Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.101.214
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori
Akrap
Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Novi Skype update:

 


This update includes features that make it easier for you to use Skype for Linux for your everyday communications needs. We have been listening to you and added in some of your top requests. In addition to performance improvements and bug fixes we have added:

 

Calling updates: Calls to mobiles and landlines with Skype credit, one-to-one video calls can be made from Linux to Skype users the latest versions of Skype for Android, iOS, Windows, and Mac.
Better collaboration: Linux users can now view shared screens from other Skype desktop clients (Windows 7.33 and above, Mac 7.46 and above).
Usability improvements: Unity launcher now shows the number of unread conversations, online contacts in contact list now include Away and Do Not Disturb statuses.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jos jedno pitanje vezano za dual boot.

Imam Win 10 pa sam naknadno stavio Mint 18.

Sad imam Grub za odabir os-a.

U slucaju da pozelim maknuti Mint, dali bi prvo trebao prebacit na Win boot (kako?) ili ima neki drugi nacin?

Pokusao sam EasyBCD ali mi javi da ima UEFI i ne moze promijenit.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ubaci install medij.. ili iz cmda, od w8 nadalje winmanager podržava i linux (grub je alternativa).. malo je nejasno što s uefijem i easyjem..

ili ostaviš grub.. jer zapravo nema veze koji os/oseve koristiš, bitan je samo (kompatibilan) bootmanager..

 

u cmdu, bcdedit, za multiboot je dalkeo praktičniji legacy-w7 meni, to je jedna od opcija (sve potrebno imaš u helpu ili googleu)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2017 18:40 (ihush).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zahvaljujem kolega, i znam da imas veliko znanje ali ako bi mogao napisati konkretnu proceduru bilo bi super.

Uz pomoc EasyBCD se moze prebacit iz Grub u Windows sucelje za odabir OS-a.

Moje misljenje je ovakvo (a vi recite je tocno).
Ulkanjanjem Linuxa iz dual boot-a, Windows se nece vise bootat ako je Grub ali kad bi se prebacilo u Win boot onda bi se bezbolno moglo ukloniti?

U slucaju da Win nije bootabilan potrebno je napravuti Fix MBR iz cmd?
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

nema grub (bilo koji bootmanager) veze s uklanjanjem pojedinog OSa, osim update menija.. + ovisi gdje ga držiš (to je smisao posebne /boot particije ili winboot .. ona skrivena 100-500MB.. koja može biti npr fat32 i tad ..)

ubaciš install medij (w10) fix.. i automatika će obaviti sve, naravno ako postoji raspoloživa particija, ako je npr ext3-4 tad je nedostupna win..

 

edit: pošto si imao w10, dodao mint, to znači da postoji w10 boot particija.. i nju će fixati bcde. btw, boot može biti i na sys-os disku, no to se od viste nadalje izbjegava.

 

edit2: bcdedit .. ili bcdboot .. bcdboot C:\Windows /s S: /f ALL

 

.. bcdboot c:\windows /f ALL /s S: ja koristim ovaj redosljed-format-sintaxa (tako je lakše 'čitati' što od kuda se kopira).. S: je trenutni boot disk, mora biti mountan da bi se iz win pristupalo.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2017 19:14 (ihush).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Zahvaljujem na odgovorima.

Zasad je Mint stavljen na laptop u dual boot sa Win 10.

U opcijama drivera mi nije stavljen "intel-microcode" (slika).

Da li da to stavljam ili mogu i bez toga?

 U biti bez toga možeš i budimo iskreni u velikoj većini slučajeva kada instaliraš taj driver nećeš dobiti ništa! Osim toga, vidi sada oveoga zaključka! To je dobro, jako dobro! Zašto?! Zbog toga što taj "driver" nije ništa drugo nego skup firmwarea i blob-ova, a koje svi proizvođači kriju kao zmija noge. Opet, zašto? Iz jednog vrlo prozaičnog razloga! Naime, cilj toga ti je da se prilikom procesa bootanja softwerski zakrpaju otkriveni nedostatci dotičnog procesora! Dakle, jednostavno rečeno, ako taj dotični CPU kojega ti imaš u svojoj matičnoj ploči slučajno ima neku grešku, a koja je opet toliko bitna ili štetna da se mora čim prije ispraviti (kako zbog tužbi, zbog profesionalne sramote, zbog katastrofalnih performansi, bilo čega, ...) onda ti intel i amd naprave neku vrstu patcha i to je taj famozni "microcode", a on se prilikom svakog bootanja "patchira". Eto, nadam se da sam ti ovo malo "razbistrio"?!

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

pentium bug... :)

teoretski, no to bi se ipak moralo fixati flashanjem biosa na odgovarajuću verziju (da ne ovisi o postojanju drivera, npr regulacija voltaže .. za vrijeme installacije OSa zna doći do pregrijavanja i sl.. driver se tek kasnije pojavi kao fix..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

...U slucaju da pozelim maknuti Mint, dali bi prvo trebao prebacit na Win boot (kako?) ili ima neki drugi nacin?...

 planiras odlazak...  prozor 10 spyware te privlaci

zar nevidis da planiraju blokirati instalaciju van trgovine

(iskopirali linux samo sto ide paid kao mac)

 

TD people you are on my Death Note
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2017 22:22 (Killua).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Za slucaj da se Mint nesto sje** da znam sta napravit...ja sam s Linuxom na veliko Vi i ???

 

Evo videa vezanog za EasyBCD i ono sto sam prije pitao (staviti na 11:00min):

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2017 22:52 (djigibao).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ma nece nis pokvarit😅
TD people you are on my Death Note
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, kupio sam prije novi laptop na kojem me dočekao linux i windows mogu nabaviti tek idući tjedan, ali kako bi nije dalo mira da mi laptop stoji ugašen i nekorišten do tada počeo sam malo čitat i israživati o linuxu o kojem jedva da sam znao što je. Uglavnom, koliko sam shvatio, ja nemam nijedan operacijski sustav instaliran, kada upalim laptop dočeka me samo terminal i traži me mislim da username i password. Nisam siguran što bih tu trebao upisati, trebam li ih sam izmisliti ili negdje pronaći. Bio bih zahvalan ako bi mu netko tu mogao pomoći.

 

No kako god, što sam više čitao o Linuxu to mi se počeo više sviđati i sada razmišljam da se prebacim na njega i da uopće ne instaliravam Windowse. Volio bih instalirati Ubuntu za početak, koliko sam shvatio to je neka default jednostavnija verzija za ovakve početnike kao što sam ja. Sad možda sam u krivu, ali Ubuntu mogu skinuti i instalirati ga, samo ne znam kako to napraviti na prazan Linux kao što je kod mene slučaj. Skinuti i staviti na USB, spržiti na CD? Sve u svemu, vidite da sam teški početnik, ali nadam se da vidite i entuzijazam i da ste spremni pomoći :D

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.3.2017 14:14 (Hazar).
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Hazar kaže...

Pozdrav, kupio sam prije novi laptop na kojem me dočekao linux i windows mogu nabaviti tek idući tjedan, ali kako bi nije dalo mira da mi laptop stoji ugašen i nekorišten do tada počeo sam malo čitat i israživati o linuxu o kojem jedva da sam znao što je. Uglavnom, koliko sam shvatio, ja nemam nijedan operacijski sustav instaliran, kada upalim laptop dočeka me samo terminal i traži me mislim da username i password. Nisam siguran što bih tu trebao upisati, trebam li ih sam izmisliti ili negdje pronaći. Bio bih zahvalan ako bi mu netko tu mogao pomoći.

 

No kako god, što sam više čitao o Linuxu to mi se počeo više sviđati i sada razmišljam da se prebacim na njega i da uopće ne instaliravam Windowse. Volio bih instalirati Ubuntu za početak, koliko sam shvatio to je neka default jednostavnija verzija za ovakve početnike kao što sam ja. Sad možda sam u krivu, ali Ubuntu mogu skinuti i instalirati ga, samo ne znam kako to napraviti na prazan Linux kao što je kod mene slučaj. Skinuti i staviti na USB, spržiti na CD? Sve u svemu, vidite da sam teški početnik, ali nadam se da vidite i entuzijazam i da ste spremni pomoći :D

 Na nekom Windows kompu skines ovo: https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ i ovo: http://releases.ubuntu.com/16.04/ (najvjerojatnije 64bit verzija)

 

Pokrenes ovaj prvi program, formatiras USB u programu, te stavis ovaj iso koji si skinuo na njega (program je vrlo jednostavan, kroz sve ce te voditi).

 

Kada si to zavrsio, ustekas USB u laptop, upalis ga i kada se tek pali, na kratko vrijeme ces vidjeti screen na kojem ce ti pisati nesto poput "Press F2 for boot options" ili nesto slicno. Brzo stisni tu tipku (ne mora biti F@, ovisi od racunala do racunala, uglavnom je neka od F tipki), i trebao bi ti se pojaviti izbornik sa listom uredjaja s kojih mozes bootati. Odaberi svoj USB i onda samo slijedi korake instalacije.

 

I da, dobar izbor distribucije.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.3.2017 14:22 (OriginalEXE).
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

minhen i linux debunked

TD people you are on my Death Note
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ej hvala na pomoći, ali i dalje ne uspijevam bootat s usba, evo stavio sam slike možda pomognu, ali otvorio sam BIOS i promijenio redoslijed bootanja i stavio USB HDD na prvo mjesto, ali i dalje ništa.

 

EDIT: Mislim da ga ne prepoznaje, bit će da sam u tom koraku prebacivanja ubuntua na usb negdje pogriješio jer sam pokušao ručno bootati USB s F12 i prikazalo mi je da imam samo jednu opciju za bootanje koja nije bila usb već defaultna.

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.3.2017 21:43 (Hazar).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hmmm, koliko je vidi postavljeno ti je tako da ti netće butati ukoliko nemaš UEFI kompatibilan boot medij (bilo linux, bili win). Sada, neznam što točno želiš ali, nekakav hodogram bi ti bio ovaj. Ako želiš ići na UEFI boot, bilo linux, bilo win, onda napravi dotični medij. Najlakše i 100% funkcionalno je pomoću rufus-a, što se tiče linux-a. Osim toga, kada medij napraviš s tim alatčićem, raditi će ti i kao BIOS i kao UEFI boot medij. Nakon što to odradiš, promijeni si opciju da ti je F12 opcija omogućena. Nakon toga, medij u USB port, reset računala, priliko dizanja stisneš F12 te dobiješ boot izbornik. Potom odabereš kreirani medij (ako ga ovdje nema, onda ga nisi dobro kreirao ili nešto nije uredu s medijem tj. portom u koji je utaknut) i voila! Mora raditi!

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Jehonan kaže...

Hmmm, koliko je vidi postavljeno ti je tako da ti netće butati ukoliko nemaš UEFI kompatibilan boot medij (bilo linux, bili win). Sada, neznam što točno želiš ali, nekakav hodogram bi ti bio ovaj. Ako želiš ići na UEFI boot, bilo linux, bilo win, onda napravi dotični medij. Najlakše i 100% funkcionalno je pomoću rufus-a, što se tiče linux-a. Osim toga, kada medij napraviš s tim alatčićem, raditi će ti i kao BIOS i kao UEFI boot medij. Nakon što to odradiš, promijeni si opciju da ti je F12 opcija omogućena. Nakon toga, medij u USB port, reset računala, priliko dizanja stisneš F12 te dobiješ boot izbornik. Potom odabereš kreirani medij (ako ga ovdje nema, onda ga nisi dobro kreirao ili nešto nije uredu s medijem tj. portom u koji je utaknut) i voila! Mora raditi!

 Hvala upravo sam to i napravio i baš krenuh napisati kako se Ubuntu instalirava. Rufus je bio rješenje :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.3.2017 22:23 (Hazar).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Hazar kaže...
.. Rufus je bio rješenje :)

 ne baš.. tj što je problem? (ne)znanje/razumijevanje i prvi korak tj kako doći do install medija kad se nema funkcionalno računalo.

- naravno, tad to odradimo na nekon drugom računalu (teže na tabletu).

Zato treba znati par sitnica:

- koji OS za koji OS.. (npr za live, gledati run on i target..)

- postavke BIOSa tj UEFIa, prilagoditi (ili bios ili sebe-medij..) pa i mogućnosti BIOSa (ponekad namjerno onemogućeno, npr kad se prvo mora flashati BIOS, iz win ... kvaka22).

 

tak da nije rufus čudotvorni lijek, običan alat (koji radi.. i nudi dovoljno opcija da se može manje-više sve.. ali treba znati ili više puta na ćoravo isprobavati).

preporuka je svakako ubuntu + kompletan step-by-step wikihowto .. postoji. User koji to ne može sam pronaći, ne može ništa. (recimo da je to treshold).

.. no ipak klik, i opet primijetiti, postoji uputa kako-čime (kojim alatima) ovisno o OSu..

druga preporuka, ako postoji dvd/cd (optical) uređaj, kreirati ga, s njim nema ovakvih problema jer je stariji standard (podržaniji u emulacijama bootanja).

+ prisjetiti se, svi stariji install mediji, koji rade na nekom računalu.. ne moraju raditi na svima-novijima. Zbog npr UEFIja. Novi install mediji (ISO image koji se skida) imaju ugl legacy+uefi boot.

 

Kad se ima ispravan, bootailan medij, tad opet ovisno o opcijama u BIOSu (oko samog podešavanja uefi-legacy/gpt-mbr..) nije bitan boot order, bolja-važnija opcija je cbm/qbm uobičajeno F-tipka (f8-9-10-12..), kojom je ''bolje'' odabrati boot medij, jer tad se vidi jel uopće bootabilan (ako je na popisu) i u kojem modu (ako je u oba vidljivo je .. npr s prefixom uefi i sl.). Na taj način ZNAMO što smo odabrali, dok automatikom ne znamo tj većinom je default tad uefi..

 

sve postoji, samo juzer mora malo počačakati ako želi biti user. (nije ovo pogrešna tema, ali iscurjet će... dok google ima konstantno, updejtano, jer sve se mijenja..).

kad user napokon dobije prvi bootabilan medij npr neku ubuntu-live.. tad je dalje lakše. Tad se može isprobavati (i bez instalacije, to je smisao livea..), tak da svakako ga je poželjno imati-napraviti. Nešto se nauči + dobro dođe. Tako se može i upoznati, odabrati koja distra nam više odgovara, zbog supprota, HWa, izgleda.. tako se bira. (ili distrowatch).. :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Hazar kaže...
.. Rufus je bio rješenje :)

 ne baš.. tj što je problem? (ne)znanje/razumijevanje i prvi korak tj kako doći do install medija kad se nema funkcionalno računalo.

 

Službena ubuntu dokumentacija preporuča baš rufusa u slučaju kada iz windowsa trebaš kreirati bootabilni usb

koji će biti primjenjiv u većini situacija na koje možeš naići ( kombinacija matične ploče, biosa, priključenih devicesa ... )

Otkako su u igri isohibrid fileovi , mislim da unutar samih windowsa nemože jednostavnije i pouzdanije nego sa rufusom.

Tebi se taj rufus nekaj opako zamjerio ...

 

 

https://www.ubuntu.com/download/desktop/create-a-usb-stick-on-windows

 

 

.......................

 

 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Za slucaj da se Mint nesto sje** da znam sta napravit...ja sam s Linuxom na veliko Vi i ??? 

 

 

Aj vidim da ti se baš nisu potrudili to adekvatno pojasniti, pa ako te to još zanima, evo ti malo korisnog materijala :
Unazad par stranica na ovoj temi smo malo diskutirali o svrhovitosti efi particije , i naravno, sto ljudi će o tome imati sto mišljenja.
Generalno, ako je uefi devices, efi particija je neophodna za taj način rada. Wndowsi kreiraju svoju efi particiju prilikom instalacije
( sda2 na ovoj priloženoj slici ) . Kada naknadno instaliraš linux, imaš mogućnost kreiranja zasebne efi particije ( na ovoj slici je to sda6 )
a i nemoraš ju kreirati već možeš koristiti onu windowsovu efi particiju. U mintu i ubuntu postoji jedan bug koji prilikom instalacije koristi prvu efi 
particiju na koju naiđe, makar si mu ti naredio kreiranje i korištenje zasebne efi particije. Mintovci i ubuntovci taj bug teško priznaju
i ponekad tvrde da je to feature tj da je to baš tako i zamišljeno  (  https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=236741 ) .
Ako i win i linux koriste istu efi particiju, onda imaš problema nakon kaj obrišeš linux pa bi trebalo win efi particiju vratiti na defaultno stanje.
Ako kreiraš i koristiš zasebne efi particije za lin i win, nakon brisanja linuxa , windowsi i njihova efi particija ostaju netaknute i normalno ih koristiš
dalje bez potrebe ikakvih intervencija ili popravaka.  U gpartedu možeš točno vidjeti ( kada si bootan u linux ) koliko imaš efi particija, koje su im točke montiranja
i koja se koristi. Na ubuntu i mintu je malo banana jer iako si ti prilikom instalacije kreirao zasebnu efi partciju, instaler će okupirati prvu na koju naiđe tj onu od windowsa, kao što može vidjeti na slici 2.
Može se i to zaobići, ali to je tutorijalčina samo takva pa da nezačinjem ovaj puta...
........................
Sorry za dva posta zaredom, ali kako veze nemaju jedan sa drugim, a i odgovaram različitim korisnicima, pa sam zato razdvojio .
....................

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.3.2017 15:15 (Gustaf).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nisam trenutno na Linux ali kada sam instalirao Mint odabrao sam onu opciju da se instalira uz Windows.

Ovako nesto: install mint alongside windows (slika)

 Kad budem u Linuxu mogu malo pogledat kakve su pariciji ali cini mi se da ih ima jako puno (Recovery, Efi, C: i D:...)

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Nisam trenutno na Linux ali kada sam instalirao Mint odabrao sam onu opciju da se instalira uz Windows.

Ovako nesto: install mint alongside windows (slika)

 

Na ove moje dvije slike imaš situacije kada se koristi ista efi particija ( mint ), te kada se koriste zasebne efi particije ( manjaro ).

Alongside je ok opcija, no opcija something else ti daje daleko veću moć kontrole i da si podesiš baš prema tvojim potrebama svaki detalj...

 

 

....

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Razer želi napraviti Linux laptop

http://m.slashdot.org/story/323199

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Po meni je bolji Etcher od Rufusa jer je univerzalan.

 

https://etcher.io/

Akrap
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gustaf kaže...
..

Tebi se taj rufus nekaj opako zamjerio ...

..

 

 

 

- ne, rufus kao bilo koji drugi alat je ok.. radi. Problem je što korisnik ipak treba nešto znati, za izradu winmedija je KISSovski sigurnije koristiti njihov alat, dok svaki alat ne radi ništa čudonovatog, samo kopira fileove i postavlja onake na medij, particija, tip itd..

nigjde nisma protiv rufusa, nego protiv da ga se uzima kao čudnovati lijek za sve (zato gornja tablica+ubuntu howto koji to navode..).

bez ikakvog alata možeš napraviti boot medij.. juzer koji nema OS, koji želi instalirati OS, mora pronaći neki funkcionalan OS (PC) i tad ovisno o želji (iz tablice u linku) ili ručno napravi medij. Hoće li to rufusom? može.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gustaf kaže...
.......................

 

 

 

Dobrodošao natrag, kloni se moderatora.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Želim si instalirati Linux sustav na novo računalo s Intelovim procesorom. Kada želim skinuti ISO image tamo stoji da je taj Linux za AMD procesor.

Ima li poseban Linux sustav za Intelove procesore?

 

Ovo je kopirano sa stranice:

64-bit PC (AMD64) desktop image

Choose this to take full advantage of computers based on the AMD64 or EM64T architecture (e.g., Athlon64, Opteron, EM64T Xeon, Core 2). If you have a non-64-bit processor made by AMD, or if you need full support for 32-bit code, use the i386 images instead. Choose this if you are at all unsure.

 

P.S.: Nemam nikakvog iskustva s Linuxom.

Pozdrav,Miki
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2017 14:48 (Miki941).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
To je u redu. Slobodno skini i instaliraj.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

a iskustva s googleom? bilo koji pojam koji ti nije jasan, možeš u trenu (točno) izguglati, npr wiki..

-ako ti je to teško (7 god foruma?) tad radije odustani.

izbor, 32-64 bitnog OSa ovisi o HW, requirementsima, recimo o CPU.

u samom textu ti piše, amd64 ili emt64/em64t.. pogodi u čemu je razlika? to je samo naziv, admov ili intelov za istu stvar, kao što vidiš nabrojane tipove procesora.

danas praktički ne postoji CPU koji ne podržava x64 (kad govorimo o PC kategoriji, intel-amd, može biti neki atom/soc.. za mobitel/tablet ali sad i oni idu na 64bita).

Oznaka AMD64 je samo zato jer ju je davnih godina patentirao AMD, koji je tada bio clon intela (zapravo u početku njegov pogon-kooperant). Da gledaš samo prvi dio 64-bit PC bilo bi ti jasno, puna oznaka PC kompatibilne 64bitne platforme je PC-x86-64 (nekad PC-IBM..).

 

Razlika. Kad već biraš da znaš zašto.

32bitni CPU/OS, je recimo ograničen na 4GB RAMa (ne baš, ali recimo). Ograničene su i app, tj mogu biti samo do 32bitne. App su zapravo kriterij, tj ono što korisnik treba koristiti (ne koristiš OS, nego app jednako ako što ne koristiš driver.. to su samo međulejeri između korisnika i HWa tj SW). 32bitna app je ograničena na 2GB RAMa. Nekad je to bilo OK, danas je to nedovoljno za PC.. ali može.

64bitni OS može koristiti 64bitne app, koje mogu koristiti više RAMa, tad je preduvijet 64bitni OS (naravno i driveri itd..).

Prije recimo 5g je bila veća tranzicija.. tad je još bilo razloga za 32bitni (386-desktop .. PC-x86 .. prvi broj? to je platforma od intel-386CPUa, možeš naići na npr oznaku 586/pentium tj SSE ili 686 koje za requirements imaju i setove MMX naredbi CPUa, slično/isto kao igre za VGA-GPU..).

Danas nema razloga uopće razmišljati o 32bitnom OSu, podrazumijeva se 64bitni. (osim ako onemaš neki specifičan razlog.. neka stara app/uređaj-driver i sl.).

 

pitati takve stvari na forumu je beskorisno, jer možeš dobiti pogrešan odgovor ili odgovor za nekoliko dana-godina.. -nikad. U međuvremenu si mogao skinuti ISO, kreirati live medij (cd-dvd-usb..) i vidjeti-probati. Brže-konkretnije nego pitati, jer ako ne znaš koju platformu imaš, ne može ni znati što odabrati. Ako ne znaš značenje-termine, .. ali zna google :)

 

za sve postoji neki preduvijet (requirements), za izbor OSa je to osnovno znanje o PCju, što znači neki tremin, što od HWa imaš, što od SWa imaš-želiš.. i ne zaboraviti, korisnik koristi applikacije, ne OS. Pročitaj za bilo koju app requirementse, tad znaš koji OS može ili ne može. Birati bez toga je besmisleno (nema kriterija, osnovni je kriterij DA RADI).

 

edit: eto iznad digibao daje jednostavan odgovor :)) .. naravno, ima čarobnu kuglu pa zna.

npr taj odgovor je netočan. Jer nigdje ne navodiš koji CPU-platformu imaš, niti što želiš.. naravno, 99,999% je odgovor točan.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 5.3.2017 15:09 (ihush).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
djigibao kaže...

Nisam trenutno na Linux ali kada sam instalirao Mint odabrao sam onu opciju da se instalira uz Windows.

Ovako nesto: install mint alongside windows (slika)

 Kad budem u Linuxu mogu malo pogledat kakve su pariciji ali cini mi se da ih ima jako puno (Recovery, Efi, C: i D:...)

 

Evo slika HDD iz Mint-a.

 

Prije Mint-a sam imao samo Win 10 sa 2 particije + ona skrivena particija gdje je bio OS (radi se o laptopu sa original Win 8).

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice