Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

poruka: 61
|
čitano: 7.378
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike".
16 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

Možete izabrati novi model Tesle u bilo kojoj boji, sve dok je ta boja bijela 

 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Xidrus kaže...

Možete izabrati novi model Tesle u bilo kojoj boji, sve dok je ta boja bijela 

 Zapravo, u pitanju je Ford Model T. Što se tiče fotonaponskih ploča sa titanom, sve dok ne budu barem 10% iskorištenja, mala vajda od njih, bez obzira koliko jeftine bile.

dolazim odmah - Godot
12 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
učo kaže...

 Zapravo, u pitanju je Ford Model T. Što se tiče fotonaponskih ploča sa titanom, sve dok ne budu barem 10% iskorištenja, mala vajda od njih, bez obzira koliko jeftine bile.

 Ma i monokristalni PV s davnih 20% je bio na granici isplativosti radi degradacije i smanjenja iskoristivosti. Dok se iskoristivost PV-a drasticno ne poveca, vise me zanima "staklo koje ne treba ni čistiti ni prati". Jos tome dodaj polarizacijsku modulaciju transparentnosti kakvu imaju moderni avioni i imas savrsene prozore za kojima ce svijet poludjeti.

15 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

negdje je zapelo s evolucijom. čak i biljke djelotvornije žanju sunčevu energiju od nas. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
učo kaže...

 Što se tiče fotonaponskih ploča sa titanom, sve dok ne budu barem 10% iskorištenja, mala vajda od njih, bez obzira koliko jeftine bile.

 

Koliko sam shvatio, blizu je toga.

Ne znam dovoljno o tehnologiji, no zašto se ne bi takve ploče uporabile kao npr dodatni element fasade, pod uvjetom da su doista jeftine i lako izmjenjive? Ne kao primarni izvor energije, naravno.

Poruka je uređivana zadnji put ned 18.8.2019 13:26 (Zechina).
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Nije baš tako što se tiče fotosinteze. U prirodi efikasnost fotosinteze iznosi samo 0,1 do 0,2 posto, na poljima 1-3 %, a u laboratoriju 6 %. Teorijska granica efikasnoti fotosinteze je 7 %.
 
6 1 hvala 2
6 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Ajar kaže...

negdje je zapelo s evolucijom. čak i biljke djelotvornije žanju sunčevu energiju od nas. 

 Pa baš i ne...


https://www.bug.hr/znanost/fotosinteza-pomocu-umjetnog-lisca-u-prirodnom-okruzju-8174

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
13 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

da mi je bilo vidjeti stolicu rusa koji je pojeo 2kg titanijevog dioksida.. he shat white bricks 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Ovo što kaže Zachina trebalo bi tako biti. Plastične fotonaponske ploče mogle bi se svugdje stavljati. Još je preuranjeno o tome govoriti, ali bi se, teorijski, njima mogle pokrivati ne samo fasade i krovovi nego i izrađivati nadstrešnice, automobilske karoserije, krovovi vagona i lokomotiva... Jednostavan račun: krov od 1000 m2 sa samo 1 % efikasnosti daje struju snage 10 kW. Izrada je krajnje jednostavna, treba samo pomiješati kemikalije.
 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Potamanio je CO, ali je biljke ne koriste CO nego CO2. Ugljikov monoksid (CO) je jaki krvni otrov i ne nalazi se prirodno u zraku, dok je ugljikov dioksid (CO2) normalan sastojak zraka (0,036 %), krvi, mineralne vode, coca-cole, piva, kišnice i dr. CO2 nastaje staničnim disanjem, a CO nepotpunim izgaranjem.
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Nije problem u prikupljanju fotona...nego u skladištenju elektrona za kasnije...bez toga sve ovo je za K.
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

Mene ovdje najviše fasciniraju znanstvenici iz Saudijske Arabije. Da to nije greška?

42
 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
danen kaže...
Potamanio je CO, ali je biljke ne koriste CO nego CO2. Ugljikov monoksid (CO) je jaki krvni otrov i ne nalazi se prirodno u zraku, dok je ugljikov dioksid (CO2) normalan sastojak zraka (0,036 %), krvi, mineralne vode, coca-cole, piva, kišnice i dr. CO2 nastaje staničnim disanjem, a CO nepotpunim izgaranjem.

 CO se spominje u predzanjem odlomku povezanog članka a kao sirovina za sintetička goriva a iz lišća. 

exhibit A exhibit A
I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2019 11:37 (Ajar).
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Ovo sa Saudijskom Arabijom nije greška, rad je napravljen na Fakutetu za prirodne znanosti Sveučilišta u Taifi, u Saudijskoj Arabiji. Svih pet autora rada su, sudeći po imenu, Arapi.
 
1 1 hvala 0
8 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
kerum kaže...
učo kaže...

 Zapravo, u pitanju je Ford Model T. Što se tiče fotonaponskih ploča sa titanom, sve dok ne budu barem 10% iskorištenja, mala vajda od njih, bez obzira koliko jeftine bile.

 Ma i monokristalni PV s davnih 20% je bio na granici isplativosti radi degradacije i smanjenja iskoristivosti. Dok se iskoristivost PV-a drasticno ne poveca, vise me zanima "staklo koje ne treba ni čistiti ni prati". Jos tome dodaj polarizacijsku modulaciju transparentnosti kakvu imaju moderni avioni i imas savrsene prozore za kojima ce svijet poludjeti.

 Današnji FN paneli boljh proizvođača (poput LG-a) imaju učinak od oko 18-19%. Same ćelije koštaju od 10 do 20 centi, a cijeli sistem na krovu 10 puta više. Da su ćelije besplatne, sistem bi bio jedva 10% jeftiniji. Potraga za fleksibilnim ćelijama nije toliko bitna, i dalje ih treba osigurati od klimatskih i mehaničkih utjecaja, riješiti probleme djelomičnog zasjenjenja i to je ono što košta. 

Ja rekoh
5 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
"znanstvenici" koji priznaju samo one znanstvene istine koje nisu u suprotnosti sa njihovim vjerovanjima....nisu znanstvenici....inače u toj istoj saudijskoj arabiji je ateizam kazneno djelo...inače u toj istoj saudijskoj arabiji psi imaju više prava od žena

Ali kako kaže Donald Dump...oni su "naši".....pa im budemo progledali kroz prste... srića njihova,što ja nisam na mjestu Dumpa
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Poruka je uređivana zadnji put ned 18.8.2019 21:49 (HCMAA).
Moj PC  
3 1 hvala 0
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Odakle Vam sve to, da u Saudijskoj Arabiji znanost ne vrijedi zato što tamo ljudi vjeruju u Boga, u islam? Islam je vjera prirodnoga reda i ako ijedna religija štuje prirodu onda to čini upravo islam. A da znate povijest, koju ne znate, onda biste znali da su upravo islamske zemlje sačuvale grčku znanost kada su zatvorene grčke filozofske škole a "heretički" znanstvenici prognani. Do procvata europske znanosti u 13. stoljeću došlo je upravo zahvaljujući prevođenju arapskih knjiga. Jeste li kad pekli rakiju? Ako jeste onda znajte da se ona "kapa" na loncu za pečenje (destilaciju) zove alambik, a to je arapska riječ. Na znanstvenim kongresima sve vrvi od Arapa, koji predavanje započinju Božjim zazivom (bismilom), u originalu ili engleskom prijevodu. I što je tu loše? Samo hoće reći da su radili u ime Allaha, a ne u ime Šejtana, za dobro, a ne za zlo čovjeka. Govorite o zadrtosti, o predrasudama, a puni ste ih do srži! (A ono o štovanju psa - više od žena - u islamu ne stoji, jer je za muslimana pas nečista životinja, pa joj nije dozvoljeno boraviti u istoj prostoriji u kojoj se drži Kuran.)
 
8 3 hvala 2
14 godina
neaktivan
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

Kao i uvijek:
Fenomenalni Raos.
Ipak se kreće.
Kao što se zna USA je još od početka 20 stoljeća bacala klipove pod noge razvoju elekto industrije u svim njjzinim vidovima zbog nafte.

 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
A gdje bi nam tek kraj bio da (grčke) škole nisu sačuvale islamske nego arapske zemlje i da na znanstvene skupove dolaze arapi, a ne muslimani!?!

Religija je ZLO. Svaka religija.
Pis on ju, tu :P
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
A kad ukinete religiju, koja je "zlo" što dobijete? Vjeru u razum (Francuska revolucija) ili vjeru u dijalektički materijalizam (Oktobarska revolucija). Manje ili veće zlo? Mogli biste ukinuti svaku ideologiju u društvu, ali i to bi onda bila nekakva ideologija, naime anarhizam. Da zaključim: sve se dade zloupotrebiti, i religija i ateizam, i materijalizam i liberalizam. Prema tome nemojmo se razbacivati velikim riječima, jer to nikad ne vodi na dobro. Problem nije ideologija kao takva, nego fanatizam, zadrtost.
 
8 3 hvala 1
15 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

moj pas živi i spava u sobi gdje su sve knjige, uključujući i "ćoše" sa "svetim" knjigama svih religija (informativna sekcija; u originalu i prijevodi). zato sam već državljanin pakla (po nacionalnosti paklaš). a religija je najlukrativniji biznis otkad je svijeta i vijeka. tko se tome nije domislio, magarac je bio. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
danen kaže...
... Na znanstvenim kongresima sve vrvi od Arapa, koji predavanje započinju Božjim zazivom (bismilom), u originalu ili engleskom prijevodu.
...

Riječ "musliman" (arapski مسلم‎ muslim) znači "onaj koji se (Bogu) pokorava", ili "onaj koji se (Bogu) predaje".

 

I kako onda musliman može biti znanstvenik kad je Allah Muhamedu sve izdiktirao, a ovaj to zapisao. Ništa novo ne treba istraživati, jer u Kuranu sve piše. Tako, ako je netko znanstvenik onda nije musliman. Ako se pak moli, to samo glumi, a zašto glumi to je druga priča.

 

To ne znaći da arap ne može biti znanstvenik, ali onda ne može biti musliman. Opet, to ne znaći da su muslimani loši ljudi, samo nisu znanstvenici.

42
16 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
markoBT kaže...

 

To ne znaći da arap ne može biti znanstvenik, ali onda ne može biti musliman. Opet, to ne znaći da su muslimani loši ljudi, samo nisu znanstvenici.

Jedno od znanstveno najplodonosnijih (ako ne i najplodonosnije) doba svjetske znanosti općenito je zlatno doba Islama.

Čak i u Kuranu piše - "O Lord! Increase me in knowledge" - Quran (20:114).

Problem je u tumačenju vjere, ne samoj vjeri.

7 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

bilo bi zanimljivo vidjeti koliko je islamskih prirodnjaka zaslužilo nobelovu nagradu... jedan fizičar i dvojica kemičara od kojih je fizičar pakistanski musliman dakle ne bliskoistočni, jedan turčin (sekularna republika) i egipćanin (li-la s islamom)... zašto se toliko malo muslimana bavi znanošću?


imo... za taj odgovor se također treba vratiti u srednji vijek i vidjeti kako od centra svjetske kulture i znanosti, od bagdadske kuće mudrosti do sveučilišta kordobe... islamska kultura danas izgleda onako kako je europska izgledala u najcrnim danima mračnog srednjeg vijeka...


abasidskom kalifatu nije pomogla mongolska invazija, rekonkvista i križarski ratovi, teško su progutali otkrivanje novog svijeta... ali ono od čega se nisu oporavili je Al-Ghazali, islamski filozof, mistik i klerik koji je doslovce prokleo znanost još u 12. stoljeću... da nije možda bi muslimani bili ti koji bi otkrili novi svijet, započeli industrijske revolucije i stvorili svog Newtona... u islamskom svijetu stvari su se događale upravo suprotno od onih kako su se dešavale u europi, dok je stisak religije kod jednih popuštao te religija gubila na važnosti kod drugih je jačala... ostalo je povijest, jednom je netko rekao razlika između nas i njih je što mi imamo gattlin' gun a oni nemaju a ja bih dodao oni vode islamske države a mi sekularne

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2019 13:58 (Louis Pluto).
 
7 0 hvala 0
8 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Tko je ovdje pametnjaković dalo bi se diskutirati... Umjesto da se nabacujete kamenjem (i svime što vam se nađe pri ruci) na mene, bilo bi vam bolje da se malo bolje informirate o povijesti znanosti i medicine, da pročitate o tome pokoju knjigu, a ne da pabirčite gluposti po internetu i forumima. A govoriti da netko tko je vjernik, u ovom slučaju islamske vjeroispovjesti, ne može biti znanstvenik, ne samo da je glupo i faktički netočno nego je i krajnje šovinistički, da ne kažem rasistički. A sve je počelo s nevjericom da u Saudijskoj Arabiji ima kemičara i fizičara, dapače i fakultet koji se bavi prirodnim znanostima. Pa kakve sad ima veze kemija i fizika s pravima žena, s vjerom ili nevjerom u Boga? Za domaću zadaću proučite teme: Geber, Al-Razi, Al-Khvarizmi, Al-Mamun, Avicena, Paracelsus, Salernska medicinska škola, Cvit likarije. Možda vam se, milošću Božjom, pamet prosvijetli!
 
5 3 hvala 0
11 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Old Iggy kaže...
markoBT kaže...

 

To ne znaći da arap ne može biti znanstvenik, ali onda ne može biti musliman. Opet, to ne znaći da su muslimani loši ljudi, samo nisu znanstvenici.

Jedno od znanstveno najplodonosnijih (ako ne i najplodonosnije) doba svjetske znanosti općenito je zlatno doba Islama.

Čak i u Kuranu piše - "O Lord! Increase me in knowledge" - Quran (20:114).

Problem je u tumačenju vjere, ne samoj vjeri.

Kad Newton nije uspio, a više se bavio Biblijom nego svim drugim, teško da će je itko uspit pravilno protumačit.

 

A možda je samo stvar u tome da se tu ni nema što protumačit.

 

p.s.

 

Kuran, Biblija, Tora ili nešto četvrto, sve je to isti ... samo drugo pakovanje.

42
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2019 16:31 (markoBT).
7 godina
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

Meljete bezveze.

Religija je najbolji izum u povijsti; zamislite samo kad se one silne mase kockoglavih spuste s brda i rade belaja po gradu, ali čim im mahneš krunicom mir i dobro...

Kad ste tak pametni, kak bi vi kontrolirali takve maloumne mase (jer smrtna kazna za takvo ponašanje danas u "civilizaciji" nikako ne dolazi u obzir) ?

A sve religije svijeta, ne samo da su to uspjele, nego dotične pretvorile u poslušne sluge, a to je zavidna sila u svakom slučaju...

Sad, tko je tu stvarno pametan - vi koji tu pljujete po religijama i svemu i svačemu, ili oni koji uspiju jednim pokretom prsta natjerati masu da čini kaj god požele, i da su ovi još presretni zato kaj su im marionete.

I slažem se da su najmračnija doba za znanost bila u doba apsolutističke vladavine tih vjerskih moćnika, i  da su unazadili cijeli svijet, i to jako puno, ali opet, da nije bilo tak, možda bi bilo još i gore, i možda su pobili i gore od sebe (tad su bili pitomi, ali kad bi došli u poziciju ovih, tek onda bi pravo lice pokazali).

Tak da nije sve crno-bijelo, veliki genocidi su zapravo možda donijeli više dobra nego zla, koliko god se ljudi zgražali nad ovakvom izjavom.

 

Just my two cents...

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2019 17:27 (fer-de-lance).
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike

Ne samo da nemaš što tumačiti jer se radi o gomili nabacanih besmislica s jako puno povijesnih pogrešaka, nego je samo u islamu i svaka interpretacija i tumačenje i teologija u zapadnom smislu a pogotovo kritička zabranjena. Zaboga to je direktno slovo po slovo izdiktirao allah. Između ostaloga piše da se nemuslimanima smije i lagati i obmanjiati ih pa tako shvaćam i tvoje citiranje pozitivnih ajeta a ne onih manje lijepih. Osim laganja nemuslimanima i istom tom kurnu piše da se trebaju ubijati bezbožnici i višebožnici. Strašno "dobra" knjiga. Opet napominjem da ima OGROMNA razlika između islama i svih drugih religija, jer u islamu allah slovo po slovo diktira!

 
2 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
Jao, zalutah, mislio sam da su tema solarni paneli od plastike i "bijeloga" nečega.
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Solarne ploče od bijelog pigmenta – i plastike
bugovac222 kaže...

 jer u islamu allah slovo po slovo diktira!

 “Svjedočim svakome tko čuje riječi proročanstva ovoga svitka: Ako tko ovome što doda, Bog će njemu dodati nevolje koje su zapisane u ovome svitku. I ako tko oduzme što od riječi koje su u svitku ovoga proročanstva, Bog će mu oduzeti udio u onome što je opisano u ovome svitku: neće smjeti jesti od drveća života niti ući u sveti grad. - Biblija

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2019 19:28 (love2ml86).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice