Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.599
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Thorin20 kaže...
..

 Budem uključio amd u biosu. Ali i dok sam koristio Ubuntu AMD je bio isključen pa je akceleracija normalno radila. Javim rezultate kasnije

 

EDIT: uključio sam u biosu amd karticu i driver manager je pronašao odmah karticu.

 

EDIT-2 nakon instalacije drivera akceleracija je u SMPlayeru proradila ali u VLC ne bez obzira na koje postavke stavim

- greška, problem i fix pod jednim OSom/DE ne vrijedi za drugi. Drugi eko sistem, dependency... kao što mi je mirišalo na HW problem/driver/nešto.. pogotovo na KDE koji je oduvijek bio 'grafičkiji' UI, ovisan o VGA/driveru.

btw, ako s multibootom počnu neobjašnjivi problemi, drty disk.. tad je vjerojatni sumnjivac UEFI/GPT, koji opet možda pod jednom distrom nema problema, pod drugom ima itd. Dok se problem možda nikad ne pojavi kad je jedan OS u upotrebi (npr sleep-hyber + pogotovo na laptopovima, jer je direktno kontroliran HW kroz uefi-bios, pa time i postavke uređaja kao wlan/audio i sl.). Za očekivati da će se takvi problemi prorijediti (do prije par godina katastrofa), pa svaka nova distra ima smisla npr za mjesec.. .04.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

nagađam i razlog.. (upravo pod gpt/uefi malo prije s pomenuto..) jer particiju automatski koriste sve multiboot distre.. a to je uzrok problema, dok kao file, pretpostavka, bit će na OSovskoj particiji, svaki za sebe (ne zajednički)... i zapravo to postoji od prije (nikad nisam čačkao oko te mogućnosti kao file..).

 

+ u drugoj temi (teorije zavijere&cia) vidimo konkretne razloge postojanju uefija.. drugi razlog baš ne vidim :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 20:25 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Swap file vs swap particije je tematika oko koje se već par godina lome koplja, i svaka solucija ima svojih prednosti i mana.

Još je tu puno posla i pitanja, od sigurnosti, preko fragmentiranosti filea, ssd-a, kernela, datotečnog sistema, systemd-a , ....
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zanimljivi rezultati stackoverflow ankete. Trećina developera koristi Linux desktop. Linux desktop je i 'most loved' platforma :) 

https://stackoverflow.com/insights/survey/2017/?utm_source=so-owned&utm_medium=blog&utm_campaign=dev-survey-2017&utm_content=blog-link

 
 

Kao u onoj reklami 'mačke bi odabrale whiskas'. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.3.2017 0:09 (hrvooje).
 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pitanje za znalce koji DE ima najbolju integraciju s kernelom (koji dopušta nekakvu modifikaciju)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Zanimljivi rezultati stackoverflow ankete. Trećina developera koristi Linux desktop. Linux desktop je i 'most loved' platforma :) 

https://stackoverflow.com/insights/survey/2017/?utm_source=so-owned&utm_medium=blog&utm_campaign=dev-survey-2017&utm_content=blog-link

  

Kao u onoj reklami 'mačke bi odabrale whiskas'. 

 -neobično od umjerenog korisnika povlačenje za čarima statistike.. :)

- jednakom metodom, svi pacijenti u vrapču piju lijekove.. pri tome se riječ koristi, zloupotrebljava, jer ne isključuje korištenje ostalih platformi-OSeva (zapravo za dev se to podrazumijeva), dok statistički neprecizno, ne znači da je to jedini ili primarni OS. Žalosno, jer time linux/gnu, nije ni malo bolji/gori ili prošireniji, jednako kao i 'jučer' ili sutra... sve ostalo su nijanse.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.3.2017 12:53 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Malo gledam sta ima novog na Ubuntu GNOME 17.04 beta2 live. Ukljuciti RedShift u DE kao Night mode je odlicno i radi kako treba. Instalacija Broadcom wifi-ja ide sa apt-get install bcmwl-kernel-source i voila na internetu si. Jedino mi nije jasno programeri u GNOME-u odraduju dizajnerski posao. Pogledajte taj ruzni meni na trecoj slici, koliko razmaka izmedu redova i jos svaki razmak razlicit.

 
 
 

I sto je to snap store i zasto se moram ulogirat da instaliram software?

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.3.2017 23:36 (hrvooje).
 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Malo gledam sta ima novog na Ubuntu GNOME 17.04 beta2 live. Ukljuciti RedShift u DE kao Night mode je odlicno i radi kako treba. Instalacija Broadcom wifi-ja ide sa apt-get install bcmwl-kernel-source i voila na internetu si. Jedino mi nije jasno programeri u GNOME-u odraduju dizajnerski posao. Pogledajte taj ruzni meni na trecoj slici, koliko razmaka izmedu redova i jos svaki razmak razlicit.

   

I sto je to snap store i zasto se moram ulogirat da instaliram software?

 

 To ti je ubuntu one. I meni nije jasno zašto se moram logirati.  Za neki software se moraš logirati u "Software-u", a bez problem ga instaliraš kroz terminal. Primjerice VLC. Totalna glupost od Cannonicala.

Samomrzeći hrvat
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Zar nije taj One mrtav?! Valjda su ga oživili da bi pratili statistike snap korisnika

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Zar nije taj One mrtav?! Valjda su ga oživili da bi pratili statistike snap korisnika

 Kao storage je mrtav, ali kao single sign on je živ zbog launchpada.

Samomrzeći hrvat
7 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

imam jedno ovako dosta općenito pitanje: koja je distribucija linuxa najbolja te kakva je dostupnost programa za linux općenito? hvala unaprijed

Vi ste programer? Da. Amater? A mater? Ne, ona doma kuha ručak.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hakintosrh

Na općenito pitanje općenit odgovor : Linux je jedan, a distre su nakupine aplikacija, kodeka, drajvera.... , što znači da odabir distre ovisi o tebi potrebnim aplikacijama.

Možeš i od nule graditi os zasnovan na linuxu točno prema tvojim željama tj potrebama.

Aplikacija ima na tisuće, no neće biti jednake onima iz win ekosistema. Nekažem da će biti bolje ili lošije, već jednostavno drugačije i treba naučiti raditi na njima ( npr gimp vs photoshop ).

Neke aplikacije iz windowsa neće postojati za linux, a vrijedi i obrnuta analogija.

Sve počinje i završava tvojim potrebama, jer o tome ovisi odabir aplikacija, a sam operativni sistem je samo neophodna karika da te aplikacije, kodeki, drajveri, firmweri..rade kao cjelina na odredjenom hardveru.

😊

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

bunker, tvoj odgovor je preopširan, posebice na ovako postavljeno pitanje. Trebao si ispucati jedno ime (kod tebe Manjaro a kod mene Ubuntu) i to je to.

 

@hackintosher  Uletiti u temu s pitanjem koji je najbolji Linux je istovjetno da u temi o automobilim uletiš s pitanjem koji je najbolji automobil. Dobio bi hrpetinu odgovora od kojih niti jedan ne bi bio točan. Zašto? Jer nisi postavio neke parametre koji bi pobliže definirali izbor. Možda tebi uopće ne treba automobil već kombi ili kamion.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ne baš kao automobil (=kao brand PC), prije kao kuća (građevnne cigle koje ovisno o želji daju bezbrojne varijacije.. = PC zdelanac, od čega je OS samo motor, dio SWa, win-lin-osx..).

ili kad ja dam takav odgovor, tad sam TiPSSičar :)) .. garantirano postoji moj bar jedan takav odgovor, na takvo pitanje.

 

pa ponovimo, za korisnika, je bitno ono što koristi, to je korisnička apps, sve ostalo su requirementsi (prema appsu, pa i OS ili multiplatformski..) i želje-raspoloživi resursi uz nešto znanja za to sve ložiti u funkcionalnu cjelinu koju nazovemo sys/platforma ili laički PC. :)

 

ps, @.. bunker kao pp :)

zašto/kako? (mi se da..)

- pa smisao foruma je konstruktivno svađanje.. uvijek se može nešto naučiti ili barem mudrovati mlateći praznu slamu, kao i teoretizirati.

ponekad uz kavu, dokoni pop i jariće krsti... :)) ili realniji odgvor, ne vrijedi ono, pametniji popušta, tad sam radije glupast.

.. dok u virtuali nemam volje prijetiti fizičkim izričajem... :)))

Zanimljivo da se tamo javljaju trgovćići nekih trgovina (a feeling, upravo nekih koje su notorno problematične oko reklamacija, pa time i njihovo tumačenje pravila igre, još gore, čita zakone kako mu je rekao šef ili mali od tetke..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.3.2017 23:09 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Tipss , nego šta..

😊

Kak ti se da svadjat sa onom klinčadijom na temi prava kupaca... Ak treba, dodjemo ih zašodrat.

😊 👮
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

No vezano za ovo sto je gore napisano ... mnogi (kao recimo ja) vole da u distri imaju što manje intervencija. O nekim stvarima odlučuje koji HW imaš (tako da recimo u mom slučaju zahvaljujući R9 280X i spajanju te kartice na monitor i Tv odluka je bila laka ... trebala mi je distra koja ima vlasničke drajvere ... jer u mom slučaju monitor je 1680 × 1050 tako da kad upariš monitor i tv u clone modu imaš problem ... puno lakše je riješit taj problem kod Atijevih drajvera).

Mada moj način i nije najbolji (čitaj: gotovanski) ... malo toga ćeš naučit. Dosta stvari možeš usvojit ako nađeš kojeg YT-era koji će ti pokazati neke stvari koje nećeš moć odradit u GUI-ju ...konzola je u linuxu čudo ... oni koji s konzolom dobro darataju nemaju tu potrebu pitat ... linux pod konzolum je u osnovi isti ... sučelja su ta koja daju raznolikost ... stoga slobodno experimentiraj.

P.S.

Mnoge distribucije možeš pokrenut u live modu (direktno s medija) ... stoga što čekaš.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nema šanse da je ovo tvoje pisanje TIPSS to je prije POIV.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lizard_ago kaže...

No vezano za ovo sto je gore napisano ... mnogi (kao recimo ja) vole da u distri imaju što manje intervencija. O nekim stvarima odlučuje koji HW imaš (tako da recimo u mom slučaju zahvaljujući R9 280X i spajanju te kartice na monitor i Tv odluka je bila laka ... trebala mi je distra koja ima vlasničke drajvere ... jer u mom slučaju monitor je 1680 × 1050 tako da kad upariš monitor i tv u clone modu imaš problem ... puno lakše je riješit taj problem kod Atijevih drajvera).

Mada moj način i nije najbolji (čitaj: gotovanski) ... malo toga ćeš naučit. Dosta stvari možeš usvojit ako nađeš kojeg YT-era koji će ti pokazati neke stvari koje nećeš moć odradit u GUI-ju ...konzola je u linuxu čudo ... oni koji s konzolom dobro darataju nemaju tu potrebu pitat ... linux pod konzolum je u osnovi isti ... sučelja su ta koja daju raznolikost ... stoga slobodno experimentiraj.

P.S.

Mnoge distribucije možeš pokrenut u live modu (direktno s medija) ... stoga što čekaš.

Sve je to legitimno i OK. Zašto ne bi bilo? Trebaš računalo koje će zadovoljavati tvoje potrebe. Sve drugo je prilično mazohistički.

 

Live je super stvar ali ne daje pravu sliku. Meni je draža metoda instalacija na USB i onda isprobavati.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lizard_ago kaže...

.. ... trebala mi je distra koja ima vlasničke drajvere .....

 i što s tim kriterijem? npr ubuntu? Ovisi što korisnik odabere, dok Canonical (mislim pametno, ali za korisnika nepraktično) ne želi ništa što je 'nečije', nego to korisnik mora sam. Postupak je kranje jednostavan, odabrati umjesto open, vlasnički (closed) driver, tako da taj konkretan kriterij nije 'pravi' osim da je potreban kao live distra, ali tad user može napraviti 'svoju' i opet imati sve potrebno. Sve je dokumentirano, howto korak po korak.. tako da, za izbor vga drivera ne mogu uzeti kao argument, čak ni za početnika koji prvi put vidi linux distru.

 

nasuprot, može biti kernel, koji to uključuje npr 2.6 kao jedan od requirementsa, ili stariji ubuntu (npr 9.10) dok canonical nije izbacio stari-legacy i sl.. a moguće da za neki opskurniji HW postoji potreba za prastarim driverom (neki printer, scaner i sl..).

Tako da kao primarni-jedini pravi kriterij, ostaje ono što korisnik koristi, app (i HW, driver) odnosno njihovi req.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

Tako da kao primarni-jedini pravi kriterij, ostaje ono što korisnik koristi, app (i HW, driver) odnosno njihovi req.

Upravo tako. Ja bi prebacio kompletan ured na Linux, sve bi funkcioniralo ko urica, ali me hebe AutoCAD (sa bližim i daljim rođacima) i Revit pa o Linuxu, na poslu ni ne razmišljam.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mene uvijek odbije nedostatak drajvera za grafičku i nemogućnost instaliranja igrica. 

Nije sve u sarkazmu, ima nešto i u podjebavanju..
15 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Mario znam što hoćeš kazat ... prvi put kad sam instalira linux ... mislim da je to bio Red Hat (koji tačno neznam) mada znam da još uvjek imam taj CD ... mislim da je to bilo negdje 2000 godine. Znam da je za taj poduhvat trebalo nać prijatelja koji je imao nekakve skripte koje su pokazivale kako odradit instalaciju do kraja.

Dali sam možda izostavio da instaler je bio textualni kojeg je svako malo trebalo editirat (danas to još jedino rade oni koji instaliraju Arch) ... no zato je i bilo moje veselje kad sam napomenio da se mnoge diste mogu probat u live modu.

Istina da to nije isto iskustvo kao i kad instaliraš samu distru ... no složit ćeš se da daje dobar uvid.

Dosta ljudi koji experimentiraju s OS kad probaju sam live modu ... počmu bit radoznali i kursor im poleti prema instaleru.

Ko zna možda mu se svidi ... zbilja je danas lako prebacit se s jedne platforme na drugu. Siguran sam da nas tu još puno ima koji imaju dualboot na svom PC.

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ja se sjećam vremena kad instalacija OS-a (koji god bio) nije bila mačji kašalj i kad si trebao jako puno toga znati (a ako nisi znao onda si trebao imati nekoga za joker zovi). Danas je instalacija OS-a (za OS x ne znam jer nisam isprobavao) prilično trivijalna i može ju odraditi jako puno korisnika. Problem su oni koji "misle" da znaju puno i smatraju da se nakon instalacije OS-a isti odmah mora poštelati, optimizirati i što ti ja sve ne znam. Kad takav pređe na Linux odmah ide tražiti alate za optimizaciju i ne znam što. Uvijek neslavno završi.

 

Live je odličan za spašavanje podataka na srušenom OS-u gdje su podaci i sustav na istom disku. Live je odličan za prvi uvid u neku distribuciju. Live je odličan jer trivijalizira korištenje računala (ubaci CD/DVD i vozi, samo fali tipka play). Raširenošću USB memorija meni je draža varijanta s instalacijom na USB (preferiram perzistentni mod) kako bi se par dana poigrao sa samom distribucijom da vidim hoće li se zadržati na dulje staze.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Upravo sam saznao da postoji netko kome su stvari dobre odmah po instalaciji, te da nema potrebu nista podesavati.
Sada znam da postoje i takvi, za razliku od nas koji "mislimo" da znamo.
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Upravo tako. Ja bi prebacio kompletan ured na Linux, sve bi funkcioniralo ko urica, ali me hebe AutoCAD (sa bližim i daljim rođacima) i Revit pa o Linuxu, na poslu ni ne razmišljam.

 

Dobro je kad je čovjek svjestan realnosti i prati taj okvir, kao što je to ovaj tvoj slučaj.

 

Postoji niz primjera gdje se linux koristi u vrlo specifičnom poslovnom okružju

( auto industrija, industrija igara ili grafičkih kartica, znanstveni centri, mnoga poznata sveučilišta ... ) 

i vrlo vjerojatno je sve samo pitanje financija ( ako je netko procijenio da mu razvoj neophodnog

alata-softvera za linux ulazi u kalkulacije onda nestaje zapreka u vidu nedostatka odgovarajućih aplikacija ) .

 

Srećom, neposlujem  ( više ) sa velikim sistemima gdje je to sve vrlo specifično i komplicirano ( a ako je još u pitanju

poslovanje s državom onda se pojavljuju i rođaci koji nešto očekuju ) te se moj krug sveo na fizičke osobe te manje poslovne subjekte

( tipa vrlo male firmice, uredi, liječnici, odvjetnici , obrtnici ... ).  U tom okružju, uz malo domišljatosti i kvalitetne improvizacije još nisam naletio

da se neka poslovna procedura nebi uspjela strpati pod linux. Dok se njihova obvezna papirologija vrti oko pdf, tablica, dopisa, skica, ponuda,

3d crtanja ( imam knaufera koji uz ponudu dostavlja i 3d skicu ako renovira prostor )  , mailanja , održavanje osnovih web stranica , dotle 

je linux za takve najbezbolnije i najjeftinije rješenje.

 

Kako su svi oni prije koristili windowse , nakon par tjedana korištenja linuxa su isti bili vrlo zadovoljni , tvrdeći da sada daleko manje vremena moraju uložiti

u onaj jalovi trud ( av scan, defragmentacija, duge i nepredvidive nadogradnje win10, bsod ) ta da se mogu više posvetiti osnovnom poslu.

Morate shvatiti da se većina njih jedva drži glavu iznad vode ( u poslovnom smislu ) i nemaju para da bi na stalnu plaću zaposlili nekoga tko bi im održavao računala, mrežu, web site...

Jbg, nisu svi odvjetnici hanzekovic, ima njih kaj se bave rajom i  sirotinjom i nekad nemaju ni za kavu...

 

Isto bitan faktor kod tih manje imućnih osoba i firmica je to što im linuxom produžim period uporabe starijeg hardvera pa nemoraju kupovati nove makine ili laptope...

Ide linux na takve dinosaure gdje i win 7 se može samo sanjati.

 

I tak,  sve je stvar grafikonske točke presijecanja krivulja potreba i mogućnosti. Tko u te parametre zgura linux, svi sretni i zadovoljni.

 

 

...............

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

 

KDE obavijesti sistema i aplikacija

 

 

Još jedna od kde sitnica koje uveseljavaju detaljiste poput mene : notifikacije sistema i aplikacija se mogu vrlo detaljno uobličiti u zvučnom i vizuelnom obliku

pa već po zvuku mogu znati što se dešava , ako u tom trenutku sjedim pred nekim drugim računalom ili gledam tv i sl...  Naravno da su notifikacije podržane i u drugim sučeljima

no ovdje je kustomizacija par kopalja ispred svih njih...  Primjetite da iz menija možete snimiti svoju govornu poruku za svaku obavijest.

 

A tek desktop efekataaaaaaa..... hehhehe...

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.3.2017 20:46 (bunker).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
..

Ide linux na takve dinosaure gdje i win 7 se može samo sanjati.

..

 - opet?

requirementsi svih (popularnih PC-x86) već +desetljeće OSeva su identični, npr za gui inataller 512MB (textmode može s manje, npr deb, dok sam win može raditi s npr 96/128 ali je to realno neupotrebljivo.. jer (to već i ptičice znaju) aplikacije su te koje traže.. npr browser, a njegov requirements je?... Vista. (a tad je i Canonical zapravo mrvicu vodio, koji mjesec, s ubuntom, i tad nogira kde..).

Pošto je HW identičan i na macu, naravno da je zapravo sve isto, pa i sama app koja može bit multiplatformska, kao browser. Tad je i npr AERO/SM/tj sama VGA bitan faktor. Računala starija od toga su danas beskorisna čak za neku blagajnu (jer je xp mrtav, fiskalizacija..) mada je soft nepoderiv-vječan, HW nije.

- ili izbor distre, npr od kad je canonical odlučio izbaciti 'nešto' iz distre, postane problem outofbox, tad je možda optimalniji prastari ubuntu, ali nakon 5g nema suporta ni za lts.. sve je s kvakom-22, sve je ok dok je ispod 10tak godina.. a tad nisu dinosauri nego novovijeka tipkala :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.3.2017 22:27 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Kompa, teoretski to je tako, no ponekad reala odskače od teorije i službene dokumentacije te preporučenih ili minimalnih hardverskih zahtjeva.

Moj najstariji komp doma datira iz 2001 god ( P4 ). Baš bih trebao snimiti filmiće pa da vidiš kako taj isti pc radi na manjaru 16.10, a kako radi na win 7 sp1. Iako je sluzbeno za taj manjaro papirnato potreban daleko jači hardver nego onaj što je službeno potreban za win 7, manjaro na toj mašini leti a win 7 šteka žestoko. Od boota, preko pokretanja aplikacija, igranja ( iste igre igramo na oba osa na istom hardveru ), surfanja, multimedije, pa sve do shutdowna....sve je to na win 7 stoput kilavije i 4 puta sporije makar je u igri manjato star tek nekoliko mjeseci i po tvojim spominjanim sluzbenim zahtjevnostima se on u teoriji nebi mogao niti instalirati na doticni pc a kamoli ugodno raditi na njemu.

Eto, ja snimim dva filmića, stavim friške novine ( jutarnji i sl ) u kadar da datumski potvrdimo autentičnost, a ti onda nas sve sve sa ove teme vodiš na odojak i vopi...

Deal ??

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

uopće ne 'slušaš' što kažem, minimalni req. su identični, za sve OSeve, 10 godina.. ili ovako koliko RAMa ima konkretan PC, probaj npr na tad normalnih recimo 64/128MB ili max 256MB (tih godina win2k i izlazi xp, normalne-uobičajene količine RAMa, koji je danas preskup za kupnju, skuplji nego kompletan novi PC). Što kaže requirements bilo kojeg OSa, npr SSE2 (od P4 je tu, mada možeš pronaći npr x32bitni bez x64 i tad ne možeš instalirati npr x64 OS.. itd.). Ili, probaj bez VGA koja ima/nema support za AERO/dx90c-ogl2.0 .. KDE? :) Što je tad problem, SW ili HW-resursi?

- idući requirements je npr browser, npr FF.. a to je koliko kojeg resursa?

- ako ti jedan OS radi dobro, drugi loše na istom HWu, tad nešto ne štima, ili soft/driver ili postavke, jer OS je zapravo vrlo dobar komad softa, radi, može. Npr već drugu godinu, w7(+sp1..) dok ne obavi update, zakolje OS, namjerno, fičer by MS, pogodi zašto... nakon toga radi normalno. Uspoređivati kakav nepodešen (zaštita, Msov interes) OS nije dobro-realno. OK postoji mogućnost da imaš neki manjaro specedišn i restarter win :)) ili da baš nešto griješiš.. nevažno, čisto dobar razlog za odjočića lajt (onaj kaj ne deblja..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice