Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.093.787
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Friday kaže...

BTW debian server u radnoj sobi mi je izdrzao 100+ dana bez restarta. Bas cemo vidjeti koliko moze 

Dok ne crkne nešto od hardvera.

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.8.2016 13:16 (mario.L_hr).
16 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Dok ne crkne nešto od hardvera.

 

Radi se o alix board-u i vjerojatno ce prije crknuti trafo stanica koja mi napaja kucu nego ta mala sprava 

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa i trafostanica je hardver.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Pa i trafostanica je hardver.

 Onda je sve do trafoulja i koliko će ono izdržati.

 

Nego, evo i jednog rođendanskog intervjua

http://www.itwire.com/open-source/74432-no-highs,-no-lows-linus-torvalds-on-25-years-of-linux.html

But how do it know
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 Onda je sve do trafoulja i koliko će ono izdržati.

 

Nego, evo i jednog rođendanskog intervjua

http://www.itwire.com/open-source/74432-no-highs,-no-lows-linus-torvalds-on-25-years-of-linux.html

rođendanska torta

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...
hrvooje kaže...

 Onda je sve do trafoulja i koliko će ono izdržati.

 

Nego, evo i jednog rođendanskog intervjua

http://www.itwire.com/open-source/74432-no-highs,-no-lows-linus-torvalds-on-25-years-of-linux.html

rođendanska torta

 RTFM! ..drž se formatiranog coda, pa kompilaj.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 RTFM! ..drž se formatiranog coda, pa kompilaj.

Nemoj, vidi koliko je sati i koliko problema imam

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

početnik.. ubaci onerror, goto :end .. i gotovo dok kažeš cookie, naravno formatiraj text, ### this is nice code format ### opaskama.. to je kao ukras na torti (prigodno).

 

 

eto vidi ovog dolje.. užas, nesimetrični stars *** - a s druge strane ništa, pa tko nebi (osim Linusa) izludio?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2016 15:59 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Joj pa danas je rodendan Linuxu. Lijepo.

 

domagoj@domagoj-linux:~$ sudo make cake
[sudo] password for domagoj:
make: *** No rule to make target 'cake'.  Stop.

šmrc.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Daj manje tucite koda, vidite da vam se sve zmixalo u glavi.... hehheeee
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zna li netko neki nacin kako mogu sredit zvuk na Ubuntu-u?Na windowsu sam koristio DFX Audio Enhancer ali sad na linuxu ga ne mogu koristit a zvuk je katastrofa na Ubuntu-u.Nasao sam pulseaudio equalizer ali je dosta los,kod nekih pjesama je OK,kod nekih zvuk pucketa,kod nekih nesto skripi...

Sadmir K
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Koristim pulseaudio equalizer na laptopu i naravno koristim laptop preset dok koristim zvucnike od laptopa, 

kada koristim vanjske zvucnike ne koristim niti jedan preset jer onda ima dosta distorzije u zvuku u tim zvucnicima, jako varira, probaj se malo poigrat, tako to uvijek bude na linuxu :) 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.8.2016 12:16 (kix669).
11 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Navikao sam se vec na ovaj linuxov zvuk,pokusao sam ja podesit pulseaudio al ne ide,jer dok pustim jednu pjesmu i podesavam bude OK cim krene druga skontam da je zvuk katastrofa,kod trece pocne nesto da pucketa...Izgleda da moram za svaku pjesmu podesit zvuk :)

Sadmir K
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sadmir01 kaže...

Navikao sam se vec na ovaj linuxov zvuk,pokusao sam ja podesit pulseaudio al ne ide,jer dok pustim jednu pjesmu i podesavam bude OK cim krene druga skontam da je zvuk katastrofa,kod trece pocne nesto da pucketa...Izgleda da moram za svaku pjesmu podesit zvuk :)

 Koju zvucnu imas?

sigurno neko onboard smece

http://www.soundstream.com/
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
soundstream kaže...

 Koju zvucnu imas?

sigurno neko onboard smece

 Laptop (Latitude E5500) je u pitanju.Ovo je model zvucne(pretpostavljam).

Sadmir K
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
bunkermax kaže...

 

Kde Neon

 

Malo sam danas imao viška vremena pa isprobah zadnju verziju neona.

Osobno, daleko je to još od ubuntuove i mintove upotrebljivosti i poliranosti...

  

 novosti za kde-ljupce :) loša i dobra

http://www.dedoimedo.com/computers/kde-neon.html

 

http://blog.linuxmint.com/?p=3092

 

*I jedna o floridskom provalniku koji je 2011. provalio na servere kernel.org-a da bi pristupio i ubacio malware u source kernela. Valjda nije znao da svatko ima pristup sourceu :)

http://arstechnica.com/tech-policy/2016/09/feds-pin-brazen-kernel-org-intrusion-on-27-year-old-programmer/

But how do it know
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.9.2016 22:57 (hrvooje).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Znaci, imamo vani mint 18 kde stable release, i ulozit cu par dana truda da ga instaliram na dva,tri pc-a i da vidim kako ce se ponasati u uobicajenim aktivnostima tipa office, gaming, multimedija...

Bilo bi zgodno da jos tkogod ga malo odvrti ako ima vremena i volje pa da usporedimo rezultate. Mozemo sa i dogovoriti za kriterije i alate pa da i brojke usporedimo..
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Znaci, imamo vani mint 18 kde stable release, i ulozit cu par dana truda da ga instaliram na dva,tri pc-a i da vidim kako ce se ponasati u uobicajenim aktivnostima tipa office, gaming, multimedija...

Bilo bi zgodno da jos tkogod ga malo odvrti ako ima vremena i volje pa da usporedimo rezultate. Mozemo sa i dogovoriti za kriterije i alate pa da i brojke usporedimo..

 Pokrenio live sa sticka. Prvo sam za wifi chip BCM43228 morao maknuti modprobe -r b43, pa sam onda kliknio na usb-u na pool/main/b/bcmwl/bcmwl-kernel-source-xxx i uspjesno instalirao wl driver i zatim se spojio na wifi. Na nekim drugim distrama mi je javljao dependency error za wifi driver i da je potreban internet a sto je kvaka 22, kako instalirat mrezni driver za internet bez interneta. Neke distribucije su automatski ucitale wl, pa je onda ovo srednje rjesenje. Baterija pokazuje 10 min vise nego na Ubuntu, laptop je dosta tih, al ok, OS je na sticku, ne na disku. GIMP je instraliran po defaultu, k3b, LO. Jos ne iskace bug report prozor sto znaci da cu ga morati instalirat i koristit da otkrijemo bugove

 

 

But how do it know
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Zasad ga i ja driblam u live modu. Na nvidia grafi tak tak, sredina , no na amd losije perfomanse, na open drajverima. Defaultno je enejblano dosta kde efekata u postavkama , i igrao sam se njima no nemaju neki veci utjecaj na perfomanse-usage-temp bez obzira koliko ih je omoguceno ili onemoguceno.

Definitivno bolji i intuivniji softver centar i update manager naspram muona i sl u kubuntu i neonu.

Ima dosta gnomea u sistemu a i gnome aplikacija pa cemo vidjeti utjecaj toga na stabilnost u duzem periodu uporabe...
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zanima me dali dostoji nekakvo okupljalište manjaro hrvatskih korisnika ... znajući da je distra dosta popularna za prosječnog korisnika, možda ima kakav irc kanal gdje se može pričat o ovoj distri :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nemam tocne podatke, no kada usporedimo npr forume manjara, ubunta, minta ( dnevni broj postova, trenutni broj online korisnika, broj aktivnih korisnika u nekom vremenu ) onda ispada da je ubuntu jos uvjek div, mint je cetrdesetak puta slabiji od ubunta, a ostali su ispod razine statisticke greske.

Vise puta sam od manjara, kaosa, opensusea i sl pokusao dobiti sluzbeni podatak o zastupljenosti, no svi to kriju ko zmija noge, i busaju se samo brojem downloada isoa sto nista ne znaci jer sam samo ja dosad naskidao stotine isoa...

Osnuj fb manjaro lokalnu ili regionalnu grupu pa vidi odjek, komentare, posjecenost,broj clanova, lajkanje, aktivnost.... Evo, ja bum ti se prikljucio rado toj grupi pa da popricamo zakaj im nedela prvi update nakon clean instala i zakaj ne implementiraju punu uefi podrsku za sec boot...

😊
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Što se tiče UEFI podrške (podrška postoji ... što sigurno znaš mada treba isključit secure boot) jasno velike distribucije su od Microsofta platile to pravo. Da u pravu si da velike distre (koje su za destop korisnike) kriju podatke o sastupljenosti ... role koncept mi se sviđa mada to ima i nekih svojih nedostataka (ja u svom računalu imam ATI grafičku karticu i nikako nebih volio da mi sad se updejta Xorg server upravo mi paše da je još uvjek na verziji 1.17.4 jer nema jo drajvera za 1.8.x). Ideja o osnivanju FB zajednice je ok, mada velikog vremena za administriranje same stranice i nemam pretjerano puno vremena, više bi volio da je to neki IRC kanal gdje je komunikacija neposrednija. Trenutno sam bez neograničenog interneta ... volio bih da se na FB nađe neko iskusniji koji bi napravio video tutorijal.

 

Velike distre imaju svojih prednosti mada mi se nesviđa Ubunov koncept ... počeli su gurat Amazon u distru (bar su to radili čini mi se u verziji 14.10) a sad mi ubuntu  ne paše zato što su ugurani novi Xorg server i nemogu instalirat Atijeve vlasničke drajvere. Trenutno mi se najviše sviđa manjaro.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Znači da nema softvera koji špijunira pa čak ni broj instalacija. Barem ne u većini distri. Može i to biti.

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.9.2016 10:01 (GNU+Linux).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ideja ti je dobra samo boljim se da nebi služila za brojanje instaliranih mašina već za nešto drugo . Windowsi 10 imaju cjeli niz popratnih sadražaja da se čovjek nebi izgubio na svom destopu .

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lizard_ago kaže...
...

Velike distre imaju svojih prednosti mada mi se nesviđa Ubunov koncept ... počeli su gurat Amazon u distru (bar su to radili čini mi se u verziji 14.10) a sad mi ubuntu  ne paše zato što su ugurani novi Xorg server i nemogu instalirat Atijeve vlasničke drajvere. Trenutno mi se najviše sviđa manjaro.

To je i mene na prvu neugodno iznenadilo (tako mi i treba kad ne citam) kad sam instalirao Ubuntu GNOME 16.04. i nakon svjeze instalacije distre, nasilnom instalacijom vlasnickih drajvera direktno sam ju skrsio pa morao raditi ponovnu cistu instalaciju. Nista strasno, ali otislo je 15-20 min u vjetar.

 

Medutim, veoma sam se ugodno iznenadio drajverima otvorenog koda i s njima trenutno bez problema peglam CS:GO i Insurgency, na prilicno visokim postavkama (iako kod Insurgencyja znaju prilikom velike kolicine detalja pasti fps-ovi pa opet skociti). Morat cu instalirati jos neke igre koje imam, planirao sam testirati jos sa CoH 2, EU IV i Civ V. Nisu nesto zahtjevne igre (sve su strategije) osim mozda CoH 2. A probat cu jos i s Metro 2033 Redux, Metro Last Light Redux i The Talos Principle. To su medu zahtjevnijim igrama koje imam.

 

@ekipa_koja_koristi_KDE

Kako vam se opcenito cini taj KDE i da li je stabilno izdanje zbilja stabilno, bez nekih prevelikih stucavica. Jer mi je stvarno krasan taj KDE, pa ako uskoro nabavim novi laptop, mogao bih ga upogoniti s nekom KDE distrom.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
1domagoj1 kaže...

@ekipa_koja_koristi_KDE

Kako vam se opcenito cini taj KDE i da li je stabilno izdanje zbilja stabilno, bez nekih prevelikih stucavica. Jer mi je stvarno krasan taj KDE, pa ako uskoro nabavim novi laptop, mogao bih ga upogoniti s nekom KDE distrom.

KDE nikad nije stabilan, a vjerojatno ni neće biti. Uvijek idu nove i nove stvari, umjesto da prvo stare budu stabilne. Odnosno, je on stabilan, ne crasha se toliko u zadnje vrijeme, ali ima bugova i gluposti koji će te početi živcirati nakon par dana. Tipa, ako imaš više od 1 monitora, gubi mu se konfiguracija, svakih par dana se Ark počne glupirati i baca ti errore svakih 5 minuta i slično. Stvarno izgleda super i mogućnost kofiguracije je ogromna, ali poludiš nakon nekog vremena 


10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@domagoj

Najbolje probaj pa vidi. Linux ko linux, uz dozu srece bu ti sve delalo...



Vidis iz nasih prijasnjih govorancija, netko natrcava na bugove, a netko tko nekoristi taj dio i nezna da ti bugovi postoje...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@domagoj

Najbolje probaj pa vidi. Linux ko linux, uz dozu srece bu ti sve delalo...

...

A ono, nikad mi taj faktor srece nije bio presudan, uvijek mi je sve delalo. :D

 

Ma razmisljam da to na laptopu bude samo openbox + conky + neki "launcher" i bok.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ministar kaže...
1domagoj1 kaže...

@ekipa_koja_koristi_KDE

Kako vam se opcenito cini taj KDE i da li je stabilno izdanje zbilja stabilno, bez nekih prevelikih stucavica. Jer mi je stvarno krasan taj KDE, pa ako uskoro nabavim novi laptop, mogao bih ga upogoniti s nekom KDE distrom.

KDE nikad nije stabilan, a vjerojatno ni neće biti. Uvijek idu nove i nove stvari, umjesto da prvo stare budu stabilne. Odnosno, je on stabilan, ne crasha se toliko u zadnje vrijeme, ali ima bugova i gluposti koji će te početi živcirati nakon par dana. Tipa, ako imaš više od 1 monitora, gubi mu se konfiguracija, svakih par dana se Ark počne glupirati i baca ti errore svakih 5 minuta i slično. Stvarno izgleda super i mogućnost kofiguracije je ogromna, ali poludiš nakon nekog vremena 


 KDE 4 je bio stabilan jedno godinu-dvije prije nego je KDE 5 došao. Makar kažu da je većina problema u closed source driverima.

https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
GNU+Linux kaže...

 KDE 4 je bio stabilan jedno godinu-dvije prije nego je KDE 5 došao. Makar kažu da je većina problema u closed source driverima.

 hm... ne baš. ne koristim ih. dakle što sam primijetio problematično: 

- nakon instalacije na disk wifi nije htio radit samo instalacijom bcmwl-a nego sam morao instalirati sa live usb-a pool/main/g/glibc/ libc6-dev da bih morao instalirati bcmwl

- lozinku za wifi sam morao upisivati dva puta za redom, upišeš i onda ti se otvori prozor za još jedan upis. 

- update manager kaže želiš li odabrati lokalni repozitorij, a za izbor ima samo ok dugme ?! 

- uspio mi se settings jednom srušiti. nije strašno, samo klikneš pokreni ponovo i radi. ali zašto

- updateao preko terminala apt-get update, a program update manager i dalje dolje pokazuje da ima updatea. tek kad sam na njemu kliknio install update, onda je za par sekundi napisao da nema potrebe

- za instalaciju softvera postoji softver manager, update manager i synaptic packet manager po defaultu instalirano ... malo je to, samo tri programa po defaultu za instalaciju softvera

- manage drivers za grafiku, wifi, intel microcode vlasnički driveri su pod meni - applications - system - manage the drivers. Nekad su bili pod settings, dio o hardveru

 

pozitiva:

- jako lijep 'fine tuning' touchpada. nema 'šuma' tj. pri laganom dodiru kursor ne treperi, šeta bezveze

- sučelje leti (imam 8GB, cpu i5)

 

sutra isprobam printanje na mreži i preko sambe, dual screen, 

 

But how do it know
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.9.2016 22:28 (hrvooje).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice