Zablude o širenju svemira

poruka: 93
|
čitano: 11.887
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zablude o širenju svemira".
16 godina
odjavljen
offline
Zablude o širenju svemira

Svemir je laz!

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zablude o širenju svemira

kvragu, a baš sam pomislio svoje debljanje (i nemogućnost ulaska u neke stare traperice) objasniti širenjem prostora oko sebe. sjeb'o mi čo'ek konjcepciju. 

 

@friday: svemir nije laž nego "fleksibilna istina", odn. "alternativna činjenica" (ovisno  o tumaču) 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
11 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Može detaljnije o tome da se veliki prasak dogodio svuda istovremeno i da nema ishodišta? Prvi puta čujem. Zar ne bi više točaka velikog praska značilo da se prostor rasteže u svim smjerovima i da to rastezanje u jednom smjeru znači skupljanje u nekom drugom?

Pa vrlo je jednostavno kad malo razmisliš...

 

Shvati to na način da trenutno živiš u velikom prasku, i veliki prasak je sve što je postojalo i što će postojati... To je svemir... Svemir se ne širi u nekakav prazan prostor, jednostavno se širi u ništa, i ništa nije postojalo prije njega, stoga se veliki prasak nije dogodio negdje u prostoru, dogodio se svuda.

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 13:14 (lllnuclearlll).
Moj PC  
11 1 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Zablude o širenju svemira

mi ne znamo da se svemir širi u ništa...moža je to ništa samo neka druga dimenzija...

 
0 1 hvala 0
8 godina
offline
Zablude o širenju svemira
U što se svemir širi staro je filozofsko pitanje koje je riješio još Aristotel, no onda je došao Newton pa uveo nekakvu svoju verziju prostora. Da pojasnim, postoje dvije koncepcije prostora:
1. Newtonova (zapravo hebrejska): prostor je apsolutan, on postoji bez obzira na to što se u njemu nalazi. Prostor je nužan uvjet (subzistencija) postojanja stvari.
2. Aristotelova i Einsteinova: prostor je relativan, on je određen svojim granicama, stvarima koje se u njemu nalaze. On je nužna posljedica (inherencija) postojanja stvari. Zanimljivo je da Aristotelu nije bio potrebno nikakvo širenje svemira, nego je do pojma prostora došao kao rješenje Zenonovih paradokasa (aporija).
Jasno je da se ne može govoriti o prostoru u smislu (2) ako se pritom misli na prostor u smislu (1). Odatle sve nerazumijevanje i svi nesporazumi.
 
10 0 hvala 0
9 godina
offline
Zablude o širenju svemira

ukratko, i dalje nemamo pojma niti 0,000000001 % o bilo cemu sto postoji i ne postoji

Moj PC  
9 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Zablude o širenju svemira

Čija je fotka Andromede u članku?

I am Guybrush Threepwood, Mighty Pirate!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zablude o širenju svemira

Ja imam novu teoriju: 

Svemir se siri zbog kolicine spama i reklama koje covjecanstvo producira svakodnevno.

Svakako bi objasnilo velicine koje se spominju u textu ...

Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Lijepo molim neki pojednostavljeni opis modela svemira u kojem veliki prasak nema jedno ishodište te kako se taj model može znanstveno opovrći, a da sve ne bude 'ludo' i 'van zdrave pameti'.

 koji model? (da se ne može opovrći.. da nema jedno ili da ima jedno ishodište).. imam oba :) i oba su unutar granica svemira, dakle i unutar zdrave pameti dok ne konstatiramo da i izvan postoji nešto nalik.

 

zanimljivo, ono što se kao model zamišljalo prije desetljeća ili više.. neke stvari su ispravljenje, izmijenjene, no globalno ostane ista ideja i sve ostalo se odbacuje.. a sve se oslanja na preciznost mjerenja, toleranciju-grešku.. koja se 'ignorira'. Kad se brojke  više ne slažu, zaboravlja se osnovno pravilo, kad teorija ne drži vodu, odbacuje se. Pri tome nije kriterij, 'daj neku bolju'.. ili u nedostatku bolje ostajemo uz staru teoriju. To je pogrešan pristup i Darwin bi se okrenuo od muke..

 

Sviđa mi se (u textu) usporedba s pužem, daskom i gumom.. koja se rasteže, time ubrzava+povećava udaljenost, hubleov svemir. .. i tad iz čistog mira, uzme se faktor x3, onako, iz dupeta... ne samo da time uvedemo 3x brzinu svjetlosti nego je to tak, kao konstanta.. a nije, nego ofrlje brojka koja je nekome u nekom hipotetskom predviđanju odgovarala, dovoljno dobro objašnjavala dimenziju vidljivog svemira.

- kako to objasniti, plastično.. možda nostardamusovski, evo, ja sad mogu 'proreći' loto brojeve koji će biti izvućeni za 100 godina (okrugla brojka, nema drugi kriterij, .. i jedan skriveni), 1234567. Pri tome sam miran 99 godina, jer nitko ne može dokazati grešku. Ista stvar je s faktorom x3 za 'gumeni put puža'.. koji implicira da se svemir širi trosturkom brzinom svjetlosti i već time pobija nekoliko drugih konstanti.

Uzme se starost od 13-18 milijardi.. i uzme se jedan, bigbang, uzme se nešto i prića se gradi oko tog. Mada se novi updejtani podaci ponekad razlikuju, kao krugovi u žitu ili lohness ostane ono što su ljudi masovno prihvatili. Svaka teorija, ako se ne poklapa sa stanjem, mora se odbaciti, neovisno što zvuči dobro ili što nemamo bolju.. greška je tad 'zbog potrebe' uvesti ofrlje ''faktor x3''.. kako bi puž mogao putovati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 14:55 (ihush).
 
5 5 hvala 0
14 godina
online
Zablude o širenju svemira

7 od 12 osoba ne vjeruje u svemir.

Moj PC  
4 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Vkm996 kaže...

7 od 12 osoba ne vjeruje u svemir.

 13. Mora biti primbroj.. kao i 13 majmuna (film) ili lunarnih mjeseci u godini ili.. 13 je bolji. (kao da je to čest kriterij u znanstvenim teorijama-hipotezama).

S druge strane, ni ja ne vjerujem u svemir.. ili preformulirati, kako vjerovati u nešto, kao vjernik? Ako se vjeruje u svemir, može li se vjerovati u kamen, tratinčicu ili je kriterij veličina.. vjerovati u dugu na nebu ili jednorogog.. Znanstvenici ne smiju 'vjerovati' moraju znati i imati znanstvenu metodu. Znanstvenici su nevjernici, koji ne vjeruju ni statistici pa time ni ovim brojkama 7/12 .. .ali 7/9 je kul :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Može detaljnije o tome da se veliki prasak dogodio svuda istovremeno i da nema ishodišta? Prvi puta čujem. Zar ne bi više točaka velikog praska značilo da se prostor rasteže u svim smjerovima i da to rastezanje u jednom smjeru znači skupljanje u nekom drugom?

Najjednostavnija analogija: koja tvoja stanica je točno na mjestu one prve koja je nastala oplodnjom jajašca.

 

Nijedna i sve istovremeno - nastale su širenjem iz jedne, ali ne postoji stanica za koju možemo reći "to je ona, od nje su sve nastale, ali ona je ostala tu gdje je i bila od početka". Samo je razlika da mi postojimo u prostoru i konačni smo, pa možemo odrediti centar.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
MrBlc kaže...
..

Najjednostavnija analogija: koja tvoja stanica je točno na mjestu one prve koja je nastala oplodnjom jajašca.

 

Nijedna i sve istovremeno - nastale su širenjem iz jedne, ali ne postoji stanica za koju možemo reći "to je ona, od nje su sve nastale, ali ona je ostala tu gdje je i bila od početka". Samo je razlika da mi postojimo u prostoru i konačni smo, pa možemo odrediti centar.

- nije dobra usporedba.. jer to je rast stanice, uključuje npr hranu, koja je pak materijal za izgradnju.. isključi hranu i nema rasta, spojene posude (na kraju postaje hrana-materijal drugim stanicama). Tako da nije jedna stanica samo narasla, nego su to ostale stanice kao hrana ušle, promijenile oblik, postale stanica. Nije nešto iz ničeg (kao čudo, bigbang), mada je kemisjki čudo sam život kad se taj materijal (željezo, bjelnčevine itd..) pomiješa u šalici.

Bigbang je emc.. energija-materija. Pretvorba energije u materiju i obrnuto. To opet implicira postojanje nečeg prije 'ništa'.. tj ako kažemo da je nastala materija-svemir, postojala je energija. Pošto su izmjenjive, posotjala je vjerojatno i materiija.. i tad imamo moguće cikluse bigbangove, više njih paralelnih, više svemira (ne dimenzija, nego kao granice do kud se nešto računa, kao galaksija..). Takav model daleko bolje opisjuje svemir nego jedan (jedan svemir, jedan bigbang..) .. čisto seljački, ako postoji jedan, zašto ne bi postojala dva-više? Nema baš ni jednog razloga-ideje koja bi to spriječavala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Zablude o širenju svemira

ako se svemir širi, zbog čega na etiketi piše "skuplja se u pranju do 5% po širini i duljini"? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 1 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Zablude o širenju svemira

Vrlo lako je dokazati da je svemir beskonačan. Ako tako gledamo onda se  cijeli vidljivi svemir zapravo još uvijek nalazi u jednoj točki. Sa našeg gledišta to je ogromna točka , ali ako gledamo da je svemir beskonačan onda je to zanemariva mikro točkica

shit happens too often
Moj PC  
7 0 hvala 0
12 godina
offline
Zablude o širenju svemira

Zanomljivo. Znaći znamo da postoje toćke koje se udaljavaju jedna u odnosu na drugu, brzinom većom od brzine svjetlosti???

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Zablude o širenju svemira

Uh dobra mozgolomka,  neke stvari, priznajem, nisam do sad imao prilike pročitati ili pogledati (podatak da vidimo i stvari koje su udaljenije od hubblove sfere) no, za ovo;
"Ne rastemo mi sami, ni Zemlja, ni Sunce, ni naša galaksija pa čak ni skup galaksija. Sve te objekte na okupu drži gravitacija." mislim da na lokalnom nivou prevladavaju druge sile koje drže elemente na okupu? Slaba nuklearna sila, jaka nuklearna sila, elektomagnetska sila? Recimo, onaj eksperiment sa zrncima soli u ISS-u: koliko sam upoznat, spontano spajanje tih zrnaca u grudice ne uzrokuje gravitacija, nego inicijalno elektrostatički naboj pojedine čestice?


Angus_Young kaže...

Zanomljivo. Znaći znamo da postoje toćke koje se udaljavaju jedna u odnosu na drugu, brzinom većom od brzine svjetlosti???

 Ne, prostor između te dvije stvari je narastao, pa kad SADA uzmeš metar i podijeliš s pretpostavljenim vremenom u kojem su se udaljavale, ispada da su se udaljile put koji je veći od onog koji može prijeći svjetlost u tom vremenu. Samo kretanje UNUTAR prostora je limitiran na brzinu svjetlosti, ali sam prostor nije fiksna cesta koja je uvijek bila i bit će jednake duljine. No sve je to čak i shvatljivo kada gledamo zakonitosti u makrosvemiru opće relativnosti. Ali taj makrosvemir je sačinjeno od mikrosvemira kvantne fizike, a ona ponekad preskače čak i teško shvatljivu opću relativnost. Kvantna sprega preskače udaljenost, i osobno nemogu pojmiti kako s time funkcionira dimenzija vremena - jer po einstenovoj teoriji svaki elemenat u svemiru ima vlastito vrijeme zbog kretanja, gravitacije, pa i gravitacijskih valova. I zato postoje vremenske kupe, vremenski paketi, sve je to lijepo, i onda imaš kvantnu spregu koja preskače prostor i kretanje, pa sam zbunjen.

 

 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 18:14 (overhaul).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
overhaul kaže...

..: koliko sam upoznat, spontano spajanje tih zrnaca u grudice ne uzrokuje gravitacija, nego inicijalno elektrostatički naboj pojedine čestice?
..

 stvar terminologije ili dimenziorniranja.. ja bi rekao, gravitacija. Samo što ćemo pojam gravitacija koristiti kad imamo planet, ne znce soli (česticu) ali to je zapravo isto, masa-materija, svojstvo privlačenja koje se za planete naziva gravitacija.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Zbog ovakvih stvari sam uvijek volio fiziku i astronomiju. :)
Bravo na odlicnom clanku "for dummies". Nije jednostavno komplicirane koncepte znanosti pribliziti laicima.
Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ihush kaže...
overhaul kaže...

..: koliko sam upoznat, spontano spajanje tih zrnaca u grudice ne uzrokuje gravitacija, nego inicijalno elektrostatički naboj pojedine čestice?
..

 stvar terminologije ili dimenziorniranja.. ja bi rekao, gravitacija. Samo što ćemo pojam gravitacija koristiti kad imamo planet, ne znce soli (česticu) ali to je zapravo isto, masa-materija, svojstvo privlačenja koje se za planete naziva gravitacija.

 Ne. Tako sitne čestice podložnije su elektromagnetskoj sili.
https://motherboard.vice.com/en_us/article/gvyax7/the-delicate-electrostatic-dance-of-falling-space-dust
To je i razlog nastajanja pahulja snijega koje su sačinjene od pojedinih kristala, čestice prašine pod krevetom u grudice, i bilo kojoj drugoj aglomeraciji čak i u fluidima. Ta se činjenica koristi u industrijskoj pripremi materijala: 
http://www.lorentzcenter.nl/lc/web/2013/575/Oranjewoud/Mizuno%20esp%20overview.pdf

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira

potatopotejto.. :) .. sve je to ista/drugo agregatno stanje/level.. sila. Sporedno jel pahulja ili gruda ili mjesec. Djeluje u mikro-makro kozmosu (samo što je utjecaj, time i percepcija različita)..

 

možda ovako, u savršeno praznom svemiru, savršenom vakumu, bez trunke ičega stotinama svj.godina, .. dvije trunčice prašine će se međusobno privlačiti (do odbijanja, druga sila, jednako kao atomi..) i tad je sporedno jel to trunčica ili planeta. Jednako pravilo vrijedi za zemlju-mjesec, plima to prikazuje (mjesečeva gravitacija) ali se ugl govori da veće tijelo-masa privlači ono manje-menje mase. Masa i energija su agregatna stanja, ista stvar, kaže (pametan) Anštajn, energija, a tad i elektromagnetska svojstva, kompas .. i da imamo dovoljno osjetljiv uređaj, imali bi kompas za atom-molekulu.. ali nemamo i izgleda nam do tad da ne postoji (kao što bez povečala nismo vidjeli mikrobe isl.)..

 

ili, druga paradigma, sve u svemiru, čitavo vrijeme pada.. kometi, planete, .. prema nečemu težemu, dominantnom težinom-masom u nekom radijusu, kod nas je to sunce, za galaksiju centar, crne rupe.. i sve to pada prema toj težoj masi. Istovremeno može i postati orbita, kružno-eliptično kretanje ako pogodi kut-brzinu. Tad se centrifugalna-petalna sila izjednače i imamo solarni sustav, koji i dalje pada, na koji međusobno djeluje svaki planet na one druge, ali naravno proporcionalno udaljenosti (kvadratu) i masi. Tako nas jupiter-saturn štite od kiše meteora (privuku na sebe).. ili privuče sunce, ovisno koji će 'uhvatiti' pahulju-grudu-planetu.. to pravilo se može skalirati beskonačno, vrijedi u svim omjerima i vidljivo je na galaksijama, mlječnom putu itd. (ono što još ne vidimo, ne znamo.. ne možemo tvrditi, ali nema indicija da je drugačije i ''iza'' hobleove granice, bilo bi zapravo nelogično da je drugačije).

 

privlače se mase, E=m * c2.. elektromagnetizam, gravitacija, sila, privlači se sila sama, upravo onoliko kolika je masa/energija, upravo toliko međusobno djeluju dva objekta, jer ako je jedan od njih bestežinski, tad nema privlačenja-gravitacije. Jednako svojoj masi, pahulja privlači zemlju, kao što zemlja privlači pahulju. Tromost određuje da je zemlja 'fixna', pahulja se primiče.. i to tad skaliramo na sunce, galaksiju itd.

Pa sad, zašto je sunce centar solarnog sistema? -zbog mase. Zato to nije npr mjesec odnosno, rastrgali bi ga planeti veći.. (mada ne treba geldati veličinu, nego masu, zvijezde-veličina/gustoća i masa..).

Možemo masu nazvati materija-tvar. (mada nas fotoni malo zezaju.. ali, tko zna, možda otkrijemo i njihovu masu, za 100g... kao i energiju potrebnu za postizanje brzine svjetlosti osim kad je masa=nula. Lako je to objasniti, ako je masa-energija, tad masa-atom promijeni agregatno stanje u energiju, val-zračenje i postane nešto što putuje brzinom svjetlosti, bez mase jer je sad to energija.. jer za sad to ne možemo preciznije izmjeriti-definirati pa time ni opisati-objasniti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 19:00 (ihush).
13 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Kopija Hawkingove knjige Teorija svega ili samo kopija njegovih razmisljanja?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Zablude o širenju svemira

Jedino što znam sigurno je da će nam se grohotom smijat našim nebulozama za koje stoljeće. 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

To bi bila analogija da se stanice nastavljaju širiti, no one su veličinom konačnog oblika. Da se šire i povećavaju obujam, brzo bi nastao kaos. Prva stanica upravo je ishodište, a kako se može govoriti o prasku bez ishodišta nemam pojma. Autor ne nalazi 5 minuta vremena odgovoriti na vlastiti članak pa se dešava nagađanje ili žmirenje. Što mi je osobito zanimljivo, jer nema čak ni dežurnih flat-tard hejtera, a oni su uvijek tu kad se krene propitivati o dogmama "znanosti".

Ako stanice promatramo kao kvantizirani prostor onda je rast broja stanica zapravo širenje prostora.

 

Uzmimo sad na primjer dva atoma koja su se našla u DNK spolnih stanica. Ona su u startu krenula iz istog kvanta prostora, ali mogu završiti u suprotnim krajevima svemira, a opet oba imaju privid da se nalaze u točno onom kvantu prostora iz kojeg je sve krenulo.

 

Prasak je bez ishodišta (točke u prostoru u kojem je počeo), međutim, prasak jest ishodiše iz kojeg je nastao prostor. Namjerno sam izbjegao napisati "točka iz koje je nastao prostor" jer je pojam točke, kakvim ga shvaćamo, usko vezan uz prostor.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Vkm996 kaže...

7 od 12 osoba ne vjeruje u svemir.

 da, to su oni koji se drže teorije o šupljoj zemlji, ravnoj zemlji, bogu, gospi, poštenom HNSu...

15 godina
online
Zablude o širenju svemira

"Drugim riječima, veliki prasak dogodio se svugdje" - ova rečenica dokazuje da vrijeme ne postoji već da je vrijeme naša osobna percepcija trenutka u kojem živimo. Ne postoji prošlost niti budućnost, postoji isključivo sadašnji trenutak i ako na to dodamo teoriju da elektron može biti na dva mjesta u istom trenutku, se u stvari dokazuje da smo mi, svatko od nas posaosob kreatori tog trenutka ali onako kako svatko od nas ponaosob očekuje da bi taj trenutak trebao izgledati. To očekivanje izgleda trenutka stvara niz očekivanja koji pak nama samima izgleda tako tijek vremena.

Drugim riječima nitko osim vas samih ne postoji već smo svi plod očekivanja kako ja (ti koji čitaš) i naše akcije i reakcije trebju izgledati u ovom trenutku što doživljavamo kao nekakav tijek (vremena)

 

Sad mi je sinulo: taj tijek koji opisujemo kao pravila upravo zato jer je fiksiran (u ovom trenutku), dakle ne mijenja se, već se manifestira u našem umu kao pravila po kojima se svemir (a prema tome i naša percepcija svemira) mijenja. Mi u stvari opisujemo fiksno stanje svemira a ne pokretno stanje. Upravo kao kada se gleda Mandelbrot: ako ga zumiramo, on izgleda da se kreće i da djeluju nekakva pravila koja ga stvaraju no u stvati on stoji fiksan sa svim tim "pravilima" koja ga kreiraju dok ga samo naše očekivanje zumiranjem prikazuje kao nekakav tijek tj. stvaranje (novih oblika) do ponavljanja istog oblika Mandelbrota. Mi smo fiksni, zamrznuti u vremenu i prostoru i samo u stvari naše promatranje tog fiksnog stanja nama samima stvara privid kretanja

 

bemti, gledamo cijelo vrijeme svemir iz krivog kuta...

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.10.2017 15:30 (Ges).
 
3 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Zablude o širenju svemira

Ako centar svemira postoji on  nije u ovom vidljivom (opazivom) svemiru nego jako daleko. Taj centar zapravo nije niti točka od koje se udaljuje ovaj vidljivi dio svemira. Točka od koje je odbačen ovaj dio svemira je samo jedna od bezbroj gdje se dogodila explozija i odbacila ogromnu masu. Tako da ni  ta točka nije u ovom vidljivom dijelu nego jako daleko . Zbog te velike udaljenosti nam izgleda kako se svaka galaksija udaljuje od ostalih galaksija. Tamo u tami se dešavaju velike stvari.

shit happens too often
Moj PC  
0 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira

Wox,

 

Nisi pažljivo pročitao članak.

 

Ako poistovjetiš Veliki prasak sa npr. eksplozijom bombe i po toj logici ideš tražiti centar Svemira, zaboravljaš jedan 'sitni detalj', za razliku od eksplozije bombe koja se događa u prostoru (koji već postoji prije same eksplozije), Veliki prasak je ekspanzija 'primordijalne juhe' (o masi se ne može govoriti jer je u tom trenutku energija bila tolika da nisu postojali preduvjeti za formiranje mase) u kojoj istovremeno sa 'eksplozijom' nastaje i prostor (kojega prije nije bilo), pa zato možemo reći da je bilo koja točka sadašnjeg prostora, kojeg možemo opaziti, u trenutku Velikog praska bila u središtu.

 

Analogija kod eksplozije bombe bi bila u tome da su sve čestice eksploziva u trenutku eksplozije bile u jedno točki (kugli, bombi, whatever, ali u odnosu na stanje nakon esplozije, sve su bile puno, puno bliže).

 

Razlka je jedino u tome što se kod eksplozije bomba širi u već postojećom prostoru, pa možeš odrediti središte eksplozije u odnosu na prostor, a kod Svemira je prostor nastajao sa ekspanzijom pa su sve točke prostora u početku bile u središtu.

15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
maxym kaže...

..a kod Svemira je prostor nastajao sa ekspanzijom pa su sve točke prostora u početku bile u središtu.

-ne, nema ni jednog dokaza koji bi to mogao tako dokazati :) .. odnosno, prostor je postojao, ne mora se on širiti-nastati bigbangom, koji može pokrivati svu materiju-sadržaj tog prostora.

-jednostavno je nemoguće da prostor nije postojao i prije bigbanga (jer ja to kažem) .. jer prostor i sadržaj prostroa nisu ista stvar, sadržaj bi bili šrapneli bombe iz primjera.. i to je čisto dovoljno da ne moramo posezati za dodatnim nedokazivim nastankom prostora.. uz napomenu, baš nikakav dokaz ne mogu ponuditi, tak da.. :) ćakulanje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.10.2017 22:06 (ihush).
11 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
memulica kaže...

Jedino što znam sigurno je da će nam se grohotom smijat našim nebulozama za koje stoljeće. 

Prije nekoliko stoljeća "nebulozali" su Galilej, Kopernik, Newton i društvo. Smiješ li im se?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice