Linux – dečko koji obećava zaključana tema

poruka: 647
|
čitano: 82.166
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Linux – dečko koji obećava".
14 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Super napisan članak, osobni stav...

Swedish latin super funk.
Moj PC  
31 2 hvala 3
12 godina
protjeran
offline
Linux – dečko koji obećava

Jos malo guranja MS-a od strane bug.hr-a? {#}

 
4 40 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
jumboY kaže...

Jos malo guranja MS-a od strane bug.hr-a? {#}

Uhm - kolumna se zove "Osobni stav"...

So I ran faster, but it caught me here.... yes, my loyalties turned... like my ankle, in a seventh grade...
16 godina
offline
Linux – dečko koji obećava
It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Da si malo pogledao po forumima, vidio bi da ti driveri ne rade dobro. Uostalom - probaj sam - instaliraj bilo koju igru s tim driverima pa mi javi kako ide.

 

EDIT: 

 

Dead End: http://askubuntu.com/questions/39076/ati-radeon-hd-4870-dead-end

 

 

This space for rent!
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 21:30 (Drago).
16 godina
protjeran
offline
Linux – dečko koji obećava

"U svojih par stoljeća bavljenja računalima uvijek sam u različitim vremenskim razmacima pokušavao koristiti Linux na svom računalu" {#}

BOINC Combined Statistics for Croatia http://goo.gl/DiiXr
 
0 4 hvala 0
16 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Nemam 4870, mogu probat samo sa 3870 :)

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

Vidi edit.

 

This space for rent!
16 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Dragi Drago (pun intended xD),

Jao, jao, kakav je to clanak koji poziva na flejm? {#}

U biti, tebe ne muci bas Linux, vec stvari koje su indirektno vezane uz njega: drugi proizvodaci te njihova podrska... /sigh

 

Koristio bi LO/OO, ali i dalje s MS-ovim proprietary formatima. A-a, ne ide to bas tako (lako). Koristi ODF i nema brige, a i podrzava ga cijela sila office alata (osim MSO-a do relativno nedavno, ironije li), tako da ce ti se otvarati svugdje dobro (i u novom MSO-u, zacudo).

Da, s defaultnim grafickim (open source) driverima ne mozes igrati igre. Tko bi rekao? Nije da imamo isti slucaj i na Windowsima. {#} Dakle, trebaju ti proprietary driveri, to smo vec zakljucili. AMD/ATI ima tu nepopularnu naviku da stare kartice izbaci iz podrske. Jbg, tu ne mozes nista. Osim zaliti se njima, probaj u ime redakcije, mozda upali. {#} Ili nabaviti legacy drivere, ovi linkani se cak niti ne naplacuju, valjda rade. {#} Novije kartice su podrzane i instalacija drivera nije uopce komplicirana (tako da onaj dio o upogonjivanju proprietary drivera na kartici koja nije starija od hlaca je ipak malo pretjeran ;) ), takoder i vecina bezicnih adaptera radi (pogotovo oni s atheros cipsetom), usudio bih se reci out-of-the-box. Opet naglasavam, vecina, ne svi.

 

Ako mi sam proizvodac nece pruziti podrsku za Linux, cak niti dokumentacijom, mogu se postaviti na trepavice i ceskati jajca, ali stvar nece raditi, sto ne implicira automatski da je Linux los. A s obzirom da vecina proizvodaca sustavno ignorira Linux (a ako i "podrzava" onda je to vise reda radi), ali ono, do jaja, i ovo malo sto imamo je jako puno. Sa sve vecim prelaskom na Linux, mozda cemo konacno i dobiti ono sto cekamo vec duze vrijeme - normalnu podrsku za hardver i softver.

 

Do tada, pozdrav s Ubuntu Linuxa. {#}

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 21:37 (1domagoj1).
 
43 3 hvala 8
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

4870 spada u legacy. AMD više ne održava te drivere tako ažurno (a ni prije nisu baš bili bogzna što).

 

Nego, meni je upao u oči ovaj naziv "generički driveri"? Je li to autor članka na VESA driveru? Ako je r600 driver onda bi pefromanse trebale biti kudikamo više, ili je jednostavno naletio na igru sa kojom driveri ne rade kako treba.

What Andy giveth, Bill taketh away.
10 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Osobni stav ? Osobni stav koja razotkriva osobu koja tvrdi da se bavi informatikom pola stoljeća i još ništa nije naučila...

 

Dokaz da Linux ne valja je činjenica da se odrasla osoba ne može igrati na kompjuteru ? To je samo dokaz da je odrasla osoba djetinjasta, nema veze sa linuxom.

Dokaz da Linux ne valja je činjenica da netko ne može otvoriti Excel datoteku koja je generirana na drugom računalu ? To je samo dokaz da je Excel standard, nikako nije dokaza da Linux ne valja.

 

Nema u ovom članku niti jednog argumenta za ili protiv Linuxa.

A ne postoji ni borba Windows Linux.. to su neka prošla vremena i to je opet dokaz da je ovo besmisleni stav osobe koju je vrijeme pregazilo

 

Ako je Android Linux... a ako je popularnost dokaz kvalitete onda je Linux danas bolji od WIndows (Phone-a) više nego što je bilo koja verzija Windows od Linuxa u bilo kojem trenutku u povijesti.

 

 

Kad se uspoređuju stvari, onda se najprije definiraju objektivni kriteriji za usporedbu. Mogu biti i osobni. Koji su ovdje kriteriji ? Neke stvari ne rade jer ja ne znam ili mi se ne da ?

 

Ja nisam plaćen za ovaj komentar.. nadam se da sam bolje plaćen od autora članka.

 
25 32 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava

vjerujem da nisi instaliral prastari ubuntu 11.04 a i taj post je iz 2011.

driver koji je poslal(a i ja na facebook) je iz 1. mjeseca 2013.

tak da - nisi ni probal. tak da nije dead end. ni blizu.

daleko da je driver savrsen ili da je linux savrsen ali treb probat i vidjet kak radi. dati sansu, malo se potrsit da se nekaj slozi. vjeruj mi kasnije je super osjecaj kad to proradi.

a openoffice ili libreoffice- to nikad nece dobro raditi sa office dokumentima. ne zato kaj je libreoffice smece nego zato kaj je ms takav kakav je. i netreba ga nuzno zbog toga kriviti.

i nogom u guzicu je korak naprijed
12 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Drago kaže...

Da si malo pogledao po forumima, vidio bi da ti driveri ne rade dobro. Uostalom - probaj sam - instaliraj bilo koju igru s tim driverima pa mi javi kako ide.

 

EDIT: 

 

Dead End: http://askubuntu.com/questions/39076/ati-radeon-hd-4870-dead-end

 

 

Ne vidim kako je za to odgovoran Linux, pa valjda je to do AMD-a te dobrog djela ostatka jačih vendora i njihovog kroničnog manjka brige za Linux platformu općenito i njihove mušterije koje bi htjeli nešto odigrati pod Linuxom. Ovako ih naprosto "tjeraju" da koriste maksimalne mogućnosti svoga hardware-a isključivo pod Windozama.

 

Doduše, s gledišta ekonomske računice nema nekog smisla trošiti (da ne kažem rasipati) skupe radne sate low-level programiranja na razvoj drivera za platformu koja zauzima manje od 5% desktop tržišta. Zašto je ta brojka tako mizerna, e to je pravo pitanje imho.

 

EDIT:

Ne može se od Linux community-a očekivati ista predanost marketingu i održavanju monopola poput MS-a. Shuttleworthov Canonical nešto čak i pokušava, ali budimo iskreni, on je sitna riba za prije spomenutog giganta te usput rečeno gura samo Ubuntu - ostali neka se snalaze (pa čak i distre nastale iz Ubuntu-a).

 

 

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 21:48 (pr0n_addict).
13 godina
protjeran
offline
Linux – dečko koji obećava

Ne da mi se ni pisati o svim govnima koja plutaju u Windowsima jer bi mi trebalo nekoliko sati da pišem.

 

Glupa mi je "optužba" da je linux loš jer na njemu ne rade neki video driveri. Zar je to do linuxa? Ali dobro, nebitno. Osobni stav naravno, gledan kroz naočale biznisa.

 

Naravno da svaki windows koji instaliraš radi, driveri i sve, kad je sve u zadnjih 30 godina rađeno za linux, a da ne pričamo koliko je MS uložio novaca i truda u potkopavanje sve što linux i opensource. Zato je i ostao dečko koji obećava za kućne korisnike.

 

U biti ne da mi se. Opet će biti troll ratova sa svih strana, a moje vrijeme je dragocijeno i ne želim ga trošiti na gluposti.

 

Ukratko, ni jedna jedina verzija windowsa ne može zamijeniti linux u onome što ja radim. Nisu mu ni do koljena pa čak ni do gležnja. I tako je to već 7 godina od kada isključivo radim na linuxu (čak sam u jedno firmi administrirao cijelu mrežu win mašina/servera/CRM/SQL server isključivo kroz linux).

 

Uglavnom ne slažem se sa nekim pretpostavkama iz članka jer nisu ni blizu realnosti, a ni iskustvenom nivou potrebnom, tako da ga smatram neozbiljnim čak i za osobni stav.

Kakav narod, takva država.
 
21 2 hvala 0
14 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Sve se jedva vuče, pa krenusmo do AMD-a po Linux drivere za Radeon 4870. Naravno, nema ih. Postoje, možda, neki zamjenski, na nekom ruskom sajtu, koje je (možda) potrebno platiti i instalirati iz komandne linije.

Razlog problemima sa driverima na linuxu jest slaba podrška od strane proizvođača hardvera.U zadnje vrijeme, posebice zahvaljujući steamu to se poboljšalo no do prije par godina ta podrška je bila praktički nepostojeća (svi se sjećamo Linusova srednjeg prsta Nvidiji).

 

Što se tiče drivera grafičkih kartica za linux trenutno postoje dvije vrste: open-source i proprietary. Otvorene tj. open source drivere kreira zajednica tj. ljudi koji nisu plaćeni za to već to rade doborovoljno. Naravno, to je dosta zahtjevan i težak posao. Za amd kartice to su radeon driveri, a za nvidiu to su nouveau driveri i to su oni koji dolaze predinstalirani uz ubuntu (inače ne bi bilo slike).

 

Druga vrsta su proprietary driveri koje izdaje sam proizvođač i oni su kvalitetniji od otvorenih, no ipak zaostaju za onima za windows. AMD je kartice starije od Radeon HD 5xxx (dakle uključujući i Radeon HD 4870) na AMD Legacy Driver model što znači da će se novi driveri za te kartice izdavati puno rjeđe, samo za ispravke bugova. Ako odeš na http://support.amd.com/en-us/download i pravilno izabrao karticu dobiješ link za download drivera za navedenu karticu:

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=Legacy2&os=Linux%20x86_64

 

Međutim, tu postoji jedan mali problem sa instalacijom. Ti gornji driveri podržavaju samo 1.12 verzije Xservera, a sve distribucije su još davnih dana prešle na novije verzije. To je jednostavno problem slabe podrške za starije kartice,drive za novije radeon 5xxx+ kartice podržavaju i noviju verziju Xservera. Ovo je još i dobro kakvo je bilo do prije 1-1.5 godina kada legacy driveri nisu podržavali ni osnovne ektsenzije OpenGL-a pa kada se sa starijim karticama gotovo ništa nije moglo igrati.

 

Uglavnom, za instalirati drivere sa gornje stranice potrebno je downgradati Xserver na verziju 1.12 što za većinu ljudi nije baš trivijalno. No i tome je doskočeno jer je od strane nekog dobrovoljca kreiran repozitorij sa starijom verzijom xservera i legacy driverima:

https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx

 

I jedino što trebaš napraviti jest otvoriti terminal i u njega zalijepiti ove 4 linije koda i sve će se instalirati samo:

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy

Mislim da bi se ovo dalo izvesti i bez terminala.

 

Ja sam kod sebe to napravio i sa svojom ATI Radeon HD 2600 Pro ne vidim nikakvih problema. Odigrao sam Half Life, i sada prelazim Half Life 2. Nemam nikakvih problema.

Drago kaže...

Da si malo pogledao po forumima, vidio bi da ti driveri ne rade dobro. Uostalom - probaj sam - instaliraj bilo koju igru s tim driverima pa mi javi kako ide.

 

EDIT: 

 

Dead End: http://askubuntu.com/questions/39076/ati-radeon-hd-4870-dead-end

Link koji si dao je iz 2011!!! BIG NO NO. Situacija sa driverima se od tada jako značajno promijenila. Prekopiraj one četiri linije u terminal i onda probaj.

 

Drugi dan – već malo manje oduševljenje. OpenOffice ne otvara sve dokumente Microsoft Officea, odnosno gubi neke dijelove i formatiranja, Excel tablice s raznim forumulama su posebno problematične, a o PowerPointu da ne pričam…

Problem sa neotvaranjem MSO dokumenata postoji zato što je njihov format zatvoren.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 21:44 (captain_soap_McTawish).
 
13 0 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Napravio sam linux "test" u svom kucanstvu, zanimalo me kako ce odreagirati moji ukucuni, a na kraju i ja, nakon mjesec dana linuxa. Instalirao sam Ubuntu i dogodilo se sledece:

 

Sestra i brat (najobicniji tinejdzeri, vecina dana se provede na fejsu uz pozadinski youtube. Brat ponekad upali koju igru): Imali su zalbe na browser, Navodno je je youtube spor, mozda je placebo efekat, ali i ja sam osjetio da je flash sporiji.

 

Mama (stari ekonomist, sve sto treba je na desktopu link za office i to je to, nema pojma o informatici, misli da se stranice otvaaraju iz googla i ne zna sta je adress bar) : Defintvno najveci problemi, uopste se nije znala snaci sa LibreOffice, a excel tabele su joj totalno zbrkane. Proslijedio sam joj svoj laptop svaki put kad je trebala excel.

 

Otac: Linux mu se nije svidio, kada sam ga pitao zasto, jednostavno je odgovorio da je "cudan". Nikakvih problema nije imao, ionako samo surfa.

 

Ja: Problemi nastaju u fazi igranja naravno, ali sam odlucio taj mjesec oladiti od igara. Probao sam malo dotu2 i vjerovatno zbog starije graficke igra radi losije nego na windowsima. 

Nakon kraja mjeseca i prolaska "euforie" shvatio sam da mi linux ne nudi nista novo. Kao obicnom korisniku koji surfa, ponekad igra igre, gleda filmove i procita koji pdf jednostavno nista nije toliko bolje. Ili je isto ili gore. Imam besplatne windowse i offce zbog faksa i vratio sam im se.

 

linux je dobar kao operativni sistem ali uz operativni sistem vecina ljudi, kao i moji ukucani, ocekujemo Office, brz youtube, drajevere. Linux nije kriv za tu situaciju ali je vezan, i zato se za ove koji ne razumiju autora teksta kaze "linux je los".

 

Za servere i dev machine je potpuno druga prica.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 22:05 (Arxi).
 
20 1 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Deus ex machina kaže...
jumboY kaže...

Jos malo guranja MS-a od strane bug.hr-a? {#}

Uhm - kolumna se zove "Osobni stav"...

 

Smajli sam stavio na kraju s razlogom, no nevazno, trolao sam i to je jedina istina. No trolao sam s razlogom. Cijeli taj njegov osobni stav smatram presmijesnim, a to je valjda i moje pravo, tj. moj osobni stav? Zasto je to tako?

 

Evo ti dosta odgovora gore iznad mene. Ne koristim Linux, ni jednu distribuciju. Barem ne kao glavni OS. No kukanje po MS dokumentima koje ne rade pod linuxom je zalosno. Barem za covjeka koji pise za jedan informaticki caspopis, iako je to uglavnom u gaming sekciji. Sta je sljedece, kukati kako iMessage aplikacija ne radi pod WP/Androidom?

 

Linux nije za gaming. Nije nikad bio, a tesko da ce ikad i biti. Iako ima naznaka da se i tu stvar popravlja. Iskreno se nadam da ce dobiti 'prave' drivere i 'prave' AAA naslove, no jbg, tesko da ce se to dogoditi. Barem ne u blizoj buducnosti. 

16 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Vrhunska klik bejtuša od članka.{#}

arguing over the internet is like competing in the special olympics..even if you win you're still retarded.
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
jumboY kaže...
...

Linux nije za gaming. Nije nikad bio, a tesko da ce ikad i biti. Iako ima naznaka da se i tu stvar popravlja. Iskreno se nadam da ce dobiti 'prave' drivere i 'prave' AAA naslove, no jbg, tesko da ce se to dogoditi. Barem ne u blizoj buducnosti. 

Kazu da je SteamOS u biti Linux distra, tko ce ga znati... {#}

A za AAA naslove ne brini, pitanje je hoce li ih PC kao platforma uopce vise u buducnosti dobivati, u mjeri u kojoj je bio slucaj do sad.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
captain_soap_McTawish kaže...

Sve se jedva vuče, pa krenusmo do AMD-a po Linux drivere za Radeon 4870. Naravno, nema ih. Postoje, možda, neki zamjenski, na nekom ruskom sajtu, koje je (možda) potrebno platiti i instalirati iz komandne linije.

Razlog problemima sa driverima na linuxu jest slaba podrška od strane proizvođača hardvera.U zadnje vrijeme, posebice zahvaljujući steamu to se poboljšalo no do prije par godina ta podrška je bila praktički nepostojeća (svi se sjećamo Linusova srednjeg prsta Nvidiji).

 

Što se tiče drivera grafičkih kartica za linux trenutno postoje dvije vrste: open-source i proprietary. Otvorene tj. open source drivere kreira zajednica tj. ljudi koji nisu plaćeni za to već to rade doborovoljno. Naravno, to je dosta zahtjevan i težak posao. Za amd kartice to su radeon driveri, a za nvidiu to su nouveau driveri i to su oni koji dolaze predinstalirani uz ubuntu (inače ne bi bilo slike).

 

Druga vrsta su proprietary driveri koje izdaje sam proizvođač i oni su kvalitetniji od otvorenih, no ipak zaostaju za onima za windows. AMD je kartice starije od Radeon HD 5xxx (dakle uključujući i Radeon HD 4870) na AMD Legacy Driver model što znači da će se novi driveri za te kartice izdavati puno rjeđe, samo za ispravke bugova. Ako odeš na http://support.amd.com/en-us/download i pravilno izabrao karticu dobiješ link za download drivera za navedenu karticu:

http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=Legacy2&os=Linux%20x86_64

 

Međutim, tu postoji jedan mali problem sa instalacijom. Ti gornji driveri podržavaju samo 1.12 verzije Xservera, a sve distribucije su još davnih dana prešle na novije verzije. To je jednostavno problem slabe podrške za starije kartice,drive za novije radeon 5xxx+ kartice podržavaju i noviju verziju Xservera. Ovo je još i dobro kakvo je bilo do prije 1-1.5 godina kada legacy driveri nisu podržavali ni osnovne ektsenzije OpenGL-a pa kada se sa starijim karticama gotovo ništa nije moglo igrati.

 

Uglavnom, za instalirati drivere sa gornje stranice potrebno je downgradati Xserver na verziju 1.12 što za većinu ljudi nije baš trivijalno. No i tome je doskočeno jer je od strane nekog dobrovoljca kreiran repozitorij sa starijom verzijom xservera i legacy driverima:

https://launchpad.net/~makson96/+archive/fglrx

 

I jedino što trebaš napraviti jest otvoriti terminal i u njega zalijepiti ove 4 linije koda i sve će se instalirati samo:

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy

Mislim da bi se ovo dalo izvesti i bez terminala.

 

....

 

Vidim da se trudiš i hvala ti na tome, ali ako u ovome svemu što si napisao ne vidiš ironiju - ja sam tu da ti ukažem na nju :-)

 

Ja znam za te četiri linije koda, ronio sam po forumima prije nego sam odustao, ali taj driver ne radi dobro i ne samo meni nego i drugima.

 

Ali to nije ni bitno - ovo nije bio forumski vapaj u pomoć i traženje savjeta već osobni stav čovjeka koji po tko zna koji puta pokušava koristiti Linux i uvijek ima ta "jedna sitnica" (zapravo njih nekoliko u mom slučaju - očajni driveri za grafičku, posve nepostojeći driveri za D-Linkov WiFi adapter N150 DWA-127 i problem s formatima datoteka). 

 

Ja ne namjeravam ponovo instalirati Ubuntu i ponovo pokušati instalirati drivere za HD 4870 i nadati se da ćeovaj put magijom raditi, iako pet prošlih pokušaja nije, a da će se netko pobrinuti za OpenOffice, a netko drugi (ili taj isti - meni svejedno) za WiFi adapter. Instalirao sam najlošije Windowse u zadnjih 10 godina kojima su najveća mana upravo bili driveri i - SVE RADI. Bez ikakvog kopanja po forumima i rekompajliranja drivera. 

 

 

Čuj, za operativni sustav koji je tu 22 godine i koji stalno "samo što nije" i koji se dijelom komercijalizirao - ovo ne valja.

 

A na prvi pogled se čini da valjda i da stvarno možeš raditi. Možeš, ako si entuzijast i imaš vremena. Ako nisi entuzijast ili nemaš vremena - zaboravi.

 

Ono gdje Linux valja je tamo gdje Torvalds ni u snu nije mislio da će se izvoditi kad ga je pravio početkom 1990-tih - na mobitelima, pametnim televizorima i frižiderima, navigacijskim uređajima, NAS-ovima, superkompjuterima. Uglavnom - na svemu osim na stolnom PC gdje ga skoro nitko, premda je besplatan, ne želi koristiti. 

 

To je ironično iz više razloga. Čovjek snuje, a bog odlučuje, odnosno Torvalds je mislio jedno, Tenenbaum mu je u svom famoznom Linux is Obsolete tekstu odbrusio nešto drugo (ispostavilo se posve krivo), a na kraju ni jedan ni drugi nisu pogodili ni u rub mete. 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
1domagoj1 kaže...

Kazu da je SteamOS u biti Linux distra, tko ce ga znati... {#}

A za AAA naslove ne brini, pitanje je hoce li ih PC kao platforma uopce vise u buducnosti dobivati, u mjeri u kojoj je bio slucaj do sad.

 

Da, zadnjih dvadeset godina PC je konstantno igraća platforma na umoru s grozomornim prognozama za budućnost... Jedino, izgleda da PC-u nitko nije rekao da mu je isteklo vrijeme...

 

 

This space for rent!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
captain_soap_McTawish kaže...

I jedino što trebaš napraviti jest otvoriti terminal i u njega zalijepiti ove 4 linije koda i sve će se instalirati samo:

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install fglrx-legacy

 

Po meni je ta konzola upravo najveći problem što ljudi bježe od linuksa. U windowsima je sve next-next (gotovo sve) i linuksaši se sprdaju s time. Ali to ljudi faking žele! Ne žele upisivati stvari u konzolu i tražiti repozitorije. Žele otići na google, upisati "HD 4870 driver", skinuti fajl i "nekstati wizarda". Morao sam objašnjavati osnove hrpetini ljudi koji su računalo koristili po prvi puta u životu. Klik, dvoklik, desni klik, drag&drop... SVE im je problem uglavnom. Te najbanalnije stvari! A linuks koji se fura kao predobra alternativa od ljudi zahtjeva da otvaraju konzolu i tamo upisuju kobasičetine radi najbanalnijih stvari.

Već sam gro puta pisao na ovom forumu kako me linuks razočarao sa performansama. Kćerima sam na stari dell optiplex instalirao ubuntu (ne znam koja je verzija bila). DIVX crtići su radili u cca 2-3 frejma u sekundi (youtube isto). Kod šogora u kafiću sam stavio dual core komp i gore kubuntu. Performanse su isto tiha jeza. A na tim računalima sedmica radi ko metak. Na istom tom računalu sa kubuntuom sam pokušao napraviti autologin pod restricted accountom. I onda sam nakon sat vremena odustao. Na prvu se stvar čini super jednostavna. Staviš kvačicu-dvije i trebalo bi raditi. Onda ipak treba još nešto. Pa onda promjeni neki fajl. Pa onda ovo, pa onda ono... I na kraju truba! Par dana nakon toga sam pustio nekakav update na tom računalu. Došlo je do nekakve greške i sustav se doslovce raspao. Samo je format pomogao + friška instalacija. I još nešto što me posebno smeta na linuksu. Uvijek je sve kao u nekakvom debug modu. Šta god staviš da se radi trči ti 500 kilometara nekog teksta po ekranu, nekakve hex adrese, kriptični termini, naredbe, statusi... I to je uglavnom tako i kad pokrećeš računalo, kad ga gasiš, kad nešto instaliraš, updateaš... Šta fali običnom progress baru? Pa ljudi ne žele to gledati čovječe. To je kao da cijelo vrijeme imaš podignutu haubu na autu pa nek se vidi šta se događa. Glupost!

Freak Show Inc.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Drago kaže...

Da, zadnjih dvadeset godina PC je konstantno igraća platforma na umoru s grozomornim prognozama za budućnost... Jedino, izgleda da PC-u nitko nije rekao da mu je isteklo vrijeme...

Haha, nitko nije rekao da je na umoru, rofl. Niti da mu je isteklo vrijeme. Samo to da su devovi u posljednje vrijeme sto se AAA naslova tice sve vise orijentirani na konzole. Cak i da se AAA naslovi vise ne bi radili za PC, to uopce ne znaci da mu je vrijeme isteklo! Dapace, ima toliko mnogo fantasticnih indie naslova da PC kao igraca platforma ne moze niti u snu umrijeti.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Krajnjem korisniku je (relativno) irelevantan razlog zbog kog neki problem postoji. "Nije kriv Linux, kriv je proizvođač hardwarea!", "Nije kriv Linux, kriv je zatvoreni format!"... sve to može biti istina, ali je od slabe koristi kotisniku koji ima, kako autor kaže, 80% funkcionalan računar. MS-ove proizvode je pre 20 godina moglo da instalira dete (nije hiperbola, nego lično iskustvo), a sa Linuxom, kao što se vidi iz priloženog, dan danas računarski pismen čovek može imati problema zbog kojih će na kraju dići ruke. Faul!

 

Moje iskustvo je skoro identično kao autorovo, svakih nekoliko godina isprobam šta ima novo, i na kraju odustanem. Sama instalacija nikad nije bila problem, pa opet svaki put bude sve lepša, jednostavnija, a funkcionalnija; na prvi pogled, detekcija hardwarea takođe sve bolja, pa još sad postoji instalacija aplikacija iz repozitorijuma i, kao na Windowsu, dvoklikom... Ne da obećava, nego izgleda savršeno! Onda krenu problemi: ovaj ili onaj komad hardwarea, a i ponešto od softwarea, ne radi kako spada, dokumentacija slaba, milion foruma i različitih rešenja koja rade osibama A i B, ali ne i C, D i E, pojavljuje se sve više prčkanja po komandnoj liniji... I tako dok ne rešim da mi je dosta za još par godina. Eto, sad sam opet otprilike fazi da isprobam nešto novo, ali se ne nadam previše.

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.10.2013 22:42 (Ivan(4)).
Moj PC  
14 0 hvala 1
16 godina
offline
Linux – dečko koji obećava

Nije dečko kriv što mu super ide ping-pong, a svi oko njega misle da treba igrat nogomet.

 

Hebiga kad svi polaze od pretpostavke (majke svih zaj*ba), da linux treba zamjenit windowse i da ga treba koristiti na isti način.

 

Meni eto npr. služi kao specijalizirani alat za specifične situacije.

 

 

Glory Glory Man United
Moj PC  
3 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Friday kaže...

Po meni je ta konzola upravo najveći problem što ljudi bježe od linuksa. U windowsima je sve next-next (gotovo sve) i linuksaši se sprdaju s time. Ali to ljudi faking žele! Ne žele upisivati stvari u konzolu i tražiti repozitorije. Žele otići na google, upisati "HD 4870 driver", skinuti fajl i "nekstati wizarda". Morao sam objašnjavati osnove hrpetini ljudi koji su računalo koristili po prvi puta u životu. Klik, dvoklik, desni klik, drag&drop... SVE im je problem uglavnom. Te najbanalnije stvari! A linuks koji se fura kao predobra alternativa od ljudi zahtjeva da otvaraju konzolu i tamo upisuju kobasičetine radi najbanalnijih stvari.

Već sam gro puta pisao na ovom forumu kako me linuks razočarao sa performansama. Kćerima sam na stari dell optiplex instalirao ubuntu (ne znam koja je verzija bila). DIVX crtići su radili u cca 2-3 frejma u sekundi (youtube isto). Kod šogora u kafiću sam stavio dual core komp i gore kubuntu. Performanse su isto tiha jeza. A na tim računalima sedmica radi ko metak. Na istom tom računalu sa kubuntuom sam pokušao napraviti autologin pod restricted accountom. I onda sam nakon sat vremena odustao. Na prvu se stvar čini super jednostavna. Staviš kvačicu-dvije i trebalo bi raditi. Onda ipak treba još nešto. Pa onda promjeni neki fajl. Pa onda ovo, pa onda ono... I na kraju truba! Par dana nakon toga sam pustio nekakav update na tom računalu. Došlo je do nekakve greške i sustav se doslovce raspao. Samo je format pomogao + friška instalacija. I još nešto što me posebno smeta na linuksu. Uvijek je sve kao u nekakvom debug modu. Šta god staviš da se radi trči ti 500 kilometara nekog teksta po ekranu, nekakve hex adrese, kriptični termini, naredbe, statusi... I to je uglavnom tako i kad pokrećeš računalo, kad ga gasiš, kad nešto instaliraš, updateaš... Šta fali običnom progress baru? Pa ljudi ne žele to gledati čovječe. To je kao da cijelo vrijeme imaš podignutu haubu na autu pa nek se vidi šta se događa. Glupost!

Sigh. Here we go again.

Ne, konzola je nesto fantasticno, jedan genijalan alat. Da, slazem se, ljudi to ne vole, ali kao alat, za power usere je odlicna i nezamjenjiva. NE, ne trebas nista ukucavati u konzolu. Sve se moze preko GUI-ja:

Zasto onda vecina kaze, ukucaj ovo, ukucaj ono? Zato sto je tako lakse rijesiti problem. Jer konzola je univerzalna na svim distrama. Dok je radnih sucelja sedam. A najcesce kad netko ima problem to zvuci ovako: "Bok, instalirao sam Ubuntu/ubaci_distru_po_zelji, ne radi mi graficka/ubaci_hardver_po_zelji, sto da napravim?", niti v od verzije, niti r od radnog sucelja, nista. Pa onda pomazi. Pa krenes, klikni ovdje, klikni ondje, da bi nakon 10 postova ispalo da on/ona koristi neko drugo radno sucelje, a ti mislis da koristi defaultno. I onda sve ispocetka. Ovako kazes, ukucaj to i to i bok.

 

Prijateljske distre sav taj tekst skrivaju, ali kud sve to s tom user friendly idiotic filozofijom vodi, sve me strah pomisliti. Za 20 godina racunala ce imati jednu tipku koju cemo klikati jer budu ljudi preglupi za ista vise. (ovo je samo moj osobni rant, zanemari)

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Linux – dečko koji obećava

Inace, kad vas tu citam, ne mogu vjerovati da sam tolike srece da od svih tih problema koji vas pogadaju mene nikad, bas nikad unazad cca 5 godina otkad mi je Ubuntu Linux trajni OS, niti na jednoj instalaciji nije pogodio niti jedan od tih problema. "Najtezi" "problem" je bila rucna instalacija AMD/ATI-jevih drivera na ovom stolnom racunalu: njihovo rucno skidanje s weba, rucno raspakiravanje, rucno kreiranje deb fajlova i rucni dvoklik na te deb fajlove - ukupno 15-ak minuta ukljucujuci instalaciju.

 

Da pocnem igrati lutriju, tko zna, mozda bi se ta sreca preslikala i u tu domenu.

Laka noc svima. {#}

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
12 1 hvala 1
14 godina
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
Ivan(4) kaže...

Moje iskustvo je skoro identično kao autorovo, svakih nekoliko godina isprobam šta ima novo, i na kraju odustanem.

Potpisujem.

Baš ovih dana planiram vidjeti što ima novo sa Ubuntuom i Steamom, prekjučer skinuo najnoviju verziju i valjda ću sada ovaj vikend probati iako se sve više predomišljam.

 

Tko zna možda ne budem imao problema - ali upravo u tome je problem, ne znaš što će te zapasti dok ne probaš.

Swedish latin super funk.
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
1domagoj1 kaže...

Sigh. Here we go again.

Ne, konzola je nesto fantasticno, jedan genijalan alat. Da, slazem se, ljudi to ne vole, ali kao alat, za power usere je odlicna i nezamjenjiva.

 

Vidi, to je kao da ja svojim klijentima kažem - "instalirajte si Visual Studio, onda možete sve". Ljudi hoće sve na klik, nema tu puno filozofije. Radio sam danas neku integraciju u jednoj banci i likovi govore jednoj ženi kako da nakuca SQL query jer joj je nešto trebalo. Žena se skoro onesvijestila čovječe. Pa vulgaris useri to ne žele!

Freak Show Inc.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux – dečko koji obećava
>Ako mi sam proizvodac nece pruziti podrsku za Linux, cak niti dokumentacijom, mogu se postaviti na trepavice i ceskati jajca, ali stvar nece raditi, sto ne implicira automatski da je Linux los

To implicira upravo to - da je loš, ali ne znaći da je nužno istina.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice