Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.092.802
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

...

 Ide obračun struje pa smo nervozni ili što ...Kritiziraš tuđe odabire i onda guraš svoje niz grlo. Odavno sam prestao ikome išta predlagati. Brate mili koristi što god ti paše. 

 

 

Sutra je vani 17.10

https://itsfoss.com/ubuntu-17-10-release-features/

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Jucerasnji win10 upgrade mi obrisao linux efi particiju, i naravno nije u svoj boot stavio loader za linux.....

Aj srećom lako se rješi iz live medija...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Jucerasnji win10 upgrade mi obrisao linux efi particiju, i naravno nije u svoj boot stavio loader za linux.....

Aj srećom lako se rješi iz live medija...

 To rade godinama već, od XP-a, ako ne i od ranije. Zato sam odustao skroz od dual-bootanja prije 2 godine i Windowse koristim isključivo u VM-u.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova R.I.P. Munjovoz 20.3.2012.
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
Zechina kaže...

...

 Ide obračun struje pa smo nervozni ili što ...Kritiziraš tuđe odabire i onda guraš svoje niz grlo. Odavno sam prestao ikome išta predlagati. Brate mili koristi što god ti paše. 

 

 

Sutra je vani 17.10

https://itsfoss.com/ubuntu-17-10-release-features/

Nije stvar odabira, već argumentacije (odn. nedostatka iste). Ja sam obrazložio zašto, bit ću presretan ako me pobijete argumentima (dapače, naučit ću nešto novo).

Ne možete gurati Debian (Arch, Fedoru...) početnicima - namjernicima. Nažalost, isto stoji i za KDE, Zorin, Puppy itd. To je bumerang efekt, čim nešto zapne - a zapne, imate hejtera a ne korisnika.

Najdorađenije smeće od Linuxa je Ubuntu, njegovo newbie user-friendly sučelje, stvarno a ne prividno (kao KDE) je Mint, Gnome. Gnome je baza i za Ubuntu i za Mint, naprosto zato. KDE, Xfce su ovdje zato jer moraju biti (a da se pita Marka S. vjerojatno bi ih zabranio da može).
To je zakon velikih brojeva, a ne "moda" kako je netko ovdje napisao. Alternativni monopol standard, ako tako želite.
Probao sam ja dosta toga, službeno sam kupovao (!) SUSE, Mandrake... (ne iz potrebe, već iz "ideala"); kompajlirao prve Fedore... nije meni problem kompajlirati Arch kernel za svoj dedicated hardware - ali brate, pa zbog hrvanja sa registryem i reinstalacija sustava sam pobjegao sa Winsa. Nisam u prošlom životu bio automehaničar pa da me ovo nadražuje.

Sa SUSE sam npr bio dobio knjigu od cca 300+ (?) strana za detaljno upoznavanje sustava. YAST je bio ispred svog vremena... ali danas SUSE ne bi nikad preporučio početniku.

 

@Gnome&Ubuntu:

Obzirom da je autor Gnome ona lignja od De Icaze, koja kroz godine glupim postupcima i još sve glupljom argumentacijom istih izaziva gađenje bilo kog tko je upoznat s time, vrlo bih se rado maknuo na npr KDE, a također pobjegao i od Mark "htio bih biti drugi MS" Shuttlewortha, odn. Ubuntua.

Rado bih se ja držao RMSa (čak sam i kupio značkice od njega na predavanju kako bih ga suportirao), ali daleko je to od realnog.

 

@Icaza:

Lik sad de facto (generalizirano) kaže da je oduvijek htio raditi u MS, ali nije mogao jer nije imao "zelenu kartu", pa je samo zato napravio Gnome, Gnumeric, MC itd. Pa ne znam koliko te tko može platiti ili ucijeniti da toliko kakaš sam po svemu što jesi. Osim što je beskorisni MS uhljeb, direktna je štetočina (aktivno i dalje radi FUD za MS pare).

@KDE:
Bio sam fan godinama, kao što sam već kazao, čak sam sudjelovao u prevođenju istog na hr(bos/sr). Od kad su krenuli sa Plasmom, to je postala Vista. Gdje je danas Trolltech? NEMA GA. Nokia je davala life-support dok je nje bilo, što je danas QT? Digia? Sailfish? Pa pogledajte tko KDE održava na životu: MS SUSE, Google i - Canonical (koji bi ga također najradije ugasio).
Kubuntu je doduše nakon Minta, imho, najbliža alternativa "standardnom" Linuxu (ako ne računamo ChromeOS/Android). Ali zbog pragmatične politike ne može biti više nego li "alternativni adut" megakorporacija, odn. tek sredstvo za pokazivanje mišića nekom tamo npr RedHatu.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
.. To je bumerang efekt, čim nešto zapne - a zapne, imate hejtera a ne ..

Bio sam fan godinama,.

-da.

-i dalje si, uzalud se opireš :) .. al da, tad smetaju 'gluposti' sitnice.. nakon te faze, jednostavno koristiš. (točka, koristiš računalo ili po novom, devices, soft).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Ko napada.... ??

😊
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Moja prva Linux distribucija je bila openSUSE, korisničko iskustvo je uvijek bilo toplo-hladno. I danas ju volim pokrenuti i isprobavati. Trenutno koristim Ubuntu i Mint (sin više koristi Mint od mene ali i ja ga tu i tamo pokrenem). Meni je Unity bio dobar, kad sam ga prihvatio nakon nekog vremena, možda zato što nisam zahtjevan korisnik već obični noob. Odustajanem Canonicala od Unitya prebacio sam se na KDE (ponovno noob) i ne vidim problema. Navikavam se pomalo i to je to.

 

Linux nije OS za široke mase, ne vjerujem da će ikad postati. Njega biraju oni koji se ne boje naučiti nešto novo i koji znaju gdje i kako potražiti pomoć ako zaškripi. Ovi koji se prebacuju u nadi da će dobiti besplatni Windows replacement OS te da sve funkcionira isto i tako nisu mislili ostati.

 

Kao što reče bunker , protiv koga ratujemo?

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ne razumijem zašto KDE ne bi radio, a Mint ili Ubuntu da? KDE u leru uzima 400mb, najtiši mi vent na kdeu, kdenlive najbolji nonlinear free video editor, kate nema premca, k3b ima li konkurencije? Qt izgleda prirodno i na Win. Uzmeš i koristiš. Ne sjećam se nekog rušenja još tamo od 5.9. par godina unazad. Ništa više nego na Ubuntu. Mastodont je argument, a GNOME i default animacije izgledaju sporo naspram kdea. 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
4 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Odustao sam od KDE davno, moguće da su ga ipak posložili nekako. Zadnji put sam ga instalirao preko Winsa, nije baš radilo, ali se zato nije dalo deinstalirati (posro mi se po sustavu naokolo).
Trebao bi probati ponovno, ali mi se ne da eksperimentirati.
Naprosto, Red Hat, Ubuntu itd plaćaju za popravak svih glitcheva koji se pojave kod Gnome, a velika korisnička baza je najbolji beta-tester.

 

Dobar primjer je na start meniju (Mate, mislim da je i za Cimet tako riješeno): ako prčkaš po tome intenzivno, ponekad se abecedni poredak sje pomrsi :-) ... Npr ako instaliraš Gedit pored Plume (text editori koji su de facto isti program), i/ili preimenuješ nešto od toga. Oba žele biti defaultni i nešto se tu malo svađa, očito. To bi netko rekao da je do gluposti korisnika, zašto je uopće išao gedit pored plume instalirati... ali bitno je da, što god da se desi, desna tipka i "reload plugins" - sve popravi u par sekundi. To su te sitnice koje život znače, da ne moraš gutati ili boriti se s nepotrebnim glupostima.

 

Ne tvrdim da je Gnome/Mint bolje riješenje, ali je sigurno danas bolje za početnike. Zakon velikih brojeva, kao što sam već rekao.

K nije defaultni desktop environment / window manager ni za Ubuntu, Mint, niti za Red Hat. Samim time je na listi prioriteta popravaka / nadogradnji dosta ispod.


Uzmite Cinnamon: ekipa se globalno nabrijala oko toga, feštali su ga godinama, a sad se potiho preporuča rollover na Mate do daljnjega. O Unity i da ne govorim... i sad da očekujem da je Plasma ne znam koja verzija više pokrpala sve svoje glitcheve (a konstantno su uvodili nove, godinama)? Teško, ali trebao bih probati, jednom...

 

No ovo mi ne ulijeva povjerenje - pogledajte novi review od dedoimedo (i komentare!) i obratite pažnju na glitcheve:
http://www.ocsmag.com/2017/10/18/plasma-5-11-keep-the-momentum-going/

Conclusion

Let me ask you, what’s more important new features or old bugs? I think it’s the latter because enthusiasm comes in spikes and quickly fades away, but resentment is a cumulative emotion, it just builds up. Plasma 5.11 is a very nice release, but I think it should be fix-first new-second. When I started exploring the desktop environment, the first thing I wanted to check was if the old, outstanding issues have been ironed out. And then, there was the moment of disappointment when I learned they have not. This diminishes the power and value of the new features introduced in this edition.

To ja ne želim za sebe, a kamoli da nekom početniku u tux worldu da preporučim.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

Odustao sam od KDE davno, moguće da su ga ipak posložili nekako. Zadnji put sam ga instalirao preko Winsa, nije baš radilo, ali se zato nije dalo deinstalirati (posro --

...


Uzmite Cinnamon: ekipa se globalno nabrijala oko toga, feštali su ga godinama, a sad se potiho preporuča rollover na Mate do daljnjega. O Unity i da ne govorim... i sad da očekujem da je Plasma ne znam koja verzija više pokrpala sve svoje glitcheve (a konstantno su uvodili nove, godinama)? Teško, ali trebao bih probati, jednom...

 --

.. i obratite pažnju na glitcheve:..

-

-klasična dogma :) + tvoja greška.

-da (i meni se gade nove điđamiđe... još gore, sto takvih forkova pa korak nazad kad splasne hype, umjesto da sys radi (stabilno), tisuću puta izmišljanje tople vode.. ali onoj drugoj strani je baš to kul-fora.. njima je to 'linux')

-kad ih tražiš, neđeš. Treba koristiti, radi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Gle, igrao sam se s time desetljećima, KDE mi je bio favorit (pretpostavljam jer je ličio na Winse, podsvjesno). Meni su win-only printeri i scanneri radili kad je "službeno" bilo da to ne radi... Imao sam od Tele2 usb dongle koji "službeno" ne radi s Linuxom (autoload win only driver), pa sam ga natjerao da radi i radilo je bez greške...
A uvijek je zapinjalo na nekim glupostima poput: login screen. MDM vs GDM (Cinnamon je pukao na tome), K-nešto me ubijalo s time... najnoviji KDE - opet (koincidencije radi, novi update za Win10 opet ima problem s time).

Prozirni fontovi, prozirni prozori, 3D prozori, animacije... super, ali kome to realno treba? Djeci? Kompleksašima da pokazuju Windowsašima kako to lijepo radi?

Sad sam si stavio 90% prozirnosti na terminal tako da mogu nazrijeti što mi je ispod... sve iznad toga, ne vidim dobro što je u terminalu. Lijepo izgleda, ali koja je svrha ako ne vidiš čitati ni gore ni ispod?
Wdgeti? Super, kad su to stavili na Mac, svi su to počeli kopirati. Imam dole na taskbaru, pardon "panelu", (koji je autohide btw) jedan mini sa temperaturom i prognozom. dole je još kalendar valjda i to je to.
Imam jedan dugmić - autohide panel sa Wine cmd/Wineconsole cmd/DOSBox+HDPMI, za Win/32 command line apps.

 

Da, napravio sam si sam svoje "sistemske" svg ikone, i mogu ih rastezati preko pola ekrana... imao sam samo jednu rastegnutu ikonu, za ženu da ne traži gdje su njene stvari na mom kompu.

Bezz.

 

Ono što hoću da mi radi jest: da kad spojim laptop na HDMI, da mi rade oba ekrana + zvuk. Odmah.
Da mi radi bluetooth, usb stick, usb hdd, wifi, utp konekcija po potrebi. Odmah, trenutno.
Sad sam zbog nečega uštekavao usb floppy koji sam negdje maznuo: radi, nema drivera itd. Odmah mounta, formatiraš disketu ako želiš, jedino nema defragmentaciju diskete (valjda).
Floppy nisam koristio ugl. godinama, bar zadnjih 3-4 na Linuxu, ovaj usb externi nikad. Ali sve radi. TO želim.
Nikakvi driveri, restart sistema, nestabilnost sustava poslije zbog nečega. ps aux/kill ako nešto zahebava, odmah, trenutno.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...

.. radi, nema drivera itd. Odmah mounta..

 - driveri? khm.. (ima ih), ostatak razmišljamo (skoro) isto. Sad si u fazi 'pravednog bijesa'.. proći će :)))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Super!  A zašto bi sad svi morali željeti što ti želiš?

 

Ja želim minijaturno sučelje koje se upravlja vrhom miša od 1px, a ne ogromne polja predviđena za dodire prstom sa velikim razmakom među njima, jer ne postoji one-to-rule-them-all sučelje, niti OS pa da nešto mora odgovarat i dlanovniku i workstationu. Želim fm koji ima type-ahead, gdje možeš na prazan prostor kliknuti 'create new' bez prije kreiranja predložaka. Ne želim instalirati softver trećih strana da bih npr. mogao promijeniti veličinu fonta i tako. Mogao bih nabrajatu unedogled, ali ne da mi se. Ionako, to su samo moje želje i zašto ih drugima gurati niz grlo. 

 

RH miče opcije da bi im održavanje bilo jeftinije, a onda sav ostali potrebni set  opcija dodaješ kroz plugin koje razvija vidi vraga 'zajednica'. Nema tu ispravnog ili neispravnog puta. Ubuntu preporučiš nekome radi podrške hardvera (npr. steam controler podrška je prva sletjela na Ubuntu) , a koji će DE netko koristiti, kao da nekome govoriš što da obuče danas na posao. Who cares?!

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Želim fm koji ima type-ahead, gdje možeš na prazan prostor kliknuti 'create new' bez prije kreiranja predložaka. 

 Ne razumijem, o ovome govoriš?

 

Sve ok, samo kažem da Arch, Debian, Fedora itd nije za početnike, Gnome sučelje je standardno za Ubuntu i klonove (najraširenija baza)... a par strana unatrag svakom putniku namjerniku se konstantno sugerira K-nešto.

Ovo je ipak relevantno:

https://distrowatch.com/dwres.php?resource=popularity
Kako god pogledaš, najpopularnije je Ubuntu, Mint, Debian, donekle i Manjaro. Sve je to po defaultu Gnome, ajd Manjaro Xfce (opet nije KDE). Sve je to apt-get (Manjaro pacman).

KDE je (nažalost) neželjeni orphan onima koji drže stvari u životu, priznali to mi ili ne.
K je "alternativa" i za RH, i Ubuntu, i Mint, Manjaro, Zorin, Elementary... KDE kao "standard" je od "standardnih" distri jedino za MS SUSE, ili "OpenSUSE" (čudi me da Miguel de Icaza i ovdje još nije preuzeo "nezavisnu kontrolu"). Koji je još rpm (a ne apt).

Nekad si stavio desktop env / WM koji si želio na koju god hoćeš distru, u stvari najčešće bar 2. Danas to više nije ni preporučljivo. Dobra stvar je da "konkurentske" dependencies automatski dobiješ sa programom, pa kad si npr instaliraš K3b, dobiš odmah sve od K što ti treba (vjerujem da vrijedi i obrnuto):

  

Ako nešto radi out-of-the-box, onda to i ponudite. Ako nekome nije dosta, ima alternativu.

Nije stvar ukusa ili "što tko želi odjenuti", već zdrave pameti.
Opekao sam se s cimetom kad sam ljudima rekao da im je svejedno što stave na Mint; Kubuntu ili K-Mint do daljnjeg nema šanse da bi nekome preporučio.
Ponovit ću (a mogu i argumentirati ako je doista potrebno): Shuttleworth bi zabranio i GTK2+ i KDE da može. Za Kubuntu im je porezao pare, pravi support bi dao samo kad bi dobio pare direktno od MS (kojima to nije ni blizu u interesu do daljnjeg, imaju dosta svojih problema sa razvijanjem vlastitog "novo-starog" sučelja).

Dobro je imati alternativu, ali ona mora postojati iz potrebe, ne tek iz inata ili hipsteraja.

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
hrvooje kaže...

Želim fm koji ima type-ahead, gdje možeš na prazan prostor kliknuti 'create new' bez prije kreiranja predložaka. 

 Ne razumijem, o ovome govoriš?

 

 HM, nije da mi je to baš falilo u životu, ali to sam sad napravio u 5 min, bez nekog većeg truda:

 

Ima mapa Templates u Home, kao i za npr Documents, Music... ili .fonts - samo ubaciš što hoćeš. Prazni doc (template) neki, nazoveš ga kako hoćeš.

 

Sjetio sam se što mi fali: da mogu sam svoj mouse pointer postaviti, bez mijenjanja čitave teme itd. E to je "legacy" debilana na Linuxu, mislim da to ne šljaka ni na KDE kako treba.
Formalno to radi; u praksi, ako imaš svoj pointer i hoćeš ga ubaciti, muka ježeva (u Winsima npr samo snimiš bmp kao .cur u npr IrfanView i ubaciš pod /Cursors mapu).

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

hrvooje kaže...

Ja želim minijaturno sučelje koje se upravlja vrhom miša od 1px, a ne ogromne polja predviđena za dodire prstom sa velikim razmakom među njima, jer ne postoji one-to-rule-them-all sučelje, niti OS pa da nešto mora odgovarat i dlanovniku i workstationu.

 

Ne želim instalirati softver trećih strana da bih npr. mogao promijeniti veličinu fonta i tako.

 Ne kakam, ovo stvarno ne razumijem.

Pa koji OS / sučelje to nema? Winsi forsiraju touch gluposti, možda i Ubuntu (ali mislim da su odustali). Možda je to bilo sa Gnome prije... više od 10 godina?

Ovo na Mateu (GTK3+ ako se ne varam), ima standardno upravljanje "vrhom miša od 1px"; razmak između ikona je koliki želiš, vertikalno možeš i 100% preklopiti ikone na desktopu ako ti je to zbog nečeg potrebno. Horizontalno ima neki minimalni odmak, ali nisam baš osjetio potrebu da i horizontalno guram ikone jedne pored druge, prije da ih raširim - zbog teksta ispod koji se onda preklapa.
U file manageru ima onaj "icon view" koji izbjegavam (ako nije mapa s npr. slikama), ali i on se sa klikom na View/Arrange/Compact stavi u "zgusnuti" prikaz. A ima i zoom % opcija u Control centru za svaki...

 

a ovo za veličinu fonta stvarno ne razumijem, pa to je bazično na svakom OSu/sučelju, valjda.

Sad sam si stavio droidfont, on je zgodan za male fontove, i iz zeke Commodore 64.:

 

 

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@zechina

Manjaro ima tri sluzbena DE, xfce, kde i gnome.

Kdenlive, dolphin, kdeconect, kolourpaint, kdepartitionmanager, kysguard....sve redom odlicne apk. I drugi DE imaju dobre defaultne apk ( thunar u xfce, nemo u cinnamonu... ) no nipočemu nisu niti bolje niti stabilnije od defaultnih kde apk...

Putnika namjernika je u ovoj temi vrlo malo, kao i na svim regionalnim linux online okupljalištima, no temeljna premisa je da pri nekom upitu se odgovori iz vlastitih iskustava, pa onda čemu čudjenje sto ce svatko od nas iznijeti ono sa cime je dobro upoznat i što svakodnevno koristi.

Nitko nezna sve, i nema mi gore nego kad negdje postavim konkretan upit, a dobijem odgovore u stilu jesi probao ovo ili ono, ili mi zlinka rezultate iz trazilice. Najvise volim odgovor od osobe koja ima vlastita, i dobra i losa iskustva, sa onime o cemu pitam, a ne puka nagadjanja. I bas iz tog razloga svi mi i iznosimo o onome kaj koristimo ( kako bih ja mogao nekome trabunjati o archu ili konzoli, kad to zaobilazim u širokom luku... )...

😊

A sad na konkretno pitanje, ako tko ima iskustva oko toga : Koristi li tko od vas virtualbox ( ili alternative ) pa da u virtualci ima windowse ? Imam gomilu nepoznanica, al da vidimo prvo imam li koga pitati...
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...



A sad na konkretno pitanje, ako tko ima iskustva oko toga : Koristi li tko od vas virtualbox ( ili alternative ) pa da u virtualci ima windowse ? Imam gomilu nepoznanica, al da vidimo prvo imam li koga pitati...

 

Đe je zapelo?

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ovak : na linux mintu, x64, cinnamon , u softver manageru je na ponudi x86 virtualbox, i to neka starija verzija. Ako ga instaliram, hoće li u tom vb se moći pokrenuti win10 x64 ?

Na oracleovom webu ima x64 virtual box i extension pack, pa neznam jel bolje da sve odtuda instaliram ( gdebijem ) ?

I onako općenito, kakva su iskustva rada na virtualnom win10 pod linux hostom ?

Eto, tolko za početak 😊
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Ovak : na linux mintu, x64, cinnamon , u softver manageru je na ponudi x86 virtualbox, i to neka starija verzija. Ako ga instaliram, hoće li u tom vb se moći pokrenuti win10 x64 ?

Na oracleovom webu ima x64 virtual box i extension pack, pa neznam jel bolje da sve odtuda instaliram ( gdebijem ) ?

I onako općenito, kakva su iskustva rada na virtualnom win10 pod linux hostom ?

Eto, tolko za početak 😊

 

Nemam baš namjeru pogoniti desetku, pa ti tu ne mogu pomoći.

 

U zadnje vrijeme VirtualBox mi radi stabilnije od VMWare workstationa s aplikacijama koje trebaju 3D akceleraciju.

"Gost" je sedmica.

To je relativno novija 64-bit verzija VirtualBox-a, jer starije verzije (čitaj - prije verzije 5) nemaju baš stabilnu podršku za više od 128MB VRAM-a.

 

U teoriji moguće, u praksi ne znaš dok ne probaš.

https://www.virtualbox.org/manual/ch03.html

Poglavlje 3.1.2. "64-bit guests"

 

VBox mi se pokazao bugovitijim od VMwarea, pa sam ga izbjegavao.

Sada izgleda imam sreće, pa se sruši tek nakon što se virtualka skoro ugasi do kraja.

Ne, ne šalim se.

 

UEFI je ekspermentalan, što na mom jeziku znači "ne radi".

https://www.virtualbox.org/manual/ch03.html#efi

 

Ako se misliš igrati s različitim virtualkama, ovo će ti spasiti živce:

https://linux.die.net/man/1/qemu-img

Omogućuje konvertiranje virtualnih diskova između različitih formata.

Pa ako ti ne radi VBox, možeš konvertirati i bez reinstaliranja testirati pod VMwareom.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Djuro von Prekoplotovich kaže...
..

Omogućuje konvertiranje virtualnih diskova između različitih formata.

Pa ako ti ne radi VBox, možeš konvertirati i bez reinstaliranja testirati pod VMwareom.

- umjesto konvertiranja.. vrlo praktičan je VHD (pandan ISO).. tad radi sve na svima. Svaki 'jači' fičer samo dodatni problem ili ograničenje. (bez obzira što će svaki VM gurkati svoj format kao bolji.. ne vidim prednosti osim ograničenja, VHD je OK za sve moguće namjene..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Hvala 😊

Vidim da me čeka trnovit put....
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

trnje nije problem ..  ponesi zewa .. ugodnije. (ili alternativno, ne guraj guzu đe joj nije mjesto, zaobiđeš trnje.. koristiš VHD). :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.10.2017 22:07 (ihush).
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Daj malo konkretnih detalja: kojim nacinom kreirati vhd file ( u kojem će biti instaliran i nadogeadjen win10 i nakrkan raznim softverom ) te kako taj vhd file mountati i raditi na njemu. Racunaj da sve to moram odraditi na linuxu.

@djuro

Da li dobro radi ona export opcija vb, pa da taj file importam u drugi vb na posve drugom pc-u ?
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nemam previše iskustva sa vm: davno prije sam koristio qemu, danas je to sasvim druga pjesma.

Koristim VirtualBox na Mint Mate: XP 32-bit. Za sve ostalo, pa čak i sedmicu, zaključio sam da je prerizično truda / dobivenog.
Točnije, išao sam sa XP pa da vidim dokle će me dovesti.
U biti, za ono što mi treba, više manje mi sve radi kako želim - prošlo je glađe nego što sam mislio, a čak i copy&paste između hosta i VM, kao i real-time razmjena fileova preko shared folder je glatko implementirana. Ono što je bitno je instalirati sa službenog sitea točni, odgovarajući Extension Pack. Ja tu nisam imao problema, ali su ljudi često bili brzopleti koliko sam shvatio.

Ono što me kolje je DirectX nešto, pa aplikacije koje ovise o tome ne rade kako treba.

Banalan primjer je Vice (C64 emulator), koji mi radi pod Wine (WinVice), kao i nativna Linux verzija, ali isti u VBox - ne! Sruši se.
Tako da je to stvar pokušaja/pogotka... a krotiti točno što radi što ne, ne da mi se.

Virtualni Winsi požderu RAM jako brzo (kao i pravi), pa mi se ne da ići dalje - trebao bih neku "Lite" verziju sedmice za početak pribaviti... ali sam prelijen.

Naučio sam se Wine64 i Wine32-bit aplikacije sortirati, i - raditi shortcute za Wine aplikacije :-) i do daljnjeg se hrvam s time, uglavnom.

Edit: sad sam vidio da sam išao seljačkim putem - preko software managera, ono kao provjerena verzija. Tako da imam 5.02 verziju, koja je relativno stara.

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.10.2017 22:40 (Zechina).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- svaki VM nudi kreiranje VHDa, može i razni drugi soft kao za mount/iso

- osnovna prva ver. je ograničena na 128GB particiju (M.Rusinovićev alat za kreiranje VHDa/imageOSa iz tada XPa..) kasnije verzije do 2TB. Kao ISO za cd.. univerzalno kompatibilan, možeš ga direktno mountati u win ili otvoriti 7z-om.. ili .. radi. :) .. od tad, za sys particiju ugl ako nemam konkretan razlog za više, odredim do 120gb, just in case..

 

- btw, preferiram fixed size vs dynamic .. ostali vdiskovi kao vhdx mi nisu ni po čemu prednost, rade. Mana im je ovisnost o VMu .. npr u proljeće je win hyperV počeo s mušicama, od tad koristim vbox, isti vhd, radi. (MS previše kenjka s ograničenjima, nekompatibilnost.. umjetno). VMware je OK, ugl kvalitetniji od vboxa ali dosadan-komercijalan, ponekad nemaš izbor ako neka specifična điđa treba, usb, lpt, com port i sl., tad je to kriterij. Svaki VM radi osim kad se promjeni distra ili winupdate.. i tad opet dllhell :) ništa s ničim kompatibilno. Linux host me prečesto tjera na konkretnu-noviju verziju ili ograničenje koje je tad npr za dodatni tools-integraciju.. tad moraš npr s vbox v4, na v5.. ili nemaš neku potrebnu opciju-integraciju. Pod win je takvih ograničenja manje a onda MS zakenjka hyper.. :) godinama nije bila razlika pod win, od proljeća jednako kao linux, pa i najnoviji vbox 5.2 jer stariji više ne pali.

 

edit:

-import.. kad importaš neki drugi VM, nema potrebe za isti VM s vboxa na vbox.. jer pc je sporedan. Kao office dokumenti.

-export je nepotreban .. za vhd, za ostale potreban (kompatibilnost..). Eliminram koištenjem vhd, tj kad se nešto desi, tad npr ne možeš više upaliti vbox.. dok vhd jednostavno copy.. ili ga samo uključiš.

.. ako je bio korišten npr na hyperv tad ga uvezeš i tad se jedan ''pc-HW'' zamjeni drugim VM-HWom.. mreža, vga.. dakle, samo za drugi VM, kao da mijenjaš fizički PC različiti HW (ako je HW isti ništa se ne mijenja).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.10.2017 23:01 (ihush).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja koristim svakodnevno vb, al mi je gore XP. Radi testiranja. Zapravo, vb je davnih dana instaliran na ntfs patriciji pod Win, al nakon instalacije pod Linuxom samo sam za vhd pokazao na taj i sve je bilo gore za sekund.

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
3 0 hvala 1
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

VirtualBox

 

Odlučio sam se za slijedeći način ( zasada ) , a razlozi koji me navode na to je da mi dvaput godišnje upgrade windowsa na novu verziju napravi neki vid štete ili dodatnog posla pa tražim načina kako to prevenirati. U biti, meni osobno, windowsi i netrebaju nekaj često , više tebaju djeci za neke školske radnje koje moraju ( i mogu ) napraviti jedino na windowsima . Zato bih pokušao to riješiti tako da imam linux kao glavni os a na njemu bih imao virtualne windows 10 sa kreiranim snapshotima . Dosada sam imao dual boot način rada i nakon godina i godina mi dopizdilo par puta godišnje nekaj popravljati.

 

Odvojio sam jedan laptop baš za namjenu učenja kako da to izvedem easy i user friendly metodom. Na njega sam instalirao linux mint , cinnamon, x64, ver 18.2 , jer mi je u ovom slučaju potrebna stabilnost i nije mi presudno imati najnovije kernele ili verzije aplikacija kao što mi to nudi manjaro. Dodao sam ppa od timeshifta, instalirao timeshift , kreirao image sistema i taj image sam backupirao na vanjski hdd za slučaj da sve uhebem.

 

Sada bih instalirao virtualbox , i to iz deb filea sa matične stranice ( jer je daleko noviji nego kaj mi mint nudi u svojim repozitorijima , a noviji vb želim iz tog razloga da moguće probleme svedem na čim manju mjeru te se nadam da su u toj novijoj verziji možda unaprijeđene neke bitne stvarčice ). Nakon toga bih instalirao i onaj dodatni extension pack ( probao u live načinu i taj pack mogu instalirati samo na ovaj vb kojeg downloadam sa oracleovog weba ).

 

Eto, ako tko ima suvisle prijedloge i kritike, rado poslušam , a timeshiftom se mogu uvjek vratiti na situation prije nekog fatalnijeg zajeba.

 

 

Edit: Instalacija VB uspjela , instalacija win10 u vb usjela . Tegobice : u device manageru su sve generic drajveri ( znaci za grafiku nije amd nego microsoft basic ... ) i onda posljedicno nemogu dobiti rezoluciju da je slika preko cijelog ekrana. I aktivacija ne prolazi (zasada ).

 

.

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.10.2017 16:04 (bunker).
 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Linux - pitanja i odgovori

Ekip može pomoć...da ne lutam previše. Zanima me koji linux instalirati na laptop HP Compaq 6715s Probao sam sa linux mint-om 18.2 MATE  preko usb-a ali mi sve nekako ne ide od ruke. molio bih kad bi mi rekli koji bi se linux najbolje ponašao. Laptop bi se upotrbljavao većinom za surfanje i gledanje nekog videa na YouTubeu. Inače imam instaliranu na njemu Win 10 pro(bila je prije sedmica) ali zapinje kao blesav.

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bodija kaže...

Ekip može pomoć...da ne lutam previše. Zanima me koji linux instalirati na laptop HP Compaq 6715s Probao sam sa linux mint-om 18.2 MATE  preko usb-a ali mi sve nekako ne ide od ruke. molio bih kad bi mi rekli koji bi se linux najbolje ponašao. Laptop bi se upotrbljavao većinom za surfanje i gledanje nekog videa na YouTubeu. Inače imam instaliranu na njemu Win 10 pro(bila je prije sedmica) ali zapinje kao blesav.

 Mozda ubuntu

Trust nobody, become the best !
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice