UPS-škola izdvojena tema

poruka: 86
|
čitano: 68.270
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

Komponente su upisane pod moj pc, s tim sto ce aksniej ici 520W napajanje i graficka msi r7 260x

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: UPS-škola

520:0.80(80% efikasnost PSU-a)=650W UPS

11 godina
offline
Re: UPS-škola
Ako je u pitanju Seasonic 520 Bronze onda je efikasnost na najvišem opterećenju oko 82%, ali njegova konfiguracija s R7 260X neće trošiti preko 200 W tako da preporučam UPS od barem 300 W.
13 godina
neaktivan
offline
Re: UPS-škola
kiwi_91 kaže...
Ako je u pitanju Seasonic 520 Bronze onda je efikasnost na najvišem opterećenju oko 82%, ali njegova konfiguracija s R7 260X neće trošiti preko 200 W tako da preporučam UPS od barem 300 W.

 + Monitor, eventualno zvučnici ili inkjet printer, buduće nadogradnje? = 300W ? Malo je kratko

Poruka je uređivana zadnji put pon 26.10.2015 22:49 (Wuk19).
11 godina
offline
Re: UPS-škola

Iskreno zaboravio sam na monitor, ali danasnji monitori od 22 incha ne trose vise od 30 W tako da je tehnicki 300 W i dalje dovoljno jer na oko 200 W APC (BX500C - oko 400 kn) deklarira 4 min radnog vremena sto je i vise nego dovoljno za spremanje svojih radova i aktivnosti. Ipak preporuka za 350 W, a rekao je da ce uskoro ici na R7 260X sto vrlo vjerojatno znaci da nece ici na nista jace od toga u slijedecih 3-5 godina sto je vrijeme za potencijalnu promjenu baterije ili kupnju novog uredaja s obzirom na slabiju dostupnost baterija, a i cijenu. Ako si moze priustiti jaci uredaj onda neka ide na to jer ce si tako povecati radno vrijeme na bateriji i moci ce kompenzirati pad kapaciteta baterije tijekom vremena, no evo osobno mislim da bi trebao gledati modele od barem 350 W.

 

EDIT: Ipak je BX500CI oko nekih 470 kn, ali tebi bi odgovarala jača verzija APC BX700UI (od 588 kn; 2 god. garancije) koja ima zaštitu za liniju i koliko vidim može se spojiti USB-om na računalo gdje možeš gledati određene parametre kao što je potrošnja struje i slično. Osim APC ima i Eaton 5E 850i USB (od 562 kn; 2 god. garancije) koji ima iste mogućnosti kao i APC, ali je nešto jači. APC se čini kvalitetniji, ali vjerujem da su tu negdje pa se Eaton čini bolji s obzirom na cijenu i veći kapacitet.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.10.2015 10:37 (kiwi_91).
13 godina
neaktivan
offline
Re: UPS-škola

Mogu reći da se slažem s kolegom kiwi_91, sve ovisi kakve probleme ima sa el. strujom i koliko mu budget dopušta investiranje u takvu vrstu opreme.  

 

Samo idealno bi bilo da je izvršio konkretna mjerenja kvalitete el. struje i na temelju tih podataka tražio rješenje, ukoliko ima veće probleme tada UPS od cca. 600kn mu neće biti od velike pomoći.

 

A najbolje od svega jest da mu distributer osigura kvalitetnu el. mrežu, opskrbu u mjestu boravka, na kraju svega plaćeni su za to.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2015 0:33 (Wuk19).
9 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

Snaga struje kod mene je u redu, samo dnevno zna nestati struje po 3-4 puta, vecini slucajeva na 10-15 sekundi. Znaci najvise mi UPS treba jer nestaje struje a ne jer nema voltazu koju treba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: UPS-škola

Pojam kvalitete se ne odnosi samo na iznos napona.

 

 

Dva zanimljiva rada koja sam pronašao o kvaliteti el. energije i šta kvaliteta predstavlja:

 

https://bib.irb.hr/datoteka/504597.Diplomski_rad.pdf

 

https://bib.irb.hr/datoteka/142611.C4-14.pdf

 

 

Sam si naveo 3-4 puta, period trajanja 10-15 sec, UPS od 600 kn je baziran na Line interactive topologiji te će i dalje raditi prekide u opskrbi računalo strujom(iznos tog prekida je u mili sekundama), hoće li ti prekidi imati štetne posljedice za računalo ne mogu reći.

 

Video prikaz o čemu govorim o topologiji UPS-a:

 

 

9 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

A što onda preporucujete? Koji UPS nece raditi prekide u radu a a je dovoljan za moj komp?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: UPS-škola

Ako mu u tih 10-15 sekundi apsolutno ništa ne radi, pa ni žarulje sa žarnom niti, onda sumnjam da je stvar u lošijoj karakteristici napona jer žarulje poprilično dobro podnose takve uvjete, kao i što se može vidjeti na video prilogu post prije.

 

Ukoliko se ipak radi o lošijoj dobavi el. struje onda Chicony ne može dugotrajno raditi u takvim uvjetima jer, koliko mi je poznato, to napajanje ima fiksnu postavku ulaznog napona od 230 V pa on nije tolerantan na veće i vremenski trajnije padove napona. Seasonic S12II-520 (spomenuo si da ćeš nabaviti napajanje od 520 W pa pretp. da je u pitanju Seasonic) i druga bolja napajanja imaju deklarirani radni raspon od 100 VAC do 230 VAC (+ dodatne tolerancije) pa bi vjerojatno mogli podnijeti takve uvjete, uz pretp. da je pad napona u tom rasponu.

U slučaju loše dobave bi bilo dobro kontaktirati elektru s obzirom da se drugi uređaji u kućanstvu mogu oštetiti, a s vremenom i pokvariti.

 

Kako god, bilo koji od ona dva što sam prethodno predložio će biti dobri. Oni jesu Line Interactive, ali Chicony nije preloše napajanje i podnijelo bi kratkotrajne ispade odnosno vrijeme dok se napon ne stabilizira.

9 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

U tih 10-15 sekundi nestane struja kako sam rekao, a ne da je pad napona, javljao elektri i rekli mi da znaju za to. I nista ne poduzimaju. Hvala na piomoci

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

Imam neprekidno napajanje 600VA-360W, koje nije radilo uopće otprilike 10god. A prije toga je možda bilo upaljeno samo par puta. Dakle baterije su bile ko nove kad je prestalo se koristit.

 

Jel to znači da su baterije koje su bile u njemu same od sebe sad crkle i treba ih mijenjat? 

Mislim jel se one potroše same od sebe nakon dugo vremena?

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 14:18 (Rootwalla).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: UPS-škola

Ne vjerujem da su gotove, ali kapacitet im je opao sigurno.

12 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

ok, hvala, baterije su sealed lead acid, 12v/7ah

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

opet jedno pitanje, jel problem ako umjesto potrošenih 12v/7ah baterija ja stavim 12v/9ah. Jel ovo AH mora biti isto ili...? Hvala.

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: UPS-škola

Ako su iste dimenzije, svakako bolje staviti 9ah, dulje će držati.

With the first link, the chain is forged. The first speech censured, the first thought forbidden, the first freedom denied, chains us all irrevocably.
15 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

Pozdrav, mene zanima da li bi se nakon nekog vremena UPS trebao čistiti od prašine, da li ga je potrebno otvarat i ispuhat?

Trenutno sam zaposlen kao informatičar u jednoj firmi, pa su me između ostalog zamolili da pregledam sve šta ima veze sa elektronikom, a nisam se baš susreto sa UPS-om.

 
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: UPS-škola

Ako ima ventilator/e onda svakako. Ako nema nije toliko bitno.

Želite zaraditi dok kupujete preko interneta? Registrirajte se. http://bit.ly/mcashback
11 godina
offline
Re: UPS-škola

Pitanje je kakve su vrste ti UPS-ovi jer ovi normalni kućni i malo napredniji za tvrtke nisu predviđeni za održavanje pa se tako često gubi jamstvo u slučaju potpunog otvaranja kućišta. Ukoliko imaju mogućnost zamjene baterija, one su smještene u posebno odvojeni prostor tako da se njihovom zamjenom uošće ne dolazi u kontakt s elektroničkim dijelom. 

Profesionalni UPS-ovi ormarskog tipa uglavnom jesu predviđeni za održavanje pa tako imaju i značajku premoštenja, tj. 'bypass' prekidač, kako bi se i u slučaju održavanja osigurala stalna dobava strujom. S tim da se, koliko vidim, za njihovo održavanje angažiraju posebne tvrtke pa pretp. da su kod vas u tvrtki onda vjerojatno ovi obični.

 

Ako je isteklo jamstvo i kao što je rekao kolega, postoje ventilatori, tj. otvori za hlađenje, onda vjerojatno ne bi škodilo otvoriti ga i očistiti.

 

Dolje imaju linkovi s opisima periodičkih provjera što ih rade tvrtke zadužene za to. S tim da je većina toga 'overkill' za ove obične UPS-ove, ali kada se već otvara ne bi škodilo vizualno provjeriti stanje primjerice kondenzatora, otpuštenih priključaka, gareži i ostalog što je navedeno...

 

Link 1

Link 2

14 godina
neaktivan
offline
UPS-škola

Imam mali (kućni) UPS koji ima dvije utičnice. Pošto bih htio da mi na njemu budu 3 trošila (sad su računalo i monitor), zanima me smijem li u jednu njegovu utičnicu staviti produžni ili neki razdjelnik pa da preko te jedne utičnice napaja 2 uređaja? Pitam u kontekstu ako podrazumijevamo da UPS ima kapacitet za njihovu potrošnju.

 

Također, je li problem sam UPS uključiti u produžni, tako da nisam ograničen njegovim kratkim kablom?

 

Hvala ljudi!

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: UPS-škola
Kutuzov kaže...

Smiješ dok god struja koju povlačiš iz te utičnice ne prelazi onu struju (ili snagu) koja je propisana od strane proizvođača UPSa

za jednu utičnicu.

13 godina
offline
UPS-škola

Evo da ne otvaram novu temu napisat ću ovdje... Naručio sam novi UPS i tek kasnije naišao na podatak da kod novijih napajanja postoji nešto što se zove active PFC i da mogu imati problema s korištenjem UPS-a koji ima simulated sine wave... Nisam na ti s tim pojmovima, tražim informaciju što točno može biti problem i da li sad brinuti oko toga s obzirom da će mi biti takva situacija. Ako se netko kuži bio bih zahvalan na pojašnjenju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: UPS-škola
Vidim da se i tu u temi, iako su objave od prije 5 godina, preporuča pure sine wave UPS za Active PFC napajanje...

Ali i dalje ne znam što mi to točno predstavlja problem? Logičnije mi je da ako je sve novo da bolje jedno s drugim radi.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
UPS-škola
Ako se ne varam, nisu napajanja imala problem, već stariji UPS-ovi - zbog PFC-a su UPS-ovi detektirali veću snagu od stvarne i prijavljivali overload. Mislim da današnji nemaju taj problem.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: UPS-škola

display name ivo

 

Seasonic preporuča upotrebu Pure Sine Wave UPS-ova s njihovim napajanjima, ali napajanja bi im trebala raditi i s kvalitetnijim UPS-ovima sa Simulated Sine Wave-om. Link

 

Pretp. da bi u najgorem slučaju bio problem taj što napajanje ne bi uopće radilo na baterijskom modu ili bi rad bio nestabilan s nasumičnim restartima. Napajanja s osjetljivije postavljenim APFC upravljačima vjerojatno prepoznaju lošiji Simulated Sine Wave kao pad napona (nestanak struje) u mreži pa uslijed toga izvršavaju postupak gašenja napajanja na siguran način.

 

Znači štete na napajanju ne bi trebalo biti, samo može biti taj problem da izgubiš glavnu funkciju UPS-a.

13 godina
offline
Re: UPS-škola
MrBlc kaže...
Ako se ne varam, nisu napajanja imala problem, već stariji UPS-ovi - zbog PFC-a su UPS-ovi detektirali veću snagu od stvarne i prijavljivali overload. Mislim da današnji nemaju taj problem.

Ok. Meni to isto sve vuče kao da je to neki problem iz prošlosti, valjda se nešto poboljšalo po tom pitanju do danas. Plan je testirati kada mi UPS stigne, danas vjerojatno. Uzeo sam Cyberpower BR1000ELCD, a napajanje mi je Corsair RM750. Pure sine wave UPS-ovi su bar duplo skuplji, i ovo mi je previše bilo. U biti ako isključim UPS iz struje i računalo ne ostane upaljeno, ili što sam još negdje pročitao, da se iz napajanja počne neki zvuk čuti, onda je to zbog toga. Ako ostane raditi na bateriji sve ok.

15 godina
odjavljen
offline
Re: UPS-škola

Koliko znam, danas sva napajanja jača od 75 W moraju imati PFC da bi bila u skladu s EU propisima. Slabija možda mogu postići sukladnost s pasivnim PFC, ali većinom se danas koristi aktivni. Bez aktivnog PFC-a je nemoguće dobiti 80+ certifikat. Jednostavno, i UPS-ovi su se morali prilagoditi tome.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
11 godina
offline
Re: UPS-škola

display name ivo

 

PowerWalker UPS-ovi su najjeftiniji što znam da imaju deklarirano Pure Sine Wave, tj. specifično PowerWalker VI 800 SW (od 645 kn). Ne znam kakva im je kvaliteta, a i pretp. da tebi taj model ne bi odgovarao jer ima samo 3 izlaza. Postoji i njihov VFD 800 APFC koji navodno ima i tehnologiju koja kompenzira, ono što je kolega spomenuo, veće APFC opterećenje (što ne znači da ju i CyberPower nema...). Samo tu opet imaš potencijalni problem sa strane napajanja ako ono nije "friendly" sa Simulated Sine Wave-om.

 

Uglavnom, kad isprobaš sa CyberPower-om, onda ćeš vidjeti kako će se ponašati.

13 godina
offline
UPS-škola

Evo stiglo je i isprobao sam... Ostane računalo raditi a UPS jako zuji. Ne znam jel to normalno. Probao sam samo pola minute.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
UPS-škola

Poslao sam mail i Cyberpower podršci u vezi Active PFC napajanja i Symulated Sine Wave... odgovor je da ako sam testirao i radi onda je to ok, nema problema. Zujanje koje čujem je jer se neko hlađenje za bateriju pali kad ostane na bateriji, ventilator.

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice