Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.102.648
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kako ćeš sa PHPom komunicirati sa uređajima na lokalnoj mreži u LANu (bez web interfacea ikakvog) ili još bolje, preko serijske veze??

 

Ta web aplikacija bi morala biti kod korisnika - dakle moram tamo instalirati LAMP/WAMP, ovisi što imaju na raspolaganju. Zamisli koji je to kaos sa stotinama raznih instalacija, verzija linuxa, windowsa, ovog-onog.

 

I ne znam tko bi normalan tako veliku aplikaciju pisao u notepad++. Treba ti pošten IDE za to.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...
...

Qt je jedan od najviše rangiranih ali opet, dosta vremena ode na učenje tog njegovom QAMLa ili kako se već taj jezik za UI zove. Plus show sa dependencyma. A i sama instalacija Qt-a je show ponekad.

QML, i jako je slican JSON-u s inline JavaScriptom za logiku.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

U takvoj situaciji, ja bih vrlo vjerojatno isao na Javu 8.

 

Par razloga:

1. Java je ionako najpopularniji jezik u poslovnoj okolini

2. C# je najslicniji Javi (dapace, nastao je kao svojevrsna kopija Jave) pa ce prijelaz biti laksi

3. Koliko god se pricalo o njenoj 'sporosti', Java nije tako spora, mislim da je sasvim usporediva s C#-om - uostalom, ja sam u C++-u uspio napisati kod koji je bio sporiji od prijateljevog u Pythonu, ni nativan kod nije pomogao

4. Nema ekvivalenta LINQ-u, medutim, postoji ovo, mozda bi moglo zadovoljiti.

5. Java 8 podrzava lambda izraze, pa ako su vam programeri skloniji njima, to ti je jos jedan plus

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Lambde obožavamo, DAL i sve oko njega je ogromna hrpa lambdi, LINQa, Taskova, delegata i ostalih naprednih OOP điđa

 

Jedino šta mene (osobno) odbija od jave je onaj ogavni Swing... U čemu možemo napraviti UI a da nije ta hrpa... nečeg? Da li postoji ikakva upotrebljiva alternativa?

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

Instalira se... Će da vidimo. Djeluje obećavajuće.

 

Ovaj jpropel isto izgleda jako fino. Minimalne razlike u odnosu na postojeća rješenja, dobra dokumentacija... Nice, nice.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2016 19:52 (Sum_of_all_fears).
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

Instalira se... Će da vidimo. Djeluje obećavajuće.

 

Ovaj jpropel isto izgleda jako fino. Minimalne razlike u odnosu na postojeća rješenja, dobra dokumentacija... Nice, nice.

 

 

Svaki čestiti PraviHipster bi odbacio sve te zaostale tehnologije za codemonkeye i uzeo nešto bazirano na onim .js frejmvrcima.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa Node.js ispunjava sve uvjete sa zavidnim prolaznim vremenom:

 

0. Radi i ne zahtjeva ništa više nego updateani VS + par komponentica koje se lako instaliraju.

1. Možemo napraviti UI koji je toliko fancy da će nas zaposliti u BestLittleStartup*insert emoji* ili odmah u Appleu!

2. Baze. MySQL. LINQ.

3. Client - server. RPC.

4. Komunikacija sa belim svetom. TCP. UDP. Serial.

5. Deployment i performanse. Brži od Java EE. Deployment izvediv klik-klik-next u Windowsima i sa par shell skripti na Linuxu.

 

Šteta što smo svi skupa prestari da bi bili hipsteri

 

A sad za ozbiljno - ovo je čak najmanje grozno rješenje od svih predloženih

 

Mislim da je ovo druga piva koju si zaradio....

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2016 22:39 (Sum_of_all_fears).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

U tom slucaju, pogledaj i Electron ili NW.js.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2016 22:56 (1domagoj1).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

Pa Node.js ispunjava sve uvjete sa zavidnim prolaznim vremenom:

 

0. Radi i ne zahtjeva ništa više nego updateani VS + par komponentica koje se lako instaliraju.

1. Možemo napraviti UI koji je toliko fancy da će nas zaposliti u BestLittleStartup*insert emoji* ili odmah u Appleu!

2. Baze. MySQL. LINQ.

3. Client - server. RPC.

4. Komunikacija sa belim svetom. TCP. UDP. Serial.

5. Deployment i performanse. Brži od Java EE. Deployment izvediv klik-klik-next u Windowsima i sa par shell skripti na Linuxu.

 

Šteta što smo svi skupa prestari da bi bili hipsteri

 

A sad za ozbiljno - ovo je čak najmanje grozno rješenje od svih predloženih

 

Mislim da je ovo druga piva koju si zaradio....

Pa možeš i tako. Js/CSS aplikacije rade ko metak na *nixu, win8-10 

Samomrzeći hrvat
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Darky kaže...

za pisanje php koda treba ti samo notepad++ (ili koji već editor koristite)

 

Mislim da Notepad++ nema opciju "Submit To TheDailyWTF.com".

Za Eclipse i VisualStudio postoji.

11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kod tih .js igračaka imaš nekoliko potencijalnih problema.

 

1. Ne podržavaju svi multithreading. Zato ih hipsteri i vole. Dan ima 24 sata, 8 sati radiš, do 2 sata putuješ. Preostalo vrijeme nije dovoljno za potpunu i kvalitetnu njegu frizurice i bradice.

 

2. Ako ti je bitna preciznost brojeva s pomičnim zarezom, provjeri imaju li dobro odrađen ekvivalent "decimal" iz C# ili "BigDecimal" iz Jave.

Stringovi su čisto, destilirano i kondenzirano sranje u takvim situacijama.

Float i double mogu biti pakao ako radiš na različitim arhitekturama.

 

3. Kod popularnijih izdaju se nadogradnje gotovo na tjednoj bazi. Za pesimiste i one s više radnog staža to znači i potencijalne probleme koji čekaju na otkrivanje.

 

4. Najveći problem s hipsterskim tehnologijama je moda i prolaznost iste. Procjenjujem da aplikacija koju opisuješ treba živjeti više od 5 godina, a do tada će popriličan broj tih frejmvrka biti lagano zaboravljen. Za izradu dosadnih aplikacija većina odabire dosadne i uhodane tehnologije.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

..Javu 8.

..

 uz sitnicu, (mada nije definirano kad) napušta se java, sigurnosni problemi.. vjerojatno je ovo tranzicijska godina za banke. (imat će svoje klijent-server appse umjesto multiplatfrom jave + browser..).

kompatibilnost, multiplatformnost.. svaka prednost donosi i poneku manu. Na kraju se radi neki zatvorenu sustav ili za win. Već dolazi vrijeme kad se riječ win može zamijeniti s Android, ovisi o tipu aplikacije i/ili korisniku :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

U igri je ssd samsung 850 EVO, dal je po defaultu enablean TRIM?

Imam ubuntu 16.04

 

Pošto sam negde čitao da intel i samsung ssd diskovi imaju uključeno na linuxu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

To ne ovisi o proizvođaču - TRIM je ili podržan od strane hardvera ili nije.

Ako pričaš o svježoj instalaciji, onda je sustav najvjerojatnije prepoznao da imaš SSD, da SSD podržava TRIM i postavio odgovarajuće opcije.

Ako želiš provjeriti jel' uključeno ili nije klikni ovdje.

Gledam te!
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Djuro von Prekoplotovich kaže...
1. Ne podržavaju svi multithreading. Zato ih hipsteri i vole. Dan ima 24 sata, 8 sati radiš, do 2 sata putuješ. Preostalo vrijeme nije dovoljno za potpunu i kvalitetnu njegu frizurice i bradice.

Kombinirao bi tri "servisa" - presentation, komunikacija, db. Međusobno bi komunicirali nekim RPCom i zapravo nitko ne bi bio u bezveznoj petlji koja blokira I/O... Komunikacijski dio prati TCP/serijske veze, kod zaprimanja informacije šalje u db a UI tek tada dobiva neku informaciju.

Djuro von Prekoplotovich kaže...
2. Ako ti je bitna preciznost brojeva s pomičnim zarezom, provjeri imaju li dobro odrađen ekvivalent "decimal" iz C# ili "BigDecimal" iz Jave.

Stringovi su čisto, destilirano i kondenzirano sranje u takvim situacijama.

Float i double mogu biti pakao ako radiš na različitim arhitekturama.

Zapravo mi samo double treba... To moram malo istražiti.

Djuro von Prekoplotovich kaže...
3. Kod popularnijih izdaju se nadogradnje gotovo na tjednoj bazi. Za pesimiste i one s više radnog staža to znači i potencijalne probleme koji čekaju na otkrivanje.

Moramo nekako zaraditi plaću

Djuro von Prekoplotovich kaže...
4. Najveći problem s hipsterskim tehnologijama je moda i prolaznost iste. Procjenjujem da aplikacija koju opisuješ treba živjeti više od 5 godina, a do tada će popriličan broj tih frejmvrka biti lagano zaboravljen.

Očekujemo da će se kroz dvije do tri godine taj dio posla outsourceati ili će ostati takav kakav je - nas primarno zanima prodaja hardvera, ovaj SW je samo bonus da se lakše proda kao integrirano rješenje, kako se kupci ne bi bakćali sa nekim 3rd party rješenjima koja možda jesu (a vrlo vjerojatno nisu) kompatibilna sa hardverom.

Djuro von Prekoplotovich kaže...

Za izradu dosadnih aplikacija većina odabire dosadne i uhodane tehnologije.

To je problem jer platforme na kojima to radi nisu dosadne - danas je u priču upao i Raspberry kao mogući "server" za to sve (ugrađivali bi ga u kutiju skupa sa napajanjem, LAN-RS232 konverterima, touch ekranom). Plan je kompletno zamaskirati npr. vagu u uslužni pult - mesar pred vama reže i važe komad pokojne svinje, tipka po LCDu a ta škatula odradi sve od otvaranja vrata frižidera senzorom pokreta, kontrolu temperature, brojanje preostale zalihe u tom hladnjaku radi uštede energije i održavanje optimalne temperature, automatsku narudžbu preko ostatka ERPa (njihovog - gdje ćeš bolji API od serviranja JSONa jednostavnim GETom), vaganje i ispis barkoda koji ide na vrećicu u kojoj je kila šnicle. Problem je što recimo kupci imaju postojeći hardver koji vrti neki ERP ili štoveć i ja ne mogu znati da li se moja aplikacija mora vrtjeti na Win7, Win10, Ubuntu, RedHatu ili Macu (jedna dizajnerska agencija želi upravljanje LED rasvjetom i nekim pokretnim skulpturama i naravno da to direktorčić želi raditi sa svog Mekića dok se izležava na bean bagu).

 

Ako želiš nešto prodati hipsterima, to mora očito biti napisano u njihovim hipsterskim tehnologijama

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2016 17:36 (Sum_of_all_fears).
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...

To je problem jer platforme na kojima to radi nisu dosadne - danas je u priču upao i Raspberry kao mogući "server" za to sve (ugrađivali bi ga u kutiju skupa sa napajanjem, LAN-RS232 konverterima, touch ekranom).

 

Problem je što recimo kupci imaju postojeći hardver koji vrti neki ERP ili štoveć i ja ne mogu znati da li se moja aplikacija mora vrtjeti na Win7, Win10, Ubuntu, RedHatu ili Macu (jedna dizajnerska agencija želi upravljanje LED rasvjetom i nekim pokretnim skulpturama i naravno da to direktorčić želi raditi sa svog Mekića dok se izležava na bean bagu).

 

Dobrodošao na moj teren.

 

Uzmi nešto bazirano na ARM Cortex A8 ili A9, moćni su u p materinu, a SoC ne treba hladnjak sve dok ne uključiš 3D grafiku.

A8 ploča s 1GB RAM-a pogonila mi je "mašin vižn" projekt, a istovremeno se vrtila i nekakva aplikacija pisana u Monou.

Kastomizirana Linux distribucija, mislim da je potrošnja RAM-a svega zajedno bila negdje oko 600MB u punom pogonu.

Uzmeš nekakvu ploču sa CF sučeljem, staviš neku malo kvalitetniju "industrijsku" karticu i na to JFFS2 ili YAFFS2 fajlsistem.

Radi godinama bez problema.

Potrošnja mizerna.

Cijene su uglavnom razumne, osim ako trebaš kvalitetnije stvari.

Odnosno, cijena skače ako znaš što je "MTBF" i zašto ti je to bitno na tom i tom projektu.

 

A za kontrolu svega i svačega imaš računala i module u PCI/104 formatu (ili u PCI express verziji).

Još jedna opcija je Qseven format.

To su modularni sustavi i cijena jest malo viša zbog toga.

No imaš ogroman izbor CPU-a i ploča s periferijom.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.6.2016 21:17 (Djuro von Prekoplotovich).
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori
http://www.soundstream.com/
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 Nije beta? Jer još ništa nisu postali na segfault.linuxmint.com i linuxmint.com. 

But how do it know
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 da, piše beta. isti je sha256sum kao i na ostalim mirrorima. 

But how do it know
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

not that I care, ali zasto je onda u linku pod stable?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

uz sitnicu, (mada nije definirano kad) napušta se java, sigurnosni problemi.. vjerojatno je ovo tranzicijska godina za banke. (imat će svoje klijent-server appse umjesto multiplatfrom jave + browser..).

kompatibilnost, multiplatformnost.. svaka prednost donosi i poneku manu. Na kraju se radi neki zatvorenu sustav ili za win. Već dolazi vrijeme kad se riječ win može zamijeniti s Android, ovisi o tipu aplikacije i/ili korisniku :)

Pomijesao si desktop Javu s Java apletima.

Odakle ti uopce taj info o napustanju Jave?!

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Sto se tice tih fensi .js radnih okvira (iskreno, do nedavno nisam ni znao da postoje backbone.js, ember.js, three.js, d3.js, sails.js i tko zna kakvi jos js-ovi), osobno mislim da ce jedino node.js izgurati i prezivjeti zub vremena i dok je FB-a njihov React.js. Ostale, nikad cuo, nikad koristio, niti vrlo vjerojatno ikad budem.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
protjeran
offline
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Samo je jedan čovjek to predložio na mailing listi. Dali to bude vidjeti ćemo.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Moze li mi ko pojasniti kako se ubacuju teme na linux mint mate, juce sam instalirao najnoviji mate i gdje da nadjem teme, hvala
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Dado91 kaže...
Moze li mi ko pojasniti kako se ubacuju teme na linux mint mate, juce sam instalirao najnoviji mate i gdje da nadjem teme, hvala

Ipak je izašao Mint 18. Danas su stavili objavu na portalu. Isti je iso kao i ovaj linkan poviše

http://blog.linuxmint.com/?p=3051

 

Pa odeš na Settings -> Themes -> Add/remove desktop themes

But how do it know
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Instalirao sam mint 18,ima opciju da se direktno skidaju teme, sada je mnogo lakse, bas mi se svidja
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice