Problem s promjenom svjetline ekrana

poruka: 7
|
čitano: 1.836
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Problem s promjenom svjetline ekrana

Pozdrav ekipa,

 

javljam se s friško instalirane verzije Linuxa, Ubuntu 14.04. Napravio sam dual boot s Windows 7icom i sve radi odlično, osim jednog. Naime, nikako ne mogu promijeniti svjetlinu ekrana, bilo da to radim iz izbornika u Settingsima ili pomoću tipki na tipkovnici laptopa. Radi se o HP-u Pavilion dv7-6195us, ima Intelovu integriranu grafičku i grafičku od ATI-a model 6770M.

Je li netko imao sličan problem ili zna kako ga riješiti?

ZOTAC: Its Time to Play.
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.3.2016 22:38 (DmL).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s promjenom svjetline ekrana

Za trenutnu vrijednost:

 

cat /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

 

za izmjenu:

sudo bash

echo ?? > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

exit

 

Naravno, umisto ?? stavi neki broj, navodno moguće vrijednosti ovise o hardwareu (kod mene je 0-100).

0 će skroz izgasit ekran, sustav će odbiti krive vrijednosti.

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s promjenom svjetline ekrana
mariik kaže...

Za trenutnu vrijednost:

 

cat /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

 

za izmjenu:

sudo bash

echo ?? > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

exit

 

Naravno, umisto ?? stavi neki broj, navodno moguće vrijednosti ovise o hardwareu (kod mene je 0-100).

0 će skroz izgasit ekran, sustav će odbiti krive vrijednosti.

 

 Hvala ti na odgovoru, ali odmah slijedi i pitanje. Čekaj malo, zar ne postoji drugačiji način od ovoga gdje moram ručno upisivati naredbe u Terminal?!

Čemu onda GUI i postavkama sustava, čemu onda dvije tipke na tipkovnici posvećene upravu izmjeni svjetline ekrana? Jako često mijenjam te postavke, i nije mi uopće praktično rješenje...

ZOTAC: Its Time to Play.
14 godina
offline
Problem s promjenom svjetline ekrana

To ti je u duhu Linuxa. Kakvi crni grafički interfejsi...

 
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem s promjenom svjetline ekrana

sve na svijetu (PCja) radi korištenjem drivera, ne po duhu svetom mada su takva vjerovanja.

tad i spomenute tipke imaju svoju ulogu ako je soft ispod haube 'pravi'.

velika šansa da će sve proraditi instalacijaom 'boljeg' drivera, ali iz doba početaka swichable gr. je bilo problema, kaskanja linux supporta.. možda nikad nije fiksano (jer i to je duh linuxa) odnosno ovisi i o distri, repo-updateu, DEu.. svačem-ničem. Zapravo osvisi o softwareu, jer sve je software kako ga god nazvali.

Dali ćeš pri tome tipkati u mraku terminala ili klikajući u GUIu to je samo stvar izvedbe (za juzera), ako netko napravi, možeš klikati. .. npr vidi ubuntu tweak opcije i sl.

+ od pojave UEFIja, fastboota.. jako je bitno i postavka BIOSa, pogotovo za notebook (jer neke stvari su namjerno vezane s OSom, npr glasnoća, svjetlina.. pa i prve serije bugovitih drivera koje su za win brže fixane, za linux možda nikad... bio je problem ako smanjih svjetlinu, ne možeš pojačati, 'mrak'). ..

 

za najbrži test-potvrdu uzroka, bootaš neku noviju distru ili neku koja za razliku od ubuntua ima više dodataka treće strane kao npr mint. .. ako je tamo sve ok, znaš da je samo driverski problem kojeg tad samo mraš pronači i instalirati, a možda je već u repou, apt-get.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Problem s promjenom svjetline ekrana
DmL kaže...

Pozdrav ekipa,

 

javljam se s friško instalirane verzije Linuxa, Ubuntu 14.04. Napravio sam dual boot s Windows 7icom i sve radi odlično, osim jednog. Naime, nikako ne mogu promijeniti svjetlinu ekrana, bilo da to radim iz izbornika u Settingsima ili pomoću tipki na tipkovnici laptopa. Radi se o HP-u Pavilion dv7-6195us, ima Intelovu integriranu grafičku i grafičku od ATI-a model 6770M.

Je li netko imao sličan problem ili zna kako ga riješiti?

 http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1906803

Samomrzeći hrvat
15 godina
neaktivan
offline
Re: Problem s promjenom svjetline ekrana
DmL kaže...
mariik kaže...

Za trenutnu vrijednost:

 

cat /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

 

za izmjenu:

sudo bash

echo ?? > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness

exit

 

Naravno, umisto ?? stavi neki broj, navodno moguće vrijednosti ovise o hardwareu (kod mene je 0-100).

0 će skroz izgasit ekran, sustav će odbiti krive vrijednosti.

 

 Hvala ti na odgovoru, ali odmah slijedi i pitanje. Čekaj malo, zar ne postoji drugačiji način od ovoga gdje moram ručno upisivati naredbe u Terminal?!

Čemu onda GUI i postavkama sustava, čemu onda dvije tipke na tipkovnici posvećene upravu izmjeni svjetline ekrana? Jako često mijenjam te postavke, i nije mi uopće praktično rješenje...

 meni su tipke za svjetlinu na lenovu i asusu radile out of box.

Ovo znan jer mi je tribalo za postavit svjetlinu nakon restarta...

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice