Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.662
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

reinvigorating... woooow :) .. mp3?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

reinvigorating... woooow :) .. mp3?

Jel ja dobro prevodim boldano. To bi trebalo značiti ponovno osnaživanje. Koji vrag? Ne trebaju ih reosnaživati već dovesti do funkcionalnosti.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ovak jedno pitanje, malo sam se pogubio u svemu, previse sam tog procitao

 

imam manjaro na laptopu i ne detektira mi rezolucije odmah no to sam rijesio sve sa xrandr i kada ga forceam radi rezolucija kak treba

 

e sad bih to htio sloziti da mi se na startupu uvijek izvrte te 3 naredbe koje mi trebaju da bude na nativnoj rezoluciji, no da budem iskren, pogubil sam se malo pa ak ima koja dobra dusa da mi ukaze na najlaksi nacin za to napravit 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pa napravis neki file i unutra u prvi red staviš

 

#!/usr/bin/sh

 

# pa onda ostale naredbe

naredba1

naredba2

naredba3

 

I staviš da se pri pokretanju OS-a pokreće ta skripta, ali i dodaš prava izvođenja 'chmod +x skripta.sh'. U Ubuntu ima gui za startup programe, vjerojatno je i u Manjaru

 

 
 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.7.2017 23:55 (hrvooje).
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
razbukontas kaže...

ovak jedno pitanje, malo sam se pogubio u svemu, previse sam tog procitao

 

imam manjaro na laptopu i ne detektira mi rezolucije odmah no to sam rijesio sve sa xrandr i kada ga forceam radi rezolucija kak treba

 

e sad bih to htio sloziti da mi se na startupu uvijek izvrte te 3 naredbe koje mi trebaju da bude na nativnoj rezoluciji, no da budem iskren, pogubil sam se malo pa ak ima koja dobra dusa da mi ukaze na najlaksi nacin za to napravit 

Probaj staviti te naredbe u ~/.xinitrc datoteku.

 

Više o tome ovdje.

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
Poruka je uređivana zadnji put čet 27.7.2017 22:47 (pr0n_addict).
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

hvala obojici 

 

bio sam probao sa .xinitrc vec jednom, no to nije radilo ali zato .xprofile radi kao zvijer

 

hvala jos jednom 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

lol nakon jedne noci mi je prestalo raditi i nisam mogao nikako vise forceati rezoluciju niti mi se manjaro nije htio bootati iz nekog razloga, nes sam sjezio

 

uglavnom instaliro sam antergos i napokon uspio sve kak treba, od intel i nvidia drivera za optimus i rezolucije i akceleracije videa, trebalo mi je 4 sata no sve radi kak spada sad

 

nisam dugo imao ovakav osjecaj samozadovoljstva 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Meni nikako reboot/shutdown ne radi kad imam quiet splash. Uvijek zašteka, ili na provjeri diska ili nešto sa network managerom. Quit splash izbrisan iz grub-a, radi ko metak.

 

I dalje ne mogu naći rješenje za to.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav  ;)

 

maloprije sam instalirao mint i petljao oko amd drivera sa stranice. zanima me da li je ovo ok?

 

Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Device 67df bus-ID: 01:00.0 chip-ID: 1002:67df Display Server: X.Org 1.18.4 drivers: amdgpu (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1920x1080@60.00hz GLX Renderer: AMD Radeon RX 480 Graphics GLX Version: 4.5.13491 - CPC Direct Rendering: Yes

 

 

uvijek sam koristio nvidiu pa sam malo zbunjen

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Meni kad je na dockingu laptop, nekad se zna upaliti nakon sto ga ugasim ?! Nešto s HP-ovim i Inetelovim firmwareom. Jednom sam pisao Suseu koji održava paket lm-sensors u vezi DIMM senzora i rekli su mi da je u ovom čipsetu sve sakriveno. Jeiga, neki hardver zatvoren i još bez podrške od OEM-a. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

fuck proprietary drivers , fuck closed source chipsets

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Činilo mi se zgodno skinuti eclipse all in one, kako najbrže postaviti sve?
Globalnu varijablu, dodati ikonu u unity i slično

 

Odgovor:

samo pokrenem eclipse, desni klik na iconu s lijeve strane, add to launcher učini svoje

Druga stvar: https://askubuntu.com/questions/109381/how-to-add-path-of-a-program-to-path-environment-variable

 

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.7.2017 15:50 (Top Bugovac).
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Meni kad je na dockingu laptop, nekad se zna upaliti nakon sto ga ugasim ?! Nešto s HP-ovim i Inetelovim firmwareom. Jednom sam pisao Suseu koji održava paket lm-sensors u vezi DIMM senzora i rekli su mi da je u ovom čipsetu sve sakriveno. Jeiga, neki hardver zatvoren i još bez podrške od OEM-a. 

meni se PC zna random upaliti.. mjesec dana se ne upali, pa par dana zaredom.. nisam pronašao nikakvo pravilo.. i to na više različitih distribucija

11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

mozda hardverski problem ili bios postavke?

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.7.2017 15:12 (Killua).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Danas sam imao instalaciju mint 18.2 xfce na jedan mini laptop.

U upravitelju softvera je bio vidljiv xfce4-sensor-plugin, no uz njega je pisalo da nije dostpan za instalaciju. Nisam se dosad sa time susreo pa mi malo to čudno da softvera ima u upravitelju softvera ali ga neda instalirati.

Sa one mintove stranice sa softverima sam ga uredno instalirao jednim klikom i dodao u xfce panel da ocitava temperature...

Zna neko uzrok ?
.


 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

neznam nisam se jos dotakao 18.2  super mi je 17.3

na 18.1 sam samo prijetio da nece video na odredenim stranicama i da se zamrzne kad predugo u live modu nakon nekog vremena kao da time trial proba

ili je to to mojeg compa eto svaki cipset ima neke te zavrzlame

 

p.s

mint cinnamon 64x

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.7.2017 17:53 (Killua).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Ma ovo je bio 32 bitni hardver pa sam morao i 32 b os instalirati...

No vidi se da je 32b pregazilo vrijeme i treba begati od takvih strojeva jer gube podrsku. Chromium instaliram, hoću instalirati paperflashplugin, i banana, nema u repou 32b verzija pa ajde rucno skidaj tar gz, raspakiravaj, ubacuj u usr-lib...

.
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Srecom moj kanta pc je minimum za podrzati 64x
4gb ram na quadcore cpu :'(
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja imam "prejaku" confu za Linux, ali svakako je osvjezenje :D

Imam 4 diska, SSD 256 GB za Win i HDD 1 TB za igrice pretezno i jedan od 500 GB gdje drzim slike i muziku. Na cetvrtom disku je Linux, ali moram nabaviti SSD za linux. Kada koristim Linux izvadim sata kabal iz SSD i normala sve. Zelio sam da bude fizicki razdvojen Win i Linux. Moram malo vremena odvojiti da instaliram Arch. To mi je najdraza distribucija.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sigurno radis kao programer ...
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Killua kaže...
Sigurno radis kao programer ...

 Ja ne bi reka da je programer cim ima toliko HDD-ova i SSD-ova za OS-ove, programeri se odluce za jednu platformu (pretezno linux), HDD-ove koriste za spremanje podataka na SSD pokreću sustav i toe pretezno tako, mozda dodaju samo neki windows za igre ako je konfa jaca, mani se cini vise da on experimentira sa OS-ovima 

Trust nobody, become the best !
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

kada bi išao sada skinut linux, koji bi mi preporučili?
Riječ je o intel dual-core, 2gb rama, integrirana grafika, prijenosnik je emachine e725

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gale92 kaže...

kada bi išao sada skinut linux, koji bi mi preporučili?
Riječ je o intel dual-core, 2gb rama, integrirana grafika, prijenosnik je emachine e725

 Nebitno je. Linux je jedan, kernel. Razlika je u RedHat baziranim (rpm) i Debian (deb) baziranim, koji koriste različite pakete. Onda imaš razna grafička sučelja (DE). Najveći, najbolje podržani su dva diva GNOME i KDE Plasma, pa onda imaš Xfce, Cinnamon, MATE ...itd. 

 

Ako hoćeš najbolje podržan hardver, a poznato sučelje, onda ideš ka Mintu, koji je baziran na Ubuntu, ali ima svoj DE zvan Cinnamon. Za početnike je korisno, jer imaju većinom zatvorene vlasničke grafiku i wifi instalaciju sa jednim klikom miša. Ovo vrijedi i za Ubuntu, ali on trenutno ide s Unity7 DE na GNOME (duga priča...), al možeš i Ubuntu, ako želiš mac-like dock sučelje. 

 

Ako želiš RedHat bazirano rješenje i open i free source u svom svom sjaju onda ideš sa Fedorom ili OpenSuseom. Suse je poznat po odličnoj implementaciji KDE Plasma DE-a. Fedora je RedHat perjanica. 

 

U biti, nebeitno je koju odabereš, ako sve ponuđene rade na tvom hardveru (većinom je problematična  wifi kartica i grafika). Bitnije je da ti Chrome uzme 2GB dok surfaš, nego što će jedan DE uzeti 200MB više od drugog. Dodaj još 2GB pa si miran.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nisam programer, ne radim nista vezano za IT direktno. Jednostavno SSD uvijek koristim za OS, trebao mi je jedan veliki disk za igre, video, slike i muziku. Treci disk mi je kao backup vaznih podatka i kupio sam jos jedan disk za Linux. Kada ne igram igre i ne radim nista u Photoshopi, onda uvijek koristim Linux.

 

 

a sto se tice distrubucija, isprobaj i vidi koja ti najbolje lezi. Ja licno volim arch, ali on nije bas click to install.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Gale92 kaže...

kada bi išao sada skinut linux, koji bi mi preporučili?
Riječ je o intel dual-core, 2gb rama, integrirana grafika, prijenosnik je emachine e725

 Nebitno je. Linux je jedan, kernel. Razlika je...

 kao sto je i hrvoje napisao je linux mint stavi 32 bitni posto imas samo 2GB rama (ako kupis ram stavi 64x jer 32x ima limit do 3.5 GB)

uzmi xfce i cinnamon za pocetak mozes cinamon jer xfce je jednostavan tj. ruznjikav ali je najlaksi ima i drugih distri s xfce

ali trenutno popularan izbor je mint pokreni live iso malo petljaj netebas instal vidi kako lezi

P.S.

ubuntu kao da je stvoren za tablete velike ikone sve lagano podesivo nebi me cudilo da bude umjesto androida (moje misljenje)

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Killua kaže...
hrvooje kaže...
Gale92 kaže...

kada bi išao sada skinut linux, koji bi mi preporučili?
Riječ je o intel dual-core, 2gb rama, integrirana grafika, prijenosnik je emachine e725

 Nebitno je. Linux je jedan, kernel. Razlika je...

 kao sto je i hrvoje napisao je linux mint stavi 32 bitni posto imas samo 2GB rama (ako kupis ram stavi 64x jer 32x ima limit do 3.5 GB)

uzmi xfce i cinnamon za pocetak mozes cinamon jer xfce je jednostavan tj. ruznjikav ali je najlaksi ima i drugih distri s xfce

ali trenutno popularan izbor je mint pokreni live iso malo petljaj netebas instal vidi kako lezi

P.S.

ubuntu kao da je stvoren za tablete velike ikone sve lagano podesivo nebi me cudilo da bude umjesto androida (moje misljenje)

 zar nije 4GB RAMa?
uostalom, bili su neki eksperimenti s PAEom, kako to funkcionira?

You have to be odd to be number one
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Nop to pae je samo em sad iz vrha glave mislim da je to da 32 bitni sistem prepoznaje vise rama kao 64x sistem valjda za one koji nemaju procesor koji moze podrzavati 64x instrukcije
Nesto vise:
https://askubuntu.com/questions/19389/whats-the-meaning-of-pae-at-the-end-of-kernel-version
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Top Bugovac kaže...

 zar nije 4GB RAMa?
uostalom, bili su neki eksperimenti s PAEom, kako to funkcionira?

 Nije to bio eksperiment. PAE je uredno funkcionirao jer je PAE kernel extension koji omogućava prepoznavanje i korištenje daleko više RAM memorije nego uobičajeni 32 bitni kernel sa 32 bitnim adresiranjem.

 

Dakle PAE = Physical address extension. Mislim da je omogućavao adresiranje do 64GB RAM-a.

Samomrzeći hrvat
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

tocno ali je ipak bolji 64x sistem jer pae je ogranicen na 64GB

The theoretical memory limits in 16, 32 and 64 bit machines are as follows:

  • 16 bit = 65, 536 bytes (64 Kilobytes)

  • 32 bit = 4, 294, 967, 295 bytes (4 Gigabytes)

  • 64 bit = 18, 446, 744, 073, 709, 551, 616 (16 Exabytes)

 (1 exabyte = 1 000 000 000 gigabytes)

a kako tehnologija brzo napreduje uskoro ce dolaziti keksići s 1 tetrabajtom RAM-a

Poruka je uređivana zadnji put pet 4.8.2017 7:49 (Killua).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

ubuntu lts upgrade 16.04.3

https://www.ubuntufree.com/ubuntu-16-04-3-lts-officially-released-with-linux-kernel-4-10-from-ubuntu-17-04/

Canonicalove prostorije u Londonu Canonicalove prostorije u Londonu
 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice