Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

poruka: 150
|
čitano: 20.119
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Više „običnih“ korisnika za Ubuntu".
13 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...
mario.L_hr kaže...
BlueMax kaže...

A kako cu ja u Ferrarija ukrcat 5 vreca cementa?

 

Tri vreće otraga i dvije na suvozačko sjedalo. Ako se malo potrudiš možda sve srtrpaš otraga.

 

 

Di otraga? Ferrari "otraga" ima samo na jednom modelu, a ja nemam toga. Mozda da izvadim cement iz vreca i raspem ga okolo?

 

{#}

 

 

E jesi nesnalažljiv. Pa povučeš malo sic naprijed i ima mjesta za svih 5 otraga. Ne čudi me što imaš problema s Linux-om.{#}{#}

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Nema li ferrari prtljažnik od naprijed?

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
g12356 kaže...

Nema li ferrari prtljažnik od naprijed?

ima ali tu drzim djecu.

15 godina
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

eve ovako...sve se može kad se hoće {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

1. Tebi se stvarno nista ne da dokazati. Nije bitno ko je proizvodjac aplikacije ili distribucije. Bitno je da na jednoj distribuciji nesto radi a na drugoj ne radi sto je veliki problem i jedan od mali milijun razloga zasto ljudi izbjegavaju Linux. Mozes ti sad krivit male zelene ali Ubuntu, kao distribucija o kojoj se ovdje prica, preporuca upotrebu softwarea koji ne radi. Krajnjeg korisnika nije briga zasto nesto ne radi ni ko je kriv. Nije Kdenlive jedini, ima toga koliko hoces. Na KDE distribucijama sam imao jos vise problema.

...

Pa dobro ti veli, recimo ima hrpa programa koji ne rade na 64-bit Winsima, dok rade na 32-bitnim. I sto sad, tvojom logikom ljudi bi trebali izbjegavati Winse ili u najmanju ruku, 64-bitnu verziju?

 

Cisto radi probe, instalirah upravo sad Kdenlive (i zagadih si sustav sa hrpom KDE dependencya) i nije mi se srusio. Reci sto da radim, tj. koje korake si ti radio prije negoli se srusio da probam reproducirati?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
online
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...
g12356 kaže...

Nema li ferrari prtljažnik od naprijed?

ima ali tu drzim djecu.

Čiju djecu, pobogu?! Vrati djecu odakle si ih i uzeo, a za prijevoz cementa plati nekome s kombijem, pick-upom ili barem onim starim merđom iz 80-tih, u njega bar sve stane. Imaš ferrari, nije valjda da si ne možeš priuštiti? Ili si uštedio za ferrari tako što si jeo sendviče i prevozio djecu u prtljažniku?

Gledam te!
12 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
1domagoj1 kaže...
BlueMax kaže...

1. Tebi se stvarno nista ne da dokazati. Nije bitno ko je proizvodjac aplikacije ili distribucije. Bitno je da na jednoj distribuciji nesto radi a na drugoj ne radi sto je veliki problem i jedan od mali milijun razloga zasto ljudi izbjegavaju Linux. Mozes ti sad krivit male zelene ali Ubuntu, kao distribucija o kojoj se ovdje prica, preporuca upotrebu softwarea koji ne radi. Krajnjeg korisnika nije briga zasto nesto ne radi ni ko je kriv. Nije Kdenlive jedini, ima toga koliko hoces. Na KDE distribucijama sam imao jos vise problema.

...

Pa dobro ti veli, recimo ima hrpa programa koji ne rade na 64-bit Winsima, dok rade na 32-bitnim. I sto sad, tvojom logikom ljudi bi trebali izbjegavati Winse ili u najmanju ruku, 64-bitnu verziju?

 

Cisto radi probe, instalirah upravo sad Kdenlive (i zagadih si sustav sa hrpom KDE dependencya) i nije mi se srusio. Reci sto da radim, tj. koje korake si ti radio prije negoli se srusio da probam reproducirati?

Korake? Vrati se u proslost, prije 2 godine. Ne znam kakvo je stanje sad, prije se rusilo. I to ne mojom zaslugom jer je instalacija bila potpuno friska a cim sam se raspitao o problemu odgovor je bio "pa normalno da ti se rusi".

13 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
Nemoj me hebat, sve nas navlačiš jer si imao problema prije 2 godine. Pa ti uopće nisi relevantan sugovornik. Odi obnoviti gradivo pa se vrati natrag u temu.
Stručnjak za odmaganje...
13 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
mario.L_hr kaže...
Nemoj me hebat, sve nas navlačiš jer si imao problema prije 2 godine. Pa ti uopće nisi relevantan sugovornik. Odi obnoviti gradivo pa se vrati natrag u temu.

  Nebih rekao da je to dvije godine,rekao bih da je to još od verzije kada je synaptic bio glavni package manager...

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.
12 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
mario.L_hr kaže...
Nemoj me hebat, sve nas navlačiš jer si imao problema prije 2 godine. Pa ti uopće nisi relevantan sugovornik. Odi obnoviti gradivo pa se vrati natrag u temu.

To je samo primjer. Tada je bio Kdenlive na Gnome 2, danas je to Teamviewer na KDE (PCLOS). Pa necu svako 3 dana provjeravati da li je neka aplikacija proradila na nekoj distribuciji. cak ni dugo najavljivani Steam ne radi kako treba na pola distribucija.

I ja ne navlacim nikoga niti sam dosao ovdje tvrditi kako je Linux smece a Windowsi bog i batina. Linux je odlican OS ali ima puno mjesta za napredak. Takodjer i windows. Da je tema o Windows  OS-u pljuvao bi po stvarima koje tamo ne valjaju i cesto se pozivao na Linux kao dobar primjer. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

To je samo primjer. Tada je bio Kdenlive na Gnome 2, danas je to Teamviewer na KDE (PCLOS). Pa necu svako 3 dana provjeravati da li je neka aplikacija proradila na nekoj distribuciji. cak ni dugo najavljivani Steam ne radi kako treba na pola distribucija.

I ja ne navlacim nikoga niti sam dosao ovdje tvrditi kako je Linux smece a Windowsi bog i batina. Linux je odlican OS ali ima puno mjesta za napredak. Takodjer i windows. Da je tema o Windows  OS-u pljuvao bi po stvarima koje tamo ne valjaju i cesto se pozivao na Linux kao dobar primjer. 

I tak, pred neko vrijeme, odem ja na store.steampowered.com i vidim ovo:

Ako nije jasno iz slike: "Grab Ubuntu 12.04 LTS", "Visit Ubuntu's wiki... bla, bla"

A i nije da Valve sluzbeno podrzava Steam klijent za Ubuntu.

 

Meni radi solidno (Ubuntu 12.04 LTS), kao i hrpi drugih ljudi, pa tako i na drugim distrama. Ima stvari koje treba ispolirati, ali pokrenem ga, pokrenem igru i to radi. To mu je i primarna funkcija, zar ne?

 

Eh, sad, TeamViewer... Fakat mi se ne da vise instaliravati razno razni softver, pa ono, nek bude tak kak je.

 

EDIT: Malo offtopic, jel se moze ovaj Humble Bundle platiti normalno (ukucam broj kartice, podatke...), a ne samo preko PayPala, Google Walleta i Amazonovog Pay Now-a kako mi nudi trenutno?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 21:16 (1domagoj1).
12 godina
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Ma covjece jasno je meni to ali kako tebi nije jasno da to odvajanje na distribucije za Linux nije dobro? Da bi puno bolje bilo kad bi se aplikacije radile za sve distribucije istovremeno i kad bi se distribucije radile tako da podrzavaju sve aplikacije. Da postoji jedna zajednicka strategija. Ovako je raznolikost u jednu ruku prednost a u drugu mana. 

 
0 5 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

Ma covjece jasno je meni to ali kako tebi nije jasno da to odvajanje na distribucije za Linux nije dobro? Da bi puno bolje bilo kad bi se aplikacije radile za sve distribucije istovremeno i kad bi se distribucije radile tako da podrzavaju sve aplikacije. Da postoji jedna zajednicka strategija. Ovako je raznolikost u jednu ruku prednost a u drugu mana. 

NE!

Raznolikost je tu prednost, i ona vodi prema usavrsavanju i zbog nje postoje distre. Što će nam onda xyz distribucija ako budu sve radile jednako i na jednak način?

A i vecina aplikacija nema problema sa promjenom distre...

Listen, this is no set of rules. I'm not tellin' you what to do, all I'm saying is I'm bringing up of three things that are like, so important to the world, I don't have to find as much importance in.
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 21:44 (zerocool12).
14 godina
online
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

Ma covjece jasno je meni to ali kako tebi nije jasno da to odvajanje na distribucije za Linux nije dobro? Da bi puno bolje bilo kad bi se aplikacije radile za sve distribucije istovremeno i kad bi se distribucije radile tako da podrzavaju sve aplikacije. Da postoji jedna zajednicka strategija. Ovako je raznolikost u jednu ruku prednost a u drugu mana.

  Raznolikost i mogućnost izbora nikada ne mogu mane, već samo prednosti. Probaj na trenutak zamisliti da osim ubuntua ne postoji ni jedna druga distribucija. Zar bi takva situacija u konačnici bila bolja za krajnjeg korisnika? Naravno da ne.

 

A to što se neki te mogućnosti izbora strahovito boje, je njihov problem. A i za takve korisnike GNU/Linux ne bi trebao biti problem budući da postoje Ubuntua koje su namijenjene za "obične" korisnike. Na njemu praktički u dva klika imaš dostopuno 63464 aplikacije. Istina ponekad se dogodi po neki problem, no takve stvari se isto tako znaju događati i na windowsu.

12 godina
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Raznolikost kaomogucnost izbora je vrlina. Raznolikost kao nekompatibilnost je mana. Pogotovo ako se gleda u kontekstu osvajanja trzista.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Ja neznam,kako i zašto novopečeni korisnici linuxa (u 99% slučajeva Ubuntu i Mint) govore da je Linux težak i kompliciran. Samo ću ovo reći: LOL.

Moja baka,koja ima 60 i kusur godina,je prije godinu dana od mene dobila kompjuter koji mi netreba. Na tom kompjuteru je instaliran mislim Ubuntu 11.10 ili 12.04,stvarno nisam siguran. Ima defaultni Unity launcher,dakle ništa nisam diro što se tiče DE-ova. I gledaj čuda,ona,koja je radila prije toga na kompjuteru prije 30 i nešto godina u bolnici,još prije rata,kad nije bilo GUI-a,snalazi se savršeno (za njene godine). Zna bez problema otiči na internet,pogledati film,itd. Njoj više i ne treba. A kad mi neko kaže da je Ubuntu kompliciran dođe mi da ga pošaljem tamo di je davnih dana izašo.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

za nekoga koji nije nikad bio za racunalom ubuntu je definitivno laksi ,a windows korisnicima je "tezak" zato sto ne radi na isti nacin kao i na windowsu iako je taj nacin losiji

Npr. Windows Explorer je barem na windows 7 zastarjelo smece

http://revohd.blogspot.com/
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

To je samo primjer. Tada je bio Kdenlive na Gnome 2, danas je to Teamviewer na KDE (PCLOS). Pa necu svako 3 dana provjeravati da li je neka aplikacija proradila na nekoj distribuciji. cak ni dugo najavljivani Steam ne radi kako treba na pola distribucija.

I ja ne navlacim nikoga niti sam dosao ovdje tvrditi kako je Linux smece a Windowsi bog i batina. Linux je odlican OS ali ima puno mjesta za napredak. Takodjer i windows. Da je tema o Windows  OS-u pljuvao bi po stvarima koje tamo ne valjaju i cesto se pozivao na Linux kao dobar primjer. 

Vidi čuda meni Teamviewer 8 radi na Ubuntu 12.04. Neda mi se instalirati KDE ali mislim da ni tamo nebi bilo problema. Jesi li ti siguran da nije problem u tebi? Imam jednog poznanika kojeg redovito zahebavaju Winsi (stalno trebam servis) i oni njemu ne valjaju ništa. Mislim da nije problem u Winsima već u njemu.

BlueMax kaže...

Ma covjece jasno je meni to ali kako tebi nije jasno da to odvajanje na distribucije za Linux nije dobro? Da bi puno bolje bilo kad bi se aplikacije radile za sve distribucije istovremeno i kad bi se distribucije radile tako da podrzavaju sve aplikacije. Da postoji jedna zajednicka strategija. Ovako je raznolikost u jednu ruku prednost a u drugu mana. 

Ja ti šaram s aplikacijama i još nisam naišao na neku koja mi nije radila. Npr kao torrent klijent koristim ktorent a DE mi je Unity. To što ja nemam problema ne znači apsolutno ništa isto kao i ovo što ti pričaš.

BlueMax kaže...

Raznolikost kaomogucnost izbora je vrlina. Raznolikost kao nekompatibilnost je mana. Pogotovo ako se gleda u kontekstu osvajanja trzista.

Tko govori o osvajanju tržišta. Za tvoju informaciju raznolikost je uvijek prednost. Imaš mogućnost izbora i zašto bi bila 100%-tna kompatibilnost? Pojasni malo jer mi se čini da si promašio ceo fudbal.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
mario.L_hr kaže...
..

Tko govori o osvajanju tržišta. Za tvoju informaciju raznolikost je uvijek prednost. Imaš mogućnost izbora i zašto bi bila 100%-tna kompatibilnost? ..

 ostalo OK, osim ovog. Jer Canonicalu je cilj s Ubuntuom probiti se kao juzerski DE-OS. Ubuntu je jedna od rijetkih distri (Debian, Suse) koja ima npr (kilavi) support za eZaba (samo token, samo 10.04, OSX nedavno dobio, Suse nema, samo je Deb tu) dok se istovremeno pokušava novijim điđa-miđama približiti novim juzerima (privući ih, ne zanima ga ni kompatibilnost za par godina stariji HW). Sličan je MSu s ModernUIem (tabletoidom) koji juzeru koji ima svoje želje (navike) ne paše, ali paše Štefici i fb-likanju. Zapavo izbor je nikakav, uzmi ili ostavi stav Canonicala i MSa, slični razlozi i ciljevi, samo drugim metodama. (i oba OSa su zapravo odlični, osim problema ''navike'').

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 22:36 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Više „običnih“ korisnika za Ubuntu

Prije par sati dosao iz ducana s Laptopom i imam Ubunutu na njemu sve mi je novo i malo je teze za snaci se, ali brz je i svida mi se. Muci me samo sta moram skidati Wine i PlayOnLinux i jos onda tisucu toga obaviti da mogu skinuti GW2 i halati :)

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
mario.L_hr kaže...

Tko govori o osvajanju tržišta. Za tvoju informaciju raznolikost je uvijek prednost. Imaš mogućnost izbora i zašto bi bila 100%-tna kompatibilnost? Pojasni malo jer mi se čini da si promašio ceo fudbal.

Kako tko govori? Govori ime ove teme i clanak uz koji je vezana. Jesi li ga uopce procitao? I ja govorim cijelo vrijeme o tome. Jos najbolje da sam dosao ovdje soliti pamet drugima (ko sto meni neki pokusavaju) i govoriti nekome sto da koristi.

 

Tema je priblizavanje Linuxa masama i ovdje Shuttleworth veoma jasno daje do znanja, citiram: "Ono što Shuttlewortha zanima je iskorištavanje prilike da se stvori slobodna otvorena platforma koja je vodeća i u poslovnom i potrošačkom segmentu."

Ako to nije govor o osvajanju trzista onda sam ja lud. Ako je, onda je lud netko drugi.

 

Takodjer kaze kako postoji dio Linux zajednice koja to ne zeli i koja umjesto da doprinosi razvoju ona ga koci. Cak spominje i namjernu opstrukciju i potkupljivost. Ovako rascjepkan Linux NIKAD nece doci do 2% PC trzista a kamoli da ce postati vodeca platforma. Treba srtvoriti zajednicku strategiju razvoja kojoj ce u prvom planu biti priblizavanje prosjecnom korisniku i popularizacija.

 

Nije li paradoksalna situacija u kojoj distribucije postaju sve bolje i bolje a Linuks sve manje popularan?

 

Ja se apsolutno, od slova do slova, slazem sa svim sto je Shuttleworth ovdje rekao i to je zadnje sto cu napisati u ovoj temi jer ocito na bug forumu svaka tema mora zavrsiti na "ovo vs ono", a za takve razgovore nemam ni volje ni vremena.

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
ihush kaže...

... Zapavo izbor je nikakav, uzmi ili ostavi stav Canonicala i MSa, slični razlozi i ciljevi, samo drugim metodama. (i oba OSa su zapravo odlični, osim problema ''navike'').

Zapravo netocno jer na Ubuntuu mogu izmjeniti sve, dok na Win ne mogu nista osim wallpapera (jeeej).

Bergo kaže...

Prije par sati dosao iz ducana s Laptopom i imam Ubunutu na njemu sve mi je novo i malo je teze za snaci se, ali brz je i svida mi se. Muci me samo sta moram skidati Wine i PlayOnLinux i jos onda tisucu toga obaviti da mogu skinuti GW2 i halati :)

Ne brini, kad se naviknes, uopce ces se cuditi zasto toga nema na Win (npr. vise workspacea - virtualnih desktopa, tabovi u file manageru i sl.). Sto se GW 2 tice, a jbg, zali se ArenaNetu, ali koliko znam striktno su rekli da se drze DirectX-a, tako da ti ne preostaje drugo nego wine ili PlayOnLinux. Ja znam da nakon sto su sj*bali s fraktalima, da se ne vracam dok to ne srede. xD

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
ihush kaže...

 ostalo OK, osim ovog. Jer Canonicalu je cilj s Ubuntuom probiti se kao juzerski DE-OS. Ubuntu je jedna od rijetkih distri (Debian, Suse) koja ima npr (kilavi) support za eZaba (samo token, samo 10.04, OSX nedavno dobio, Suse nema, samo je Deb tu) dok se istovremeno pokušava novijim điđa-miđama približiti novim juzerima (privući ih, ne zanima ga ni kompatibilnost za par godina stariji HW). Sličan je MSu s ModernUIem (tabletoidom) koji juzeru koji ima svoje želje (navike) ne paše, ali paše Štefici i fb-likanju. Zapavo izbor je nikakav, uzmi ili ostavi stav Canonicala i MSa, slični razlozi i ciljevi, samo drugim metodama. (i oba OSa su zapravo odlični, osim problema ''navike'').

Ali mi nismo ni trn u otvrdloj peti, beznačajni smo u svakom pogledu.

 

Što se tiče Canonicala i osvajanja tržišta, vjerojatno si u pravu ali to osvajanje nije nešto u stilu sad ćemo dostići i zgaziti MS. To je više u stilu približavanja "običnim" korisnicima i uklanjanja stigme o ne "user friendly" OS-u. Današnje, moderne Linux distribucije su jednostavne za instalaciju i korištenje, to je činjenica. Svatko tko tvrdi drukčije nek prvo isproba a ne prenositi stvari koje je čuo/pročitao odnekud. (ihush ovime nisam mislio na tebe, kada imaš stav s kojim se ne slažem ne mogu reći da nemaš originalne argumente).

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

...

1) Takodjer kaze kako postoji dio Linux zajednice koja to ne zeli i koja umjesto da doprinosi razvoju ona ga koci. Cak spominje i namjernu opstrukciju i potkupljivost. 2) Ovako rascjepkan Linux NIKAD nece doci do 2% PC trzista a kamoli da ce postati vodeca platforma. Treba srtvoriti zajednicku strategiju razvoja kojoj ce u prvom planu biti priblizavanje prosjecnom korisniku i popularizacija.

 

3) Nije li paradoksalna situacija u kojoj distribucije postaju sve bolje i bolje a Linuks sve manje popularan?

 

Ja se apsolutno, od slova do slova, slazem sa svim sto je Shuttleworth ovdje rekao i to je zadnje sto cu napisati u ovoj temi jer ocito na bug forumu svaka tema mora zavrsiti na "ovo vs ono", a za takve razgovore nemam ni volje ni vremena.

1) Gluposti. Malo na tu temu. Onaj bitan dio iz teksta: "But I have to be honest, there isn’t an Ubuntu community any more. There’s a Canonical community, an ubuntu-users gaggle and maybe an enthusiasts posse. But no community that makes decisions, builds a consensus, advocates or educates. It’s dead now, it’s been that way for a while.".

 

Ono sto gospon Shuttlework kaze u svojem blogu je zapravo: "Zajednica? Kakva faking zajednica? Ubuntu vodi Canonical, a vi (tzv. zajednica) mozete f off." - u prijevodu, a u originalu: "It’s also the case that we’ve shifted gear to leadership rather than integration.". Pokupili su sve od zajednice, da bi ju sad iskljucili. I upravo TO je ono sto zajednicu smeta. Kakva potkupljivost, opstrukcija... Druga stvar, ljudi su ljudi, uvijek ce bit neslaganja. No, nebitno, to ne mijenja cinjenicu da je Ubuntu i dalje odlicna distra i da cu ju i dalje koristiti jer vidi vraga, imam izbor (necu Unity, hocu Gnome), ipak je to Linux ;)

 

2) Pa sudeci po ovome i ovome, na jako dobrom je putu...

 

3) Pogledati broj 2). A sto se mog osobnog iskustva tice, ja vidim sve vise i vise ljudi na Linuxu.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 23:08 (1domagoj1).
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
mario.L_hr kaže...
..

Ali mi nismo ni trn u otvrdloj peti, beznačajni smo u svakom pogledu.

 

Što se tiče Canonicala i osvajanja tržišta, vjerojatno si u pravu ali to osvajanje nije nešto u stilu sad ćemo dostići i zgaziti MS. To je više u stilu približavanja "običnim" korisnicima i uklanjanja stigme o ne "user friendly" OS-u. Današnje, moderne Linux distribucije su jednostavne za instalaciju i korištenje, to je činjenica. Svatko tko tvrdi drukčije nek prvo isproba a ne prenositi stvari koje je čuo/pročitao odnekud. (ihush ovime nisam mislio na tebe, kada imaš stav s kojim se ne slažem ne mogu reći da nemaš originalne argumente).

 -i opet se slažem (s 90%..)

-čak im s novim ubuntuom nije cilj 'user friendly' dok derivati kiwi-mint-ArtistX.. upravo zato imaju sve potrebno outofbox, pa i wine.. ArtistX je derivat ubuntua-studio.. ima sve i ostao je 'dobar stari OS'. (naravno 1domagoj1 može tvrditi kako se pod win nešto ne može nasuprot ubuntua.. ali start button i desni close su mi ista gluparija, rješiva za pola minute Stvar navike koja starom korisniku smeta dok novom nema skoro nikakvog utjecaja. i btw i win ima desktope... razlika je samo što se to ni ne primjećuje, preduvijet je barem korištenje OSa..).

-sve današnje (do 5 godina stare) distre su user friendly. Razlike se svode na wallpapere. Linux je jedan što se često zaboravlja. Razlika je samo u filozofiji slaganja, outofbox... Debian je klasičar-osnova, Suse je švabski-uredski precizan, dok je Ubuntu nekakav zabavni... ako je Canonical u pravu uz pomoć Steama ... ima dobre šanse. Ali unazad godinu dana pada na popularnosti, mora bit brži i ne tjerati stare funove tjeranjem starih.

Ako je sve dobro planirano (zarada) tad je jasno zašto je u startu izbacio iz distre sve thrdparty-closede.. (nasuprot minta), jer bi tad morao plaćati.. to potvrđuje cilj a Canonical nije baš blentavac da je bez planiranja došao slučajno do sadašnje situacije. Ne zgaziti MSa nego zaraditi. Trenutno veliki biz (i MS) gleda na mobilne platforme, ModernUI-Unity.. jedino je Steam prespor (jer već godinu dana ništa).

 

@ Bergo, trebao si krenuti s ArtistXom... preskočio bi vrijeme za wine i sl. Još uvjek stigneš..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
ihush kaže...

 -i opet se slažem (s 90%..)

-čak im s novim ubuntuom nije cilj 'user friendly' dok derivati kiwi-mint-ArtistX.. upravo zato imaju sve potrebno outofbox, pa i wine.. ArtistX je derivat ubuntua-studio.. ima sve i ostao je 'dobar stari OS'. ... i btw i win ima desktope... razlika je samo što se to ni ne primjećuje, preduvijet je barem korištenje OSa..).

...

Iza Ubuntua stoji firma imenom Canonical. Zbog toga sto su firma, oni masu tih proprietary stvari (flash, Java - exSun-ova, codeci) ne mogu (bolje receno, ne smiju) izdati out-of-the-box s OS-om, vec to korisnik naknadno instalira.

 

Drugi bold, pojasni? Stari ima Win 7 na laptopu i netbooku koje sam mu oba ja instalirao i poslozio osnovne stvari (printer, wireless...). Nisam nigdje primjetio vise workspaceova za rad? Osim ako naknadno ne instaliras program kao npr. Desktops ili VirtuaWin (kao sto kazu na njihovom sajtu: "Virtual desktops are very common in Unix/Linux, and once you get accustomed to using them, they become an essential part of a productive workflow.").

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2013 23:41 (1domagoj1).
15 godina
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
1domagoj1 kaže...
..

Iza Ubuntua stoji firma imenom Canonical. Zbog toga sto su firma, oni masu tih proprietary stvari (flash, Java - exSun-ova, codeci) ne mogu (bolje receno, ne smiju) izdati out-of-the-box s OS-om, vec to korisnik naknadno instalira.

 

Drugi bold, pojasni? Stari ima Win 7 na laptopu i netbooku koje sam mu oba ja instalirao i poslozio osnovne stvari (printer, wireless...). Nisam nigdje primjetio vise workspaceova za rad? Osim ako naknadno ne instaliras program kao npr. Desktops ili VirtuaWin (kao sto kazu na njihovom sajtu: "Virtual desktops are very common in Unix/Linux, and once you get accustomed to using them, they become an essential part of a productive workflow.").

- pa to i kažem. .. mint to radi, ubuntu ne. Ima svoje razloge-planove istovemeno koji je tad juzer-frendliskiji? naravno mint... -tu se vjerojatno slažemo, ali se oko toga ne možemo složiti.. (i pisanje čitljivijeg posta mi je ponekad tlaka..)

-wou, bravo!! instalirao si sedmicu, nema desktopove? Sorry, moram te bocnuti, jer si takvim formulacijama jednak MadBlueMaxu, samo sa zamjenjenim ulogama-OSovima.

- Pa baci pogled na Osmicu, tu je već više od godinu dana. Napomena, nema desktopa kao dosadašnjeg pojma, tj i desktop je samo jedan od bezbroj virtualnih desktopa, kad ga vidiš među metro ikonicama-tilesima, vidiš jedan 'button'.. može ih biti proizvoljan broj, proizvoljnij rezolucija, proizvoljnog zooma, razmještaja, bešavno, bez trzanja .. nirvana od glatkoće (samo neupotrebljivo osim za multimonitorski rad..). Ispod haube je virtualizacija koja to omogućuje, kao i još dosta fičera izuzetne upotrebljivosti. Osmica je pravi OS. (ali mi i dalje smeta Metroizacija, gunđam..{#}).

-i da, nije dio OSa jer to MS ne želi (jednako kao start button i sl) ali je ipak dio iste kuće (Sysinternals-Russinović-Cogswell, odavno pod MSom, stari soft, očekuje se nešto u samom OSu ali se još ne zna kako primjeniti.. MS previše brije na tabletiće trenutno da bi to razradio).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
ihush kaže...

- pa to i kažem. .. mint to radi, ubuntu ne. Ima svoje razloge-planove istovemeno koji je tad juzer-frendliskiji? naravno mint... -tu se vjerojatno slažemo, ali se oko toga ne možemo složiti.. (i pisanje čitljivijeg posta mi je ponekad tlaka..)

-wou, bravo!! instalirao si sedmicu, nema desktopove? Sorry, moram te bocnuti, jer si takvim formulacijama jednak MadBlueMaxu, samo sa zamjenjenim ulogama-OSovima.

- Pa baci pogled na Osmicu, tu je već više od godinu dana. Napomena, nema desktopa kao dosadašnjeg pojma, tj i desktop je samo jedan od bezbroj virtualnih desktopa, kad ga vidiš među metro ikonicama-tilesima, vidiš jedan 'button'.. može ih biti proizvoljan broj, proizvoljnij rezolucija, proizvoljnog zooma, razmještaja, bešavno, bez trzanja .. nirvana od glatkoće (samo neupotrebljivo osim za multimonitorski rad..). Ispod haube je virtualizacija koja to omogućuje, kao i još dosta fičera izuzetne upotrebljivosti. Osmica je pravi OS. (ali mi i dalje smeta Metroizacija, gunđam..{#}).

-i da, nije dio OSa jer to MS ne želi (jednako kao start button i sl) ali je ipak dio iste kuće (Sysinternals-Russinović-Cogswell, odavno pod MSom, stari soft, očekuje se nešto u samom OSu ali se još ne zna kako primjeniti.. MS previše brije na tabletiće trenutno da bi to razradio).

Ma ima... kako ne bi imala. Ima jedan. {#}

Je, pravi OS, reci to svima koji ju ne zele niti pogledati (a sudeci po prodajnim rezultatima i reakcijama, takvih je puno) {#}. Koliko sam uspio vidjeti, sam OS je super ispod haube, ali ih hebe taj Metro.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

Ma covjece jasno je meni to ali kako tebi nije jasno da to odvajanje na distribucije za Linux nije dobro? Da bi puno bolje bilo kad bi se aplikacije radile za sve distribucije istovremeno i kad bi se distribucije radile tako da podrzavaju sve aplikacije. Da postoji jedna zajednicka strategija. Ovako je raznolikost u jednu ruku prednost a u drugu mana. 

linux je evolucija, nije korporativni proizvod. najbolje ideje / code / moduli / funcije opstaju, lošiji otpadaju. pročitaj ovaj blog grega k. hartmana o usporebni razvoja linux i windows usb drivera link

 

If you have any questions please go read this file. It explains why Linux doesn't have a stable in-kernel api, and why it never will. It all goes back to the evolution thing. If we were to freeze how the kernel works internally, we would not be able to evolve in ways that we need to do so.

Here's an example that shows how this all works. The Linux USB code has been rewritten at least three times. We've done this over time in order to handle things that we didn't originally need to handle, like high speed devices, and just because we learned the problems of our first design, and to fix bugs and security issues. Each time we made changes in our api, we updated all of the kernel drivers that used the apis, so nothing would break. And we deleted the old functions as they were no longer needed, and did things wrong. Because of this, Linux now has the fastest USB bus speeds when you test out all of the different operating systems. We max out the hardware as fast as it can go, and you can do this from simple userspace programs, no fancy kernel driver work is needed.

Now Windows has also rewritten their USB stack at least 3 times, with Vista, it might be 4 times, I haven't taken a look at it yet. But each time they did a rework, and added new functions and fixed up older ones, they had to keep the old api functions around, as they have taken the stance that they can not break backward compatibility due to their stable API viewpoint. They also don't have access to the code in all of the different drivers, so they can't fix them up. So now the Windows core has all 3 sets of API functions in it, as they can't delete things. That means they maintain the old functions, and have to keep them in memory all the time, and it takes up engineering time to handle all of this extra complexity. That's their business decision to do this, and that's fine, but with Linux, we didn't make that decision, and it helps us remain a lot smaller, more stable, and more secure.

And by secure, I really mean it. A lot of times a security problem will be found in one driver, or in one core part of the kernel, and the kernel developers fix it, and then go and fix it up in all other drivers that have the same problem. Then, when the fix is released, all users of all drivers are now secure. When other operating systems don't have all of the drivers in their tree, if they fix a security problem, it's up to the individual companies to update their drivers and fix the problem too. And that rarely happens. So people who buy the device, and then use the older driver that comes in the box with the device, which is insecure. This has happened a lot recently, and really shows how having a stable api can actually hurt end users, when the original goal was to help developers.

Može li ljudima u tamnim odjelima u Bruxellesu biti stalo do Hrvatske?
14 godina
online
Re: Više „običnih“ korisnika za Ubuntu
BlueMax kaže...

Raznolikost kaomogucnost izbora je vrlina. Raznolikost kao nekompatibilnost je mana. Pogotovo ako se gleda u kontekstu osvajanja trzista.

  Nije ni tada mana već samo prednost. Ako je ljudima ta "nekompatibilnost" smeta, neka samo koriste neku poznatiju distribuciju kao sto je ubuntu. Za ostale ne moraju ni znati da postoje.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice