Zablude o širenju svemira

poruka: 93
|
čitano: 11.891
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zablude o širenju svemira".
16 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira

 Uuu vrlo zanimljiv članak, nadam se da će ga netko od bug znanstvenih suradnika komentirati i razložiti u nekom slijedećem članku.

Anđeo bez falinge kaže...

 

Evo, već sam postavio ovo pitanje, postavljam ga već 15 godina po raznim običnim, znanstvenim i manje znanstvenim forumima i nitko ne reagira.

svi kobajage preskoče pitanje, svi do jednog.

 

 

Pitanje je jednostavno;

 

Što je IZA svemira ?

 

 

Inače, čim pokušaš dirnuti u svetost, veliki značaj nekog znanstvenika (ili nekoga tko pokušava biti znanstvenik, ili se tako prestavlja ) svi pseudoznastvenici po forumima koji su školovani na wikipediji dignu nos i dobiješ 58 TD, jer se u znanost ne dira.

 

 Neznam tko ti je to "izbjegavao" odgovoriti (nešto mi govori da si ti izbjegavao razumjeti), ali evo ti jedna analogija u našem prostoru: što je iza susjednog brda? Nisi nikad bio tamo, hoćeš li vjerovati "svetim znanstvenicima" da možeš čitav život hodati u istom smjeru i nećeš stići do kraja zemlje? Vjerovao ili ne, znanstvenici/matematičari otkrili što je prije više od 2500 godina, a da nisu morali obići sve pješice, a prije oko 2200 godina, znanstvenik matematičar iz libije je izračunao, bez da je hodao okolo s metrom, koliko je velika zemlja, udaljenost mjeseca, nagib ekliptike, udaljenost od sunca do zemlje... Naravno, barem 1500 godina nitko im nije vjerovao, jer su ljudi "logično razmišljali". 
Ništa nije "sveto" u znanosti. To je jedna od osnovnih postulata znanosti: Neprestano propitivanje.
Kad se nešto počinje potvrđivati kroz matematičke teorije i eksperimentalna ili opažajna poput ovog gore članka, onda se to još pokoje desetljeće refinira, detaljizira, otkriva i pomalo ljudi mogu sa sigurnošću nešto 
pretpostavljati. "sveto" se ne propitkuje niti ima eksperimentalnu potvrdu. Kužiš? 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Ludizao, imaš li ti problema s čitanjem sa razumijevanjem ili namjerno izvrćeš napisano da bi mogao "diskreditirati znanost"? Očito brkaš tvrdnje koje su dokazane, te modele koji proizlaze iz tih tvrdnji kao najizgledniji modeli potkrijepljeni mnogim opažanjima.

Tebi nitko ne brani predložiti bolji model, što sam ti već i napisao, ali argumenti za taj bolji model ne mogu biti "meni ovo ima više logike", već moraš pokazati da je taj model stvarno u skladu sa opaženim.
Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
 
3 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Zablude o širenju svemira
overhaul kaže...

  Neznam tko ti je to "izbjegavao" odgovoriti (nešto mi govori da si ti izbjegavao razumjeti), ali evo ti jedna analogija u našem prostoru: što je iza susjednog brda? Nisi nikad bio tamo, hoćeš li vjerovati "svetim znanstvenicima" da možeš čitav život hodati u istom smjeru i nećeš stići do kraja zemlje? Vjerovao ili ne, znanstvenici/matematičari otkrili što je prije više od 2500 godina, a da nisu morali obići sve pješice, a prije oko 2200 godina, znanstvenik matematičar iz libije je izračunao, bez da je hodao okolo s metrom, koliko je velika zemlja, udaljenost mjeseca, nagib ekliptike, udaljenost od sunca do zemlje... Naravno, barem 1500 godina nitko im nije vjerovao, jer su ljudi "logično razmišljali". 

Ništa nije "sveto" u znanosti. To je jedna od osnovnih postulata znanosti: Neprestano propitivanje.
Kad se nešto počinje potvrđivati kroz matematičke teorije i eksperimentalna ili opažajna poput ovog gore članka, onda se to još pokoje desetljeće refinira, detaljizira, otkriva i pomalo ljudi mogu sa sigurnošću nešto 
pretpostavljati. "sveto" se ne propitkuje niti ima eksperimentalnu potvrdu. Kužiš? 

Taj link koji si mi dao ne govori o nikakvim znanstvenicima već o starim Grcima, njihovoj tadašnjoj "znanosti"...Što su to oni s tim konkretno u primjeru u članku dokazali ??

Oni su pretpostavili da ako je mjesec na nebu okrugao da je i zemlja "vjerojatno" okrugla....(Pitagora) ..em ti znanja.

Nisi se morao zvati Pitagora da bi to zaključio, no to nije dokaz..

Volim i ja znanost zato ne volim kad se igramo strawmana,  (nemoj to raditi) no jako sam kritičan o znanjima kad je u pitanju svemir.

malo se zna, malo mi znamo, malo vrhunski i manje vrhunski znanstvenici znaju.

 

I da, PRAVI znanstvenici, pravi logičari uvijek sumnjaju i ne razbacuju se istinama u područjima kao što je svemir, astronomija.

 

Ne moraš mi s tim "kužiš" intelektualno patronizirati, zaista nije potrebno.

 

Eeeee..jakov fuck.... jesi me dezavuiso 

Opet nisam dobio odgovor o toj beskonačnosti !

 

 

čitam i da vjernik MrBlc pomno prati znanstvenu bibliju i klanja se osobama koje su poznatije od njega kao što je cijenjeni autor članka.

takvim razmišljanjem će uvijek biti IZA autora članka jer ne sumnja, ne propitkuje, kak bi se reklo.

 

osim toga, besmisleno napada čovjeka zvanoga  Ludizao da ON "diskreditira znanost", što ja nisam nigdje primjetio.

 

gdin Ludizao traži samo odgovore jer u članku ima puno znanstvenih rupa.

 

Da, JA lično i osobno !
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 8:08 (Anđeo bez falinge).
15 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira
Anđeo bez falinge kaže...
ludizao kaže...

Pitanje je jednostavno;

 

Što je IZA svemira ?

 

Stajalište većine znanstvenika je to da 'iza Svemira nema ničega' tj. da se Svemir ne širi u prostoru (što bi impliciralo da izvan granica svemira i dalje postoji prostor), nego da je sam prostor svojstvo Svemira.

 

Nije mi jasno kako u 15 godina nisi mogao naići na ovaj odgovor jer se isti spominje u velikoj većini članaka na tu temu

 

Anđeo bez falinge kaže...
ludizao kaže...

Piše svuda "beskonačni prostor", rekli znanstvenici.


 

 

Ne pište svuda "beskonačan prostor", znanstvenici su rekli nešto sasvim drugo.

 

Anđeo bez falinge kaže...
ludizao kaže...

Koliko je taj prostor "iza" velik ?


 

 

Ako 'iza' nema prostora onda ne može ni biti velik.

 

Anđeo bez falinge kaže...
ludizao kaže...

Ako znastvenici tvrde je beskonačan, kako to ? to nije dokaz, to je nagađanje, tko je to dokazao ?


 

 

U istoj rečenici postavljaš pitanje, pretpostavljaš odgovor i odmah ga pobijaš. Nemam riječi... Znanstveni pristup par excellance.

 

Anđeo bez falinge kaže...
ludizao kaže...

U suštini odgovora nema i ne može ga biti, no nitko ni ne pokušava odgovoriti.

 

 

Za sada, znanstveno dokazivog i nepobitnog odgovora nema, što ipak ne znači da ga ne može biti. Naravno da ima onih koji to pokušavaju odgovoriti, ali to nije toliko bitna tema (u odnosu na sve druge), da bi sad svi znanstvenici svijeta radili samo na tome kako bi baš tebi dali odgovor, koji bi ti vjerojatno pobio jer ti, recimo, ne odgovara.

 

Anđeo bez falinge kaže...
ludizao kaže...

 

Inače, čim pokušaš dirnuti u svetost, veliki značaj nekog znanstvenika (ili nekoga tko pokušava biti znanstvenik, ili se tako prestavlja ) svi pseudoznastvenici po forumima koji su školovani na wikipediji dignu nos i dobiješ 58 TD, jer se u znanost ne dira.

 

 

 

U pravu si kada kažeš da čak ni znanost (i znanstvenici) ne voli kada se pojavi neka nova ideja (u smislu znanstveno utemeljene teorije, a ne nečega što je 's nokta' nekom forumašu palo na pamet), koja iz temelja mijenja dotadašnja saznanja i znanstveno utemeljene tvrdnje. Tako da su nekada potrebne godine da bi se prihvatilo nešto što je novo.

 

Ali u znanosti se ne radi o nečemu 'svetom' nego su ljudi po prirodi takvi da ne vole kada im se mijenjaju postojeća uvjerenja. Međutim, ako je nešto znanstveno utemeljeno, poklapa se sa dosadašnjim opažanjima, pa je još i dokazivo i provjerljivo onda se takve stvari prihvaćaju od strane šire znanstvene zajednice, i 'staro' znanje se zamjenjuje 'novim'.

 

Ne znam za druge, ali ja nisam znanstvenik, volim čitati znanstvene teme, neke stvari razumijem malo više, neke malo manje, a u 'sukobu' znanstvenika (i općeprihvaćenog stajlišta znanosti) sa nekim forumskim anonimusom koji samouvjereno tvrdi 'da znanstvenici nemaju pojma i da su obični sektaši koji brane sebe svoje izmišljotine', uvijek ću se prije prikloniti ovome prvom.

 

BTW Kada bi me bilo briga za TD-ove, onda vjerojatno nikad ništa ne bih napisao na ovom forumu.

 

14 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...
overhaul kaže...

 Uuu vrlo zanimljiv članak, nadam se da će ga netko od bug znanstvenih suradnika komentirati i razložiti u nekom slijedećem članku.

 

A ja se nadao da će forum-doktori-fizike to preko noći rastaviti na proste faktore. Kad ono - ništa. Nisu čak ni pokušali pretočiti iz šupljeg u prazno nego čekaju službeno mišljenje pa da kroz nekoliko iteracija o tome znaju više nego se službeno zna 

 

EDIT: Sljedećem, kao narednom, a ne onom koji nešto slijedi.

 

EDIT2: Mislim da je ovo ipak nešto jasniji članak pa koga zanima:
https://futurism.com/scientists-just-found-half-of-the-missing-matter-in-our-universe/

 

https://arxiv.org/abs/1709.05024

https://arxiv.org/abs/1709.10378v1

 Ako se u tom otkriću opet radi o dokazu nečega što se zbog matematike nagađalo da bi trebalo postojat, zar nisi trebao napisati da su samo našli "dokaz" koji potvrđuje mainstream teoriju jer im je tako lakše spavati noću znajući da godine građenja znanja nije otišlo u vjetar?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...
KIKI3ooo kaže...

Ako se u tom otkriću opet radi o dokazu nečega što se zbog matematike nagađalo da bi trebalo postojat, zar nisi trebao napisati da su samo našli "dokaz" koji potvrđuje mainstream teoriju jer im je tako lakše spavati noću znajući da godine građenja znanja nije otišlo u vjetar?

 

Tko nije trebao napisat? 

 Onaj tko znanost naziva sektom. Ili jednostavno onaj kojeg se citiralo. Ti. Dakle?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

 

A ja se nadao da će forum-doktori-fizike to (tu vijest o otkriću polovice vidljive materije) preko noći rastaviti na proste faktore. Kad ono - ništa.  

ludizao kaže...

 

 Ti sad ulijećeš s idejom da je netko od nas (ispada ja) trebao dati osvrt na članak, jer teorije ovo ono. Eto zašto kažem da je razina razumijevanja pročitanog na razini birtijaških priča...

 Kao što možeš vidjeti, jedini si ti taj koji podrugljivo uljeće sa idejom da treba dati osvrt na članak. Hvala bogu da smo na forumu pa imamo sve zapisano.

Usput, ja sam u prenesenom značenju pitao jel' se slažeš sa tim otkrićem, i ako se slažeš, zašto se slažeš ako se to otkriće protivi tvoj stavu prema znanosti i metodologiji koju znanost koristi u donošenju svojih zaključaka. Sigurno nisam tražio tvoj osvrt na članak =)

 

ludizao kaže...

 

 digitall je samo pejstao link, na što sam ja pejstao drugi, koji mi se čini bolji, budući više objašnjava. 

 Dobro, ti samo pejstao link. Jedna obična forumska radnja, štoviše, poželjna u diskutiranju. Međutim, gledajući kontekst, gledajući članak i tvoje komentare, linkanje na vijesti o otkriću polovice vidljive materije koja (po formuli) nedostaje samo po sebi implicira slaganje s rezultatima znanstvenog rada ta dva tima (jer je linkanje na vijest o tom otkriću ponašanje koje je karakteristično za osobu koja prati vijesti iz znanosti iz nekog hobija a ne za osobu koja smatra da je znanost sekta) - a to jednostavno nema logike, jer je to otkriće opet dokaz nečega što se zbog matematike nagađalo da bi trebalo postojat, a to se u samoj srži kosi sa tvojim stavovima i stavovima nekih forumaša.  

 

Dakle opet, ako se ne slažeš s otkrićem zar nisi trebao napisati da su samo našli "dokaz" (pod navodnike) koji potvrđuje mainstream teoriju jer im je tako lakše spavati noću znajući da godine građenja znanja nije otišlo u vjetar? Ili vjeruješ u te rezultate, vjeruješ da su otkrili pola vidljive materije koja nedostaje i tako priznaješ da su svi tvoji stavovi krivi? Ili ti samo linkaš, znači obavljaš svoju dužnost kao fourmaš tako da stavljaš linkove za koje smatraš da će drugim forumašima bolje objasnit?

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 14:17 (KIKI3ooo).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Pitaš me zar nisam nešto trebao, jer preko svoje projekcije o meni shvaćaš da bi sam tako napravio ili što? Nisi prvi koji se pravi pametan i trpa mi riječi u usta. To što sam trebao ili nisam je moja stvar. Nije tvoja. Ti se možeš eventualno baviti time što jesam napravio/napisao, a svoje fantazije zadržati za sebe.

 

Nisam uletio (od ulijeće, sa ije) s podrugljivom idejom nego sam postavio pitanje o nečem što me zanimalo. Cijelu noć i jutro nitko nije odgovorio, a do tada je bilo pametovanja da se prelijevalo na sve strane pa je sasvim normalno da sam tu šutnju/neznanje podrugljivo komentirao. Nego što, i drugi puta budem. Ti si ispao najveći bezveznjaković, jer sad na kraju, kad više nitko ni ne čita, tu misliš podje* i pravit se kul (kao znaš ti takve). Da te znanost stvarno zanima, već bi pročitao sve živo na temu i svojim riječima znao pojasniti bar nešto o otkriću, no to je očito nešto dalje od tvojih kapaciteta.

Ono što tebe zanima, i što pokazuje razinu dokoličarskog poslušništva mainstreamu, je da li se ja slažem ili ne slažem s otkrićem odnosno da li je to dokaz ili ne. Jad jada 

 Nemaš ti šta stavljat linkove na tu vijest 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...
KIKI3ooo kaže...
Nemaš ti šta stavljat linkove na tu vijest 

Pa i nisam - stavio sam bolji link, kao dopunu linku na tu vijest (iz čega proizlazi da sam pročitao i skužio da članku fali informacija - beat that!) 

Na kraju ispada da me znanost zanima više nego tebe, samo ju za razliku od tebe ne pušim nekritički. Poanta nije u tome tko se slaže s mainstreamom nego tko želi razumjeti stvarnost (ne nužno znanost, budući nisu sinonimi), a tko ne 

 Tako treba. Zajebancija. Jer što ćemo drugo radit na forumu ako nećemo raspravljat. I najslađi su ovi zadnji postovi.

 

Amo onda za kraj pošteno - ti se ne slažeš sa mainstreamom. Kao da nam je to netko nametnio, kao da nisu ljudi gradili tu sliku komad po komad. Jednostavno ne shvaćaš da je to sve što imamo. Stvarnost je toliko brutalno škrta, da sve što imamo je to malo "jada", tih slika sa "dna pivske poce" kako si rekao. Ono vrsta koja živi na planetu koji nije ni zrno prašine na najvećoj skali - gradi model cijelog svemira tj. standardni model. Lol! Gradimo teoriju na teoriju i slažemo slagalicu. Matematika je možda samo iluzija, produkt našeg uma da vidimo uzorak u svemu - ali to je jedini alat koji imamo da napredujemo kao vrsta. Stvarnost je možda iluzija kako kažeš - ali jebatga - tu smo di jesmo, nema izlaza. Preispitivat trebat, ali braco, preispitavali su to na veliko, ljudi sa fakultetima i pametnijim od nas svih - i zakurac. Svaki put se standardni model održao. Jedan dan ćemo se možda standardnom modelu smijat, kao što se smijemo tome što su prije vjerovali - ali za sada je to opis onoga što vidimo, to je sve što imamo.

 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ludizao kaže...

Opet projiciraš i tome kao da nema pomoći!? Probao sam ti objasniti, ali nije išlo...

 

Reći da se slažem ili ne slažem s mainstremom mi se čini izlišno, jer kakve veze ima moje slaganje s bilo čim? Ako te baš toliko zanima moj pogled na svijet, onda pošteno i pitaj, jer podrazumijevati nije pošteno (a kao to želiš). Nije problem u mainstreamu kao takvom nego u nekorektnosti i aroganciji koja uz to ide. Problem je u šikaniranju neistomišljenika jer - mi znamo i mi smo pravovjerni, a vi niste. Ja sam na početku postavio pitanje i nisam dobio odgovor nego spekulacije. Kad iste nisam prihvatio, krenulo je generaliziranje i strpan sam u koš. To je problem - trpanje u ladicu i zatvaranje te ladice. Nema prave znanosti i nema napretka dok je god takva svijest prisutna kod ljudi, a ne samo da je prisutna nego je praktično defaultna. Odstupanje od krda je izuzetak i to bez obzira na područje interesa.

 

Sam autor je ne jednom naglasio u svojim člancima da znanstvena metoda _ne dokazuje_ i ne otkriva istinu nego samo daje _model_ za trenutno najbolje razumijevanje materije, no unatoč tome u člancima mu se potkrada upravo tome suprotno "ozračje", koje se u tren oka svede na poznato - mi znamo, a vi ne znate. To nije znanost. To je dogma! Konkretno, reći da se veliki prasak dogodio svuda i da je to ludo samo ako se držimo zdravog razuma nije znanstveno. Jednostavno nije. Za jasne stvari je dao detaljne i realno postojeće primjere, dok je najviše nejasne objasnio površno i primjerom koji realno nije moguć (osim u nekim idealnim, zamišljenim uvjetima).

 

Što to govori nego da ne zna što priča? Netko tko razumije materiju, zna dati i dobar primjer i objasniti stvar iz više kuteva, dok netko tko ne zna mistificira stvari, muti vodu, okreće na šalu i docira svisoka. Tako je to i ne zato što ja to kažem nego zato što to zdrava logika kaže. Van muljanja i prezentiranja činjenica tamo gdje nema č od činjenice, naravno da je znanost dobra stvar i da znanstvena metoda radi. Pa tko je to ikad i sporio? Ja sigurno nisam. Da nema znanosti, ne bi imali opciju nevjerovati u mitove, legende i priče, ili barem ne kao bitno drugačiju alternativu, no to ne znači da znanost sama treba postati mit, legenda i priča, što se na rubnim područjima ionako dešava samo od sebe, jer takva je ljudska priroda. Kad onda meni bude stalo i ne želim da se nešto potencijalno dobro na taj način izobličuje i prlja, onda budem proglašen maltene Markićinim glasnikom, jer ne klečim pred svetinjama.

 

Već sam o tome pisao i vidim da malo tko kuži koliko je to ogromna opasnost. Priroda svijeta je takva da teži entropiji i nastoji od nečeg "čistog" kroz dovoljno iteracija napraviti govno, recimo to tako, i ako se jako ne pazi, na kraju bude govno odnosno laž i dogma umjesto istine.

 Ja ne projiciram ništa nego svjesno napadam. Tako se ulazi u diskusiju - odma "noga uglavu". Ti ćeš naravno slobodno odgovori suprotno i argumentirat, kao što si sad velikodušno podjelio svoje misli. A situacija u kojoj si se našao u temi nije zbog tvog pitanja nego zbog ignoriranja odgovora drugih forumaša. Treba znat doć i reć potpuno suprotno od svih pa argumentirat svoj stav.

 

Autor - možda i ja smatram da se nije dobro izrazio, jer smatram da je zdrava logika razmišljati o npr. širenju prostora u svemiru ako je to jedino što se može zaključiti iz opažanja, možda se trebalo napisati da u svemiru se ne može primjenit svakodnevna logika, nebitno, ali ću se za razliku od tebe odlučit ignorirat taj "propust" (možda i aroganciju ako tako želiš, akademski elitizam, što god želiš) i uživati u napisanom od strane našeg znanstvenika.

 

A da nema entropije, sve bi ostalo na one 2-3 čestice koje su nastale bigbangom, ili bi sve ostalo u toj jednoj beskonačnoj točki i nebi se ni BB ni dogodio. Nebi bilo nas. Entropija je zaslužna za sve ovo. Mi i jesmo inteligentna bića jer smo svjesni toga i cijeli naš život je ustvari borba protiv entropije, točnije, usmjeravanje entropije (te nemilosrdne kuje) u željenom smjeru. 

A znanost će teško postat to što kažeš jer znanstvenici jedva čekaju da netko pobije standardni model i nađe novi put. Međutim, odstupanja trenutno nema. Za sada, to je tako.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.10.2017 16:56 (KIKI3ooo).
 
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Zablude o širenju svemira
maxym kaže...

 Stajalište većine znanstvenika je to da 'iza Svemira nema ničega' tj. da se Svemir ne širi u prostoru (što bi impliciralo da izvan granica svemira i dalje postoji prostor), nego da je sam prostor svojstvo Svemira.

 

Nije mi jasno kako u 15 godina nisi mogao naići na ovaj odgovor jer se isti spominje u velikoj većini članaka na tu temu

 U pravu si kada kažeš da čak ni znanost (i znanstvenici) ne voli kada se pojavi neka nova ideja (u smislu znanstveno utemeljene teorije, a ne nečega što je 's nokta' nekom forumašu palo na pamet), koja iz temelja mijenja dotadašnja saznanja i znanstveno utemeljene tvrdnje. Tako da su nekada potrebne godine da bi se prihvatilo nešto što je novo.

 

Ali u znanosti se ne radi o nečemu 'svetom' nego su ljudi po prirodi takvi da ne vole kada im se mijenjaju postojeća uvjerenja. Međutim, ako je nešto znanstveno utemeljeno, poklapa se sa dosadašnjim opažanjima, pa je još i dokazivo i provjerljivo onda se takve stvari prihvaćaju od strane šire znanstvene zajednice, i 'staro' znanje se zamjenjuje 'novim'.

 

Ne znam za druge, ali ja nisam znanstvenik, volim čitati znanstvene teme, neke stvari razumijem malo više, neke malo manje, a u 'sukobu' znanstvenika (i općeprihvaćenog stajlišta znanosti) sa nekim forumskim anonimusom koji samouvjereno tvrdi 'da znanstvenici nemaju pojma i da su obični sektaši koji brane sebe svoje izmišljotine', uvijek ću se prije prikloniti ovome prvom.

 

 

 

Citat s wiki;

Svemir, Kosmos, Vasiona ili Univerzum je beskonačno prostranstvo koje nas okružuje. To je ustvari vremenski prostor u kome plovi mnoštvo nebeskih tijela i koji postoji neovisno od ljudskog znanja. Još jedna od definicija navodi da je Svemir ukupnost svega što postoji,[1] uključujući sav: prostor, vrijeme, materiju, energiju, planete, zvijezde, galaksije, intergalaktički prostor[2][3] i sve iza toga.

 

SVE IZA TOGA ??????  Em ti znanja !

Kako netko ZNA što je iza "toga" ?

 

Baš me briga za bilo čije stajalište pa i znanstveno ako je to stajalište nagađanje.

 

E, to...SVE IZA TOGA me zanima.

Koliko je veliko "to iza toga" ??

 

Svaki ilole kulturan znanstvenik fizičar će ti reći da je to "iza toga" beskonačno.

 

Kako ?

To je područje filozofije ne fizike i matematike.

Nije nitko rekao sektaši u smislu religijskog shvaćanja sekte, već grupiranja na jednoj strani bez znanstvenog dokaza.

Da, JA lično i osobno !
15 godina
offline
Zablude o širenju svemira

širi svemir

joj, širi svemir

fizičarski nemir ...

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
Anđeo bez falinge kaže...

Citat s wiki;

Wikipedija baš i nije neki izvor po pitanju egzaktnih definicija u znanstveno ispravnom obliku. Općenito. Hrvatska wiki je i gora od prosjeka.

 

Anđeo bez falinge kaže...

To je područje filozofije ne fizike i matematike.

Sa znanstvenog stajališa je "iza" usko vezano uz prostor koji je svojstvo svemira. Iza svemira ima jednako smisla koliko ima i pitati koja je tjelesna temperatura sobe.

 

Ako pitanje preformuliramo u "što je izvan prostor-vremena", onda čitava priča može imati smisla, međutim, fizika za sad na to pitanje nema odgovor osim "vjerojatno ništa", pri čemu se podrazumijeva "ništa nama poznato jer su sve pojave koje su nama poznate vezane uz prostor-vrijeme". To ne znači da fizika neće nikad ni pokušati dati odgovor na to pitanje. Pokušati će dati onog trena kad neposrednim ili posrednim opažanjem (mjerenjem) i proračunom bude mogla prvo postaviti, a potom i testirati hipotezu.

 

U filozoski aspekt se znanost općenito ne dira, ali ako neka filozofska misao implicira određene fizikalne manifestacije, tada ona zalazi u područje fizike, pa fizika može reći da li su te implikacije u skladu s izmjerenim veličinama ili ne.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.10.2017 14:14 (MrBlc).
15 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira

Anđeo bez falinge,

 

MrBlic ti je već odgovorio, a ja ću samo dodati ovo:

 

Baš me briga za bilo čije stajalište pa i znanstveno ako je to stajalište nagađanje.

 

Nagađanje nekog znatvenika koji je prilično dobro upoznat sa problematikom ima puno veću težinu, od nagađanja nekoga tko nema niti osnovna predznanja o istoj tematici.

 

Kao primjer ti mogu navesti slijedeće. Ako dođeš u neki primorski grad i pitaš nekog ribara kakvo će sutra biti vrijeme, možeš biti prilično siguran da će njegov odgovor biti puno točniji nego da si isto pitanje postavio nekom drugom stanovniku istog mjesta koji nema baš puno doticaja sa prirodom i ne rauzmije se u meteorologiju, iako nitko sa sigurnošću ne može tvrditi kakvo će vrijeme sutra stvarno biti.

 

Svaki ilole kulturan znanstvenik fizičar će ti reći da je to "iza toga" beskonačno.

 

Pogrešno, kao što sam ti već rekao, većina fizičara drži da 'iza toga' nema ničega.

 

Zapravo, postoje različiti modeli koji se bave tom problematikom, i po nekima postoji još jedna dimenzija u kojoj se Svemir širi (kao npr. kod analogije mrava koji hodaju po površini balona koji se širi u treću dimenziju, ali mravi se mogu samo kretati po dvodimenzijalnoj površini balona), u nekim drugim modelima ta dodatna dimenzija nije ni potrebna.

 

To je područje filozofije ne fizike i matematike.

 

Izgleda da sad ipak počineš shvaćati, ako postoji kraj Svemira, i ako iza toga kraja nešto postoji, o tome znaznstvenici ne mogu ništa pametno reći jer se oni bave prirodnim zakonima koji postoje samo unutar Svemira. Ali to ti ne pomaže puno, jer filozofija ne raspolaže metodologijom, instrumentima i matematikom kojom bi mogli dati čvrsti dokaz i ustanoviti određenu zakonitost. I oni, na žalost, mogu samo nagađati.

 

15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
MrBlc kaže...
..

 

Ako pitanje preformuliramo u "što je izvan prostor-vremena", ..

- buzzword :)

teorija-model, jednog bigbanga ili ih ima više-ciklički, dok vezivati prostor-vrijeme je zgodno za filmove i vremensko putavanje, ali kao model se klima. Šrodingova mačka je isti paradox, no sad imamo izdačune koji pobijaju stari model i ciklički-multi-svemir ga bolje opisuje. No za to treba vremena (i volje onih koji o tome odlučuju)..

- oni koji o tome odlučuju su izgradili karijere, autoriteti.. kad se umjesto činjenica preferira autorite, tad je to neznanstveno jednako kao ćevapi od galilea.. (lomača).

O svemiru, beskonačnom prostoru, bigbangu/više njih, može se za sad i u dogledno vrijeme samo teoretizirati.. pri tome tražiti od druge strane ''formulu''.. je onak, neispunjiv uvijet, kojeg ni druga strana nema.

Dokaz? Koji zamislivi dokaz bi mogao dokazati da iza svemira postoji prostor ili suprotno, koja formula. Naprotiv, otkriva se nedostatak mase u postojećoj formuli, otkrivaju se crne rupe, pa onda da su u skoro svakoj galaksiji.. otrkiva se i prema tome se korigira stara dogma, koliko god zvučala do sad OK, bigbang, teorija, ako je nedodirljiva tad je dogma. Za mačku u kutiji ne možemo znati, možemo nagađati jeli živa ili mrtva, za beskonačnost ne možemo baš nikako dokazati, osim dijeliti pi..

 

Znanstvenici-autoriteti često upadnu u takvu klopku, upravo oni koji su napravili korak naprijed, znaju kočiti idući korak.. ne samo za pitanja svemira, povijest, nešto.. vrijeme će možda pokazati. Do tad ne možemo odbaciti drugačije stavove-modele, pogotovo ako se bolje uklapaju, ako objašnjavaju trenutne kolizije modela, ili tražiti nedokazivo od druge strane. Ako je više bigbangova, ako je više ciklusa, ako to bolje objašnjava opažanja koja su u međuvremenu zapažena.. tad i prostor nije stvoren bigbangom, nego je jednostavno prostor, kao što je vrijeme -vrijeme. Prostor-vrijeme je samo buzz, mada za svaki pređeni put moramo utrošiti vrijeme da bi taj put prošli, dok se ne pojavi teleportacija-trenutno (nemoguće). Naravno da su spojeni-povezani, ali nisu jedno, jedna riječ, smisao ili komutativno-komplementarni. Naprotiv, masa-materija-tvar i energija jesu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
ihush kaže...

- buzzword :)

teorija-model, jednog bigbanga ili ih ima više-ciklički, dok vezivati prostor-vrijeme je zgodno za filmove i vremensko putavanje, ali kao model se klima. 

Prostor i vrijeme međusobno vezuje teorija relativnosti koja je DOKAZANA.

 

Da li je taj sustav usko vezan uz sam svemir ili može postojati izvan njega ne znamo sa sigurnošću, međutim, prostor i vrijeme kao fizikalne veličine su usko vezane uz karakteristike svemira, pa znamo da u onom obliku u kojem ih fizika poznaje postoje u našem svemiru. Govoriti o prostor-vremenu izvan našeg svemira znači pričati o nečemu za što ne znamo niti karakteristike (jer one koje znamo su vezane uz naš svemir) niti da li postoji u nečemo što ne znamo da li postoji i, ako postoji, što je. Znanost ne kaže da ne postoji općenito, već da ne postoji u onom obliku, povezanom sa ostalim karakteristikama svemira, u kojem postoji unutar svemira. Možda postoji neki opći prostor koji u danim ograničenjima našeg svemira kolapsira u onaj nama poznati. Međutim, to je sve filozofska rasprava u rangu da je baba muško...

 

ihush kaže...

no sad imamo izdačune koji pobijaju stari model i ciklički-multi-svemir ga bolje opisuje. No za to treba vremena (i volje onih koji o tome odlučuju).... Ako je više bigbangova, ako je više ciklusa, ako to bolje objašnjava opažanja koja su u međuvremenu zapažena.. tad i prostor nije stvoren bigbangom, nego je jednostavno prostor, kao što je vrijeme -vrijeme. Prostor-vrijeme je samo buzz, mada za svaki pređeni put moramo utrošiti vrijeme da bi taj put prošli, dok se ne pojavi teleportacija-trenutno (nemoguće). Naravno da su spojeni-povezani, ali nisu jedno, jedna riječ, smisao ili komutativno-komplementarni. Naprotiv, masa-materija-tvar i energija jesu.

U kontekstu ove rasprave, ciklički model ne mijenja ništa bitno. Opaženo širenje prostora se na isti način može tumačiti krenulo ono od big banga ili od početka jednog od mnogih ciklusa. Da bi opažene pojave protumačio na neki drugi način, prvo bi morao dokazati da teorija relativnosti ne vrijedi ili da vrijedi za ograničeno područje. Kako je teorija relativnosti eksperimentalno potvrđena, ona ima veću težinu od hipoteza bez ikakvih dokaza.

 

ihush kaže...

O svemiru, beskonačnom prostoru, bigbangu/više njih, može se za sad i u dogledno vrijeme samo teoretizirati.. pri tome tražiti od druge strane ''formulu''.. je onak, neispunjiv uvijet, kojeg ni druga strana nema.

Dokaz? ... Do tad ne možemo odbaciti drugačije stavove-modele, pogotovo ako se bolje uklapaju, ako objašnjavaju trenutne kolizije modela, ili tražiti nedokazivo od druge strane.

Big bang je teorija, iako se dosta polemika vodi oko toga treba li se smatrati teorijom ili hipotezom. Svoj status teorije ima zahvaljujući:

1.) Hubbleovom zakonu

2.) Pozadinskom zračenju

3.) Relativnom odnosu količina vodika i helika, čije mjerenje se poklapa sa standardnim modelom

 

Međutim, svaka znanstvena teorija je podložna daljnjem preispitivanju, testiranju, nadograđivanju ako se otkriju nepodudarnosti, te odbacivanju ako se otkrije nešto što se ne može ugraditi u teoriju ili se nađe točniji model.

 

Neke hipoteze opasno konkuriraju teoriji velikom praska i znanstvenici ih definitivno ne odbacuju, već se radi na njima, smišljaju se načini provjere, traže se rješenja za probleme koje uvode i slično. Međutim, još nijedna nije riješila više problema nego ih je stvorila, pa nijedna nije preuzela primat.

 

ihush kaže...

 Koji zamislivi dokaz bi mogao dokazati da iza svemira postoji prostor ili suprotno, koja formula.

S obzirom da niti imamo znanje na osnovu kojeg bi takvu hipotezu stvorili, niti način na koji bi je testirali, tu ne možemo uopće pričati o znanstvenoj hipotezi. To spada u čisto filozofsku raspravu. S obzirom na koji post si odgovorio, ovo gadno smrdi na straw-mana.

 

ihush kaže...

- oni koji o tome odlučuju su izgradili karijere, autoriteti.. kad se umjesto činjenica preferira autorite, tad je to neznanstveno jednako kao ćevapi od galilea.. (lomača).

...

Znanstvenici-autoriteti često upadnu u takvu klopku, upravo oni koji su napravili korak naprijed, znaju kočiti idući korak.. ne samo za pitanja svemira, povijest, nešto.. vrijeme će možda pokazati.

Zapravo, u današnjoj znanosti najveći problem predstavljaju financije. Međutim, tu nije problem u onima koji su u znanosti izgradili karijeru. Tu je problem u pseudoznanosti koja se pokušava progurati pod znanost.

 

Znanstveno istraživanje rijetko ostane bez rezultata - ili da dokaz ili nove spoznaje. Međutim, uvjeriti nekoga da financira istraživanje onoga što nije mainstream je jako teško jer je teško financijere uvjeriti da se radi o znanosti, a ne pseudoznanosti koja ne daje rezultate. Zbog toga se većina znanstvenika drži onoga za što mogu dobiti financiranje. Upravo stavovi koje ti tu promoviraš najviše doprinose tome.

 

ludizao kaže... 

Ne moramo nužno potrošiti vrijeme da bi prešli put. Naravno, ako krenemo od točke a i točka b nam je cilj, onda dolazak u točku b implicira cijelu seriju trenutaka u kojima se tijelo "kreće kroz prostor", da bi "došlo" do cilja. Ako pak nemamo cilj, onda nam za prelaženje puta ne treba vrijeme, budući mi u svakom trenutku puta postojimo u sada. Djeca kad se igraju prevale ogroman put, no besmisleno je govoriti o vremenu koje su potrošili, za nije? Vrijeme i put su stvar perspektive - načina na koji ćemo definirati što se dešava i čime se bavimo odnosno svega toga biti nesvjesni, jer igra.

Jel ti to trolaš ili stvarno ne razlikuješ pojmove poput puta i pomaka, fizikalne veličine "vrijeme" od filozofsko - socijološkog konstrukta "potrošenog vremena"....

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
MrBlc kaže...

/cut

 

Zapravo, u današnjoj znanosti najveći problem predstavljaju financije. Međutim, tu nije problem u onima koji su u znanosti izgradili karijeru. Tu je problem u pseudoznanosti koja se pokušava progurati pod znanost.

 

/cut ....

 

 

Ovo ko da čitam dopisivanje između nekog (al)kemičara i podbuhlog biskupa iz 16. stoljeća.

 

Ništa se pod kapom nebeskom nije promjenilo. 

 

NIŠTA

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
6 godina
protjeran
offline
Re: Zablude o širenju svemira
maxym kaže...

 

 

Svaki ilole kulturan znanstvenik fizičar će ti reći da je to "iza toga" beskonačno.

 

Pogrešno, kao što sam ti već rekao, većina fizičara drži da 'iza toga' nema ničega.

  

SEMANTIKA......

 

Kako nema ničega ?

Što me briga što "većina znanstvnika tako misli" ?!

Na osnovu čega tako "misle" ?

 

Cijelo vrijeme pokušavam objasniti da se o tom beskonačnom prostranstvu ne zna puno da ne kažem zna se malo, a vi opet kao maxim po diviziji.

Prosipate statutarne pseudoznastvene sektaške parole od 2000 godine po forumima.

Učite jedni od drugih.

Žalosno, a pomaka nema. 

Da, JA lično i osobno !
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira

Ajde promisli što želiš reći, pa nađi suvisli, jednoznačan i razumljiv oblik za to izraziti...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Zablude o širenju svemira

What is now often called Lorentz ether theory (LET) has its roots in Hendrik Lorentz's "theory of electrons", which was the final point in the development of the classical aether theories at the end of the 19th and at the beginning of the 20th century.

 

Today LET is often treated as some sort of "Lorentzian" or "neo-Lorentzian" interpretation of special relativity. The introduction of length contraction and time dilation for all phenomena in a "preferred" frame of reference, which plays the role of Lorentz's immobile aether, leads to the complete Lorentz transformation (see the Robertson–Mansouri–Sexl test theory as an example). Because the same mathematical formalism occurs in both, it is not possible to distinguish between LET and SR by experiment. However, in LET the existence of an undetectable aether is assumed and the validity of the relativity principle seems to be only coincidental, which is one reason why SR is commonly preferred over LET.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Lorentz_ether_theory

 

 

prostor-vrijeme je samo drugi naziv za eter

 

nikad nije napuštena teorija etera, izmjenjeno je nazivlje i sve su sile pretvorene u inačicu elektormagnetskih, u inačicu svijetlosti, pa je tako i gravitacija postala val, uz par matematičkih trikova poznatih kao Lorentzove transormacije, dilataciju vremena, kontrakciju duljine, zaobiđen je paradox  Michelson–Morley-eva pokusa...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
digitall kaže...

ukratko, i dalje nemamo pojma niti 0,000000001 % o bilo cemu sto postoji i ne postoji

 Jedini pametan post u cijeloj temi...

15 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira

Kad bi to stvarno bilo tako, još uvijek bi se sakrivali po pećinama.

9 godina
offline
Zablude o širenju svemira

i prije 500 godina su mislili da sve znaju.. a zemlja je bila ravna ploca..

za 200 godina cemo skuzit da trenutno znamo i manje od tog postotka sto sam bubnio

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira
digitall kaže...

i prije 500 godina su mislili da sve znaju.. a zemlja je bila ravna ploca..

za 200 godina cemo skuzit da trenutno znamo i manje od tog postotka sto sam bubnio

Ovo boldano je najtočniji dio.

 

Da, stalno otkrivamo koliko toga ne znamo, ali da bismo to otkrili, prvo moramo naučiti nešto novo.

 

Čak i kad bismo znali što točno još ne znamo, problem je to vrednovati. Kako možeš uopće vrednovati koliki omjer znanja predstavlja newtonova mehanika u odnosu na opću teoriju relativnosti? Prema kompleksnosti teorije, prema praktičnim primjenama, šansi za preživljavanje koju nam to znanje pruža (ali pruža nam i mogućnosti destrukcije)? 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
MrBlc kaže...
digitall kaže...

i prije 500 godina su mislili da sve znaju.. a zemlja je bila ravna ploca..

za 200 godina cemo skuzit da trenutno znamo i manje od tog postotka sto sam bubnio

Ovo boldano je najtočniji dio.

 

Da, stalno otkrivamo koliko toga ne znamo, ali da bismo to otkrili, prvo moramo naučiti nešto novo.

 

Čak i kad bismo znali što točno još ne znamo, problem je to vrednovati. Kako možeš uopće vrednovati koliki omjer znanja predstavlja newtonova mehanika u odnosu na opću teoriju relativnosti? Prema kompleksnosti teorije, prema praktičnim primjenama, šansi za preživljavanje koju nam to znanje pruža (ali pruža nam i mogućnosti destrukcije)? 

 istina..

ali da bi smo dosli do tih 0,00000001% pojma o icemu, prvo moramo nauciti nesto o ljudima, za pocetak kako / zasto / komu / cemu se pojavljuju razni virusi, bolesti, i kako ih srediti,

nakon toga bi se mogli pozabaviti majkom zemljom kojoj smo tek malo zagrebali povrsinu, tu i tamo par posto istrazili najdublje dijelove oceana i sl., i samo nagadamo sto je sve unutra, zasto, kako i cemu i do kada.. sve mi to trenutno znamo onako "okvirno"..

e tek onda nismo ni dosli do tih 0,000001% pojma i mozemo lagano bacit oko na milijarde galaksija i shvatiti da sam i preuvelicao taj postotak, jer tesko da cemo u skorije vrijeme saznati "zasto" je to sve kako je.. a kad jednog dana mozda saznamo i zasto.. e onda se najvjerojatnije taj postotak dijeli sa milijardu :)

15 godina
odjavljen
offline
Re: Zablude o širenju svemira

U tom kontekstu bih se složio s tobom. Međutim, znanje nije jednoznačna činjenica. Ti ne možeš znati što ja sad imam na sebi, ali možeš znati što bih trebao imati na sebi da mi ne bude hladno ako ti kažem da je temperatura 25 °C.

 

Možeš znati kompletnu biokemiju, ali da bi znao ekspresiju nekog gena i dalje moraš uložiti određenu količinu resursa da bi iz poznavanja teorije došao do ekspresije gena (vremena, procesorske snage...).

 

Možeš znati kakvi tlakovi i temperature vladaju na dnu Marjanske brazde, ali da bi tamo otišao treba ti oprema koju je tehnički zahtjevno napraviti. Za neke tlakove možda tehnički nije ni moguće napraviti podmornicu, ali ti možeš znati proračunati koje karakteristike mora imati.

 

U krajnjem slučaju, ti možeš znati kakve šanse za preživljavanje ima Schrödingerova mačka, ali dok ne otvoriš kutiju ne možeš znati da li je živa.

 

 

Članak govori i teorijama vezanim uz nastanak i širenje svemira, a to spada u teorijsko znanje, a tvoj komentar se odnosi na enciklopedijsko znanje.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Zablude o širenju svemira

slazem se s tobom, sve stoji..

malo smo otisli "svatko svojim putem" u komentiranju, ali poanta mog posta je bila vise opcenita, manje vezana direktno za clanak.. ali opet djelomicno i vezana za clanak..

mene veseli svako novo otkrice, u bilo kojem polju, uzivam u citanju takvih stvari, gledanju takvih dokumntaraca, citanja raznih radova.. a sto vise otkrivamo, vidimo da sve manje znamo, jer gotovo svako novo otkrice samo stvara gomilu drugih pitanja :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira
digitall kaže...

i prije 500 godina su mislili da sve znaju.. a zemlja je bila ravna ploca..

za 200 godina cemo skuzit da trenutno znamo i manje od tog postotka sto sam bubnio

 

digitall kaže...

slazem se s tobom, sve stoji..

malo smo otisli "svatko svojim putem" u komentiranju, ali poanta mog posta je bila vise opcenita, manje vezana direktno za clanak.. ali opet djelomicno i vezana za clanak..

mene veseli svako novo otkrice, u bilo kojem polju, uzivam u citanju takvih stvari, gledanju takvih dokumntaraca, citanja raznih radova.. a sto vise otkrivamo, vidimo da sve manje znamo, jer gotovo svako novo otkrice samo stvara gomilu drugih pitanja :)

 

Niti jedan ozbiljan i pametan čovjek, a kamoli znantsvenik neće niti pomisliti da sve znamo (on osobno, ili društvo u cijelini).

 

Navođenje bilo kakvog postotka trenutnog znanja implicira da već znamo koliko je ukupno znanje, a s obzirom da to ne znamo i upitno je da li ćemo ikada znati, tvrdnja nema baš puno smisla.

9 godina
offline
Re: Zablude o širenju svemira
maxym kaže...
digitall kaže...

i prije 500 godina su mislili da sve znaju.. a zemlja je bila ravna ploca..

za 200 godina cemo skuzit da trenutno znamo i manje od tog postotka sto sam bubnio

 

digitall kaže...

slazem se s tobom, sve stoji..

malo smo otisli "svatko svojim putem" u komentiranju, ali poanta mog posta je bila vise opcenita, manje vezana direktno za clanak.. ali opet djelomicno i vezana za clanak..

mene veseli svako novo otkrice, u bilo kojem polju, uzivam u citanju takvih stvari, gledanju takvih dokumntaraca, citanja raznih radova.. a sto vise otkrivamo, vidimo da sve manje znamo, jer gotovo svako novo otkrice samo stvara gomilu drugih pitanja :)

 

Niti jedan ozbiljan i pametan čovjek, a kamoli znantsvenik neće niti pomisliti da sve znamo (on osobno, ili društvo u cijelini).

 

Navođenje bilo kakvog postotka trenutnog znanja implicira da već znamo koliko je ukupno znanje, a s obzirom da to ne znamo i upitno je da li ćemo ikada znati, tvrdnja nema baš puno smisla.

 pa dobro, da li postoji netko tko to nije shvatio figurativno? ocigledno postoje i takvi lol..

evo izracunao sam ukupno znanje.. haha

promasis cijelu poantu hvatajuci se za gluposti

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.10.2017 23:38 (digitall).
15 godina
online
Re: Zablude o širenju svemira

Figurativno i doslovno, od vremena kad nismo znali praktično ništa, pa sve do danas, znamo puno više od beznačajno malog postotka kojeg si naveo.

 

A to što smo sa povećanjem znanja sve više svjesniji koliko toga još ne znamo, to je već nešto sasvim drugo.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice