Izašao je GNOME 3

poruka: 73
|
čitano: 14.425
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Jucer je nakon davne najave izasao GNOME 3. Prisjetimo se, GNOME 3 je najavljen davno, u srpnju 2008.

 

 

Video: Exploring the new GNOME 3.0 User Shell

 

I par screenshotova

Desktop Desktop
 
Kalendar Kalendar
 
Windows Windows
 
Apps Apps
 
Radne povrsine Radne povrsine
 

 

Izvor i detaljna recenzija: Arstechnica

Time is what happens between mistakes
 
12 0 hvala 11
15 godina
protjeran
offline
Izašao je GNOME 3

kak je windows explorer jadan naspram ovome  

http://protocol4.animehr.com/
Moj PC  
12 2 hvala 3
15 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Ovo je fascinantno...

Još ga nema u Arch repozitorijima {#}

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 4:48 (dj_beni).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3

A izasao je pred par sati, daj im vremena  {#}.

 

BTW, jesi pogledao AUR? Nekako sumnjam, ali zasto ne?

Time is what happens between mistakes
15 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Nema ga ni u AURu. Jedva čekam {#}

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 4:52 (dj_beni).
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Izašao je GNOME 3

Lijepo, inovativno, ali nepraktično (za mene).

 

Nedostatak setings-a, customizacije ubija ono što je gnome nekada bio.

 

gnome-look.org može u smeće.

$this->db->where->('I don't have a clue');
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 7:05 (Bypass).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
Bypass kaže...

Lijepo, inovativno, ali nepraktično (za mene).

 

Nedostatak setings-a, customizacije ubija ono što je gnome nekada bio.

 

gnome-look.org može u smeće.

bit će distribucija koje će ostati na 2.x a postojat će na gnome3 i forced fallback mode.  kao što imaškde3.5 fork, vjeruem da će i gnome 2.x živjeti još dugo dugo. 

 

ubunut 10.04 će biti na gnome 2.x. do 2013. , centos bar još 5 godina, rhel6 do 2015, sles11 do 2019. 

 

*iako i ja se na svom starom compaqu sa starom radeonkom osjećam stjeran u kut. compize i ostalo ne želim koristiti na uštrb performansi, jer moram koristiti open ati driver.da bi koristio 9.3 catalyst koji je zadnji atijev driver koji podržava ovu staru karticu i starije X-e, morao bih otići na 8.04 ubuntu a stvarno mi se ne ide . možda mint nešto iskemija, a čitao sam da hoće tvikati novi gnome da izgleda kao stari. ako ne na 10.04 smo do daljnjeg

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.4.2011 9:26 (hrvooje).
16 godina
offline
Izašao je GNOME 3

"I feel a great disturbance in the Gnome community, as if millions of voices suddenly cried out in terror, and were suddenly silenced."

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
dj_beni kaže...

Nema ga ni u AURu. Jedva čekam {#}

ima ga u gnome-unstable repo-u {#}

upute

13 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
hrvooje kaže...

bit će distribucija koje će ostati na 2.x a postojat će na gnome3 i forced fallback mode.  kao što imaškde3.5 fork, vjeruem da će i gnome 2.x živjeti još dugo dugo. 

 

ubunut 10.04 će biti na gnome 2.x. do 2013. , centos bar još 5 godina, rhel6 do 2015, sles11 do 2019. 

 

*iako i ja se na svom starom compaqu sa starom radeonkom osjećam stjeran u kut. compize i ostalo ne želim koristiti na uštrb performansi, jer moram koristiti open ati driver.da bi koristio 9.3 catalyst koji je zadnji atijev driver koji podržava ovu staru karticu i starije X-e, morao bih otići na 8.04 ubuntu a stvarno mi se ne ide . možda mint nešto iskemija, a čitao sam da hoće tvikati novi gnome da izgleda kao stari. ako ne na 10.04 smo do daljnjeg

Ja jesam trenutno na 10.04 i ne mislim prelaziti na nove verzije zbog užasnog unity-a, a sd mi zapapre sa gnome3.

 

A ništa uzet ćemo novu minimalnu verziju i iskompajlirati gnome 2.9x :D

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

ima nade. mint debian 201101. brži i lakši nego ikad.  nakon gnome 3.0 i unutyja, druženje s ubuntuom bi moglo doći kraju. 

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
Me like.
2.000 Posts! And counting...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
hrvooje kaže...

ima nade. mint debian 201101. brži i lakši nego ikad.  nakon gnome 3.0 i unutyja, druženje s ubuntuom bi moglo doći kraju. 

Mozda ipak nastave na bazi Ubuntua. Nema nista lose u gnome 3 a za Unity se jos nisam izjasnio. LMDE je dobar pravac ali ipak nesto kontam, mozda se jedan od ova dva izbora(Ubuntu ili Debian) iskljuci iz procesa razvoja Linux Mint-a. 

Ako koristim Windows, moj potpis je ovdje. Ako koristim Linux nemojte mi zamjerit.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
BLOGERX4 kaže...
hrvooje kaže...

ima nade. mint debian 201101. brži i lakši nego ikad.  nakon gnome 3.0 i unutyja, druženje s ubuntuom bi moglo doći kraju. 

Mozda ipak nastave na bazi Ubuntua. Nema nista lose u gnome 3 a za Unity se jos nisam izjasnio. LMDE je dobar pravac ali ipak nesto kontam, mozda se jedan od ova dva izbora(Ubuntu ili Debian) iskljuci iz procesa razvoja Linux Mint-a. 

nema ništa loše u gnome3, ako ti hardware dozvoljava ugodno izvođenje.  neću mijenjati 5 godina stari compaq zbog gnomea i ukrasnih điđa-miđa. 

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
13 godina
protjeran
offline
Izašao je GNOME 3

svida mi se ovo pod apps trebali bi iz msa tak nest na windowsima smislit da dobro izgleda :D
sve to ljepo krasno al treba imat i komp za to terat

http://www.soundstream.com/
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Linux mi se sve više i više sviđa.

Ovaj novi GNOME je do jajeta :D

 

Verovatno ću isprobati :)

Firefox 4 - najčešće postavljena pitanja - http://www.firefox4faq.blogspot.com/
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Evo ga, stigao je u Arch-ov testing repo.

Živio Arch! Živio OpenSource! Dolje Microsoft i zapadne robovlasničko-kapitalističko-naftne vrijednosti!
 
1 0 hvala 1
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
dj_beni kaže...

Ovo je fascinantno...

Još ga nema u Arch repozitorijima {#}

Ima u [testingu].{#}

Bio je već jučer dostupan.

 

Ne primječujem neke razlike između 2.9.x koji je bio prije dostupan u testingu i finalne verzije 3.x.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2011 23:09 (the_tux).
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

ima i linux svog konja za trku! ;D

napokon nesto vrijedno spomena u linuxu a da prije toga nisi morao godinu dana slagati i biti jedinstven.

ajde nesto nakon dugih 20 godina! <3

mjenjam sobnu lampu za dvosobnu..
Moj PC  
0 3 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Nek me netko ispravi ako nisam u pravu jer nisam baš na ti s Linux-om, ali čujem da je najveća mana ovog sučelja to što ne podržava HW akceleraciju?

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.4.2011 23:31 (Joco55).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Izašao je GNOME 3
mihaeeel kaže...

ima i linux svog konja za trku! ;D

napokon nesto vrijedno spomena u linuxu a da prije toga nisi morao godinu dana slagati i biti jedinstven.

ajde nesto nakon dugih 20 godina! <3

a šta je to tako vrijedno? par letećih prozirnih prozora, malo šarenila i web 2.0 điđa-miđe. revolucionarniji je bio zadnji patch za kernel nego ovo. 

Većinu novca sam prokartao, prokurvao i propio. Ostatak sam potrošio bezveze - George Best
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

usporedi jednostavnost explorera i appleovog sucelja(ne znam ime) i sjeti se komentara neupucenih da gnome 2.x izgleda kao windows 95 i takve stvari! sada ce masa ljudi preci preko, cim izade distribucija sa njime! meni osobno je to veliki plus za linux... cekaj mjesec dana i guglaj windows vs. linux i biti ce navedeno!

mjenjam sobnu lampu za dvosobnu..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
mihaeeel kaže...

usporedi jednostavnost explorera i appleovog sucelja(ne znam ime) i sjeti se komentara neupucenih da gnome 2.x izgleda kao windows 95 i takve stvari! sada ce masa ljudi preci preko, cim izade distribucija sa njime! meni osobno je to veliki plus za linux... cekaj mjesec dana i guglaj windows vs. linux i biti ce navedeno!

gnome 2.x je po meni sigurno bolji od windows explorera kojemu fale banalne stvari 

http://protocol4.animehr.com/
13 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
mihaeeel kaže...

ima i linux svog konja za trku! ;D

napokon nesto vrijedno spomena u linuxu a da prije toga nisi morao godinu dana slagati i biti jedinstven.

ajde nesto nakon dugih 20 godina! <3

Bilo bi točno što govoriš da vjerojatno nisi jedan od onih koje privlači blještavilo preko funkcionalnosti.

 

Gnome 2.x je više upotrebljiv za ozbiljan posao nego ovo. Ovo je klince koje nalaze stvari poput aero-a fascinantnim.

 

A što se tiče usporedbe windows vs linux - tu uopće nema mjesta za usporedbe.

$this-&gt;db-&gt;where-&gt;('I don't have a clue');
16 godina
protjeran
offline
Izašao je GNOME 3

 

ali čujem da je najveća mana ovog sučelja to što ne podržava HW akceleraciju?

 

Ajde pogledaj video demonstracije GNOMEta 3 i onda reci kako GNOME Shell radi bez HW akceleracije?

http://gnome3.org/#

gnome 2.x je po meni sigurno bolji od windows explorera kojemu fale banalne stvari

 

Kakve veze ima desktop environment s file managerom?

Inače istina je, Nautilus a pogotovo Dolphin šišaju Windows Explorer, big time.

 

gnome 2.x izgleda kao windows 95 i takve stvari

 

GNOME 2.x ima brdo tema kojima može izgledati kako želiš. Niti default GNOME 2.x ne izgleda kao Windows 95, možda bi preciznija i realnija usporedba bio MacOS.

Windows 95 izgleda i ponaša se kao loša kopija CDE-a.

 

http://art.gnome.org/themes/metacity

 

http://art.gnome.org/themes/gtk2

 

sada ce masa ljudi preci preko, cim izade distribucija sa njime!

 

Najpopularnija distra Ubuntu će izaći sa svojim Unity sučeljem koje se uopće ne bazira na GNOME 3 i svojim global menijima će imitirati OS X ili ako idemo dalje u prošlost AmigaOS. Od ostalih poznatijih i popularnijih distri i zapravo koje najviše doprinose razvoju GNOME-a i općenito GNU/Linuxa (Red Hat, Novell), GNOME 3 će biti na openSUSE-u i Fedori.

 

edit:

Zaboravio sam spomenuti kako Fedora ne podnaša Mono i stoga default player neće biti Banshee (službeni player GNOME-a 3) nego Rhythmbox.

Kao što je i Tomboy (C#) zamijenjen Gnoteom (C++).

 

 

Gnome 2.x je više upotrebljiv za ozbiljan posao nego ovo. 

 

Zato zasad postoji "fallback" mode, za one koji se ne mogu priviknuti ili jednostavno ne probavljaju novu desktop paradigmu, uključujući mene. Dobra stvar u svoj toj promjeni je, da se neće kao u slučaju prelaska s KDE-a 3 na 4 poremetiti i narušiti stabilnost i nadogradnja neće biti problematična.

 

 

ima i linux svog konja za trku! ;D

napokon nesto vrijedno spomena u linuxu a da prije toga nisi morao godinu dana slagati i biti jedinstven.

ajde nesto nakon dugih 20 godina! <3

 

KDE 4 zaboravljamo, ne. I jadno je to, ako je redizajn i malo šminke vrijedno spomena. GNOME developeri su se malo zaigrali i pokušavaju način korištenja sučelja promijeniti, po prvim dojmovima, više nagore nego nabolje, ali to je osobna stvar. Sva sreča da na GNU/Linuxu postoji mogućnost izbora i prilagodbe.

 

 

 

Ono što mi se najviše svidjelo na GNOMEtu 3 su par novih wallpapera i onaj defaultni, stripes.

FootFall FootFall
Spaceflare Spaceflare
SundownDunes SundownDunes
Terraform-green Terraform-green
Stripes Stripes
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.4.2011 15:58 (the_tux).
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

normalno da je vrijedno spomena. kde4 trosi puno vise resursa od gnomea. svejedno jaaoooo.. ako netko zeli funkcionalan rad neka ostavi sve staro ili nakalemi xfce4 i mir.. normalno da me privlaci bljestavilost jer je to jedino falilo u njemu(nije imao u stock izdanju nesto savrseno ukomponirano).

mjenjam sobnu lampu za dvosobnu..
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Izašao je GNOME 3
mihaeeel kaže...

normalno da je vrijedno spomena. kde4 trosi puno vise resursa od gnomea. svejedno jaaoooo.. ako netko zeli funkcionalan rad neka ostavi sve staro ili nakalemi xfce4 i mir.. normalno da me privlaci bljestavilost jer je to jedino falilo u njemu(nije imao u stock izdanju nesto savrseno ukomponirano).

Istina da KDE4 troši nešto više resursa od GNOME-a 2.x, ali i više nudi, također je jednostavniji za naštimavanje, ne treba recimo gconf-editor.{#}

 

XFCE4 je brz, ali ako želiš funkcionalnost blisku KDE-u i GNOME-u, sa čim manje ručnog prtljanja po sistemu, onda ćeš staviti recimo neke GNOME komponente u XFCE, naprimjer GDM login manager. Tipičan primjer tog pristupa je Xubuntu.

XFCE4 traži puno više ručnog naštimavanja nego kada instaliraš GNOME 2 i KDE4 (s kojim ima najmanje posla) ako govorimo o ručnoj instalaciji vanilla desktopa. Isto tako, Thunar zahtijeva vanjski program za pretraživanje fileova, npr. Catfish i nema mogućnost tabova koju ima PCManFM, Nautilus, Dolphin i Konqueror a koja ponekad dobro dođe da ne moraš imati otvoreno par prozora da bi manipulirao fileovima . Ali jednom kad se sve složi i ako se navikneš na nedostatak nekih sitnica, XFCE4 je sasvim solidan desktop. Ili možeš instalirati LXDE koji je još manje zahtjevan od XFCE4 jer po defaultu koristi OpenBox kao window manager, koji također može zamijeniti XFCE-ov Xfwm.

 

KDE4 je puno bolje riješio desktop i netbook sučelje na jednom mjestu i zavisno po potrebi, moguće je aktivirati jedno ili drugo sučelje sa par klikova mišem. Najbolje od svega je što plasma netbook sasvim dobro funkcionira na desktopu dok to nebi mogao reči za GNOME 3 jer zahtijeva previše šetanja mišem po dekstopu, znam da je moguće koristiti neke tipkovničke kratice, ali me to ne zanima, jer je korištenje miša i tipkovnice sasvim zadovoljavajuće na GNOMEtu 2 i KDE-u bez nekog pretjeranog kemijanja.

 

Jedino je šteta što neki stari KDE programi prelaskom na Qt 4 su izgubili neke svoje mogućnosti koje su prije imali i pitanje je hoće li se i kada ponovno staviti. Recimo, KNode više ne podržava yenc...

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.4.2011 16:02 (the_tux).
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

hm.. to je istina sta si rekao za kde4 da je izgubio dio aplikacija, vjerojatno ce tako biti i sa gnome3. krivo smo se shvatili(krivo sam se izjasnio). podosta ljudi (najvise obitelj i blizi prijatelji) su probali neku linux distribuciju i ono sta im se nije dopalo je izgled pocetni. ubuntu je dobro izgledao, ali debian i takve distre su stvarno staro izgledale. a sa ovim novim izgledom ce privlaciti korisnike koji samo zele surfati po netu i igrati solitaire(npr vasi i nasi starci).

 

sta se netbooka tice, gnome 2 je radio kao zvijer i sa ukopcanim skoro svim dodacima u compizu. cube sa skydomeom i 3d windowima je radio bez problema cak dok je youtube vrtio!

 

a sta se mene tice, terminal je terminal, on je uvijek isti, ovo ostalo moze i ne mora raditi :P iako mi je draze kada me netko pita da mu dam laptop dok sam u skoli ili na kavi da ode na net i kaze "uuuh kako zakon" nego "daaaj fuuuj sta nemas xp?! vidi na sta ovo lici"

mjenjam sobnu lampu za dvosobnu..
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Izašao je GNOME 3

Da, krivo smo se razumjeli.

 

vjerojatno ce tako biti i sa gnome3.

 

Koliko sam imao prilike isprobati a i prema pričanju developera, nema problema s tim. Svi programi koje sam isprobao, rade normalno na GNOME-u 3 a koji nisu dio GNOME paketa, poput Filezille, GIMP-a, OOo, Firefoxa, Chromiuma, Opere, Pana, Audacitya, Thunderbirda, NeroLinuxa itd. Za razliku od KDE3/Qt3 programa koji na KDE4 izgledaju kao da pokrećeš Win 3.1 program na Windows 7, vizualna konzistentnost je na zadovoljavajućoj razini.

 

ubuntu je dobro izgledao, ali debian i takve distre su stvarno staro izgledale. a sa ovim novim izgledom ce privlaciti korisnike koji samo zele surfati po netu i igrati solitaire(npr vasi i nasi starci).

 

Debian ionako nije baš distra za one koji žele najnovije, osim ako odabereš sid ili testing, ali to nije za svakoga. Ubuntu developeri moraju dodatno naštimavati i polirati upstream GNOME-a kako bi bio privlačan korisnicima i oko toga ima posla. Kao što ima posla i oko KDE-a 4, ali nešto manje.

 

a sa ovim novim izgledom ce privlaciti korisnike koji samo zele surfati po netu i igrati solitaire(npr vasi i nasi starci).

 

Nisam siguran koliko će im ovo novo sučelje biti jednostavnije od classica (fallback) ili onog koje ima XFCE4 i KDE4.{#}

Jedino što bi im se radi (nepotrebnih) efekta koje radi pri korištenju moglo dopasti.

 

a sta se mene tice, terminal je terminal, on je uvijek isti, ovo ostalo moze i ne mora raditi :P iako mi je draze kada me netko pita da mu dam laptop dok sam u skoli ili na kavi da ode na net i kaze "uuuh kako zakon" nego "daaaj fuuuj sta nemas xp?! vidi na sta ovo lici"

 

Za takve genijalce je najbolje rješenje nešto poput ovoga na linku:

http://www.linuxzasve.com/clanak/ubuntu_obucen_u_windows7/66

 
1 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Izašao je GNOME 3

Instalirao sam Ubuntu 11.04 betu i pratio uputsva sa ovog linka i jedini problem mi je ovaj klasičan izgled programa. Primer Firefox. (slika)

U čemu je problem?

Inače big like :)

Sviđa mi se.

Firefox 4 - najčešće postavljena pitanja - http://www.firefox4faq.blogspot.com/
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice