Vodič za odabir kućišta izdvojena tema

poruka: 6.672
|
čitano: 1.389.345
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

jendvatri

Zapravo, samo je jedna stvar bitna, a to je da ti sve komponente stanu u kućište. Druga stvar, da ti stane eventualni upgrade komponenti pa tako npr. nema smisla kupovati kućište u 2017. koje ne prima SSD kao NZXT Guardian 921.

Sve ostalo je komodacija, kako ti šta odgovara (funkcionalnost: protok zraka, tišina, kvaliteta materijala) i kako ti je ugodnije oku (estetika i ostalo).

I za kraj, kolko si spreman platiti, tj. koliko cijeniš neke stvari kod kućišta kao npr. dostupnost filtera za prašinu.

 

Što se tiče LEDica ne očekuj da lijepo blješte kao na slici od npr. Modecoma C5 jer tako svijetle samo vrlo dobri LED ventovi (npr. Enermax Vegas ili šta drugo od njih s LED). Najkvalitetniji ventilatori uglavnom nemaju LED osvijetljenje, sa par iznimaka. Btw. LEDice najčešće svijetle onom jačinom kojom se ventilator vrti, tj. ako vent nije na max. rpm ništa od lijepog LED osvijetljenja ili drugim riječima imaš super LED osvijetljenje, ako vent zuji. Uglavnom, ako želiš da komp svijetli rađe kupi nešt s velikim prozorom pa stavi kakve LED trake i onda to lijepo izgleda uz npr. kvalitetne bijele/prozirne ventove.

 

Po meni je su prva dva izvrsna ATX kućišta Phanteks Enthoo Pro M Tempered verzija (često označena kao Acrylic, pitati za svaki slučaj) i Fractal Define S, prvi ima malo bolji potencijalni airflow i kaljeno staklo, a drugi zvučnu izolaciju i bolje potencijalno custom vodeno hlađenje.

Inače, u tom rangu oko 600-700kn je nastala cijela pomama za malo kompaktnijim kućištima, tj. slične visine, ali nekih 10cm manji u dubinu pa su tu još Fractal Define C i Phanteks P400/S/T, svi sa osjetno lošijim ventilatorima u odnosu na prvospomenute modele i onda još NZXT S340 sa katastrofalnim intakeom, tj. usisom koje je obično boljka i drugih skupih kućišta, valjda zato što proizvođači misle da takvi kupci idu prvenstveno na kao estetski ljepša vodena hlađenja.

 

Jeftinije kućište je lutrija, osim ako ne čuješ dojmove od nekog tko je stvarno ispipao kućište koje te interesira ili ako ne nađeš dobru, tj. objektivnu recenziju. Znači, ako je na ovoj temi hrpu puta spomenuto da je Zalman Z3 Plus best buy za 350kn ja im vjerujem. LC Power 983B Silent Interceptor koje sam malo ispipao je isto zgodno za 400kn i što je zanimljivo, bočna stranica je sa zvučnom izolacijom možda mrvu lakša od 300kn skupljeg Define S-a. Modecom Mag C5 je po slikama identičan tom LC Poweru, osim kaj ima bočnu plexy stranicu, što vrlo vjerojatno znači da nijedna stranica nema zvučnu izolaciju, što se odražava na težinu. Upravo gledam YT video ovih MS kućišta koje je kolega linkao i također imaju identičnu unutrašnjost LC Poweru i Modecomu, ali je vanjština nešto drugačija.

Poruka je uređivana zadnji put uto 14.3.2017 21:27 (The_Fichek).
7 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir kućišta

Hvala na informacijama. Nazalost, i dalje sam jednako izgubljen sto se tice toga sto zelim uzeti. Mislim da kompliciram vise nego sto bi trebao.

 

Phanteksa nemaju u ponudi, a ovi Fraktali su mrvicu iznad mog budjeta, koji bi bio do nekih 700tinjak kn. Znaci S34 ti i nije bas? Dosta su popularna ta kucista.

 

Iz trgovine su mi preporucili ovo, malo skuplje nego sto bi htio, ali dosta dobre recenzije ima na netu. Sto mislis?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Da, danas su popularna kućišta sa nikakvim usisom kao npr. In Win 303 koje naprijed niti nema mjesto za ventilatore, a košta skoro 1K kn, čisto iz razloga jer se pretpostavlja da takva osoba sigurno ide na vodeno hlađenje, a vodeno hlađenje praktički nije ovisno o protoku zraka jer direkt preko cijevi gura toplinu van iz kućišta preko radijatora. Kod zračnog CPU hladnjaka protok zraka ima najviše utjecaja, zatim i kod hlađenja svih ostalih komponenti, pogotovo grafičke. Zato velim, S340 je za pokazivanje tko ima vodeno hlađenje ili vrlo dobar CPU cooler i vrlo dobru nereferentnu grafičku. To ti hoće reći i galerija na njihovoj službenoj stranici, ali opet ljudi guraju svašta u takva kućišta. 

 

Kupuješ u Linksu ili? Malo je staro i nemoderno to kućište, a kvaliteta materijala je vjerujem dovoljno dobra jer teži skoro 8,9kg. Define S npr. teži 9,1kg, a izgleda kao prazna kutija :) Uglavnom, da ne spamamo najbolje piši preko PM jer će se ovo čini mi se razvući. Ako ćemo nastaviti ovdje napiši misliš li staviti postojeće (koje) komponente ili kupuješ sve novo? Ako je ovo drugo prvo traži savjet u temi slaganja konfiguracije i ako plaćaš na rate im tako napiši. Hrpa dućana dostavlja za džabe iznad 2K kn i nemoraš se bojati dostave. Na kraju krajeva, kućište ti treba kolko tolko biti cijenovno u skladu s ostatkom konfe.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 12:01 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

ima tu par videa, uglavnom radi se o starijem kucistu, cini mi se da je prednji filter loš što je bas šteta radi 200mm fana

 

 

11 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

ima li tko ideju za minijaturno itx kućište, primjerice ovaj linkworld za 300-tinjak kuna, za dječji komp koji bi im taman fino sjeo u policu od stola

 

planiram uzeti Asrock H110M-ITX/ac (zbog wifi-a) i pentiuma g4560, dvije pločice rama te neki ssd od 250gb

dakle čini mi se da je linkwold eksterno napajanje od 65w tu već na rubu snaga, pa ako ima neko slično kućište s barem 90w napajanjem ili će ovo biti dovoljno?

 

cijenom ne bih išao preko 300-400 kuna, može i jeftinije 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Nemoj uzimati ništa sa 60mm ventovima kao taj Linkworld; ako ti odgovaraju 80mm imaš: https://www.nabava.net/search.php?q=aerocool+CS-101

Po meni je pametnije uzeti nešto sa 120mm: tiši/zatvoreni dizajn npr. Bitfenix Nova ili otvoreni dizajn nešto od Zalmana ili MSa, možda MS CYCLOPS III ili IV, opet s obzirom na zatvoreni ili otvoreni dizajn, a Zalman, ako želiš hrpu stock ventova u startu.

 

EDIT: ako baš želiš ITX dizajn kućišta Thermaltake Core V1 sa 200mm intake fanom mi izgleda super, ali treba naknadno kupiti ili improvizirati filtere za prašinu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 12:57 (The_Fichek).
12 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Ne znam koliko ti se zuri, ali sjecam se da si u Ryzen temi pricao dosta o APU-ima, taman sam danas procitao ovo, e sad pitanje je koliko je pouzdana informacija i gdje je kolega to procitao.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
The_Fichek kaže...

Nemoj uzimati ništa sa 60mm ventovima kao taj Linkworld; ako ti odgovaraju 80mm imaš: https://www.nabava.net/search.php?q=aerocool+CS-101

Po meni je pametnije uzeti nešto sa 120mm: tiši/zatvoreni dizajn npr. Bitfenix Nova ili otvoreni dizajn nešto od Zalmana ili MSa, možda MS CYCLOPS III ili IV, opet s obzirom na zatvoreni ili otvoreni dizajn, a Zalman, ako želiš hrpu stock ventova u startu.

 

EDIT: ako baš želiš ITX dizajn kućišta Thermaltake Core V1 sa 200mm intake fanom mi izgleda super, ali treba naknadno kupiti ili improvizirati filtere za prašinu.

 ma case ventovi čak mislim da nisu bitni, obzirom da taj pentium nije zahtjevan za hlađenje i da će mu stock hladnjak vjerojatno biti dosta i bez ventova na kućištu

taj aerocool mi se čini ok, koliko mi se čini on se može i položiti vodoravno, pa taman stane u policu pod stolom - pitanje je samo eksternog napajanja, nadam se da bi neko od 90w bilo dovoljno 

war3_tft kaže...

Ne znam koliko ti se zuri, ali sjecam se da si u Ryzen temi pricao dosta o APU-ima, taman sam danas procitao ovo, e sad pitanje je koliko je pouzdana informacija i gdje je kolega to procitao.

 ma dopizdilo mi drndati po starom dječjem kompu, stalno se kvari, a ne znam uzrok - ili je grafa, ili matična ili napajanje 

uglavno svako malo ne radi, kad izvadim grafu (stara gtx 550ti) na integriranoj radi, kasnije ponovo stavim gtx i opet sve radi, nakon dva dana opet crkne, pa iznova i iznova

a nemam pojma što prouzroči takvo privremeno crkavanje grafe i nema više volje čekati

već je naručen pentium, matična s ugrađernim wifi i 4gb rama

 

ako uspijem naći kućište koje mi odgovaradok to stigne super, ako ne - strpat ću im u staro kućište dok novo ne stigne

ja bi svakako radije ryzen apu uzeo, ali bojim se da ću morat čekati najmanje još tri mjeseca i da će koštati dosta više od ovog pentiuma

sve troje sam platio 1.575 kuna, a da sam uzimao matičnu bez hdmi i wifi, bilo bi 1300 kuna, a toliko će vjerojatno koštati sam rajzen apu procesor bez matične i rama

na koncu, lako ja ovo prebacim pod tv kad ima hdmi i wifi i klincima složim rajzen mašinu ako bude trebalo

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Eksterno napajanje  Nemoj štedit na napajanju, makar bilo za slabiju konfu, pitaj kiwi_91 za neku polovnu preporuku, ako ništa.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

aerocool ti ima utor za sfx psu tako da nije kao linkworld da koristi externi brick

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
The_Fichek kaže...

Eksterno napajanje  Nemoj štedit na napajanju, makar bilo za slabiju konfu, pitaj kiwi_91 za neku polovnu preporuku, ako ništa.

 ah, sad tek vidim da to kućište podržava sfx napajanje, pa ću vidjeti za neko od 200-300 wata - za pentiuma bez grafe više nego dovoljno

moram jedino pogledati mjere tog aerocoola i stola kad dođem doma, da vidim hoće li stati u policu, obzirom da mi se čini da je dosta veće od onog linkworlda

 

u svakom slučaju hvala, javi ako imaš još koju ideju za slično kućište koje bi mogao položiti u policu u stolu

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Ma može imati 500W, a crknut jer je nekvalitetno smeće sa jadnim kondenzatorima. Javim, ako nađem još kaj naravno.

 

EDIT: ako odgovara kockasto kućište sa punom PSU podrškom (do 180mm): https://edigital.hr/kucista-bez-napajanja/cooler-master-mitx-elite-110-advanced-rc-110-kkn2-kuciste-p304678?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

ili do 140mm, što je i dalje više od SFX: https://www.mikronis.hr/kuciste-cougar-qbx-mini-itx-crno-bez-napajanja-p-n-108m020-0002.aspx?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

Checkiraj i ponudu od LC Powera, ta nisu kockasta, nego ovo kaj tražiš: https://www.nabava.net/search.php?q=lc+power+itx

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 14:18 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
The_Fichek kaže...

Ma može imati 500W, a crknut jer je nekvalitetno smeće sa jadnim kondenzatorima. Javim, ako nađem još kaj naravno.

 

EDIT: ako odgovara kockasto kućište sa punom PSU podrškom

ma znam, neću sigurno uzimati neko smeće

 

što se tiče kućišta, baš sam ograničen prostorom i tom policom od stola - problem je što nemam mjesta na stolu, jer je to ujedno i stol za učenje starijoj ćerki, a tu su već monitor, tipkovnica i miš, koji su bežični i makne ih na stranu kad ide učiti, monitor pogurne do zida i baš nema mjesta za kućište na stolu

tako da tower, cube i slično ne dolazi u obzir, a sa strane pored stola sad stoji staro kućište i tu mi je također problematično jer je tijesan prostor do ormara pa ga hoću maknuti 

10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Koje su dimenzije koje odgovaraju? Možeš i modficirati stol, ako će biti na knap.. Slobodno poslikaj.

11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
The_Fichek kaže...

Koje su dimenzije koje odgovaraju? Možeš i modficirati stol, ako će biti na knap.. Slobodno poslikaj.

 budem izmjerio čim dođem doma

modifikacije ne dolaze u obzir - žena nema povjerenja u moje stolarske sposobnosti , iako sam se već dokazao na našem stolu u dnevnom boravku

 

mogao sam i ranije mjeriti jbga, ali odokativno onaj linkworld bez problema ulazi pa sam mislio nešto takvo uzimati 

no sad si me natjerao na razmišjanje o ovom aerocoolu, a za njega ipak treba mjeriti

više o tome kad dođem doma

 

EDIT:

visina rupe u stolu je 13cm, širina 40cm i dubina 40cm

otvorena sprijeda i straga, dakle kad položim itx kućište poput aerocool unutra, s prednje strane stola će biti prednji dio kućišta, sa zadnje strane spajam kablovinje i sve skupa sakrijem iza stola da ne visi, odmah iznad na stolu je monitor tako da kablovi imaju skroz kratki hod od kućišta do monitora

neću fotkat jer je prasica od ćerkice masnim prstima usrala sve ladice ispod te police/rupe i stol izgleda užasno, sad će imat i ona posla

 

onaj lc-1402mi kad ga položim je visok 9,3 cm i ostane mi 3,5cm iznad njega, po širini je 30cm i po dubini 39, dakle taman stane u rupu i ostane mjesta posvuda 

nije ni preskupo - 350 kuna za kućište s napajanjem od 200w, sasvim dovoljno za malu kantu i mislim da njihova napajanja nisu šroteks, makar nisu niti nešto bajno, ali zadovoljavajuće u svakom slučaju

 

The_Fichek

fala na preporukama, mislim da je sad sve osmišljeno

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2017 18:01 (picajzla0707).
15 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir kućišta

Stiglo kućište...

Fractal Design Define S je na kraju bio odavir

 

Za sada mogu reći tek par riječi dojmova i zapažanja .

 

"Buci buci" - djeluje dosta bucmasto naprema starome

Mada razlika nije prevelika (22cm -> 23.3cm) u širini

No prostora sa unutarnje strane ima jako puno što je ogroman plus kod mene

Kod starog ima isto dosta prostora, ali dobar dio je kompletno neiskoristiv i nepotreban (prostor za montiranje diskova,pa gornji dio kod napajanja...) uglavno stariji dizajn je očit.

 

Malo sam pogledao sa unutarnje strane, stranice djeluju dosta masivno i ne daju se baš pigati

Na njima je stavljena zvučna izolacija kao i na gornjem dijelu

Jedino nema naprijed (tu makar stavim nekvu tanju spužvu da se poboljša izolacija. Jer prostora za airflow ventova ima dovoljno)

Kao veliki dodatni plus dopadaju mi se vijci koji ostaju i stranicama dok se odšarafe

 

 

Slike stavim nakon što ubacim komponente.. A voda bi morala biti sljedeći tjedan (samo se čeka cpu block )

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Nekako me privlači ovo kućište
https://www.caseking.de/aerocool-strike-x-cube-micro-atx-gehaeuse-schwarz-gesi-213.html
Sad me zanima ima li tko iskustva s cube kućištima. Kakvi su po pitanju hladenja kad matična stoji vodoravno. Gdje pronaći nesto takvo u hr? Kolika je dostava na casekingu?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Drago mi je da si zadovoljan :) Ja sam si ispred mislio staviti ovak nekaj: https://www.conrad.hr/Plo%e8a-za-prigu%b9ivanje-zvuka.htm?websale8=conrad-hr&pi=342840&ci=SHOP_AREA_17475_1312047, ali više jer me zanima djeluje li, nego što mi stvarno treba. Jedino ne znam kako bi zakeljio tako neku spužvu.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir kućišta

Imam doma već neku spužvu

Nije profi kao ta što si poslao

Ali poslužit će

 

A način lijepljenja ti predlažem u obliku dvostrano ljepljive trake

Sprobano i pouzdano, ne ostaju ostaci dok se odlijepi (barem kod moje trake)

8 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir kućišta

Fractal Design Core 2300 ili Zalman Z3 Plus? Unutra ide RX480, no OC...

 

Oko 50 kn razlike. Kolika je razlika u samoj kvaliteti izrade? Fractal daje dva venta manje ali me Z3 dizajn i ne pali previše...

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.3.2017 22:38 (blakadder).
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
9 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir kućišta

Jeli tko pokušao raditi custom stranicu od kaljenog stakla, imam ms black widow, radio bi cijelu bočnu stranu

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
doktordoc kaže...

Jeli tko pokušao raditi custom stranicu od kaljenog stakla, imam ms black widow, radio bi cijelu bočnu stranu

 Spominjalo se na forumu za neko kućište, mislim da je preporuka bila s točnim dimenzija otići kod staklara.

My pleasure darlin
7 godina
neaktivan
offline
Vodič za odabir kućišta

Kakva su MS-ova kućišta cyclops III i cyclops IV (protok vazduha, kvalitet izrade)?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

Ima li tko na forumu da radi s plexijem? Imam carbide 500 r i umjeato onog njegovog masha na kojem je vent stavio bi plexi...znaci nebih nista rezao stranicu nego samo utaknuo plexi s trakom ili silikonom....mesh se da vadit van i pomocu njega se moze napravit mjera za plexi...lp

razorblade
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
mariolla79 kaže...

Ima li tko na forumu da radi s plexijem? 

Kakav plexi, odmah kaljeno staklo, možda čak i lakše za napraviti.

Za dodatna pitanja i pomoć obratiti se preko privatne poruke. Hvala. :D
11 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

Ja bi...ali dijete mi jos malo.i zaigrano pa da nebi bilo nismo znali...naknadno cu staklo.....kucuste bu imao brijem jakooo dugo...ali sad za pocetak plexi....

razorblade
Moj PC  
2 0 hvala 2
12 godina
offline
Vodič za odabir kućišta

Pozdrav, htio bih da kupim ovo kućište: MS Cyclops III, posjedujem cpu hladnjak noctua NH-U12P SE2 koji je visok 158mm, a kućište podržava do 159mm. Mogu li biti siguran da neće praviti problem i da će uredno stati u navedeno kućište?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Adisprox kaže...

Pozdrav, htio bih da kupim ovo kućište: MS Cyclops III, posjedujem cpu hladnjak noctua NH-U12P SE2 koji je visok 158mm, a kućište podržava do 159mm. Mogu li biti siguran da neće praviti problem i da će uredno stati u navedeno kućište?

Zasad vjerojatno nemaš bolje opcije od kontakta MS supporta, jer teško da je neki korisnik već probao tu kombinaciju i objavio...

coffe,coffe,coffe.....
7 godina
neaktivan
offline
Re: Vodič za odabir kućišta
Tražim best buy konfiguraciju do 5k kuna, obavezno da ima ssd. Služit će za CAD alate i surfanje internetom"
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice