Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

poruka: 133
|
čitano: 14.594
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak".
16 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Osobno ne zagovaram ovo... Zagovaram pravo na rad svakom čovjeku za što će biti adekvatno plaćen...

 

Što će nam hrpa ljudi koji ništa ne rade, gluvare, zatupljuju se, loču, drogiraju se. Kakav je to svijet gdje ćeš svom djetetu reći "ne moraš ti sine ništa raditi, dobit ćeš pare od države i to troši kak ti volja, ne moraš ni učiti, truditi se ni nista drugo"

 

Jer hrpa ljudi će otići na taj put ako budu imali nekakav osnovni dohodak, dio će ih naravno imati motivaciju i nešto poboljšati ali stvorit te se sloj društva zaglupljen koji će živjet... eto samo da živi...

 

Puno više mi se sviđa ideja da svaki čovjek ima posao i da se trudi na svom poslu nego da dobije nešto samo tako...

 

Ne znam, možda krivo razmišljam.

 

 

U drugu ruku, sad da mi netko da mjesečno 3500kn na lijepe oči... pa dobro bi mi došlo  Za 3 godine stavljanja tog sa strane uštediš fino za dobar auto. 20 godina za lijepu kuću bez ulaženja u kredite... Pa, ne bi bilo loše, ali ako ne bi imao posao jer posla nema pošto je sve automatizirano, s tih 3500kn ne bih mogao opet ništa.

 

Generalno gledano, mislim da ništ od toga... Previše je ljudi na planetu već sad za tako nešto... Jedino da smanjimo broj na nekih 2-3 mlrd, onda ovo ima smisla... Ali ljudi se u zadnjih 50tak godina množe kao zečevi... Pogotovo nerazvijene države. Nit imamo para, nit planet ima resurse da može tako nešto podnjeti... Da svi ljudi na planetu počnu koristiti resurse kao jedan amerikanac više srednje klase, otišao bi planet u 3PM za 20 godina.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 12:30 (lllnuclearlll).
Moj PC  
15 10 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Univerzalni dohodak dovršio bi ono što je odavno počelo, gubitak svih temeljnih vrijednosti, poticanje nerada, loših životnih navika, dekadenciju, povećanje članova ekipe po kafićima, pijančevanje, previše vremena za gluposti. Još nam samo to fali i konačni kraj društva dolazi.

15 godina
online
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

da je ovo izašlo na ikojem drugom domaćem portalu, prvi komentar bi bio: taj Zukeberg je yugokomunističko đu*re koje je četnicima popravljalo kompjutere '91

 
14 1 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Univerzalni dohodak dovršio bi ono što je odavno počelo, gubitak svih temeljnih vrijednosti, poticanje nerada, loših životnih navika, dekadenciju, povećanje članova ekipe po kafićima, pijančevanje, previše vremena za gluposti. Još nam samo to fali i konačni kraj društva dolazi.

 Sta ti imas protiv dalmatinaca ?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Zuckenberk je veliki čovjekoljub, toliko velik da je kupio 5 kuća da ona njegova u kojoj živi bude izolirana od svih susjeda.

Osim toga na Havajima Zuckenberg gradi ogromni zid oko cijelog imanja i posvadio se s pola otoka oko imovinsko pravnih odnosa. Voli on ljude, ali neka su oni s druge strane zida visokog 3 metra. Istovremeno će bez problema taj isti Zuckenberg lobirati protiv Trumpa i njegova zida. Licemjerje je jako u mladom Zuckenbergu.

Uvjeren sam da i poreze voli plaćat, vjerojatno ih ne pokušava umanjiti svim legalnim putevima. On ima milijarde i porez koji će on izdvajati za temeljni dohodak je za njega ništa, ali prosječni Amerikanac koji će izdvajat 10-20% svoje plaće za nečiji nerad će pobjesniti s potpunim pravom.

Slavljenje nerada i socijalizam su pali mnogo puta, i past će opet.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 12:41 (Kobe24).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Uostalom, Zuckenberg kaže da on može zaraditi milijarde, a netko drugi se muči u životu. Da ja tako razmišljam, onda bih podijelio sve te milijarde onima koji se muče. Zuckenberg jedno govori, drugo radi, e to je definicija LICEMJERSTVA.

 

Ne samo da će on svoje milijarde zaštiti, već će se maksimalno potruditi da ih još nagomila. Isto bih to i sam radio, ali ne bih prodavao lijevu liberalnu ideologiju koje se ne držim i u koju ne vjerujem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 12:45 (Kobe24).
16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
A mozda bi napravio nesto sasvim kontra. Ljudi bi napokon bili slobodni, kolko god to cudno zvuci. Zamisli, nebi trosio vrijeme na glupost od posla, mogel bi doma raditi u svojoj radioni ono sto sam oduvijek htio. Nebi razmisljao o rezijama, hrani, odjeci i slicno kao financijskom teretu. Posvetio bi se vise ljudima oko sebe, vise bi pomagao, djeca bi mi zdravije odrastala i razvijala se, ono sto bi radio, radio bi iz ljubavi prema tome i nebi trosio dragocjeno vrijeme na gluposti, kriminal bi pao (barem onaj sitan), korupcija bi pala... Ma... Pisem na mobu pa nemrem dobro srocit misli :) Oni problematicni ce uvijek biti problematicni, ali pozitivci bi mogli brutalno napredovati jer ovaj sustav nas trenutno gusi i stavlja nas u jednu ovisnicku poziciju. Nemozes bez posla ko narkic bez lokalnog dilera. I tome treba stati na kraj.
16 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Odlično je da zagovara ekonomske slobode, istina je da je bogatstvo neke države u korelaciji upravo sa ekonomskim slobodama koje donose prosperitet i sve povoljnije i sve bolje proizvode. Primjerice, danas upotrebljiv smartphone imamo već za 400 kn, prije 7-8 godina bi isti takav koštao pravo bogatstvo.

 

S druge strane, univerzalni dohodak je  pomalo komunistička ideja i u kontradikciji sa ekonomskom slobodom. Zašto? Pa najosnovnija sloboda bi bila da me nitko ne dira ako nikog ne diram, a univerzalni dohodak naravno podrazumijeva da će država SILOM otimati uspješnima da bi davala svima drugima, i to po uvjetima koje neki birokrat propiše. I što je najgore, postojeći (također nemoralan) sustav visokih poreza se možda ne bi ni ukinuo, samo bi se još i ovo natovarilo na leđa radnicima. A sve skupa bi nam prodavala ekipa koja se navodno bori za radnike...

 

K tomu, nije radna etika posvuda kao u Americi, na Balkanu je recimo vrhunac smisla života dobit posao u Ministarstvu Nečeg Glupog i Izmišljenog; dok Amerika i razvijene kapitalističke zapadne zemlje imaju povijest razvitka, poduzetništva, bogatstva. Takvi su i naši ljudi kad odu u svijet, ali ovdje na Balkanu... Teško.

 

Također, ljudi ovo često povezuju sa problemom "doće roboti oduzeće nam posao!", a prava istina je da će se samo promijeniti zanimanja ljudi. Kao što danas 1 bager za sat vremena obavi ono što bi nekad 10 ljudi radilo 10 dana. Dakle, bit će posla dok ima mozga u glavi i volje da se radi, ne treba nam dodatna moć u rukama političara i države - tj. ne treba nam univerzalni dohodak.

Down goes the window, out goes the heat!
Moj PC  
6 6 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Pola Hrvatske se umirovilo do 40-ete godine. Zato danas imaš ovoliko umirovljenika koji dobijaju temeljni dohodak - nezasluženu mirovinu. Hrvatska ti je u zadnjih 20 g. primjer temeljnog dohotka pa vidi dokle smo došli.

Sve puca od inovacija tih genijalaca po garažama. Rade, izmišljaju, potiču gospodarstvo. Sve to u onih 5 minuta kada nisu u lokalnoj birtiji i ne troše 3000 kn mirovine koju su stekli preko veze 2000-ete godine.

Garantiram ti da 99% ljudi ako budu imali dovoljno da mogu uredno živjeti, a ne moraju raditi, neće raditi crno ispod nokta. Ujutro će se probuditi bez ikakvog cilja, i onda se okreću lošim navikama. 1% motiviranih, ultra sposobnih hoće raditi, ali lokalni Šime i Manda neće.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 12:52 (Kobe24).
15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

U kapitalističkom društvu u kojem prevladava privatno vlasništvo teško možeš ostvariti 'pravo na rad svakom čovjeku za što će biti adekvatno plaćen' jer i jedno (radno mjesto) i drugo (visina plaće) određuje tržište (u najvećoj mjeri), a ne država.

 

Ljudi su po prirodi ambiciozni, tako da bi većina ljudi, i pored osnovnog dohotka (koji bi bio jedva dovoljan za osnovne potrebe) bila motivirana za rad, iako bi, naravno, bilo i onih koji bi se zadovoljili i sa životom na margini društva.

 

Zaboravljaš da, kada bi svak imao posao (mada ostaje nejasno kakav bi bio 'mehanizam' koji bi to omogućavao), tada bi imao isti problem kao i ovaj kojeg spominješ u slučaju obaveznog dohotka, jednostavno, imao bi ljude koji nisu zainteresirani ni za šta, i oni svoj posao ne bi radili kako treba, ili ga uopće ne bi radili, jer znaju da neće ostati bez posla. Zašto bi se netko trudio na poslu, ako zna da ga ne može izgubtii?

 

Inače, ideja osnovnog dohotka podrazumijeva i ukidanje svih socijalnih davanja, kao i to da bi poslodavci u takvom sustavu isplaćivali proporcionalno manje plaće (iznos plaće bi bio umanjen za iznos osnovnog dohotka), što u konačnici znači da ovih 3.500 Kn iz tvog primjera ne bi mogao staviti sa strane ukoliko nemaš dovoljno veliku plaću (ili drugim riječima, ako sad imaš dovoljno visoku plaću, možeš stavljati 3.500 Kn sa strane i bez osnovnog dohotka).

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
maxym kaže...

U kapitalističkom društvu u kojem prevladava privatno vlasništvo teško možeš ostvariti 'pravo na rad svakom čovjeku za što će biti adekvatno plaćen' jer i jedno (radno mjesto) i drugo (visina plaće) određuje tržište (u najvećoj mjeri), a ne država.

 

Ljudi su po prirodi ambiciozni, tako da bi većina ljudi, i pored osnovnog dohotka (koji bi bio jedva dovoljan za osnovne potrebe) bila motivirana za rad, iako bi, naravno, bilo i onih koji bi se zadovoljili i sa životom na margini društva.

 

Zaboravljaš da, kada bi svak imao posao (mada ostaje nejasno kakav bi bio 'mehanizam' koji bi to omogućavao), tada bi imao isti problem kao i ovaj kojeg spominješ u slučaju obaveznog dohotka, jednostavno, imao bi ljude koji nisu zainteresirani ni za šta, i oni svoj posao ne bi radili kako treba, ili ga uopće ne bi radili, jer znaju da neće ostati bez posla. Zašto bi se netko trudio na poslu, ako zna da ga ne može izgubtii?

 

Inače, ideja osnovnog dohotka podrazumijeva i ukidanje svih socijalnih davanja, kao i to da bi poslodavci u takvom sustavu isplaćivali proporcionalno manje plaće (iznos plaće bi bio umanjen za iznos osnovnog dohotka), što u konačnici znači da ovih 3.500 Kn iz tvog primjera ne bi mogao staviti sa strane ukoliko nemaš dovoljno veliku plaću (ili drugim riječima, ako sad imaš dovoljno visoku plaću, možeš stavljati 3.500 Kn sa strane i bez osnovnog dohotka).

 

Netočno, primjer Hrvatske i umirovljenja ljudi od 40g. preko veze, ne rade crno ispod nokta ili eventualno nešto na crno. Čovjek po prirodi nije ambiciozan, jer ti su se ljudi potrudili pronaći vezu i potplatiti onog koji će im dati pravo na prijevremeno umirovljenje. Dakle njihova kranja motivacija je bila nerad do kraja života, a ne rad.

Čovjek je svugdje isti, i u nas i u Venezeuli, i u SAD-u, i samo će ga odgoj te omjer nagrade/uloženog truda motivirati za nešto. Temeljni dohodak mora netko platiti, a ako se onog tko radi bjesomučnu oprezuje, taj će dići ruke od svega i uzeti temeljni dohodak. Rezultat - totalna propast društva, nova Venezuela.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 13:04 (Kobe24).
16 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
ukay1000 kaže...
Zamisli, nebi trosio vrijeme na glupost od posla, mogel bi doma raditi u svojoj radioni ono sto sam oduvijek htio. Nebi razmisljao o rezijama, hrani, odjeci i slicno kao financijskom teretu. Posvetio bi se vise ljudima oko sebe, vise bi pomagao, djeca bi mi zdravije odrastala i razvijala se, ono sto bi radio, radio bi iz ljubavi prema tome i nebi trosio dragocjeno vrijeme na gluposti,Nemozes bez posla ko narkic bez lokalnog dilera. I tome treba stati na kraj.

 

 Prijatelju to je zato što nam nitko nije dužan omogućiti da živimo, samo smo za sebe odgovorni.

 

Samo radi i napreduj, pa ćeš moći tražiti sve bolje uvjete.

 

A bajka je sa letećim medvjedićima da će odnekud padati lova (iz tuđeg rada), a ja i ti se baviti hobijem u radionici. :)

Down goes the window, out goes the heat!
13 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Pa sa rastom automatizacije nevidim neko drugo riješenje.

Samo postavlja se pitanje šta če večina ljudi onda radit cijeli dan?

Političarima bi moglo bit teže više ljudi bi možda išlo u političke vode.



 

gramatika bljak
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 13:00 (UkradenNick).
Moj PC  
4 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
To kaj zuki prica je itekako izvedivo.

A tih 3500kn ste vi sami izvukli kao neku minamalnu svotu sto nema uopce smisla. Naravno da nitko nece htjet radit ako mu das dovoljno za sve. A ako mu das dovoljno samo za osnovno ljudi ce itekako radit jer zele i mobitel i racunalo i auto itd. da ne nabrajam dalje.
Izvedivo je to ako se ljudima da samo za osnove zivota, krov nad glavom, rezije i klopa. Ostalo ak hoce mora se sam pobrinut za to.

------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
8 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Ja prvi neću radit.

 

1) ne želim plaćat porez za druge,
2) mogu se odreći i računala i mobitela, a bome i auta
3) ako imam krov nad glavom, hranu i zdravstvo koje mi druga budala plaća mogu dugo igrati igru nerada, a ja mogu hvatati zjake na klupi u parkiću dok "budaletine" rade

Sad sam počeo razmišljat, kad mi već onaj tko radi plaća UBI, zašto ne bih svaki dan došao na doručak, ručak i večeru kod njega kad me ionako on hrani. Možda najbolje da se svakom tko prima UBI odmah dodijeli i skrbnik, da se zna imenom i prezimenom tko ga hrani.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 13:22 (Kobe24).
15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Pola Hrvatske se umirovilo do 40-ete godine. Zato danas imaš ovoliko umirovljenika koji dobijaju temeljni dohodak - nezasluženu mirovinu. Hrvatska ti je u zadnjih 20 g. primjer temeljnog dohotka pa vidi dokle smo došli.

Sve puca od inovacija tih genijalaca po garažama. Rade, izmišljaju, potiču gospodarstvo. Sve to u onih 5 minuta kada nisu u lokalnoj birtiji i ne troše 3000 kn mirovine koju su stekli preko veze 2000-ete godine.

Garantiram ti da 99% ljudi ako budu imali dovoljno da mogu uredno živjeti, a ne moraju raditi, neće raditi crno ispod nokta. Ujutro će se probuditi bez ikakvog cilja, i onda se okreću lošim navikama. 1% motiviranih, ultra sposobnih hoće raditi, ali lokalni Šime i Manda neće.

 

 

Otkud ti podatak da se 'pola Hvratske umirovilo do 40-te godine'?

 

Ako malo 'proguglaš', vidjeti ćeš da je manje od 2 % umirovljenika mlađih od 45 godina, u što nisu uračunate braniteljske mirovine, kojih sve skupa ima manje od 7%, što sve skupa ispada 9% umirovljenika... ni blizu 'pola hrvatske'.

 

Problem prijevremenog umirovljenja i braniteljskih mirovina jer nešto sasvim drugo i neusporedivo sa osnovnim dohotkom. O osnovnom dohotku se za sada uglavnom priča samo u teoriji,  mada u svijetu već ima pilot projekata u kojima se testiraju, tako da možemo samo nagađati o kojem bi se iznosu u konkretnoj državi radilu, ali u slučaju RH, to bi vjerojatno bio znatno manji iznos od prosječne branitreljske mirovine (cca 6.000 Kn bruto), i sa takvom 'zaradom' se baš i ne bi moglo lagodno živjeti.

 

Kobe24 kaže...
maxym kaže...

U kapitalističkom društvu u kojem prevladava privatno vlasništvo teško možeš ostvariti 'pravo na rad svakom čovjeku za što će biti adekvatno plaćen' jer i jedno (radno mjesto) i drugo (visina plaće) određuje tržište (u najvećoj mjeri), a ne država.

 

Ljudi su po prirodi ambiciozni, tako da bi većina ljudi, i pored osnovnog dohotka (koji bi bio jedva dovoljan za osnovne potrebe) bila motivirana za rad, iako bi, naravno, bilo i onih koji bi se zadovoljili i sa životom na margini društva.

 

Zaboravljaš da, kada bi svak imao posao (mada ostaje nejasno kakav bi bio 'mehanizam' koji bi to omogućavao), tada bi imao isti problem kao i ovaj kojeg spominješ u slučaju obaveznog dohotka, jednostavno, imao bi ljude koji nisu zainteresirani ni za šta, i oni svoj posao ne bi radili kako treba, ili ga uopće ne bi radili, jer znaju da neće ostati bez posla. Zašto bi se netko trudio na poslu, ako zna da ga ne može izgubtii?

 

Inače, ideja osnovnog dohotka podrazumijeva i ukidanje svih socijalnih davanja, kao i to da bi poslodavci u takvom sustavu isplaćivali proporcionalno manje plaće (iznos plaće bi bio umanjen za iznos osnovnog dohotka), što u konačnici znači da ovih 3.500 Kn iz tvog primjera ne bi mogao staviti sa strane ukoliko nemaš dovoljno veliku plaću (ili drugim riječima, ako sad imaš dovoljno visoku plaću, možeš stavljati 3.500 Kn sa strane i bez osnovnog dohotka).

 

Netočno, primjer Hrvatske i umirovljenja ljudi od 40g. preko veze, ne rade crno ispod nokta ili eventualno nešto na crno. Čovjek po prirodi nije ambiciozan, jer ti su se ljudi potrudili pronaći vezu i potplatiti onog koji će im dati pravo na prijevremeno umirovljenje. Dakle njihova kranja motivacija je bila nerad do kraja života, a ne rad.

Čovjek je svugdje isti, i u nas i u Venezeuli, i u SAD-u, i samo će ga odgoj te omjer nagrade/uloženog truda motivirati za nešto. Temeljni dohodak mora netko platiti, a ako se onog tko radi bjesomučnu oprezuje, taj će dići ruke od svega i uzeti temeljni dohodak. Rezultat - totalna propast društva, nova Venezuela.

 

Većina ljudi koje ja znam, a imaju braniteljske mirovine, radi dodatno, na crno, na sivo, na bijelo, bilo kako, ali zarađuje dodatno jer sa tih 3-4K Kn ne mogu sebi i svojim porodicama pružiti normalan život.

 

Naravno, ima i onih koji svoje mirovine ostavljaju u kafiću i kladionici, ali oni su u manjini.

 

Kobe24 kaže...

Ja prvi neću radit.

 

1) ne želim plaćat porez za druge,
2) mogu se odreći i računala i mobitela,
3) ako imam krov nad glavom, hranu i zdravstvo koje mi druga budala plaća mogu dugo igrati igru nerada, a ja mogu hvatati zjake na klupi u parkiću dok "budaletine" rade

Sad sam počeo razmišljat, kad mi već onaj tko radi plaća UBI, zašto ne bih došao na ručak kod njega kad me ionako on hrani.

 

To je tvoje legitimno pravo, mada iskreno sumnjam da bi ti (ili većina drugih koji razmišljaju na isti način) bio spreman spustiti se nekoliko stepenica ispod sadašnje razine životnog standarda samo zato da 'ne bi morao plačati porez za druge'.

A čak i ako bi to bio spreman, opet bi bio u manjini.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Genijalac, pa umirovili su se 2000-tih, od tada je prošlo 17 godina, i ti se pitaš zašto sada nemaju manje od 45 godina. Trebali su se umiroviti s 25 g ? Ja ću se raniti... U međuvremenu je država svatila da nema više radnika, a da ovima jedva isplaćuje penzije, pa se više ne možeš umiroviti s 40g, ali prije si mogao.

 

http://www.index.hr/Vijesti/clanak/mirovinski-sustav-pred-kolapsom-cak-80-tisuca-umirovljenika-ima-manje-od-14-godina-staza/875100.aspx

 

Hrvatski UBI

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 13:33 (Kobe24).
7 godina
neaktivan
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

Primjetio sam da zuck voli pametovati,kao ostali koji izgleda nemaju pametnijeg posla pa se vole igrat ekonomista a zna se da ti koji imaju najviše teže ka tome da imaju još više,

ako već voli pametovat što onda nije donirao koji milijun polaznicima harvarda 

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 13:33 (1van-HR).
 
7 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Ja prvi neću radit.

 

1) ne želim plaćat porez za druge,
2) mogu se odreći i računala i mobitela, a bome i auta
3) ako imam krov nad glavom, hranu i zdravstvo koje mi druga budala plaća mogu dugo igrati igru nerada, a ja mogu hvatati zjake na klupi u parkiću dok "budaletine" rade

Sad sam počeo razmišljat, kad mi već onaj tko radi plaća UBI, zašto ne bih svaki dan došao na doručak, ručak i večeru kod njega kad me ionako on hrani. Možda najbolje da se svakom tko prima UBI odmah dodijeli i skrbnik, da se zna imenom i prezimenom tko ga hrani.

Mislim da opasno ne shvaćaš ideju UBI-a 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Ja znam da je ti potpuno ne razumiješ.

11 godina
online
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Pola Hrvatske se umirovilo do 40-ete godine....

 ne znam otkud izvlačite ovakve podatke

oko 600 tisuća umirovljenika je u redovnoj starosnoj mirovini, još njih oko 180 tisuća je u prijevremenoj starosnoj - u koju možeš sa minimalno 56 godina i 31 godinu staža, dakle imaš preko 780 tisuća ljudi koji su itekako odradili svoju mirovinu

imaš oko 230 tisuća obiteljskih mirovina koje primaju udovice/udovci ili djeca umrlog penzionera

tek na kraju imaš manje od 130 tisuća invalidskih mirovina u koje bi mogao svrstati ove tvoje "do 40-ete godine" i to nije niti blizu "pola hrvatske", jedva 3 (slovima - tri) posto od ukupnog broja stanovnika

također, od tih 3% tko može procijeniti koliko ih je u mirovini završilo i nakon 40-te, 50-te ili koje već godine, koliko je onih ispod 40 koji su u invalidskoj mirovini nezasluženo...

 

također, u ukupnom broju imamo i 71 tisuću braniteljskih mirovina, ne pola milijuna kako se često pljuje

od tih 71 tisuću, u invalidskoj je njih oko 50 tisuća, dobar dio zasluženo, dio naravno i lopina koji su u mirovini preko veze, ali to je vrlo mali broj jer cijela hajka koja se digla i nebrojene provjere dosad su izvukle lažne branitelje u penziji manje nego možeš nabrojati na prste jedne ruke

većina ostalih branitelja još uvijek radi ili je otišla u mirovinu poput svih ostalih građana, bez posebnih prava

 

malo se treba ostaviti birtijaških lupetanja

12 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Ja znam da je ti potpuno ne razumiješ.

 Mislim, jasno ti je da je, u priči o ideji o kojoj razmišljaju najveći ekonomski umovi današnjice (i lijevi i libertarijanci) i koja odgovara (ako je dobro izvedena) na pregršt realnih problema koje zapadnu civilizaciju čekaju u budućnosti, argument temeljen na polufolklornim informacijama i idejama o 4 miljuna malih ćovijeka (TM) raštrkanih po dinaridima ne samo promašen, nego ima smisla koliko i tvrdnja da, npr., Ameri sigurni nikad nisu bili na mjesecu jer, eto, mali od komšije ne može ni lanac na biciklu popraviti...

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 13:41 (tripl3).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

http://www.index.hr/Vijesti/clanak/mirovinski-sustav-pred-kolapsom-cak-80-tisuca-umirovljenika-ima-manje-od-14-godina-staza/875100.aspx

 

Od ukupno 1,2 milijuna umirovljenika, sa 40 i više godina staža samo je 159 tisuća umirovljenika.

11 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

totalno krivo i kratkorocno gledate na stvar

 

prvo, temeljni dohodak je neizbjezan, i kao takav je samo prijelazno razdoblje u razvoju civilizacije koja ce se kad tad rjesiti novcane ekonomije i razmjene usluga i dobara za vrijednost

 

razvojem tehnologije neminovno je da ce covjek prestati raditi za "placu" i da ce mu sve biti omoguceno i dostupno, svakome koliko zeli i kako zeli, to ne znaci da nitko nece raditi, raditi ce oni koji zele, hoce i vole raditi nesto sto ih zanima

 

automatizacija, razvoj robotike i tehnologija dobivanja energije, vode ka tome da ce sve sto poslove proizvodnje i usluge obavljati roboti i racunala, sto vodi do ukidanja novcane ekonomije

 

ako poslove proizvodnje roba i usluga obavljaju roboti i racunala, netko te stvari mora kupovati, a to su ljudi, a ako ljudi ne rade i ne zaraduju, jer sve obavljaju roboti umjesto njih, onda niti imaju sredstava da kupuju te robe i usluge, prema tome novac jednostavno prestaje vrijediti i  roba i usluge su svima dostupne

 

sto ne znaci da nitko ne bude radio nista, dapace, moci ce svatko raditi sto zeli, a lopova, korumpiranih, ubica, narkomana i slicnih devijacija u drustvu je bilo uvijek i bit ce ih uvijek

 

vec danas imate Amozonov potpuno autonoman ducan gdje nema teta na blagajnama i prodavaca koji pune police, kupac ude unutra uzme robu i ode van, i placanje se vrsi automatski

 

recimo uzmite za primjer zvjezdane staze, to je drustveno uredenje u kojem ce ljudi zivjeti kada tada, a nakon toga tko znam mozda zavrsimo kao u matrixu 

 

Moj PC  
9 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Vidite, vi kaj kazete kak vam se hebe i nebi nis radili to bi bilo vase pravo. Odreknete se kompketnog luksuza i super. Ja bi u takvom sistemu itekako radio i vec sad imam par ideja a sta bih probao da zivimo u takvom sistemu.

A izjave kako neces raditi jer ne zelis placati porez da bi drugi zivjeli od tvog rada, gle cuda..to ionako vec placas lol..

Rade bi placao takav porez od kojeg ako i ja ne uspijem imam koristi nego ovaj trenutni di ako ostanem bez posla nemam ni kaj jest..
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

Možda treba primjenit metodu iz starship trooper-sa svi poslije srednje škole ili fakulteta u vojsku samo još fali neka alien rasa gdje će višak ljudi bit topovsko meso.

15 godina
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Kobe24 kaže...

Genijalac, pa umirovili su se 2000-tih, od tada je prošlo 17 godina, i ti se pitaš zašto sada nemaju manje od 45 godina. Trebali su se umiroviti s 25 g ? Ja ću se raniti... U međuvremenu je država svatila da nema više radnika, a da ovima jedva isplaćuje penzije, pa se više ne možeš umiroviti s 40g, ali prije si mogao.

 

http://www.index.hr/Vijesti/clanak/mirovinski-sustav-pred-kolapsom-cak-80-tisuca-umirovljenika-ima-manje-od-14-godina-staza/875100.aspx

 

Hrvatski UBI

 

Dakle, ako pogledaš malo tablice u tom članku, posebno onu zadnju, na dnu članka, primjetiti ćeš (uz malu pomoć kalkulatora) da je preko 88% umirovljenika starije od 60 godina, što znači da ovih koji su se do 2000. umirovili sa 40 godina može biti maksimalno 18%, opet ni blizu 'pola hrvatske'.

 

Da se razumijemo, ne branim mirovinski sustav RH i politiku svih dosadašnjih vlada prema (ne)riješavanju ekonomskih problema, koji su 'riješeni' na način da se problem 'proslijedio' budućim generacijama, ali kad već nešto govoriš onda to mora imati podlogu u realnim brojkama, a u ovom slučaju, brojke govore drugačije.

 

Ali, na stranu umirovljenici i mirovine, ovdje pričamo o osnovnom dohotku kao o zamjeni za socijalna davanja i osiguranju egzistencijalnih potreba svakog stanovniku, a ne o brojnim greškama koje su naši veleučeni političlari napravili kroz minule godine. Naše gospodarstvo, i država općenito je u takvom stanju da se kod nas ne može niti razmišljati o osnovnom dohotku, jer ovakvo gospodarstvo vjerojatno ne bi moglo niti generirati dohodak koji bi mogao pokriti osnove potrebe, ali neka bogatija društva bi ti i mogla.

 

...

 

Od ukupno 1,2 milijuna umirovljenika, sa 40 i više godina staža samo je 159 tisuća umirovljenika.

 

Ti si pričao o ljudima koju su u mirovinu išli sa 40 godina (pola hrvatske se umirovilo do 40-te godine), a ovdje sad pričaš o godinama staža, a to baš i nije isto.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:07 (maxym).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda
Sale_ds kaže...
Vidite, vi kaj kazete kak vam se hebe i nebi nis radili to bi bilo vase pravo. Odreknete se kompketnog luksuza i super. Ja bi u takvom sistemu itekako radio i vec sad imam par ideja a sta bih probao da zivimo u takvom sistemu.

A izjave kako neces raditi jer ne zelis placati porez da bi drugi zivjeli od tvog rada, gle cuda..to ionako vec placas lol..

Rade bi placao takav porez od kojeg ako i ja ne uspijem imam koristi nego ovaj trenutni di ako ostanem bez posla nemam ni kaj jest..

 

1) Za temeljni dohodak oduzimat će se još dodatnih barem 20% da bi se to moglo isplaćivait, rad postaje neisplativ
2) Sad nemam alternativu da dobijem UBI, a u slučaju UBI-ja stvarno mogu ležati i imat pun stomak

3) Ne moram se brinuti ni za mirovinu, jer ću vječno primati UBI

 

Iznenaditi ćete se koliko će brzo ponestati uplatitelja.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:08 (Kobe24).
15 godina
offline
Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohodak

šećerko se izvrsno uklapa u kapitalinjarski neoliberalni sustav "kupuj-troši-bacaj" (k'o da nema sutra), "bogatstvo stvaraš "posudbom" tuđih zamisli" i (osnovno) "pošteno, ako ne ide drugačije". rvacka je prepuna "počasnih" diploma, svjedodžbi, certifikata ... i sram me što sam svoje zaradio "by the book", izgubivši većinu života uzalud stječući znanja i školujući sebe i mnoge. šećerko, džedi gaun (jedi govna).

 

lova se dijeli ("osnovni dohodak" - marketinška floskula u rangu "internet of things" i "smart wear-gear") jer se radom ne može zaraditi za ispunjenje svih potreba (i/ili želja) u najvećem dijelu svijeta. podsjetimo se marxa: socijalizam ne može nastati dok kapitalizam do kraja ne obavi svoju funkciju stvaranja društvenog bogatstva (koliko znam, švedska je najbliža tome). podsjetimo se i one istočnoburundijske: nema 'leba bez motike.

 

ispričujem se što ljude ne cijenim po imetku i šećerka držim sljeparom, mlatimudom i niškoristi bitangom. jebate, tenzin gyatso nema niš a u jednoj rečenici daje mudrosti više nego ovakvi za tisuću života. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:15 (Ajar).
Moj PC  
11 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zuckerberg zagovara univerzalni osnovni dohoda

@maxym Je pričao sam, takva vrsta priča zove se karikiranje.

 

Evo sada ću ti reći što to znači: http://staznaci.com/karikirati

 

Želio sam naglasiti kako većina ljudi mrzi raditi, a pitati blagajnicu bi li rađe crnčila za kasom ili primala UBI je preglupo. 90% ljudi radi zatupljujuće repetitivne poslove, svi bi prešli na UBI. A mislim da bi i mnogo doktora odustalo od svakodnevnog učenja novih dostignuća i reklo fuck this. Pitam se tko bi na kraju liječio, kuhao, naplaćivao.

 

Budućnost o kakvoj se ovdje priča neće doći za naših života.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2017 14:13 (Kobe24).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice