Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.093.589
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Kolega Eld, baš sam o tome pričao. Sam si išao instalirati i naišao si na odredjene probleme. Odlično za tebe ako to radiš u svrhu učenja i sticanja iskustva. Ali onaj tko nema vremena i volje da to uči, i samo želi da to računali radi ( jer mu npr treba za izdavanje računa, pisanje ponuda i predračuna, dizajniranje interijera ...) taj pripremi somića i onda mu to odradi netko tko zna kako u manjaru na 7 godisnjem amdu upogoniti hardversku akceleraciju i kako na friškom opensuseu dotjerati u red zbrku sa kodecima i sl... Takva znanja ti udju pod kožu nakon stotina i stotina instalacija na svakojakom hardveru i onda već po prvim simptomima nazireš kaj i kako bar krenuti... 

 

Opensuse kad jednom složiš, stari moj to može upravljati medjuzvjezdanim brodom , al jbg, prvo ga treba složiti, i tada može biti ogledni primjer i za profesionalne sisteme...

 
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Kolega Eld, baš sam o tome pričao. Sam si išao instalirati i naišao si na odredjene probleme. Odlično za tebe ako to radiš u svrhu učenja i sticanja iskustva. Ali onaj tko nema vremena i volje da to uči, i samo želi da to računali radi ( jer mu npr treba za izdavanje računa, pisanje ponuda i predračuna, dizajniranje interijera ...) taj pripremi somića i onda mu to odradi netko tko zna kako u manjaru na 7 godisnjem amdu upogoniti hardversku akceleraciju i kako na friškom opensuseu dotjerati u red zbrku sa kodecima i sl... Takva znanja ti udju pod kožu nakon stotina i stotina instalacija na svakojakom hardveru i onda već po prvim simptomima nazireš kaj i kako bar krenuti... 

 

Opensuse kad jednom složiš, stari moj to može upravljati medjuzvjezdanim brodom , al jbg, prvo ga treba složiti, i tada može biti ogledni primjer i za profesionalne sisteme...

 I prije koju godinu kada sam isprobavao linux Opensuse mi se najvise svidio i izgledom i mogucnostima. Sada si me zaintrigirao i opet cu ga instalirati i malo se vise pozabaviti kodecima pa mozda uz pomoc gugla i natjeram taj VLC da korektno radi :)

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 Ako google i burgija nevrte, zna se kaj vrti....

 

😀

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 Ako google i burgija nevrte, zna se kaj vrti....

 

😀

Čekić, naravno. Još se nije desilo da se isti nije bootao od prve.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Ma još nešto vrti di burgija neće....

 

😀

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Meni na Mintu VLC isto se deseavalo ili ga uopce nemoze pokreniti koristio sam ga samo za IPT streamove,,, rijetko tako da sam koristio drugi sw za to koji radi bolje.

dani
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...
bunker kaže...
ihush kaže...

 -svaka distra je priča za sebe, nema jednog-najboljeg .. mada je to sve 'isto' :) ili terminal.

 

Ček , ček malo ....kaj to nije sve soft !?!?!?

 haha sad ga imaš :)

 -ili slabo čitam .. ili ne. :)

-sve je soft, kao i terminal/svaki man za howto na linux(ima).. u jednini :)) nešto sasvim drugo je kako netko (kvalitetno) napravi frontend app, gui, uz dllhell. Zato ovom gore štuca vlk, ili nešto treće, jer je netko složio distru npr za gađete, netko za mrežu, netko za grafiku.. a nitko za konkretne želje konkretnog juzera koji bi to sad morao sam ili napraviti svoju distru (što je možda brže nego tražiti među ponuđenih nekoliko stotina + opcije guija kao gnome-kde itd..

 

-sve je soft, sve može na svemu .. ako se napravi. Kao što je svaki auto-auto, film-film.. ali to ne znači da je svaki isti ili jednako dobar ili iste namjene/tematike. Kvaliteta? Design-namjena? pa do izbora boje auta ili desktop teme.. nema najboljeg, nema jdenog za sve (juzere-namjene-želje). Odnosno, može biti dobar-ako radi, loš ako ne radi/bugovit.

-a kad gore juzer spomene Radeonku.. nekako osjetim (kao ženska intuicija) da je u tome kvaka. Nvidia..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori
Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Koji problem mi se pojavio sa glupim windowsima tj. njihovim updateom. U zadnje vrijeme mi javljaju gresku kod updatea tj. ne mogu ga odraditi, dodju do nekog postotka i onda naprve rollback. Zadnje veceras sa KB4458469. I onda sam se dosjetio da se to pocelo dogadjati otkako sam se poceo zabavljati sa linuxom i dual, pa i triple boot-om. Ne budi lijen maknem sve linuxe i hop windows update odradi bez problema!

Imao sam na jednom ssd-u winse i mint a na drugom ssd-u na jednoj particiji tih par igara sto povremeno igram a na drugoj sam isprobavao razne distre, zadnje elementary os. I ako sam dobro primijetio probleme su mi pravili cumulative update-ovi.

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Google dijeli packe Debianu i Ubuntuu radi sporog krpanja kernela radi sigurnosnih rupa

https://www.zdnet.com/article/google-project-zero-to-linux-distros-your-sluggish-kernel-patching-puts-users-at-risk/

Only real programmers collect their own garbage.
 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav

 

evo da se pohvalim instalirao na stari laptop mint u dual bootu s winsima i mogu reci da radi iznenadujuce dobro

 

prije sam se tu i tamo igrao s ubuntu i nekako mi zastajkivalo ali evo radi oke

razlog za instalaciju je malo promjene i da se nesto nauci malo i u linuxu

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

evo i ja se malo igram s novim :)

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.10.2018 13:49 (ShadoW).
 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

evo i ja se malo igram s novim :)

 

Kriva tema, tehnički...

Možda bi ju se moglo preimenovati u "Unix-like operacijski sustavi - pitanja i odgovori"?

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pr0n_addict kaže...

Kriva tema, tehnički...

Možda bi ju se moglo preimenovati u "Unix-like operacijski sustavi - pitanja i odgovori"?

  


a morao sam se pohvaliti :P

 

podjeljeni su mi prvi dojmovi, firefox je u jednom trenutku ostao bez zvuka i sad ga trebam natjerati da radi, neke skripte koje se izvrte u stotinkama na linuxu im treba 2 sec na BSDu i slicno. Ok, da se to sve srediti, ali nadao sam se da ce ici ipak malo vise smooth tranzicija

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-ako je za 'učenje' (ili mučenje..) tad ok.. :)

-ako je za normalno korištenje, tad zašto ne hackintosh, .. ili bilo koji OS, koji radi ono što želiš-koristiš. Sam OS za sebe je ništa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

-ako je za 'učenje' (ili mučenje..) tad ok.. :)

-ako je za normalno korištenje, tad zašto ne hackintosh, .. ili bilo koji OS, koji radi ono što želiš-koristiš. Sam OS za sebe je ništa.

za ucenje je :)

ima par featurea koji mi se cine interesantnim (zfs, pf, jails)

 

a trebat ce i uskoro i zamjena za linux kad feministice to preuzmu :P

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

.. još jedan koji FS vidi kao fičer ... :)) ah, idem se baviti (nativnim) čuvanjem ovaca..

-FS je FS, ne treba biti backup/sync/versioning.. ili čarobni grah. Za backup imaš metode-alate, za sync, za .. sve. Npr 'prava' baza čak ne koristi FS nego RAW (ima svoj interni.. jer FS je baza, oveload..). Zanimljivo samo serverima.. a tad opet korak nazad, što želiš od računala? (ok naučiti..) .. ali server ne služi surfanju firefoxom i gledanju klipića ili gejmanju. Kreni od tog, to je uz učenje = odrastanje ili možeš traktorom ići na trku.. server je server, desktop je desktop, client..

 

-ovce su smirujuće :)))

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

.. još jedan koji FS vidi kao fičer ... :)) ah, idem se baviti (nativnim) čuvanjem ovaca..

-FS je FS, ne treba biti backup/sync/versioning.. ili čarobni grah. Za backup imaš metode-alate, za sync, za .. sve. Npr 'prava' baza čak ne koristi FS nego RAW (ima svoj interni.. jer FS je baza, oveload..). Zanimljivo samo serverima.. a tad opet korak nazad, što želiš od računala? (ok naučiti..) .. ali server ne služi surfanju firefoxom i gledanju klipića ili gejmanju. Kreni od tog, to je uz učenje = odrastanje ili možeš traktorom ići na trku.. server je server, desktop je desktop, client..

 

-ovce su smirujuće :)))

 

 hmm, da, ok, ali nekad je convinient cisto zbog moje brzopletosti, rm-am nesto sto nisam trebao, nakon updatea se nesto skrsi i sl., ne vidim razlog zasto to ne bih koristio.

 

za desktop imam arch, on radi onako kako zelim.

 

vjerojatno su na kraju sve te greske moj pokusaj koristenja BSDa na isti nacin na koji koristim linux... nisam instalirao freeBSD na sluzbeno racunalo, cak ni na primarni desktop nego na racunalo koje generalno ne koristim pa eto, sad se zabavljam, proucavam

da vjerojatno za sve sto radim postoje i bolji nacini, vjerojatno da, ali ovi su mi zabavniji :)

 

EDIT: btw. imao sam prijatelja koji mi je konstantno "prigovarao" zasto nesto radim ispocetka kada postoji milion gotovih rjesenja za to, ali ne znam, volio sam nekad nesto i sam napraviti. ok, ne radim to na poslu, ali u slobodno vrijeme volim. Nekome je lakse uciti iz knjige, nekome iz videa a netko voli kreniti nesto raditi i putem uciti. Kod ITa je prednost sto to ne kosta nista, ne trebaju mi neki skupit alati (bar za ovo sto ja radim u open source svijetu, postoje naravno stvari tipa photoshop, ali i onda se da nabaviti neki trial/edu paket)

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.10.2018 13:05 (ShadoW).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
..

 hmm, da, ok, ali nekad je convinient cisto zbog moje brzopletosti, rm-am nesto sto nisam trebao, nakon updatea se nesto skrsi i sl., ne vidim razlog zasto to ne bih koristio.

..

-onak na prvu? (razlog) crkne disk.. imaš ili nemaš backup (višetruki, u sefu, lokacija 50km itd.. ovisno o levelu kojeg moraš udovoljiti..), dođe lopov i odnese računala, požar, poplava udar meteora.. :)) .. i nestanak struje (kao najstrašnije od svih zala..) :))).

-ali naravno, to je evolucija, normalan put, isprobavaš, čačkaš.. kasnije se prebaciš na ovce :) tak da samo go for it!

npr admin nikad nije brzoplet, uvjek ima stepback, ne rm-a.. (ili barem ne prizna javno!) :) .. i zato je meni sve to nedovoljno za podizanje obrve, dok svakih par godina izleti neki buzzword, novi FS i sl. koji će eto riješiti sva zla (osim struje).. i admini će moći biti poluretardusi.. kao direktori-manageri (i njihova djeca).. :) -zlobno? s razlogom.. :))

ne znam jesi li kad gledao majstora-kuhara? kak radi kajganu, oni japanci-kinezi kad mašu sabljama ili šipca kad baca kuglju sljadoljeda.. .. oni se time bave godinama, rutinski, ne čekaju neki novi nož ili žlicu, kao nogometaši kopačke.. e tako admin ne čeka neki FS nego čuva ovce, dok sys radi.. (istina ponekad zviznem nogom, da zadrnda vent, da znam da je upaljen.. :)) ).

 

ili uz googletranslator prevedeno.. nevažan mi je OS, FS, .. može biti novell ili solaris, dos, nadalje.. što mi treba mora raditi. Problem bilo koje vrste se mora dogoditi (kad-tad).. i tad imaš ili nemaš backup. Pri tome mi je naziv OSa sporedan, .. malo me muči ako je na njemačkom-piđinu.. ili mu je ergonomija za paraplegičare.

-što više ovisiš o nekom softwareu, to si ovisniji, nisi slobodniji.. a klikati next zna i spomenuti direktor.. :) sve su to nule-jedinice, žlica vegete, cigla. Nema upute kako ćeš sazidati nešto, ako trebaš piramidu, nećeš raditi pseću kućicu/shemu, mada je baš dobra shema, ili most ili kuhati grah, zabiti gol itd. Kuhar kojem je kriva kuhača&lonac je loš kuhar, admin kojem je kriv OS/FS (soft) je loš admin.

-učiš, isporbavaš.. evoluiraš. Provjeri za 5-10 godina ove odlomke i npr FS i rm-anje.. :)

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.10.2018 13:20 (ihush).
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

..

-onak na prvu? (razlog) 1. crkne disk.. imaš ili nemaš backup (višetruki, u sefu, lokacija 50km itd.. ovisno o levelu kojeg moraš udovoljiti..), dođe lopov i odnese računala, požar, poplava udar meteora.. :)) .. i nestanak struje (kao najstrašnije od svih zala..) :))).

-ali naravno, to je evolucija, normalan put, isprobavaš, čačkaš.. kasnije se prebaciš na ovce :) tak da samo go for it!

npr admin nikad nije brzoplet, 2. uvjek ima stepback, ne rm-a.. (ili barem ne prizna javno!) :) .. i zato je meni sve to nedovoljno za podizanje obrve, dok svakih par godina izleti neki buzzword, novi FS i sl. koji će eto riješiti sva zla (osim struje).. i admini će moći biti poluretardusi.. kao direktori-manageri (i njihova djeca).. :) -zlobno? s razlogom.. :))

ne znam jesi li kad gledao majstora-kuhara? kak radi kajganu, oni japanci-kinezi kad mašu sabljama ili šipca kad baca kuglju sljadoljeda.. .. oni se time bave godinama, rutinski, 3. ne čekaju neki novi nož ili žlicu, kao nogometaši kopačke.. e tako admin ne čeka neki FS nego čuva ovce, dok sys radi.. (istina ponekad zviznem nogom, da zadrnda vent, da znam da je upaljen.. :)) ).

 

 

4. što više ovisiš o nekom softwareu, to si ovisniji, nisi slobodniji.. a klikati next zna i spomenuti direktor.. :)

 1. naravno, pravi backup je uvijek eksterno iz ... razloga,

 2. nije li snapshot kinda stepback? nije rjesenje za sve, ali opet...

 3. tehnologije ne treba cekati, ali one same s vremenom dodu pa zasto ne?

 3. b) osim ako pravis nozeve pa neki novi super duper (bar tako pricaju) materijal izade, zasto ne probati, mozda zaista dulje budu ostri, a mozda je i samo hajka :)

 

 4. a ne biti ovisan o necem znaci da znas koristiti i alternative :) ne ocekujem da cu kada se susretnem sa zfs-om necim postati 3x mudriji, ali otvara mi poglede da se nesto moze rjesiti i na neki novi nacin, sto vise toga vidim, veca je sansa da kad se sustretnem s nekim novim problemom da cu moci iskoristiti dio neceg sto sam vidio

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.10.2018 13:31 (ShadoW).
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Shadow, sve je to lijepo, no vura ide tika-taka i niti milisekundu života nemožeš nadoknaditi ili vratiti ...

 

Evo primjer i samog boravka na forumu: onaj kome je boravak na forumu sam sebi svrha ili mu je to zamjena za druzenje uzivo, bolje da odmah zatrazi strucnu pomoć.  

 

😀

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

pozdrav

 

kako sam napisao frisko instalirao mint na starom laptopu. ispricavam se trenutno sam na mobu pa ne mogu bas listati sve, ima vec navedeno na temi neki izvori  o linuxu ili ima netko link kakav?

uglavnom cilj mi je nauciti barem osnove (dakle pocetnike naredbe) pa ako bog da i nesto vise. tipa pokusao instalirati sitan programcic ali ne funkcionira ko na winsima :D

uz to takoder malo C- nesto osnova znam ali eto da se nade. tkoder i osnovne pojmove vezane za linux, moze i materijal o tome kako funkcionira linux itd

 

dakle pocetak pa do kud sitgnem, dosadilo doci doma s posla i visiti bezveze na kompu nema smisla

 

hvala

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.10.2018 19:51 (SeaCucumber).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
SeaCucumber kaže...

pozdrav

 

kako sam napisao frisko instalirao mint na starom laptopu. ispricavam se trenutno sam na mobu pa ne mogu bas listati sve, ima vec navedeno na temi neki izvori  o linuxu ili ima netko link kakav?

uglavnom cilj mi je nauciti barem osnove (dakle pocetnike naredbe) pa ako bog da i nesto vise. tipa pokusao instalirati sitan programcic ali ne funkcionira ko na winsima :D

uz to takoder malo C- nesto osnova znam ali eto da se nade. tkoder i osnovne pojmove vezane za linux, moze i materijal o tome kako funkcionira linux itd

 

dakle pocetak pa do kud sitgnem, dosadilo doci doma s posla i visiti bezveze na kompu nema smisla

 

hvala

 Izvoli. 

http://haw.nsk.hr/arhiva/vol2018/6736/70809/www.opensource-osijek.org/dokuwiki/wiki:knjige:uvod_u_linux.html

Only real programmers collect their own garbage.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

svaka cast, bas ono sto mi treba. da ima malo doslovno osnovnih pojmova ali to sam trazi. hvala!!

 

 

off topic:

daj mi samo reci kad gledam druge linkove na stranici tipa 'Harder' baci 404 eror, to treba biti logan na stranici ili?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
SeaCucumber kaže...

svaka cast, bas ono sto mi treba. da ima malo doslovno osnovnih pojmova ali to sam trazi. hvala!!

 

 

off topic:

daj mi samo reci kad gledam druge linkove na stranici tipa 'Harder' baci 404 eror, to treba biti logan na stranici ili?

 np!

koliko znam ne treba biti logiran. možeš generirati i pdf pa si skinuti knjigu, barem je prije bilo moguće

Only real programmers collect their own garbage.
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Shadow, sve je to lijepo, no vura ide tika-taka i niti milisekundu života nemožeš nadoknaditi ili vratiti ...

 

Evo primjer i samog boravka na forumu: onaj kome je boravak na forumu sam sebi svrha ili mu je to zamjena za druzenje uzivo, bolje da odmah zatrazi strucnu pomoć.  

 

😀

 

 

 nisam siguan da kuzim sto zelis time reci? da trebam raditi nesto "produktivno"?

14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo imate nešto knjigica na linku... free...

 

 

 
2 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

 

 

 nisam siguan da kuzim sto zelis time reci? da trebam raditi nesto "produktivno"?

 

Pa čak nije nužno da je produktivno, već da ima neku svrhu koja ti donosi nekaj pozitivno u životu, tebi ili tvojim bližnjima...

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Pa čak nije nužno da je produktivno, već da ima neku svrhu koja ti donosi nekaj pozitivno u životu, tebi ili tvojim bližnjima...

 pa ono, nekad me take stvari vesele; neko igra pc igre, neko prcka po os-u neko nesto sasvim trece :)

7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...

 pa ono, nekad me take stvari vesele; neko igra pc igre, neko prcka po os-u neko nesto sasvim trece :)

 

Pa baš o tome govorim. I apk i os su najobičniji alati i nekakva zadivljenost i posvećenost tim alatima je pogrešan pristup ( sjeti se vjerskih win/lin litova ). Aj zamisli drvosječu koji bi toliko vremena i živaca posvećivao svojoj sjekiri. Kad se istupi, naoštri ju, kad pukne držalo zamijeni ga, dok radi tada koristi ru sjekiru, a lim neradi gleda da je čim dalje od te sjekire.

 

Pogotovo u suvremenom kontekstu kada su ljudi sve bolesniji ( pretilost, pušenje, alkohol, druge, pritisak očekivanog postignuća, stres, uzurbanost ...) bi nekakvo nekakvo sjedenje pred zaslonom trebalo biti svedeno na onu najmanju nužnu dozu koja ti treba za neki cilj ( učenje, rad...)...  Sveopća otuđenost, izostanak empatije, rastući cinizam i sl se mogu popravljati samo u neposrednom kontaktu i interakciji. No kada masu pretvoriš u izolirane, neaktivne, bezvoljne individue onda tom masom daleko lakše upravljaš i nije ti više prijetnja makar im preko noći poskupio struju ili smanjio neka prava ili prihode. Probaj razmisliti o ovim rječima u malo širem kontekstu pa možda zaključiš da su mnoge stvari koje se masovno dešavaju diljem planete dio šireg scenarija a tvoja volja za čačkanjem po osu im je savršena jer bi u birtiji možda skonto da i tvoji susjedi imaju slične probleme pa bi nakon dve loze zafitiljio ciglu u tahijev prozor.....

 

😀

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice