Web, mozak i čast - tko umire prvi?

poruka: 59
|
čitano: 20.515
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Web, mozak i čast - tko umire prvi?".
14 godina
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Smooth Operator kaže...

Zeko i Bukva, i jedan i drugi pričate gluposti, jedan je pogrešno shvatio, drugi razrješava IP adrese. Zašto bi itko razrješavao IP adrese. tnakir je lijepo objasnio i neznam čemu rasprava.

 

Hostname                        <---DNS-        IP adresa

www.bug.hr                  <---DNS-     212.202.123.24

Uf, hvala na komplimentu, sreća da tebe imamo da nas naučiš ... ali prvo sebe nauči malo, knjigu u ruke, pa pogledaj za početak u rječnik hrvatskog jezika značenja riječi "razriješiti", pa onda možemo dalje.

Vidim da ti engleski bolje leži, pa ću usput spomenit da je nekakva službena definicija "posla" koji obavlja DNS "Resolves DNS host names to IP addresses" što se često skrati u "Resolves IP addresses". A to bi opet, prevedno na hrvatski bilo "Rješava/razriješava IP adrese"

 

pozz

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Z3k0 kaže...

Uf, hvala na komplimentu, sreća da tebe imamo da nas naučiš ... ali prvo sebe nauči malo, knjigu u ruke, pa pogledaj za početak u rječnik hrvatskog jezika značenja riječi "razriješiti", pa onda možemo dalje.

Vidim da ti engleski bolje leži, pa ću usput spomenit da je nekakva službena definicija "posla" koji obavlja DNS "Resolves DNS host names to IP addresses" što se često skrati u "Resolves IP addresses". A to bi opet, prevedno na hrvatski bilo "Rješava/razriješava IP adrese"

 

pozz

 

Srce moje drago, imao sam 5-icu u indexu iz predmeta "Računalne mreže", još dok sam studirao. Tako da knjige me uopće ne zanimaju.

 

Još da mi objasniš šta znače engleske skraćenice LOL i ROFL, da te uzdignemo u informatičkog stručnjaka. NOT! (not nije skraćenica u ovom slučaju)

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2010 14:10 (Smooth Operator).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
tnakir kaže...

DNS domenu (odnosno ljudima blizi oblik adrese) pretvara u IP adresu (aj ti zapamti sve IP adrese stranica koje dnevno posjecujes) :))))

 

Ajde da malo i ja zapr*am. Smijeh Vjerojatno si pod 'domenom' mislio FQDN? I vjerojatno si pod 'pretvara' mislio vraća 1:1 ili 1:N informaciju o pridruženoj/nim IP adresi/ama? Naravno, što će ti DNS server vratiti ovisno prvenstveno o tome koji tip zapisa je zatražen od DNS servera. Isto tako, ne zaboravite na reverse DNS, gdje je sve zapravo obrnuto, hehe... Namigiva (Sorry, ali nisam mogao izdržati.)

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
neaktivan
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Sad će početi priča o A, MX, tim stvarima?

 

Koliko ljudi (za tnakira znam), ali koliko ljudi u ovoj temi se u stvarnosti susrelo s istim serverima, pokušalo konfigurirati nešto, ili samo otvorilo dnsmgmt?! E njihovo mišljenje priznam. Ostatak, može dotjerivati svoju teoriju na wikipediju.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Smooth Operator kaže...

Zeko i Bukva, i jedan i drugi pričate gluposti, jedan je pogrešno shvatio, drugi razrješava IP adrese. Zašto bi itko razrješavao IP adrese. tnakir je lijepo objasnio i neznam čemu rasprava.

 

Hostname                        <---DNS-        IP adresa

www.bug.hr                  <---DNS-     212.202.123.24

Ja sam možda krivo shvatio autora. Na pravo mislio sam da "razrješavati" znači nešto kao određivati IP adresu, a to je posao DHCPa / ručnog unosa (lokalni dio IPa), te providera (ili tko je već zadužen za mrežni dio IP adrese).

 

Ovo gore je jedan od posao DNSa (kanonsko ime u IP), što sam i naveo gore.

 

DNS još radi da poveže alianse sa kanonskim imenom (recimo da se na bug.hr može pristupiti i sa adresom moj-omiljeni_casopis.hr, DNS bi odavljao to "povezivanje" adresa).

Potom povezuje alianse e-mailova (moj e-mail na serveru nije, recimo gmail.com/bukva, već nešto prije gmail.com/1233ffnbbngzuiui, DNS to dvoje povezuje u jedno).

Te distribucija opterećenja (recimo da bug.hr ima 3 servera smještena u VG, Samoboru i Zaprešiću, posao DNSa je da ravnomjerno rasporedi opterećenja na ta tri servera).

 

Ne znam samo što je od toga glupost...

 

EDIT: Umjesto domenic je trebalo pisati domain, moja greška...

Every hole is a goal!
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2010 14:18 (Bukva).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Smooth Operator kaže...

Sad će početi priča o A, MX, tim stvarima?

 

Pa da zbunim ljude još malo... Namigiva

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
neaktivan
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

DNS ya say? Well have your self a nice fuc*ing day.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Hvali se :))))

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Smooth Operator kaže...

DNS ya say? Well have your self a nice fuc*ing day.

 

ROFL, šta ti je replikacija vrisnula sama od sebe ili si zaboravio podesiti A-ove nakon izmjena? Smijeh

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
vlad0 kaže...

 

ROFL, šta ti je replikacija vrisnula sama od sebe ili si zaboravio podesiti A-ove nakon izmjena? Smijeh

Nisam pogledao DNS-a ima mjesec dana, kontam sve radi... Tek kad je počela ovdje priča, pogledah, imam što viditi.

 

Bilo je izmjena ima dosta vremena, a ja nisam ništa podešavao DNS nakon tog. Hillariuos.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
15 godina
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Oleže, zli luđače, cinični kralju pisane riječi treba ti dić' spomenik ! mislim da ne griješim kad kažem da je nekadašnja narodna mudrost "ljudskoj gluposti i svemiru nema kraja" danas istovjetna sa "novinarskoj gluposti i webu nema kraja" a sa koliko strana i na koje sve načine nas pokušavaju svakodnevno zatrovati i uvrijediti nam koliku-toliku inteligenciju ti tehnički potkovani autori i ne čudim se više ovakvim naslovima nego samo više cijenim ovakve, na žalost rjetke stavove. mogli su tako spomenit i povećanje udjela vozila sa električnim motorima i upotrebu raznih vrsta goriva u zadnje vrijeme i zaklučit da će šeici uskoro bit siromašni jer nitko neće koristit naftu. ccc al svu tu neboluzu na stranu, mene zanima gdje ja mogu naći tu aplikaciju s kojom se ujutro čitaju novine ??? Smijeh

džigi rokenrol
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Dobro zboris Oleze. Jos samo da na Bug online ubrizgas kvalitetu da se ne srozate kao wired. Prije ste imali i price u gaming sekciji. Napad na bug utvrdu ili nesto.

14 godina
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Ovaj članak mi je unio dozu smijeha, te jednu važnu činjenicu.

 

A tj. da ne pišu samo u 24 sata gluposti. 

http://www.speedtest.net/result/917164172.png
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
nasljednik kaže...

Prije ste imali i price u gaming sekciji. Napad na bug utvrdu ili nesto.

Napad na Port Bug...

15 godina
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Bukwa ima poznavanje mreže na razini svog avatara.

Daj, ne sramoti se više s tim "aliaNsima" i ostalim nebulozama.

 

ON topic:

Graf nije propagandan, nego pokazuje važan trend.

To što su na istoj razini promatrani servisi i protokoli nije bitno, ako se time može ukazati na nešto značajno, a to ovdje jest slučaj.

 

Naravno, ne radi se o smrti weba, nego o težini video prometa.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
uuY kaže...

Bukwa ima poznavanje mreže na razini svog avatara.

Daj, ne sramoti se više s tim "aliaNsima" i ostalim nebulozama.

 

ON topic:

Graf nije propagandan, nego pokazuje važan trend.

To što su na istoj razini promatrani servisi i protokoli nije bitno, ako se time može ukazati na nešto značajno, a to ovdje jest slučaj.

 

Naravno, ne radi se o smrti weba, nego o težini video prometa.

Samo što ti taj trend o kojem pričaš pokazuje i apsolutan rast web-a, uz njegov relativan pad udjela u ukupnom prometu

Netko je ovdje već dao link boingboing na kojem je to lijepo pokazano

ili kako kažu tamo: "The use of proportion of the total as the vertical axis instead of the actual total is a interesting editorial choice"

Statistika je super disciplina, samo što su je manipulatori doveli na loš glasNamigiva

Kad na os x staviš godinu, a na os y ukupan promet, web kao komponenta konstantno raste.

 

Što će to u "Jutarnjem" biti nedjeljna tema "umire li web?", oni će razglabati u temi tjedna umire li nešto što ima trend apsolutnog rasta,

blago meni što ih nikad ne čitamCool

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2010 17:25 (Floki).
15 godina
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Cinjenica je da media streaming odnosi najveci postotak prometa u svijetu. Sto DNS ima sa tim? On samo javlja na kojem je ip-u taj i taj record. Webovi su mizerni, ogroman site na flashu uzima bw-a koliko i desetak sekundi youtube videa. Web ne umire. Svaki dan ima s sve vise i vise sajtova, bilo blogova, bilo joomli ili cega vec. Daleko je on od smrti.

 

Pretpostavljam da onaj tko je pisao ovaj graf i nije bas tocno interpretirao izvorne podatke.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Smooth Operator kaže...

Srce moje drago, imao sam 5-icu u indexu iz predmeta "Računalne mreže", još dok sam studirao. Tako da knjige me uopće ne zanimaju.

exStudent kojeg ne zanimaju knjige XD

Glavinić (ili Groš, svejedno) bi ti samo radi ovoga trebali poništiti ocjenu...

Always code as if the one ending up maintaining your code is a violent psychopath who knows where you live.
15 godina
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Elles D. kaže...
Smooth Operator kaže...

Srce moje drago, imao sam 5-icu u indexu iz predmeta "Računalne mreže", još dok sam studirao. Tako da knjige me uopće ne zanimaju.

exStudent kojeg ne zanimaju knjige XD

Glavinić (ili Groš, svejedno) bi ti samo radi ovoga trebali poništiti ocjenu...

Mozda zato jer je skuzio da se na racunarnim mrezama ne moze nista naucit sta se moze primjenit u praksi. Ja sam na FESB-u imao racunarne mreze i danas kada mi je to medju ostalim posao vidim koliko je sam predmet lose koncipiran. Steta jer su mreze jako zanimljiv segment racunarstva.

I'm going woo woo
13 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Smooth Operator kaže...

Sad će početi priča o A, MX, tim stvarima?

 

Koliko ljudi (za tnakira znam), ali koliko ljudi u ovoj temi se u stvarnosti susrelo s istim serverima, pokušalo konfigurirati nešto, ili samo otvorilo dnsmgmt?! E njihovo mišljenje priznam. Ostatak, može dotjerivati svoju teoriju na wikipediju.

 

sve cekam dal ce netko pitati jel "dnsmgmt" neki tipfeler..kad ono nista..

15 godina
odjavljen
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
tnakir kaže...

Mozda zato jer je skuzio da se na racunarnim mrezama ne moze nista naucit sta se moze primjenit u praksi. Ja sam na FESB-u imao racunarne mreze i danas kada mi je to medju ostalim posao vidim koliko je sam predmet lose koncipiran. Steta jer su mreze jako zanimljiv segment racunarstva.

Ali zato znaš sve o tehnologijama koje se više ne koriste ili imaju marginalan značaj :-p

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
15 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
druga_od_tri kaže...

 

sve cekam dal ce netko pitati jel "dnsmgmt" neki tipfeler..kad ono nista..

E da, nije tipfeler, pogledaj siku gore u lijevom kutu šta piše.

 

Knjige iz mreža i praksa iz mreža su potpuno različite stvari. Većinu pasivne opreme koje sam radio, rijetko se i spomene. Patch paneli, patch moduli, kabeli ili pak optika. Ne kažem ja, nauči čovjek što je subnet maska i broadcast adresa, ali kad ti dadnu kliješta za krimpanje, testere mreže i slično, zaboravi brajo teoriju s faxa jer nema nema ništa tako tamo. Niti A ni B kategorije. Ni redosljeda žica.

 

Al za promjenu od nekih poslova i stalnog buljenja u monitor, malo tzv. fizičkog rada, dobro dođe.

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
15 godina
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
uuY kaže...

Bukwa ima poznavanje mreže na razini svog avatara.

Daj, ne sramoti se više s tim "aliaNsima" i ostalim nebulozama.

Ubi me, imam disgrafiju i disleksiju pa brkam slova / riječi koja su slična...

 

DNS prema Kursoeu i Rossu (Computer networking - A top down approach to Internet) radi slijedeće:

 

DNS provides a few other important services in addition to translating hostnames to IP addresses:

● Host aliasing: A host with a complicated hostname can have one or more alias names. For example, a hostname such as relay1.west-coast.enterprise.com could have, say, two aliases such as enterprise.com and www.enterprise.com. In this case, the hostname relay1.west-coast.enterprise.com is said to be canonical hostname. Alias hostnames, when present, are typically more mnemonic than a canonical hostname. DNS can be invoked by an application to obtain the canonical hostname for a supplied alias hostname as well as the IP address of the host.

● Mail server aliasing: For obvious reasons, it is highly desirable that email addresses be mnemonic. For example, if Bob has an account with Hotmail, Bob's email address might be as simple as bob@hotmail.com. However, the hostname of the Hotmail mail server is more complicated and much less mnemonic than simply hotmail.com (e.g., the canonical hostname might be something like relay1.west-coast.hotmail.com). DNS can be invoked by a mail application to obtain the canonical hostname for a supplied alias hostname as well as the IP address of the host. In fact, DNS permits a company's mail server and Web server to have identical (aliased) hostnames; for example, a company's Web server and mail server can both be called enterprise.com.

● Load Distribution: Increasingly, DNS is also being used to perform load distribution among replicated servers, such as replicated Web servers. Busy sites, such as cnn.com, are replicated over multiple servers, with each server running on a different end system, and having a different IP address. For replicated Web servers, a set of IP addresses is thus associated with one canonical hostname. The DNS database contains this set of IP addresses. When clients make a DNS query for a name mapped to a set of addresses, the server responds with the entire set of IP addresses, but rotates the ordering of the addresses within each reply. Because a client typically sends its HTTP request message to the IP address that is listed first in the set, DNS rotation distributes the traffic among all the replicated servers. DNS rotation is also used for email so that multiple mail servers can have the same alias name.

 

The DNS is (i) a distributed database implemented in a hierarchy of name servers and (ii) an application-layer protocol that allows hosts and name servers to communicate in order to provide the translation service.

 

Ok, ovo nije točno. Što onda radi DNS? Što je točno gore nebuloza?

 

 

Every hole is a goal!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Bukva kaže...

Ok, ovo nije točno. Što onda radi DNS? Što je točno gore nebuloza?

 

Pa za početak, nitko tko je ušao dublje u problematiku neće koristiti riječi poput "kanonski" (WTF, ROFL??)... Zato te je ekipa i skužila pa te malo pr*aju. Namigiva

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

nego...

jel se sjeća koja je poanta ove teme?

Silence! I Kill You...
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
no name kaže...

nego...

jel se sjeća koja je poanta ove teme?

 

Meh, kao i obično: ljudska glupost i neznanje. Smijeh

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
Za Bukvu: Pročitaj prvu rečenicu iz svog citata i dobro razmisli o njoj. To je početak.
Onda opet dobro razmisli.
Javi se opet za godinu-tri.
15 godina
offline
Web, mozak i čast - tko umire prvi?

Svaka rasprava se svodi na to tko ce bolji link bacit na wiki ili ko ce dati bolji citat nekog glavonje. Grow up!

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Web, mozak i čast - tko umire prvi?
tnakir kaže...

Svaka rasprava se svodi na to tko ce bolji link bacit na wiki ili ko ce dati bolji citat nekog glavonje. Grow up!

Mada je u biti srž teme statistički način prezentacije podataka, točni podaci predstavljeni krivim grafom.

Da parafraziram jednu poznatu izjavu: "Statističko prezentiraje podataka je suviše ozbiljna stvar da bi se prepustila statističarima"

Poruka je uređivana zadnji put pon 23.8.2010 13:04 (Floki).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice