Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.103.602
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Probaj u live modu manjara, obje verzije, znaci downloadaj i xfce i kde, pokreni ih u live modu, pa vidi koji ti je ljepsi i u kojem se lakkse snalazis.

https://manjaro.org/

Manjaro bu ti uvjek imao nove verzije apk, drajvera, kernela...

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:25 (Internet Šmokljan).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@internet smokljan

I kod winsa imas svaki mjesec sansu za fatal error, znas da su presli na kumulativni update....

Ono za manjaro sam tebi napisal.
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:26 (Internet Šmokljan).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

pitanje je bilo bilo kome ko ima koju pametnu da doda da se sustretao vec sa tim.

znas kaok ide,

glup uci na svojim greskama pametan na tudjim. 

ja geldam nekako da vidim sta je ko drugi pogrijesio da nemoram i ja isto :)

 

sto se tice problema jasno sve znasm da ima. ali evo racunam na ove LTS edicije valjda ce biti stabilnije neko vrijeme pa da nemoram bas malo mao reistanle opet, a s druge strane windows ti je kao kinder surprise.. svako jutro mozes cekati neki update i ono surpriuse! ode sve u tri lijepe :)

tako da ono cisto da vidim malo i ovamo kako izgleda.

na zalsot i poslije ovoliko godina kopmjutera dan danas nemamo normalan OS. 

 

ako cete iskreno po meni najidealni OS je bio onaj stare amige.

upalis amigu, pokaze ti fino rukicu sa disketom. ubaci sta ti treba i radi na tome i cao! :)

 

tako i danas, daj mi OS da se bavi sa hardwerom i tim glupostima, upali copm, klikni na program u kojem radis i cao :)

 

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mirkoj kaže...

...ssd...

 

 sve vece distre (znaci ako ne instaliravas one minimal bez GUIa) s kojima sam se susreo su mi prepoznavale windowse tako da ne bi bilo problema

sto se tice preporuke dal ubacit jos jedan SSD to najvise ovisi o tebi i tvom financijskom stanju :D svakako mi se cini kao dobra opcija 

kako je ihush spominjo (ja osobno nisam isprobavao) od win 8 (ako se ne varam) bi trebao moci i u windowsima podesit da bootaju linux tako da sto se toga tice ne vidim nikakvih problema.

 

10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@mirkoj

Ak je laptop, imas di piknut drugi disk, ili zrtvujes dvdrw ?

Nekako mi se cini losa ideja manipulirati sa dva diska. Ak ti kaj krepa, ili ispadne, mogu oba crknuti.

Ako je gore vec win ,uefi, onda kod instalacije linuxa nekreiras novu efi boot particiju, nego koristis postojecu od win. Samo je editiras, doodas efi boot parametar i esp i boot flag. Nakon kaj u grubu odaberes os, taj os se pokrene i nema uticaja na drugi os. Ak imas dva diska, onda moras oba loadera staviti na jedan disk, i ak taj krepa dzabe ti drugi os na drugom disku...sam bus se zapetljal. Novije verzije gruba pamte kaj si zadnje pokretal pa boota to iako nije prvi na popisu. A tu je jos i systemd.... Bolje ipak nauci kako sve sa jednim diskom...

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@mirkoj

Ak je laptop, imas di piknut drugi disk, ili zrtvujes dvdrw ?

Nekako mi se cini losa ideja manipulirati sa dva diska. Ak ti kaj krepa, ili ispadne, mogu oba crknuti.

Ako je gore vec win ,uefi, onda kod instalacije linuxa nekreiras novu efi boot particiju, nego koristis postojecu od win. Samo je editiras, doodas efi boot parametar i esp i boot flag. Nakon kaj u grubu odaberes os, taj os se pokrene i nema uticaja na drugi os. Ak imas dva diska, onda moras oba loadera staviti na jedan disk, i ak taj krepa dzabe ti drugi os na drugom disku...sam bus se zapetljal. Novije verzije gruba pamte kaj si zadnje pokretal pa boota to iako nije prvi na popisu. A tu je jos i systemd.... Bolje ipak nauci kako sve sa jednim diskom...

😊

 ima racunalo neko bijesno ako se ne varam, naveo je konfu koju stranicu prije

ali recimo da na jedan sad instalira normalno windowse, on ce imat svoj mbr, tj. boot loader, na drugi stavi linux sa svojim boot loaderom koji ce onda znati i za jedne i za druge wins, ako taj krepa ostaje mu ovaj s winsima i winsi mu rade normalno, ako krepa ovaj s winsima ostaje mu linux i viska opcija u grubu.

svejedno, ako oba os-a stavi na isti disk i taj disk krepa onda mu ne ostaje nista.

 

osobno ne vidim problem u jos jednom ssd-u osim $$, osobno u laptopu imam ssd + hdd (izbacena przilica), ssd mi sluzi za /root i instalaciju winsa dok sve ostalo drzim na hdd-u i nikad nisam imao problema.

cak stovise, UEFI (koji trenutno ne koristim) cak fino sa F8 (ili nekom koja otvara boot menu) daje fino opcije koji OS ce se bootat i to sve lijepo radi

7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:26 (Internet Šmokljan).
 
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@shadow

A nisam gledal dal covjek ima laptop ili desktop. Ako ima dva diska, na svakom svoj os i svoj loader, onda svaki put mora u bios ( ili kroz quick boot odabirati koji os bu pokrenuo.

Ako na jedan disk stavi loadere za oba osa na oba diska, nebu znal pokrenuti drugi disk u slucaju problema sa prvim na kojem su loaderi.

Cisto mi zao dati pare za dva diska kad sve fino moze i sa jednoga. . Backup winsa napravi iz opcija oporavka, a backup linuxa timeshiftom, oba backupa pohrani na ext hdd gdje bi i inace drzao backup osobnih podataka. I ak bas krepa disk, uzme tada novi, sa ext hdd vrati backupe i u pol vure sve kak je i bilo... Moze exprimentirati sa clonezilom pa napraviti backup cjelog diska u komadu...

😊
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@internet smok

A rekoh ti da mislim da mint zivi na staroj slavi. Stanje na distrowatchu neznaci broj korisnika distre nego broj klikova posjetitelja samo na toj stranici. Negdje procitah da ja broj korisnika ubunta 40 puta veci od broja korisnika minta.

Minta sam dugo trpal okolo, ali zadnjih pol godine je previse problema. Susjedu nema desktopa nakon hibernacije, bas mint xfce, drugom brlja ikone u sistemskoj traci od dropboxa i senzora..trecem blesira pisač mint mate...

Kaj velis za opensuse kao opciju ? Zna imati musice na nekom hardveru, ali tamo di dela, dela godinama pouzdano. Imas live usb od suse tumbleweda , gnome i kde, oko 900 mb, pa vidi jel ti se dopada. Suse ima integriran snapper u grub, pa imas kvalitetan sistem restore cak i ak spotrgas sistem. Uglavnom, ozbiljna pedantna njemacka distra.

Druga opcija, manjaro, xfce ili kde...

🙌
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

@shadow

A nisam gledal dal covjek ima laptop ili desktop. Ako ima dva diska, na svakom svoj os i svoj loader, onda svaki put mora u bios ( ili kroz quick boot odabirati koji os bu pokrenuo.

Ako na jedan disk stavi loadere za oba osa na oba diska, nebu znal pokrenuti drugi disk u slucaju problema sa prvim na kojem su loaderi.

Cisto mi zao dati pare za dva diska kad sve fino moze i sa jednoga. . Backup winsa napravi iz opcija oporavka, a backup linuxa timeshiftom, oba backupa pohrani na ext hdd gdje bi i inace drzao backup osobnih podataka. I ak bas krepa disk, uzme tada novi, sa ext hdd vrati backupe i u pol vure sve kak je i bilo... Moze exprimentirati sa clonezilom pa napraviti backup cjelog diska u komadu...

😊

 znaci:

 

disk1: instalira windowse sve najnormalnije ko da drugog diska nema te to radi sve normalno

disk2: instalira linux koji dolazi s grubom (u vecini slucajeva) te on prepozna i winse i linux

 

u biosu su postavke da boota disk2 gdje onda u grubu bira koji ce os pokrenut.

 

krepa disk2, ostaju mu winsi, krepa disk1, ostaje mu linux

 

sve ostalo moze bit ko sto si rekao.

naravno, ovisi o njegovom budzetu jel mu se isplati ili ne uzimat ssd, kazem da ako ima novaca, da je to super opcija

12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

svakako sam planirao jos jedan ssd za cache vaomo za neke programe u windows da se drlja tako da bi neko vrijeme mogao posluziti kao test za linux malos ta i kako ide pa ne bude to to prebaciti nazad na prvobitnu namjenu :)

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:27 (Internet Šmokljan).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Bez obzira što se smrda, GRUB se popravi za par minuta i nema potrebe az novim diskom radi drugog OS-a. Osim ako inače ima potrebe za novim diskom.

 

Evo rješenja za gašenje bluetoota pri paljenju sa novijim Ubuntuom koji ima systemd:

http://askubuntu.com/a/696226/383584

But how do it know
Poruka je uređivana zadnji put pon 5.12.2016 10:08 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
10 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
Internet Šmokljan kaže...

pa moze i opensuse,probat pa vidit,a imat cu jos malo mint pa makar mogu dat neku ocjenu,glupo mi ga maknut nakon 2 dana...

uostalom i moj ubuntu se sjebo,bez da sam ista cacko po njemu,sjebo ga je vlastiti update,iako istina vec novi update je ispravio neke greske,ali opet je to sve kurac,jer treba mi os za radit a ne za popravljat svako malo...

 

ma ja sam misljenja da nema distre koja ne steka bar malo,ukoliko ju krcas svim i svacim svaka ce stekat...

 

ovo sta mene sad zeza ,nece otvorit trash,zaledi se itd ,je  vise stvar dockya nego samog minta,jer te aplikacije rade kad ih otvoris u glavnom izborniku...

a bluetooth i dalje gasim rucno...  

 Ovako, bez uvrede, ali svakih par mjeseci dođe ovdje novi linux entuzijast kojem ništa nikada ne radi pa onda počne rant kako je linux smeće. Naravno ekipa ovdje daje hrpu savjeta pokušava rješiti problem, isti ništa ne sluša, te na kraju je linux i dalje smeće, a svi koji su dali savjete budale.

 

Ne znam koji hardware imaš, ali ovo što ti pričaš jednostavno nije moguće na današnjm računalima. Ubuntu ovakve probleme nije imao 10 godina, a zadnjih 5 godina radi na skoro svakoj kombinaciji hardware-a out of the box. Instaliraš i radi. Da ne pričam o kernelu i kernel driverima koji podržava cijeli spektar hardware-a. Radi na 10 godina starom hardware-u, radi i na najnovijem. Osim nekih sitnih specifičnih problema obično vezanih uz grafiku ili wireless koji se rješe u kratkom roku instalacijom drivera.

Osobno smatram da takav spektar problema opisan prethodno su čista laž ili netko nema pojma što radi kad instalira Ubuntu ili njegove derivate, te radi kritične greške kod instalacije ili postavka sustava. Jer ako postoji ijedna distribucija koja radi out of the box nakon instalacije, to je Ubuntu. Vjerujem da će se svi ovdje složiti samnom oko toga.

 

Ne, ni jedna distribucija neće štekati ako instaliraš software koji se ne diže sa sustavom ili ima procese koji se dižu sa sustavom. Linux nije windows.

 

Docky na linux minutu u virtualnoj mašini u live modu:


 
 
 

 

Apsolutno nikakvih problema.

 

Samomrzeći hrvat
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:27 (Internet Šmokljan).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@entry

Malo si rekao za 10 god star hardver. Moj desktop, koji sluzi za testiranje,igranje i sl, je kanta iz 2001 god, p4, 2 gb rama, nvidia fx5700, i uredno vrti sve linuxe zadnjih desetak godina, bez ikakvih problema. I sad je na njemu najnoviji manjaro xfce, mint 18 xfce, win 7 , .... Te davne 2001 sam pazljivo probrao kvalitetne komponente i mrcina dela dan danas... ( disk i graficka su crkli i zamjenjeni su, ali isto prije desetak godina ).

A i kad trpam linux na najnoviji hardveraj, isto dela sve od prve.

Problemi pocnu kad korisnik krene u "popravljanje i poboljsavanje" sustava, ili ovako kad kao ja pokusavam neke nove funkcionalnosti dodati ( timeshift u grub2 ) .

No forum i sluzi da razmijenimo iskustva, a i da si medjusobno pomognemo, tak da ja nebih olako ispucavao rijeci poput "lazes" i sl, jer sam i osobno znao naletiti na hirovite i cudljive pojedince i zajednice koji su bili skloni etiketiranju neistomisljenika. Mozda se covjek jednostavno nesnalazi u tome pa nezna dobro ni pojasniti svoj slucaj. Mogao bih knjigu napisati koliko puta su me zvali i tvrdili na telefon jedno a kad dodjem tam ono sasvim nekaj drugo. Znas da je ljudima google naziv za internet, vecina i ne kuzi da postoji vise browsera ...itd itd...

A to kaj velis da mnogi dodju i brzo odustaju si u pravu. Kolko puta sam vracal windowse ljudima nakon par dana, ili cak par sati linuxa... A jbg, oni su na gubitku, a ja derem po satu pa kolko traje....

😊
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...
...
...Mogao bih knjigu napisati koliko puta su me zvali i tvrdili na telefon jedno a kad dodjem tam ono sasvim nekaj drugo. ...
....

Lool, sjecam se ovoga iz davnih dana kad sam radio kao serviser u hardware shopu.

Donesu ti kompjuter, i obavezni komentar "Nisam ja nista, samo se od sebe..."

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:27 (Internet Šmokljan).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Internet Šmokljan kaže...

 Hvala hrvooje...sad je uspilo..

 Znači već druga piva ;)  Krenilo me

A što je uopće distribucija i kolika je jasna granica između jedne i druge? Nije to matematika. Instaliram Ubuntu sa sambom3, ako nadogradim na sambu4 Ubuntu se pretvori u ADbuntu :) 

 

 

Jutros mi Ubuntu spasio dan. Baš sam sinoć na jedan usb snimio Ubuntu 16.04 da nešto provjerim. I jutros u 7:00 jedno XP računalo neće da boota. Downgradeano je sa 7-ice na XP, jer mora tako.

Windows could not start because the following file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

I onda otkrijem ove upute. Otići u system volume information i od tamo iskopirati zadnje što valja nazad u \windows\system32\config\system

 

Ako nekog zanima što je system volume information http://www.howtogeek.com/282214/what-is-the-system-volume-information-folder-and-can-i-delete-it/

ili na Linuxu lost+found http://www.howtogeek.com/282374/what-is-the-lostfound-folder-on-linux-and-macos/

 

 

But how do it know
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Internet Šmokljan kaže...


1) Dali je ubuntu 16.04lts na koji naknadno instaliramo gnome desktop(nije preporuceno) potpuno identican sustav sa ubuntu gnome 16.04lts,ili se tu radi o dvije razlicite distre u kojima ipak postoje razlike ?

Pročitaj malo neke stvari umjesto da tražiš servirano. Ima ih puno na netu.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.12.2016 15:28 (Internet Šmokljan).
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ekipa, moze mala pomoc.

CentOS 7 live, ovo mi izbaci i ne mrda dalje.

Isto sam imao na drugom kopmjuteru slicna konfiguracija, rampage v extreme maticna jedan je sa 5960x drugi sa 5930k CPU.

Ima li neko ideju u cemu bi mogao biti problem?

 

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.12.2016 14:10 (mirkoj).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mirkoj kaže...

Ekipa, moze mala pomoc.

CentOS 7 live, ovo mi izbaci i ne mrda dalje.

Isto sam imao na drugom kopmjuteru slicna konfiguracija, rampage v extreme maticna jedan je sa 5960x drugi sa 5930k CPU.

Ima li neko ideju u cemu bi mogao biti problem?

 

Neka nvidia je unutra, a?

Mislim da se nouveau kernel modeset krsi.

Probaj u boot kernel parametre dodati ovo:

 

nouveau.modeset=0

 

Ako koristis GRUB, kernel parametar mozes dodati tako da prvo uspjesno bootas sistem -> odaberi boot opciju i onda, ja mislim, F2, nadji liniju koja sadrzi 'vmlinuz' i na kraj dodaj ovo sto sam napisao.

Kad uspjesno bootas, u /boot/grub ce ti se nalaziti config file (boot.cfg ili kako vec), tamo ces naci config za menu i tamo promjeni.

 

Ako ne radi, probaj umjesto prvoga, ovo:

 

drm.modeset=0

 

Ako ni to ne radi, zadnja sansa:

 

nomodeset

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ok pazi moj domet linuxa do sada je po koja instalacija malo testiranja i tako :)

 

ovo je iso przen an USB i pokretanje. tako da je sve to mi rece manje vise spansko selo pa bi mi trebao malo vise ono step by step, gdje seoo to stavlja u sta i to :)

hvala

http://www.modsrigs.com/detail.aspx?BuildID=34436
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pa kud onda na centos.... ?
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mirkoj kaže...

ok pazi moj domet linuxa do sada je po koja instalacija malo testiranja i tako :)

 

ovo je iso przen an USB i pokretanje. tako da je sve to mi rece manje vise spansko selo pa bi mi trebao malo vise ono step by step, gdje seoo to stavlja u sta i to :)

hvala

 Ovdje:

https://wiki.ubuntu.com/Kernel/KernelBootParameters

 

Ubuntu site, ali nema veze jer je taj dio sve isto kod vecine distribucija.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@mind_challenge

Kako tvoj kde manjaro... ?

Imam pitanjce : na xfce manjaru mi pamac uredno vuce nadogradnje i za manjaro pakete ali i za aur pakete. Kakva je situacija na kde manjaru, da li ti octopi nudi nadogradnje i za pakete instalirane iz aur-a ? Citam na njhovom forumu, i svakakvih imaju tvrdnji, jednima vuce, drugima ne, a trecima samo ako kliknu crvenog aliena u octopiu pa tako rucno za svaki aur paket.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice