Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.095.232
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

VirtualBox

 

Edit: Instalacija VB uspjela , instalacija win10 u vb usjela . Tegobice : u device manageru su sve generic drajveri ( znaci za grafiku nije amd nego microsoft basic ... ) i onda posljedicno nemogu dobiti rezoluciju da je slika preko cijelog ekrana. I aktivacija ne prolazi (zasada )..

 

Kao sto sam ti vec napisao (u drugoj temi) ako zelis sliku preko cijelog ekrana instaliraj Guest Additions (u pokrenutom virtualnom OS-u)  

Prodajem Fractal Node 304 za 360kn | http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Gdje je zapelo tocno? Objasni problem.
13 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Antergos+xfce ili puppy linux

 

btw di je zapelo s instalacijom minta?

 

edit: ja isto idem odgovarat a nisam vidio 3 posta iznad svojeg

aka carrycopter
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.10.2017 16:18 (kurt).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Djuro von Prekoplotovich kaže...
..

Omogućuje konvertiranje virtualnih diskova između različitih formata.

Pa ako ti ne radi VBox, možeš konvertirati i bez reinstaliranja testirati pod VMwareom.

- umjesto konvertiranja.. vrlo praktičan je VHD (pandan ISO).. tad radi sve na svima. Svaki 'jači' fičer samo dodatni problem ili ograničenje. (bez obzira što će svaki VM gurkati svoj format kao bolji.. ne vidim prednosti osim ograničenja, VHD je OK za sve moguće namjene..).

 

Format je u oriđinalu Majkrosoftov, ali mi Windowsi s verzijom 8 i nakon nje nisu znali otvoriti sve .vhd diskove koje sam kreirao pomoću Microsoft Virtual PC-a.

Zanimljivo je što u winsima mogu "mauntati" samo "butabilne" vhd fajle.

Pa sam na kraju završio posao s ovim qemu alatom.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

vrlo rijetko koristim win za mountanje.. nisam primijetio probleme (osim proljetno MSovo čačkanje s hyperV..). Pošto ugl koristim particije ispod 128gb i najosnovniji fixed (ne ostale fičere), možda je to razlika..

- problemi su također kad od fizičkog PCja (s više particija +veličina particija) kreiraš virtualac. VPC je namjerno ograničen, + guid, novo zezanje s hyperv.. najviše želja MSa da to ne bude jednostavno kao npr win2go/miniPE.

 

- praktičniji je npr Imdisk .. ili kreirati vhd dispkpartom.

 

btw, nije origigi MSov, nego connectixov (kupljeno/VPC), Rusinovićev alat kao i novel/hypervisor/.. zapravo se više ne zna što je čije, važno da radi :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jedna zanimljivost. Bug Forum Blackout by Vlad0 za Firefox na Linuxu radi dok u Windows varijanti ne rade notifikacije tema (koje pratim i u kojim sudjelujem).

Stručnjak za odmaganje...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. da, jedno od tumačenja. Potreba zbog sub/dll korištenja koda, redundancije, vs svaka app za sebe (svoj folder, config, support HWa..) upravo to je OS objedinio, oslobodio app od brige, posrednik. Rezultat, ne moraš razbišljati jel app podržava printer, miša, zvučnu.. o tome se brine os-driver-reg, kao i potreban codec za neki video-audio, istovremeno app može imati svoje.. jedno je zajedničko, drugo je zasebno. Dvije suprotne filozofije uz prednosti/mane.

... nasuprot, uobičajenom pljuckanju po reg, koje traje 'stoljećima', jer takav je običaj.. posotji čak i naznaka da je reg kriv za bilo koji problem/nezadovoljstvo/nepogodu.. ako se držimo nekih tumačenja :)

a to je 'običan' file, kompliciraniji config/info, naputak dostupan osu-appsima. (mada kad ga je MS počeo koristiti za npr registraciju keya, počinje 'mržnja'.. slično kao za aktivaciju OSa, razlozi onih koji ga mrze su ipak dvojbeni, da ne ulazimo u psihičko stanje osobe koja može mrziti file :)) ).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

Gparted kao aplikacija je vec dio live ubunta i mnogih drugih linux distri. Nisi trebao traziti zasebno gparted, nego ga pokrwnuti iz live ubunta.

I gparted, i disks, su aplikacije koje ćes pronaci vec predinstalirane u ubuntu, mintu, manjaru, a cak i da ih nema, u par klikova ih dodas cak i u live linux.

 Evo opet ja. Skinuo sam sad ovu noviju verziju Ubuntu-a 17.10 i napravio boot usb preko unetbootin-a, i više mi ne izbacuje error kad bootam usb te mi dozvoljava instalaciju .

Možeš li mi sada navesti sljedeće korake za instalaciju. 

Hvala

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Imaš cijelo more tutorijala kako instalirati Ubuntu. Evo ti jednog.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@mario

Nisam siguran da su u tom totorijalu pravilno kreirali particije.

Cemu var i boot particije, gdje je efi particija ( ili bar objasnjenje da je potrebna kod uefi ploce ), cemu swap ako je ubuntu presao na swap file....

😊
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@mario

Nisam siguran da su u tom totorijalu pravilno kreirali particije.

Cemu var i boot particije, gdje je efi particija ( ili bar objasnjenje da je potrebna kod uefi ploce ), cemu swap ako je ubuntu presao na swap file....

😊

Nisam previše provjeravao detalje već sam mu zakvačio prvi link sa slikicama. Moj bed, ali fakat imaš more linkova (počevši od samog Canonicala) koji objašnjavaju kako instalirati Ubuntu. Čak je i sam postupak instalacije vrlo jednostavan, posebice ako imaš računalo samo za Linux. Ako želi dual boot opet ima hrpetinu linkova (evo jednog) koji ga upućuju na to kako napraviti isti. Ja pazim da instaliram Windowse uvijek kao prve a na kraju kod instalacije Linuxa odabirem GRUB kao bootloader.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Upgrade Kubuntu sa 17.04 na 17.10. Updateat postojeći do kraja

 

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

 

i nakon toga

kdesudo "do-release-upgrade -m desktop -f DistUpgradeViewKDE"

 

https://help.ubuntu.com/community/ArtfulUpgrades/Kubuntu

 

Pregršt opcija, baš kako volim Pregršt opcija, baš kako volim
 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2017 13:11 (hrvooje).
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...
..

Možeš li mi sada navesti sljedeće korake za instalaciju. 

Hvala

 -next, next, next.. next.. ili custom :)

to ovisi o tvojim željama/resursima (a dio je i znanje).

bilo koji howto ili google s pitanjem će dati približan odgovor (jer konkretno ni ne može, na generalizirano pitanje).

 

bunker kaže...

@mario

Nisam siguran da su u tom totorijalu pravilno kreirali particije.

Cemu var i boot particije, gdje je efi particija ( ili bar objasnjenje da je potrebna kod uefi ploce ), cemu swap ako je ubuntu presao na swap file....

😊

- opet s particijama? .. nakon toliko muke s imađiranjem boot particija (množina!) opet su upao u problem, boot.. i prelaziš na VM. Što ti to govori? Boot je obična particija, file. Fixaš boot-install medijem. No big deal. Smisao multiboota, imati boot particiju, bootmanagera, jednog! koji nudi multiboot-OSeve, ne imati bezbroj /boot ili kerefeke s efi ... :)

npr što će mu efi particija (ako ne koristi uefi..) ili tvoj recept za multiboot s multi boot particijama (katastrofa).

 

-swap? particija je bolja. Nije ubuntu nigdje prešao, postoji mogućnost od kamenog doba... (nevažno). Ponekad zbog npr MBR sheme, ograničavajući faktor kao osnovni razlog npr 'instaliraj ubuntu uz postojeći OS' opcija..

- jedna particija je obavezna/uvijet jer bez particije nema diska-FSa.

- sve više je opcija, poželjno odvojiti, jednu za /boot (nije nužno, može zajedno s /root, identično radi win), jednu za OS (/root), ostalo je izbor.. npr preporučljivo odvojena /home .. dok je /swap ponekad ograničen stanjem particija-standardom. Sve ostale particije koje se mogu kreirati su opcija, koju može koristiti onaj tko ima konkretan razlog-cilj i predznanje. 99% nepotrebno prosječnom korisniku nasuprot npr neli live/pendrive koji jednako zadovoljava juzera. Pa do situacije da može biti npr proizvoljan broj /home particija ili mountova bilo koje particije (npr ntfs jer postoje win..).

 

što se može desiti? -juzer zbrljavi boot, nema paljenja, zbrljavi particije, nema ničega.. ponovit će jer ništa drugo ne može. Hoće li pri tome naučiti, izgubiti podatke, vrijeme.. vjerojatno.

Postoji mogućnost da ako ima osnovno predznanje, iz prve prateći ponuđeno, s razumijevanjem, odabere pravu opciju (osim nextanja) i složi jednako kao 'profesionalac'. Nešto između je realnije.

 

upozorenje: svaka instalacija OSa, diranje boota, kreiranje particija.. i život generalno, su rizik. Jer se uvijek može 'nešto' desiti. Predznanje je poželjno, ali jednom mora biti prvi put. Backup. Tad možeš i ćoravo nextanje.. ili byte po byte installeri su već desetljeće samorazumljivi i zapravo (onima koji su to prošli) uopće nije janso kao netko uspije pogriješiti.. a načina se nađe.

+ malo-malo, neka distra ima problem, jel se uopće installer pokrene pa nadalje.. bugovi-fixovi.. to su linoxovi ciklusi, ponekad malo sreće ovisi o uspjehu. Tako da, kreni u install, ako nešto malo znaš, snaći ćeš se. U suprotnom ćeš zbrljaviti ali i to je škola, da se ne dira.. i tako se uči. Samo jednom je prvi put.. već drugi to nije :) .. uh, mudrosnice..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ivan72478 kaže...

 Evo opet ja. Skinuo sam sad ovu noviju verziju Ubuntu-a 17.10 i napravio boot usb preko unetbootin-a, i više mi ne izbacuje error kad bootam usb te mi dozvoljava instalaciju .

Možeš li mi sada navesti sljedeće korake za instalaciju. 

Hvala

 

Prije instalacije , trebaš znati da si downloadao najnoviju verziju ubunta te da je zasigurno u ovom trenutku još puna bugova i neriješenih problema

i to će tako biti još par mjeseci dok nepopeglaju verziju ( od waylanda , repozitorija,dostupnih aplikacija ,

plus kaj im je ovo prva verzija sa gnome sučeljem pa i tu valja očekivati probleme ).

Kako je to posve nova verzija, proći će mjeseci dok se uoče sve greške, prijave,

isprave,naprave kvalitetni tutorijali ( stari nisu primjenjivi jr ima dosta novina, od swap filea pa nadalje...)...... a to tebi kao početniku zasigurno netreba u životu.

 

Ako si baš zapeo za ubuntu, onda razmisli i o dugoročno podržanoj stabilnoj verziji ( LTS ) 16.04.

 

Isto moraš znati da ubuntu svakih 6 mjeseci izbacuje nove verzije pa ukoliko uvjek želiš imati

friški sistem i najnovije aplikacije onda se pripremi na dva reinstala godišnje ili dva upgraea koji mogu biti problematični ponekad.

 

U linux svijetu postoje i tzv rolling release verzije koje se netrebaju reinstaliravati periodično nego kroz update sistema

kontinuirano dobivaju najnovije verzije aplikacija i dijelova operativnog sistema, 

pa i sami kernel možeš u njima lagano nagograđivati na najnovije verzije tj stari kernel zamijeniti novim.

Jedna od takvih rolling release linux distribucija ti je manjaro , pa razmisl i o tome

( pogotovo o xfce verziji koja se vrlo sporo razvija pa nema opasnosti da bu se nekaj drastičnog moglo slomiti glede xfce sučelja) . 

 

I bilo bi poželjno znati da li će to biti jedini operativni sistem na hdd-u , da li je ssd, te da li ti matična ploča ima uefi ili stari bios.

 

Sama instalacija bilo kojeg linuxa ( o kojima pričamo...ubuntu, manjaro, mint...) je manje više svedena na klikanje next-next ,

no ima par detalja na kojima moraš sam nešto odlučiti a zato su potrebni oni podaci gore koje sam ti naveo.

.

13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
Ako si baš zapeo za ubuntu, onda razmisli i o dugoročno podržanoj stabilnoj verziji ( LTS ) 16.04.

 

Isto moraš znati da ubuntu svakih 6 mjeseci izbacuje nove verzije pa ukoliko uvjek želiš imati

friški sistem i najnovije aplikacije onda se pripremi na dva reinstala godišnje ili dva upgraea koji mogu biti problematični ponekad.

Ovo baš i ne stoji. Na Laptopu sam započeo s 14.04 LTS. Trenutno sam na 17.10. Preskočio sam samo verzije 15.04 i 15.10, sve ostale sam upgredao s jedne na drugu varijantu. Jedini problem koji me natjerao na ozbiljni zahvat je bilo isprobavanje Unity 8 i ta priča je neslavno završila pa sam morao popravljati stvari na računalu (uredno je pisalo isprobavati na vlastitu odgovornost). Upgrade sustava na Ubuntu-u je nešto najjednostavnije što sam vidio.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

....  Upgrade sustava na Ubuntu-u je nešto najjednostavnije što sam vidio.

 

Pa rekoh da upgrade može biti problematičan nekad a ne uvjek.

 

 

Kako se u zadnjih par godina dosta toga naveliko mijenja , realno je očekivati povećanje a ne smanjivanje broja problema.

 

Prije sam i ja zazirao od rolling release distri te sam dvaput godišnje radio upgrade , no taj upgrade često i nije donio najnovije verzije aplikacija,

najnoviji kernel , vanjski ppa su znali uzrokovati probleme pri upgradeu, a da nepričamo tek o upgradeu ukoliko

se koristi trenutno neki vlasnički drajver ili virtualne mašine ( čija određena verzija se veže uz točno određeni kernel ).

 

LTS je dobar izbor , donese 2-4 godine mira ukoliko korisniku netrebaju najnovije verzije aplikacija ili kernela ( drajvera) , a rolling release

je dobitna kombinacija za nekoga tko pati za najnovijim verzijama apk ili kernela a da sam postupak upgradea je laganini kroz redovni update sistema.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ivan Čukić za Plasmu 5.11 razvija Vault, enkriptirani folder. Ništa novo, ali bit će po defaultu tu i user friendly

http://cukic.co/2017/03/09/vault-for-the-privacy-of-your-data/

 

btw. gedit je izgubio podršku

https://mail.gnome.org/archives/gedit-list/2017-July/msg00001.html

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2017 13:13 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 Ništa novo, ali bit će po defaultu tu i user friendly

 

Znam da se mnogi nebu složili samnom, no po mom skromnom mišljenju je kde dobar smjer  te prikazuje kako bi jedan moderni 

sistem trebao izgledati. U plasmi je toliko detalja glede funkcionalnosti i dizajna da bi cjelu jednu forumsku temu samo tome mogli posvetiti.

 

Pisao sam kako sam se ovih dana igrao sa vb na mintu 18.2 cinnamon. Ja neznam da li je to zbog oslanjanja na gnome3 , no taj najnoviji cinnamon

se vleče ko krepana mačka na istom hardveru na kojem kde leti., plus kaj sam morao dosta toga naknadno dodavati, podešavati, instalirati ..a plasma sve to ima već integrirano u sistem

( negovori toliko o aplikacijama koliko o raznim potrebnim servisima i bibliotekama potrebnih za rad ostalih aplikacija ... ).

10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunker 

SKinuo sam već prije ubuntu 16.04.3 LTS, no vidjeli smo kakve mi errore daje kad pokušam pokrenuti. Možda da skinem još malo stariju verziju ???

 

U laptopu imam ssd i hdd. Na ssd-u mi je windows naravno, a na hdd-u su mi svi dokumenti (dvi logičke particije)te bi  na njega bi instalirao linux (dakle to ce biti jedini OS na tom disku). 

Na slici možemo vidjeti da mi matična podržava UEFI, no boot je trenutno namješten na legacy.

 

Da bih bio potpuno osiguran, pokušati ću nabaviti jos jedan hdd pa cu onda njega spojiti na laptop, a izvaditi ovaj moj hdd i ssd.

 

 

 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ivan

Ok, ploča ti ima uefi, pa nema potrebe kemijati sa drugim modovima ( legacy ). Ako imas uefi, imas i secureboot koji sluzi sprecavanju pokretanja modificiranog sistema ( malwer u boot sektoru i sl ) pa kad je već tu steta ga je nekoristiti.

I windows10 i noviji linuxi uredno rade i sa uefijem i securebootom.

Kako ćes imati vise diskova i hrpu particija, gpt ( noviji i moderniji i korisniji nego mbr ) bi ti bio bolji izbor.

Na temu uefija, gpta, secureboota , će sto ljudi imati svoje misljenje, no ako glavni proizvodjaci hardvera i softvera idu u tom smjeru onda nema razloga da se nedržimo njihovih preporuka jer će ti jedino u tom scenariju sve raditi po defaultnim postavkama.

Nebitno je kako ćes rasporediti oseve po diskovima, jer na onom disku koji je prvi ( po bios boot orderu ) mora na sebi imati loader sa putanjama do svih oseva.

Na tvom mjestu, ja bih oba sistema instalirao na jedan disk ( na noviji, brzi, ssd ) a drugi disk bih koristio kao storage kojemu će pristup imati oba sistema.

Da bi to proveoo, morao bi sa oba diska obrisati sve particije, kreirati na oba nove gpt particijske tablice, vratiti uefi tada na default postavke pa samo boot order rucno odrediti, pa tada ispravno i skolski instalirati prvo win10 pa onda linux.

Jos nismo definirali koju distru ? Kaj velis za manjaro 17.0.5 xfce x64 , i imas time dugotrajno rjesenje ? Ako live linux kreiras rufusom na windowsima, bitno je u predzadnjem koraku odabrati dd metodu a ne metodu iso slike ( mozda te taj detalj dosada zezao jer neznam da li unetbotin i universalusbinstaler imaju dd opciju koju noviji linuxi zahtijevaju ).

Ako si spreman na sve to ( 10 tak sati posla ), onda ti jos predlozim shemu particioniranja te par uputa koje su nuzne nakon instalacije ( npr za manjaro je pozeljno odmah staviti google dns pa osvjeziti keyring pa tek onda ići na prvi update.... )

😊
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

@ivan

Ok, ploča ti ima uefi, pa nema potrebe kemijati sa drugim modovima ( legacy ). Ako imas uefi, imas i secureboot koji sluzi sprecavanju pokretanja modificiranog sistema ( malwer u boot sektoru i sl ) pa kad je već tu steta ga je nekoristiti.

I windows10 i noviji linuxi uredno rade i sa uefijem i securebootom.

Kako ćes imati vise diskova i hrpu particija, gpt ( noviji i moderniji i korisniji nego mbr ) bi ti bio bolji izbor.

Na temu uefija, gpta, secureboota , će sto ljudi imati svoje misljenje, no ako glavni proizvodjaci hardvera i softvera idu u tom smjeru onda nema razloga da se nedržimo njihovih preporuka jer će ti jedino u tom scenariju sve raditi po defaultnim postavkama.

Nebitno je kako ćes rasporediti oseve po diskovima, jer na onom disku koji je prvi ( po bios boot orderu ) mora na sebi imati loader sa putanjama do svih oseva.

Na tvom mjestu, ja bih oba sistema instalirao na jedan disk ( na noviji, brzi, ssd ) a drugi disk bih koristio kao storage kojemu će pristup imati oba sistema.

Da bi to proveoo, morao bi sa oba diska obrisati sve particije, kreirati na oba nove gpt particijske tablice, vratiti uefi tada na default postavke pa samo boot order rucno odrediti, pa tada ispravno i skolski instalirati prvo win10 pa onda linux.

Jos nismo definirali koju distru ? Kaj velis za manjaro 17.0.5 xfce x64 , i imas time dugotrajno rjesenje ? Ako live linux kreiras rufusom na windowsima, bitno je u predzadnjem koraku odabrati dd metodu a ne metodu iso slike ( mozda te taj detalj dosada zezao jer neznam da li unetbotin i universalusbinstaler imaju dd opciju koju noviji linuxi zahtijevaju ).

Ako si spreman na sve to ( 10 tak sati posla ), onda ti jos predlozim shemu particioniranja te par uputa koje su nuzne nakon instalacije ( npr za manjaro je pozeljno odmah staviti google dns pa osvjeziti keyring pa tek onda ići na prvi update.... )

😊

- ne čitaš pažljivo, ima-podržava uefi, koristi legacy.

- gpt je 'moderniji' (što god to značilo), prednosti? Gubitak kompatibilnosti je ograničenje, +2TB za boot je sporedna stvar pogotovo za laptop s SSDom.

- ubuntu nema velikih problema, jer plaća licencu MSu, ostale distre kako koja. To nije problem linuxa, nego licenci. Problem je tu, ograničenja itd.

- bios boot order je sporedan, ignorira se. Nije to DOS-XP, w7 već ima drugi način, dok w8 uvodi novi bootmanager (i btw podržava druge oseve kao npr grub). U slučaju kad postoji boot particija, neovisno na kojem disku, svi moderni OSevi će koristiti taj disk za boot, neovisno o orderu ili sataportu, što god napraviš. Štoviše, preporuka (kao jedino sigurno) odspojiti sve ostale diskove... tad si jedino siguran gdje ide boot sektor. (dok gpt ako se koristi ionako eliminira ograničenja boot-primarnih particija koje postoji u mbr-legacy modu).

- dns je stvar operatera (postaviti poznati dns, dnss-filter.. ima negdje i pravi 'fix' tj isključivanje filtera..). Problem koji treba rješavati tek kad se pojavi (ali ok je predvidjeti..)

 

:) nhf za kritiku-ispravke, dobre želje su važnije.

 

edit: već je autor pitanja, spomenuo.. neki drugi-slobodan disk. To je najbolja opcija, čist disk bez brige ... i tek kad se vidi kako neki os-distra radi, može se znati-razmišljati o multibootu. Ako to može, svakako poželjno. Tad može automatika (i ništa ne zna korisnik) za particije.. ili se u tom koraku uči-isprobava.. jer to je prilika kad se to može. Najlakše je instalirati OS, jednako obrisati i ponoviti ako nismo zadovoljni. Kad postoji drugi OS, particije.. tad je svaka opcija bitna + ograničavajuća. Zajednički nazivnik često određuje što se može/mora.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.10.2017 18:21 (ihush).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

17.10 je još gore sklepani nego 17.04. DNS ne radi kako spada (hvala systemd), opet se ne želi restartat ili ugasiti sa quiet splash-om u grubu i hrpu još ostalih "sitnica". Systemd koliko god je u nekim segmentima dobar, toliko je i loš u drugima. Ne znam zašto su maknuli resolvconf, ali ovo je glupost.

 

Ali najviše me ubija restart i shutdown koji nisam uspio rješiti još od 17.04 te moram nastaviti sa textualnim bootom.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
1 0 hvala 3
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

bunker Velika ti hvala na pomoći.

Nabavio sam drugi disk pa ću odspojiti oba svoja s laptopa i spojiti samo taj čisti i napraviti onu instalaciju za početnike (bez ikakvog customa) i onda cu malo isprobavat kako linux funkcionira. Ukoliko mi se svidi, onda ti se javim pa da napravio dual boot ili možda čak samo linux. Još jednom hvala

ihush Hvala i tebi, mislim da mi je ovo najbolja opcija za sada

 
2 0 hvala 1
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ivan

Ni bed. Evo ti jednostavne upute za instalaciju manjara :

https://cromanjaro.wordpress.com/2017/01/15/instalacija-sistema/

😊
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

17.10 je još gore sklepani nego 17.04. 

 Na Kubuntu 17.10 nikakvih problema. Skidalo i instaliralo neki sat vremena. Par puta pitalo koji conf file ostavit. Mogao si restart, ako želiš odmah novi kernel i to je to (čuješ li Microsofte?). Primjetio sam neke nove programe, tipa za certifikate Cleopatra, Cantata neki glazbeni player umjesto Amaroka itd. Neon ima KDE 5.11 pa će valjda uskoro gurnit to i na Kubuntu. Najbolji komad softvera im je ujedno i najbugoviti, fm Dolphin. Npr. primjetio sam problem pri brisanju velikih fileova. Prijavit ću to pa ćemo vidjet

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
... Npr. primjetio sam problem pri brisanju velikih fileova. ..

 -često navodiš takav problem brisanje-copyranje i sl, filemanagere... u godinu dana više nego što sam ja naišao u (bezbroj) godina.

može malo opis/detaljnije kad, kako se problem pojavi? npr meni to nekako vuče na FS uzrok, journaling, TOC i otpornost na fragmentaciju.. koja je istovremeno moguć problem. (vidljivo na starijim-malim diskovima, jer je rezerviran dio za TOC nedovoljan kad se popuni kapacitet, kopira, briše.. i mada je do tad FS imun na frgmentaciju, nakon 'x' granice se počne raspadati. Pošto spominješ veliki file, to ne bi trebalo biti objašnjenje, osim ako je nekako povezano s kapacitetom, ne s brojem fileova.. nije svejedno koji se FS koristi. Probaj se vratiti na npr ext2-3.. i sl., jel problem jednak?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

 Na Kubuntu 17.10 nikakvih problema. Skidalo i instaliralo neki sat vremena. Par puta pitalo koji conf file ostavit. Mogao si restart, ako želiš odmah novi kernel i to je to (čuješ li Microsofte?). Primjetio sam neke nove programe, tipa za certifikate Cleopatra, Cantata neki glazbeni player umjesto Amaroka itd. Neon ima KDE 5.11 pa će valjda uskoro gurnit to i na Kubuntu. Najbolji komad softvera im je ujedno i najbugoviti, fm Dolphin. Npr. primjetio sam problem pri brisanju velikih fileova. Prijavit ću to pa ćemo vidjet

 Sad imam problema i sa gimpom koji neće sejvat fajlove. Pa neki error od snapy-a se konstantno vrte.

 

Ozbiljno razmišljam o fedori. Da jedan restart i shutdown (nvidia) ne rade u 2017-toj, a do 16.10 nikakvih problema, onda nek ide sve u k****.

 

p.s. Clean install. 

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@hrvoje

Aj konkretiziraj tocno probleme pa da ih probam izazvati na manjaru.

Probao sam obrisati veliki file ( 25 gb, jedan file, image sistema stare win10 instalacije ) i nisam naisao na nikakav problem.

Na mint cinnamonu vidim da se dosta uspori brzina pri radnji copy-paste, krene od cca 40 mbps a prikraju padne na 0,7 mbps. Na manjaru , kde, brzina konstantna oko 25-30 mbps....
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Mint dize ruke od kde-a

https://blog.linuxmint.com/?p=3418

No coment 😊
 
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice