Univerzalni auto punjač na notebook

poruka: 4
|
čitano: 2.930
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Univerzalni auto punjač na notebook

Par puta godišnje mi na kratko zatreba auto punjač za laptop (dakle, 12V ulaz). Kako mi se ne daje 150-200kn za takve punjače, našao sam ovaj punjač za 70ak kn. Problem je što je izlazna snaga 40W, dok meni treba 65W (asus, 19V x 3,42A). 

 

Mišljenja sam da bi taj punjač i dalje odradio svoj posao, pošto imam i5-4210U sa TDPom (čini mi se) 15W, no rijetko kada mi (prema Hardware Monitoru) CPU povuče preko 7-8W. Naravno da ne bih radio video enkodiranje preko tog punjača. 

 

Kada mjerim potrošnju struje iz utičnice u zidu, uglavnom se kreće oko 20ak W kada je baterija puna, odnosno oko 40W kada se puni (mislim da ne ide do 50W, ali nisam siguran). Ono što me sada zanima - punjač bi svakako trebao imati nekakvu zaštitu tako da ne može "izgoriti", odnosno isporučiti previše struje koju bi laptop možda povukao, jesam li u pravu? 

 

Situacija br 1: 

Koristim laptop sa potpuno napunjenom baterijom, potrošnja se kreće oko 15-20W za cijeli sistem - sve je u redu, u granicama punjača je.

 

Situacija br 2:

Koristim laptop bez baterija, isti slučaj - potrošnja je u granicama što punjač može isporučiti

 

Situacija br 3:

Koristim laptop sa baterijom koja se puni - punjač isporučuje 40W (ili koliko već MAX može) - laptop dio troši, a ostatak preusmjerava u bateriju, samo što punjenje traje sporije.

 

Jesam li u pravu što se tiče ove 3 situacije?

 

Također, obzirom na cijenu, jesam li se namjerio na neki ultra nekvalitetni punjač? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Univerzalni auto punjač na notebook

Konkretno za taj punjač neznam, ali broj uređaja koji sam zaprimio radi jeftinih punjača nije zenemariv. Mišljenja sam ako ti treba kupi kvalitetan punjač. Obično takav ispod 200kn se teško može naći. Kupnjom  jeftinih punjača riskiraš, najčešće sprženom matičnom pločom.

 

Situacija br 1: 

Koristim laptop sa potpuno napunjenom baterijom, potrošnja se kreće oko 15-20W za cijeli sistem - sve je u redu, u granicama punjača je.

 

Opterećenje će biti manje, i dok sve radi sve 5. Problem nastaje kada nešto nije u redu, kada dođe do kvara. Što je relativno čest slučaj kod jeftinih punjača. U tom slučaju se uglavnom ne možeš osloniti na zaštite samog punjača jer je najčešće nema.

 

Situacija br 2:

Koristim laptop bez baterija, isti slučaj - potrošnja je u granicama što punjač može isporučiti

 

Točno, ali isto vrijedi kao i za 1 slučaj.

 

Situacija br 3:

Koristim laptop sa baterijom koja se puni - punjač isporučuje 40W (ili koliko već MAX može) - laptop dio troši, a ostatak preusmjerava u bateriju, samo što punjenje traje sporije.

 

Točno samo kod smartpin punjača, u suprotnom sistem pojma nema kolika je snaga prikopčanog punjača ali "zna" da bi on morao biti pr. 65w. Potrošnju sistema prilagođava toj pretpostavci. Ako na taj sistem prikopčaš punjač manje snage on će i dalje prilagođavati potrošnju na tih 65w, postavka je fiksna. Smart pin punjači šalju sistemu informaciju koju snagu mogu isporučiti te se potrošnja sistema prilagođava toj snazi, obično smanjenim performansama računala i/ili manjom strujom punjenja.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.12.2016 11:26 (ITelektronika).
 
1 0 hvala 1
7 godina
online
Univerzalni auto punjač na notebook

Slobodno uzmi taj, neće biti problema, nikad ga maksimalno ne opteretiš.

A  AC punjač koji dobiješ uz laptop je ionak i prevelike maksimalne snage.

To je tak zato kaj se koristi na više  modela, pa nema smisla da za svaki  laptop izmišljaju  novi adapter, samo promijene konektor ak treba.

A  kakve  je  kvalitete ovaj kaj si linkao, ne znam.

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Univerzalni auto punjač na notebook

Razmotrit ću to sve još malo... Jer kažem, zatreba mi par puta godišnje, valja ga imati da "stoji u autu" i posluži kad zatreba. Vidjet ću jel ima gdje koji review pa se javim ovdje, malo sam u stisci s vremenom trenutno.

 

Hvala za odgovore 

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice