6GB RAM, a 4GB iskoristivo

poruka: 52
|
čitano: 26.414
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
RE: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

U krivu si.

Moguće je da jedan keks bude detektiran a memorija nedostupna.

Nema to veze sa onboard grafikom,jer na mojoj ploči nije bilo nikakve onboard grafike!

Za sada ove probleme imaju najviše Gigabyte ploče.

Očito je to postao problem na dosta 55/58 ploča,imaš na netu koliko hoćeš prijava.

 

AMD Phenom x3 710 @ x4 10 / MA770-UD3 / Corsair 4x2GB 800 / Gainward 275 gtx GS / 2x 500GB Samsung F3 RAID 0 / LC 650W v2.3 / Samsung T260HD
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.9.2010 14:14 (dax1974).
14 godina
neaktivan
offline
6GB RAM, a 4GB iskoristivo

evo dečki riješen problem :D Samo sam jednu pločicu prebacio u drugi utor i sve 5 :D Hvala svima !! Evo slika da vidite

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
6GB RAM, a 4GB iskoristivo

imam pitanje vezano uz memoriju

instalirao sam win 10 x64

imam dvije  mem.  2x2 gb- ukupno 4 gb

prikazuje mi 1.96 gb

isprobao sam ovo u postovima ispred u mscongig,no nema pomaka

 

u biosu -UEFI ASROCK bios piše:

 

total memory 4096mb

single -channel mode , ne piše mi dual

A1-none,A2-2048mb,

B1-none,B2-2048mb

u uputama stoji da je osnovno a2-b2,matična je asrock extreme3 970

 

čitao sam u postovima da treba napraviti i memory remap

no ne mogu pronaći tu funkciju u biosu

 

evo prikaza u slikama

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
6GB RAM, a 4GB iskoristivo

imam pitanje vezano uz memoriju

instalirao sam win 10 x64

imam dvije  mem.  2x2 gb- ukupno 4 gb

prikazuje mi 1.96 gb

isprobao sam ovo u postovima ispred u mscongig,no nema pomaka

 

u biosu -UEFI ASROCK bios piše:

 

total memory 4096mb

single -channel mode , ne piše mi dual

A1-none,A2-2048mb,

B1-none,B2-2048mb

u uputama stoji da je osnovno a2-b2,matična je asrock extreme3 970

 

čitao sam u postovima da treba napraviti i memory remap

no ne mogu pronaći tu funkciju u biosu

 

evo prikaza u slikama

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

glupo pitanje, ali jesi li probao prebaciti pločice u druge utore?

 

vidiš da je dečku iznad tebe proradilo. pisalo mu 6 gb od toga 4 iskoristivo. tebi je slično.

15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

remap nema veze izpod 4GB, tj remapiraju se adrese od 6-do-8GB (memorijske adrese, neovinso koliko RAMa ima sys).

-90% alocirano za integriranu VGA ili postavka BIOSa. Reset, load default.. RTFM. Podesi BIOS.

-npr, ako je bilo 2GB, ako je uključen fastboot/hyber, ako se tad doda 2GB, tad dok se ne učita nova konfiguracija, bios preskače taj dio i pali se OS s onim stanjem koje je posljednje prijavljeno. Tad se resetira BIOS koji tad prijavi novo stanje OSu. (jednostavnije, ne korsititi fastboot i sl).

 

pravila, npr raspored RAMa po utorima, intel parovi 1-3 i 2-4, amd 1-2, 3-4 (parovi za dualchanel mod), ako nema neke nekompatibilnosti, ako je RAM i MBO ispravno, tad se po pravilu popunjava od prvog utora, zato i broj A1.. koji znači, da ram treba biti u njemu, ne u B-2 koji je posljednji za popunjavanje.

 

-ili je nešto neispravno, utor ili ram.

-memtest86, pokrenuti s nekog live medija (linux, hirens..) i vidjeti što on vidi kao raspoloživo, + rezervirano za VGA.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.11.2017 13:12 (ihush).
15 godina
offline
6GB RAM, a 4GB iskoristivo

Prema Manualu Asrock 970 Extreme 3 ispravno je popunio memorijske slotove za dual channel.

Dual Channel radi

A1-B1 ili (slot 1 i slot 3)

A2-B2 ili (slot 2 i slot 4) ili

Sva četiri memorijska slota popunjena.

 

Na stranicama 2. i 14. imaš detaljne upute.

 

Ja bih izvadio pločice, premjestio ih u slot 1 i slot 3, pa ponovno upalio PC, da se vidi da li prikazuje dual channel, ako ne prikazuje uradio CMOS.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo
boxer kaže...

Prema Manualu Asrock 970 Extreme 3 ispravno je popunio memorijske slotove za dual channel.

Dual Channel radi

A1-B1 ili (slot 1 i slot 3)

A2-B2 ili (slot 2 i slot 4) ili

Sva četiri memorijska slota popunjena.

 

Na stranicama 2. i 14. imaš detaljne upute.

 

Ja bih izvadio pločice, premjestio ih u slot 1 i slot 3, pa ponovno upalio PC, da se vidi da li prikazuje dual channel, ako ne prikazuje uradio CMOS.

 probao sam i slot 1-3 i 2-4 dobijem isto

15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

Jesi napravio CMOS?

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
12 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

nisamjoš

da li samo da izvadim beteriju ili  matična ima :

Clear CMOS Jumper - 

 

CLRCMOS1 allows you to clear the data in CMOS. To clear and reset the
system parameters to default setup, please turn off the computer and unplug
the power cord from the power supply. After waiting for 15 seconds, use a
jumper cap to short pin2 and pin3 on CLRCMOS1 for 5 seconds

 

evo memtest86+

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 17:47 (valisaurea).
15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

clr cmos je hardwareovski reset na factory default (software, defaultne postavke biosa, ista stvar, kao i reset nakon flashanja).

-po manualu, trenutnom rasporedu i prijavljenom singlechanel modu.. izgleda neka greška? ili je tako postavljeno u biosu-opcija? .. za dualchanel na AMDu je uobičajeno po redu, prvi i drugi utor, probaj i ponovi test ili vidi u BIOSu, nema razloga da ne radi.

 

važno: BIOS treba biti odgovarajuće podešen, ne samo reset-factory.. nakon reseta, skoro kao obavzeno treba ući i podesiti ili barem provjeriti opcije + datum (mogući problemi s licencom win pogotovo starija MBO jer se godina promjeni po starosti na  defult). Postavke kao uefi/legacy, gpt-mbr, itd. trebaju biti sukladne OSu, tj ako je OS već instaliran tad se u pravilu te opcije ne bi trebale mijenjati (podesiti na staro stanje) .. ili OC, RAM postavke i sl.

 

-ako i dalje win ima dostupno samo 2GB tad je još nešto spetljano u sys-OSu.. probaj uključiti pa isključiti mcsonfig-RAM opciju, ili čisti install.

 

edit: nije problem u win.. i memtest86 vidi samo 2GB (mada uredno vidi i dva modula..).

-u tom slučaju mora biti MBO-BIOS problem (hardware..), možda overclock (640mhz je neobičan clock za ram, nestandardno, podesi BIOS), pa do tog da treba sve rastaviti-sastaviti (neki kontakt-pin..) ili je kvar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.11.2017 21:43 (ihush).
12 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

ok

probam sutra staviti  prvi i drugi slot

pa javim

12 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo
valisaurea kaže...

ok

probam sutra staviti  prvi i drugi slot

pa javim

 stavljanjem memorije u 1 i 2 slot na ovoj ploči

ne može podići sustav uopće

na koliko dugo treba izvaditi bateriju-cmos-

15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo
Izvadi bateriju na min,normalno prije toga izvadi kabao od napajanja da ploca nema struje
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo
valisaurea kaže...
valisaurea kaže...

ok

probam sutra staviti  prvi i drugi slot

pa javim

 stavljanjem memorije u 1 i 2 slot na ovoj ploči

ne može podići sustav uopće

na koliko dugo treba izvaditi bateriju-cmos-

-neispravna mbo.. crknuti utori ili bilo što povezano s memorijom pa do cpu-memkontroler.

-sustav? odspoji disk, nema potrebe paliti OS (ili zbrljaviti ga), sam BIOS, pali ili ne pali..

-sve što se radi, prvo isključiti struju, uključiti kad je sve gotovo.

-clr cmos postoji jumper, ili se vadi baterija.. stvar je u sekundama 1-7.. (ali svako doda još malo).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

izvadio bateriju,vratio nazad sve ostaje isto

što se struje tiče to je normalno da se se sve isključi

našao sam slike iz 2015 godine i tamo je bilo dual mem.

 

15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

po starim slikama i novom stanju, zaključak = kvar. U DC modu je mem radila na 667(665).. sad na 640 to već govori da je neki problem (ili pogrešna postavka u BIOSu, OC, kvar..).

-problem je na nivou HW-MBO, dok ti memtest86 ne prikaže 4GB ne može ni win/OS, jer je to stvar MBO/BIOSa. Jedina razlika što npr B utori rade i uredno prikažu memoriju (A je vjerojatno pregoren).

-- pošto je već godinama mem.kontroler u CPU, može i to biti problem, crknut dio ili svinut pin-kontakt. Možda kod skidanja CPU/pasta.. rastavi-sastavi nakon pregleda pinova i možda imaš sreće...

 

edit: + možeš s jednim modulom provjeriti, svaki zasebno, jesu li oba ispravna, po par minuta memtest 2GB u svakom utoru (ako se upali/radi).. to bi bio 'najpoželjniji' kvar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 11:35 (ihush).
12 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

Jedina razlika što npr B utori rade i uredno prikažu memoriju (A je vjerojatno pregoren).

 

 

Ok.Zanima me kako onda Bios vidi da postoje mem.u utoru A2 B2

probat ću još i cpu rastavit-sastavit

 

pregledao sam i memoriju putem mdsched.exe-ne prijavljuje kvar niti na jednom utoru gdje je memorija

 

 

15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo

kvarovi su kvarovi.. ne moraju biti predvidljivi, 'ljepše' je kad ništa ne radi.. :) (konkretnije) tj za sad ne možeš eliminirati-potvrditi kvar utora-mbo ili modula rama, tj možeš ako ubaciš u drugi PC ili neki treći modul u ovaj.. dok sama diagnostika ne mora vidjeti kvar.

-provjeri cpu/mbo pinove ako si u tom razdoblju rastavljao, stavljao termopastu.. moguć uzrok. (jer je mem.kontroler u cpu).

 

+ u manualu, mbo spominje npr OC-ram. npr 1600 i tad preporuča b2.. umjesto a1 utora (klasično kemijanje chipseta i guranja OCa kao reklame uz bezbrojne revizije cpu-ram-chipset..) To dokazuje ''izuzetak'' od pravila za redolsjed popunjavanja, odnosno, a1 je osjetljiviji .. (za dualchanel mod) i veća šansa za neki kvar. + pošto je mem.kontroler u cpu, ovisi o cpu, ne više o mbo.. i ovisno o cpu je ram koji je podržan, ali ti imaš upravo taj ram, tj 1333mhz, (podržan po spec.mbo i cpu). Da je npr 1600 tad bi preporuka bila za korištenje b2 para... to znači da nisu jednaki, ne rade jednako (naponi i mhz..) a time i moguć takav 'selektivni' kvar, pregaranje i sl. Kad sve crkne, tad je lako, kad crkne jedan pin-staza, tad sys detektira ''nešto'' ali ne može raditi ili je nestabilno itd. Svaki kvar može biti specifičan, ne neki 'normalan'.. npr, možda je za tu mbo-chipset, pogrešna kombinacija cpu-a i rama (službeno podržano, izuzetak par serija phenoma-be) ili najnormalnije starenje pa kvarovi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.11.2017 15:18 (ihush).
12 godina
offline
6GB RAM, a 4GB iskoristivo

danas sam se igrao sa promjenom memorije  i dobio ovo:

matična ploča asrock 970 extreme3

memorija 2+2 gb

prikaz u biosu : 4096 mb single

 

a1+a2 nema mem.

b1+b2 memorija 2+2

u os prikazuje 4 gb,u biosu 4 gb ali opet single

 

zanima me da li postoji mogućnost za kakav kvar,štetu zbog memorije u slotu b1+b2

osnovno je a1+b1i a2+b2

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
6GB RAM, a 4GB iskoristivo

Imam polocicu od 4GB i od 2GB u dva slota i to je to..

Ne razumijem zasto mi ovo pise?

Barcelona - Mes que un club
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 6GB RAM, a 4GB iskoristivo
el.šef kaže...

Imam polocicu od 4GB i od 2GB u dva slota i to je to..

Ne razumijem zasto mi ovo pise?

 probaj izvadit iz slotova i ponovno staviti, ili promjeni slotove... meni je tak na mojih 12 gb ,na kraju ucitavalo samo 8 gb, a 12 gb pise u systemu da ima ali system nije iskoristavao...nakon promjena slotova sve ok

battletag:MasnaKrvavic#2275
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.5.2018 16:29 (dado16).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice