Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist ele

poruka: 50
|
čitano: 9.785
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist ele".
12 godina
neaktivan
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
Cryogenic kaže...

 

16 godina
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
nixass kaže...

 Tako sto ovdje uopce nije rijec o CO2 nego NOx, koji je puno vece sranje u odnosu na CO2 i kod dizelasa je puno vise izrazen (visi tlak i  temperatura izgaranja)

 

Ok, onda ne kužiš čemu služi DPF.

8 godina
odjavljen
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist

Pa ako ce zaprave DPF filter i NOx i nemaju direktne veze ;)

DPF filter je mehanički fičter koji filtrira najsitnije cestice čađi a adblue je tečnost koja se dodaje u izduvni sistem i NOx razlaže na azot i vodu ;)

16 godina
protjeran
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
Jakovp kaže...

Kočnice se ne troše zbog regena. U svakom slučaju brojke su impresivne, nitko nije očekivao toliko trajanje baterije.

 

Kočnice nisu trošili iz razloga što je to bilo gotovo u potpunosti trasirano korz autoput. Drndaj ti 300,000 km po Zagrebu (ili još gore gradovi tipa Rijeka ili Split) pa da vidimo što će ti ostati od automobila, nevažno da li je baterijski ili benzinski pogon.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
Mayo kaže...

 

Drndaj ti 300,000 km po Zagrebu (ili još gore gradovi tipa Rijeka ili Split) pa da vidimo što će ti ostati od automobila, nevažno da li je baterijski ili benzinski pogon.

 

Ne moraš to meni govoriti, živim u rijeci i vozim svašta, običan auto (malo brže idu kočnice, ništa strašno), el.moped kojeg sam sam napravio (ima regen, kočnice netaknute praktički), i uskoro je gotov el auto kojeg sam radim, koji neće imati regen. Treba i znati voziti, i kako manje trošiti kočnice i vozilo.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
protjeran
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
Jakovp kaže...
Mayo kaže...

 

Drndaj ti 300,000 km po Zagrebu (ili još gore gradovi tipa Rijeka ili Split) pa da vidimo što će ti ostati od automobila, nevažno da li je baterijski ili benzinski pogon.

 

Ne moraš to meni govoriti, živim u rijeci i vozim svašta, običan auto (malo brže idu kočnice, ništa strašno), el.moped kojeg sam sam napravio (ima regen, kočnice netaknute praktički), i uskoro je gotov el auto kojeg sam radim, koji neće imati regen. Treba i znati voziti, i kako manje trošiti kočnice i vozilo.

 

 

A jga, ne zna svatko kočiti uz pomoć motora. Većina ljudi IMHO nije za ručni mjenjač. Na autocesti preferiram automatski mjenjač i adaptivni tempomat, u gradskoj preferiram ručni.

12 godina
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
zeroname kaže...
Cryogenic kaže...

 Pa svjedno je ako zabraniš dizel motore jer njihovo zagađivanje je zanemarivo. Jedna termoelektrana ili susjed koji ima centralno na Ugalj zagađuju 1000X više.

 a čega ima više u centru grada i okolici, dizel auta ili termoelektrana i susjeda na Ugalj?

16 godina
protjeran
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
Cryogenic kaže...
zeroname kaže...
Cryogenic kaže...

 Pa svjedno je ako zabraniš dizel motore jer njihovo zagađivanje je zanemarivo. Jedna termoelektrana ili susjed koji ima centralno na Ugalj zagađuju 1000X više.

 a čega ima više u centru grada i okolici, dizel auta ili termoelektrana i susjeda na Ugalj?

 

Po zimi su najveći zagađivači upravo ljudi koji se griju na drva i toplane koje generalno koriste lož ulje, pored autobusa koji su a) dizelaši b) stari ko biblija. U Sarajevu se po zimi guše tijekom temperaturne inverzije upravo iz razloga što se svi griju na ugljen, slično je sa Kinezima gdje je ugljen primarni energent za proizvodnju struje i grijanje. Naravno, ugljen može biti bez mirisa, ali takav ugljen uglavnom prolazi kroz postrojenje koje vrijedi 10 milijardi kuna (likvifikatori, elektrostatski filteri, katalizatori, etc. etc.).

14 godina
offline
Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist ele

Problem s dizelima je NOx - DPF čisti grublje češtice (Diesel Partickel Filter jel'te) ali katalizatori za NOx su tu s ureom da pokupe čim više ih,  također ti katalizatori su jeftiniji (ne kristi se platina nego volfram i vanadij - zašto onda nisu veći/duži - ne znam)

 

ali se u njima naveliko nakuplja para (voda i s sumporom stvara sulfatnu kiselinu koja nagriza ispuh...

 

samo pljuvanje po dizelima isto nema smisla jer oni čine manjinu, bolje nek Ameri potuku one silne farme krava koje prđenjem više oštete ozon, a i da se nauče raditi moderne motore, a ne V8, OHV ucentralno u bloku... i ispod 5 L zapremine je "small block"

 

no za zagovaratelje elektro auta (bezrezervne, i meni se sviđaju ali ne posvaku cijenu) - otkuda vam struja ????

 

uz to ako ti elektro auti imaju tako bijesne makine, zašto nemaju performanse sukladne motorima s unutarnjim sagorijevanjem?

 

ili okrenimo pilu, koji vrag će ti u Tesli 400 ks, kad ide 210 ???

 

dajte napravite obiteljski tutač, 90-120 KS, nek lovi 160-180 i ne treba više dok se ne ustabili proizvodnja, potražnja i prije svega distribucija "goriva"

 

 

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
3 1 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist ele

samo unutarnje izgaranje i turbo

 

nema do lancanih eksplozija pola metra od nogu

 

edit:

dizel se ne racuna

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.5.2017 13:20 (razbukontas).
Moj PC  
2 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
razbukontas kaže...

samo unutarnje izgaranje i turbo

 

nema do lancanih eksplozija pola metra od nogu

 

edit:

dizel se ne racuna

kako veli stara narodna:

 

dizel je za traktor i kamion

 

plin za štednjak

 

avto ide na benzin

 

Ju je je? Je ju je!
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.5.2017 14:20 (Stric_Jura).
16 godina
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
razbukontas kaže...

samo unutarnje izgaranje i turbo

 

nema do lancanih eksplozija pola metra od nogu

 

edit:

dizel se ne racuna

kad zavrsis srednju skolu onda se malo i glava razbistri

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
Jakovp kaže...

Kočnice se ne troše zbog regena. U svakom slučaju brojke su impresivne, nitko nije očekivao toliko trajanje baterije.

 320 000 kilometara, morali su kočione pločice promjeniti bar jednom da su se vozili iole agresivnije. Regenerativno kočenje jest pomoć, dobra pomoć ali kod imalo ozbiljnije jače vožnje nije ni blizu dostatno.

Baterije da su loše nakon 700 punjenja, to bi bilo zaista katastrofično jer navodi se 2000 punjenja kao prva ozbiljnija brojka. No ionako svi zainteresirani za tematiku znadu da je trajanje baterije lutrija. Kemijski element može biti super, a može ti i krepati vrlo brzo, zato postoji jamstvo na istu.

 

Ja osobno bi kupnju električnog vozila uzeo u obzir samo i isključivo da košta doslovno ISTO ili manje kao ekvivalentan diesel/benzinac uz jamstvo na bateriju od bar 100 000km ili ekvivalentan broj punjenja za danu kilometražu u "perfromance modu". Sve priče o "ekologiji" su ionako šuplje i čista lažanija. Tema je opširna pa oni koji mi ne vjeruju neka se informiraju, ne bi ovdje skretao.

Voziš se u autu od 100k EURa, auto puca od snage, a ne smiješ se voziti malo brže jer buš stal na cesti ili bu ti tankanje trajalo par sati ako buš moral čekati red. Užas, notorna gluparija, za sve kojima je auto nešto više od  igračke.

 

elektro autić za po gradu, vrtić, škola, posel..super.. nekakva mala tandrkalica kao Polo, Smart ili slično...to je ok. Ili pak igračka poput Rimčevog auta, to je posve ok. Ozbiljnije elektro vozilo za dulja putovanja...nula bodova.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
N!NO kaže...
Porsche Panameru S e-hybrid

Jedini porsche (Panamera) koji se meni sviđa.. ali ima jednu kardinalnu manjkavost. Košta puno više nego li ja mogu platiti za auto :). To čak i kad na firmu kupiš država ti lupa extra porez zbog osnovne cijene vozila, koma.

 

Vidim da ti treba cca 19,5sec do 200, meni treba sa mojih 280KS 21s i to sa ručnim mjenjačem :). Bilo bi zgodno da se se sretnemo i ti malčice zaspiš na startu :). Zamisli da nemreš zbirsati jednom MPVu sa sedam sjedala :)

 

14 godina
offline
Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist ele

Istina je da elektroautomobili imaju podosta mana, počevši od malog kapaciteta baterija i sporog punjenja, pa kao što su ovdje mnogi primjetili voziš Teslu 120 na sat, a on je stroj koji može bez problema duplo brže. Ipak, kada jednog dana (nadam se uskoro) riješe problem kapaciteta i brzine punjenja baterija, elektromobili će zasjati u svojem punom sjaju, pa će tada dizelaši stvarno biti potpuno nepotrebni. Zato nije čudo da Volvo obustavlja daljnji razvoj smrdljivih dizelaša i da ide na razvoj električnog pogona.  Koliko sam čitao, neke zemlje (Nizozemska, Švedska, možda još poneka) su već najavile da za nekoliko godina kod njih nećeš moći ni kupiti drugačiji auto osim električnog, tako da je sada stvarno krajnje vrijeme da se elektro pogon što je moguće više usavrši, mada je po svim svojstvima bolji i od benzinca i od dizelaša. Jedini stvarni problem je napajanje, a i to će izgleda biti riješeno relativno brzo (vidi najave li-sumpor baterija sa krutim elektrolitom, "staklenih" baterija sa litijem ili natrijem i sl.)

dolazim odmah - Godo
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.5.2017 10:46 (učo).
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
učo kaže...

.. elektromobili će zasjati u svojem punom sjaju, pa će tada dizelaši i benzinci stvarno biti potpuno nepotrebni.

 

Ftfy.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
14 godina
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
AA-d00d kaže...
učo kaže...

.. elektromobili će zasjati u svojem punom sjaju, pa će tada dizelaši i benzinci stvarno biti potpuno nepotrebni.

 

Ftfy.

 Oprosti, ali ne znam što Ftfy znači, objasni mi molim te.

dolazim odmah - Godo
15 godina
offline
Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist ele

Za skandinavske zemlje i još neke uz njih razmijem zašto razvijaju/investiraju u automobile na električni pogon. Oni imaju viška električne energije koju prodaju i neprestano ulažu u nove izvore...
Mnoge druge zemlje među kojima smo i mi (proizvodimo samo 70% svojih potreba...) će još puno vremena koristiti fosilna goriva, tako da vrijeme dizela i benzina nije ni blizu kraja. Dizela možda, ali benzina nikako.

Po meni je također benzinac hibrid trenutno najbolje rješenje s obzirom na razvijenu tehnologiju i omjer proizvodnje/potrošnje električne energije pojedinih(većine) gospodarstava...

Moj PC  
0 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
učo kaže...
AA-d00d kaže...
učo kaže...

.. elektromobili će zasjati u svojem punom sjaju, pa će tada dizelaši i benzinci stvarno biti potpuno nepotrebni.

 

Ftfy.

 Oprosti, ali ne znam što Ftfy znači, objasni mi molim te.

 Kao što UD kaže, najčešće se koristi sarkastično ali ja sam ozbiljan

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
8 godina
neaktivan
offline
Re: Volvo napušta razvoj dizelskih motora u korist
učo kaže...

  Jedini stvarni problem je napajanje, a i to će izgleda biti riješeno relativno brzo (vidi najave li-sumpor baterija sa krutim elektrolitom, "staklenih" baterija sa litijem ili natrijem i sl.)

 Ma to su ti puste tlapnje. Da netko ima recept, baterije bi već bile tu jer su elektromotori, kao što si rekao zaista višestruko superiorni postojećima sa unutarnjim sagorjievanjem, i to ne samo za automobile nego i za more alata.

 

 

https://www.mitsubishi-motors.at/i-miev/#!

 

Evo, gledajte ovu zdariju na linku... 30k EURa a jedva 150km... pa hebemu, kad imam dosta "verglanja" po gradu to mi nije dosta.

 

Sa druge strane možeš kupiti Twinga koji je i nešto veći, pošteno opremljenog, a ne košta te niti 100kkn, troši kikiriki i super je ekološki.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice