Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

poruka: 35
|
čitano: 11.321
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć".
8 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći opć
Ovo je fino obrazloženje onog šta već par dana meljem...ali i dalje mislim da odgovornosti netko treba preuzet i platit svoju glupost i neodgovornost(lijenost), ako me policija zaustavi s nepropisno zavezanim pojasem plačam kaznu...a ne mogu se izgovorit da u mom fićeku nema pojasa....
 
3 2 hvala 0
14 godina
offline
Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći opć

nakon bitke.....

 

Lako se sad podsmijavati, ali zaboravljate da je najteže (iako ni izdaleka  apokaliptično) pogođen zdravstveni sustav...

 

mislite da je kod nas puno bolje? pogledajte koliko ima XP-ova po bolnicama, nemojte misliti da neki techno-manažder samo veli - odjeb je lansiran, od sutra imamo nove kompove s Win 10 bulid 1703 (za njega zakrpa ni ne postoji, jer je implementirana) - i bi tako....

 

sve to stoji (sama skalamerija) ali tko će to zamijeniti, kada ?...

 

ili recimo imate u proizvodim tvrtkama stare CNC makine s NT 4.0 OS-om, a nemate (da nemate) više dobrih 3.5" disketa da furate programe za CNC-jke s umreženih računala inženjera u razvoju/pripremi proizvodnje na same strojeve? znači NT 4.0 - USB podrška nikakva, niks USB stiki...

 

ah pa umrežimo ga.. ups, pa moraš spustiti NTLM na novim kompovima da imaju pristup shareanoj mapi na NT da bi mogao prekopirati programe...

 

i tako jedna stvar goni drugu, ali osnova svega je edukacija korisnika (i ne zatupljivati ih stupidnim repetitivnim operacijama na kompovima ako se iste daju automatizirati) i BACKUP...

 

sve drugo u patke koje se ne daju s mlincima rešiti (dakle, novinarske)...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
8 0 hvala 0
14 godina
offline
Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći opć

Btw. Šta je problem istražiti tok plaćanja bitcoina, da se vidi tko stoji iza svega?

 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći opć

Meni je najzanimljivije u cijeloj ovoj priči to kako gotovo nitko u medijima ne spominje a još manje se u komentarima raspravlja o tome kako je ključni dio te "ugroze" kod koji je iz NSA potekao...

 
8 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći
Da , zato jer je bitcoin kryptovaluta , upravo iz tog razloga sluzi za takve vrste plaćanja, kojima nije nemoguće ali je vrlo teško uci u trag
8 godina
offline
Re: Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći
chony_277 kaže...
Da , zato jer je bitcoin kryptovaluta , upravo iz tog razloga sluzi za takve vrste plaćanja, kojima nije nemoguće ali je vrlo teško uci u trag

 Upravo to. Kasnije, kad se stvar stiša i zaboravi, fino se kroz miksere taj novac izmješa polako i strpljivo i pa-pa.

14 godina
offline
Re: Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći
Antelolog kaže...

Meni je najzanimljivije u cijeloj ovoj priči to kako gotovo nitko u medijima ne spominje a još manje se u komentarima raspravlja o tome kako je ključni dio te "ugroze" kod koji je iz NSA potekao...

 pa to je M$ fičr

 

bilo bi čudno da takvo što (backdoor) ne postoji...

Ju je je? Je ju je!
16 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći opć

A kad to treba podlijegati panici, postoji li takva situacija? :)

 

Update za Xp je MS pustio tek neki dan, a ne 'naknadno ', jer od ožujka je prošlo 2 mjeseca. Što se tiče opaske, 'a zašto tvrtke koriste još uvijek XP kojemu je odavno istekla podrška' . Kako je lako reći 'zamijenite tih 1000 računala s Xp-om, ako ne možete, ugasite tvrtku'. 

 

Naravno da 'smećarski portali' na ovom 'dooms-day virusu' bildaju klikove, ali nije ni bug tome iznimka.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 10:15 (hrvooje).
 
15 0 hvala 0
15 godina
offline
Ucjenjivačaki virus Wannacry: treba li podleći opć

za uporabu XP-s postoje i te kako bitni i debeli razlozi (pa i u zdravstvu) i s obzirom na to MS bi bio dužan takvima osigurati svu potrebnu podršku. ako već siluju s nekim novim OS-om, dužni su omogućiti u njemu rad uređajima koji su vezani na XP (npr. dongle ili proizvođačka specifična aplikacija)) ili platiti ustanovama nabavu novog uređaja, koji će se uklopiti u MS-ovu "viziju svijeta". govnari iz MS-a olako zaboravljaju koliko su (svaki put!) talambasali o savršenosti svojih novih OS-a (npr. približno 10.000 amera je kupilo XP u kutiji, iako doma uopće nemaju računalo! takav je bio marketing.) i da se (osobito!) ustanove ne žele nasanjkati na nijihova OS izdrkavanja s uređajima koji koštaju ponekad milijune (kao CT i nalikujući). 

 

u osnovi, bahati MS stvari postavlja tako kao da je Windows jedino što je računalu potrebno (ok, možda i office, ali njihov), a klinci s foruma i ne znaju da se OS upotrebljava kao podloga i za nešto što nije igranje ili drkanje po interpletu. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
12 4 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Ne znam jel fake ili ne...

Would you look at me now? Can you tell I'm a man? With these scars on my wrists To prove I'll tr
Moj PC  
5 0 hvala 0
10 godina
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Sve u članku stoji, ali meni zbilja nije jasno ovo isčuđavanje i kenjanje po tome što zdravstvani sustav Velike Britanije i dalje koristi XP. Pa VB plaća ogromne novce da bi CSS dobivao kritične i važne nadogradnje XP-a na računala javnih službi. Što znači da je netko debelo zakazao s ovom nadogradnjom. Ako nadogradnja za Win10 postoji već mjesecima zašto onda oni nisu dobili nadogradnju na XP za koju plaćaju? Očito je da nadogradnja nije prepoznata kao kritična na vrijeme.

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
 
4 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Može se koristiti i dodatni tvrdi disk u računalu, ali koji bi bio uglavnom isključen, a uključen samo u trenucima kopiranja podataka, i za dodatnu sigurnost, u  trenutku kopiranja se iskopčati sa interneta.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Taj virus je pustio Microsoft kako bi svi prešli na desetku. 

 
5 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći

Moguce. U cetvrtak sam kupio Windows 10 Home za babin laptop, koji je inace bio na Visti.

Sony Vaio, dvojezgreni procesor, 4gb rama i geforce 9600m, sve radi super. Ne zeli se od njega odlijepiti jer je ekran 18.4" i ima bluray citac.

Naogradnja je trajala cijeli dan, mozda zbog diskova, jer ima 2x 320gb u raid1 nacinu rada.

Vista je nedavno prestala sa nadogradnjama, i jedino je Firefox radio kako treba i azurirao se.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 13:04 (Čitatelj).
16 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Šta baba radi da ne može Ubuntu? CAD, Photoshop? 

 

Lol, Brus Vilis

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 13:17 (hrvooje).
 
7 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Nije mi jasno gdje autor vidi paniku. Problem je stvaran, pogodio je vrlo velik broj računala i izazvao veliku štetu, a pisalo se o njemu ipak manje nego o celulitu Kardashianke ili Eurosongu.

Problem je što su Windowsi za prosječmog korisnika presloženi, a za firme preskupi za ispravno održavanje. Promjene verzija su poseban problem, vidjet ćemo kako će funkcionirati ova 'vječna desetka'.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Kao sto je netko rekao mogli smo zavrsiti i gore od ovog npr. III WW....

Kako? Zasto?

Evo bas citam da je US Army jos uvijek na win 95/98/XP:

"...američka vojska još uvijek koristi računala koja rade na Windowsima 95, 98 i XP, a neka od njih se nalaze i u postrojenjima za lansiranje interkontinentalnih balističkih nuklearnih projektila..." - BRAVO!!!!!

 

Nakon ovoga ide se u shoping i kupuje se 4 000 000 Win 10 - BRAVO!!!

 

 

Uskoro postotak Win 10 prelazi preko 50% zastupljenosti - 

 

http://www.vidi.hr/Racunala/Novosti/I-raketne-baze-prelaze-na-Windows-10

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
2 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Ma baba u mirovini kao i ja, al vezana je za Outlook vise nego ja za ribolov.
Prije mirovine je koristila Access, sad joj vise to ne treba.

Zasto nece linux? Zbog igara. I baba i ja se jos uvjek igramo. Najcesce na konzolama, N64 i GameCube, ali igramo se i na racunalima. Baba vise od mene.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Macron, jesi to ti?
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
9 godina
protjeran
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Kao sto je kolega vec rekao patch za XP tek je nedavno izdat tako da nije bilo lijeka za isti. I ne znam cemu posprdni komentari od strane Bugova piskarala za koristenje Windows XP u bolnicama, softwer pisan recimo za EKG masinu radi samo na XPu i firma koja ga je napisala vise ne postoji. Sad bi trebalo kupiti novo racunalo sa Windowsima 10 (koje ima serijski port jeli) i napisati software iz pocetka i tako x200 za razne uredjaje.

Sto se tice updatea to nije trivijalno u velikim organizacijama, posebno onim kao sto je NHS gdje patch moze prouzrokovati ogromnu stetu. Patch treba se dobro testirati, sign off i konacno updejtirati racunala.

Ono sto nije dopustivo je koristenje Windows XP u racunalima za end-usere (doktore, menadjere, birokrate itd.) jer tu je ulazni vektor zaraze, ali to je vec odluka menadjera koji ne razlikuje kompjuter od krompira. Windows XP slobodno moze raditi na nekom intranetu i slati podatke preko mreze novijim racunalima.

Druga stvar, i dalje se sa sigurnoscu ne zna koji je ulazni vektor zaraze (pretpostavljaju da je phising email). Tako da su sveznajuci savjeti iz bugove kuhinje na razini najgoreg zutila su namjenjeni pucanstvu koje ne zna sto je PC nego ljudima koji citaju IT.


 

 

Moj PC  
4 3 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći

A zašto bi komp od EKG-a (i slični) bio spojen na mrežu?

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 19:44 (Jakovp).
16 godina
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Nisu se cijepili protiv crva, ma nisu ni ruke oprali.
I'm silicon-based life-form
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Kada se govori da održavanje Linuxa u javnim službama košta više od Windowsa, vjerojatno se ovakvi događaji ne uzimaju u obzir?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Jakovp kaže...

A zašto bi komp ok od EKG-a (i slični) bio spojen na mrežu?

 Kad napravis EKG skan, moras ga poslati doktoru na daljnu analizu i moras ga staviti na raspologanje ostalim lijecnicima kad recimo prolaze kroz povijest bolesti. Za dokora koji je narucio EKG cesto se isprinta scan, no u vecini slucajeva ga gledaju na racunalu jer je mozda scan napravljen u drugoj bolnici, narucen je hitno itd. Tako da treba da postoji mrezna povezivost (ne treba internet).

Druga je stvar sto IT i sigurnost iste nije nikad implementirana kako treba sto zbog financijskih, a sto zbog politickih razloga. Doktori, osoblje i ostali gledaju na IT  osoblje kao na potrcke koji nemaju sto raditi tu, sve dok im se ovakvo nesto ne obije o glavu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.5.2017 19:38 (Magnolia_fan).
11 godina
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Lijenost, neznanje i loši potezi ljudi koji diktiraju proračun za sigurnost i IT odjel. O tome se ovdje radi.

Ovo nije prvi put da Windowsi imaju bug u softveru koji sluša na portovima 139 i 445.
Servisi koji to rade izvršavaju se pod sistemskim privilegijama.
Isti uzrok je bio iza širenja svih onih masovnih epidemija u doba Win XP SP1.
No tada nije postojao Twitter, niti je baš svaki besposličar imao pristup na Internet ili pisao za računalne časopise, pa je paničarenje bilo donekle ograničeno.

Inicijalna zaraza stiže preko weba/emaila i korisnika koji klika na sve.
Ako mu daš niske korisničke privilegije, zatim ukloniš Flash, mogućnost izvršavanja Jave u browseru, blokiraš Office makroe, uklanjaš najveći dio potencijalnih uzroka.
Ako nešto od toga nije moguće, e onda ćeš se bogme oznojiti za tu svoju sistemskoadministratorsku plaću.
Outlook i još par komada softwarea (Adobe) ignoriraju korisničke postavke vezane za glavni odabrani web browser.
To također može biti potencijalni problem. Naročito ako se radi o starijim verzijama Windowsa (Win7).
Word i Excel nemaju što tražiti na internetu. Točka.

Kućni router mi do sada nikada nije imao aktiviran UPNP. To je rupetina kroz koju se može provući kamion exploita zajedno s Pajom i Čkaljom.
Uz to, za kućne korisnike port forwarding na portovima nižim od 10000 u današnje doba jednak je namjernom traženju nevolja.
Sada se natežem s ISPom oko privilegija za pristup na modem (Irska), no kada mi uskoro pukne film, tražim prebacivanje u bridge i stavljam svoj router umjesto ovog njihovog izmeta.

Računala koja upravljaju strojevima trebaju biti u odvojenoj mreži s jasno definiranim pravilima pristupa. Točka.
Ta mreža je odvojena od bilo koje javne. Točka.

Ako komad opreme košta peterocifrene ili više iznose eura, a krucijalno je da se spaja na mrežu proizvođača, zašto ne dolazi s ugrađenim VPN klijentom?

Ako se radi o nekom zastarjelom OS-u koji nikako ne podržava novi hardware, taj ide u emulator (tipa qemu).

Ako oprema treba serijske portove u 21. stoljeću, nadam se da su vam Intel Core i7 procesori dovoljno moderni.
Acrosser, Advantech, Adlink, Aaeon i još gomila firmi s početnim slovima dalje u abecedi proizvode baš takva računala.
Cijena 500-600 eur na naviše.

Prošle godine sam morao preseliti neko čudo koje se vrti pod MS-DOS (6.22) i priča preko ISA sabirnice na relativno novi hardware.
Da, može se.
Ne, nije bilo potrebno prerađivati software, hardware je bio COTS.

Za teško rješive slučajeve ili voodoo software koji su u asm-u pisali konjusine koji ne znaju koristiti timere, nego su brojali CPU cikluse, postoje računala bazirana na Vortex86 SoC-evima.
Rang procesora od 386 do 486DX4 s nabrijanim verzijama do 300MHz.
Alix (PC engines) još uvijek ima AMD Geode procesore, malo su snažniji od ovih i idu do 500MHz.

 
5 0 hvala 1
16 godina
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Koliko god se slažem da je u biti mnogima Windows XP sasvim dobar jer podržava hardver s kojim je došao a koji još uvijek koriste, 
trebalo bi ga pažljivo održavati - pažljivije i opreznije nego novi OS. Jer dovraga, i 15 godina star auto MORA ići na generalni servis, dakle promjenu ulja i remena da ne 
doživi havariju mašine puknućem klinastog. Sad će uglavnom profitirati Microsoft. Daleko manje krimosi koji su pustili ransomware.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć
WannaCry ransomware još je aktivan. Nova varijanta WannaCry ransomwarea može zaraziti 3.600 računala po satu - https://malwareless.com/new-variant-wannacry-ransomware-able-infect-3600-computers-per-hour/
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći opć

Sophos do prije neki dan. Sada su promijenili sliku.

 

 
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Ljudi lupetaju, pričaju o bolnickim sistemima iz pozicije cekaone. U jednoj se bolnici desilo da je prije cca 1 god bio zarazen server (OS Win server 2003). Računalo naravno nije bilo na internetu, ali je neka od radnih stanica u mreži. Crypto virus se sirio po share-ovima. Nemamo za lijekove, ma ni za wc papir, a kamoli za nove strojeve. Mijenjaju se sukcesivno, kap po kap. Da ne pričam o kompatibilnosti i HW i SW. Vecina bolničkih strojeva, analizatora koristi com port za komunikaciju pa moraš stavljati midi kućište ili tražiti sa internim header-om, kabel... Ljubitelji linuksa molim ne trkeljati.
14 godina
offline
Re: Ucjenjivački virus Wannacry: treba li podleći
Puknuće zupčastog remena.... ☺
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice