Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.094.810
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

.

http://www.soundstream.com/
 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Dakle Pernar planira organizirati InstallFest. Uštipnite me, želim se probuditi da izađem iz ove noćne more.

idgaf i jagla sujem za peru kladarca
9 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Mary Sue kaže...

Dakle Pernar planira organizirati InstallFest. Uštipnite me, želim se probuditi da izađem iz ove noćne more.

 

Sad kad osobe koje proganjaju ljudi-gusteri navale na forum sa pitanjima o linuxu (npr. dal sadrzi živu :D )

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
m77 kaže...

Noob ovdje...ne totalni, ali poprilični...zanima me kakva je situacija kod linuxa i wifija, da li bih ja to morao sam podešavati ili je wifi odmah po instalaciji tu?

Hvala!

 Nakon 2010 i ubunutu 10.10 ja nisam naišao na problem sa wi-fi, sve laptop kartice rade 100% nakon instalacije
A ako si instaliraš Bind9 i lokalni dns, internet radi brže nego windowsi


Edit:
eh da, neki laptopi imaju fizički gumb za paljenje i gašenje Wi-FI uređaja te ako je kartica ugašena nastaju frustracije "zašto net ne radi" i "*ebeni linux i driveri"
Ali to nije kriv linux, to je opcija da si čuvate bateiju ako vam wi-fi ne treba (recimo moj laptop sa wi-fi radi 2 sata na bateriji, ali ako ugasim wi-fi onda baterija traje preko 3 sata)
BTW ista je situacija i na widowsima (ako je kartica fizički ugašena)

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.11.2018 9:11 (Darky).
10 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pitanje za kolege koje imaju manjaro.

Sleep mode, a ni hibernacija mi ne rade(zadnjih sigurno 3,4 mjeseca), dakle stavim ga u sleep(closing lid ili na suspend), zaslon se gasi, ali laptop ne, pokusava se ugasit ali vjrv zapne u nekoj petlji, i onda prakticki vrti procesor na max, jer se jako ugrije.

Kad mi se to dogodi(ne svaki put, ali u 90% slucajeva) jedino rjesenje jer da ga gasim na power button, i onda ponovno palim.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

ugrije se jer ugasi vent/monotor.. pronađi odgovarajući driver ili provjeri postavke, update biosa itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

ugrije se jer ugasi vent/monotor.. pronađi odgovarajući driver ili provjeri postavke, update biosa itd..

 Cak i ne gasi ventilator, samo ekran ugasi

8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
soundstream kaže...

.

 

Mary Sue kaže...

Dakle Pernar planira organizirati InstallFest. Uštipnite me, želim se probuditi da izađem iz ove noćne more.

 

Je, Pernar veliki Linuxaš. Čitavu svoju "FB revoluciju" muktaš je započeo i morao (!) raditi na laptopu koji mu je dao Igor Knežević, bivši hadezeovac (doministar sa srednjom školom!) i bivši "poslovni partner" Tuđmanove kćeri.

Moram li napominjati da su gore bili samo Windowsi? To je inače bio uvjet (morao je koristiti isključivo taj laptop i taj mobitel, niti jedan drugi)  kako bi ga Igor kontrolirao, navodno iz Londona (dosta para je uloženo u taj projekt).

To zna i može potvrditi bar 30-tak ljudi, jer nije Pernar tad bio jedini koji je "dobio" kompjuter (bubnjeve, transparente, novce...) za "revolucionarne potrebe".

Istina je da je nakon godinu-dvije prešao na Linux, dapače: nadobudnik je postavio imaginarni projekt "Linux Hrvatska"  i imao pod istim imenom svoj video kanal na YT  gdje je "objašnjavao i učio druge" što i kako to Linux. Činjenično, znanje mu je bilo na razini osnovca, a sve što je radio je bilo copy & paste od drugih (kao i 90% njegovog djelovanja uopće).
Sumnjam da danas zna puno više, i tad je kao i danas bio (i ostao) običan adhd prodavač magle, šarlatan.

Šteta da je izbrisao taj kanal i sve pokušaje, bilo je 3-4 amaterska uratka ako se dobro sjećam... danas bi se lijepo smijali nepismenom koji druge uči čitati i pisati.

 

edit: ne'š ti Linuxaša, moj susjed zemo nk građevinar si je tada greškom instalirao isti Ubuntu doma (kao i Pernar) i radio na njemu neko vrijeme, na hrvatskom, a da nije ni znao da ima Linux. Tek kad me pozvao da ne može neki Windows program instalirati, saznao je da je to Linux. Pitao sam ga kako je uopće stavio Linux gore, a on je rekao da je kupio PC bez instaliranog OSa, a imao je neki CD ili DVD (BUGov?)  na kojem je pisalo "besplatni operativni sustav za vaš PC"; možda je i imao Windowse pa je samo gurnuo krivi CD/DVD: njemu je to sve bilo isto, nije ni znao što je Linux.
Ali liku je već radio printer kad sam došao, mislim čak da je to sam do kraja upogonio. Da mu mali nije htio igrice, i danas bi valjda imao Linux.

Poruka je uređivana zadnji put čet 22.11.2018 3:27 (Zechina).
13 godina
protjeran
offline
Linux - pitanja i odgovori

Dok su god ovakvi kao Zechina u ovoj drzavi nikada nece biti bolje....

http://www.soundstream.com/
 
1 0 hvala 0
7 godina
offline
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

ima li netko cmi-8738 audio? .. dodatna/diskretna pcie-kartica, nema zvuka, ali 'radi'. :) naravno, još da da i zvuk na zvučnik bi bilo poželjno.

-server mbo bez audia, dok je sam chip-driver prastar (oko 2002) mada ima i drivere za dos-win-lin sve.. dok npr u live xfce-mintu čak i indikator veselo skače dok playa radio, ali je ''mutav'' zvuk, ništa..

-kartica je nova, ali nije isključeno da je škart, lako zamijeniti... ali mi više 'zvuči' kao driver-support problem. Možda usb? Upravo zbog kompatibilnosti sam uzeo pcie..

-koristim mint-cinnamon 18.3 + ili bilo koja distra kde-xfce.. jednako se ponaša, uređaj prepoznat, nema zvuka.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

ima li netko cmi-8738 audio? .. dodatna/diskretna pcie-kartica, nema zvuka, ali 'radi'. :) naravno, još da da i zvuk na zvučnik bi bilo poželjno.

-server mbo bez audia, dok je sam chip-driver prastar (oko 2002) mada ima i drivere za dos-win-lin sve.. dok npr u live xfce-mintu čak i indikator veselo skače dok playa radio, ali je ''mutav'' zvuk, ništa..

-kartica je nova, ali nije isključeno da je škart, lako zamijeniti... ali mi više 'zvuči' kao driver-support problem. Možda usb? Upravo zbog kompatibilnosti sam uzeo pcie..

-koristim mint-cinnamon 18.3 + ili bilo koja distra kde-xfce.. jednako se ponaša, uređaj prepoznat, nema zvuka.

 USB nije lose rjesenje, ja imam ovakvuUgreen koju sam narucio sa Aliexpressa, plug and play na svim OS-ovima.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. Provokator starog kova
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

stavio usb (noname -konig..) -radi. btw 50% niža cijena nego pciex..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Nazovi KDE zbog telefona.

Ali kako kad nema mobilni čip iz sigurnosnih razloga :)

Ovo je valjda samo za Stallmana, Snowdena i alu-foliju ekipu 

https://fossbytes.com/necuno-to-launch-linux-based-smartphone-with-kde-plasma-mobile/

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 8:46 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Možda računaju na vlastitu eSIM verziju :D
https://www.gsma.com/esim/

Google sad to izgleda gura
https://www.theregister.co.uk/2018/12/04/google_wants_to_lure_you_onto_its_esim/

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Jabuka za pingvina :)

Iskustvo jednog jabučara. Zgodno za pročitat, jer ima popis alternativnih aplikacija. I sam gledam DBeaver

https://medium.com/@w0u7/an-apple-for-a-penguin-a44464a3306b

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.12.2018 14:26 (hrvooje).
 
1 0 hvala 1
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Nakon godina neaktivnosti, fb hulk se probudio.

 

https://m.facebook.com/linux.hr/

 

😀

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Nakon godina neaktivnosti, fb hulk se probudio.

 

https://m.facebook.com/linux.hr/

 

😀

 Kako nemam facebook račun, odem na njihovu stranicu linux.hr da vidim što se događa, jer je ona bila moj ulazak u svijet Linuxa. Sjećam se Slobodana koji je strpljivo odgovarao nama noobovima i pakao sa instaliranjem grafičkog sučelja na Mandrakeu, te održavanju kućnog web servera na Ubuntu 8.04. Pokušam se ulogirat i gle, uspjeh iz prve. Nađem svoju poruku iz 2006. kako nemam pojma i Linux koristim tek 2-3 godine. Opalih se smijat, jer i nakon 15 godina i dalje nemam pojma :) 

 

 

Mislim, dakle half adder
7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

A svojevremeno je taj hulk izgledao obećavajuće... Udruga je bila aktivna, druzilo se, skupštine, instalfesti, mislim da su i do nekakvih kontakata sa ministarstvima postigli, o nekakvom udzbeniku za škole se pregovaralo.... I nakraju zapali u mrtvilo, godinama, a sad vidim hrpicu friških objava ( ali samo na fb, stranica i dalje zapela u povijesti )... Mora da su dobili mlade snage.

 

😀

 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav

 

Prije desetak dana sam kupio Dinobot u5 mini sa  Android i Enigma 2 Linux operativnim sistemom i sa OPENTV 6.1. Pri prvom pokretanju sve je funkcioniralo normalno,međutim prije par dana mi se desilo da nemogu vise pokrenuti Enigma 2 OPENTV 6.1 uopce ga ne prepoznaje,samo zablica par puta sa pocetnim logo natpisom OPENTV 6.1 i vrti tako par minuta i to je to, jednostavno ga nemoze pokrenuti. Android operativni sistem normalno funkcionira.

Buduci da ja nemam nekog iskustva sa tim, molio bih nekog za pomoc ako je imao slicna iskustva.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.12.2018 18:28 (ESTRIES).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ESTRIES kaže...

Pozdrav

 

Prije desetak dana sam kupio Dinobot u5 mini sa  Android i Enigma 2 Linux operativnim sistemom i sa OPENTV 6.1. Pri prvom pokretanju sve je funkcioniralo normalno,međutim prije par dana mi se desilo da nemogu vise pokrenuti Enigma 2 OPENTV 6.1 uopce ga ne prepoznaje,samo zablica par puta sa pocetnim logo natpisom OPENTV 6.1 i vrti tako par minuta i to je to, jednostavno ga nemoze pokrenuti. Android operativni sistem normalno funkcionira.

Buduci da ja nemam nekog iskustva sa tim, molio bih nekog za pomoc ako je imao slicna iskustva.

 

Ja sam imao slična iskustva, sa ženom. Zablica par puta na početku, vrti tako par minuta i to je to, jednostavno ga ne može pokrenuti.
Zato sam sad na Linuxu.

E da, meni je isto pri prvom pokretanju sve normalno funkcioniralo. Suddenly...

Nego, jesil' ti to probao resetirati? Imaš ovdje upute ako je ovo to tvoje; ako nije, Google je tvoj prijatelj.

BANDO GNULINUXAŠKA, SRETNA VAM NOVA GODINA!

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.12.2018 12:30 (Zechina).
7 godina
offline
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-korak naprijed, natrag... :) ili nizbrdo..

da, kaže se da je i udarac u dupe, korak naprijed.. pa tako i tumačenje (linka).. to što su podržane, ne znači da se koriste-igraju na linuxu. I dalje samo 'potencijal' jer tumpleki koji su u OGLu nemaju više interesa nešto raditi, ibm je zaspao, amd nema resurse, ms njima je svejedno tj čak će najvjerojatnije oni više napraviti nego linux zajednica u proteklih par desetljeća zajedno...

-linux je mrtav, a stiže i ms-office, cloud, sve što ima ms da ga dokrajči i da postane win-2 s drugim nazivom i besplatnim održavanjem dok ms ubire zaradu na sulugama neovisno kako se naziva koji byte jednog te istog softa ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Nemoj tako.

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujemo.

Svakoga dana...

7 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

 

Drage kolege, sve najbolje u 2019, puno sreće i zdravlja  te puno linuxa na desktopima.

 

 

....

 
5 0 hvala 6
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunker kaže...

 

Drage kolege, sve najbolje u 2019, puno sreće i zdravlja  te puno linuxa na desktopima.

 

 

....

 Hvala, također! 

Samomrzeći hrvat
13 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ekipa, nek' pingvini uspravno (ponosno) stoje i u 2019.-oj.

🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄
🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉
🍾🍾🍾🍾🍾🍾🍾🍾🍾🍾
🥂🥂🥂🥂🥂🥂🥂🥂🥂🥂
Stručnjak za odmaganje...
 
4 0 hvala 3
5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

 

Ma jesam svasta i to resetiranje,update i pokusao sam ubaciti open ATV2,ali nisam uspio.

Očito mi preostaje taj drugi prijedlog...

 

U svakom slucaju hvala!

5 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Zechina kaže...
ESTRIES kaže...

Pozdrav

 

Prije desetak dana sam kupio Dinobot u5 mini sa  Android i Enigma 2 Linux operativnim sistemom i sa OPENTV 6.1. Pri prvom pokretanju sve je funkcioniralo normalno,međutim prije par dana mi se desilo da nemogu vise pokrenuti Enigma 2 OPENTV 6.1 uopce ga ne prepoznaje,samo zablica par puta sa pocetnim logo natpisom OPENTV 6.1 i vrti tako par minuta i to je to, jednostavno ga nemoze pokrenuti. Android operativni sistem normalno funkcionira.

Buduci da ja nemam nekog iskustva sa tim, molio bih nekog za pomoc ako je imao slicna iskustva.

 

Ja sam imao slična iskustva, sa ženom. Zablica par puta na početku, vrti tako par minuta i to je to, jednostavno ga ne može pokrenuti.
Zato sam sad na Linuxu.

E da, meni je isto pri prvom pokretanju sve normalno funkcioniralo. Suddenly...

Nego, jesil' ti to probao resetirati? Imaš ovdje upute ako je ovo to tvoje; ako nije, Google je tvoj prijatelj.

BANDO GNULINUXAŠKA, SRETNA VAM NOVA GODINA!

 

Ma jesam svašta, i to resetiranje,update i pokušao sam ubaciti open ATV 2,ali nisam uspio.

Očito mi preostaje taj drugi prijedlog...

U svakom slučaju hvala!

 

16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Još jedan file manager. Koji problem rješava, ne znam.

Link

Mislim, dakle half adder
 
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice