Što su i kako rade speedboosteri, koncentratori sv

poruka: 16
|
čitano: 3.983
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Što su i kako rade speedboosteri, koncentratori sv".
14 godina
offline
Što su i kako rade speedboosteri, koncentratori sv

Takve stvari - focal reduceri i focal boosteri postoje već odavno u svijetu astronomskih uređaja. Focal boosteri se najčešće rad 2, 2,5 i 3 puta povećanje žarišnih duljina teleskopa i zovu se Barlow leće, a najjače Barlov leće, koje povećavaju žarišnu daljinu 5x zovu se powermati. Focal reduceri se rade najčešće u snazi 0,71, 0,6, a nađu se i 0,5. Koriste se zato da smanje efektivnu žarišnu duljinu objektiva i povećaju svjetlosnu snagu - skrate ekspoziciju. Telekonvertere za fotografske objektive sam viđao, najviše x2, jednoga imam i sam za M42 navoj (Praktica), ali telekompresore (speedbostere) za obične fotoaparate nisam. Pomoću njih možemo povećati maksimalno ili smanjiti minimalno povećanje teleskopa, što može biti vrlo korisno kod snimanja i promatranja različitih objekata.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
2 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Što su i kako rade speedboosteri, koncentratori sv

Sve si nešto mislim kako iza (svakog) boostera stoji nekakva kontraindikacija. Fizika, jelte.

Pis on ju, tu :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Antiseptik kaže...

Sve si nešto mislim kako iza (svakog) boostera stoji nekakva kontraindikacija. Fizika, jelte.

 Kontraindikacija??????

Sta je problem sa fizikom u ovom slucaju?

16 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Antiseptik kaže...

Sve si nešto mislim kako iza (svakog) boostera stoji nekakva kontraindikacija. Fizika, jelte.

fotografski speedboosteri služe uglavnom za korekciju prilikom korištenja starih manualnih objektiva na digitalcima sa crop senzorom. time se dobije približna fokalna duljina objektiva kakva je na full frame digitalcima i dobije se na svjetlosnoj jačini objektiva. no, problem je što kvalitetni speedbooster dosta koštaju a oni jeftiniji utječu na kvalitetu slike

5 godina
protjeran
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Posmatrač kaže...
Antiseptik kaže...

Sve si nešto mislim kako iza (svakog) boostera stoji nekakva kontraindikacija. Fizika, jelte.

 Kontraindikacija??????

Sta je problem sa fizikom u ovom slucaju?

 Eh, šta?! Ma, ne smijem ni početi 

Pis on ju, tu :P
5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Wolverine kaže...
Antiseptik kaže...

Sve si nešto mislim kako iza (svakog) boostera stoji nekakva kontraindikacija. Fizika, jelte.

fotografski speedboosteri služe uglavnom za korekciju prilikom korištenja starih manualnih objektiva na digitalcima sa crop senzorom. time se dobije približna fokalna duljina objektiva kakva je na full frame digitalcima i dobije se na svjetlosnoj jačini objektiva. no, problem je što kvalitetni speedbooster dosta koštaju a oni jeftiniji utječu na kvalitetu slike

 A danas se koriste za adaptaciju dslr objektiva na mirrorles i micro 4/3 aparate.... I uglavnom je problem sa elektronikom tj kao sto i u clanku pise sa autofocusom...

Antiseptik kaže...
Posmatrač kaže...
Antiseptik kaže...

Sve si nešto mislim kako iza (svakog) boostera stoji nekakva kontraindikacija. Fizika, jelte.

 Kontraindikacija??????

Sta je problem sa fizikom u ovom slucaju?

 Eh, šta?! Ma, ne smijem ni početi 

 Imam ja vremena ;)

15 godina
offline
Što su i kako rade speedboosteri, koncentratori sv

Znači moj Nikon D750 (Full Frame) ne dobija ništa ovim 'igračkama'? Ako sam dobro razumio, a ako ne ispravite me.

Jer puno toga znam o fotografiji ali ovo, ne znam kako, nisam prije viđao (možda i jesam ali nisam obraćao toliku pažnju).

 

Imam još jedno pitanje pa ili možete ovdje odgovoriti ili napraviti slično pitanje.

 

Ima li netko iskustva ili je čuo kako rade, onaj Arsenal koji se montira gore na postolje za bljeskalicu pa radi kao pomoćni asistent za kameru?

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Ne možeš speedboster uopšte koristiti na dslr....
Koji problem želiš riješiti? Ne znam koliko je pametno kupovati opremu pa joj onda tražiti svrhu....
15 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Posmatrač kaže...
Ne možeš speedboster uopšte koristiti na dslr....
Koji problem želiš riješiti? Ne znam koliko je pametno kupovati opremu pa joj onda tražiti svrhu....

Samo sekundu... na koga se odnosi ovaj odgovor? Nije mi baš najasnije.

Because anything Korea does, Japan does it better.
5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Envy kaže...
Posmatrač kaže...
Ne možeš speedboster uopšte koristiti na dslr....
Koji problem želiš riješiti? Ne znam koliko je pametno kupovati opremu pa joj onda tražiti svrhu....

Samo sekundu... na koga se odnosi ovaj odgovor? Nije mi baš najasnije.

 na tebe. Na D750 ne mozes nakaciti speedbooster. 

A ovo o problemu je bilo za drugi dio pitanja... 

Pitao si za komad opreme a nisi rekao koji problem imas i zelis rijesiti....

 

15 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
Posmatrač kaže...
Ne možeš speedboster uopšte koristiti na dslr....
Koji problem želiš riješiti? Ne znam koliko je pametno kupovati opremu pa joj onda tražiti svrhu....

Samo sekundu... na koga se odnosi ovaj odgovor? Nije mi baš najasnije.

 na tebe. Na D750 ne mozes nakaciti speedbooster. 

A ovo o problemu je bilo za drugi dio pitanja... 

Pitao si za komad opreme a nisi rekao koji problem imas i zelis rijesiti....

 

Možda me nisi dobro razumio, ili se ja nisam dobro izjasnio, naime, govorim o Arsenal komadu opreme, koji služi kao nekakav pomoćni asistent fotografu pa me zanima ima li to kakvih iskustava sa gore linkovanim Arsenalom.

Nadam se da sam sada malo jasniji bio.  

Because anything Korea does, Japan does it better.
5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator

Razumio sam ja tebe ali ti nisi mene oigledno ;) Ako imas FF aparat pretpostavljam da ga znas koristiti i da ga nisi kupio da ga drzis na AUTO settings.... Zato mi nije jasno sta ce ti taj assistent???????

Koji problem imas da ga sa njim zelis rijesiti.... Koliko ja vidim ovo je za one koji ne znaju koristiti mocan aparat. Takvim preporucujem da nauce koristiti ono sto imaju.

15 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Posmatrač kaže...

(1) Razumio sam ja tebe ali ti nisi mene oigledno ;)

(2) Ako imas FF aparat pretpostavljam da ga znas koristiti i da ga nisi kupio da ga drzis na AUTO settings.... Zato mi nije jasno sta ce ti taj assistent???????

(3) Koji problem imas da ga sa njim zelis rijesiti....

(4) Koliko ja vidim ovo je za one koji ne znaju koristiti mocan aparat. Takvim preporucujem da nauce koristiti ono sto imaju.

(1) A bože mili... ili mi pričamo španski ili je nešto drugo po srijedi. Imam i D700 i D750 i logično je da se ne kupuju takvi strojevi ako nisi spreman da pročitaš svih 500 stranica upustva. Ali ok, bitno je da smo se sada razumjeli. Na (2) AUTO settings nisam nikada okidao jer mi nije jasno šta to on automatski ima da radi. Okidam na većini slučajeva na A (Aperture Priority) ili eventualno na S (Shutter Speed Priority).


Nikon D700 je građen kao tenk (iskreno nisam našao do sada bolje izgrađeno tijelo) a rame uz rame mu može stati i D750.

Budući da sam sentimentalno vezan za D700 (njega nosim u grob sa sobom) posebno mi se sviđa ergonomija svetog trojstva (WB, QUAL i ISO) dok je to na D750 zamjenjen kotačićem i koji mi se nikako ne sviđa. U D850 ponovo je vraćeno sveto trojstvo sa još jednim dodatnim dugmetom, ali budući da više neću da ulažem u tijale nego samo u stakla D750 ide na prodaju uskoro bez obzira na svemirsku kvalitetu slike na veoma visokom ISO-u.

 

(3) Nemam nikakav problem samo sam eto znatiželjan šta može sve taj Arsenal i vrijedi li uopšte (Primjerice ako okidam nekoliko osoba u redu na A modu, zna mi se desiti pri velikoj otvoru blende da mi je neka osoba mutna na 50mm f/1.4 pa i čak na f/1.8 (ona najdalja ili najbliža, ako baš nisu u ravnini)) jer koliko sam vidio na promotivnim klipovima ovog Arsenala meni se ne čini da to nisu osobe koje ne znaju koristiti moćan aparat.. baš suprotno... (4) meni se doimaju kao itekakvi profesionalci.... ili je barem video takav da prodaju maglu ;-)

 

Uglavnom ili mi je entuzijazam pao ili ne je nešto opet drugo (ili treće ili deseto ne znam ni ja šta) po srijedi da sam sa bridgom Olyem E-10 (2001. god.) pravio bolje fotke od SLR-a D750 koji je iz druge galaksije naspram ovog prastarog Olympusa.

 

Uglavnom da ne idemo u OT, o ovim asistentima nekom drugom prilikom.  

Because anything Korea does, Japan does it better.
5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Envy kaže...
.....

(1) A bože mili... ili mi pričamo španski ili je nešto drugo po srijedi. Imam i D700 i D750 i logično je da se ne kupuju takvi strojevi ako nisi spreman da pročitaš svih 500 stranica upustva. Ali ok, bitno je da smo se sada razumjeli. Na (2) AUTO settings nisam nikada okidao jer mi nije jasno šta to on automatski ima da radi. Okidam na većini slučajeva na A (Aperture Priority) ili eventualno na S (Shutter Speed Priority).


Nikon D700 je građen kao tenk (iskreno nisam našao do sada bolje izgrađeno tijelo) a rame uz rame mu može stati i D750.

Budući da sam sentimentalno vezan za D700 (njega nosim u grob sa sobom) posebno mi se sviđa ergonomija svetog trojstva (WB, QUAL i ISO) dok je to na D750 zamjenjen kotačićem i koji mi se nikako ne sviđa. U D850 ponovo je vraćeno sveto trojstvo sa još jednim dodatnim dugmetom, ali budući da više neću da ulažem u tijale nego samo u stakla D750 ide na prodaju uskoro bez obzira na svemirsku kvalitetu slike na veoma visokom ISO-u.

 

(3) Nemam nikakav problem samo sam eto znatiželjan šta može sve taj Arsenal i vrijedi li uopšte (Primjerice ako okidam nekoliko osoba u redu na A modu, zna mi se desiti pri velikoj otvoru blende da mi je neka osoba mutna na 50mm f/1.4 pa i čak na f/1.8 (ona najdalja ili najbliža, ako baš nisu u ravnini)) jer koliko sam vidio na promotivnim klipovima ovog Arsenala meni se ne čini da to nisu osobe koje ne znaju koristiti moćan aparat.. baš suprotno... (4) meni se doimaju kao itekakvi profesionalci.... ili je barem video takav da prodaju maglu ;-)

 

Uglavnom ili mi je entuzijazam pao ili ne je nešto opet drugo (ili treće ili deseto ne znam ni ja šta) po srijedi da sam sa bridgom Olyem E-10 (2001. god.) pravio bolje fotke od SLR-a D750 koji je iz druge galaksije naspram ovog prastarog Olympusa.

 

Uglavnom da ne idemo u OT, o ovim asistentima nekom drugom prilikom.  

Kada kazem zna koristiti mislim na znati manuelno podesiti aparat da dobijes korektnu fotografiju. Znati sta je shutter speed, aperature i ISO i kako koji parametar utice na sliku a ne citati upustvo.... ;) To u upustvu ne pise ;)

3) Zasto okidas na f1,4 ako zelis dubinsku ostrinu?????????????? digni na f5,6 pa da vidis kako su sve osobe u fokusu ;)

To sto ti taj arsenal radi se zove focus stacking i to ti znaci da okida vise fotki sa fokusom na razlicitim duzinama pa if poslije stopi u jednu sliku. Ili kao u tvom primjeru ako imas 3 osobe koje stoje u redu na razlicim udaljenostima od aparata pa okinec prvu foltu tako da ti je prva osoba u fokusu pa drudu sa drugom osobom u fokusu pa trecu sa trecom osobom u fokusu i u photoshopu if spoji u jednu sliku ali tebi to ne treba,, Samo idi na A mode i digni aperature na f5 ili vise....

To se koristi tako gdje se mora raditi sa velikim otovorima blende kao u makro fotografiji recimo....

 

Opet se vracamo na to da ako znas sta radis arsenal i sl gluposti ti ne trebaju....

Odgledaj 

i sve ce ti biti jasno oko focus stackinga....

 

15 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
.....

* * *

* * *

Ma u svemu se razumijemo. 

Samo da dodam da itekako ima smisla pročitati manual (ili brzinski proći isti) kroz, pogotovo kome je, kao vlasniku, prva kamera kao što je D700/D750 jer takve mrcine imaju na stotine opcija skrivene pod nekim podmenijijam i sl.

Ajde na ćevape i pivu u Tuzlu. 

5 godina
offline
Re: Što su i kako rade speedboosteri, koncentrator
Envy kaže...
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
.....

* * *

* * *

Ma u svemu se razumijemo. 

Samo da dodam da itekako ima smisla pročitati manual (ili brzinski proći isti) kroz, pogotovo kome je, kao vlasniku, prva kamera kao što je D700/D750 jer takve mrcine imaju na stotine opcija skrivene pod nekim podmenijijam i sl.

Ajde na ćevape i pivu u Tuzlu. 

 A cuj nije nemoguce ;) Nisam ja tako daleko ;) Čelinac ;) Moze u doboju na pola puta ;)

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice