Napajanje pitanje

poruka: 49
|
čitano: 15.902
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Napajanje pitanje

Pozz ovako sklapam sad pc i imam atx 24 pina i pitanje je dali je potrebno jos spojit i atx_12v 8 pin ? ako moze brzi odg

EUNE LOL: frenkySTYLE
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Napajanje pitanje
Ryder007 kaže...

Pozz ovako sklapam sad pc i imam atx 24 pina i pitanje je dali je potrebno jos spojit i atx_12v 8 pin ? ako moze brzi odg

 Da, jer je to kabal za napajanje CPU.

 

KLIK

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
neaktivan
offline
Napajanje pitanje

็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็ ็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็็

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Napajanje pitanje

Da ne otvaram novu temu. Explodiralo mi je napajanje, tj. nešto je u njemu ruknulo tokom igranja bf4. komp se zgasio (iznenada) i sekundu nakon bljesak iz napajanja. Mene zanima jeli postoji neka vjerojatnost da mi je na pc-u nešto riknulo tokom rikavanja napjanja, ili je ovo samo gašenje sekundu prije rikavanja spasilo pc?

Napajanje je pod garancijom tako da se sa tim ne uzbuđujem, uopče.

 

p.s. Smrdi ko paljevina iz njega.

Bf3 & Bf 4 - nick - Tonyhrv
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Napajanje pitanje
tonik kaže...

Da ne otvaram novu temu. Explodiralo mi je napajanje, tj. nešto je u njemu ruknulo tokom igranja bf4. komp se zgasio (iznenada) i sekundu nakon bljesak iz napajanja. Mene zanima jeli postoji neka vjerojatnost da mi je na pc-u nešto riknulo tokom rikavanja napjanja, ili je ovo samo gašenje sekundu prije rikavanja spasilo pc?

Napajanje je pod garancijom tako da se sa tim ne uzbuđujem, uopče.

 

p.s. Smrdi ko paljevina iz njega.

To ti ne mozemo mi znat, saznat ces dal sve radi kad spojis novo napajanje..

13 godina
offline
Napajanje pitanje

Razumijem da nemože se točno znat, no mislio sam da možda netko zna tko se je susreso sa time već iz svog vlastitog iskustva. Tek toliko da si smislim svoju predodžbu o tome.

Bf3 & Bf 4 - nick - Tonyhrv
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2016 10:20 (tonik).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Napajanje pitanje
tonik kaže...

Razumijem da nemože se točno znat, no mislio sam da možda netko zna tko se je susreso sa time već iz svog vlastitog iskustva. Tek toliko da si smislim svoju predodžbu o tome.

Zasto se opterecivat i koja korist od "smisljanja predodzbe" ako ces vrlo brzo znat za sigurno?

 

Tudja iskustva ti isto ne mogu pomoci jer nekome napajanje povuce i druge komponente a nekome ode samo napajanje. Jedino je sigurno da je sa kvalitetnijim napajanjem puno manja sansa da ce napravit dodatnu stetu nego sa raznim jeftinim šroteks napajanjima..

13 godina
offline
Napajanje pitanje

Ja tako onda znam plan kako da si dalje mobu stvorit sliku za plan A, B i C. Te marke napajanje imam iskustva i sva su pozitivna i evo sad me strefi, a nedelja je. U pitanju je akyga napajanje. Sa ms industrial i sličnim nisam imao iskustva baš pozitivnih. Čak i Frontier mi je bio super napajanje, nikad problema, a radi u pc-u već dan danas i bit će 7 godina.

Bf3 & Bf 4 - nick - Tonyhrv
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.1.2016 16:06 (tonik).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Napajanje pitanje

Riješen problem. Nabavio sam sada 500 watta napajanje i ipalio pc. Proradilo je sve od šuba. Tako da, bilo je bez posljedica.

Bf3 & Bf 4 - nick - Tonyhrv
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
offline
Napajanje pitanje

Da e nadovežem na ovo s obzirom da mislim da je povezano sa slučajem.

Nakon što sam stavio novo napajanje desilo mi se da je pc nakon bootanja u win pojavio blue screen. I to za sada jednom.

Pošto nisam stigao vidit za što je povezan blue screen, pomislio sam da li hard disk ima neke posljedice šoka?

Jel zna tko možda kako doći do log-a i kako predvidit dalje? Da li da preko win tools-a pregledam hard za error-e?

 

 

Bf3 & Bf 4 - nick - Tonyhrv
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Napajanje pitanje
tonik kaže...

Ja tako onda znam plan kako da si dalje mobu stvorit sliku za plan A, B i C. Te marke napajanje imam iskustva i sva su pozitivna i evo sad me strefi, a nedelja je. U pitanju je akyga napajanje. Sa ms industrial i sličnim nisam imao iskustva baš pozitivnih. Čak i Frontier mi je bio super napajanje, nikad problema, a radi u pc-u već dan danas i bit će 7 godina.

 ovo boldna, to napajanje je s*anje, isto da si kupio i ms, ako već kupuješ napajanje stavi neko brand name, kakvo si sada stavio od 500w, koji proizvođač?

13 godina
offline
Napajanje pitanje

navitec

Ta 2 napajanja koristim dosta dugo i dobra su. Jedino eto sad me akyga zeznula.

Bf3 & Bf 4 - nick - Tonyhrv
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje
Evo ovako trebao bih pomoc..
Konfiguracija:
Maticna: asrock 970 extreme 4
Proc: fx 8350
Rami: 8gb dell 1600mhz
Grafa geforce gtx 960 phantom
Hdd: 1T
Koje bi bilo napajanje bilo dobro i od kolko wata?
Hvala unaprijed.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Napajanje pitanje

Nešto kvalitetnije

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Napajanje pitanje

 Spojio sam psu tester na napajanje koje koristim i primjetio sam jednu čudnu stvar tester na 12V1 prikazuje 12.2V a na 12v2 prikazuje 12.3V znam da su te voltaže  ok ali na videima koje sam gledao na youtubu voltaže na 12V1 i 12V2 su  iste,interesuje me znači li to da nešto sa napajanjem nije uredu ili je to ipak uredu ?

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Napajanje pitanje
Postal kaže...

 Spojio sam psu tester na napajanje koje koristim i primjetio sam jednu čudnu stvar tester na 12V1 prikazuje 12.2V a na 12v2 prikazuje 12.3V znam da su te voltaže  ok ali na videima koje sam gledao na youtubu voltaže na 12V1 i 12V2 su  iste,interesuje me znači li to da nešto sa napajanjem nije uredu ili je to ipak uredu ?

Zato kaj ima dva odvojena 12V namotaja (tak bi i moralo biti, zbog toga i imaju različite oznake), i to je ok.

Nemoguće je baš 100% pogoditi jednak izlaz, zbog tolerancije u proizvodnji transformatora, tolerancije drugih komponenti na izlazu, i tolerancije u povratnoj vezi (koja se ionak mjeri s 5V izlaza, a 12V nije striktno regulirano.

Nemaš se kaj brinuti.

Bitno je da su oba dva pod punim opterećenjem čim bliže 12V, odnosno bar 11,6V, ali je to već naknap.

Kruha i igala...
10 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje

Hvala na objašnjenju

11 godina
offline
Re: Napajanje pitanje

Bilo bi dobro kada bi rekao detalje o napajanju (model, specifikacije) i načinu testiranja. Ovdje pretp. da se radi o jednostavnom testeru ovog tipa i s njim je teško reći radi li se uopće o očitanju dva različita raila (vôda) jer, koliko mi je poznato, takvi uređaji su konfigurirano tako da 12V2 predstavlja napone CPU i PCI-E priključaka, a ostali bi trebali biti prikazani na 12V1. Railovi kod napajanja ne moraju nužno biti tako raspoređeni tako da to ne predstavlja stvarno stanje. Još jedna stvar je ta što većina današnjih napajanja s više railova ustvari ima virtualne railove preko kojih se zapravo ograničava količina struje na pojedine priključke dok je regulacija napona jednaka na svakom od railova. Stoga bi razlika u naponu između 12V1 i 12V2 mogla biti rezultat mjerne nesigurnosti uređaja, razlika u kablovima i opterećenjima (povećani otpor kod duljih i tanjih kablova zavisno o opterećenju) i sl.

 

Vezano uz navedenu regulaciju napona kroz povratnu vezu (iliti 'sense' pin). Većina današnjih komercijalnih napajanja (izuzev nekih modela iz samoga vrha) nema tu značajku tako da sumnjam da je ona ovdje u pitanju. Kod industrijskih napajanja bi ta povratna regulacija preko 3,3 V ili 5 V 'sense' pina (ili drugih pinova) trebala biti češće prisutna. Da ne bi bilo zabune, ovdje govorimo o dodatnom praćenju napona na samom mjestu opterećenja (priključcima). Naravno, sva napajanja imaju praćenje napona na izvoru, tj. ploči napajanja.

Od komercijalnih napajanja, Seasonic PRIME serija potvrđeno ima praćenje svih napona preko dodatnih 'sense' pinova (objašnjeno ovdje) kao i sva Corsair napajanja s Type 4 24 pin ATX kablom (službeni članak).

 

EDIT: Logično i EVGA u svojim G2, G3, P2... modelima ima dodatna 4 sense pina na 24 atx kablu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2016 16:08 (kiwi_91).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje

Ovo napajanje ima jedan 12V rail u pitanju je model  MS Platinum 600V7 http://hr.ms-start.com/proizvodi/napajanja/ms-platinum-600-v7-atx-2-31-ppfc-napajanje ,u pitanju je klasični digitalni  tester  kao taj sa slike, naponi su uredu samo me malo bunilo to što na 12v1 prikazuje 12.2 a na 12v2 12.3.Isprobao sam i na starom Codegenovom napajanju koje sam donedavno koristio i još uvijek radi samo što je ventilator vremenom postao prebučan pa ga više ne koristim,a nisam ni pokušavao da ga spajam jer sam u međuvremenu  izmjenjao neke komponente tako da bi vjerovatno bilo knap jer u pitanju je neki stari model od 450W koji nema ni 6-pin PCI priključak za grafiku pa sam koristio dodatni priključak preko molexa.Koliko sam primjetio na tom starom Codegenovom i na 12v1 i na 12v2 prikazuje 11.9 .Na tester sam spojio sve osim molex priključka koji mi ionako nije važan jer ga sad nizašta ne koristim i sve tri lampice na testeru su svjetlile zeleno(3.3V,12V i 5V) pošto sam u međuvremenu još tražio po youtubu našao sam neke snimke gdje je isti slučaj i to bi trebalo biti ok npr. na ovom videu 

  na 09:34.

Poruka je uređivana zadnji put sub 31.12.2016 23:17 (Postal).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje
Pozz drustvo treba mi savjet imam napojnu liteon http://www.ctsestore.com/ibm-lenovo-thinkcentre-m55-m55p-300w-power-supply-liteon-ps-5311-7mwa-rohs-41n3449-41n3451-8811 a uzeo sam graficku gt9800 s 6 pinskim napajanjem i nemogu nikako ove pinove izvesti, pa me zanima jel moze ova napojna podrzati ovu grficku. Pomagajte drugovi ova lenorova mt55 centralna me ukopa , stalno nesto kupujem a maria ne mogu igrati
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje
Zaboravio sam napomenuti da kad ubacim graficku bez napajanja upali na par sekundi i ugasi se a kad izvedem ove pinove iz sata nece nikako da upali. I ako nesto znaci maticna je http://erecycleronline.com/ibm-thinkcentre-motherboard-daytona-g-rev-3-2-l-iq965u-43c0061-lga775-atx-ddr2.html pokusao sam iz ovog sata izvuci pinove bez narandjeste al nece pomagajte
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Napajanje pitanje

Osobno ne bih ništa kemijao i stavljao tu karticu na to napajanje. Ili nabavi napajanje s 6 pin PCI-E ili karticu kojoj ne treba dodatno napajanje.

 

Na vlastitu odgovornost bi mogao eventualno uzeti ovakav adapter i probati s njim. Znači upotrebom tog napajanja i adaptera postoji potencijalna opasnost od pregaranja kabla, spojeva i ostalog pa u pravilu to nije preporučljivo koristiti.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje
Ako sam dobro razumio drug ova napojna nije preporucljiva za graficke ovog tipa. A ako bi trazio napojnu imali li neka preporuka, jer uzeo sam slican 6 pinski kabal ali ulaz noje sata nego onaj obicni ako se ne varam ata 4 pinski pa sam odsjekao ovaj sata i nastavio bez crvene i narandjeste na ata al nece obda centralna da upali
11 godina
offline
Re: Napajanje pitanje

Samo da provjerimo jesam li dobro shvatio što si napravio. Uzeo si ovaj adapter (molex na 6 pin PCI-E), na napajanju odsjekao SATA priključak te žuti i dva crna kabla priključio na molex (kao što je prikazano dolje na slici)?

7 godina
neaktivan
offline
Re: Napajanje pitanje
Da prijatelju upravo to sam uradio al nece da upali uopste racunar kad moleks stavim u graficku, a bez nje upali par sekundi dok se ne pojavi deskop i ugasi se
11 godina
offline
Re: Napajanje pitanje

Tako spojeno bi sve trebalo biti u redu, ali moguće da se zbog male debljine žica koje nisu predviđene za tolika opterećenja dobije preveliki pad napona na tom kablu. Jedino nam još možeš probati sve slikati da vidimo kako je cjelokupni sustav spojen.

13 godina
offline
Re: Napajanje pitanje
BlackSCORPIAN kaže...
Da prijatelju upravo to sam uradio al nece da upali uopste racunar kad moleks stavim u graficku, a bez nje upali par sekundi dok se ne pojavi deskop i ugasi se

Kupi pošteno napajanje dok nisi zapalio nešto.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
7 godina
neaktivan
offline
Napajanje pitanje

Znam da nije pitanje bas u vezi napajanja ali ima malo  veze.

Pa ako netko zna neka slobodno odgovori :)

Zasto sa porastom broja tranzistora na cipu prema moorevom zakonu ne raste disipacija ?

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Re: Napajanje pitanje

Raste, ali ako su u  istom proizvodnom procesu.

A onda za veći broj tranzistora trebaš i veću površinu.

Zato se Mooreov zakon podrazumijevao za generacijske skokove, koji su tad bili poprilično veliki (sjećam se 135 nm  procesora, dok sam bio mlad), a sad je razlika iz generacije u generaciju sve manja i manja, pa Mooreov zakon više ne vrijedi (odavno, pogledaj za orijentir Intelovu kronologiju u zadnjih 5 ili koliko generacija).

 

Finiji proizvodni proces automatski dovodi do smanjenja kapacitivnosti tranzistora; svaka P-N barijera je zapravo kondenzator, a uz isti geometrijski oblik uvijek manji kapacitet ima onaj kondenzator kojemu su manje površine ploča (u ovom slučaju N dopiranog područja), i manji volumen dielektrika (u ovom slučaju P dopiranog područja).

Disipirana energija pojedinog tranzistora je  E=1/2 x C x U² x f 

E-energija (Jouli)

C- kapacitet (Faradi)

U- napon (Volti)

f- radni takt, frekvencija (Herzi)

Uglavnom, vidiš da smanjenjem jedne ds te tri veličine smanjuješ disipaciju.

Napon možeš ogranićeno spuštati (određen širinom dopiranog područja, pada s finijim proizvodnim procesom ako se koristi isti tip tranzistora), radni takt ne želiš spuštati, jer padaju performanse, a kapacitet se jedini značajno smanjuje iz generacije  u generaciju (sve manje i manje, jer su sad mali skokovi).

 

Kruha i igala...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice