Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.101.410
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Bit će zanimljivo pratiti razvoj ubuntu forkova nakon kaj ubuntu u potpunosti integrira snapy i mir.....To je i od debiana značajni otklon.....

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

koji mi je najjednostavniji nacin da instaliram emulator ps2 na linux ubuntu 14.04

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.7.2015 19:19 (josipva).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

 Ubuntu i Lenovo u Indiji [ ne Inđiji ;) ]

https://insights.ubuntu.com/2015/07/07/ubuntu-to-ship-on-lenovo-laptops-in-india/?utm_source=ubunteu&utm_medium=url_shortner&utm_term=3S6lm0&utm_campaign=shortner

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.7.2015 11:08 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jedina igra koju ponekad zaigram je dobri stari fps America's Army 2.5 od prije 10 godina. To je bila zadnja Linux verzija. Serveri su i dalje tu zahvaljujući zajednici aao25.com. Win verzija je na 4 verziji ili kojoj već, nisam pratio.

 

Sad se pojavila jedna dobra vijest. Razvija se i nova Linux/OSX verzija na Unreal engine 3

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=America-Army-APPG-Linux

There is no job like cron job!
 
1 0 hvala 2
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne znam jel se neko susretao sa sličnim problemom al bolje pitat nego skitat pa bi molio ovdje nekog ko se razumije u instaliranje u dualboot da mi pomogne oko toga prije nego što krenem u nove pustolovine pa da ne zaribam nešt.Radi se o instalaciji Kubuntu 14.4 x64 na laptop koji već ima instaliran windows7 x64.Dakle cilj je dualboot.Prije instalacije sedmice,bila je osmica pa je pregažena novom instalacijom sedmice.Kad sam pokušao instalirat kubuntu 14.4 64bit, na odabiru particija prikazuje potpuno prazan disk,kao da nema ništa na njemu.Secure boot isključen u biosu,za efi nisam siguran ali pretpostavljam da je win7 instaliram sa uključenim EFI.Prvi put se susrećem sa instalacijom ovakve vrste ali ipak nisam totalni laik.Po nekim forumima sam pronašao slične probleme al pošto mi engleski nije u malom prstu bolje pitat ovdje di se možemo sporazumit bolje.Na jednom forumu je pojašnjeno da se radi o "GPT partition table" koje su preostale od prve instalacije windows 8 i da je rješenje pregaziti to sa gdisk ili fixpart iz live session u Linuxu.Pokušao sam i vidi stvarno radi.Krenem sa instaliranjem kubuntua i ovaj put prepoznaje sve particije i Windows boota normalno ali nakon instaliranja Kubuntua boota jedino u Kubuntu,a Windows ne.Bootloader sam smjestio na /dev/sda umjesto na /dev/sda1 pa je pretpostavljam tu bila greška.Stanje ponovno vraćeno na početno (MBR,particije i sve ostalo uključujući Windows7)  i uskoro ću probat ponovo.Zbunjujuće mi je to što ne znam baš baratat sa tim EFI-jem i što u Windowsim uopće ne prikazuje tu EFI particiju u disk management nego samo kao običnu system boot partciju,a disk je prikazan kao GPT,a ne kao MBR.Kad krene instaliranje kubuntua,na početku izbaci nešt Could not open EFI \ Boot \ fallback.efi  ..... il nešt tak ali nastavi normalno sa instalacijom.

 

Ovo je bilo prikazano u Ubuntu Live session mode-u u gpartedu

/dev/sda containts GPT signatures,indicating that it has a GPT table.However,it does not have a valid fake msdos partition table,as it should.Perhaps it was corrupted - possibly by a program that doesn't understand GPT partition tables or perhaps you deleted the GPT table and now using an msdos partition table.Is this a GPT partition table?

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 17:29 (Argon).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Argon kaže...

......Prije instalacije sedmice,bila je osmica pa je pregažena novom instalacijom sedmice.

 

A da li ti je taj windows 7 baš uvjet ?   Pitam jer bi windows 8 ( a uskoro i win 10 ) daleko bolje surđivali sa kubuntom glede gpt-uefi-secure boot pitanja  ( kad već imaš uefi bios zakaj nebi koristil njegove prednosti...)      

 

Gparted ti baca grešku s razlogom.

 

Bez obzira na koju verziju rješavanja problema se odlučiš, svakako bi bilo mudro napraviti update biosa na zadnju dostupnu službenu verziju, s time da to naravno radiš na vlastitu odgovornost, ali i smanjuješ mogućnost čudnih problema u doglednoj budućnosti....

 

.....

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 15:16 (bunkermax).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nažalost da jer je osoba kojoj to pokušavam složit navikla na prozore,a ja pokušavam promovirat Linux iz već poznatih razloga.Bios je koliko znam već na najnovijoj verziji.Jel imaš kakvih prijedloga s čime prvo početi da složim taj dual boot?Ona greška što baca na početku podizanja Kubuntu/Ubuntu CD-a ovako izgleda:

Could not open EFI \ Boot \ fallback.efi

Šta bi to trebalo značit.Kažem,prvi put se susrećem s time ali sam do sad instalirao bezbroj OSeva u dual,triple,multi ne znam kolko boot okruženja bez tog nesretnog efija.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 17:25 (Argon).
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

taj fallback je na bootabilnoj particiji. Da li ti to kaze nakon sto si napravio particiju ili prije ?

Mozda mozes probat napraviti zasebnu boot particiju, postaviti je kao ext2 i boot flag staviti na nju pa zatim pokusat instalirati jer koliko mislim efi ne moze napraviti boot fileove na ext4 particiji.

Ili čak bolje FAT umjesto ext2 jer windows 8 koristi EFI na FAT particiji mislim, a grub moze biti startan sa FAT32. Probaj tako sa FAT zasebnom boot particijom, a root stavi normalno na ext4.

35mb ti je dovoljna veličina te boot particije

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 22:04 (foka_bez_oka).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

To izbaci samo kad krene bootat sa bootabilnog kubuntu dvd-a.Kad instalacija krene sve ide glatko,osim što nakon instalacije nije htio bootat u windowse jer sam kao bootloader odabrao samo oznaku prvog diska umjesto oznaku prve particije,koja je system reserved i gdje se nalaze boot fileovi.Na jednom forumu sam čitao da se taj error može zanemarit i nastavit dalje.

Jel ne odradi automatski taj dio sam proces instalacije ako se odabere za bootloader system reserved particija bez ručnog dodavanja dodatne boot particije?Nisam ponovo probao,sutra slijedi nastavak.Svaki savjet je dobro došao btw.

10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@argon

 

Ma ja te pitam jel baš mora windows 7 jer bi bilo bolje windows 8.1 ili 10  glede dual bot i uefi igre.

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne, za bootloader odaberes disk a ne particiju tj samo /dev/sda

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.7.2015 23:14 (foka_bez_oka).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 

@argon

 

Ma ja te pitam jel baš mora windows 7 jer bi bilo bolje windows 8.1 ili 10  glede dual bot i uefi igre.

 Da,znam šta si mislio.Zbog GPT-a ali ipak 8 i 10-ka nisu opcija.

foka_bez_oka kaže...

Ne, za bootloader odaberes disk a ne particiju tj samo /dev/sda

 To sam već probao i nakon instaliranja boota samo u Kubuntu.

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Argon kaže...

 To sam već probao i nakon instaliranja boota samo u Kubuntu.

Pa napravi update Gruba.

 

sudo update-grub

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako si uspiješ instalirati Linux i nakon toga nema windowsa u grubu, moraš podesiti windows prije instalacije linuxa.

Skini u windowsu rEFInd, extraktiraj na C i uzivaj 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ako ne pomogne update-grub, instaliraj ovo

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Cini se da nije problem gruba, već windowsa što ne moze biti grubov entry.. Ja sam imao sličan problem na sedmici ali sam ga rijesio kompiliranjem starog grub-legacy-a i manualnim podešavanjem

Ako je to problem kod njega, najbezbolnija opcija mu je ovo sto bunker predlaze; windows 8

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

da on nije instalirao jedan sistem kao efi, a drugi običan?

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

nije to mogao, evo nasao sam ovdje nesto zanimljivo

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

mogao je, ako je ručno formatirao disk na GPT, pa instalirao windowse bez uefi-a, pa naknadno instalirao kubuntu kroz uefi. iz iskustva znam da je moguće a i da rezultira istom greškom. grub onda traži efi images, pa zanemari windowse koji nemaju bootefi

 

moram naglasiti, win7 su bili u pitanju, za 8 i 10 ne znam da li bi se isto ponašali, ali pretpostavljam da da.

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.7.2015 14:31 (dai53nja).
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ajd da krenemo ispočetka.Windows 8 je bio instaliran pa pregažen novom instalacijom sedmice koju nisam ja instalirao.Cijeli disk je bila jedna particija koju sam shrinkao da bi ostavio mjesta za Kubuntu.Probam dodati još koju particiju i nakon treće kreirane particije vidim da je kreirao i extended particiju (što u pravilu znači da nije GPT partition table jer bi tada i 4. particija bila primary).System reserved particija je prikazana normalno (system reserved/active/primary ...) bez naziva EFI ili kako to već biva kad je EFi uključen,druga particija isto primary sa sistemom na njoj,treća primary,četvrta extended ( Logical drive) Kad sam pokrenuo instalaciju Kubuntua,kod particioniranja nije prikazivalo niti jednu particiju već samo prazan disk.Čitajući po forumima nakon instalacije instalacije 8-ce,bez obzira jel kasnije instalirana 7-ca,ostaju "tragovi" od GPT partition table jer je to po defaultu postavljeno u osmici.Pogledam ponovo iz disk management-a i pokazuje "convert to MBR" ali disk već je MBR ili ja nešto propuštam.Probam sa Live CD pokrenuti gdisk /dev/sda , nastavim sa instalacijom Kubuntua i sve odradi ok.Nakon instalacije automatski boota u Kubuntu bez boot menu opcije da bootam uopće u 7-cu.Sad ja nemam pojma jel to 7-ca sa EFI ili bez,ali ako je i jedno i drugo,instalacija Kubuntua bi automatski trebala sve prepoznat i prilagodit se bilo da je EFI ili ne.Prema tome,ne mogu fulat da 7-ca bude EFI,a Kubuntu ne ili obrnuto.Jesam li u pravu il sam totalno fulo logiku ?

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Cekaj nisi li ti to formatirao cijeli disk i sedmicu tokom instalacije kubuntu ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Moj savjet, spasi sve podatke, formatiraj disk na MBR, instaliraj Windowse, ostavi mjesta koliko ti treba za kubuntu i instaliraj i njega nakon windowsa. J.e.b.o. GPT - WIn ti treba 1 particiju +  onu sys reserved, to su dvije, isto tako linux treba glavnu i swap, što će ti više particija. Već samim tim što imaš dva sustava, taman da jedan i vrisne, RIPLinuxom možeš prebaciti podatke na drugi sistem (particiju) (ili nekim grugim linux rescue alatom).

 

Moj PC  
2 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
foka_bez_oka kaže...

Cekaj nisi li ti to formatirao cijeli disk i sedmicu tokom instalacije kubuntu ?

 Mislim da nisam mogao jer sam odabrao samo one particije prilikom instalacije koje sam odredio za kubuntu /root i swap na extended particiji

dai53nja kaže...

Moj savjet, spasi sve podatke, formatiraj disk na MBR, instaliraj Windowse, ostavi mjesta koliko ti treba za kubuntu i instaliraj i njega nakon windowsa. J.e.b.o. GPT - WIn ti treba 1 particiju +  onu sys reserved, to su dvije, isto tako linux treba glavnu i swap, što će ti više particija. Već samim tim što imaš dva sustava, taman da jedan i vrisne, RIPLinuxom možeš prebaciti podatke na drugi sistem (particiju) (ili nekim grugim linux rescue alatom).

 

Evo sav sam se uznojio pri samoj pomisli na to,pogotovo na instalaciju prozora i sve postavke,đinđe minđe i ostalo 

10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ma to je od vručine, ne od pun k.u.r.a.c posla koji moraš napraviti.... :-D

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
dai53nja kaže...

da on nije instalirao jedan sistem kao efi, a drugi običan?

 

Bio je problem u tome što je trebalo odabrat non-efi jer kad se u biosu odredi optički uređaj kao prvi,automatski boota u efi mode-u pa je kubuntu bio efi,a w7 non-efi.Sve sam odradio ponovo na isti način,samo što ovaj put sam ušao u postavke,odredio hdd kao prvi boot device pa pokrenuo instalaciju kubuntua i ušao u boot menu,odabrao non-efi cd/dvd ili tako nešt pa nastavio instalaciju i evo ga sve radi ko švicarski sat.Grub menu je tu,oba oS-a bootaju bez problema.Hvala svima na pomoći.

11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Plasma Mobile Prototype

 

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Instalirao sam linux mint na laptop i super je. Početnik sam.

 

Imam dva problemčića pa ako netko zna odgovor:

 

1.) kako da u kalendaru dolje lijevo postavim kao početni dan u tjednu ponedjeljak a ne kao sada nedjelja. 

2.) postoji li neki programčić da stavim da uredno stavlja linux u sleep mode, bez problema oko dizanja poslije. Linux se zamrze nakon dizanja.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
fredbug kaže...

Instalirao sam linux mint na laptop i super je. Početnik sam.

 

Imam dva problemčića pa ako netko zna odgovor:

 

1.) kako da u kalendaru dolje lijevo postavim kao početni dan u tjednu ponedjeljak a ne kao sada nedjelja. 

2.) postoji li neki programčić da stavim da uredno stavlja linux u sleep mode, bez problema oko dizanja poslije. Linux se zamrze nakon dizanja.

 1. settings - date and time - first day of week - monday

   Ako želiš malo urediti sat i datum, desni klik na sat na na configure i pod date format staviš npr. %d.%m. %H:%M Ako želiš prikaz u dva reda, umetneš %n 

 

2. Odi na settings - power management, pod when the lid is closed stavi suspend, makni hibernate sa svih opcija da se nigdje ne pojavljuje.

 

Što se Plasma Mobile tiče, to vjerovatno znači još više rasipanja resursa, a ni desktop 5 nisu još sredili kako treba

http://www.linuxveda.com/2015/07/25/kde-community-announces-open-source-plasma-mobile/

There is no job like cron job!
9 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovo glede sleep opcije je rješeno. 

 

Međutim ovo pod 1. nisam skužio. Tj. uđem u time and date, doduše ne preko setting nego utipkam u search "time and date" jer ne vidim nigdje tu ikonu setting.

Nakon što sam ušao u "time and date" , nema te opcije "first day of week", imam samo da odaberem vremensku zonu (to mi je za zagreb), zatim neka opcija "configuration" unutar koje mogu birati između "manual" i "keep synchronized with internet with internet servers".

Ako krenem odabrat tu opciju "keep synchronized with internet with internet servers" onda mi kaže da moram prvo instalirati NTP support, a pošto neznam što je to, onda niti ne diram. 

Ispod toga je mjesečni prikaz kalendara sa opcijom da tjeram sate,minute i sekunde naprijed-nazad kako mi odgovara.

 

Ja ne vidim ili nemam tu opciju "first day of week. Možda je stvar u tome da ja imam goli MATE bez one gnome nadogradnje. Nemam pojma.

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice