Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

poruka: 15
|
čitano: 4.030
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite".
5 godina
protjeran
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

Aaa..., znači zato je na A1 (former Bnet) internet tako eratičan. A ja mislio da su dodatnih 20 kn uložili u unapređenje kvalitete 

Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 9:04 (Antiseptik).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

osim toga, sve se ovo zbiva samo točno na svetu ravnodnevicu, koja i nije neki praznik ako pada u nedjelju. dan prije ili poslije sve je u najboljem redu a sateliti su prpošni i razdragani, napojeni sunčevim toplim zrakama. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 17:18 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
Ajar kaže...

osim toga, sve se ovo zbiva samo točno na svetu ravnodnevnicu, koja i nije neki praznik ako pada u nedjelju. dan prije ili poslije sve je u najboljem redu a sateliti su prpošni i razdragani, napojeni sunčevim toplim zrakama. 

 Da li se kaze ravnodnevnica ili ekvinocij. Ovo prvo mi zvuci kao novogovor.

16 godina
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

Sunce se, kažemo, nalazi u svojoj jesenskoj točci u kojoj ekliptika presijeca nebeski ekvator, a Sunčeve zrake obasjavaju u svakom trenutku točno polovicu našeg planeta

 

Pa sunčeve zrake u svakom trenutku svakog dana obasjavaju točno polovicu planeta, ne samo u ekvinociju! Mijenja se osvijetljeni dio zbog nagnute osi, ali ukupno osvijetljena površina je uvijek jednaka polovici površine planeta.

Svemir.
 
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
Ovdje je to spomenuto radi satelita i to u geostacionarnoj orbiti...
6 godina
protjeran
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
O_O_O kaže...

 Kaže li se ravnodnevnica ili ekvinocij?

 Treba da se piše ravnodnevica. Kaže se rȁvnodnevica ili ravnòdnevica. Oblik ravnodnevnica nije dobar u standardnome jeziku zbog njegove pogrešne tvorbe. Ekvinocij ne trebamo jer imamo domaću riječ koju sam navela u prvoj rečenici.

 

O_O_O kaže...

 Ovo prvo zvuči mi kao novogovor.

 Nije riječ ni o kakvu "novogovoru".

frajerica
7 godina
protjeran
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
Mary Sue kaže...
O_O_O kaže...

 Kaže li se ravnodnevnica ili ekvinocij?

 Treba da se piše ravnodnevica. Kaže se rȁvnodnevica ili ravnòdnevica. Oblik ravnodnevnica nije dobar u standardnome jeziku zbog njegove pogrešne tvorbe. Ekvinocij ne trebamo jer imamo domaću riječ koju sam navela u prvoj rečenici.

 

O_O_O kaže...

 Ovo prvo zvuči mi kao novogovor.

 Nije riječ ni o kakvu "novogovoru".

 Kakvom? 

Inace hvala na odgovoru, pitam jer sam u knjigama uvijek citao o ekvinociju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.9.2019 15:26 (O_O_O).
14 godina
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

Kada sam objašnjava ljudima da imaju smetnje na satelitskom maxtvu zbog solarnih baklji, mislili su da sam lud i da ih zajebavam. Jer kako može sunce utjecati na sliku

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
Mary Sue kaže...
O_O_O kaže...

 Kaže li se ravnodnevnica ili ekvinocij?

 Treba da se piše ravnodnevica. Kaže se rȁvnodnevica ili ravnòdnevica. Oblik ravnodnevnica nije dobar u standardnome jeziku zbog njegove pogrešne tvorbe. Ekvinocij ne trebamo jer imamo domaću riječ koju sam navela u prvoj rečenici.

 

O_O_O kaže...

 Ovo prvo zvuči mi kao novogovor.

 Nije riječ ni o kakvu "novogovoru".

 Treba pisati...

Ju je je? Je ju je!
15 godina
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
Mary Sue kaže...
O_O_O kaže...

 Kaže li se ravnodnevnica ili ekvinocij?

 Treba da se piše ravnodnevica. Kaže se rȁvnodnevica ili ravnòdnevica. Oblik ravnodnevnica nije dobar u standardnome jeziku zbog njegove pogrešne tvorbe. Ekvinocij ne trebamo jer imamo domaću riječ koju sam navela u prvoj rečenici.

 

O_O_O kaže...

 Ovo prvo zvuči mi kao novogovor.

 Nije riječ ni o kakvu "novogovoru".

 jeste. treba da se ispravih. ravnodnevnica bio bi jednak iznos bez obzira koliko si dana na putu ili ništa, jer je svima ravno putuješ li službeno ili zakojiq. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 11:22 (Ajar).
16 godina
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite
"Kada se te antene usmjere prema satelitima na dan ravnodnevnice, usmjerene su samim time (u određenim trenucima) izravno u Sunce."

Ako me logika služi ova rečenica iz članka je točna samo ako je zemaljska antena točno na ekvatoru.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

Točno.

'Sun outage' (prekid komunikacija zbog utjecaja sunca) se događa upravo na datum ravnodnevice samo na ekvatoru.

Na svim ostalim zemljopisnim širinama, 'sun otuage' se događa u danima prije ili poslije (ovino o kojoj hemisferi se radi) same ravnodnevice, kada se Sunce pojavi točno iza satelita u geostacionarnoj orbiti, gledano sa lokacije na kojoj se nalazi satelitska antena za up-link signala.

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.9.2019 21:06 (maxym).
4 godine
neaktivan
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

daj nemojte vise boli me trbuh od smjeha 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

Zapravo pojava se događa prije proljetnog ekvinocia i nakon jesenskog ekvinocija. Jedna zanimljivost, sateliti Hot Bird će preći preko sunčevog diska za Zagreb 11.10.2019 godine s početkom u 12:55, a završiti u 12:56:45, dakle polaz tih satelita preko sunčevog diska će trajati oko 1min i 45s.

 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Ravnodnevnica i njezin utjecaj na satelite

Da nadopunim gornji post, @maxym je u pravu, geostacionarni sateliti prelaze preko sunčevog diska na dan ravnodnevnica samo na ekvatoru.

 
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice