Ima li života na Europi?

poruka: 19
|
čitano: 3.533
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ima li života na Europi?".
15 godina
offline
Ima li života na Europi?

iz pozicije domoroca koji je prestar za odlazak "što dalje" mogu reći da u europi ima života (irska, njemačka, skandinavske države ...) pa ga onda moguće ima i na europi. no zanima me nešto osmo: kad se napokon otkrije da ima života posvuda po svemirima (od jednostaničhih organizama nadalje, do egzotičnih bezstaničnih i energetskih oblika), kakve to implikacije ima na ljude na zemlji? volim fantastiku i imam oooooogromnu biblioteku pročitanih i po nekoliko puta. u skoro pa svima je neki život "tamo" no ne kužim kakvo je naše mjesto u tome, što to nama uopće znači (znanosti, religiji, kumici na placu, bauštelcu, jandrokoviću ...). mislim, sama činjenica postojanja života tamo negdje i razbijanje iluzije o samoći u tom otuđenom svemiru. što ćemo s time? tko će o tome odlučivati? hoćemo li se tući s njima ili igrati preferans? hoćemo li ih pojesti ili oni nas? što je s mogućnostima "rišatre"? kako uopće uspostaviti ikakav kontakt kad to ne znamo niti međusobno kako spada? uf. boli ludara. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.9.2017 19:25 (Ajar).
Moj PC  
16 0 hvala 0
8 godina
offline
Ima li života na Europi?
Mislim da nema veće mudrosti, ni većeg cilja ljudskog života (u intelektualnom smislu) od one prastare grčke mudrosti: SPOZNAJ SEBE. No da bi čovjek spoznao sebe, treba prije svega spoznati svijet izvan sebe kako bi mogao naći pravo mjesto u njemu za sebe. Tako treba shvatiti i egzobiološka, astobiološka i na kraju krajeva sva znanstvena istraživanja. Treba se samo sjetiti koliko je napretku ljudske misli doprinjelo otkriće Amerike, otkriće mikroskopa, otkriće teleskopa. Sigurno nećemo razgovarati s mikrobima na Europi, a teško i s inteligentnim bićima u svemiru. No sama činjenica da znamo da su tu daje nam jasniju sliku o našem mjestu u svijetu i svemiru. To bi bila najveća korist od takvih istraživanja, a ne nekakve tehnološke primjene (transfer izvanzemaljske tenologije i slične gluposti koje slušamo na televiziji).
 
16 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?

Heh, "rišatra" je na Ringworldu "funkcionirala" jer su svi ti "alieni" imali iste temelje :D. Tj. potekli od "pak breedera" koji su nastanjivali Ringworld. Neki znanstvenici kažu da je humanoidni oblik zapravo jedan od praktičnijih pa je solidna šansa da bi i "pravi" alieni mogli biti humanoidnog oblika, ali teško da će biti kompatibilni do te mjere da su im i određeni dijelovi na istom mjestu ili da isto funkcioniraju :).

 

 

8 godina
offline
Ima li života na Europi?
Joj, joj, joj... ne brkajte znanost sa znanstvenom fantastikom! Znanstvena fantastika je ospjenarstvo, metoda da se laži podvale pod istinu. Pa što ćemo mi sa svemircima kad ni s ljudima ne znamo, samo ako su druge nacije ili rase. Čitam knjigu Tresića-Pavičića koju je napisao za boravka u Americi 1905. godine. U njoj doslovno piše: "Američki crnci nisu ljudožeri, jer je tamo svinjetina i govedina jeftina."
A taj je čovjek još bio narodni zastupnik, a u Kravljevini Jugoslaviji ministar pomorstava.
 
6 1 hvala 2
14 godina
offline
Ima li života na Europi?

Evo po novom možda uopće nema gejzira na Europi, nego je toplinski otisak koji se protumačio kao gejzir mogla uzrokovati toplinska inercija materijala:

https://www.newscientist.com/article/2145708-one-of-europas-plumes-may-not-exist-making-hunt-for-life-hard/

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Ima li života na Europi?

Nenade, svaka cast na tekstu i odabiru teme.

 

No, sto je sa Enceladusom?

Zahvaljujuci Cassini misiji, znamo da i on ( iako je znatno manji od Europe) takodjer prilicno aktivan sa preko 100 aktivnih gejzira i oceanom dubine ~10km na juznom polu.

 

Ako je Europa kandidat za potencijalan zivot, onda je i Enceladus.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Ima li života na Europi?
I Enceladus je dakako kadnidat, pa je Europa samo potvrda onoga što je već viđeno. Znanost ide malo pomalo, korak po korak stvarajući sve jasniju sliku o procesima koji su na Zemlji, pa i u svemiru doveli do pojave života. To možemo usporediti s gledanjem na pučinu. Golim okom vidimo da nešto plovi, no ako promatramo dovoljno dugo i još se koristimo instrumenima (dalekozorom, radarom) možemo malo pomalo vidjeti što i kako plovi.
 
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Ima li života na Europi?

Mene više zanima, ukoliko bude pronađen život, kakva će biti reakcija Crkve? Otvara se bezbroj novih, i njima ne baš ugodnih, pitanja.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Ima li života na Europi?

Božja volja? Sotona nas testira? Podvala ateističkih znanstvenika?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
phoenix2003 kaže...

Mene više zanima, ukoliko bude pronađen život, kakva će biti reakcija Crkve? Otvara se bezbroj novih, i njima ne baš ugodnih, pitanja.

 imaš pravo. europna protozoična srkva mogla bi zanijekati vatikanska učenja a onda smo ga naj... 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
14 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
MrBlc kaže...

Božja volja? Sotona nas testira? Podvala ateističkih znanstvenika?

 ....HAARP!

15 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
phoenix2003 kaže...

Mene više zanima, ukoliko bude pronađen život, kakva će biti reakcija Crkve? Otvara se bezbroj novih, i njima ne baš ugodnih, pitanja.

 

MrBlc kaže...

Božja volja? Sotona nas testira? Podvala ateističkih znanstvenika?

 

 

Uopce ne sumnjam da ce prilagoditi svoju bajku novonastaloj situaciji.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
11 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
phoenix2003 kaže...

Mene više zanima, ukoliko bude pronađen život, kakva će biti reakcija Crkve? Otvara se bezbroj novih, i njima ne baš ugodnih, pitanja.

Naći će oni u Bibliji nekakvi citat koji govori o tom i potvrđuje božju providnost. Ne treba sumnjati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 13.9.2017 16:59 (markoBT).
15 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
markoBT kaže...

Naći će oni u Bibliji nekakvi citat koji govori o tom i potvrđuje božju providnost. Ne treba sumljat.

 

Pod rizikom da budem proglasen grammar nazijem ( sto stvarno nisam), za tvoje dobro, molim te pripazi boldanu rijec.

Sa takvom greskom, automatski sam sebe deklasiras u raspravi.

 

Sumnja

Dimnjacar...

 

Stvarno dobronamjerna opaska, nemoj se uvrijediti.

Gods are fragile things; they may be killed by a whiff of science or a dose of common sense. – Chapman Cohen
8 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
markoBT kaže...

Naći će oni u Bibliji nekakvi citat koji govori o tom i potvrđuje božju providnost. Ne treba sumljat.

 ... i mozda cak amnestirati kojeg spaljenog heretika , jbga.... bila greska u sistemu 

waaagh
12 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
phoenix2003 kaže...

Mene više zanima, ukoliko bude pronađen život, kakva će biti reakcija Crkve? Otvara se bezbroj novih, i njima ne baš ugodnih, pitanja.

 Mislim da su papa Franjo i Vatikan prije nekoliko godina izjavili da vjerojatno postoji zivot drugdje u svemiru (čak inteligentni). Mislim da je to bilo u vrijeme kada je Kepler otkrio planet sličan Zemlji.

8 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?
syncmaster245b kaže...
markoBT kaže...

Naći će oni u Bibliji nekakvi citat koji govori o tom i potvrđuje božju providnost. Ne treba sumljat.

 

Pod rizikom da budem proglasen grammar nazijem ( sto stvarno nisam), za tvoje dobro, molim te pripazi boldanu rijec.

Sa takvom greskom, automatski sam sebe deklasiras u raspravi.

 

Sumnja

Dimnjacar...

 

Stvarno dobronamjerna opaska, nemoj se uvrijediti.

 

Ma ja svako malo stavljam sumljat, meni je to ironija i sarkazam po defaultu.
A ne da mi se stavljati navodnike i <sarcasm> </> tagove... 
Ispričavam se unaprijed kad to uradim s predumišljajem.

8 godina
offline
Re: Ima li života na Europi?

Kad smo već kod grammar nazija, ovo iz teksta me muči:
"U njezinom oceanu postoje mikrobi koji se hrane ugljikovim dioksidom, a kao izvor energije koriste vodik."?
Pretpostavljam da je trebalo biti "U njezinom oceanu bi mogli postojati mikrobi koji se hrane ugljikovim dioksidom, a kao izvor energije koriste vodik."... ili mi je nešto promaklo?
Ako je to hipotetski (odnosno, odnosi se na prethodnu rečenicu "Prema hipotezi ..."), zašto je onda slijedeća "Ti spojevi mogu poslužiti ..." ?
Ispričavam se ako cijepidlačim, ali nekako mi djeluje kao da su pronađeni mikrobi na Europi (odn. sa 100% sigurnošću se pretpostavlja isto), a to mi je onda promaklo.

8 godina
offline
Ima li života na Europi?
Da, doista cjepidlačite, jer u prethodnoj rečenici kažem da je tako prema hipotezi. U izrazu treba, istina, biti precizan, ali isto tako i ekonomičan, pa ne treba opterećivati tekst gramatičkim formama koje ne pridonose jasnoći. Tako recimo govorimo o mitološkim bićima kao da zbilja postoje: "Sveti Juraj je ubio zmaja" , a ne "Sveti Juraj je možda ubio zmaja", "Neki vjeruju u priču da je Sveti Juraj ubio zmaja" ili "Sveti Juraj nije ubio zmaja, ali legenda kaže da jest".
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice