I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

poruka: 31
|
čitano: 10.852
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać".
7 godina
protjeran
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

Svakako dobra stvar ako zazivi. Samo ne znam cemu spominjati Hrvatsku? Vjerojatno bi trazili da lupnu pecat. Dok je HDZ na vlasti, nema napretka u nicemu.

Moj PC  
7 1 hvala 0
10 godina
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

super clanak!

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Svim uhljebima ma gdje bili je solarno plaćanje...trn u oku!
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

Koliko netočnih i paušalnih informacija na jednom mjestu, da čovjek ne povjeruje. Bug je nekad bio ozbiljan medij, dok su autori pisali o temama o kojima nešto znaju. Sad su krenuli šarat po područjima o kojima očito pojma nemaju, pa bi Petric pričao poreznoj i fiskalnoj politici, a autor ovog članka iz nekog razloga misli da treba prosipati (ne)znanje o bankarskom poslovanju.

Dakle, za početak REGULATOR, ako pričamo o bankarskom sektoru, u Hrvatskoj je samo jedan, a to je HNB iliti Hrvatska Narodna Banka.

FINA nije nikakav regulator, već je pružatelj usluga za sustav NKS (nacionalni klirinški sustav) - odnosno sustav kojim se izvršavaju međubankarske transakcije unutar RH. Ujedno, od prije par godina, FINA radi i EuroNKS, odnosno integraciju na SEPA (Single european payment area). I ne, FINA nije kriva za dinamiku izvršavanja transfera među bankama koju autor spominje, to su krive banke i djelom HNB ... ponekad i SWIFT, ali to je već neka druga priča.

 

Uvođenje instant payment rješenja je u HR malo kompliciranije nego u recimo Srbiji jer je HR uključena u SEPA i normalno je (a mislim i obavezno) da se ovakvo rješenje uklopi u SEPA Instant Credit Transfer Scheme - što je i napravljeno.

 

I da, to radi FINA, što je jedino logično s obzirom na sve ostale sustave za međubankarsko poslovanje koje ima FINA. Kao što piše i u okviru uz tekst nisu baš ni druge EU zemlje to uvele prije x godina. Taj sustav je doživio konačnu specifikaciju krajem 2017, a znajući kako su banke općenito agilne kod uvođenja novih stvari, ako to zaživi početkom sljedeće godine kod nas to će biti odličan rezultat. 

Molim da se ovo ne shvati kao neko "branjenje" FINE, daleko od toga ... ali u ovom slučaju FINA stvarno nije ni najmanje kriva.  

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.10.2019 15:26 (Z3k0).
 
18 0 hvala 3
8 godina
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

Vidla žaba kako se konj kuje pa i ona digla nogu.

Uz dužno poštovanje komšijama... uveli su oni fiskalizaciju "na papiru" puno prije Hr, pa još uvijek dan-danas riskiraš da, čim se malo makneš od centra-BG - popiješ šamarčinu ako zatražiš račun. 

(Kad smo već kod toga, imali su oni i "glamour" dodjelu Oscara ("Oskar Večernjih Novosti" :D ) daleko prije našeg Porina, kad već c&p stupidnosti spominjem :D )

 

 

> Prema iskustvima diljem svijeta, plaćanje mobilnom aplikacijom jeftinije je za trgovca, prvenstveno jer nema kartične kuće koja uzima svoj dio kolača pa je provizija po transakciji manja

 

Nije riječ o "kartičnoj kući" per se već uglavnom o bankama, odn. ozbiljnim institucijama - kod kojih ti se neće desiti da ti nestane novac s obrazloženjem "hakiralo nas".

Osiguranje košta, pa zato i fee. Također, ista je stvar s plaćanjem poreza (državi), koji je u stvari fee za sigurnost (nažalost ođe počesto i "reket").

Iznos provizije je obrnuto proporcionalan (ne)sigurnosti; nevidljiva ruka kapitala i ovdje igra svoje.

 

Naravno da je izbjegavanje plaćanja poreza spiritus movens mnogim "poduzetnicima" u "civilizacijski tranzicijskim zemljama". Uopće ne sumljam da će "braća" biti kreativni po pitanju modificiranih aplikacija; bar poput našeg izuma, ingeniozne domesticus e-verzije  "dvojnog knjigovodstva" > tzv "dvojne fiskalizacije" :D

 

Za kraj, da razočaram junaka našeg doba Domagoja i njegov vlažni san o Švici: trenutne mikrotransakcije / plaćanja putem mobitela postoje u masovnoj širokoj primjeni odavno (2007!), još od prastarih Nokija. Problem je za ovaj hype kontekst da su se masovno koristile (i koriste) u - Africi.

https://en.wikipedia.org/wiki/M-Pesa

Kad se priča stavi u ovaj kontekst, postaje i jasnija intencija.

 

Hajde Domek više napravi svoju silverlight metro LibraRevolute blockchain aplikaciju&servis, ja ću ti prvi uplatiti pare. :) 

 

Imam ti i novu šemu za biznis:Britsi imaju službeni ("državni") web portal preko kojeg možeš u par klikova otvoriti svoju off shore firmu na Karibima (UK Virign Islands). Fora je u tome da im država uopće ne provjerava (a morala bi, trebala bi!) pravi ID osoba! Vele, nemaju dovoljno resursa za to :D 

"How Britain can help you get away with stealing millions: a five-step guide"

https://www.theguardian.com/world/2019/jul/05/how-britain-can-help-you-get-away-with-stealing-millions-a-five-step-guide

 

 

^ Samo napraviš svoju app (> posrednika) za nas Balkance i "to the moon". 

Kad pomisliš na Brexit backstop pravni vakum (> Sj. Irska)... mogućnosti su neograničene!   

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Z3k0 kaže...

Koliko netočnih i paušalnih informacija na jednom mjestu, da čovjek ne povjeruje. Bug je nekad bio ozbiljan medij, dok su autori pisali o temama o kojima nešto znaju. Sad su krenuli šarat po područjima o kojima očito pojma nemaju, pa bi Petric pričao poreznoj i fiskalnoj politici, a autor ovog članka iz nekog razloga misli da treba prosipati (ne)znanje o bankarskom poslovanju.

Dakle, za početak REGULATOR, ako pričamo o bankarskom sektoru, u Hrvatskoj je samo jedan, a to je HNB iliti Hrvatska Narodna Banka.

FINA nije nikakav regulator, već je pružatelj usluga za sustav NKS (nacionalni klirinški sustav) - odnosno sustav kojim se izvršavaju međubankarske transakcije unutar RH. Ujedno, od prije par godina, FINA radi i EuroNKS, odnosno integraciju na SEPA (Single european payment area). I ne, FINA nije kriva za dinamiku izvršavanja transfera među bankama koju autor spominje, to su krive banke i djelom HNB ... ponekad i SWIFT, ali to je već neka druga priča.

 

Uvođenje instant payment rješenja je u HR malo kompliciranije nego u recimo Srbiji jer je HR uključena u SEPA i normalno je (a mislim i obavezno) da se ovakvo rješenje uklopi u SEPA Instant Credit Transfer Scheme - što je i napravljeno.

 

I da, to radi FINA, što je jedino logično s obzirom na sve ostale sustave za međubankarsko poslovanje koje ima FINA. Kao što piše i u okviru uz tekst nisu baš ni druge EU zemlje to uvele prije x godina. Taj sustav je doživio konačnu specifikaciju krajem 2017, a znajući kako su banke općenito agilne kod uvođenja novih stvari, ako to zaživi početkom sljedeće godine kod nas to će biti odličan rezultat. 

Molim da se ovo ne shvati kao neko "branjenje" FINE, daleko od toga ... ali u ovom slučaju FINA stvarno nije ni najmanje kriva.  

Okej, stvar terminologije. Ekipa na prezentaciji je koristila pojam regulator, pa ga koristim i ja jer sam tako tamo čuo. Tvoje je definitivno preciznije i vjerojatno iz našeg HR konteksta točnije. Hvala na sugestiji, evo ispravio sam.

 

No to ne mijenja bit članka. Srbi to imaju već godinu dana, mi nismo ni blizu. To je poanta.


Finu nisam krivio za ništa, napisao sam da je država ta koja je to tamo propisala, a kod nas nije - pa eto to nemamo.
Da sam insinuirao da bi moglo biti problema jer to radi Fina - jesam. Jednostavno ne vjerujem u njihovu efikasnost.

Domagoj
14 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
O_O_O kaže...

Svakako dobra stvar ako zazivi. Samo ne znam cemu spominjati Hrvatsku? Vjerojatno bi trazili da lupnu pecat. Dok je HDZ na vlasti, nema napretka u nicemu.

Eto za vrijeme vladanja te sad kada iznova dođe na vlast SDP će da cveta cveće u naše preduzeće, a i prasići neće da se olade jer svi znamo da ne valja da se olade!

 

Neš ti napretka, općenito sa svim strankama, a tako i sa HDZ-om tj. SDP-om tj. HNS-om tj. tj. IDS-om tj. HSS-om!

 

Isti drek, drugo pakiranje!

 

P.S.

Nisam u HDZ-u i nisam ljuti desničar, ljevičar al' brate ovo već prelazi u patetiku!

14 godina
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

Navodno te u Shenzhenu ako izvadiš gotovinu čudno gledaju, čak i prosjaci imaju 2D barkod za uplatu mobitelom.

Moj PC  
2 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

A ljudi kukaju; Vučić ovakav, Vučić onakav.... kad ono.... oni napredniji od Austrije. 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Jehonan kaže...
O_O_O kaže...

Svakako dobra stvar ako zazivi. Samo ne znam cemu spominjati Hrvatsku? Vjerojatno bi trazili da lupnu pecat. Dok je HDZ na vlasti, nema napretka u nicemu.

Eto za vrijeme vladanja te sad kada iznova dođe na vlast SDP će da cveta cveće u naše preduzeće, a i prasići neće da se olade jer svi znamo da ne valja da se olade!

 

Neš ti napretka, općenito sa svim strankama, a tako i sa HDZ-om tj. SDP-om tj. HNS-om tj. tj. IDS-om tj. HSS-om!

 

Isti drek, drugo pakiranje!

 

P.S.

Nisam u HDZ-u i nisam ljuti desničar, ljevičar al' brate ovo već prelazi u patetiku!

 Haha kad netko kazem nisam, ali odmah znas sto je u pitanju. Gledajuci tvoje druge teme defintivno si desnicar. 

Znaci kriminalno djelovanje HDZ na ovu drzavu je ok, jer eto ti mislis da su neki drugi losi. Genijalno razmisljanje. Bolje da su "nasi" lopovi, ha?

7 godina
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Anđeo bez falinge kaže...

A ljudi kukaju; Vučić ovakav, Vučić onakav.... kad ono.... oni napredniji od Austrije. 

 To je sve na papiru, kao i kod nas. Tako da takve vijesti treba uzeti sa dozom rezerve.

12 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
O_O_O kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

A ljudi kukaju; Vučić ovakav, Vučić onakav.... kad ono.... oni napredniji od Austrije. 

 To je sve na papiru, kao i kod nas. Tako da takve vijesti treba uzeti sa dozom rezerve.

 Pa i nije baš. Srbija je uređenija država od nas. Ne zato što su oni uređena država nego zato što smo mi govno od države.U zadnih 10 godina popriličan broj visoko rangiranih kriminalaca je završio u zatvoru. Kod nas ko na računu ima šest nula zatvora vidio nije. Dan prije izricanja presude ili istražnog zatvora nekim čudom svi završe na putu u inozemstvu. Jednostavno garnitura koja je zasjela na vlast 90tih je ogrezla u lopovluku, korupciji i nepotizmu. Promijenili su sve one koji su bili na funkcijama i postavili lojalne ljude bez imalo sposobnosti i stručnosti. I to je tako u apsolutno svim državnim službama. Nas u Europarlamentu predstavlja profesorica engleskog čiji je engleski ispod nivo srednjoškolca. Gradonačelnik glavnog grada je komunist koji je pijan izazvao saobračajku i pobjegao s mjesta nesreće. Policajac koji ga je ulovio dobio je otkaz. Svi suci Vrhovnog i Ustavnog suda su stranački potrčci. Ratnih veterana imamo više od Sjeverne Koreje i Vijetnama zajedno. Desno orijentirana crkva se upliće u sve sfere života, usput veličajući ratne zločince. Tajne službe rade za privatnike. PDV je najveći u Europi. Učenici iz škola izlaze ko debili bez ikakvog stručnog i općeg znanja.  Znanstvenike koji se ne pridruže strankama tjeramo u izgon. Iživljavanje nad ženama, seksualnim manjinama, nacionalnim manjinama... je društveno prihvatljivo ponašanje. "Glup bi bio da ne ukrade" je narodna mudrost. Na jednog radnika ide jedan umirovljenik, jedan neradnik i jedan nezaposleni. Oporba je gora od vlasti. Trebaš vezu za upisati dijete u vrtić. Ako teti ne doneseš kavu i čokoladu dijete ti je cijeli dan usrano. Učitelji se ulizuju bogatim i bahatim učenicima koji im onda gaze djecu po gradu..

Ima svega ovoga i u Srbiji ali mi smo ipak svjetski prvaci. 

12 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Bug kasni. U Hrvatskoj već postoji mobilna aplikacija Settle za instant prijenose i plaćanja u trgovinama. Radi odlično.
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
E, to mi je važno. Niti cijenim takve bankarske malverzacije (čitaj: lopovluk ufino) niti me impresioniraju promo-članci koji se skrivaju među tobožnjim v(ij)estima.
 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Bluemax@ Njihovi biznismeni i gradonačelnici su Miloševićevi velikosrpski pajdaši i lopovi, a na vlasti i u parlamentu su im doslovno deklarirani četnici, osuđeni ratni zločinci i četnički vojvode... da ne govorimo o klanovima, mafiji, itd.. Ali bitno je da si ti napisao da je "Hrvatska govno od države" a Srbija da je uređena. Ma, bravo.
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.10.2019 23:43 (Kokobil50).
6 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
sve više šveđana trbuhom za kruhom idu u srbiju...pa su to uveli radi njih...da se makar po nečemu osjećaj kao kod kuće

ako je srbija kao švedska...onda smo mi kao norveška...jelte
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Kokobil50 kaže...
Bluemax@ Njihovi biznismeni i gradonačelnici su Miloševićevi velikosrpski pajdaši i lopovi, a na vlasti i u parlamentu su im doslovno deklarirani četnici, osuđeni ratni zločinci i četnički vojvode... da ne govorimo o klanovima, mafiji, itd.. Ali bitno je da si ti napisao da je "Hrvatska govno od države" a Srbija da je uređena. Ma, bravo.

 Nisam napisao da je uređena nego da je uređenija od nas. To je ogromna razlika. U pravu su da su u njih godinama na vlasti deklarirani Četnici samo to nema veze s funkcioniranjem države. Ajde nek kod njih skupina ratnih veterana postavi šator u centru grada i mjesecima prijeti kako će sve raznijeti plinskim bocama. Svi bi danas bili u zatvoru a ne primali penzije i lovu preko udruga. Njihova vanjska politika je katastrofalna i opet će im se obiti o glavu ali sudstvo im funkcionira bolje nego kod nas a to je osnovna stvar uređenosti države. Ovo kod nas je tragikomedija. Birokracija uništava svaki pokušaj poduzetništva i svi su korumpirani. Uostalom, jebe mi se za njih a ovo naše mi se gadi.

4 godine
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Bluemax@ Četnici nemaju veze sa državom i sudstvom??? Hahaha ti blage veze nemaš o Srbiji. Ali važno je da ti se gadi Hrvatska i oni koji su je obranili. Sine, reko bi ti tvoj čika Bora, obriši sline. Još si balav.
4 godine
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

To što uvađaju mobilno plačanje niti su se približili švedskoj, niti na njihovom nivou. Švedska nije posebna jer ima Swish i njega koristi 95% poduzetnika, nego je švedska posebna jer su skoro pa izbacili gotovinu iz upotrebe. U tom pogledu smo i mi i Srbija jako, jako daleko od Švedske i nikad ili barem jako dugo nećemo biti na tom nivou. Kada bi se autor iz svog Clouda spustio među obične smrtnike, vidio bi da je švedski sistem skoro pa nedokučiv. Dok je 10% stanovništva u blokadi i gladuje, dok se prodaju mobiteli, bicikli i auti da se kupi hrana i lijekovi, do onda nema ni govora o prelasku na bilo kakve švedske bezgotovinske modele koji bi značajnije zahvatili ovu državu. Ja godinama minimalno koristim gotovinu, ali ne mogu zato gledati na svijet samo iz svog ugla. 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Kokobil50 kaže...
Bluemax@ Četnici nemaju veze sa državom i sudstvom??? Hahaha ti blage veze nemaš o Srbiji. Ali važno je da ti se gadi Hrvatska i oni koji su je obranili. Sine, reko bi ti tvoj čika Bora, obriši sline. Još si balav.

 Balav? Oni koji su je obranili? S 18 sam bio u HV-u, s 19 agresor u drugoj državi. I zato ja imam pravo iznijeti plinske boce i prijetiti društvu? U kojoj to državi osim Hrvatske ima? Trebam biti slijep, ko što sam bio tada i ne vidjeti što se događa? Terorizam u službi stranke, to pokušavaš pravdati?

9 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
BlueMax kaže...
O_O_O kaže...
Anđeo bez falinge kaže...

A ljudi kukaju; Vučić ovakav, Vučić onakav.... kad ono.... oni napredniji od Austrije. 

 To je sve na papiru, kao i kod nas. Tako da takve vijesti treba uzeti sa dozom rezerve.

 Pa i nije baš. Srbija je uređenija država od nas. Ne zato što su oni uređena država nego zato što smo mi govno od države.U zadnih 10 godina popriličan broj visoko rangiranih kriminalaca je završio u zatvoru. Kod nas ko na računu ima šest nula zatvora vidio nije. Dan prije izricanja presude ili istražnog zatvora nekim čudom svi završe na putu u inozemstvu. Jednostavno garnitura koja je zasjela na vlast 90tih je ogrezla u lopovluku, korupciji i nepotizmu. Promijenili su sve one koji su bili na funkcijama i postavili lojalne ljude bez imalo sposobnosti i stručnosti. I to je tako u apsolutno svim državnim službama. Nas u Europarlamentu predstavlja profesorica engleskog čiji je engleski ispod nivo srednjoškolca. Gradonačelnik glavnog grada je komunist koji je pijan izazvao saobračajku i pobjegao s mjesta nesreće. Policajac koji ga je ulovio dobio je otkaz. Svi suci Vrhovnog i Ustavnog suda su stranački potrčci. Ratnih veterana imamo više od Sjeverne Koreje i Vijetnama zajedno. Desno orijentirana crkva se upliće u sve sfere života, usput veličajući ratne zločince. Tajne službe rade za privatnike. PDV je najveći u Europi. Učenici iz škola izlaze ko debili bez ikakvog stručnog i općeg znanja.  Znanstvenike koji se ne pridruže strankama tjeramo u izgon. Iživljavanje nad ženama, seksualnim manjinama, nacionalnim manjinama... je društveno prihvatljivo ponašanje. "Glup bi bio da ne ukrade" je narodna mudrost. Na jednog radnika ide jedan umirovljenik, jedan neradnik i jedan nezaposleni. Oporba je gora od vlasti. Trebaš vezu za upisati dijete u vrtić. Ako teti ne doneseš kavu i čokoladu dijete ti je cijeli dan usrano. Učitelji se ulizuju bogatim i bahatim učenicima koji im onda gaze djecu po gradu..

Ima svega ovoga i u Srbiji ali mi smo ipak svjetski prvaci. 

 

Buraz moj u pravu si kad kažeš da kod nas ne valja ništa, ali da je Srbija bolja od nas, znači promašio si ceo fudbal. Ja sam svakodnevno u komunikaciji s "komšijama" i vjeruj mi kad ti kažem da je kod njih situacija loša za prosječnog čovjeka. Njima je 500 eura plaća lova da se usereš. Oni masovno ali MASOVNO dolaze raditi kod nas, pogotovo bauštelu. Imaš koliko hoćeš bogataša u Beogradu i Novom Sadu jer su to veliki gradovi, ali rulja je sirotinja. Svaki treći "pasoš" koji vidim ima adresu NEMA ULICE BB (BB znači bez broja), ne znam kad sam to vidio u RH dokumentu, ali kod njih koliko ti srce hoće. Ovi veći gradovi su ok, ali kad zađeš u ruralnije predjele to je ostalo u 1930.-oj. Kod njih ima dosta stranih tvornica, ali tamo su zbog jeftine radne snage i jedini tko ima stvarne koristi od toga je stranac vlasnik. A sve ovo što govorim je posljedica njihovih političara koji su jednaka klasa govana kao i naši, sve zaoštavština iz prošlog sustava, isti ljudi kojih se ni mi ni oni ne možemo nikako otarasiti, a što je najgore ne možemo se otarasiti tog odvratnog balkanskog mentaliteta

16 godina
moderator
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Dondo555 kaže...

To što uvađaju mobilno plačanje niti su se približili švedskoj, niti na njihovom nivou. Švedska nije posebna jer ima Swish i njega koristi 95% poduzetnika, nego je švedska posebna jer su skoro pa izbacili gotovinu iz upotrebe. U tom pogledu smo i mi i Srbija jako, jako daleko od Švedske i nikad ili barem jako dugo nećemo biti na tom nivou. Kada bi se autor iz svog Clouda spustio među obične smrtnike, vidio bi da je švedski sistem skoro pa nedokučiv. Dok je 10% stanovništva u blokadi i gladuje, dok se prodaju mobiteli, bicikli i auti da se kupi hrana i lijekovi, do onda nema ni govora o prelasku na bilo kakve švedske bezgotovinske modele koji bi značajnije zahvatili ovu državu. Ja godinama minimalno koristim gotovinu, ali ne mogu zato gledati na svijet samo iz svog ugla. 

Gdje sam ja rekao da su se približili Švedskoj? Samo sam napisao da su napravili nešto slično, da mi nismo; da se može kad se hoće. 

Meni je tak svejedno jel ljudi plaćaju gotovinom ili ne, niti imam ikakvih želja da se gotovina ukine - ja samo želim da postoji mogućnost izbora.

Izbor je dobar. Dobar i za potrošače, i za trgovce.

Domagoj
Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 9:38 (Domagoj).
9 godina
neaktivan
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Kokobil50 kaže...
Bluemax@ Četnici nemaju veze sa državom i sudstvom??? Hahaha ti blage veze nemaš o Srbiji. Ali važno je da ti se gadi Hrvatska i oni koji su je obranili. Sine, reko bi ti tvoj čika Bora, obriši sline. Još si balav.

 A sta ti znas o tome??????????????????????????????????????????????????

OD starog nisam ni rijec cuo osim jedanput na putu kad smo samo ja i on bili u autu rekao je e tu gore smo bili I TO JE TO. Starog sam tijelom umom nikako i kasnije ni tijelom nije mogao biti prisutan nama. (nije umro) 

Od ostalih sam saznao neke stvari i o tome da je bio zarobljenik. !00 postotni invalid,ptsp i jos neke pizdarije. Za sto? Za mirovinu i da ja dodem preko reda negdje kao da sam vazniji? Iskreno sad bih to htio imati ali zbog sebe ko vas j, jel da? Da i nakon toliko godina 

brujite o tome ratu,pa imam prijatelja srbina iz beograda naravno mladi,imam prijatelja srbina iz vukovara stariji i nijedan ne pricaju o ratu,smijemo se. Slusamo i baju i thomsona i vivaldia i tram 11 i 2 pac-a i severinu i slavonia band i korn i pipi materine. 

Ovo je samo moj rage komentar u 10 ujutro jer fakat ne mislite na one koji nisu prozivjeli to,da ima ljudi koji djecu doslovno uce da mrze hrvate ili srbe da ima i toga u 2019. 

Kog boli vise briga!

 

edit:vidim da sam i ja promasio ceo fudbal. necu izbrisati jbg. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 22.10.2019 9:50 (Kolacic).
4 godine
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko

Prvi odlomak aludira na to da smo mi latargični, a susjedi se evo približavaju švedskoj. Ostatak teksta je Tech News i to je OK. 

14 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Kolacic kaže...
Kokobil50 kaže...
Bluemax@ Četnici nemaju veze sa državom i sudstvom??? Hahaha ti blage veze nemaš o Srbiji. Ali važno je da ti se gadi Hrvatska i oni koji su je obranili. Sine, reko bi ti tvoj čika Bora, obriši sline. Još si balav.

 A sta ti znas o tome??????????????????????????????????????????????????

OD starog nisam ni rijec cuo osim jedanput na putu kad smo samo ja i on bili u autu rekao je e tu gore smo bili I TO JE TO. Starog sam tijelom umom nikako i kasnije ni tijelom nije mogao biti prisutan nama. (nije umro) 

Od ostalih sam saznao neke stvari i o tome da je bio zarobljenik. !00 postotni invalid,ptsp i jos neke pizdarije. Za sto? Za mirovinu i da ja dodem preko reda negdje kao da sam vazniji? Iskreno sad bih to htio imati ali zbog sebe ko vas j, jel da? Da i nakon toliko godina 

brujite o tome ratu,pa imam prijatelja srbina iz beograda naravno mladi,imam prijatelja srbina iz vukovara stariji i nijedan ne pricaju o ratu,smijemo se. Slusamo i baju i thomsona i vivaldia i tram 11 i 2 pac-a i severinu i slavonia band i korn i pipi materine. 

Ovo je samo moj rage komentar u 10 ujutro jer fakat ne mislite na one koji nisu prozivjeli to,da ima ljudi koji djecu doslovno uce da mrze hrvate ili srbe da ima i toga u 2019. 

Kog boli vise briga!

 

edit:vidim da sam i ja promasio ceo fudbal. necu izbrisati jbg. 

Nemoj se uvrijediti jer zbilja ne mislim ništa loše ali pokušaj samo zamisliti, ako možeš, jel' bi gledao te svoje prijatelje istim očima da su ti ubili brata, majku, oca sestru ili da su ti silovali majku ili sestru, a ona ti onako uz put, prilikom šetnje kroz tja nekakv xy grad pokaže i kaže, e vidiš ovaj i ovaj su me silovali ili ovaj i ovaj su nam ubili oca, brata majku sestru?!

Te priče o druženju, bratstvu i jedinstvu preko druženja po kućama, u kafićima,slušanja iste glazbe, sve su to ljudi već prošli! Kako ti/vam to nije jasno?! To i je najveći paradoks i tragedija! Ta skoro svaka priča od ljudi koji su izvukli živu glavu počinje s tima kako su išli međusobno jedni k drugima, družili se, nitko nije gledao tko je što, i onda odjednom isti ti "prijatelji" postadoše ustaše!

 

Zbilja mi nijie jasno, kako ljudi mogu biti tako naivni?! Zar mislite ako Vam netko lijepo priča, povlađuje Vam, da on zbilja to misli?! Eto, bilo pa prošlo, šljivi ga, uostalom, jednako smo krivi, zar ne (to i je poanta ćitave priče, to i je cilj).

 

Vrlo, vrlo, vrlo naivan pogled!

 

A i to što ti tata nije pričao kako mu je "lijepo" bilo kao njihovom zarobljeniku, to govori jako, jako puno!

Al' eto...

11 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
BlueMax kaže...

 Nisam napisao da je uređena nego da je uređenija od nas....ali sudstvo im funkcionira bolje nego kod nas a to je osnovna stvar uređenosti države..

kad je susjedova trava zelenija (a kod nas uvijek jest), onda se koriste službeni podaci koji ipak nešto više govore od nečijeg subjektivnog dojma

 

dakle o učinkovitosti pravosuđa koje je, kako sam kažeš, osnova uređenosti države možeš čitati u vrlo opširnom izvještaju europske komisije za učinkovitost pravosuđa, gdje se učinkovitost i kvaliteta pravosuđa mjeri i uspoređuje za 40 i kusur zemalja, među kojima su srbija i hrvatska

 

ako ti pak službeni podaci ne odgovaraju previše, možeš koristiti i podatke o percepciji građana o korupciji i stanju pravosuđa u obliku izvješća transparency internationala (plus slika dolje)

 

isto tako reforme i aktivnosti koje se zahtijevaju od srbije u pregovaračkom postupku za pristupanje eu govore ponešto o usporedbi pravosuđa u hrvatskoj i srbiji, obzirom da se tu ponajviše radi o direktnom utjecaju pravosuđa na život građana i činjenici da srbija i dalje poglavlje pravosuđa nije zatvorila

 

mislim, jasno da treba kritizirati, jasno je da je naše pravosuđe katastrofa, no ipak bi bilo dobro koristiti neke argumente i barem donekle konkretne podatke, a ne subjektivni dojam kod usporedbe s drugim zemljama, jer kod takvih stvari svakodnevno smo bombardirani negativnim vijestima o onome što se događa kod nas, dok su iste takve vijesti iz drugih zemalja (u ovom slučaju srbije) daleko manje zastupljene kod nas - ista je situacija i obrnuto, pa tako građani srbije imaju dojam da je njihovo pravosuđe korumpiranije i neučinkovitije od susjednih zemalja

 

plesnuti tvrdnju da je netko bolji ili gori bez ikakvih argumenata, i onda još insistirati na istoj - opet neargumentirano, ne pridonosi kvaliteti rasprave već samo stvara mitomaniju i ravnozemljaštvo

 

 

12 godina
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Cansee kaže...

 

Buraz moj u pravu si kad kažeš da kod nas ne valja ništa, ali da je Srbija bolja od nas, znači promašio si ceo fudbal. Ja sam svakodnevno u komunikaciji s "komšijama" i vjeruj mi kad ti kažem da je kod njih situacija loša za prosječnog čovjeka. Njima je 500 eura plaća lova da se usereš. Oni masovno ali MASOVNO dolaze raditi kod nas, pogotovo bauštelu. Imaš koliko hoćeš bogataša u Beogradu i Novom Sadu jer su to veliki gradovi, ali rulja je sirotinja. Svaki treći "pasoš" koji vidim ima adresu NEMA ULICE BB (BB znači bez broja), ne znam kad sam to vidio u RH dokumentu, ali kod njih koliko ti srce hoće. Ovi veći gradovi su ok, ali kad zađeš u ruralnije predjele to je ostalo u 1930.-oj. Kod njih ima dosta stranih tvornica, ali tamo su zbog jeftine radne snage i jedini tko ima stvarne koristi od toga je stranac vlasnik. A sve ovo što govorim je posljedica njihovih političara koji su jednaka klasa govana kao i naši, sve zaoštavština iz prošlog sustava, isti ljudi kojih se ni mi ni oni ne možemo nikako otarasiti, a što je najgore ne možemo se otarasiti tog odvratnog balkanskog mentaliteta

 Situacija je lošija jer imaju lošiji standard. Imam prijateljicu koja svake godine dolazi na ljetovanje pa sa upoznat s tim. Dolazi kod rodbine, inače si ne bi mogla priuštiti ljetovanje. Profesorica je u srednjoj školi + daje privatne repeticije. Plaća joj je skoro upola manja od naših učitelja u osnovnoj, a koji su jučer štrajkali. Troškovi života su dosta niži no sveukupno gledano po standardu su dosta ispod nas. Samo to nije ogledalo uređenosti države. Da mi nemamo turizma bilo bi nam jednako ili gore. Ona je posao dobila bez potezanja veza a nije u nijednoj stranci. Kod nas bi to malo teže išlo. Eventualno bi dobila posao u nekoj vukojebini gdje nitko ne želi. Dvostruko ih je više od nas a imaju manji državni aparat. Manje i učinkovitiju birokraciju.

Daleko od toga da su oni nešto u što bi se trebali ugledati ali stanje kakvo je kod nas je užasno a postaje sve gore. Da se bilo kakav pomak nabolje vidi čovjek bi mogao gajiti nekakav optimizam. 

15 godina
offline
I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko plać

Odličan tekst. Bug pratim samo zato da bih doznao što se zbiva u Srbiji. :)

 
0 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
BlueMax kaže...

Daleko od toga da su oni nešto u što bi se trebali ugledati ali stanje kakvo je kod nas je užasno a postaje sve gore. Da se bilo kakav pomak nabolje vidi čovjek bi mogao gajiti nekakav optimizam. 

Malo paranoično pretjeruješ.

Procjene Eu komisije i većine svjetskih agencija je rast gospodarstva za Hrvatsku u 2020 je 2,7% gdje smo pri vrhu u EU..

Je, realno nama treba rast nekih 10 % godišnje da bi za 20 godina bili na razini jedne Austrije a da oni ostanu na 2,3 % ali ne ide nikome u EU pa smo mi još dobri. Austrija ljeti zaradi 14 milijardi Eura od turizma a nema more. Dodaš zimski turizam i oni su na 24 mil godišnje od turizma. Nizozemska je još jača... da ne nabrajam dalje zemlje koje nemaju more a pet puta su jači u turizmu od nas. Je li tu sve država kriva ? Mislim da nije i da tu počinje taj "balkanski mentalitet" o kojemu ti pričaš. Cijene hrane po restoranima i tržnicama su veće, broj neprijavljenih turista raste, tko je tu kriv ? Porez o kojemu pričaš se ne smije smanjivati jer vidio si što se je dogodilo kada "balkancima" smanjiš porez na određene prehrambene proizvode na 13 % ! Ništa, nema smanjenja cijena po trgovinama. Ludi Marić još hoće skinuti porez na sve prehrambene proizvode...uuuuuuu greška Mariću..nisi ti ministar u Njemačkoj. Nama treba povećati poreze da se ne zadužujemo za isplatu mirovina jer privatnici ionako trpaju sve u svoj ranac.

Javni dug je na oko 70% gdje smo u sredini EU tako da s ekonomske strane nije sve tako kako bi "neki" htjeli prikazati.

 

A to... sa zapošljavanjem preko veze, bilo stranačkim ili u kešu u javnim i državnim službama nije naša boljka već svjetska boljka, jedino je u tim zemljama privreda pet puta jača pa na to nitko ne obraća pažnju.

 

Eto, pokušaj se zaposliti u BUG d.o.o.

Neće ti pomoći ni partijska knjižica SDP-a, HDZ-a ili sve zajedno.

 

Privatnik gleda emisiju znanje-imanje a ne jesi li član partije.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
7 godina
protjeran
offline
Re: I Srbija će imati aplikaciju za bezgotovinsko
Anđeo bez falinge kaže...
BlueMax kaže...

Daleko od toga da su oni nešto u što bi se trebali ugledati ali stanje kakvo je kod nas je užasno a postaje sve gore. Da se bilo kakav pomak nabolje vidi čovjek bi mogao gajiti nekakav optimizam. 

Malo paranoično pretjeruješ.

Procjene Eu komisije i većine svjetskih agencija je rast gospodarstva za Hrvatsku u 2020 je 2,7% gdje smo pri vrhu u EU..

Je, realno nama treba rast nekih 10 % godišnje da bi za 20 godina bili na razini jedne Austrije a da oni ostanu na 2,3 % ali ne ide nikome u EU pa smo mi još dobri. Austrija ljeti zaradi 14 milijardi Eura od turizma a nema more. Dodaš zimski turizam i oni su na 24 mil godišnje od turizma. Nizozemska je još jača... da ne nabrajam dalje zemlje koje nemaju more a pet puta su jači u turizmu od nas. Je li tu sve država kriva ? Mislim da nije i da tu počinje taj "balkanski mentalitet" o kojemu ti pričaš. Cijene hrane po restoranima i tržnicama su veće, broj neprijavljenih turista raste, tko je tu kriv ? Porez o kojemu pričaš se ne smije smanjivati jer vidio si što se je dogodilo kada "balkancima" smanjiš porez na određene prehrambene proizvode na 13 % ! Ništa, nema smanjenja cijena po trgovinama. Ludi Marić još hoće skinuti porez na sve prehrambene proizvode...uuuuuuu greška Mariću..nisi ti ministar u Njemačkoj. Nama treba povećati poreze da se ne zadužujemo za isplatu mirovina jer privatnici ionako trpaju sve u svoj ranac.

Javni dug je na oko 70% gdje smo u sredini EU tako da s ekonomske strane nije sve tako kako bi "neki" htjeli prikazati.

 

A to... sa zapošljavanjem preko veze, bilo stranačkim ili u kešu u javnim i državnim službama nije naša boljka već svjetska boljka, jedino je u tim zemljama privreda pet puta jača pa na to nitko ne obraća pažnju.

 

Eto, pokušaj se zaposliti u BUG d.o.o.

Neće ti pomoći ni partijska knjižica SDP-a, HDZ-a ili sve zajedno.

 

Privatnik gleda emisiju znanje-imanje a ne jesi li član partije.

 Prvi vrhu Eu, kakva smijuiraja. Nije isto 2,7% an 50 Miljardi i 1000.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice