Značajni pomak granice između kvantnog i klasičnog

poruka: 12
|
čitano: 4.415
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Značajni pomak granice između kvantnog i klasičnog".
14 godina
offline
Značajni pomak granice između kvantnog i klasičnog

Ja sam bio pod dojmom da se smatra da nema razlike između mikro i makro svijeta što se tiče spadanja pod zakone kvantne fizike. Samo što komplicirani sustavi u makro svijetu stalno utječu jedan na drugog, odnosno "promatraju" jedan drugog pa je tako i vjerovatnosni val stalno "srušen" i zbog toga se uvijek ponašaju kao čestica a ne kao val.

 

Ne znam kako su uspjeli napraviti tako veliku molekulu a da joj se ne sruši valna funkcija prije izvođenja eksperimenta. Da li su možda svi atomi entanglirani (spregnuti) jedan s drugim pa je u tome trik?

Moj PC  
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Značajni pomak granice između kvantnog i klasičnog

svakoga dana u svakom pogledu osjećam se sve kvantnije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
7 2 hvala 0
8 godina
offline
Značajni pomak granice između kvantnog i klasičnog
Molekula kao molekula nema veze s kvantnom mehanikom, a još manje s valnom funkcijom. Praktički nema granica veličini molekula: kristal dijamanta zapravo je jedna molekula. Ova je molekula dosta komplicirana, ali ima i kompliciranijih. U pogledu kemije, ne vidim u toj molekuli ništa posebno. Riječ je o pofrfinskom prstenu (kakva nalazimo u hemoglobinu i klorifilu) u centru kojeg je atom cinka (umjesto Fe - kao i hemoglobinu ili Mg - kao u klorofilu). Na njega su priključene još neke velike grupe, a četiri takva prstena vezana su za atom ugljika. Nije to komplicirana sinteza, unatoč veličini molekule. Cink vjerojatno služi lakšu ionizaciju molekule. Kemijski se formula ne treba bojati - treba ih naučiti čitati! I još nešto glede masenog spektra. U takvom se uređaju molekula prvo ionizira, no taj ionizirana molekula je nestabilna pa se fragmentira. Zato ima mnogo signala (m/e) od takve molekule. Kako se svaka molekula, razumije se, raspada na specifične fragmente, po tim se fragmentima - spektru m/e - može odrediti struktura molekule.
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
Možda je problem u nama što nastojimo sve svesti na nama razumljivu razinu...zato imamo podjele...A u biti...istina je da ne postoje podjele...postoji samo jedna fizika...mi smo ti koji smo izmislili dvije fizike,i sad ih nastojimo spojiti...A to je nemoguće jerbo već u startu smo napravili problem... postoji samo jedna fizika
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
HCMAA kaže...
Možda je problem u nama što nastojimo sve svesti na nama razumljivu razinu...zato imamo podjele...A u biti...istina je da ne postoje podjele...postoji samo jedna fizika...mi smo ti koji smo izmislili dvije fizike,i sad ih nastojimo spojiti...A to je nemoguće jerbo već u startu smo napravili problem... postoji samo jedna fizika

 Pa naravno da je u tome problem, ali čeka se netko s idejom koja će taj problem riješiti. Svako otkriće počinje od pretpostavke koju treba dokazati. Problem je što još nitko nije iznio pretpostavku koja bi objedinila obje fizike, a koja bi se mogla dokazati.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
danen kaže...
Molekula kao molekula nema veze s kvantnom mehanikom, a još manje s valnom funkcijom. Praktički nema granica veličini molekula: kristal dijamanta zapravo je jedna molekula. Ova je molekula dosta komplicirana, ali ima i kompliciranijih. U pogledu kemije, ne vidim u toj molekuli ništa posebno. Riječ je o pofrfinskom prstenu (kakva nalazimo u hemoglobinu i klorifilu) u centru kojeg je atom cinka (umjesto Fe - kao i hemoglobinu ili Mg - kao u klorofilu). Na njega su priključene još neke velike grupe, a četiri takva prstena vezana su za atom ugljika. Nije to komplicirana sinteza, unatoč veličini molekule. Cink vjerojatno služi lakšu ionizaciju molekule. Kemijski se formula ne treba bojati - treba ih naučiti čitati! I još nešto glede masenog spektra. U takvom se uređaju molekula prvo ionizira, no taj ionizirana molekula je nestabilna pa se fragmentira. Zato ima mnogo signala (m/e) od takve molekule. Kako se svaka molekula, razumije se, raspada na specifične fragmente, po tim se fragmentima - spektru m/e - može odrediti struktura molekule.

 o čemu točno pričate? želite reći da nisu dobili kvantni efekt od cijelih molekula?

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 13:24 (Louis Pluto).
7 godina
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
Visak kaže...
HCMAA kaže...
Možda je problem u nama što nastojimo sve svesti na nama razumljivu razinu...zato imamo podjele...A u biti...istina je da ne postoje podjele...postoji samo jedna fizika...mi smo ti koji smo izmislili dvije fizike,i sad ih nastojimo spojiti...A to je nemoguće jerbo već u startu smo napravili problem... postoji samo jedna fizika

 Pa naravno da je u tome problem, ali čeka se netko s idejom koja će taj problem riješiti. Svako otkriće počinje od pretpostavke koju treba dokazati. Problem je što još nitko nije iznio pretpostavku koja bi objedinila obje fizike, a koja bi se mogla dokazati.

 many worlds?

7 godina
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
dabar_solta_V2 kaže...

 many worlds?

 hmmm, kako s tom interpretacijom objasniti gravitaciju?

ako sam dobro shvatio priča se o dvije fizike relativističkoj i kvantnoj...

 

teorije poput loop quantum gravity i teorije struna... su ono na što Visak misli kad kaže ...koja bi objedinila obje fizike, a koja bi se mogla dokazati

 

opet sama kvantna mehanika je nedokučiva, izgleda kao da priroda skriva svoje najsitnije dijelove, zato i postoji toliko interpretacija, jednostavno ne možemo predočiti što se tamo dolje stvarno dešava, ne postoje analogije u makro svijetu koje bi dolje vrijedile

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 15:30 (Louis Pluto).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
Louis Pluto kaže...

 

opet sama kvantna mehanika je nedokučiva, izgleda kao da priroda skriva svoje najsitnije dijelove, zato i postoji toliko interpretacija, jednostavno ne možemo predočiti što se tamo dolje stvarno dešava, ne postoje analogije u makro svijetu koje bi dolje vrijedile

 Pazi, trebale su nam desetine tisuća godina da jedan izuzetan čovjek poput Newtona definira (i to ne ne baš točno) gravitaciju, a njene efekte svuda uočavamo i njegov princip je izuzetno jednostavan. A to je um koji je uz to bio sposoban smisliti integralni račun i još sto apstraktnih čudesa. 

 

Sad zamisli kakav um nam treba da dokuči zbivanja koja su potpuno neintuitivna i ekstremno apstraktna.

 

Izrazi poput 'priroda nam skriva' nisu najsretniji, jer se uvijek nađe jednostavan um koji to doslovno shvati. Općenito u popularizaciji i pojednostavnjivanju treba biti oprezan i jasno dati do znanja da se ne misli doslovno. Mnogi se nikada ne uspiju u glavi odvojiti od modela atoma s kuglicama.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
7 godina
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
Visak kaže...

Izrazi poput 'priroda nam skriva' nisu najsretniji, jer se uvijek nađe jednostavan um koji to doslovno shvati. Općenito u popularizaciji i pojednostavnjivanju treba biti oprezan i jasno dati do znanja da se ne misli doslovno. Mnogi se nikada ne uspiju u glavi odvojiti od modela atoma s kuglicama.

 zato ispred stoji "izgleda kao da...", upravo s tim što govoriš na umu sam uobličio rečenicu

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.10.2019 16:43 (Louis Pluto).
8 godina
offline
Značajni pomak granice između kvantnog i klasičnog
Htio sam dati odgovor Louisu Plutu na pitanje "kako su dobili tako veliku molekulu" i cijelu priču smjestiti u malo širi kontekst. Naravno da ne niječem uspjeh eksperimenta. Namjera mi je bila reči nešto o cijeloj priči i s kemijske strane.
 
0 0 hvala 1
5 godina
protjeran
offline
Re: Značajni pomak granice između kvantnog i klasi
Bravo Dario! Uvijek je gušt pročitati tvoje tekstove. Još kad bi bili češći ;)
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice