Kvar zvučnika na TV-u

poruka: 10
|
čitano: 10.642
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Kvar zvučnika na TV-u

Otišli su mi zvučnici na TV-u, sliku i dalje dobijem od Iskon STB-a preko HDMI kabla ali ništa od zvuka jer su očito izgorili zvučnici na telki.

Koji bi bio najjeftiniji način upogoniti zvuk? Pretpostavljam kupiti neke zvučnike ali neznam kako ih spojiti na audio konnektor na STB-u.

Dolje je slika tog priključka.

 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kvar zvučnika na TV-u

Po izgledu, ovo je digitalni audio izlaz - tu možeš spojiti samo neki uređaj (npr pojačalo s digitalnim audio ulazom) koji ima D/A pretvarač u sebi. Obični PC zvučnici najčešće to nemaju.

Druga varijanta je upotrijebiti analogni audio/video izlaz s Iskonovog prijemnika (pretpostavljam da bi morao postojati - ne vidi se na slici) i tamo priključiti neke aktivne zvučnike ili pojačalo.

U tom slučaju (ako takav priključak i postoji) treba provjeriti podržava li Iskonov prijemnik slanje slike na HDMI a zvuka na analogni izlaz (nije nužna takva mogućnost).

Ako su na TV-u baš stradali zvučnici (a ne pojačalo), vidi imaš li izlaz za slušalice ili analogni audio izlaz (a možda se zvuk može izvući i preko SCART-a ako ga TV ima), pa tu spoji zvučnika (opet aktivne tj s pojačalom)

KaeR
Poruka je uređivana zadnji put sub 23.9.2017 19:24 (KaeR).
14 godina
offline
Kvar zvučnika na TV-u

99% su otišli zvučnici u TV-u jer kad spojim Iskon prijemnik preko SCART kabla sa TV-om, ima slike a nema zvuka.

Ovo gore je slika sa Iskonovog prijemnika, znači treba mi neko pojačalo koje ću spojiti sa Iskonovim prijemnikom te zvučnici koje ću spojiti sa pojačalom?

Bojim se da to nije ziher da će raditi jer u izborniku od Iskon STB-a nemogu nigdje naći da se zvuk može prebaciti na drugi kanal a da nije automatski HDMI ili SCART.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 23.9.2017 21:21 (evincar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kvar zvučnika na TV-u

Isprobavao si sa istim izvorom, može ti biti problem i sa Iskon STB-om. Probaj s nekim drugim izvorom, ili recimo skeniraj obične kanale s antenom...

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kvar zvučnika na TV-u

narančast.. colourcode za digital/coax.. tako da ga možeš samo na digital pojačalo. (da je analog bilo bi bar dva-L/R crveno-crno/bijelo..).

-vjerojatno crkli zvučnici/žica ili pojačalo, .. ili stb problem (jednako kao npr mute na prijemniku pa provjeri i to..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kvar zvučnika na TV-u

Definitivno je otišao zvuk, spojio sam komp i playstation te ima slike a nema zvuka.

Znači ne bi mi pomogao analogni kabel/chinch koji ide iz Iskon Tv-a recimo u staru liniju koja ima dva chinch ulaza L/R tj. mora biti baš digitalno pojačalo (koja je cijena najjeftinijeg?)

Ili da kupim ovo pa spojim Iskon Tv sa linijom https://www.chipoteka.hr/artikl/133807/pretvarac-audio-digitalni-u-analogni-konig-knaco2504-4050060375

Našao sam sliku sa objašnjenjem ulazom na Iskon TV-u.

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.9.2017 11:15 (evincar).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kvar zvučnika na TV-u

Prvo isprobaj - spoji scart s prijemnika preko 2 cincha na liniju. To je najjeftinija opcija (ako već liniju imaš). Ali, da bi to radilo, Iskonov prijemnik mora davati zvuk preko scarta u isto vrijeme dok daje sliku preko HDMI priključka (a to ne znam može li - provjeri u postavkama).

Ako nigdje ne piše, kabel scart - cinch nije skup za probu - link

KaeR
16 godina
offline
Kvar zvučnika na TV-u

Imaš kakav utor na tvu za slušalice?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kvar zvučnika na TV-u
evincar kaže...

Definitivno je otišao zvuk, spojio sam komp i playstation te ima slike a nema zvuka.

Znači ne bi mi pomogao analogni kabel/chinch koji ide iz Iskon Tv-a recimo u staru liniju koja ima dva chinch ulaza L/R tj. mora biti baš digitalno pojačalo (koja je cijena najjeftinijeg?)

Ili da kupim ovo pa spojim Iskon Tv sa linijom https://www.chipoteka.hr/artikl/133807/pretvarac-audio-digitalni-u-analogni-konig-knaco2504-4050060375

Našao sam sliku sa objašnjenjem ulazom na Iskon TV-u.

 - po prvoj slici i shemi, nemaš analogne izlaze s iptv-prijemnika, tako da nemaš što spojiti na liniju, odnosno mora na digital.. ili konvertirati.

- konverter, može... ali ako pogledaš cijenu, jasno ti je da toliko košta jeftiniji dvbt.. i najvažnije/najjednostavnije, ako si siguran da je kvar uređaja, reklamiraj, dobit ćeš novi-zamijenu (to je obaveza za isporučivanje tražene usluge). ...ili bilo koji način, sve se može + 'ali'. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kvar zvučnika na TV-u

Uglavnom Tv je star 9 godina, popravak je neisplativ jer je otišao zvuk i HDMI priključci od 1-3...radi samo HDMI 4...nažalost utor za slušalice TV nema.

Hvala kolegi Kaeru njegovo riješenje radi :)

 

Slika - HDMI iz Iskon prijemnika u TV (HDMI 4)

Zvuk - SCART/chinch(L/R) iz Iskon prijemnika u liniju chinch L/R

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 24.9.2017 19:53 (evincar).
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice