao :D

8 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

ovaj profesor kao da je zavrsio fakultet u travniku ili Kobiljaci ( na vozilima gradskog prijevoza u Sarajevu se reklamira 150KM mjesec ,samo doneses uplatnicu prve subote u mjesecu i to su sve obaveze koje imas tokom studiranja)

waaagh
 
0 6 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
krayz1e kaže...

Navodno Zemlja ima dovoljno jaku gravitaciju da privuče mjesec, ali nedovoljno jaku da zadrži vodu koju mjesec privlači? Ima li kakvo logično objašnjenje za ovo?

Ukoliko sam dobro skuzio, tebi muce plime i oseke, tj. plimna sila.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

dakle, nitko zapravo nema pojma što je to gravitacija. svi je opisuju kao "ono što ..." (klinci bi rekli: "to je kad ..."). sila izvorno nije, već prije mjera (posljedica) lokalne zakrivljenosti prostora/vremena (što bi objasnilo zbog čega zvijezda jednostavno ne otme mjesece planetama koje oko nje "kruže" ili elipsiraju). ovo pak znači da imamo čitav svemir prostora za špekulacije (može i sa špekulama) wtf gravitacija zapravo jest, osim što je očito da i kako djeluje. zgodno je primijetiti kako je svemir poprilično ogromna praznina no takav je i prostor u atomima pa je unatoč tome sve nekako na kupu. manje-više. hoću reći, gravitacija je ustvari koncept a ne tehnički "problem", kao i pojam beskonačnosti u matematici. u praksi, to je kao kad žena urla na tebe a ti nemaš pojma zašto, iako osjećaš posljedice. ne kažem da o tome nema smisla razmišljati no ponekad nije loše stvari prihvatiti jednostavno onakvima kakve jesu i prilagoditi se: ako je druga svemirska brzina cca 11,15 m/s, nitko ne razmišlja kako je smanjiti (elektronički ograničiti :o), već kako natrpati dovoljno ogrjeva da raketu isfura brže od toga u nebesa. nota bene, Einsteinu se ne tresu niti stolac niti lijes. on je isporučio kvalitetno drvo. sad samo od njega treba načiniti namještaj. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2017 13:43 (Ajar).
Moj PC  
2 1 hvala 0
11 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

Odličan tekst, pogotovo dodatak o Maneku... Hvala.

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

Misljenje - preagresivan stil i spominjanje nebitnih usporedbi i pod-tema, iz jedinog razloga da bi nam autor predocio kakva je on osoba, umjesto informacije.

 

Puno, puno vise volim nenapadni, precizni i znanstveni stil gsp. Nenada Jarica-Dauenhauera.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
 
1 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Deus ex machina kaže...

Misljenje - preagresivan stil i spominjanje nebitnih usporedbi i pod-tema, iz jedinog razloga da bi nam autor predocio kakva je on osoba, umjesto informacije.

 

Puno, puno vise volim nenapadni, precizni i znanstveni stil gsp. Nenada Jarica-Dauenhauera.

 

Joj, vi linuksasi 

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Trese li se Einsteinu stolica?

najlakše je biti znanstvenik nečega što nije dokazano 

 

kao i ovaj dole lik 

*** nisam ovlašten da dajem potpis ***
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2017 16:19 (miller1985).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
LudaRajcica kaže...

 Slazem se sa tobom u ovom komentaru :) Svi se tu vole praviti vazni, pljuvati druge ali nisu u stanju jednu izjavu dati, objasniti, pojasniti sto misle i kada netko pogrijesi ispraviti ga, to je dijalog, forumasi ne znaju za postojanje istoga :))))

 

Ovaj link lijepo objasnjava upravo ovo sto si ti pitao :D

 

 Mislim, neznam jel trolaš ili što. Video je namijenjen maloj djeci što se vidi i na snimci. Pa zar je ovdje vrtić?

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2017 21:07 (overhaul).
8 godina
offline
Trese li se Einsteinu stolica?
Slabo napisano. Ništa nismo saznali o novoj teoriji. Saznali smo samo o metodologiji znanstvenog rada, što zaista nema ništa s nijednom posebnom teorijom. Ovaj članak je još jedan dokaz da se svatko ne može baviti popularizacijom znanosti. Novinarima nedostaje stručnosti, znanstvenicima nedostaje sposobnosti prezentacije, pa onda ispada onako kako ispada. Popularizacija znanosti posao je za sebe, ona se zaista može kvalitetno raditi - što između ostalo dokazuju i autori (ne svi) u ovoj rubrici.
 
3 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
danen kaže...
Slabo napisano. Ništa nismo saznali o novoj teoriji. Saznali smo samo o metodologiji znanstvenog rada, što zaista nema ništa s nijednom posebnom teorijom. Ovaj članak je još jedan dokaz da se svatko ne može baviti popularizacijom znanosti. Novinarima nedostaje stručnosti, znanstvenicima nedostaje sposobnosti prezentacije, pa onda ispada onako kako ispada. Popularizacija znanosti posao je za sebe, ona se zaista može kvalitetno raditi - što između ostalo dokazuju i autori (ne svi) u ovoj rubrici.

 

Vasi tekstovi su svakako medju najboljima

Freak Show Inc.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Friday kaže..

Vasi tekstovi su svakako medju najboljima

Ovo nije nikakav argument. Kriticar filmova ili muzike ne mora automatski biti sposoban pisati muziku ili rezirati film, pa opet je njihovo misljenje prihvatljivo. Pored toga, nitko nije napao autora vec samo tekst, i svaki covjek koji svoj rad (kakav god on bio) stavi u javnost, treba biti otvoren za kritiku zbog buducih poboljsanja, ili obicne samo-refleksije i svjesnosti na kakvu se publiku cilja.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
16 godina
online
Re: Trese li se Einsteinu stolica?
Deus ex machina kaže...
Friday kaže..

Vasi tekstovi su svakako medju najboljima

Ovo nije nikakav argument. Kriticar filmova ili muzike ne mora automatski biti sposoban pisati muziku ili rezirati film, pa opet je njihovo misljenje prihvatljivo. Pored toga, nitko nije napao autora vec samo tekst, i svaki covjek koji svoj rad (kakav god on bio) stavi u javnost, treba biti otvoren za kritiku zbog buducih poboljsanja, ili obicne samo-refleksije i svjesnosti na kakvu se publiku cilja.

 Pa dobro, ali Gospodin Raos stvarno ima pitkije i konkretnije članke, pa nisam to shvatio kao ironiju. No, hajd ja nebih bio prekritičan ni prema ovom članku. Doznao sam ponešto o nekom Hira Ratan Maneku, ali sad me zanima što autor ima za reći za ovog genijalca koji tvrdi da je disanac ilitiga breatharian:
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/india/7645857/Man-claims-to-have-had-no-food-or-drink-for-70-years.html

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice