Hrvatski informatički jal

poruka: 117
|
čitano: 26.641
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Hrvatski informatički jal".
14 godina
offline
Hrvatski informatički jal

Pravo pitanje je, na koju stranu naginje autor i gdje je bio ’91.

 
21 0 hvala 2
15 godina
offline
Hrvatski informatički jal

John Gundulich: "Tears of the ostentatious son" (1622; excerpt)

 

Eto život moj svjedoči

Kakav svit je i što daje:

Kad se smije plač uzroči,

A kad plazni, tad izdaje;

U uresnu lijepu sudu

Zadrži nalip i smrt hudu.

Celovom te slaciijem truje,

Grleć te smrtno ubija;

U hvalah te istijeh psuje,

A u krepčinah svijeh privija;

Razlik obraz stavlja na se

Kao zvijer ka se vjetrom pase.

Tiho s hitrim zasjedami

Tjera iz srca svih bojazni,

I unjeguje sprva i mami

Pod prilikom od prijazni,

Paka silnik pleše i meće

Tko se uzda u nj najveće.

 

 

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal

Mislim da idemo predaleko sa svime, ne bih htio mješati Rimca i sve druge u isti koš. Vrlo lagano svi si mogu izguglati Ivan Rimac i svima će biti jasno od kuda sinu Rimcu novac. Ukratko otac mu je osuđivani kriminalac koji i trenutno služi kazno od 3 godine i 10 mjeseci zbog pronevjere nekih 60 mil kuna. A prije toga je bio osuđen za nekih 300+ mil kuna, tako da...

 

Imam ja najmanje 5 stvarno super-odličnih projekata koje ne mogu pokrenuti jer nemam novaca. Lako je pokretati projekte kad imaš zaleđe novaca koje je došlo "od nekud", palo s neba jelda...

 

Zato mislim da se treba izdvojit pojam uspješnih startupova od Rimca jer to nije za uspoređivanje. Svaka čast Rimcu što je ostao ovdje ali sve to ode u maglu jer je bitan start koji je svim startupovima najteži. I ono najvažnije to nije bila njegova lova nego kako kaže pravosuđe pokradena lova.

16 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski informatički jal
makopos kaže...

Mislim da idemo predaleko sa svime, ne bih htio mješati Rimca i sve druge u isti koš. Vrlo lagano svi si mogu izguglati Ivan Rimac i svima će biti jasno od kuda sinu Rimcu novac. Ukratko otac mu je osuđivani kriminalac koji i trenutno služi kazno od 3 godine i 10 mjeseci zbog pronevjere nekih 60 mil kuna. A prije toga je bio osuđen za nekih 300+ mil kuna, tako da...

 

Imam ja najmanje 5 stvarno super-odličnih projekata koje ne mogu pokrenuti jer nemam novaca. Lako je pokretati projekte kad imaš zaleđe novaca koje je došlo "od nekud", palo s neba jelda...

 

Zato mislim da se treba izdvojit pojam uspješnih startupova od Rimca jer to nije za uspoređivanje. Svaka čast Rimcu što je ostao ovdje ali sve to ode u maglu jer je bitan start koji je svim startupovima najteži. I ono najvažnije to nije bila njegova lova nego kako kaže pravosuđe pokradena lova.

 

Da, zanimljivo kako je pozivanje na pravdu zapravo "jal". Ako pitaš Mamića odakle mu milijuni - ti si odmah antihrvat i mrziš dinamo.

Uostalom, zar je čudno što ljudi pušu i na hladno? Pa dovoljno je pogledati todorića, rajića, keruma... Ogrezli u kriminal "do jaja" a mediji ih uglavnom predstavljaju kao uspješne poduzetnike. Ovaj rimac me podsjeća na onu anegdotu kad je neki lik izjavio "kad sam se odlučio baviti ovim poslom imao sam samo dvije stvari: ideju i 5 milijuna funti".

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Hrvatski informatički jal

Ne samo to, Index, Netokracija i svi "hip" portali guraju ovu trojicu kao nekakav etalon uspjesnog poduzetnika, pretpostavljam radi osobnih poznanstava ili cega vec.

 

Mislim da ima puno kvalitetnijeg izbora, poduzetnika koji su napravili puno vise, zaradili vece svote, zaposlili vise ljudi, ali toga nema na raznim indexima jer tim ljudima nije stalo do naslikavanja.

Rvat katolik!
 
10 0 hvala 0
14 godina
offline
Hrvatski informatički jal

Uspjesno poduzetnistvo u Hrvatskoj jedva da postoji a ljudi koji su u tome uspjesni su ljudi poput nas za koje se nezna i ne voze bjesne aute te uredno placaju sva davanja drzavi te ljudima koji rade za njih svaki mjesec isplacuju uredno placu te to sada kada citate izgleda kao fatamorgana no na svu srecu ipak postoji.

 

Neuspjesni poduzetnici, lopovdzije, muljatori, zgubidani i svi slicni tome su se dokopali drzavne imovine na cudan privatizacijski nacin te pokrali sve sto se pokrasti dade a drzavi su duzni do besvjesti dok place radnicima isplacuju svaki prijestupni mjesec ako imaju srece te obavezno imaju bjesne aute i nebulozno skupu nekretninu kojojm se k*rce na sve moguce nacine.

 

Zbog svega toga nije nimalo cudno sto mladi ali i stariji ljudi zeljni rada i sticanja neke imovine a ne da su podstanari dok ne izdahnu radeci ili kopajuci po kontejnerima bjeze van i pokusavaju popraviti svoj socijalni status u nekoj od EU zemalja koje su odavno rijesile pitanje poduzetnistva, odnosa poduzetnika prema drustvu, podmirenju obaveza prema drustvu koje im je to isto omogucilo da se poduzetnistvom bave u njihovom okruzenju. Najzalosnije je sto do toga svega dolazi radi nesposobnog drzavnog aparata u kojem vlada nepotizam i licimjerstvo, zaposljavanje po babi i stricevima tako da u biti politicari koju dodju na vlast samo isto odrzavaju jer im je isto u interesu, umjesto da je obratno jer bi time i sama drzava bila bogatija posto bi drzavni aparat bio manji a time manje uticao na troškove drzave a time i na sve ostalo.

veni vidi didici
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 8:55 (dagoberhr).
Moj PC  
8 0 hvala 0
10 godina
offline
Hrvatski informatički jal

Autoru članka: Nažalost iskustvo života nam govori da moramo biti sumnjičavi prema svima u hrvatskoj, jer kako svaki dan vidimo, skoro pa da i nema poštenog poduzetnika u hrvatskoj. Pod ovo zadnje mislim na one koji okreću stotine milijuna kuna godišnje, a ne na male poduzetnike koji jedva preživljavaju pod poreznom presijom i cijenama. Nažalost ovo je mala zemlja za veliku krađu koja je počela već od 90-te i još uvijek ne staje, jer se sustav ustabilio. I ne samo ustabilio nego se i nove metode izmišljaju poput predstečajnih nagodbi i slično.

 

Pa kako onda da više vjerujemo nekom? Nemamo povjerenja jer nam nikada nisu dali ni tračka nade da vjerujemo u sustav.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 8:57 (Entry Point).
Moj PC  
10 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
dagoberhr kaže...

Zbog svega toga nije nimalo cudno sto mladi ali i stariji ljudi zeljni rada i sticanja neke imovine a ne da su podstanari dok ne izdahnu radeci ili kopajuci po kontejnerima bjeze van i pokusavaju popraviti svoj socijalni status u nekoj od EU zemalja koje su odavno rijesile pitanje poduzetnistva, odnosa poduzetnika prema drustvu, podmirenju obaveza prema drustvu koje im je to isto omogucilo da se poduzetnistvom bave u njihovom okruzenju.

...

HR je super zemlja za školovanje pa kasnije lijepo odlazak na Zapad.

Jer visoko školovanje (fakultet) uopće nije skupo koliko je u razvijenim zapadnim zemljama. Studendski život je jako lijep. Vozački ispit nije skup.

Tako da oni dobiju gotovog čovjeka, a uložili su 0 kn u njegovo školovanje - i to naravno njima odgovara.

Svim mladima preporučujem da se uhvate fakulteta (bilo što samo da nije ekonomija ili pravo, tehnički fakulteti su svakako preporuka) i čeka vas financijska sigurnost.

 

Ostanite ovde - u banani ste. I ta se situacija neće promjenit uskoro, bar 10-20 godina, ako ikad.

 

http://social.xfire.com/users/kiki3000
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 9:38 (KIKI3ooo).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski informatički jal
KIKI3ooo kaže...

...

HR je super zemlja za školovanje pa kasnije lijepo odlazak na Zapad.

Jer visoko školovanje (fakultet) uopće nije skupo koliko je u razvijenim zapadnim zemljama. Studendski život je jako lijep. Vozački ispit nije skup.

Tako da oni dobiju gotovog čovjeka, a uložili su 0 kn u njegovo školovanje - i to naravno njima odgovara.

Svim mladima preporučujem da se uhvate fakulteta (bilo što samo da nije ekonomija ili pravo, tehnički fakulteti su svakako preporuka) i čeka vas financijska sigurnost.

 

Ostanite ovde - u banani ste. I ta se situacija neće promjenit uskoro, bar 10-20 godina, ako ikad.

 

 

Ja punom parom radim na odlasku van. Ovdje imam dobar posao, dobro plaćen. Ugodna radna atmosfera, solidan standard... Ljudi stoga iznenađeni pitaju "pa zašto odlaziš?".

Imam troje djece kojima želim život i priliku za uspjeh negdje gdje nema glavaša, đapića, glogoškog, sanadera... Jučer sam nešto kopao po netu i slučajno otkrijem da mi je bratić u nadzornom odboru jedne lokalne "institucije". Osjetio sam takvu gorčinu u sebi da sam skoro počeo vrištati. Radi se o vulgarnom grubijanu bez ikakvog relevantnog obrazovanja, izuzetno nasilne naravi. Teški ovisnik o klađenju koji svoje mjesto pod suncem duguje činjenici da za izvjesnog političara obavlja sve što je potrebno (zida vikendicu, bere grožđe, nosi parole na prosvjedima, prijeti neistomišljenicima...). Definitivno ne želim živjeti u zemlji u kojoj takva osoba može biti išta drugo osim potpunog anonimca ili predmeta članka u crnoj kronici. A pogotovo ne želim da moja djeca to gledaju...

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Hrvatski informatički jal

Oprostite ali ne može se u nikakvom realnom sektoru na planeti isticati Rimca i Prpića (i ine start-up niše) kao poduzetnike godine.

 

To je ekskluzivitet koji nema konkurencije, nema ekspanzije i nema niti jedne prepreke osim pitanja koliko ćeš novca uložiti u projekt. I ako uložiš milijardu, biti će milijardu x n uspješniji. Ako uložiš milijun biti će milijun x n uspješan.

 

Ne. Ne i opet ne.

 

Ne možete voditi realnu gospodarsku politiku ako milijun puta tjedno istaknete proizvođača proizvoda kojeg je samo 0.05% pučanstva sposobno kupiti, dok istodobno proizvodnja proizvoda kojeg 99.95% pučanstva svakodnevno koristi pada u dvoznamenkastim postocima svakog kvartala!, a ne samo godišnje.

 

@ Autor:

 

Eto, i Vi sami nastavljate po sličnoj špranci, prostor koji bi trebao zauzeti možda onaj Farmeron ili ona ljupka gospođica sa uspješnom farmom, popunjava kritika kritičarima koji čak i imaju uporišta u svojim osvrtima. Jest, uspješan je i jedan, uspješan je i drugi. No ekskluzivitet i jednog i drugog sam po sebi povlači da narodna većina nikada ni neće imati realan pogled na njih jer nisu u istoj životnoj situaciji, niti će dijeliti iste društvene stavove.

 

Ne možemo genijalnost isticati kao narodnu pamet za ponos svakog pojedinca. Jer oni su tu. I to ne može promjeniti ni katastrofalna politika ni da su rođeni u Zimbabveu. Takva sposbnost se teško gubi.

 

Ono što se gubi jest motivacija i poticaj onima koji ne dobiju prostora za napredak jer ih se ili konstantno uspoređuje sa čovjekom koji ima ideju i 5 milijuna funti (hvala @ Friday) ili se ne čuju od kakafonije isticanja na pijedestal čovjeka koji ima ideju i 5 milijuna funti i obrane čovjeka koji ima ideju i 5 milijuna funti, kada netko baci paradajz na taj pijedestal.

 

Rimac je u medijima već koliko? 7 godina? A drugi proizvod? Nije li činjenica da i dalje ističemo čovjeka kojemu je jedina prepreka hoće li uložiti milijun ili dva, porazna?

Nije pitanje treba li isticati Rimca, već zašto nemamo nikoga drugog?

 

Možda jer ni ne slušamo drugog, a kad i otčepimo uši začepe nas sa Pinjuhom i Flamethrower 2000S idejama.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
5 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
dagoberhr kaže...

Najzalosnije je sto do toga svega dolazi radi nesposobnog drzavnog aparata u kojem vlada nepotizam i licimjerstvo, zaposljavanje po babi i stricevima tako da u biti politicari koju dodju na vlast samo isto odrzavaju jer im je isto u interesu, umjesto da je obratno jer bi time i sama drzava bila bogatija posto bi drzavni aparat bio manji a time manje uticao na troškove drzave a time i na sve ostalo.

Sve OK do ovdje: ne, do toga svega ne dolazi zbog nesposobnog drzavnog aparata (koji je samo posljedica), vec zbog krajnje nezdravog drustva i populacije u kojoj na svim zamislivim razinama vlada nepotizam i licemjerstvo i jos niz drugih drustvenih "bolestina". A na koncu i neka vrsta kolektivnog samoobmanjivanja (ludila?) kojim se krug zatvara.

Uglavnom, sve dok ta populacija ocekuje da netko drugi (iliti "drzava") rijesi problem, bitka je vec u startu izgubljena. Onaj tko zeli istinske promjene, s promjenom mora zapoceti kod sebe samog, a tek onda gledati dalje. Ili nastaviti obmanjivati se (sto je po svemu sudeci, nazalost, izvjesniji scenarij).

16 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
Friday kaže...
KIKI3ooo kaže...

...

HR je super zemlja za školovanje pa kasnije lijepo odlazak na Zapad.

Jer visoko školovanje (fakultet) uopće nije skupo koliko je u razvijenim zapadnim zemljama. Studendski život je jako lijep. Vozački ispit nije skup.

Tako da oni dobiju gotovog čovjeka, a uložili su 0 kn u njegovo školovanje - i to naravno njima odgovara.

Svim mladima preporučujem da se uhvate fakulteta (bilo što samo da nije ekonomija ili pravo, tehnički fakulteti su svakako preporuka) i čeka vas financijska sigurnost.

 

Ostanite ovde - u banani ste. I ta se situacija neće promjenit uskoro, bar 10-20 godina, ako ikad.

 

 

Ja punom parom radim na odlasku van. Ovdje imam dobar posao, dobro plaćen. Ugodna radna atmosfera, solidan standard... Ljudi stoga iznenađeni pitaju "pa zašto odlaziš?".

Imam troje djece kojima želim život i priliku za uspjeh negdje gdje nema glavaša, đapića, glogoškog, sanadera... Jučer sam nešto kopao po netu i slučajno otkrijem da mi je bratić u nadzornom odboru jedne lokalne "institucije". Osjetio sam takvu gorčinu u sebi da sam skoro počeo vrištati. Radi se o vulgarnom grubijanu bez ikakvog relevantnog obrazovanja, izuzetno nasilne naravi. Teški ovisnik o klađenju koji svoje mjesto pod suncem duguje činjenici da za izvjesnog političara obavlja sve što je potrebno (zida vikendicu, bere grožđe, nosi parole na prosvjedima, prijeti neistomišljenicima...). Definitivno ne želim živjeti u zemlji u kojoj takva osoba može biti išta drugo osim potpunog anonimca ili predmeta članka u crnoj kronici. A pogotovo ne želim da moja djeca to gledaju...

 znas kak je meni bilo kad sam vidio da mangupi s kojima sam isao u skolu sad sjede u zagrebackoj gradskoj skupstini :D

pozavrsavali besperspektivne fakultete (novinarstvo, pravo, politologiju, tu i tamo neki underground smjer na filozofiji) i sad jedan drugom cuclaju u odijelima..

da ne velim kaj se sve moze vidjeti u manjim sredinama, di svatko svakog zna i gleda ga svaki dan..

 

mozda sam bio vrlo glup u ocima drugih kad sam dao otkaz na nacionalnoj_dalekovidnici (doduse radio sam preko vanjske agencije, al poprilicno siguran posao) i otiso van.

da samo vidite kak to izgleda na HRTu, kolko je ljudi koji se samo presetavaju po hodnicima, sjede u Intim baru, pijuckaju 5-6-7 kava u smjeni, izmisljena radna mjesta/titule.. o placama da ni ne govorim. jednostavno, ak se ima prilike, treba napustiti takvu sredinu jer covjek mentalno oboli. divim se ljudima koji tamo uspiju svojom sposobnoscu.

 

kaj se tice rimca, drago mi je da ta lova koja je zamracena ide u smjeru razvijanja i nekog ulaganja, no ne svidja mi se cijela pozadina.. uvijek ce tu biti stigma kak je "mali" dosao do svega..

jebga.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
13 godina
offline
Hrvatski informatički jal

hrvatski jal = oblik zlobe i zavisti (na tuđi uspjeh i sl.) koji Hrvati ubrajaju u svoje slabosti

 

Budući su građani RH (da budem politički korektan) informatički polupismeni s blagim naginjanjem prema nepismeni, nema šanse da se u, stari dobri hrvatski jal, može uvući i informatika. Još bolje je kad se pogledaju tri primjera koje je autor naveo. Oni imaju veze s informatikom kao i ja s razvojem svemirskog programa RH.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 12:39 (mario.L_hr).
 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Hrvatski informatički jal

U SAD-u ili Njemačkoj, ili nekoj drugoj zemlji na zapadu, prosječnom građaninu se uglavnom živo fućka za politiku. Ljudima je uglavnom dobro, gledaju svoje posle i znaju da će im biti više-manje jednako bez obzira bili na vlasti crveni ili plavi, lijevi ili desni. Politika je tamo jedno uglavnom prilično dosadno zanimanje. Razmislite koje stvari dolaze u hrvatsku javnost iz vanjske politike, jesu li nam zanimljive debate u britanskom parlamentu o zdravstvenoj skrbi.

 

Ne zanima ih? Jesi li siguran da prosječnog Amerikanca boli briga što radi vlast, pogotovo kada silne milijarde troši na ratove i prevrate, a njihova djeca ginu u tim ratovima? Jeli im baš dobro? Pročitaj ovo: http://www.seebiz.eu/u-njemackoj-siromasno-vise-od-12-milijuna-ljudi/ar-106024/ 

 

Amerikanci, oni su posebna priča, pročitaj ovo: https://www.jacobinmag.com/2015/03/mexico-drug-cartel-neoliberalism/ i do čega je dovela politika neoliberalizma. Sjetimo se samo Buffetovog pravila koje nije zaživilo upravo zbog lobija, a što je lobi nego legalna korupcija: https://www.whitehouse.gov/sites/default/files/Buffett_Rule_Report_Final.pdf, http://en.wikipedia.org/wiki/Buffett_Rule .Buffet je treći čovjek po bogastvu u svijetu. I zna dobro zašto kaže da stopa poreza treba biti veća za bogate jer što dalje obični Amerikanci sve lošije krpaju kraj s krajem,

 . Od 600.000 mostova u SAD-u 1/4 treba popravak. Pod hitno.  

 

Poznajete li bolje stanje francuskog javnog duga ili ljubavne peripetije predsjednika Sarkozyja i Hollandea?

 

Upravo je taj predsjednik koji se slika Gol do Pasa, naručio od Francuske brodove klase Mistral i time omogućio da se zaposli 7000 ljudi u brodogradnji, a sada upravo Hollande koji se deklarira kao socijalista riskira 3 milijarde $ penala, Predsjedniku Golome do Pasa te radna mjesta 7000 ljudi. Upravo je Predsjednik Gol do Pasa uvozio hrpu prehrambenih proizvoda iz EU koji su ovoga ljeta bacani ispred Eifelovog tornja jer ih francuski poljoprivrednici nisu mogli gdje prodati kao i naše mandarine iz doline Neretve, a upravo jer je SAD-e vršio pritisak na EU da uvedu sankcije Rusiji, pa Rusi vratili milo za drago.

 

ili nam je zanimljivo kada neki od ministara u britanskoj vladi daje ostavku jer je ulovljen s prstima u pekmezu?

 

Čudno kako Bush mlađi, Blair kao i Gordon Brown nisu zaglavili u buksi, a odg. su za katastrofu u britnaskom/SAD gospodarstvu. Prvi i drugi jer pokrenuli rat u Afganistanu i Iraku koji su koštali porezne obveznike kišu isusovu novca, a jedino su profitirale tvrtke poput BAE System i slične. Obični ljudi su snosili financijske posljedice i ne nisu ni najmanje zadovoljni. Brown je prodao službeno oko 60% birtanskog zlata početkom 2000-tih. Takvo što se ne radi, ako imaš dobro gospodarstvo. 

 

I u svijetu IT-a i sve popularnijih startupa sve više se vide ti trendovi, čim se u cijeloj priči počinje pojavljivati više novca i interesa.

 

 

Pazi samo da IT-startupi ne završe kao http://en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble . Tko je odg. za Libor skandal? Čini mi se nitko neće odg.: http://en.wikipedia.org/wiki/Libor_scandal

 

S obzirom da su svi naši uspiješnih privatnici od reda ogrezli u kriminalu i korupciji, a Tedeschijev stari je prisvojio 3 milijuna DEM (tako bar kaže javna tajna) koje je trebalo poslužiti za kupnju oružja, te kako je Todorić bio jako dobar s Krivoustim Mirogojkom (Tuđman), a upravo za vrijeme Krivoustog ti je privatizacija skočila do nebesa... Da ne zaboravimo i Bandića čiji je čovjek redovito uzimao mitove od građevinara u najboljim danima građevine. Pa jasno je zašto su ljudi jako skeptični po pitanju svega. Misliš da ovo zadnje što sam naveo nema na Zapadu? Hunter Biden dobio je mjesto u Burisma Holdings, ne nije mu tatica sredio mjesto tvrtki u čijoj su državi org. zajedno s EU puč, a kasnije upravo čovjek Gol do Pasa pokrenuo rat u Donbasu da bi spriječio iste te Velike Demokracije da se približe granicama Rusije i razjebu je više nego 90-tih. 

 

Uvijek kada učite/čitate povijest zagrebite ispod površine. Nikada nije crno-bijelo.

 

 

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 12:43 (fredii).
Moj PC  
18 0 hvala 5
12 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
fredii kaže...

U SAD-u ili Njemačkoj, ili nekoj drugoj zemlji na zapadu, prosječnom građaninu se uglavnom živo fućka za politiku. Ljudima je uglavnom dobro, gledaju svoje posle i znaju da će im biti više-manje jednako bez obzira bili na vlasti crveni ili plavi, lijevi ili desni. Politika je tamo jedno uglavnom prilično dosadno zanimanje. Razmislite koje stvari dolaze u hrvatsku javnost iz vanjske politike, jesu li nam zanimljive debate u britanskom parlamentu o zdravstvenoj skrbi.

 

Ne zanima ih? Jesi li siguran da prosječnog Amerikanca boli briga što radi vlast, pogotovo kada silne milijarde troši na ratove i prevrate, a njihova djeca ginu u tim ratovima? Jeli im baš dobro? Pročitaj ovo: http://www.seebiz.eu/u-njemackoj-siromasno-vise-od-12-milijuna-ljudi/ar-106024/ 

 

Amerikanci, oni su posebna priča, pročitaj ovo: https://www.jacobinmag.com/2015/03/mexico-drug-cartel-neoliberalism/ i do čega je dovela politika neoliberalizma. Sjetimo se samo Buffetovog pravila koje nije zaživilo upravo zbog lobija, a što je lobi nego legalna korupcija: https://www.whitehouse.gov/sites/default/files/Buffett_Rule_Report_Final.pdf, http://en.wikipedia.org/wiki/Buffett_Rule .Buffet je treći čovjek po bogastvu u svijetu. I zna dobro zašto kaže da stopa poreza treba biti veća za bogate jer što dalje obični Amerikanci sve lošije krpaju kraj s krajem,

 . Od 600.000 mostova u SAD-u 1/4 treba popravak. Pod hitno.  

 

Poznajete li bolje stanje francuskog javnog duga ili ljubavne peripetije predsjednika Sarkozyja i Hollandea?

 

Upravo je taj predsjednik koji se slika Gol do Pasa, naručio od Francuske brodove klase Mistral i time omogućio da se zaposli 7000 ljudi u brodogradnji, a sada upravo Hollande koji se deklarira kao socijalista riskira 3 milijarde $ penala, Predsjedniku Golome do Pasa te radna mjesta 7000 ljudi. Upravo je Predsjednik Gol do Pasa uvozio hrpu prehrambenih proizvoda iz EU koji su ovoga ljeta bacani ispred Eifelovog tornja jer ih francuski poljoprivrednici nisu mogli gdje prodati kao i naše mandarine iz doline Neretve, a upravo jer je SAD-e vršio pritisak na EU da uvedu sankcije Rusiji, pa Rusi vratili milo za drago.

 

ili nam je zanimljivo kada neki od ministara u britanskoj vladi daje ostavku jer je ulovljen s prstima u pekmezu?

Čudno kako Bush mlađi, Blair kao i Gordon Brown nisu zaglavili u buksi, a odg. su za katastrofu u britnaskom/SAD gospodarstvu. Prvi i drugi jer pokrenuli rat u Afganistanu i Iraku koji su koštali porezne obveznike kišu isusovu novca, a jedino su profitirale tvrtke poput BAE System i slične. Obični ljudi su snosili financijske posljedice i ne nisu ni najmanje zadovoljni. Brown je prodao službeno oko 60% birtanskog zlata početkom 2000-tih. Takvo što se ne radi, ako imaš dobro gospodarstvo. 

 

I u svijetu IT-a i sve popularnijih startupa sve više se vide ti trendovi, čim se u cijeloj priči počinje pojavljivati više novca i interesa.

 

 

Pazi samo da IT-startupi ne završe kao http://en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble . Tko je odg. za Libor skandal? Čini mi se nitko neće odg.: http://en.wikipedia.org/wiki/Libor_scandal

 

S obzirom da su svi naši uspiješnih privatnici od reda ogrezli u kriminalu i korupciji, a Tedeschijev stari je prisvojio 3 milijuna DEM (tako bar kaže javna tajna) koje je trebalo poslužiti za kupnju oružja, te kako je Todorić bio jako dobar s Krivoustim Mirogojkom (Tuđman), a upravo za vrijeme Krivoustog ti je privatizacija skočila do nebesa... Da ne zaboravimo i Bandića čiji je čovjek redovito uzimao mitove od građevinara u najboljim danima građevine. Pa jasno je zašto su ljudi jako skeptični po pitanju svega. Misliš da ovo zadnje što sam naveo nema na Zapadu? Hunter Biden dobio je mjesto u Burisma Holdings, ne nije mu tatica sredio mjesto tvrtki u čijoj su državi org. zajedno s EU puč, a kasnije upravo čovjek Gol do Pasa pokrenuo rat u Donbasu da bi spriječio iste te Velike Demokracije da se približe granicama Rusije i razjebu je više nego 90-tih. 

 

Uvijek kada učite/čitate povijest zagrebite ispod površine. Nikada nije crno-bijelo.

 

 

 Nakon ovakvog posta osjecam se kao da mi je IQ porastao za minimalno par postotaka. Svaka cast!(btw neda mi skratit citat)

Ako sam ti pomogao opali TD!
15 godina
offline
Hrvatski informatički jal

Imamo i mi konje za kojima se diže prašina: http://www.zvjezdarnica.com/znanost/velikani/zeljko-andreic-dobio-svoj-asteroid/2208 .Međutim index i slični bljutavi portali to neće objaviti nego stranice poput ove. Koju nažalost jako malo ljudi prati. A defintivno je korisnija od većine portala koji prodaju muda pod bubrege.

Daj mi svoj mozak na dva sata i više nikad nećeš biti isti
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
wyks kaže...

Oprostite ali ne može se u nikakvom realnom sektoru na planeti isticati Rimca i Prpića (i ine start-up niše) kao poduzetnike godine.

..

- samo napomena, ''postoje dva Prpića'', onaj od prije 20tak godina, podrumski hgspot i ovaj postavljen od banaka u fotelju hgšrotexa ili njegove investicije u druge projekte. U startup se može brojati onaj prvi, ali taj startup nema veze s današnjim (tv-managerski show). Onaj stari podrumski više ne može funkcionirati, prošlo-svršeno vrijeme. Rimac nema taj startup osim ako se očev đeparac računa.

 

- problem nepovjerenja. Danas nitko tko razmišlja, ne smije ići u job s cifrom koju ne može izgubiti i nastaviti. Ono što zapad (istok, sjever, jug.. bilo koji kutak kugle), nema a mi imamo, je apsurdistan s defaultnim problemom npr naplate. Uopće nije problem job, nego novac. I tad onaj tko misli o sutra/obitelji i sl. jednostavno ne rizikuje (više nego što smije/mora), tj traži svoju nišu u kojoj recimo preživljava. Povremeno netko izleti u big-job... 99% da će se skršiti, jednako ako loto dobitak. To je isključivo apsurdiskanki problem, naplatiti zarađeno. Ako/kad se to osigura, možemo biti neka normalnija zemlja/sredina/okolina u kojoj se tad pojedinac/firma može odlučiti za neki job zato jer može/zna ili samo želi, pa i da propadne. Ovako se ide na 'ziher', ili se ima para pa naplata nije bitna (a btw Rimac ne prodaje tu.. da prodaje na domaćem tržištu dali bi već bankrotirao ili je đeparac neograničen?)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski informatički jal

Autor je potpuno u krivu;

da, s oduševljenjem gledam 'lovno-ribolovne pustolovine do pasa ogoljenog ruskog predsjednika'. A tek kad ubije tigra i spasi delegaciju novinara - neprocijenjivo.. Taj spoj junaštva, kung fua, normalnofobije i ataka na zdravu pamet.. Fenomenalno..

 

15 godina
odjavljen
offline
Hrvatski informatički jal

Sa svime napisanim na forumu se u globalu slazem.

Autor teksta je uglavnom pretjerao, ali je ipak (imho naravno) negdje i u pravu. Kod nas se i na (postene) uspjesne ljude gleda kao lopove. Uglavnom, ako imas imalo love, ako si uspjesan, budi uvjeren da ce ekipa biti zavidna, da si lopovcina, ovakav-onakav. Sve je to rezultat naravno one vecine 'uspjesnih' koji su se obogatili na ne bas transparentan nacin. Ali ni to nije posteno, jer tjeramo dalje ove postene i dobre ljude.

 

Uzmimo samo za primjer malog Rimca. Osobno sam upoznao momka, meni ne ide nikako u glavu kako se on uopce bavi time cime se bavi, ali to je vec neka druga prica.

Njegov stari se nakrao, i to posteno kako bi nasi rekli. Sve je to istina koju nitko normalan ne osporava.

 

Ali... Ali 99,99% ekipe na njegovu mjestu bi hladilo jaja, vozalo bijesna vozila, k*rali manekenke i uzivali u zivotu. Taj dio valjda nikome ne moram objasnjavati, jer to svi vidite redovito po nasim cestama, od zagreba pa sve do najmanje pripizdine u ovom bananinstanu.

 

No mali nije krenuo tim stopama. Tu lovu koju je naslijedio od starog je odlucio uloziti, i to ne u nekakav siguran posao, vec u high tech posao gdje je poprilicno riskantno igrati se sa tolikom lovom. I koliko vidim/citam, krenulo je ga. Ide dobro za sada.

 

I samo radi toga ima postovanje sa moje strane. Ostao je u hrv, za sad izgleda da placa svoje radnike, placa uredno poreze, ne posluje sa vladom i ne zaradjuje na tudji nacin. Podloga mu nije bajna, jer svi znamo od kud je dosla ta lova. Ali se barem ne razbacuje i ne preserava okolo. Pokusava nesto od te love napraviti. I to na posten i dobar nacin.

 

Ne mozemo maloga krivit radi njegova oca. On je tu ipak neduzan.

Ako mali uspije za nekih 20ak godina napraviti nesto veliko od toga, svi mi cemo profitirati. Zamislite da se nekakav 'rimac-auto' prodaje po EU kao hrvatski auto. Jbg, to nije mala stvar. A i tesko da ce ikad do toga uopce i doci. Ali je barem moguce. Jer mali pokusava. Zato ne vidim zasto ga ne podrzati unatoc pokradenoj lovi, jer nije ju on pokrao. Niti je on pisao debilne zakone gdje drzava ne vrati nazad pokradenu lovu. Cak ni ne posluje sa tom debilnom drzavom, fokusiran je koliko vidim na izvoz.

 

Sto se tice svega ostaloga, ova drzava cak i nije u tolikoj banani koliko smo mi kao gradjani u banani. Unistili su nas u poptunosti i sad su apsolutno svi apaticni, pesimisticni, itd. I dok je to tako nista se nece promjenit, jer ako nije SDP, onda je HDZ. Gradjanima se ocito svidja stanje kakvo je i samim time imamo i zakone, vladu i sve ostalo kako i zasluzujemo. Samim time nemamo pravo buniti se protiv todorica, rajica i slicnih. Nije ih drzava kreirala, mi smo. I nastavljamo unatoc svemu tome istim stopama.

 
2 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Hrvatski informatički jal
mario.L_hr kaže...

hrvatski jal = oblik zlobe i zavisti (na tuđi uspjeh i sl.) koji Hrvati ubrajaju u svoje slabosti

 

Budući su građani RH (da budem politički korektan) informatički polupismeni s blagim naginjanjem prema nepismeni, nema šanse da se u, stari dobri hrvatski jal, može uvući i informatika. Još bolje je kad se pogledaju tri primjera koje je autor naveo. Oni imaju veze s informatikom kao i ja s razvojem svemirskog programa RH.

 

 

:-)

 

Dobar!

 

BTW, ne postoji nikakav specifični "hrvatski jal", informatički, ribički ili kanotjeraški (http://hr.wiktionary.org/wiki/kanotjera), to su glupe i prazne floskule koje su zamjena za pravo objašnjenje zašto ljudi, poučeni višegodišnjim iskustvom i sa svim pravom, ne mogu smisliti ono što im se prodaje kao poslovna i ina elita, a zapravo trulež koja zaudara do neba.

 

 

This space for rent!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski informatički jal
tnakir kaže...

Ne samo to, Index, Netokracija i svi "hip" portali guraju ovu trojicu kao nekakav etalon uspjesnog poduzetnika, pretpostavljam radi osobnih poznanstava ili cega vec.

 

Mislim da ima puno kvalitetnijeg izbora, poduzetnika koji su napravili puno vise, zaradili vece svote, zaposlili vise ljudi, ali toga nema na raznim indexima jer tim ljudima nije stalo do naslikavanja.

 debelo si u pravu,na tim portalima todoric simbol poduzetnistva i postenja

YAYA YAYA TOURE YAYA YAYA TOURE SO BEFORE HE BREAKS AWAY AND SCORES OH YAYA TOURE I THINK WE SHOULD MAKE PAY YOU SOME MORE
12 godina
odjavljen
offline
Hrvatski informatički jal

C/P:

 

"moj otac je platio tu zemlju najveću cijenu po kvadratu za poduzetničku zonu ikad. Zemlja je kupljena prije krize i nema šanse da je ikad proda za polovicu koliko je platio. Još uvijek je u njegovom vlasništvu. Ajde ti sad meni objasni kako je to moj otac "zamračio" novce i kako je te novce zamračio "Hrvatskim građanima". Moj otac je privukao miljardu Eura strane investicije u RH. Samo 2008. je imao 60 milijuna Eura prihoda. Platio je preko 100 milijuna Kuna poreza na dobit i plaće. Naša savjest je čista."

 

-Mate Rimac

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax, EKWB, ASUS,Lamptron, Aquatuning
Moj PC  
1 1 hvala 1
13 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
Drago kaže...

:-)

 

Dobar!

 

BTW, ne postoji nikakav specifični "hrvatski jal", informatički, ribički ili kanotjeraški (http://hr.wiktionary.org/wiki/kanotjera), to su glupe i prazne floskule koje su zamjena za pravo objašnjenje zašto ljudi, poučeni višegodišnjim iskustvom i sa svim pravom, ne mogu smisliti ono što im se prodaje kao poslovna i ina elita, a zapravo trulež koja zaudara do neba.

Pa zbog toga sam i reagirao. Posebice kad sam vidio koje primjere je autor naveo. Ispada da je dovoljno znati upaliti računalo i ući u safe mod pa da postaješ Informatičar. Bolje bi bilo da je uzeo primjer PC Hitne službe i zavisti prema njima.

 

EDIT: Ova kanotjera ti je super. Ja prvo pomislio da je nešto prosto.

 

EDIT 2: Pranja, zar ti nebi nanjegovom mjestu napravio isto (branio oca). Osjetio sam na vlastitoj koži taj vid poslovanja pa ipak ne upirem prstom na Matu. Kod mene je još na promatranju.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 18:12 (mario.L_hr).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski informatički jal
ludizao kaže...
Hann kaže...

Njegov stari se nakrao, i to posteno kako bi nasi rekli. Sve je to istina koju nitko normalan ne osporava.

 

Ali... Ali 99,99% ekipe na njegovu mjestu bi hladilo jaja, vozalo bijesna vozila, k*rali manekenke i uzivali u zivotu...

 

Ne, ne bi. Debelo si pretjerao s postotkom. To prvo. Drugo, što uopće znači "lovu koju je naslijedio od starog" ako se većina ljudi slaže u mišljenju da je lova ukradena!? Zaista ne razumijem kako je moguće legalno ostavljati u nasljedstvo nešto što je nezakonito stečeno, ali to je vjerojatno zato što me slučaj ne zanima dovoljno da bi se bolje uputio pa postoje informacije koje mi promiču...

 

 

Ocito je moguce kako sam i gore napisao.

Uostalom, ovo nije prvi takav slucaj. A ni zadnji. Niti je jedini.

 

U nasem apsurdistanu vrijedi ona 'sto vise opljackas, manje robijas'. Ako uopce i zavrsis u zatvoru. Za tih par desetaka mil € i ja bih odlezao 2-3-4 godine. Bez problema. Lova ceka kad izadjem.

Nije problem samo rimac, pogledaj ostatak bande. I to samo one koji su ulovljeni.

 
0 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Hrvatski informatički jal
mario.L_hr kaže...

 

EDIT 2: Pranja, zar ti nebi nanjegovom mjestu napravio isto (branio oca). Osjetio sam na vlastitoj koži taj vid poslovanja pa ipak ne upirem prstom na Matu. Kod mene je još na promatranju.

 Ne znam kako bih odgovorio na to. Tu se dosta može filozofirati oko toga. Konkretno, da moj otac napravi neku grozotu, ja bih ga se odrekao i uzeo majčino djevojačko prezime. Ali opet, da je on takav, ja vjerojatno ne bih bio ovakav, i tako se može u krug... 

 

A što se Mate tiče, opet, bolje da je posudio od očeve firme nego da je uzeo neke bijesne kredite i propao. Da li mu je otac kriv (i za što) ili ne-ne znam.

Professional Case and PC modder. Sponsored by: CoolerMaster,Inter-tech,ASBIS, LD Cooling, MG Vrbanus , iShop,Noiseblocker,Shuttle,In Win, Enermax, EKWB, ASUS,Lamptron, Aquatuning
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.3.2015 18:35 (Pranja).
12 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
Pranja kaže...

C/P:

 

"moj otac je platio tu zemlju najveću cijenu po kvadratu za poduzetničku zonu ikad. Zemlja je kupljena prije krize i nema šanse da je ikad proda za polovicu koliko je platio. Još uvijek je u njegovom vlasništvu. Ajde ti sad meni objasni kako je to moj otac "zamračio" novce i kako je te novce zamračio "Hrvatskim građanima". Moj otac je privukao miljardu Eura strane investicije u RH. Samo 2008. je imao 60 milijuna Eura prihoda. Platio je preko 100 milijuna Kuna poreza na dobit i plaće. Naša savjest je čista."

 

-Mate Rimac

Pa i Sanader moze navest da je privukao par milijardi eura investicija u Hr. To ne mjenja cinjenicu da je lopov i da s pravom sjedi u Remetincu. I kakve veze kolkko je platio zemlju prije krize? Koliko ljudi je popusilo lovu sa kupnjom stanova prije 2008 a koji sada ne vrijede ni kikirijkija?

Ako sam ti pomogao opali TD!
15 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
Pranja kaže...
.. Da li mu je otac kriv (i za što) ili ne-ne znam.

- kažu.. da je svaki početak nešto 'sivog'.. ali to kažu za sve, statistički neki su krivi, neki nisu, nekima samo nije dokazivo... ako izbacimo iz naslova informatički, tad je ovo tema, jal ili RL 'startupa'. Dok institucije obave spovj posao, samo po narudžbi.. (selektivno) i to produbljuje, jal ili opravdanu sumnju. Da institucije rade svoj job, bilo bi sve jasnije ali tad bi smo i mi bili 'skandinavci'... (ja bi bio viskok, plav, mlad.. nisam plav a mladost/visina je relativna-prolazna, ostaje mi jedino glup ili barem jalan/sumnjičav kao univerzalno primjenjiva kategorija).

Krašograd, Bandić, .. zamjenica i tumačenje tumačenja pravilnika o pravilnima. Svi su krivi (osim mene), svi smo jalni (pa i ja).

 

Koliko ljudi se uopće pita dal je netko kriv? (quote).. 'kriv je čim ima više od mene', 'mora biti lopina' itd. Evo sad prijava Klemu (prosvjedi) ili pitanje Vargi. Zašto je sad prijava protiv Klema, zašto nema uz nebrojene afere protiv Varge? Ne ulazim dali jesu/nisu krivi, jer tome služe institucije (kad rade svoj posao, ali ne po narudžbi). Zaključak, 'svi su krivi', razlika je samo pravomoćna presuda i dokazivost, odnosno vrijeme-datum kad postaviš pitanje, tj dal su tad (o)pozicija. Žalosno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Hrvatski informatički jal

U ovoj državi se razvio zdravi skepticizam...Ponekada i previše ali kada razmisliš što se sve na ovim prostorima događalo u privatizaciji onda je opravdano.

Ali žalosno je da prosječni amerikanac zna više o celebrity-ima nego o businessmenima i političarima zajedno.Ne želim reći da su glupi,ali to im je nekako trenutno kulturološka odlika.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
9 godina
offline
Re: Hrvatski informatički jal
Friday kaže...
KIKI3ooo kaže...

...

HR je super zemlja za školovanje pa kasnije lijepo odlazak na Zapad.

Jer visoko školovanje (fakultet) uopće nije skupo koliko je u razvijenim zapadnim zemljama. Studendski život je jako lijep. Vozački ispit nije skup.

Tako da oni dobiju gotovog čovjeka, a uložili su 0 kn u njegovo školovanje - i to naravno njima odgovara.

Svim mladima preporučujem da se uhvate fakulteta (bilo što samo da nije ekonomija ili pravo, tehnički fakulteti su svakako preporuka) i čeka vas financijska sigurnost.

 

Ostanite ovde - u banani ste. I ta se situacija neće promjenit uskoro, bar 10-20 godina, ako ikad.

 

 

Ja punom parom radim na odlasku van. Ovdje imam dobar posao, dobro plaćen. Ugodna radna atmosfera, solidan standard... Ljudi stoga iznenađeni pitaju "pa zašto odlaziš?".

Imam troje djece kojima želim život i priliku za uspjeh negdje gdje nema glavaša, đapića, glogoškog, sanadera... Jučer sam nešto kopao po netu i slučajno otkrijem da mi je bratić u nadzornom odboru jedne lokalne "institucije". Osjetio sam takvu gorčinu u sebi da sam skoro počeo vrištati. Radi se o vulgarnom grubijanu bez ikakvog relevantnog obrazovanja, izuzetno nasilne naravi. Teški ovisnik o klađenju koji svoje mjesto pod suncem duguje činjenici da za izvjesnog političara obavlja sve što je potrebno (zida vikendicu, bere grožđe, nosi parole na prosvjedima, prijeti neistomišljenicima...). Definitivno ne želim živjeti u zemlji u kojoj takva osoba može biti išta drugo osim potpunog anonimca ili predmeta članka u crnoj kronici. A pogotovo ne želim da moja djeca to gledaju...

 Gdje se selis Friday?

16 godina
moderator
offline
Re: Hrvatski informatički jal
wyks kaže...

Oprostite ali ne može se u nikakvom realnom sektoru na planeti isticati Rimca i Prpića (i ine start-up niše) kao poduzetnike godine.

 

To je ekskluzivitet koji nema konkurencije, nema ekspanzije i nema niti jedne prepreke osim pitanja koliko ćeš novca uložiti u projekt. I ako uložiš milijardu, biti će milijardu x n uspješniji. Ako uložiš milijun biti će milijun x n uspješan.

 

Ne. Ne i opet ne.

 

Ne možete voditi realnu gospodarsku politiku ako milijun puta tjedno istaknete proizvođača proizvoda kojeg je samo 0.05% pučanstva sposobno kupiti, dok istodobno proizvodnja proizvoda kojeg 99.95% pučanstva svakodnevno koristi pada u dvoznamenkastim postocima svakog kvartala!, a ne samo godišnje.

 

@ Autor:

 

Eto, i Vi sami nastavljate po sličnoj špranci, prostor koji bi trebao zauzeti možda onaj Farmeron ili ona ljupka gospođica sa uspješnom farmom, popunjava kritika kritičarima koji čak i imaju uporišta u svojim osvrtima. Jest, uspješan je i jedan, uspješan je i drugi. No ekskluzivitet i jednog i drugog sam po sebi povlači da narodna većina nikada ni neće imati realan pogled na njih jer nisu u istoj životnoj situaciji, niti će dijeliti iste društvene stavove.

 

Čekaj - ti to prigovaraš autoru na imenima koja je spomenuo i predbacuješ mu zašto se nije sjetio, primjerice, Farmerona?

 

Očito nisi čitatelj Mreže, jer je još u Mreži 10/2012 baš Dražen pisao o Farmeronu (jedan od ponajboljih osvrta do tada uopće objavljenih na tu temu), u kolumni koja je potaknula dosta burnih rasprava.

 

Imaš i krivih navoda ili si neke stvari krivo povezao - kažeš da dvojicu ističe kao "poduzetnike godine", što je netočno, samo je spomenuo da je Rimac osoba godine prema izboru Večernjaka, ništa više od toga...

...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice