Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija

poruka: 16
|
čitano: 6.694
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija".
8 godina
offline
Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija
Iskuhavanje veša (vidi sliku) upravo je bilo bilo najbolji način za dezinfekciju odjeće. Jer tu nije riječ o 90 nego 100 stupnjeva, a i dezinfekciju vodenom parom. Usto se rublje duže podvrgavalo djelovanju visoke temperature nego što se to danas čini u perilici. Sredstva za pranje su bila slabija (sapun!), nije bilo izbjeljivača, pa se stoga rublje trebalo i dulje kuhati.
 
14 0 hvala 2
4 godine
protjeran
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
Bitno je samo nek piše "eko" i debili se već spremno hvataju za lisnicu. To je moć medija. Od eko-perilica do "ekoloških" automobila. A da, i Domestos nije ekološki. Sadrži klor. Ubija sirote bakterije. A moramo razmišljati i o pravima bakterija na život, mi ljudi smo baš gamad. "Mozak mi baš ne funkcionira", reče Greta Thunberg i dobi ovacije nazočnih "osviještenih" debila.
 
2 2 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
danen kaže...
Iskuhavanje veša (vidi sliku) upravo je bilo bilo najbolji način za dezinfekciju odjeće. Jer tu nije riječ o 90 nego 100 stupnjeva, a i dezinfekciju vodenom parom. Usto se rublje duže podvrgavalo djelovanju visoke temperature nego što se to danas čini u perilici. Sredstva za pranje su bila slabija (sapun!), nije bilo izbjeljivača, pa se stoga rublje trebalo i dulje kuhati.

 moja je baka uredno iskuhavala sve u veškuhinji i bilo je dobro, samo juha bila malo gorka (onaj začin "plavi radion" nije nešto). sad perem sve na 60 (prezirući etikete s uputama o održavanju) + tableta protiv kamenca (dagnje?) + bijeli ocat (devet odsto sirćetne) umjesto omekšivača. ishodom bi se ponosio svaki i ne nužno mladi domaćac. nažalost, pranje na prazno (nema na više od 90) samo jednom u šest mjeseci. dragi lastane, hoću li zbog toga? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.10.2019 9:28 (Ajar).
16 godina
moderator
offline
Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija

Ne znam da li je tako kod drugih proizvođača, ali moja Gorenje perilica stara godinu dana ima poseban samočisteći program koji rokne na visoku temperaturu i počisti bubanj. To se preporuča raditi prema priručniku svakih mjesec dana. 

 
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
Denis kaže...

Ne znam da li je tako kod drugih proizvođača, ali moja Gorenje perilica stara godinu dana ima poseban samočisteći program koji rokne na visoku temperaturu i počisti bubanj. To se preporuča raditi prema priručniku svakih mjesec dana. 

 i moj bosch ga ima. sam ga zatrazi ukoliko se dugo nije opralo nesto na 90

 

10 godina
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
Ja isto imam tu eko, i jos gore ujedno susilica... Pa program traje satima. I uvijek bude sve mlako na kraju. I zato nismo skuzili mjesecima da perilica vise ne grije vodu (otisao grijac) a prali smo platnene pelene :)
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek

Da dugo traje i troši više struje. Pa se pitam šta je tu eko, valjda uštedi na vodi nemam pojma. Te A+++ oznake su teška prevara kao ona u auto-industriji, ali se eto još nitko nije sjetio tužiti kao u auto industriji. Većina ljudi mjeri potrošnju auta, a malo ljudi mjeri potrošnju perilice i uspoređuje je sa starom.

16 godina
online
Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija

Još će ispasti da su kombinirane perilice/sušilice dobra stvar jer kada suši nakuri solidnu temperaturu :). Šareni veš perem na 30, bijeli i posteljinu na 60 + sušenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
bugovac222 kaže...

Da dugo traje i troši više struje. Pa se pitam šta je tu eko, valjda uštedi na vodi nemam pojma. Te A+++ oznake su teška prevara kao ona u auto-industriji, ali se eto još nitko nije sjetio tužiti kao u auto industriji. Većina ljudi mjeri potrošnju auta, a malo ljudi mjeri potrošnju perilice i uspoređuje je sa starom.

A da troši više struje si procjenio odokativno? Što misliš da ne bi masa ljudi tužila proizvođače da perilice doista troše više nego što je deklarirano. 

 

https://www.quora.com/My-washing-machine-and-dishwasher-run-much-longer-in-eco-mode-Does-is-it-really-save-money-by-running-longer-How-does-the-system-work

 

8 godina
offline
Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija

Gluposti. Nek bude eko, znam ja odabrati program s visokom temperaturom kad ga trebam.

Ja rekoh
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
Ne odokativno nego vatmetrom već sam pisao. Čak duplo više el. energije troši za malo veću količinu rublja. Upitno je kako oni rade testove, valjda s tim eko modom i malo rublja! Kao što mjere potrošnju auta i ispušne plinove u nerealnim uvjetima.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
Bilo bi dobro da se negdje u članku spomenulo koje je to 'niska temperatura' na kojoj je prana dječja roba u bolnici. Je li to 40, 60 ili 80 °C?
Ja ne perem ništa ispod 60 °C, jer to je minimum za ubijanje bakterija. Na 40 se očisti samo od prljavštine.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infekcija

Baš bi htio vidjeti eko perilicu koja će oprati na 60C moj airbrush na sexy bijelim gaćama nakon porcije punjenih paprika s "mesom" iz lidla.

 
2 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
na koji način uvjeriti mikroorganizame...da misle zeleno...i oni moraju biti spremni na žrtvu u ime "eko"
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
bugovac222 kaže...

Da dugo traje i troši više struje. Pa se pitam šta je tu eko, valjda uštedi na vodi nemam pojma. Te A+++ oznake su teška prevara kao ona u auto-industriji, ali se eto još nitko nije sjetio tužiti kao u auto industriji. Većina ljudi mjeri potrošnju auta, a malo ljudi mjeri potrošnju perilice i uspoređuje je sa starom.

 nije tocno, to je radi fuzzy logic tehnologije.https://www.samsung.com/in/support/home-appliances/what-is-fuzzy-logic-in-a-washing-machine/

4 godine
protjeran
offline
Re: Ekološke perilice rublja mogu biti izvor infek
roby27 kaže...

 Eto ti meni kažeš da nije točno nešto što sam ja mjerio. Uštekaj vatmetar i mjeri sam, nemoj staviti par krpica nego napuni i stari i novi stroj (izvagaj kg rublja) i uzmi istu temperaturu. Pusti te fensi reklamne izraze. Eto fuzzy logic će mjeriti jel ispran prdac nakon konzumacije lidlovog mesa i jaja.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice