Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.102.327
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:31 (Internet Šmokljan).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori
Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam problem sa instalacijom Linuxa na laptop. Koju god distru snimim na stik,instalacija bude uspješna (pendrive linux program),i normalno krene bootati OS i dođe do loga (u ovom slučaju Manjaro Linux) i stoji na logu i nikako  da krene dalje. Ista je šema i sa drugim distrama. Ne razumijem u čemu je problem,na ovom laptopu sam prije imao linux (cca 3 godine) i iz nekog razloga nemogu uopće instalirati,a voljan sam eksperimentirati sa distrama,pogotovo Manjarom jer vidim da je izašla nova verzija. Help?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zanimljivo, sinoć htio gledati Napoli Inter i nešto mi u flash playeru nije bilo zvuka. Iako sam davno bio probao sopcast za Linux nije bilo ne pretjerano dobro iskustvo. Morao si ga pokrenut u konzoli i onda pokrenuti preko vanjskog playera na nekom portu. Bilo je i problema sa zavisnim bibliotekama.

 

Idem ja probat Windows veriju preko winea 1.8.5 i gle u tri klika instalirano i utakmica pokrenuta :) A ja godinama živio u zabludi

But how do it know
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Zanimljivo, sinoć htio gledati Napoli Inter i nešto mi u flash playeru nije bilo zvuka. Iako sam davno bio probao sopcast za Linux nije bilo ne pretjerano dobro iskustvo. Morao si ga pokrenut u konzoli i onda pokrenuti preko vanjskog playera na nekom portu. Bilo je i problema sa zavisnim bibliotekama.

 

Idem ja probat Windows veriju preko winea 1.8.5 i gle u tri klika instalirano i utakmica pokrenuta :) A ja godinama živio u zabludi

 

Sopcast rullz, imas gsopcast (GTK frontend) i qsopcast (Qt frontend). Jako jednostavni za koristenje, nikakav wine potreban, nikakvo dodatno peglanje configa potrebno (mozes promjeniti ako zelis defaultni player (mplayer) u npr vlc, ili smplayer ().

 

BTW, smecari ili manji klub iz milana?

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2016 16:55 (lazy_punk).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@filipvk

Rufusa koristi za pravilno snimiti iso linuxa na usb , i pri snimanju pravilno podesi rufusa ( uefi, gpt )
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@internet smokljan

Iz tvojih pitanja je jasno da su tebi svi ti pojmovi zbrkani i da nerazumijes najbolje kaj koji pojam tocno znaci.

Ako te stvarno zanima koristenje linuxa, moras sam sebi priznati da kreces od nule i polako krenuti uciti.

Ovako kako ti pokusavas preskociti i osnovnu i srednju skolu te odmah raditi sa linuxom ono kaj se radi tek na faxu, ce te stalno dovoditi u frustrirajuce situacije.

Tako kako ti postavis pitanje uopce nema ispravnog odgovora.

Linux je kernel. Distra je kernel na koji je stavljen odredeni paket aplikacija i neko sucelje. Sucelja su cjeli ekosistem i teoretski se mogu mjesati no u praksi to bas nije tako. Svako sucelje ima svoj komplet prilagodjenih aplikacija i pratecih zavisnosti. Vrlo je bitno i jel tv pc ima uefi bios. Bitno je i kako ces prirediti disk, gpt ili mbr. Isto je bitno kako bus kreirao particije, btrfs, xfs, ext4, jel bus pravilno stavio zastavice na boot particiju, dal je multiboot ili single...... Uglavnom, tu je gomila detalja, i ako preskocis skolicu o svemu tome, problemi bu samo iskakali na svakom cosku...

Pisem ovo u najboljoj namjeri, tak da nemoj shvatiti kao kritiku nego kao savjet.

😊
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:32 (Internet Šmokljan).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pa kaj ce ti na istom stroju mint i ubuntu ?

Jel ti uefi bios , koji cpu, koja gpu, kolko rama, lan ili wifi net , igras igre imas win na tom pc .... ??
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sub 3.12.2016 23:53 (Internet Šmokljan).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:32 (Internet Šmokljan).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

😊
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Internet Šmokljan kaže...

 probo sam to vec,ne radi,na zeli otvorit  rc.local file,tako da nemam di upisat rfkill block bluetooth...u ubuntu sam na taj nacin rjesio ali u mintu nece...

 

kad ukucam gksudo gedit /etc/rc.local nista se ne događa...

 Pa ne moraš gksudo. Možeš terminalom 'nano /etc/rc.local' ili vim /etc/rc.local'

But how do it know
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
No such file or directory
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Jel to neki dell laptop sa uefi biosom ?
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:33 (Internet Šmokljan).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Internet Šmokljan kaže...
No such file or directory

Čini se da je systemd promijienio mnoge stvari. No ti ipak možeš kreirati taj file, dodati u njega tu liniju i zamoliti systemd da se igra s njim

 

su - (root password)

touch /etc/rc.local

chmod +x /etc/rc.local

(add whatever you want to your /etc/rc.local file) # u ovom koraku dodaješ oni rfkill liniju

systemctl enable rc-local.service

 

http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=276167

But how do it know
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pitam za specifikacije da otprilike vidimo kaj bi bilo optimalno za taj hardver. Uefi su novije verzije biosa unazad par godina.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@filipvk

Rufusa koristi za pravilno snimiti iso linuxa na usb , i pri snimanju pravilno podesi rufusa ( uefi, gpt )

 Hvala,uspio sam instalirati Manjaro sa USB-a bez problema.

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

E to, to !!

Ak zapnes, zovi...

😊
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav,

Nesto gledam ovih dana da se ponovo po ko zna koji put pokusam baciti malo u linux vode. Najvise zbog posla, windows sve vise da prostite jede g***, resetovanje kad god hoce i instaliranje sranja kako oni misle da treba.. vise mi sad treba programa koji blokiraju sam windows nego antivirusa tako da...

E sad problem prvi sto stvarno nemam nesto puno vremena da se igram sa OS, stimaj ovo stimaj ono, treba mi nesto da radi i cao i da se posvetim poslu.

Druga stavka je sto sam u 3d aniamciji pa neke stvari mi ne rade u Linuxu na zalost mada za pocetak razmisljam da dodam jos jedan SSD pa da drzim oboje i prebacujem po potrebi.

 

E sad da ne duljim dalje ono sto mi treba za pocetak je normalna distro linuxa koja je sot vise user friendly i sto manje hobi za zajebavanje :) 

Uglavnom naravno se preporucuje Ubuntu kako vidim.

Ono sto mi treba da pokrije svakodnevno je Maya i Hudini linux verzije sto se 3d-a tice, surfanje i google fazoni gmail gdrive i ostalo, i skype obavezno.

Skype sam uspio nekako aktivirati na nekom laptopu bilo je malo zajebancije ali proslo je na kraju.

Ostalo bi ostavio za windows izmedju ostalog afterfx i adobe paketi i Softimage i naravno igrice.

 

Idealno bi bilo sto vise ibbti u linuxu u win skakati po potrebi , treba da mi radi normalno OS da mogu raditi posao a ne cekati ujutro da vidim resetovano sranje kao neki updejt i to :)

Takodje koliko je uopste Ubuntu razmisljam o 16.04 LTS verziji dobar sto se tice hardwerske podrske:

asus rampage v extreme, 5960x, 64 GB RAM, 4x Titan X Maxwell i 3 4k monitora.

Kako stoje stvari sa nvidija drajverima i ostalim?

 

Na jednom slicnom copmu sam nedavno probavao live usb te verzije ubuntua ali i on i centos 7 su pravili neke probleme izbacivali gomilu erora pa sam odustao.

Pokusacu sad opet da vidim kako ide ali pretpostavljam ako live USB vec bude pravio probleme da je bolje se niti upustati u sve te peripetije?

 

Eto za sad toliko, nadam se nekom pametnom savjetu pa da vidim sta i kako.

Nikako mi se ne svidja kuda windows ide, s druge strane jos uvijek su jedini OS da ubacim sta mi treba i radim na tome. Ali... 

Pomoc :)

 

Poz i hvala!

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

E to, to !!

Ak zapnes, zovi...

😊

 Hoću.

Iskreno razveselilo me to što sam instalirao Manjaro jer linux nisam imao nekih 2-3 godine na laptopu,a prije sam se obožavao igrati s Linuxom. Napokon da sam se vratio..

mirkoj kaže...

Pozdrav,

Nesto gledam ovih dana da se ponovo po ko zna koji put pokusam baciti malo u linux vode. Najvise zbog posla, windows sve vise da prostite jede g***, resetovanje kad god hoce i instaliranje sranja kako oni misle da treba.. vise mi sad treba programa koji blokiraju sam windows nego antivirusa tako da...

E sad problem prvi sto stvarno nemam nesto puno vremena da se igram sa OS, stimaj ovo stimaj ono, treba mi nesto da radi i cao i da se posvetim poslu.

Druga stavka je sto sam u 3d aniamciji pa neke stvari mi ne rade u Linuxu na zalost mada za pocetak razmisljam da dodam jos jedan SSD pa da drzim oboje i prebacujem po potrebi.

 

E sad da ne duljim dalje ono sto mi treba za pocetak je normalna distro linuxa koja je sot vise user friendly i sto manje hobi za zajebavanje :) 

Uglavnom naravno se preporucuje Ubuntu kako vidim.

Ono sto mi treba da pokrije svakodnevno je Maya i Hudini linux verzije sto se 3d-a tice, surfanje i google fazoni gmail gdrive i ostalo, i skype obavezno.

Skype sam uspio nekako aktivirati na nekom laptopu bilo je malo zajebancije ali proslo je na kraju.

Ostalo bi ostavio za windows izmedju ostalog afterfx i adobe paketi i Softimage i naravno igrice.

 

 

 Ako si početnik definitivno Linux Mint! Bio i osto #1 za početnike i home usere. 

Uostalom,pogledaj na distrowatch.com

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@mirkoj

Svakalo prije bilo cega, provjeri linux dostupnost tebi potrebnih softvera.
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

sto se softwera tice to manje vise sve sam pokrio znam sta imam ovde  sta ce mi morati ostati na win sta na linux taj dio je ok

 

vise me brine hardwer i podrska za to.

malio prije sam bas digao live ubuntu 16.04 stim sto sa USBa nema nikakve drivere i pokrenuo je samo jedan monitor u 1024 rezoluciji sto je ono.. :)

tako da jos malo gledam okolo sta i kako pa da vidim :)

ali za sada me vise brine hardwer nego software

 

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ništa ne radi bez drivera. Iako ih nisi ti instalirao oni su tu u kernelu ;)

Štos je da su otvoreni driveri od ATI-ja bolji od onih otvorenih Nvidijinih. Obrnuto vrijedi za zatvorene vlasničke drivere. A jednostavno ceš morat probat, jer live ne predstavlja isti doživljaj kao instalacija. Npr. opensuse nema live da korisnicima ne daje pogrešan uvid u stanje stvari. 

 

Instaliraj, instaliraj grafiku s Nvidijinim driverima.

http://www.webupd8.org/2016/06/how-to-install-latest-nvidia-drivers-in.html?m=1

 

Problem bi mogao biti skaliranje na različitim monitorima.

http://askubuntu.com/q/788099/383584

 

Mnoge stvari još nisu backportane s 16.10 na 16.04 još (novi kernel, ...) pa bih ja svejedno radije probao s 16.10 i to s GNOME-om radi stabilnosti.

 

Mnogima se ne sviđa kamo MS ide, ali i Linux je u uzburkanim vodama sa novim tehnologijama pred implementacijom tipa Wayland umjesto X11. To je kao da autoindustrija napusti motore sa unutarnjim sagorijevanjem. Velika promjena. Pa imaš ATI-jeve odluke da ne podržavaju skoro 1-godišnji hardver i idu s novim driverima samo za najnovije kartice, pa imaš Ubuntuov Unity8 koji bi trebao biti i za telefone i desktop i iščekuju ga kao HL3 već 5 godina i skoro će postati mit. Tako da jednom kad sve iskonfiguriraš Linux će ti vratiti uloženo i bit ćeš u mirnim vodama, al do tada ... Sretno!

 

 

 

But how do it know
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:33 (Internet Šmokljan).
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.12.2016 17:17 (Internet Šmokljan).
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:34 (Internet Šmokljan).
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

@Internet Šmokljan

sta da ti kazem... koliko su stvari popravili i unaprijedili sa win10 toliko su i usrali.

znaci kad se probudis ujutro a vidis instaliranu jebenu candy crash sagu. koji kurac je candy crash saga i sta radi na mom compu!

imam razne programe koji pogase tonu tih automatskih stvari i sl. ali brate!!

 

kao sto rekoh doslo je vrijeme da se sam OS ponasa kao najgori virus koji si mogao pokupiti.

ostavim tako masine da rendaju jednu noc, 4 masine, ujutro naravno rok ceka klijent frejmove.

ja ustajem ujutro sve 4 resetovane i veselo javljaju windows se updajet....

reko bravo!!! 4 sata nocnog rendanja proslo u stojanju i ne rendanju.. puta 4 masine.. 16 sati evfektivnog rada propalo...

pogsaio sam im prostip internetu imam ga samo na glavnoj  masini sa kojom radim ali svejedno.. 

no da ne idem predaleko od tebe mislim da stavrno nema razloga pricati zasto NE windowsu, 

problem je sto idalje vecina prgorama je samo podrzavna na windowsu, vecina igrica takodje.. pa trazim neko rjesenje izmedju :)

 

probao sam live mint, djeluje mi nekako prijatnije i poznatije od ubuntua, mada u principu jeste sve to isto ali nekako prijatnijje pa ne ostaje nista drugo nego jos jedan ssd odvaliti na njega pa da vidim kako ide.

 

e sad konretno pitanje.

da li predlazete da ubacim jos jedan ssd pored ovog sa WIN10, ostavljam win10 kao primarni za dizanje sistema a instaliram mint na drugi ssd.

da li ce mint sam postaviti ove dual boot fazone i to? 

ne bih bas da moram stalno u bios ili cupati disk koji mi ne treba.

 

takodje danas sutra ako bi reinstalirao opet windows na prvi disk, sto ce kad tad doci vrijeme, da se nesto ne razvali sa linux instaliranim na drugi disk.

 

mozda je malo upetljano al ono brzinski savjet za dodavanje jso jednog ssd za linux a da mogu dizati oboje bez problema.

 

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice