Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.093.237
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

MS promovira sql server na linuxu 

https://info.microsoft.com/top-six-reasons-companies-make-the-move-to-sql-server-2017-register.html?wt.mc_id=AID723414_QSG_SCL_266643

 

Rade Oracleu, ono što je Oracle napravio Sun-u :)

 

I malo SO humora :)

 

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.8.2018 22:13 (hrvooje).
 
3 0 hvala 0
9 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Imam instaliran LM19 MATE u dual bootu sa WIn 10. HDD mi proizvodi čudne zvokove, kao nekakvo struganje, dosta iritantan zvuk. U win 10 mi se to ne dešava čak i kad je HDD pod opterečenjem ne čujem ništa.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Only real programmers collect their own garbage.
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pqweasdyxc kaže...

Imam instaliran LM19 MATE u dual bootu sa WIn 10. HDD mi proizvodi čudne zvokove, kao nekakvo struganje, dosta iritantan zvuk. U win 10 mi se to ne dešava čak i kad je HDD pod opterečenjem ne čujem ništa.

 I zašto se sad hvališ?
I moj pas proizvodi čudne zvukove, pa što.

8 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Linux Software Center On Your Chromebook 
https://chromeunboxed.com/news/installing-gnome-software-center-chrome-os-linux-crostini

 

Svinja mi se kud to vodi.

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 E to je pravi krkan u IT svijetu.

Samomrzeći hrvat
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

  I hw mu se svidio, ne samo sw/OS: pitanje voditelja je bilo misli li MS tako nešto činiti (hint: Surface), na što je klaun još jedared uspio sam sebe unaprijed šutnuti u du... glavu.

16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Odlucio sam malo isprobavati i eventualno se i duze zadrzati na nekoj distri. Isprobao sam ih vise od nekoliko i nekako mi se najvise svidja manjaro. Ali ... problem sa VLC-om. Ili ne reproducira korektno mkv (trzavo, premotavanje ne radi ..) ili ne radi nikako. I to cak tako da nekad ne mogu korektno rebootat ni shut down napraviti! Reinstall ne pomaze a ni nightly verzija. Ista stvar mozda jos i gore. Guglanje mi takodjer nije pomoglo.

Ista stvar se dogadja i na elementaryOS-u a korektno i bez problema radi jedino na Mintu.

Koristi li netko tu kombinaciju manjaro i VLC? Mozda treba nesto narihtati u postavkama VLC-a? Probao sam nesto ali bez uspjeha, previse toga ima za moj nivo (ne)znanja o video reprodukciji.

A VLC mi je maltene neophodan jer za njega imam na mobu Remote 4 VLC za gledanje (komotno) preko TV-a.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

BIOS za 'sleep' stanje na Linuxu

 

Only real programmers collect their own garbage.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

BIOS za 'sleep' stanje na Linuxu

 

 Na thinkpad-u 

Samomrzeći hrvat
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav

 

odradio sam prebacivanje iso file na usb, ali kada hocu da instaliram ubuntu, nalon sto stavim usb u laptop i pokrenem odnosno restartujem ga, ne pokrece mi nikakvu instalaciju. Sta bih trebao uraditi odnosno postoji li neki drugi nacin ?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Prvo kako si prebacio iso na usb i dali u biosu imaš pokretanje sa usba uključeno ??

12 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Ljudi, pozdrav!

Zanima me je li itko možda bio na ovom tečaju što ga izvodi srce:
Linux System Administration I
ili
Advanced Linux System Administration I

i ako da, volio bih čuti mišljenje.
Naime, htio bih si to završiti sa strane pa ako je moguće uz faks zaradit koju kunu pa me i zanima koliko su realne mogućnosti za neki posao od doma u toj branši?

Hvala na odgovoru!

Potpisah se!
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
 
2 0 hvala 1
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

preko rufus-a. A to za bios ne znam..kako da provjerim ?

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

za svaku distribuciju (pogotovo ubuntu, kvalitetan support).. imaš korak po korak, od izrade medija nadalje.. čitaj-prati i ako je HW ispravan mora raditi.

-ostalo je soft, bios-opcije (podesi).. kako? pa ovisi što želiš kompatibilnost, .. ili ono što često 'smeta' je npr uefi/fastboot/win8 postavke i sl. .. za sad je legacy-mbr bez novih fičera ipak sigurniji (kompatibilniji) način.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Vidi vraga. Eto nam na djelu MS Office Lite verzije (developed by Manjaro).

 

Daj linkaj post u Draginu temu o Dečku koji obećava, čisto da ga informiraš da je red da ponovno pokuša s Linuxom.

Stručnjak za odmaganje...
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
mario.L_hr kaže...

Vidi vraga. Eto nam na djelu MS Office Lite verzije (developed by Manjaro).

 

Daj linkaj post u Draginu temu o Dečku koji obećava, čisto da ga informiraš da je red da ponovno pokuša s Linuxom.

 To sam ja sebi napravio sa python webkit-om prije 3-4 godine. Isti taj office isto je tako izgledao. Spori su. Možda imam još negdje kod.

 

Edit: Našao ga. Samo da instaliram dependencies i pokažem par scrn shoota.

 

Evo gornji desni kut:

 
 

 

Koliko je star kod govori to da web kit browser više nije podržan od strane MS-a 

 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put pet 14.9.2018 13:36 (Entry Point).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Kod starta računala probaj F8 stiskati da uđeš u boot meni i tamo izabereš usb  Neka računala imaju drugu tipku za boot meni pogledaj na google koji je za tvoj lap

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koliko se sjećam i Ubuntu je imao one svoje web-aplikacije. Ja zadnjih nekoliko godina koristim isključivo Google Apps i spreadsheet i docs. Ne vidim koliko se ovo razlikuje od otvaranja browsera. Jedino što je možda MS malo doveo u red online verziju. Bilo je raznih ograničenja, ne znam koliko su sad dopustili, ali pozdravljam. Office i .net core na linuxu je vjetar u leđa. Još visual studio i photoshop i to je to. Da da ima gimp, ima i LO ;)

Only real programmers collect their own garbage.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Koliko se sjećam i Ubuntu je imao one svoje web-aplikacije. Ja zadnjih nekoliko godina koristim isključivo Google Apps i spreadsheet i docs. Ne vidim koliko se ovo razlikuje od otvaranja browsera. Jedino što je možda MS malo doveo u red online verziju. Bilo je raznih ograničenja, ne znam koliko su sad dopustili, ali pozdravljam. Office i .net core na linuxu je vjetar u leđa. Još visual studio i photoshop i to je to. Da da ima gimp, ima i LO ;)

 Pa to i je otvaranje browsera, u slučaju manjara vjerojatno qtwebkit. 

 

I ja koristim google docs (uz open office), ali nije loše imati tako nešto za kompatibilnost.

Samomrzeći hrvat
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Koliko se sjećam i Ubuntu je imao one svoje web-aplikacije. Ja zadnjih nekoliko godina koristim isključivo Google Apps i spreadsheet i docs. Ne vidim koliko se ovo razlikuje od otvaranja browsera. Jedino što je možda MS malo doveo u red online verziju. Bilo je raznih ograničenja, ne znam koliko su sad dopustili, ali pozdravljam. Office i .net core na linuxu je vjetar u leđa. Još visual studio i photoshop i to je to. Da da ima gimp, ima i LO ;)

Ja sam na godišnjem (prošle godine) morao ediirati dokument (Word) kojeg je izradio netko drugi pa sam to odradio preko browsera iz Ubuntua. Radilo je ali je bilo sporo i stalno sam mislio da će se srušiti. Browser je Mozila Firefox.

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav svima,

da li bi preporucili, da li bi bilo pametno za jednog prosjecnog korisnika da se prebaci na Linux platformu. Dakle nikakvo programiranje niti testiranje me ne zanima, iskljucivo za dnevno koristenje da li Linux moze posluziti, i da li bi osjetio neku razliku i da li je uopste predvidjeno za dnevno koristenje OS-a kao primarnog da kazem . Dnevno surfanje, YT, reprodukcija filmova preko TV-a i muzike, upotreba Office-a za osnovne potrebe dokumenata i prezentacija dakle je glavno sto bi se koristilo. U pitanju je laptop Asus X53S K53SJ.

Cisto malo radi promjene da probam drugi OS.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@mrrango

 

 

Veće i poznatije linux listre ( manjaro, mint, ubuntu, opensuse.. ) su i zamisljene kao op sistem za svakodnevno koristenje.  Downloadaj iso-e od tih par distri, snimi ih pravilno na usb, i isprobavaj u live modu cime će ti racunalo ostati postedjeno bilo kakvih promjena, pa sam nakon par dana odluči jel to za tebe ili nije.

 
5 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Da ne otvaram novu temu, ovdje cu iznijeti problem.

Dakle pokusao sam testirati Ubuntu live boot sa USB, medjutim nakon odabira "Try without installation" ne prolazi dalje, samo crn ekran, sa ukljucenim pozadinskim osvjetljenjem, nista ne pokazuje.

UEFI je ukljucen, SafeBoot nemam opciju da iskljucim i jos te neke opcije koje sam izguglao. Pokusao sa zatvaranjem i otvaranjem display/laptopa, nista. Takodjer pokusao zamijeniti "nomodeset" prilikom boot-a, opet nista. Dva razlicita USB-a pokusao, razlicite programe sa kojim .iso file prebacujem na USB, opet nista.

Sta god sam pronasao po forumima, pokusao, ali opet nista.

Ubacio drugi HDD u laptop iz starog laptopa koji ne radi, reko da pokusam instalirati Ubuntu na HDD, medjutim isti problem, nakon odabira "zakuje" na crnom ekranu, ne prolazi dalje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@mrrango

 

Za te tvoje probleme je najvjerojatniji uzrok nesto od ovog dvoje:

 

- nisi u uefiu ( biosu ) podesio sve kako treba. Onemogući fastboot i secureboot i omogući da se pokreće i ne-uefi loader

 

- nisi mozda pravilno kreirao live usb . Iso skini sa matične stranice te distre nakon čega provjeri hash skinutog filea. Zatim downloadaj portable verziju rufusa i njime snimi iso na usb koristeći dd metodu ( rufus ti to ponudi sam u predzadnjem koraku ).. 

 

 

Nemoj dodavati linije koda i nevjeruj svemu kaj nadjes na netu jer su 99% toga tamo napisali nedovoljno educirani i neiskusni korisnici...  Kako na ovom, tako i na drugim forumima i portalima je brdo natipkanih poluistina ili čak i neistina...  

 

Mozda da za početak probaš linux mint 19.1 V2 cinnamon jer je to doradjeni derivat ubunta ..i vrlo je jednostavan za rad i učenje...

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 13:58 (bunker).
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nekad zna biti i do usb-a. Znao sam imati slučaj da s prednje strane koji je preko sabirnice ne ide, dok iza koji je na ploči ide. Isto tako, na laptopima često zna ne radit na usb3, probaj na dvici

Only real programmers collect their own garbage.
 
3 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Rijesio sam problem. Iz nekog razloganije prolazilo jer mi je automatski odabralo UEFI >Flash Drive. Rucno sam prebacio na samo *Flash drive* sa kojeg zelim boot, i bez problema je proslo.

Hvala na pomoci, vjerovatno cu neko vrijeme ostati na Ubuntu, cini mi se interesantnim za promjenu. Ukoliko budem imao nekih pitanja, vidim da ima aktivnih na ovoj temi, pa se nadam da ce biti pomoci.

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
MrRango kaže...

..automatski odabralo UEFI >Flash Drive. Rucno sam prebacio na samo *Flash drive* sa kojeg zelim boot, ..

 

 -uobičajeno.. problem je bootorder-automatika (redosljed uefi-legacy + sve postavke u vezi..).

-zato treba koristiti quic/express boot opciju (ne bios order..) uobičajeno f-8-9-10-12.. ili esc.. i tad se pojavi meni na kojem vidimo medij (ovisno o biosu-postavkama) u uefi ili legacy ili oba boot moda (ovisi kako je kreiran medij..). Bez tog je nabadanje na ćoravo + bezbroj drugih sitnica koje su spomenute (sam usb disk, usb3, loša snimka itd..).. pa do tog da mora biti novi-fixan bios računala (jer su to proizvođači 'slučajno' onemogučili..).

 

-svi osevi su isti, razlike su samo u ukusu, potrebi (za konkretnom apps).. kde/mint-cin i sl. ili klasičan ubuntu ugl zadovoljava sve navedene potrebe-želje, ali zapamtiti, linux nije windows (ili osx). To je na linux distrama još lakše uočiti kad kreneš s DE-guiima kao kde.. i mada su ispod haube 'svi isti', razlikuju se po frontendu (a to je ono što korisnik vidi-korsiti..) i svaki je za sebe.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice