Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.103.963
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

da, ovo je za cinnamon, nisam skužio da imaš MATE. Nemam MATE, pa ti možda pomogne netko tko ga koristi

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2015 12:27 (hrvooje).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

S vremena na vrijeme isprobavam razne Linux distre ali već godinama nema ništa posebno zanimljivo i inovativno.
Male, brze i lagane distre su mi i dalje ružne, zastarjele i nezanimljive. Moderne distre su previše napuhane i sve sporije a dosta njih su bazirane na drugoj distri povrh koje samo dodaju sve više bloata. Neke distre su dobre i upotrebljive tek nakon puno podešavanja. Tražim nešto svježe.

Čemu se najviše radujete u bliskoj budućnosti što se tiče Linuxa?

Evo moja lista:

* Wayland - Novi, brži i lakši grafički server. Biti će zanimljivo kada ga distre uskoro počnu implementirati.
* PapyrOS - Lijepa distra kojoj su prioritet dizajn i animacije a rađena je strogo prema smjernicama Googlevog Material Designa. Za bazu će koristiti Arch Linux.
Solus - Distra budućnosti :) (ovdje sam otvorio temu)

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.7.2015 18:17 (DragonShit).
 
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Solus je ako se ne varam one - man - project mickiya koji je radio na mint debian i na SolusOS i nekoliko sličnih projekata koje napusti kad zagusti. Treba se držat glavne struje jer ti one-man - Army projekti brzo postanu neodrzavani. 

There is no job like cron job!
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Solus je ako se ne varam one - man - project mickiya koji je radio na mint debian i na SolusOS i nekoliko sličnih projekata koje napusti kad zagusti. Treba se držat glavne struje jer ti one-man - Army projekti brzo postanu neodrzavani. 

Ponekad je potrebno početi graditi od temelja i odbaciti stare tehnologije koje sputavaju da bi se postiglo nešto još bolje eliminirajući stare pogreške i uzimajući samo ono najbolje.

Ikey je izjavio da je "SolusOS 1" od početka bio osuđen na propast i da je samo služio kao prijelaz između Gnomea 2 i Gnomea 3 kada su ljudi bili nezadovoljni dok je Gnome 3 još bio nezreo.

 

Internetom kruže netočne informacije jer je malo zbunjujuće, ovako ide povijest Solusa:
1. Prvo je bio "SolusOS 1" koji nema veze s ovim sadašnjim Solusom. "SolusOS 1" je bio samo još jedna Linux distra bazirana na Debianu, ništa posebno zanimljivo.
2. Kasnije je nastao "SolusOS 2" koji je izgrađen od nule, početak sadašnjeg Solusa. U ovom periodu je stari "SolusOS 1" napušten.
3. Evolve OS je nastavak razvoja "SulusOS-a 2"
4. Solus Operating System je sadašnji Solus, to je zapravo i dalje Evolve OS ali je samo morao promijeniti naziv iz pravnih razloga pa se ponovno odlučio na ime Solus.

Na pitanje dali na Solusu radi puno radno vrijeme, Ikey je odgovorio i da i ne jer ima i posao ali i na Solusu provodi kao da je puno radno vrijeme.

Ikey je računalni genijalac poučen iskustvom. Solus je posebno dizajniran tako da omogućuje jednostavan i održivi razvoj.

Ikey maksimalno Izbjegava forkanje, koristi i integrira što više postojećih upstream tehnologija čijem razvoju ujedno i doprinosi (npr. Gnome 3).

Dok se druge Linux distribucije bave kompliciranim i neisplativim forkanjem, paketima, dosadnim, sporim i ponavljajućim radnjama, Ikey je u Solusu sve pojednostavio da bi ubrzao razvoj sustava. Mijenjao je samo one tehnologije koje su ga usporavale ili spriječavale u modernizaciji sustava.

Potrebna mu je potpuna kontrola i fleksibilnost a to je jako teško u velikim projektima kao openSUSE ili Fedora za koje su potrebni veliki timovi samo da bi se obavljale osnovne radnje.

10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Solus i budgie desktop bi je totalno fora.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Stavi si arch i instaliraj gore DE/WM koji zelis, problem rjesen.

Istu stvar mozes napravit sa svim ostalim distrama, recimo piknes debian netinstall umjesto archa i poinstaliravas gore kaj ti treba.

Ako ti se da mozes i gentoo probat.

Linux, Arch Linux. Dvorak keyboard layout. MTCNA
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav ekipa,

Pošto mi se već nije već dalo zezati sa otkrivanje trzanja tog mog linkolna. Javio sam se FuturiIT(pošto sam kod njih kupio komp) opisao sam im problem i preporučili su mi da dopeljam do njih pc da naprave kompletnu dijagnostiku. Dijagnostiku su napravili i sa pc je sve u redu. Probali su mjenjati memoriju grafu, termalnu pastu..... uvjek je to moje malo trzanje u vlc bilo. Od testova su radili Stress Test Aida, Valley Benchmark 1.0, Resident Evil 6 Benchmark, Lost planet bench, 3dmark, mem test..... Kazu da racunalo radi 100% u redu i da je sve testove je prosao. Radnik mi je reako da su on šef po nekoliko puta gledali navedenu scenu i da se to to trzanje  primjetili u VLC ali jako teško jer se ponekad događalo, a ponekad ne. Probao je radnik i na svom kompu doma ista stvar. Nakraju su mi rekli da da se netrebam sa tim zamarati a ako me bas smeta nek koristim drugi player (sprobavi su i druge playere) Znaci ne trebam se sa tim zamarati? i dali mi opće ima smisla skidat filmove od 10, 15, 5 gb radnik mi je rekao da ne?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mislite li da će Linux profitirati novim korisnicima obzirom da je Windows od verzije 10 službeno postao spyware?

http://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/stigli-windowsi-10/4733552.aspx

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ante kaže...

Stavi si arch i instaliraj gore DE/WM koji zelis, problem rjesen.

Istu stvar mozes napravit sa svim ostalim distrama, recimo piknes debian netinstall umjesto archa i poinstaliravas gore kaj ti treba.

Ako ti se da mozes i gentoo probat.

 To hoćeš li imati minimalan Arch ili debeli debian, isto je.

jedan vidljiva razlika u brzini je dobar kernel i s njim se jedino isplati pozabaviti u linuxu.

11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Malo upozorenje, ako netko dual boota win i upgradeat ce na 10ku, nek isteka _sve_ ostale diskove.

Imam 2 ssda i hdd, na 1. ssdu arch, na 2. je bio win7, na hddu 2 particije storage i games.

Ja sam istekao ssd sa archom, odradio upgrade wina na 10ku i clean install 10ku ponovno preko toga, vratio ssd, reinstalirao grub i sve fino sljaka, dual boot ne zeza.

NO, ne mogu vise pristupiti ntfs particijama s hdda iz linuxa?! Trazi nekakav authentication, a to nije moja sifra usera ni root sifra (u linuxu)... Malo cu cackati pa cu update stanje. NTFS config tool rijeso stvar.

Under neon loneliness...Motorcycle emptiness...
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.7.2015 11:43 (lazy_punk).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
DragonShit kaže...

Mislite li da će Linux profitirati ..

 naravno, Canonical već grca u profitu i navali konvertita ... koji su čekali samo trigger kao w10 i takvu vijest.

a spyevi su svugdje, google, fb, skype, android-mob/tablet.. zamzung-apple.. dal je OS uopće bitan? (osim 32-64 bita) .. pa do chipa u mrežnoj opremi koji spya za kinu-usa ovisno o madein oznaci.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
DragonShit kaže...

Mislite li da će Linux profitirati novim korisnicima obzirom da je Windows od verzije 10 službeno postao spyware?

http://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/stigli-windowsi-10/4733552.aspx

Ne.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
DragonShit kaže...

Mislite li da će Linux profitirati novim korisnicima obzirom da je Windows od verzije 10 službeno postao spyware?

http://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/stigli-windowsi-10/4733552.aspx

 Neće, većina korisnika to ni ne razumije.

--------------------------------------------------------------------------------------------
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Iskreno, koga je briga to što te špijuniraju?

 

Zamišljam si samo ovu temu, kad bi ekipa navalila s prelaskom na Linux. Ako bi bilo i malo slično ovom ludilu s nadogradnjom na Win 10, onda bi prestao čitati istu.

Stručnjak za odmaganje...
 
1 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

evo što me zanima.

koliko korisnika ustvari koristi linux? znam da je 1.5% ali koja je to brojka ljudi? Jel se vani linux više koristi nego kod nas je kad nekom kod nas velim da koristim linux svi me bjelo gledaju.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Rocker747 kaže...

evo što me zanima.

koliko korisnika ustvari koristi linux? znam da je 1.5% ali koja je to brojka ljudi? Jel se vani linux više koristi nego kod nas je kad nekom kod nas velim da koristim linux svi me bjelo gledaju.

 -brojka? ne postoji. To je procjena, brojači na raznim portalima, nema veze statisitika USA s Pakistanom itd.

-koristiš linux? kako? Ja ugl koristim appse, a tad ovisim o kompatibilnoj platformi, koja može biti i linux ali često nije. Mreža-serveri.. to nije jednostavna rečenica 'korisnik-korištenje'.. mada svaki korisnik 99% svakodnevno koristi linux, nije ga ni svjestan. Internet, router, mobitel-android itd..

 

kako ti koristiš linux? Kao 'prosječan korisnik' (nedefiniran, time i nepostojeći termin) ili kao poweruser, systemac.. i dali tad koristiš OS, aplikacije i možeš li birati platformu?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
zerocool12 kaže...
DragonShit kaže...

Mislite li da će Linux profitirati novim korisnicima obzirom da je Windows od verzije 10 službeno postao spyware?

http://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/stigli-windowsi-10/4733552.aspx

 Neće, većina korisnika to ni ne razumije.

 Zapravo hoće. Linux zarađuje na stranicama, prometom na serverima, poduzeća i veće tvrtke plaćaju developere za custom rijesenja i na kraju tu su donacije..  svakako će veći broj korisnika donjeti profit

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
DragonShit kaže...

Mislite li da će Linux profitirati novim korisnicima obzirom da je Windows od verzije 10 službeno postao spyware?

http://www.bug.hr/forum/post/komentari-it-vijesti/stigli-windowsi-10/4733552.aspx

 jednostavno ne mogu vjerovati da je ovaj paragraf u eula-i:

 

We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to protect our customers or enforce the terms governing the use of the services.

 

 

 

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2015 14:08 (hrvooje).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Rocker747 kaže...

evo što me zanima.

koliko korisnika ustvari koristi linux? znam da je 1.5% ali koja je to brojka ljudi? Jel se vani linux više koristi nego kod nas je kad nekom kod nas velim da koristim linux svi me bjelo gledaju.

 

ako mislis na kucne korisnike taj je negdje postotak ali puno je veci broj u industriji i informatici jer ipak vecina superracunala, malih elektro stvari i najobicnijih elektro uredaja vrti neku vrstu linuxa, pa se broj penje na puno vece postotke. Koliki je to broj tesko je reci iskreno ali je puno puno veci od tih 1.5 %.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
 jednostavno ne mogu vjerovati da je ovaj paragraf u eula-i:

 

We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to protect our customers or enforce the terms governing the use of the services.

 

 

 

 Sasvim normalno, što više ljudi ima mentalitet "nemam što sakrivati, neka gledaju" to će se više takve stvari događati...

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Rocker747 kaže...

evo što me zanima.

koliko korisnika ustvari koristi linux? znam da je 1.5% ali koja je to brojka ljudi? Jel se vani linux više koristi nego kod nas je kad nekom kod nas velim da koristim linux svi me bjelo gledaju.

 

21 522 979 ima linux home desktop korisnika na danasnji dan u 20 h po srednjoeuropskom vremenu...

 

:-)

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2015 22:42 (bunkermax).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Rocker747 kaže...

evo što me zanima.

koliko korisnika ustvari koristi linux? znam da je 1.5% ali koja je to brojka ljudi? Jel se vani linux više koristi nego kod nas je kad nekom kod nas velim da koristim linux svi me bjelo gledaju.

 -brojka? ne postoji. To je procjena, brojači na raznim portalima, nema veze statisitika USA s Pakistanom itd.

-koristiš linux? kako? Ja ugl koristim appse, a tad ovisim o kompatibilnoj platformi, koja može biti i linux ali često nije. Mreža-serveri.. to nije jednostavna rečenica 'korisnik-korištenje'.. mada svaki korisnik 99% svakodnevno koristi linux, nije ga ni svjestan. Internet, router, mobitel-android itd..

 

kako ti koristiš linux? Kao 'prosječan korisnik' (nedefiniran, time i nepostojeći termin) ili kao poweruser, systemac.. i dali tad koristiš OS, aplikacije i možeš li birati platformu?

 čemu kompliciranje ihush? Znaš i sam kakvo pitanje je postavio,a ti ga namjerno kompliciraš. Znaš da je pitao koliko korisnika ima instaliran linux kao OS (ili češ me ispraviti i reći Linux je kernel,distra je sasvim nešto drugo,bla bla..),pa ako neznaš odgovor nemoraš odma postavljati protupitanje

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

http://itsfoss.com/windows-10-inspired-linux/

 

windows 10 ima package manager. nije loše

There is no job like cron job!
 
5 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
filipvk1000 kaže...
ihush kaže...
Rocker747 kaže...

evo što me zanima.

koliko korisnika ustvari koristi linux? znam da je 1.5% ali koja je to brojka ljudi? Jel se vani linux više koristi nego kod nas je kad nekom kod nas velim da koristim linux svi me bjelo gledaju.

 -brojka? ne postoji. To je procjena, brojači na raznim portalima, nema veze statisitika USA s Pakistanom itd.

-koristiš linux? kako? Ja ugl koristim appse, a tad ovisim o kompatibilnoj platformi, koja može biti i linux ali često nije. Mreža-serveri.. to nije jednostavna rečenica 'korisnik-korištenje'.. mada svaki korisnik 99% svakodnevno koristi linux, nije ga ni svjestan. Internet, router, mobitel-android itd..

 

kako ti koristiš linux? Kao 'prosječan korisnik' (nedefiniran, time i nepostojeći termin) ili kao poweruser, systemac.. i dali tad koristiš OS, aplikacije i možeš li birati platformu?

 čemu kompliciranje ihush? Znaš i sam kakvo pitanje je postavio,a ti ga namjerno kompliciraš. Znaš da je pitao koliko korisnika ima instaliran linux kao OS (ili češ me ispraviti i reći Linux je kernel,distra je sasvim nešto drugo,bla bla..),pa ako neznaš odgovor nemoraš odma postavljati protupitanje

-neću, jer bi to bilo nepotrebno cjepidlačenje... :)

-ti znaš odgovor? .. ja znam više odgovora, svaki je točan..

- službene statistike, spomenuto 1,5% (1-2). To je jedan od odgovora.

- drugi.. svaka kutijica u stanu (modem, router, dvbt, mediaplayer.. ili za juzere MaxTV..) je neki linux u 99%.. dodati tome tablete, mobitele (android), tad se korištenje penje daleko iznad OSa-Desktopa i onog s čim se uspoređuje tj Windowsa.. dok su serveri 90% linux, pa ako govorimo o internetu tad ... itd.

- broj instalacija? ja ih imam desetak.. broj DLa? .. sve su to brojke koje ne znače ništa. Jer svaki korisnik je drugačijih potreba od mojih-tvojih .. a koriste linux daleko više nego misle (obični juzeri).

 

a inače ne gledam OS kao neki bitan kriterij nego upravo korištenje. Sve to je samo soft. Što korisnik koristi, pa i kad ima npr windowse, tj preciznije dali to znači da ne koristi i linux? Ili daj bolji odgovor.. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Windows 10 su tu , odlični su , i kada se malo popeglaju bit će to odličan os.

 

Isto tako treba i linux docekati da napokon ubuntu finalizira snapy, mir , wayland i sve ostale najave glede funkcionalnosti , te ce tada i linux imati ravnopravnog takmaca za utrku.  

 

 

Sve su to alati a nama kao korisnicima paše da se konkurencija uvjek utrkuje i pokusava nas pridobiti kvalitetom ili intinuitivnim funkcionalnostima...   

 

Jos mi fali ubuntuov cloud storage  koji je tako fino pamtio settings cjelog sistema...

 
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kako isključiti integriranu kameru na Mintu?

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima
 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav,

Trebam malu pomoć i vaš savjet. Danas ću valjda na ujakov prijenosnik staviti neku linux distru,  ja sam se odlućio za linux mint. Moje pitanje je pošto je prijenosnik došao sa instaliran windowsima ( valjda 8-neznam nisam još vidio prijenosnik) dali gore mogu bez problema staviti mint a da poslije ako se što pokvari na prijenosniku nema nikakvih problema sa garancijom itd?

Znači ujak je klasičan korisnik znači multimedija, YT, Facebook, Igrice-friv (igra njegov sin) itd. Ja sam mu predložio Linux da nema nikakvih zajebancija sa virusima......

Dali je linux mint dobar izbor ili bolje da stavim ubuntu? Ja sam mislio mint pošto je bo izgledu jako sličan windowsima. Instalaciju radim klasično znači ful format hdd? trebam li još na što obratiti pažnju? Prije instalacije ću  pomoću winkeyfindera izvući kljuć ako se odlući vratiti na win 8 i nadograditi na 10 mada mislim da neće. Trebam li to raditi sa keyfinderom ili ključ ostaje zabilježen u prijenosniku?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

I da ako je mint dobar izbor dali mogu nekako podesiti da se svi updejti instaliraju automatski u pozadini?

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Rocker747 kaže...

 Moje pitanje je pošto je prijenosnik došao sa instaliran windowsima ( valjda 8-neznam nisam još vidio prijenosnik) dali gore mogu bez problema staviti mint a da poslije ako se što pokvari na prijenosniku nema nikakvih problema sa garancijom itd?

 

Možeš izgubiti garanciju , i meni se to desilo. Kupio ja  laptop sa predinstaliranim windowsima, formatirao sam disk, instalirao linux, i kada je laptop krepal ja ga odnesem na ovl servis, i tamo mi lijepo otkantaju garanciju uz obrazloženje da sam na laptop stavio softver za kojega ga proizvođač nije proizveo i sa kojim ga nije testirao.  I nikakve udruge za zaštitu potrošača i slične fore nisu pomogle....

 

Odonda sam se naučio pameti i delam image tvorničke instalacije pa tek onda formatiram disk....

8 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Možeš izgubiti garanciju , i meni se to desilo. Kupio ja  laptop sa predinstaliranim windowsima, formatirao sam disk, instalirao linux, i kada je laptop krepal ja ga odnesem na ovl servis, i tamo mi lijepo otkantaju garanciju uz obrazloženje da sam na laptop stavio softver za kojega ga proizvođač nije proizveo i sa kojim ga nije testirao.  I nikakve udruge za zaštitu potrošača i slične fore nisu pomogle....

 

Odonda sam se naučio pameti i delam image tvorničke instalacije pa tek onda formatiram disk....

 LOL! Pa ti si bar muškarac - trebao si izvaditi laptop iz torbe i iskoristiti ga za još nešto za što ga proizvođač nije testirao - lupanje po glavi bezobraznih i neobrazovanih trgovaca.

bolje.hr - Bolje je hrvatski!
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice