Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.104.384
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrx

Hvala ti puno. Sutra imam onda finu zanimaciju.

😃
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav,

 

Isprobavam u dualbootu Ubuntu 15.10 i uskoro ću se kompletno prebaciti sa windowsa 10 na Ubuntu. Te imam nekoliko pitanja. Naime ja sam samo instalirao Ubuntu po defaltnim postavkama. Dali sam mozda trebao manualno kreirati particije prilikom instalacije? Naime sad kad pokušavam laptop staviti u suspenziju jednostavno ne ide pravilno u suspeziju nego se ekran ugasi a laptop i dalje radi i onda je jedini nacin da prisilno restartam. Dali se pod swap size treba staviti 8gb posto imam 4gb rama. Isto tako kad sam pretrazivao dali je moj laptop kompatibilan s Ubuntuom naišao sam na komentar u ovoj temi gdje jedan korisnik koji ima indentičan laptop kao ja piše da ima problem s tearingom te da vlasnički driveri od amd ne rade dobro isto mogu potvrditi i ja . naime pod upravljačkim driverima mi kao grafičku prikazuje amd topaz 260/265 a moje grafičke su intel hd i amd r7 m360. Pošto ubuntu ne otkriva točan model kartice dali znaci da navedena grafička nije kompatibilna snjim?  Image tearing sam uspio rješiti prema ovom tutorialu http://www.apolitech.com/2016/01/how-to-solve-video-tearing-on-intel.html pošto je tutorial za intel karticu dali to znaci da cijelo vrijeme koristi intel karticu a amdova cijelo vrijeme miruje?

 

još jednom u vezi particija dali bi bilo bolje da umjesto defaltne instalacije napravim manualno particije prema ovom tutorijalu? Možete mi dati nekoliko opcenitih savjeta pošto se prebacujem čisto na Ubuntu. Što da napravim prije instalacije, nakon? Browser, programi. dali da izaberem 15.10 ili LTS? Dajte mi savjete za totalnog početnika. i dajte mi objasnite ovo gore u vezi grafičkih. I naišao sam na komentare da ubuntu tj linux da nije baš dobar s hibridnim karticama dali je to istina? isto tako sad kad isprobavam ubuntu osim ovih tearing problema koje sam rješio primjetio sam da dužina  trajanja baterije je dosta kraća nego na windowsima. zbog cega?

http://askubuntu.com/questions/343268/how-to-use-manual-partitioning-during-installation/343352#343352

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...

Pozdrav,

 

Isprobavam u dualbootu Ubuntu 15.10 i uskoro ću se kompletno prebaciti sa windowsa 10 na Ubuntu. Te imam nekoliko pitanja. Naime ja sam samo instalirao Ubuntu po defaltnim postavkama. Dali sam mozda trebao manualno kreirati particije prilikom instalacije? Naime sad kad pokušavam laptop staviti u suspenziju jednostavno ne ide pravilno u suspeziju nego se ekran ugasi a laptop i dalje radi i onda je jedini nacin da prisilno restartam. Dali se pod swap size treba staviti 8gb posto imam 4gb rama. Isto tako kad sam pretrazivao dali je moj laptop kompatibilan s Ubuntuom naišao sam na komentar u ovoj temi gdje jedan korisnik koji ima indentičan laptop kao ja piše da ima problem s tearingom te da vlasnički driveri od amd ne rade dobro isto mogu potvrditi i ja . naime pod upravljačkim driverima mi kao grafičku prikazuje amd topaz 260/265 a moje grafičke su intel hd i amd r7 m360. Pošto ubuntu ne otkriva točan model kartice dali znaci da navedena grafička nije kompatibilna snjim?  Image tearing sam uspio rješiti prema ovom tutorialu http://www.apolitech.com/2016/01/how-to-solve-video-tearing-on-intel.html pošto je tutorial za intel karticu dali to znaci da cijelo vrijeme koristi intel karticu a amdova cijelo vrijeme miruje?

 

još jednom u vezi particija dali bi bilo bolje da umjesto defaltne instalacije napravim manualno particije prema ovom tutorijalu? Možete mi dati nekoliko opcenitih savjeta pošto se prebacujem čisto na Ubuntu. Što da napravim prije instalacije, nakon? Browser, programi. dali da izaberem 15.10 ili LTS? Dajte mi savjete za totalnog početnika. i dajte mi objasnite ovo gore u vezi grafičkih. I naišao sam na komentare da ubuntu tj linux da nije baš dobar s hibridnim karticama dali je to istina? isto tako sad kad isprobavam ubuntu osim ovih tearing problema koje sam rješio primjetio sam da dužina  trajanja baterije je dosta kraća nego na windowsima. zbog cega?

http://askubuntu.com/questions/343268/how-to-use-manual-partitioning-during-installation/343352#343352

 Ako ideš na čisti linux laptop, odaberi LTS verziju.
nema razloga da bi particije bile problem za gašenje, vjerojatnije ti neki driver (vga) ne radi kako treba

nisi napisao koji je model laptopa

Ja sam instalirao ubuintu 14.04 na lenovo thinkpad R60 i prošlo je sve bez ikakvih problema, od VGA do WLAN drivera, jedino je na početku malo zezao SSD dok ga nisam uspio incijalizirati
trajanje baterije najviše ovisi o WLAN i bluetooth kartici (ON/OFF) to su dva najjača "žderača" baterije, poslije igranja neke 3D igre kao WOW ili slično

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...
Thorin20 kaže...

Pozdrav,

 

Isprobavam u dualbootu Ubuntu 15.10 i uskoro ću se kompletno prebaciti sa windowsa 10 na Ubuntu. Te imam nekoliko pitanja. Naime ja sam samo instalirao Ubuntu po defaltnim postavkama. Dali sam mozda trebao manualno kreirati particije prilikom instalacije? Naime sad kad pokušavam laptop staviti u suspenziju jednostavno ne ide pravilno u suspeziju nego se ekran ugasi a laptop i dalje radi i onda je jedini nacin da prisilno restartam. Dali se pod swap size treba staviti 8gb posto imam 4gb rama. Isto tako kad sam pretrazivao dali je moj laptop kompatibilan s Ubuntuom naišao sam na komentar u ovoj temi gdje jedan korisnik koji ima indentičan laptop kao ja piše da ima problem s tearingom te da vlasnički driveri od amd ne rade dobro isto mogu potvrditi i ja . naime pod upravljačkim driverima mi kao grafičku prikazuje amd topaz 260/265 a moje grafičke su intel hd i amd r7 m360. Pošto ubuntu ne otkriva točan model kartice dali znaci da navedena grafička nije kompatibilna snjim?  Image tearing sam uspio rješiti prema ovom tutorialu http://www.apolitech.com/2016/01/how-to-solve-video-tearing-on-intel.html pošto je tutorial za intel karticu dali to znaci da cijelo vrijeme koristi intel karticu a amdova cijelo vrijeme miruje?

 

još jednom u vezi particija dali bi bilo bolje da umjesto defaltne instalacije napravim manualno particije prema ovom tutorijalu? Možete mi dati nekoliko opcenitih savjeta pošto se prebacujem čisto na Ubuntu. Što da napravim prije instalacije, nakon? Browser, programi. dali da izaberem 15.10 ili LTS? Dajte mi savjete za totalnog početnika. i dajte mi objasnite ovo gore u vezi grafičkih. I naišao sam na komentare da ubuntu tj linux da nije baš dobar s hibridnim karticama dali je to istina? isto tako sad kad isprobavam ubuntu osim ovih tearing problema koje sam rješio primjetio sam da dužina  trajanja baterije je dosta kraća nego na windowsima. zbog cega?

http://askubuntu.com/questions/343268/how-to-use-manual-partitioning-during-installation/343352#343352

 Ako ideš na čisti linux laptop, odaberi LTS verziju.
nema razloga da bi particije bile problem za gašenje, vjerojatnije ti neki driver (vga) ne radi kako treba

nisi napisao koji je model laptopa

Ja sam instalirao ubuintu 14.04 na lenovo thinkpad R60 i prošlo je sve bez ikakvih problema, od VGA do WLAN drivera, jedino je na početku malo zezao SSD dok ga nisam uspio incijalizirati
trajanje baterije najviše ovisi o WLAN i bluetooth kartici (ON/OFF) to su dva najjača "žderača" baterije, poslije igranja neke 3D igre kao WOW ili slično

 

Laptop je lenovo z51-70 (i3,  4gb ram, intel hd 5500/ r7 m360) Sad sam na  open driverima koje mi pokazuje kao preporučene.  Zbog image tearinga sam napravio onaj tweak kak je na apolitechu. Ako se prebacim na vlasničke drivere onda mi uz tearing tipa video na YT strašno šteka. 

8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Instalirao sam Ubuntu 14.04 LTS. I sad sve radi, suspenzija radi normalno, Koristim open AMD drivere samo sam rješio image tearing pomoću tutorijala s Apolitecha pošto vlasnički ne rade nikak. Nalon instalacije još sam updejtao LO te instalirao restricted extras,kodi, smplayer te rhytmbox zamjenio s clementine i brassero s k3b. Za sada sve radi normalno i jako sam zadovoljan

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ikey Doherty intervju - gola istina :) Prilično zanimljivo za pročitat

http://www.linuxuser.co.uk/news/solus-operating-system-interview

 

I issued a challenge to Mark Shuttleworth, which he’s not responded to: I gave him to the end of 2016 to make a better tablet operating system than me. ‘Convergence’– I hate that word. The problem with convergence is that you’d make everything completely generic, and you’re taking the lowest common denominator approach – at no point are you optimising for the architecture or even for the platform that you’re going to be using.

There is no job like cron job!
 
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Interesantan koncept, ovo što si izvukao. Baš me zanima kako će to izgledati, isprva (nakon što sam pročitao tvoj citat) sam mislio da je tip fulovšit, ali sad mi ima smisla.

Godspeed, Ikey!

Gledam te!
11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav,

 

Stavio sam na laptop zorinos ver 11 da se maknem malo s windowsa, a ova verzija mi se činila najblaža za prijelaz s windowsa na linux, pa ima sad par pitanja jer sam još totalno novi po pitanju linux-a.

1. Kako da napravim dodatnu particiju jer mi je sad cijeli disk jedna particija?

2. Kad spojim laptop na tv ne vidim nikakve ikone ili prozore koje otvorim nego samo pozadinu bez ičega, ovo mi je dosta bitno jer dosta gledam filmove preko laptopa na tv-u pa me zanima kako da riješim ovaj problem?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja sam svoj tablet od 8,9", intel atom processor, 2GB rama i 1920x1200 (na 8,9") prije skoro 2 godine platio 1700 kuna, točnije ovaj:

 

http://www.modecom.eu/freetab_9000_ips_icg/9,7_inches/tablets/portal/ 

I danas je tablet zvijer, ponajviše zbog procesora koji je neusporedivo bolji od svih onih mediatek-a i sličnih 4-8 jezgrenih procesora. Intel je intel 

 

I ja osobno mislim da je 2000 kuna previše za ubuntu tablet, bez obzira na konvergenciju (ionako je još uvijek sve pod teškim developmentom).

 

Ali to nije to canonical-a to je do proizvođača. Kao što google ne određuje cijene uređaja sa androidom, tako ni canonical ne može odrediti cijenu tabletu koji toliko ne vrijedi.

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2016 8:09 (Entry Point).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Ja sam svoj tablet od 8,9", intel atom processor, 2GB rama i 1920x1200 (na 8,9") prije skoro 2 godine platio 1700 kuna, točnije ovaj:

 

http://www.modecom.eu/freetab_9000_ips_icg/9,7_inches/tablets/portal/ 

I danas je tablet zvijer, ponajviše zbog procesora koji je neusporedivo bolji od svih onih mediatek-a i sličnih 4-8 jezgrenih procesora. Intel je intel 

 

I ja osobno mislim da je 2000 kuna previše za ubuntu tablet, bez obzira na konvergenciju (ionako je još uvijek sve pod teškim developmentom).

 

Ali to nije to canonical-a to je do proizvođača. Kao što google ne određuje cijene uređaja sa androidom, tako ni canonical ne može odrediti cijenu tabletu koji toliko ne vrijedi.

Ispravio bih netočne navode, ako smijem ;) 250 dolara je 1693 kn danas, ne 2000. Dolar je danas 6,78 ,a 2014. je bio 5,54. Po tadašnjem tečaju ovo bi koštalo 1385 kn :) Tako da ...

 

Drugi je što se tiče Intela i Atoma. Intel tu igra catch-up. Kod mobilnog je daleko bitniji TDP, a Intel je tu tek drugi igrač na tržištu. Ono što je ARM sa svojim big.LITTLE napravio jeste da npr. 2 procesora u dual-core ne moraju biti ista po pitanju snage i perormansi, pa tako imaš A53 uparem s A57, gdje jedan radi kad se ne treba puno znojiti. Da bi Intel postigao isti TDP kao i ARM morao je ići na manju arhitekturu od ARM-a, tako današnji Atomi s 22nm tehnologijom imaju isti TDP kao i ARM s 28nm. Ne kažem da će Intel propasti ili da neće preteći ARM, ali trenutno često gleda što se događa kod susjeda preko ograde

http://www.androidauthority.com/arm-vs-x86-key-differences-explained-568718/

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2016 9:04 (hrvooje).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Ispravio bih netočne navode, ako smijem ;) 250 dolara je 1693 kn danas, ne 2000. Dolar je danas 6,78 ,a 2014. je bio 5,54. Po tadašnjem tečaju ovo bi koštalo 1385 kn :) Tako da ...

 

Drugi je što se tiče Intela i Atoma. Intel tu igra catch-up. Kod mobilnog je daleko bitniji TDP, a Intel je tu tek drugi igrač na tržištu. Ono što je ARM sa svojim big.LITTLE napravio jeste da npr. 2 procesora u dual-core ne moraju biti ista po pitanju snage i perormansi, pa tako imaš A53 uparem s A57, gdje jedan radi kad se ne treba puno znojiti. Da bi Intel postigao isti TDP kao i ARM morao je ići na manju arhitekturu od ARM-a, tako današnji Atomi s 22nm tehnologijom imaju isti TDP kao i ARM s 28nm. Ne kažem da će Intel propasti ili da neće preteći ARM, ali trenutno često gleda što se događa kod susjeda preko ograde

http://www.androidauthority.com/arm-vs-x86-key-differences-explained-568718/

 Ispravak ispravka netočnog navoda, govori se o cijeni od 250 eura ne dolara. 

 

Svejedno ovaj atom popapa za doručak bilo koji 4 jezgreni arm. 

Samomrzeći hrvat
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pitanje:

da li je netko od vas isprobao

389 Direktory Server

i

FreeIPA

 

ne vozim RedHat i njegove derivate, ali po ovome koliko vidim zamjena je za MS Aktiv Direktory.

ako je neko probao i kakva su iskustva?

 

dali se isplati mijenjati AD i MS server na RedHat(CentOS)

 

 

hvala

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2016 12:10 (Darky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 Ispravak ispravka netočnog navoda, govori se o cijeni od 250 eura ne dolara. 

 

Svejedno ovaj atom popapa za doručak bilo koji 4 jezgreni arm. 

 U pravu si, euri su u pitanju i slažem se da je preskupo. Prodat će developerima i to je to. Zadnji put su skupili 19 milijuna za cijenu od 500 usd, dakle projekcija 30-ak tisuća. 

*Ali zato dolaze i drugi, tako da će biti svakakvih cijena

http://www.omgubuntu.co.uk/2016/02/android-oems-will-ship-ubuntu-phones-year-say-canonical

http://www.omgubuntu.co.uk/2016/02/ubuntu-phone-sony-oneplus-fairphone-community-ports

http://www.omgubuntu.co.uk/2016/02/fairphone-2-ubuntu-touch-port-now-underway

 

A i nexus je tu odavno

 

Atom je možda bolji za koji postotak, al bateriju isto tako brže popapa, inače bi ugradili i7 x86 da je nebitno ;) 

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2016 1:08 (hrvooje).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Entry Point kaže...

 Ispravak ispravka netočnog navoda, govori se o cijeni od 250 eura ne dolara. 

 

Svejedno ovaj atom popapa za doručak bilo koji 4 jezgreni arm. 

 U pravu si, euri su u pitanju i slažem se da je preskupo. Prodat će developerima i to je to. Zadnji put su skupili 19 milijuna za cijenu od 500 usd, dakle projekcija 30-ak tisuća. ..

 :)

- ah, at last but not least ..

jučer je bila tema, phablet w10, 200-240/$/€ .. znamo kako se formiraju cijene, + naša cijena.

jednako 'preskupo'. Dodao bi na Entryjevu cijenu, to je bilo prije (godinu..) danas ista stvar mora biti jeftinija/jača/bolja. Sličan mediatekov sam platio 139/149€ (ili tak nešt..) kao i Amazonov kindle s IPSom... dojč cijena. (kod nas nit nema i cijena kao još PDV..).

Takvi uređaji koji ne nude ništa 'extra' bi morali imati cijenu 100-150€, to diktira tržiše mada kupcu u imućnijem dijelu EU nije problem x2 .. naravno, uvijek izlazna cijena ima veću marginu kroz neko vrijeme kad prođe hype padne u normalu. ... a dali je onaj ubuntić-gađet dovoljan hype, zaboravlja se da će 'kinezi' ponuditi isto? .. dok proizvođač 'made in EU', hmm LOL ili imamo i mi proizvođače (s pogonom u kineskom selu, jeidno su logo oni odabrali..), .. da nabrajam? Nekako 'čudno', MSov pahablet se također proizvodi u Španji.. Uobičajeno je u švici/Cirihov POBox.. ;-)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ma bit će i MS Industrial aka MSan tablet 

There is no job like cron job!
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav linuxaši, evo jednog pitanja...imam GTX 770 i Ubuntu 15.10, te želim igrati par igrica sa steama...pa me zanima koji su driveri za nvidiu najbolji i kako ih uštelati...već sam jednom iamo nvidia web drivere instalirane na ubuntu no to je štekalo ( odnosno pojavljivale su se one crte ) kao i bez tih drivera...( i da jesam uključio onaj xserveri ostale gluposti ).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Diazz72 kaže...

Pozdrav linuxaši, evo jednog pitanja...imam GTX 770 i Ubuntu 15.10, te želim igrati par igrica sa steama...pa me zanima koji su driveri za nvidiu najbolji i kako ih uštelati...već sam jednom iamo nvidia web drivere instalirane na ubuntu no to je štekalo ( odnosno pojavljivale su se one crte ) kao i bez tih drivera...( i da jesam uključio onaj xserveri ostale gluposti ).

@mario.L_hr  je na str. 488 to objasnio. Tebi treba Nvidia driver 361, jer tako kaže nvidijina stranica 

Sad kad to znaš, samo slijediš upute 

 https://mintguide.org/video/508-easily-switch-nvidia-hybrid-graphics-nvdia-intel.html

There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put čet 11.2.2016 20:33 (hrvooje).
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

bok, jel netko možda vrti komercijalni Red Hat server, zanima me licenciranje

jel se plaća jednokratno ili svake godine ponovo

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zanimljivo...
www.maruos.com
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

bok, jel netko možda vrti komercijalni Red Hat server, zanima me licenciranje

jel se plaća jednokratno ili svake godine ponovo

Svake godine - kupuje se pristup softveru po modelu pretplate i određena razina korisničke podrške - pretplata sa self-supportom (samo za Entry Level verziju koja podržava samo dva procesorska utora) i pretplata sa standardnom ili premium podrškom - pogledaj ovdje za razine i cijene i ovdje za prikaz što određena razina podrške uključuje.

 

Ako ti ne treba podrška Red Hata, tu su CentOSScientific Linux za nula kuna...

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrx kaže...
Darky kaže...

bok, jel netko možda vrti komercijalni Red Hat server, zanima me licenciranje

jel se plaća jednokratno ili svake godine ponovo

Svake godine - kupuje se pristup softveru po modelu pretplate i određena razina korisničke podrške - pretplata sa self-supportom (samo za Entry Level verziju koja podržava samo dva procesorska utora) i pretplata sa standardnom ili premium podrškom - pogledaj ovdje za razine i cijene i ovdje za prikaz što određena razina podrške uključuje.

 

Ako ti ne treba podrška Red Hata, tu su CentOSScientific Linux za nula kuna...

 mah, biti će i Centos dobar...

sad sam instalirao server, ali ovo je drugi svemir u odnosu na ubuntu server. 

naime, pala u mi je u oko FreeIPA ali čudo radi samo Redhat, Centos i Fedori (mrcine američke  )

 

 

10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

16.04 LTS - samo što nije ...

 

Krajem travnja izlaze 16.04 verzije ubuntu obitelji , s time da će to biti LTS verzije sa 5 godišnjom podrškom.

Kako je to već vrlo blizu , odmah po izlasku će biti navala prebacivanja na novu verziju , 

pa mislim da nemam kaj čekati sa upoznavanjem novotarija i funkcionalnosti u nadolazećim verzijama.

 

Kako vi stojite sa nadogradnjama , trčite čim su dostupne ili imate neki svoj tajming ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-prvo .. 5g ili 3g? :) nije baš uvijek sigurno.

pošto između Canonicala i MSa ne vidim razlike u ponašanju, može biti svašta.

-u pravilu prve dane treba preskočiti jer navale hackeri, installer ima svakakvih problema... i nakon cca mjesec se skine i radi.

zapravo, kad zatrebam OS, tad prolistam ponudu (buntić, suse..) i odlučim u tom trenu, ne unaprije, ne zacementirano, jer ipak je to jedan linux, samo različitih flavora. Ako je radni OS (pogotovo server) tad mi DE baš ništa ne znači. Složiš, radi. Sve ostalo me ne zanima.

 

KDE je nešto drugo.. pošto idu par-nepar metodom, često je neparna ver upotrebljivija bar za novija računala, live i sl. Ili obrnuto za stare krame, stari OS.. i radi.

ispada da mi travanj-listopad nisu datumi od značaja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 Kako vi stojite sa nadogradnjama , trčite čim su dostupne ili imate neki svoj tajming ?

Evo sretno vrtim 12.04 vec cetvrtu godinu i nadam se da ce izdrzati jos godinu dana do 2017.

A onda cemo vidjeti jel idemo na 16.04 ili nesto drugo.

 

EDIT:

@ihush

Od 12.04 podrska LTS izdanja je po 5 godina i to se nije promijenilo. Ne znam gdje si ti vidio da su mijenjali malo 3 malo 5.

I malo vec smaras s tim usporedbama Canonicala i MS-a.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 16:51 (1domagoj1).
10 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

LTS ima službeno 5 god podrške , ali ..... ( uvjek ima neki ali ..heheheh )

Nije mi jasna ova njihova politika da npr 14.04.1 ima podršku do 4/2019 god , a 14.04.2 i 14.04.3 imaju podršku do 8/2016.

 

https://wiki.ubuntu.com/Releases

 

http://www.ubuntu.com/info/release-end-of-life

 

I za ubuntu derivate isto podrška varira od distre do distre

 

 

Glede novih verzija, nekako uvjek nastojim biti na najnovijima ,pogotovo doma .

Moja iskustva su ta da svaka novija verzija os-a radi sve bolje ( znači na istim mašinama ),

svaki puta su novije verzije aplikacija ( pa samim time dobijaju i nove funkcionalnosti ) ,

kernel ( a njime i drajveri ) su sve bolji i podržavaju sve veći broj uređaja , temperature i usage su sve manji , ...

 

Naravno, uvjek ispočetka ima nekih dječjih bolesti , ali dosad nisam naletio na takve koje bi onemogućavale

uobičajen rad na računalu ( zanemarujem pritom deduimedu jer on izgleda ima neki peh kad mu pol toga ne radi ...hehehehhe  )

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 17:43 (bunkermax).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 

LTS ima službeno 5 god podrške , ali ..... ( uvjek ima neki ali ..heheheh )

Nije mi jasna ova njihova politika da npr 14.04.1 ima podršku do 4/2019 god , a 14.04.2 i 14.04.3 imaju podršku do 8/2016.

...

To su point releaseovi koji zapakiraju vise updatea odjednom pa ako kasnije instaliras OS od dana kad je izdan da ne updateas rascjepkano malo po malo nego odjednom. Ako redovito updateas (a automatski se updatea, tj. iskoci mi, a ja samo kliknem Install updates), uvijek ces biti na zadnjoj verziji tako da te to apsolutno niti malo ne mora dirati.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.2.2016 18:09 (1domagoj1).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 

16.04 LTS - samo što nije ...

 

Krajem travnja izlaze 16.04 verzije ubuntu obitelji , s time da će to biti LTS verzije sa 5 godišnjom podrškom.

Kako je to već vrlo blizu , odmah po izlasku će biti navala prebacivanja na novu verziju , 

pa mislim da nemam kaj čekati sa upoznavanjem novotarija i funkcionalnosti u nadolazećim verzijama.

 

Kako vi stojite sa nadogradnjama , trčite čim su dostupne ili imate neki svoj tajming ?

 Ja upgrejdam na svaku novu verziju. Nema nekih razlika, a LTS više ni ne znači toliko na desktopu kao nekada kad su sve verzije između bile bugovite.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 

LTS ima službeno 5 god podrške , ali ..... ( uvjek ima neki ali ..heheheh )

Nije mi jasna ova njihova politika da npr 14.04.1 ima podršku do 4/2019 god , a 14.04.2 i 14.04.3 imaju podršku do 8/2016.

 

https://wiki.ubuntu.com/Releases

 

http://www.ubuntu.com/info/release-end-of-life

 

I za ubuntu derivate isto podrška varira od distre do distre

 

 

Glede novih verzija, nekako uvjek nastojim biti na najnovijima ,pogotovo doma .

Moja iskustva su ta da svaka novija verzija os-a radi sve bolje ( znači na 

 Očito neka greška, jer spomenuti point releaseovi imaju kraću podršku jer su kasnije izašli, ali svi jednako ističu u travnju 2019. ako se nadograde na zadnji point release

 

https://wiki.ubuntu.com/Kernel/LTSEnablementStack#Kernel.2BAC8-Support.A14.04.x_Ubuntu_Kernel_Support

 

*uzeo chromecast v2, uredno radi na Ubuntu x64 i zadnjim Chromeom s plug-inom Google Cast iako nije službeno podržan

ako imate file server sa plaćenim filmovima, podijelite foldere preko sambe, na android instalirate es file explorer i njegov chromecast plugin. na telefonu preko es file explorera označite file preko mreže i pod opcije odabere se chromecast. kad se tu doda sure IR daljinska android aplikacija za tv i evotv receiver, dobije se privatni Plex. Druga opcija je Videostream, ako ste za računalom i hoćete pustiti lokalni file.

 

   Eyekool kaže...

   Zanimljivo...
   www.maruos.com

 

Da, kao i Canonicalova ideja, al malo drugačija. Na telefonu je Android, a kad se spoji PC, onda OS postaje Debian-based. Do sada ga je radio jedan čovjek Preetam D’Souza @getmaru, a od neki dan je otvorenog koda. Bit će zanimljivo pratit razvoj
There is no job like cron job!
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2016 0:50 (hrvooje).
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Diazz72 kaže...

Pozdrav linuxaši, evo jednog pitanja...imam GTX 770 i Ubuntu 15.10, te želim igrati par igrica sa steama...pa me zanima koji su driveri za nvidiu najbolji i kako ih uštelati...već sam jednom iamo nvidia web drivere instalirane na ubuntu no to je štekalo ( odnosno pojavljivale su se one crte ) kao i bez tih drivera...( i da jesam uključio onaj xserveri ostale gluposti ).

@mario.L_hr  je na str. 488 to objasnio. Tebi treba Nvidia driver 361, jer tako kaže nvidijina stranica 

Sad kad to znaš, samo slijediš upute 

 https://mintguide.org/video/508-easily-switch-nvidia-hybrid-graphics-nvdia-intel.html

Uradio sam ovu metodu, i opet ista stvar, artifekti u gorenjem djelu prilikom gledanja videa, kad brzo pomićem prozor vidi se kako prozor kao da štuca...itd.

 

EDIT: Ne znam kako da vam to bolje opišem na hr., na eng. se to zove tearing.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.2.2016 16:00 (Diazz72).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Diazz72 kaže...

Uradio sam ovu metodu, i opet ista stvar, artifekti u gorenjem djelu prilikom gledanja videa, kad brzo pomićem prozor vidi se kako prozor kao da štuca...itd.

 

EDIT: Ne znam kako da vam to bolje opišem na hr., na eng. se to zove tearing.

 jesi li probao ovo sa wine

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice