Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.479
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Linus Torvalds uzima pauzu u održavanju Linux kernela. Pobrkao je datume nekih skupova, koji se održavaju kad i obiteljski izlet. Kaže da je na kraju dana skužio da se više ne raduje odlasku na kernel summit na koji je išao zadnjih 20-ak godina. Uz isprike za loše ponašanje dosadašnjih godina, ide na pauzu.

 

https://www.zdnet.com/article/linus-torvalds-takes-a-break-from-linux/

Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Već danima pokušavam na netu naći odgovor i nikako...

 

Na serverima s imageima Debiana, nalaze se folderi:

[DIR] 9.5.0-live/
[DIR] 9.5.0/
[DIR] current-live/
[DIR] current/
[DIR] project/

 

Live znači da se može bootati s instalacijskog medija bez same instalacije, jel'?

A što točno znači current i project i koja je razlika u odnosu na 9.5.0?

 

I sam odgovor je dovoljan, mada bih stvarno cijenio i link na odgovore jer, koliko god se trudio, odgovor na to nisam bio u stanju naći... :/

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Evo pokušat ću ja dati odgovor. Odavno nisam koristio Debian ali mislim da se radi o slijedećem:

  • 9.5.0-live/ - zadnja izdana verzija (stabilna) koja se može dići u live okruženju
  • 9.5.0/ - zadnja izdana verzija (stabilna)
  • current-live/ - trenutna verzija (beta) koja se može dići u live okruženju
  • current/ - trenutna verzija (beta)
  • project/ - mislim da se ovdje nalaze i starije verzije (desi se nekada da nekome trebaju i takve).

 

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Što se desilo zapravo s Torvaldsom.

 

What does the future of Linux look like now that Linus Torvalds is going "on a break"?
Oh - this is a great development for Linux and for Linus himself.

Linus has made a firm choice to evolve personally, to grow up.

His abrasive (abusive?) treatment of the hundreds of devs working on Linux (often unpaid) is legendary. The outer world regards this with detached amusement as the antics of an enfant terrible who changed the world with a free OS that now dominates servers and mobile.

But inside the Linux community, people have been hurt. People who work for free. Companies who may have been cooperative had Linus been more diplomatic. Devs have been lost and partnerships missed.

The triggering event seems to have been Linus’ insistence that a dev conference be moved from Canada to Scotland, so he could more easily attend. So they moved it.

Then he announced he doesn’t want to go anyway. That was the last straw to a bunch of devs, and many spoke of quitting Linux.

Linus had some kind of awakening and announced he’s taking a break, and getting some sort of professional help in becoming more empathic and considerate of other ppl’s feelings.

It takes a lot of integrity and courage to announce that publically. I think he’s sincere. He’s getting older now, has children of his own, and is gaining a sense of the greater arc of his life.

He’s chosen to create a better legacy for his four children, three human and one silicon.

 

I zanimljiv osvrt Dedeimede. Hoće li Linux bez jakog vođe biti rastrgan između korporativnih interesa, završiti kao Unix, ako ga Google zamijeni Fuchsiom? Početak kraja? [Molim zvuk bubnjeva]

 

Fuchsia is based on a new microkernel called "Zircon". Zircon is derived from "Little Kernel", a small operating system intended for embedded systems. "Little Kernel" was developed by Travis Geiselbrecht, a creator of the NewOS kernel used by Haiku.

Only real programmers collect their own garbage.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.9.2018 23:38 (hrvooje).
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nije mi bas jasno oko particija prilikom instalacije Ubuntu-a. Trenutno imam dvije particije, od kojih je jedna rezervisana za Windows i osnovne programe, a druga za igre, filmove i sve ostalo sto mi je vazno u slucaju da dodje do problema sa Windowsom (davno sam imao situaciju da sam izgubio sve datoteke jer je sve bilo na istoj particiji). Planiram ga instalirati na particiju gdje je Windows, ali kod dijela kad treba odabrati na koji nacin zelim instalirati, sve mi je zbunjujuce, sto vise citam tutorijale, sve je gore 

Kako sam vidio on prepoznaje citav HDD, bez trenutnih particija. Ili je najbolje da napravim backup podataka na drugi racunar, i formatiram ovaj HDD, jer kao vidim bilo bi pozeljno Ext4 filesystem koristiti..

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

@mrrango

 

Kako se tek upoznaješ sa linuxom, ostavi si zasad windowse za svaki slučaj.

 

Postupak bi išao ovako:

 

Prvo si ma neki ext hdd prebaci sve tvoje bitne datoteke ( filmove, slike, dokumente..)

 

Onda si downloadaj zadnji iso windowsa te zadnji iso linux distre za koju se odlučiš ( preporucujem manjaro xfce 64 bit ). Tada rufusom ta dva isoa snimi butabilno na usb ( za linux dd metodom a za win10 metodom iso slike ).

 

Tada pokreni pc sa live linuxom, pokreni gparted i njime obrisi sve particije te kreiraj novu gpt tablicu ua taj disk. 

 

Sada ugasi računalo te ga opet pokreni u live modu ali ovaj puta sa usbom na kojem su win10. Pokreni imstalaciju windowsa, na ekranu sa diskom odaberi da ti kreira cca 150 gb na koje će instalirati win. Lada instalacija zavrsi, iscupaj usb, odradi sve nadogradnje, instaliraj chrome i sve apk koje ti nuzno trebaju ( office i sl ) te nakraju iz disk managementa kreiraj iz nedodijeljenog prostora još D particiju cca toliko da ti nakon toga preostaje još oko 150 gb gb unalocated dpacea. Sada na D particiju vrati one svoje datoteke sa ext hdda, odradi  clean disk i defragmentaciju obje particije ( tj optimizaciju ako je ssd ) i sa win si zasad gotov.

 

Sada ugasi pc, pokreni ha opet u live modu ali ovaj puta sa live linuxom. Iz live linuxa se spoji na net i pokreni instalaciju. U instalacijskom postupku ćeš doći do ekrana za particioniranje. Na njemu ćeš vidjeti dosad kreiranih 5 particija ( od windowsa C i D i tri male sistemske particije koje su win sami kreirali pri instalaciji ) i onih 150 gb nedodijeljenog prostora. Na zaj nedodijeljeni prostor klikni i prvo kreiraj efi particiju ( fat32, 1 gb ) zatim / particiju ( ext4, 70 gb , to je za sistem ), zatim kreiraj swap particiju ( duplo gb od ram-a ) i od preostalog dijela kreiraj /home particiju ( preostalih cca 70 gb, ext4 ...). Tada nastavi s instalacijom manjaro linuxa.

 

Nakon dovrsetka instalacije ugasi pc, izvadi usb, upali ga i udji u linux, napravi sve nadogradnje, instaliraj apk koje ti trebaju u linuxu ( gparted, pisač, programi za crtanje, fontovi za ms office, gimp....) i to je to.

 

 

Sada na disku imaš dual boot windowsa i linuxa, manjaro ti kroz grub sam složi da se pokreće os oojeg si zadnjeg koristio ( 10 sec stoji na tom ekranu ako hoćeš odabrati drugi os, a zazelenjen je onaj koji bu se bootnuo sam za 10 sec ). I windows i linux mogu pristušati onoj D particiji pa na nju trpaj podatke ( dokimente, slike i sl....).  I to je to. Ima više načina da to sve odradiš a ovo kaj sam ti ka opisao je jednostavan gui način i potpuno ispravan i tehnički korektan sa malim mogućnostima da nekaj zbrljaš ako buš se držao opisanih koraka i redoslijeda. Sve to bu ti trajalo 4-8 h, ovisi o tvom hardweru, pa isprintaj upute i kad buš pri vremenu i volji volji fino to pedantno odradiš... I win i manjaro su rolling release i nikad više nebuš na taj hdd trebao reinstalirati.

 

Clonezilom možeš nakon svega toga napraviti backup cjelog diska pa da imaš za migraciji na drugi hdd ako taj krepa i sl....

 

Vopi i ćevapi biće dosta za zahvalu, naravno za cjelu ekipu kaj smo aktivni u ovoj temi. Takav job ja radim za cca 1000 kn, plus kaj napravim i sva podešenia, cloud integraciju, mrežu, pisač, mail....plus naravno medij na kojem sam mu napravio image cjelog diska clonezilom....

 

😀

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 22.9.2018 19:24 (bunker).
 
4 0 hvala 3
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Malo se igram sa kde plasmom, pa da pitam one koji koriste isti zašto mi nestaju icone kad pokrenem neki program koji mi ima dolje launcher?

 

Kad ugasim program ikona se vrati.

 

 

Samomrzeći hrvat
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.9.2018 10:51 (Entry Point).
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Entry, da nemaš amd  grafu ?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Entry, da nemaš amd  grafu ?

 Ne, intelova grafička.

Samomrzeći hrvat
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Entry, mene kad zezaju slične pojave ( nakon instalacije na nekom novom pc-u ) , onda mi obično pomogne čačkanje po ovim postavkama :

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

@mrrango

 

Kako se tek upoznaješ sa linuxom, ostavi si zasad windowse za svaki slučaj.

 

Postupak bi išao ovako:

 

Prvo si ma neki ext hdd prebaci sve tvoje bitne datoteke ( filmove, slike, dokumente..)

 

Onda si downloadaj zadnji iso windowsa te zadnji iso linux distre za koju se odlučiš ( preporucujem manjaro xfce 64 bit ). Tada rufusom ta dva isoa snimi butabilno na usb ( za linux dd metodom a za win10 metodom iso slike ).

 

Tada pokreni pc sa live linuxom, pokreni gparted i njime obrisi sve particije te kreiraj novu gpt tablicu ua taj disk. 

 

Sada ugasi računalo te ga opet pokreni u live modu ali ovaj puta sa usbom na kojem su win10. Pokreni imstalaciju windowsa, na ekranu sa diskom odaberi da ti kreira cca 150 gb na koje će instalirati win. Lada instalacija zavrsi, iscupaj usb, odradi sve nadogradnje, instaliraj chrome i sve apk koje ti nuzno trebaju ( office i sl ) te nakraju iz disk managementa kreiraj iz nedodijeljenog prostora još D particiju cca toliko da ti nakon toga preostaje još oko 150 gb gb unalocated dpacea. Sada na D particiju vrati one svoje datoteke sa ext hdda, odradi  clean disk i defragmentaciju obje particije ( tj optimizaciju ako je ssd ) i sa win si zasad gotov.

 

Sada ugasi pc, pokreni ha opet u live modu ali ovaj puta sa live linuxom. Iz live linuxa se spoji na net i pokreni instalaciju. U instalacijskom postupku ćeš doći do ekrana za particioniranje. Na njemu ćeš vidjeti dosad kreiranih 5 particija ( od windowsa C i D i tri male sistemske particije koje su win sami kreirali pri instalaciji ) i onih 150 gb nedodijeljenog prostora. Na zaj nedodijeljeni prostor klikni i prvo kreiraj efi particiju ( fat32, 1 gb ) zatim / particiju ( ext4, 70 gb , to je za sistem ), zatim kreiraj swap particiju ( duplo gb od ram-a ) i od preostalog dijela kreiraj /home particiju ( preostalih cca 70 gb, ext4 ...). Tada nastavi s instalacijom manjaro linuxa.

 

Nakon dovrsetka instalacije ugasi pc, izvadi usb, upali ga i udji u linux, napravi sve nadogradnje, instaliraj apk koje ti trebaju u linuxu ( gparted, pisač, programi za crtanje, fontovi za ms office, gimp....) i to je to.

 

 

Sada na disku imaš dual boot windowsa i linuxa, manjaro ti kroz grub sam složi da se pokreće os oojeg si zadnjeg koristio ( 10 sec stoji na tom ekranu ako hoćeš odabrati drugi os, a zazelenjen je onaj koji bu se bootnuo sam za 10 sec ). I windows i linux mogu pristušati onoj D particiji pa na nju trpaj podatke ( dokimente, slike i sl....).  I to je to. Ima više načina da to sve odradiš a ovo kaj sam ti ka opisao je jednostavan gui način i potpuno ispravan i tehnički korektan sa malim mogućnostima da nekaj zbrljaš ako buš se držao opisanih koraka i redoslijeda. Sve to bu ti trajalo 4-8 h, ovisi o tvom hardweru, pa isprintaj upute i kad buš pri vremenu i volji volji fino to pedantno odradiš... I win i manjaro su rolling release i nikad više nebuš na taj hdd trebao reinstalirati.

 

Clonezilom možeš nakon svega toga napraviti backup cjelog diska pa da imaš za migraciji na drugi hdd ako taj krepa i sl....

 

Vopi i ćevapi biće dosta za zahvalu, naravno za cjelu ekipu kaj smo aktivni u ovoj temi. Takav job ja radim za cca 1000 kn, plus kaj napravim i sva podešenia, cloud integraciju, mrežu, pisač, mail....plus naravno medij na kojem sam mu napravio image cjelog diska clonezilom....

 

😀

 

 

 

 

 Auu brate jesi se raspisao 

Hvala na detaljnom upustvu, da imam ikako priliku bila bi svakako jedna 10-ka. Odlucio sam malo da probam, da se poigram sa Linuxom, nekako mi je WIndows postao dosadan, trenutno opet sam na Win 7, iz razloga sto je Win 10 cudno prebacivala sa baterije na adapter, pa cesto u kratkom roku ode na sleep, iako sam postavio vrijeme kada da se gasi, a i HW je malo stariji, pa da mi sto manje resursa trosi OS. U pitanju je ASUS X53S K53SJ

Jos jednom veliko hvala.

10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav . Imam jedan stariji laptop pokusao sam instalirati linux ali ga neprepoznaje . Pretpostavljam da nije freedos nego samo windows .  Dali je moguce na takav laptop instalirati linux ,sto treba napraviti? Koristim Linux mint na stolnom racunalu 5g i dosta sam zadovoljan pa bi sad taj laptop htio osvjeziti s nekom laksom distribucijom. hvala

dani
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
daniq kaže...

Pozdrav . Imam jedan stariji laptop pokusao sam instalirati linux ali ga neprepoznaje . Pretpostavljam da nije freedos nego samo windows .  Dali je moguce na takav laptop instalirati linux ,sto treba napraviti? Koristim Linux mint na stolnom racunalu 5g i dosta sam zadovoljan pa bi sad taj laptop htio osvjeziti s nekom laksom distribucijom. hvala

Teško ćeš dobiti odgovor na ovako sročen upit. Na prvu se čini da je problem s bootom s instalacijskog medija. Daj opiši koji je laptop u pitanju i koji se problem javlja.

Stručnjak za odmaganje...
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Koliko star laptop? Imaš možda 64bitni Linux, a cpu je 32bitni? Možda ne može bootati s usb-a? Za to imaš Plop boot cd gdje bootaš s cd-a i onda iz njegovog menija odabereš boot s usb-a.

 

Linux može bootati sa tostera, tako da pitanje nije da li može, nego zašto neće?

Only real programmers collect their own garbage.
 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Ubuntu nudi i oem instalaciju, pa tako možeš doskočiti problemu... U virtualki odradiš oem instalaciju ( to je tehnički predinstalacija ), zatim nekim clon alatom tako dobivene datotekr kopiraš na hdd u problematičnom devicesu i prilikom prvog pokretanja sa tog hdd će se nastaviti instalacija...

 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Bio je Win 10 64 bit  sat je win 7.. njega sam sa usb-a instaliro bez problema..  Radi se o Emachines E442 . Pise da mu je Operating system (Primary)   Windows 7 64bit. Neprepoznaje nista sa usb a kad idem na boot sa usb dive znaci kad je linux na ub-u naravo botaabilan 

dani
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Emachine E442  . Kad idem na bot sa USB drive , izbaci boot fail . Sa instalacijom windowsa nema problema .  u specifikacijama pise Operating system (Primary)   Windows 7 /Processor Bits   64Bit. Od sestre HP freedos operativni sistem i nedavno sam joj ubuntu instalirao bez problema. Ja mislim da ima neka zastita da se nemoze pa eto zato se javljam,,ako netko zna rijesenje,ili sam na krivom mjestu

dani
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kako si napravio stick? Možda USB ima samo UEFI entry, a ploča legacy BIOS pa ne radi...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

sa Unebootin programom sa njim uvjek radim . Pa neznam dosad sam sa tim stickom bar  deset puta instaliro linux na svoj pc i sestrin laptop . kako da provjerim na usb u entry. ?

dani
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Iso image novijih distri su hibridni, već koju godinu, i postupak se svodi na dd komandu. Neznam za unetbotin, no rufus to nudi defaultno kao i mintov alat za snimanje na usb.... 

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Moram priznati da je Discover na KDE-u grozno loša i spora aplikacija. Kliknem na update all - Tasks 0%  - 10 minuta. 

 

Eto uopće se update nije pokrenuo.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Izbrisao KDE nakon par dana, budgie ipak dominira na thinkpadu 

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Taj discover je loš godinama. Uopće ga ne koristim.

Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo uspio sam instalirati .Problem je bio sa unetbootin neznam iz kojeg razloga nije dobro odradio posao. Na linux mintu ima predinstaliran program bez imena, samo ikona za usb port i pise napravi USB uredjaj za pokretanje sustava. Sa njime sam napravio bootabilan usb . Linux lite sam instaliro i laptop dozivio novu mladost haha

dani
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
daniq kaže...

Evo uspio sam instalirati .Problem je bio sa unetbootin neznam iz kojeg razloga nije dobro odradio posao. Na linux mintu ima predinstaliran program bez imena, samo ikona za usb port i pise napravi USB uredjaj za pokretanje sustava. ..

 -svaka distra je priča za sebe, nema jednog-najboljeg .. mada je to sve 'isto' :) ili terminal.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

 -svaka distra je priča za sebe, nema jednog-najboljeg .. mada je to sve 'isto' :) ili terminal.

 

Ček , ček malo ....kaj to nije sve soft !?!?!?

 

😀

 

Šalim se malo, no razlike su ogromne iako na prvi pogled to nije tako. Baš ovaj primjer legendarnog unetbotina pokazuje da se sve vrlo brzo mjenja i da nema života na staroj slavi. No kako više nema pravog novinarstva sigurno bismo i u ovom trenutku pronašli na tisuće portala ili foruma gdje se taj isti unetbotin ili universalusbinstaler tvrdo preporučuju iako ih sam autor nekog od tih tekstova nije godinama isprobao i višesatno testirao.  Ponekad ta neograničena sloboda objavljivanja svega i svugdje donese više zla nego koristi. Sjeti se kaj bi neupućen čitatelj pomislio o win10 ako bi mu prva saznanja oblikovale izjave našeg Marka...

 

Potvrdu teze da ipak to sve nije isto vidimo gore kod kolege koji gundja na discover i kde. Neznam na kojoj točno distri je to radio, i iako će se većina gurua kunuti da je svaki DE moguće vrtiti vrtiti unutar svakog gnu/linuxa, stoput sam se osobno osvjedočio da to jednostavno nije točno. U nekim distrama je kde odlično implementiran ( manjaro, opensuse ) dok kod nekih to ipak nije baš besprijekorno izvedeno. Nažalost, u te negativne primjere bih svrstao neon i kubuntu pa i fedoru iako bi  neka logika nalagala da bi te prve dve distre trebale biti perjanice kde ekosistema. U ovom trenutku recenzirati plazmu na neonu ili kubuntu baš i nije bingo..... 

 

Razvoj dogadaja u linux ekosistemu pokazuje koliko je dobro ili loše da svi imaju slobodu svega. S druge strane imamo jabuku koja je godinama bila vodjena metodama sličnim bilo kojem diktatoru, a rezultat je znan svima ( vrijednost kompanije, zarada naspram broja prodanih komada.  )...  Eto, možda iz friških dogadjaja većina izvuče korisne pouke....

 

😀

10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ja osobno nisa toliko strucan da se upustam u neke dubokoumne rasprave na temu linux... Ali dovoljno znam da nemoram nositi pc informaticaru vise hehe.Osobno ga koristim iz raloga sto sam htio nesto novo jer mi Windows oduzimo zivaca  virusi,trojanski konji it, sporo pokretanje,gasenje ,,plus starija konfiguracija , Ili sam trebao kupiti novi pc ili starom olaksati posao. Pa evo 5g koristim Mint uz jos par isprobanih distribucija  i jako sam zadovoljan, I evo sad ta distribucija sto sam sesti na laptop instaliro zbog jedojezgenog procesora sam odlucio se za linux lite . I sad kad usporedim  sa win 7 koji je bio , razlika u brzini je ogromna .

 

dani
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
ihush kaže...

 -svaka distra je priča za sebe, nema jednog-najboljeg .. mada je to sve 'isto' :) ili terminal.

 

Ček , ček malo ....kaj to nije sve soft !?!?!?

 haha sad ga imaš :)

Only real programmers collect their own garbage.
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Daniq, ovo kaj bum sad napisao nema veze sa ničim kaj si ti rekao, nego pišem općenito :

 

Neznam nijednu drugu struku u kojoj bi se ljudi upuštali u neke radnje kao što to čine u svijetu informatike. Rijetko tko bu si išao sam čačkati po getribi ili kočnicama na autu, ili po instalacijama struje, vode, plina, grijanja....no u svijetu računala je postalo uibičejeno da se ide doma čačkati nakon par pročitanih tekstova sa nekog portala ili foruma...iako najveći dio tih osoba pojma nema koje promjene ispod haube izazovu svojom radnjom.

 

Iako je to u linux temi nezgodno reći, win10 je vrlo brz i optimiziran os koji ima odlične drajvere te izvrsno koristi svaki hardver proizveden zadnjih 5,6 godina...no koliko od onih koji su ga išli instalirati zna razliku gpt-mbr, zakaj su dve gpt tablice i sl....?  Koliko osoba koje si idu instalirati linux znaju da odnedavno  ubuntu based distre netrebaju swap particiju i sl....?  

 

Tu je razlika amatera i profesionalca koji ipak mora kontinuirano nadogradjivati svoje znanje inače bu počel fušati i gubiti gaže ...

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...
ihush kaže...

 -svaka distra je priča za sebe, nema jednog-najboljeg .. mada je to sve 'isto' :) ili terminal.

 

. U nekim distrama je kde odlično implementiran ( manjaro, opensuse ) dok kod nekih to ipak nije baš besprijekorno izvedeno. Nažalost, u te negativne primjere bih svrstao neon i kubuntu pa i fedoru iako bi  neka logika nalagala da bi te prve dve distre trebale biti perjanice kde ekosistema. U ovom trenutku recenzirati plazmu na neonu ili kubuntu baš i nije bingo..... 

 

 Ja takodjer nisam strucan upustati se u neke rasprave o linuxu ali moje iskustvo je upravo suprotno od gore citiranog. Nedavno sam se odlucio malo probati prebaciti na linux jer sam zakljucio da u zadnje vrijem manje vise samo surfam i gledam serije i filmove pa rekoh to mogu i na linuxu. Bilo mi je bitno da je distra koliko toliko oku ugodna i da dobro radi VLC. A po mogucnosti i Steam jer slucajno ima i linux verzija dvije igre koje pomalo jos igram: Shadow Tactics i Broken Sword 5. U zadnja 2-3 tjedna isprobao sam tj. instalirao sigurno preko 20 distri a neke i po nekoliko puta. KDE plasma desktop mi se najvise svidja ali eto bas na Manjaru i Opensuseu (koji mi se jos najvise svidja zbog izgleda i Yasta) VLC ne radi dobro. Bar na mojoj 7 godina staroj konfiguraciji sa radeon grafickom. Na Manjaru nakon 2-3 pokretanja VLC vise ne reagira nego stoji kao proces i ne moze se ugasiti i jedino rjesenje je logout ili restart. Na Opensuseu jako lose i trzavo ide premotavanje i iz nekog razloga Opensuse se uzasno dugo pokrece. Na Fedori opet lose radi Steam, BS 5 radi ali Shadow Tactics ne, starta se i onda zaglavi. Od KDE distri koje sam isprobao a da mi se i izgledom svidjaju savrseno mi i bez problema radi jedino bas KDE Neon.

Toliki broj distri zaista moze biti prokletstvo. Trenutno uz Win10 imam instalirane KDE Neon i Mint koji mi se isto svidja i ne mogu se odluciti koju od te dvije distre da ostavim trajno.

A poceo sam linux i okolo instalirati :) Mint bratu na jedan stariji laptop i frendu koji isto nije gamer.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice