Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.102.652
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na Asus Eee PC - 1000 HG sam instalirao Ubuntu MATE 16.04 iz zezancije. Moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen upotrebljivošću računala. Na istom sam isprobavao i Windows 10 (uspjela instalacija i može se koristiti ali je relativno sporo) koji su sporiji u radu od Ubuntu MATE-a. Ne očekujem čuda od Netbooka starog 7 godina tako da sam iznenađen uporabljivošću istoga.

Stručnjak za odmaganje...
 
3 0 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Na Asus Eee PC - 1000 HG sam instalirao Ubuntu MATE 16.04 iz zezancije. Moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen upotrebljivošću računala. Na istom sam isprobavao i Windows 10 (uspjela instalacija i može se koristiti ali je relativno sporo) koji su sporiji u radu od Ubuntu MATE-a. Ne očekujem čuda od Netbooka starog 7 godina tako da sam iznenađen uporabljivošću istoga.

Probaj Xubuntu 16.04

super je

 

http://www.soundstream.com/
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

kako napraviti upgrade sa 14.04LTS na 16.04 LTS?

u terminal sam upisao:
"do-release-upgrade"

odgovor:

"no new release found"

 

kad utipkam

"update-manager-d" kaže da postoji 16.04, ali mi ne nudi upgrade

 

što sad?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

kako osposobiti wi-fi na ubuntu 16.04?

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

kako napraviti upgrade sa 14.04LTS na 16.04 LTS?

u terminal sam upisao:
"do-release-upgrade"

odgovor:

"no new release found"

 

kad utipkam

"update-manager-d" kaže da postoji 16.04, ali mi ne nudi upgrade

 

što sad?

 Prvo updateaj postojeći

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

Restartaj ako treba

 

Pa onda probaj s 

sudo update-manager -d

http://www.tecmint.com/upgrade-ubuntu-14-04-to-16-04/

Al to je ionako sam za development release. Za par dana ti možda nadogradi na 16.10

Zašto u Dashu ne potražiš Software sources ili update i onda tamo uključiš da ti javi za next release. 

 

 

blackalbum kaže...

kako osposobiti wi-fi na ubuntu 16.04?

 Prvo moraš saznati o kojem se čipu radi. Možeš probat s

lspci | grep -i network (malo i ignorira velika mala slova)

ili neku sličnu ključnu riječ

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2016 6:50 (hrvooje).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Prvo moraš saznati o kojem se čipu radi. Možeš probat s

lspci | grep network

ili neku sličnu ključnu riječ

Bolje bez grepa nek mu sve izlista:

lspci

To prvo je malo slovo L.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jedno pitanje, instalirao sam Ubuntu 16.04 pa me zanima kako instalirati Avidemux jer ga nema u softver centru.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ne treba žuriti.. (libovi i dll hell).

-kao i sve ostalo ako nije u soft, ppa, i ovako.. Willy .. status ''proposed''

 

(hint, štedi živce, ne skidati ubuntu prvi dan, dok odstoji cca mjesec, tad je sve već pokrpano)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2016 17:51 (ihush).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-ne treba žuriti.. (libovi i dll hell).

-kao i sve ostalo ako nije u soft, ppa, i ovako.. Willy .. status ''proposed''

 

(hint, štedi živce, ne skidati ubuntu prvi dan, dok odstoji cca mjesec, tad je sve već pokrpano)

 ja sam napravio upgrade na virtualki, i bogme je puklo na MySql 5.5 na 5.7

sad kaže da imam nestabilnu situaciju...

stoga na laptop novi ubuntu ide tek za ljeto, a na virtualki ide novi clean install.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2016 18:14 (Darky).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
GNU+Linux kaže...

Javljam da kombinacija deb-a i snappyja radi. Čak i bez unitya, testirao sam na i3wm.

Jedino što ima svega 10-20 snappy aplikacija. Od kojih neke nisu funkcionalne.

sudo snap install <paket> (instalira)

sudo snap remove <paket> (miče)

snap find (prikazuje dostupne)

snap list (prikazuje instalirane)

sudo snap refresh <paket> (nadograđuje)

http://www.howtogeek.com/252047/how-to-install-and-manage-snap-packages-on-ubuntu-16.04-lts/

 

Skida 60-ak MB Ubuntu Corea + aplikacija

 

Znači, developeri pakuju aplikaciju i onda radi na svim Ubuntu 16.04+. Ako ništa, barem pokušaj rješavanja noćne more proizvođača softvera za Ubuntu/Linux. Moglo bi ovo podignuti koju obrvu kod komercijalnih proizvođača softvera

 

Izgleda da Canonical koristi Ikeyeve YAML build skripte 

https://plus.google.com/+Solus-Project/posts/Fm9s7w5k6ZZ

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.4.2016 17:41 (hrvooje).
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zašto mi ne rade shortcuti?
Npr. alt f4 

Ali radi ctrl+alt+L

 

You have to be odd to be number one
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

Zašto mi ne rade shortcuti?
Npr. alt f4 

Ali radi ctrl+alt+L

Koja distra i koji DE? Mozda je rijec o laptopu pa trebas dodatno i Fn stisnuti?

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ubuntu

fn pomaže, hvala!

You have to be odd to be number one
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Prva igra koju sam igrao na PS1 prije nekih 15-ak godina bio je Pljačkaš grobova

Od danas dostupna i na Linuxu

http://store.steampowered.com/app/203160/

 

Jedan od komentara na webu:

   Runs great on my Core i5 4th gen and Geforce 750 GTX. Steam Beta on Ubuntu 16.04 and Steam Controller support is flawless. Great work! That's really a high quality port.

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ako u terminalu unesem naredbu sort < tekst.txt >> tekst.txt

Lijepo nadoda sortiran tekst u datoteku

ako unesem sort < tekst.txt > tekst.txt očekujem da ću imati samo sortirani dio, a nemam ništa

zašto? :/

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.4.2016 18:53 (Top Bugovac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ubuntu PC Stick za 465 kn

Kineska tvrtka Mele upravo je na tržište izbacila svoje novo Mele PCG02U mini računalo, koje se nalazi u online prodaji po cijeni od 70 dolara (465 kn).

U malom gadgetu naći ćete četverojezreni Intel Baytrail Z3735F procesor, 2 GB RAM-a, te 32 GB integrirane eMMC flash memorije za pohranu, proširive microSD karticama do 128 GB.

Novi mini PC dolazi s predinstaliranim Linux OS-om, odnosno Ubuntuom u inačici 14.0.4, no moći će se nadograditi i na Ubuntu 16.04, a na sebi posjeduje jedan USB 2.0 port, 1 microUSB, te LAN port.

 

Za povezivanje uređaj koristi 802.11 b/g/n Wi-Fi i 10/100M Ethernet, dok je u procesor integrirana 7. generacija Intel HD grafike.

Što se veličine tiče, Mele PCG02U dolazi u dimenzijama od 115 x 49 x 16.5 mm, što ga čini vrlo praktičnim mobilnim gagdetom koji možete nositi svuda sa sobom.

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Ubuntu PC Stick za 465 kn
djigibao kaže...

Kineska tvrtka Mele upravo je na tržište izbacila svoje novo Mele PCG02U mini računalo, koje se nalazi u online prodaji po cijeni od 70 dolara (465 kn).

U malom gadgetu naći ćete četverojezreni Intel Baytrail Z3735F procesor, 2 GB RAM-a, te 32 GB integrirane eMMC flash memorije za pohranu, proširive microSD karticama do 128 GB.

Novi mini PC dolazi s predinstaliranim Linux OS-om, odnosno Ubuntuom u inačici 14.0.4, no moći će se nadograditi i na Ubuntu 16.04, a na sebi posjeduje jedan USB 2.0 port, 1 microUSB, te LAN port.

 

Za povezivanje uređaj koristi 802.11 b/g/n Wi-Fi i 10/100M Ethernet, dok je u procesor integrirana 7. generacija Intel HD grafike.

Što se veličine tiče, Mele PCG02U dolazi u dimenzijama od 115 x 49 x 16.5 mm, što ga čini vrlo praktičnim mobilnim gagdetom koji možete nositi svuda sa sobom.

 

 što od fizičkog backdoora na čipovima nosi?

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Ubuntu PC Stick za 465 kn
vito79 kaže...

što od fizičkog backdoora na čipovima nosi?

Nista.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
But how do it know - The basic principles of computers for everyone
 
2 0 hvala 1
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 Osjetio na svojoj koži. Kako im je to prošlo ispod radara?

10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 Yep, trebali bi imati, u potpunosti se slažem. Možda pokupe od KDE-a.

GargamelHR kaže...

 Osjetio na svojoj koži. Kako im je to prošlo ispod radara?

 To je zato jer nisu napravili prelaz sa software centra na software (gnome) kako spada.

Samomrzeći hrvat
8 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Na laptop cu instalirati Ubuntu 16.04 LTS ili xubuntu. Na laptopu je sad win10. U gpartedu ću obrisati sve particije od win10 a ostavit cu samo particiju sa backupom on win10. Pa me sad zanima kod instalacije odaberem onu opciju nesto drugo i tada samo kreiram particije swap i home?

I zanima me dali je netko od vas sprobavao 16.04 na pc sa amd karticom ili na laptopu sa hybrid intel/amd? @bunkermax na tvojim slikama sam vidio da si znao koristit fedoru/ubuntu /kubuntu na pc sa amd karticom. Dali si mozda probao 16.04? Kak dela? Inace na laptopu sam vec koristil LM 17.3 koja je delala bez problema dok je ubuntu 14.04 nije radio sleep normalno a flgrx na oba nisu radili praf a sa open driverima sam morao prek ovog tuta resiti tearing slike.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@thorin

Ja ti imam jedan disk od 500 gb i onda na njega nakrkam desetak distri pa se igram.

Ubuntu i kubuntu 16.04 sam instalirao no perfomanse na amd-u su dosta lose na open drajverima a vlasnickih jos nema .... Negdje procitah da je u pitanju nesuradnja sa novim xorgom....
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
 
1 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 To je zato jer nisu napravili prelaz sa software centra na software (gnome) kako spada.

 a da jednostavno izbace onu nakaradu zvanu juniti i vrate mi gnome,da uzivam kao u karmic koali

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@bunkermax

 

Sad si pa me stavio u dilemu dal da opce prelazim na linux. Naime laptop ja ne koristim za nikakvo igranje. Znaci multimedia, office, surfanje inkscape, gimp mozda eventualno cu odigrati openarenu. Dali imas kakvog tearinga kod gledanja filmova.?

8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...

@bunkermax

 

Sad si pa me stavio u dilemu dal da opce prelazim na linux. Naime laptop ja ne koristim za nikakvo igranje. Znaci multimedia, office, surfanje inkscape, gimp mozda eventualno cu odigrati openarenu. Dali imas kakvog tearinga kod gledanja filmova.?

 meni su ga na staroj 4870x2 uzrokovali ati driveri, open source, a oni sluzbeni nisu 2009 postojali,rijesenje je bilo enablanje onboard gpu-a i igranje sa postavkama, više se ne sjećam što točno ali synic ili nešto takvo,bilo je to davno,prije 7 godina

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
vito79 kaže...
Entry Point kaže...

 To je zato jer nisu napravili prelaz sa software centra na software (gnome) kako spada.

 a da jednostavno izbace onu nakaradu zvanu juniti i vrate mi gnome,da uzivam kao u karmic koali

 Google tvoj prijatelj?

https://ubuntugnome.org/

 

Jedino što na Linuxu imaš na bacanje je izbor, 300-njak distribucija i 10-ak DE-a, znači preko 3000 kombinacija

But how do it know - The basic principles of computers for everyone
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
@thorin

A neznam kaj da ti velim. Nijedan operativni sistem nije savrsen a bugovi i greske se mjere u tisucama.

Svaki os zahtijeva odrzavanje i nikad neznas kad bu skocil fatal error. Jednostavno probaj na par tjedana koristiti sve oseve pa vidi sa kojim se lakse nosis i koji ti bolje odradjuje ono kaj trebas....
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice