Ne prepoznaje bootabilni USB

poruka: 12
|
čitano: 2.631
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Ne prepoznaje bootabilni USB

Ovako..

 

Imam jednu staru kramu od laptopa sa WinXP kojeg želim maknut i staviti Bodhi linux

 

napravim bootable USB s rufusom i .iso fileom linuxa 

 

ukopčam u laptop,boot select nema USB-a 

 

Laptop je ovaj https://support.hp.com/us-en/document/c00571583

 

di je problem? 

Svemirski mega car
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB

Probaj ga uštekati u neki drugi utor, a ako ti se ni onda ne pojavljuje, probaj ga formatirati i promijeniti vrstu file sustava (s NTFS na FAT32 ili obrnuto)...

16 godina
moderator
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB

Starija računala/BIOS-i su znali imati problema s bootanjem s USB sticka. Zato snimiš bootabilni DVD, instaliraš Linux s njega na disk (nadam se da na disku nemaš više ništa što bi ti bilo bitno - ako imaš, prvo napravi backup) i riješena stvar. 

13 godina
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB
Marko :D kaže...

Probaj ga uštekati u neki drugi utor, a ako ti se ni onda ne pojavljuje, probaj ga formatirati i promijeniti vrstu file sustava (s NTFS na FAT32 ili obrnuto)...

 Svi portovi su ispravni,ovo drugo isto nula bodova

mbaksa kaže...

Starija računala/BIOS-i su znali imati problema s bootanjem s USB sticka. Zato snimiš bootabilni DVD, instaliraš Linux s njega na disk (nadam se da na disku nemaš više ništa što bi ti bilo bitno - ako imaš, prvo napravi backup) i riješena stvar. 

 Auu di da nađem prazni DVD 

 

Još bi ga morao laptopom pržiti,na stolnom mi je to riknulo ...a u kakvom je stanju taj xp na njemu bolje da ne znaš..potpuno neupotrebljivo

 

no izgleda da nema drugog načina

 

zahvaljujem 

Svemirski mega car
12 godina
offline
Ne prepoznaje bootabilni USB

imao sam isti problem na starom kompu sa gigabyte p45 plocom , tj nema  mogucnost boota sa  USBa i rijesio sam problem ovim  . zaprzi bootabilni cd , pokreni i odaberi usb u meniju i vozi . 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Ne prepoznaje bootabilni USB

ja imam ovakav meni

 

1. dvd drive

2. hard drive

3. floppy drive

4. ethernet adaptor

 

USB menija niti nema,sad sam u potrazi za praznim DVD-om 

 

 

Svemirski mega car
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB
matkoGSi kaže...

ja imam ovakav meni

 

1. dvd drive

2. hard drive

3. floppy drive

4. ethernet adaptor

 

USB menija niti nema,sad sam u potrazi za praznim DVD-om 

 

 

Kod mene je cak i bio u bootmeniju pod usb - hdd ali nije htio povuci . ne treba ti dvd , moze i na  cd , par MB je tezak samo .

13 godina
offline
Ne prepoznaje bootabilni USB

Nisam te razumio 

 

ISO od Linuxa je težak 1.25GB i definitivno ne ide na CD

 

Ti si mislio da taj mali programčić snimim na bootabilni CD da on napravi neki abrakadabra potez u BIOS-u da povuče ISO sa USB-a?

 

Onda imam novi problem,nemam ni blank CD 

 

Svemirski mega car
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB
matkoGSi kaže...

Nisam te razumio 

 

ISO od Linuxa je težak 1.25GB i definitivno ne ide na CD

 

Ti si mislio da taj mali programčić snimim na bootabilni CD da on napravi neki abrakadabra potez u BIOS-u da povuče ISO sa USB-a?

 

Onda imam novi problem,nemam ni blank CD 

 

 Da , upravo tako . program sluzi da povuce sa USB-a na  sistemima  gdje to nije podrzano . Stvar je kod mene perfektno radila . samo je bitno da  ti je postavljeno da  boota sa cd-a da bi se mogao pokrenuti i odabrati USB . evo i video , lik je malo opsiran ali mozes vidjet kako stvar radi :)

 

16 godina
moderator
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB
matkoGSi kaže...

Ti si mislio da taj mali programčić snimim na bootabilni CD da on napravi neki abrakadabra potez u BIOS-u da povuče ISO sa USB-a?

Taj mali programčić je boot manager - on ne napravi nikakav potez u BIOS-u, nego pokrene učitavanje Linuxa s USB sticka. Znači, BIOS predaje pokretanje računala tom malom programčiću (Plop Boot Manager), a onda on pokrene boot manager s USB sticka.

 

matkoGSi kaže...

Onda imam novi problem,nemam ni blank CD  

To su ti današnji problemi... Negdje valjda imam koji medij, ali ne znam gdje. Još gore - u svom stolnom kompjuteru imam DVD snimač, ali SATA kabel nije zaštekan. Već godinu dana.  

12 godina
offline
Re: Ne prepoznaje bootabilni USB
mbaksa kaže...
matkoGSi kaže...

Ti si mislio da taj mali programčić snimim na bootabilni CD da on napravi neki abrakadabra potez u BIOS-u da povuče ISO sa USB-a?

Taj mali programčić je boot manager - on ne napravi nikakav potez u BIOS-u, nego pokrene učitavanje Linuxa s USB sticka. Znači, BIOS predaje pokretanje računala tom malom programčiću (Plop Boot Manager), a onda on pokrene boot manager s USB sticka.

 

matkoGSi kaže...

Onda imam novi problem,nemam ni blank CD  

To su ti današnji problemi... Negdje valjda imam koji medij, ali ne znam gdje. Još gore - u svom stolnom kompjuteru imam DVD snimač, ali SATA kabel nije zaštekan. Već godinu dana.  

+1  

da,  tako je , samo mi  se nije dalo pisat to sve i  objasnjavat ,  na kraju krajeva nije ni bitno :) stvar radi za ono sto kolegi treba , samo jos mora naci CD haha  . 

13 godina
offline
Ne prepoznaje bootabilni USB

Išao sinoć kupiti pokoji prazni DVD i CD,skupo su me koštali,žurio da ne zatvori i popušio kaznu

 

No isto tako imam ventilator koji nema sekunde radnog staža,ušarafljen prije par godina,nikad ukopčan jer je kabel prekratak 

U novom imam vodeno,neko custom od frenda,šljaka

 

No vratimo se na temu,ispalo na kraju da ni na laptopu ne šljaka pržilica,hardware error i neki brojevi

Tako da sam prisiljen odložiti stvari za koji dan

 

Hvala svima na pomoći 

Svemirski mega car
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice